Անակնկալ հանդիպում Դավութoղլուի հետ - Mediamax.am
Հուլիսի 18-ին հետաքրքիր իրադարձություն տեղի ունեցավ ՝ հայաստանյան հինգ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ հանդիպում ունեցան Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմետ Դավութoղլուի հետ:
Այցն Անկարա կազմակերպվել էր TEPAV կազմակերպության կողմից իրականացվող «Վստահության եւ հաշտեցման ուղեցույց՝ ավելի կայուն եւ արդյունավետ հայ-թուրքական տարածաշրջանային համագործակցություն» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է GMF-ի Սեւծովյան ծրագրի կողմից: Հանդիպումն ի սկզբանե նախատեսվում էր հունիսի 18-ին, սակայն տարբեր պատճառներով այն տեղափոխվեց հուլիս: Այն, ըստ էության, անակնկալ էր հայկական խմբի համար, որը Թուրքիա ժամանեց հուլիսի 17-ին՝ մասնակցելու ծրագրի շրջանակներում նախապես մշակված կոնկրետ ծրագրի միջոցառումներին, սակայն հուլիսի 18-ի երեկոյան ծրագիրը փոխվեց: Մեզ հայտնեցին, որ հանդիպելու ենք պարոն Դավութօղլուի հետ:
Թեեւ անակնակալ, սակայն նման առիթը բաց թողնելու մեր՝ որպես Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների տեսակետը չներկայացնելը սխալ կլիներ: Ու շարժվեցինք դեպի թուրքական ԱԳՆ: Սկզբում մեզ ընդունեց ԱԳՆ փոխնախարար Սինեօղլուն, հետո՝ նախարարը:
Հանդիպման ընթացքում թուրքական կողմն ի վերջո նորություն չներկայացրեց: Մանրամասն զեկույց առ այն, որ իրենք փոխվել են եւ կցանկանային, որպեսզի հանգամանքներն այնպես լինեին, որ իրենք հենց վաղը կարողանային մի քայլ եւս առաջ անել: Դե, թուրքական կողմի նախապայմանների ցանկը հայտնի է: Բայց քաղաքավարությունից դրդված ստիպված էինք մեկ անգամ եւս լսել նրանց տեսակետը՝ այս անգամ ավելի անկաշկանդ մթնոլորտում, առավել եւս, որ հնարավորություն ստացանք թուրքական կողմի նոր փաստարկներին ծանոթանալու:
Դավութօղլուն հետաքրքիր էր շարադրում իր միտքը: Բայց մի բան հասկանալի էր՝ Թուրքիայի ԱԳՆ խնդիր ունի ներկայացնել ինչ-որ գործընթաց եւ իրական միջպետական բանակցությունների բացակայության պայմաններում ցանկացած հանդիպում լավ առիթ է միջազգային հանրությանը ցույց տալու, թե ինչ-որ գործընթաց, ինչ-որ շարժ, այնուամենայնիվ, գոյություն ունի: Չնայած ժամանակն արդեն ցույց է տվել, որ նման արհեստական շոուներն այլեւս ուղղակի չեն ընկալվում որպես գործընթաց:
Իսկ ճնշում բնականաբար կար. Հիլարի Քլինթոնը, ընդամենը մի քանի ժամ առաջ լինելով Թուրքիայում, իր բոլոր հանդիպումներում հաստատել էր, որ ԱՄՆ նույնպես Թուրքիայից սպասում է իր ստանձնած պարտավորությունների կատարում, այսինքն` Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավում՝ վավերացնելով ցյուրիխյան արձանագրությունները: Երեւի հենց Քլինթոնի ճնշումներն առիթ հանդիսացան, որ Թուրքիայի ԱԳ նախարարը իր շատ բազմազբաղ օրակարգում ժամանակ գտնի հանդիպելու պատահաբար հենց այդ ժամանակ Անկարայում գտնվող հայերի հետ:
Բայց կար մի այլ կարեւոր խնդիր եւս՝ թուրք դիվանագետներն իսկապես հետաքրքրված էին եւ ցանկանում էին հասկանալ հայ հասարակության այսօրվա կարծիքը խնդրի հանդեպ: Եվ այս առումով ներկայացվեց կարեւոր մի տեսակետը, որը, թերևս, մինչ այդ չէր հնչել. «հայկական համբերությունն անսահման չէ»: Կարծես թե շատերն են համամիտ այն մտքին, թե Հայաստանն ամենայն հավանականությամբ կկոշտացնի իր դիրքորոշումները՝ պայմանավորված առաջիկա ընտրություններով:
Սակայն ես ավելացրեցի, որ մինչեւ 2012թ. մայիսը կա մեկ այլ խորհրդանշանական  եւ, որպես այդպիսին, թերեւս հանրության համար առավել ազդեցիկ մի իրադարձություն, որը կարող է կատալիզատորի դեր տանել հայկական դիրքորոշումների կարծրացման հարցում: Խոսքը սեպտեմբերին Հայաստանի անկախության 20-ամյակի մասին է: Բնականաբար այդ ժամանակ հնչելու են նաեւ քաղաքական հայտարարություններ Հայաստանի նվաճումների վերաբերյալ, եւ դժվար թե այդ ամենը չօգտագործվի Թուրքիայի դեմ՝ ընտրազանգված ներգրավելու եւ դիրքորոշումները կոշտացնելու նպատակով: Եվ եթե թուրքական կողմը ցանկանում է իսկապես օգտվել լավագույն հնարավորությունից, ապա պետք է շտապի եւ իրականացնի այն կանխատեսումները, թե իբր հունիսյան ընտրություններից հետո արձանագրությունները կվավերացվեն:
Քաղաքական դիսկուսիայից զատ երկուստեք անհատական պատմությունների շնորհիվ շատ նորմալ զրույց ստացվեց, որը մեկ անգամ էլ հավաստեց, որ իրականում Թուրքիան մեծ ցանկություն ունի ներկայացնել այն բոլոր փոփոխությունները, որ տեղի են ունեցել իրենց դիրքորոշումներում, ինչպես նաեւ ընկալել իրենց ապագայի համար անհրաժեշտ տրանսֆորմացիան, կարողանալ հարեւանների հետ նորմալ հարաբերություններ ունենալ եւ ստեղծել խաղաղ տարածաշրջան: Նախարար Դավութօղլուի այս տեսլականին ծանոթանալով՝ առաջարկեցի, որ այն ՀՀ-ում լավագույնս կարող է եւ պետք է ներկայացնի Թուրքիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը: Հենց այդ պատճառով էլ Թուրքիան պետք է իրականացնի առաջնորդությունը, օր առաջ վավերացնի արձանագրությունները եւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատի ՀՀ հետ: Տեսնենք, թե նախարար Դավութօղլուի ամփոփիչ միտքը հանդիպման ավարտին՝ «Հուսով եմ, որ այս ամենը կիրականանա ամենակարճ ժամկետներում», այս անգամ կհամապատասխանի՞ իրականությանը:

Неожиданная встреча с Давутоглу - Mediamax.am
18-го июля произошло интересное событие: представители пяти армянских общественных организаций встретились с министром иностранных дел Турции Ахметом Давутоглу.
Поездка в Анкару состоялась в рамках программы «Путеводитель к доверию и миру: более стабильное и результативное армяно-турецкое региональное сотрудничество», организованной TEPAV и финансируемой Черноморской программой GMF. Первоначально встреча была запланирована на 18-е июня, но по разным причинам была перенесена на июль. Это, по сути, стало неожиданностью для армянской группы, прибывшей в Турцию 17-го июля для участия в заранее определенных конкретных мероприятиях, однако вечером 18-го июля программа была изменена. Нам сообщили, что нас ожидает встреча с господином Ахметом Давутоглу.
Хотя это и было неожиданностью, но упускать подобный случай для представления точки зрения представителей гражданского общества Армении было бы неверным. И мы двинулись в сторону турецкого МИД. Сперва нас принял замминистра Синеоглу, потом – министр.
В ходе встречи турецкая сторона, по большому счету, не сказала ничего нового. Это был подробный доклад о том, что они изменились, и желали бы, чтобы обстоятельства сложились таким образом, чтобы они хоть завтра смогли бы сделать еще один шаг вперед. Ну, список турецких предварительных условий известен. Но, исходя из вежливости, мы были вынуждены вновь выслушать их точку зрения, в этот раз в более непринужденной обстановке, тем более, что получили возможность ознакомиться с новыми доводами турецкой стороны.
Давутоглу достаточно интересно излагал свои мысли. Но одно было понятно: перед турецким МИД-ом стоит задача демонстрировать хоть какой-то процесс, и в условиях отсутствия реальных межгосударственных переговоров, каждая встреча является хорошим поводом продемонстрировать международному сообществу, что какие-то подвижки, тем не менее, имеют место. Хотя время показало, что подобные искусственные шоу уже не воспринимаются в качестве процесса.
А давление, конечно, было: Хиллари Клинтон, всего несколько часов назад находившаяся в Турции, в ходе всех своих встреч подтвердила, что США ждет от Турции выполнения взятых на себя обязательств - улучшения армяно-турецких отношений и ратификации цюрихских протоколов. Наверное, именно давление Клинтон явились поводом для того, чтобы министр иностранных дел Турции нашел время в своем очень занятом графике для встречи с армянами, волею случая находившимися в это время в Анкаре. Но был еще один важный вопрос - турецкие дипломаты были действительно заинтересованы и желали понять сегодняшнее мнение армянской общественности относительно данной проблематики. И в этой связи была представлена важная точка зрения, не звучавшая до сих пор: «терпение армян небезгранично». Кажется, многие солидарны с мыслью о том, что Армения, по всей вероятности, ужесточит свою позицию в связи с предстоящими выборами.
Однако я добавил, что до мая 2012 года есть еще одно символическое и, может, более действенное для общественного восприятия событие, которое может сыграть роль катализатора для изменения армянской позиции. Речь идет о 20-летии независимости Армении, которое будет отмечаться в сентябре. Естественно, в это время будут звучать политические заявления относительно достижений Армении, и вряд ли все это не будет использовано против Турции с целью привлечения избирателей и ужесточения позиций. И если турецкая сторона действительно желает воспользоваться лучшей возможностью, то должна поспешить и реализовать те прогнозы, согласно которым после июньских выборов Протоколы могут быть ратифицированы.
Благодаря личным историям, помимо политической дискуссии у нас получился нормальный разговор, который вновь продемонстрировал, что в действительности у Турции есть большое желание представить все те изменения, которые произошли в ее позиции, а также воспринять необходимую для их будущего трансформацию, суметь выстроить нормальные отношения с соседями и создать мирный регион. Ознакомившись с этим видением министра Давутоглу, я предложил, что его в Армении может и должен представить Чрезвычайный и полномочный посол Турции. Именно по этой причине Турция должна проявить лидерство, как можно быстрее ратифицировать протоколы и установить дипломатические отношения с Арменией. Посмотрим, будет ли в этот раз соответствовать действительности заключительная мысль министра Давутоглу: «Надеюсь, что все это будет осуществлено в самые короткие сроки».