Անակնկալ հանդիպում Դավութoղլուի հետ - Mediamax.am
Հուլիսի 18-ին հետաքրքիր իրադարձություն տեղի ունեցավ ՝ հայաստանյան հինգ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ հանդիպում ունեցան Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմետ Դավութoղլուի հետ:
Այցն Անկարա կազմակերպվել էր TEPAV կազմակերպության կողմից իրականացվող «Վստահության եւ հաշտեցման ուղեցույց՝ ավելի կայուն եւ արդյունավետ հայ-թուրքական տարածաշրջանային համագործակցություն» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է GMF-ի Սեւծովյան ծրագրի կողմից: Հանդիպումն ի սկզբանե նախատեսվում էր հունիսի 18-ին, սակայն տարբեր պատճառներով այն տեղափոխվեց հուլիս: Այն, ըստ էության, անակնկալ էր հայկական խմբի համար, որը Թուրքիա ժամանեց հուլիսի 17-ին՝ մասնակցելու ծրագրի շրջանակներում նախապես մշակված կոնկրետ ծրագրի միջոցառումներին, սակայն հուլիսի 18-ի երեկոյան ծրագիրը փոխվեց: Մեզ հայտնեցին, որ հանդիպելու ենք պարոն Դավութօղլուի հետ:
Թեեւ անակնակալ, սակայն նման առիթը բաց թողնելու մեր՝ որպես Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների տեսակետը չներկայացնելը սխալ կլիներ: Ու շարժվեցինք դեպի թուրքական ԱԳՆ: Սկզբում մեզ ընդունեց ԱԳՆ փոխնախարար Սինեօղլուն, հետո՝ նախարարը:
Հանդիպման ընթացքում թուրքական կողմն ի վերջո նորություն չներկայացրեց: Մանրամասն զեկույց առ այն, որ իրենք փոխվել են եւ կցանկանային, որպեսզի հանգամանքներն այնպես լինեին, որ իրենք հենց վաղը կարողանային մի քայլ եւս առաջ անել: Դե, թուրքական կողմի նախապայմանների ցանկը հայտնի է: Բայց քաղաքավարությունից դրդված ստիպված էինք մեկ անգամ եւս լսել նրանց տեսակետը՝ այս անգամ ավելի անկաշկանդ մթնոլորտում, առավել եւս, որ հնարավորություն ստացանք թուրքական կողմի նոր փաստարկներին ծանոթանալու:
Դավութօղլուն հետաքրքիր էր շարադրում իր միտքը: Բայց մի բան հասկանալի էր՝ Թուրքիայի ԱԳՆ խնդիր ունի ներկայացնել ինչ-որ գործընթաց եւ իրական միջպետական բանակցությունների բացակայության պայմաններում ցանկացած հանդիպում լավ առիթ է միջազգային հանրությանը ցույց տալու, թե ինչ-որ գործընթաց, ինչ-որ շարժ, այնուամենայնիվ, գոյություն ունի: Չնայած ժամանակն արդեն ցույց է տվել, որ նման արհեստական շոուներն այլեւս ուղղակի չեն ընկալվում որպես գործընթաց:
Իսկ ճնշում բնականաբար կար. Հիլարի Քլինթոնը, ընդամենը մի քանի ժամ առաջ լինելով Թուրքիայում, իր բոլոր հանդիպումներում հաստատել էր, որ ԱՄՆ նույնպես Թուրքիայից սպասում է իր ստանձնած պարտավորությունների կատարում, այսինքն` Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավում՝ վավերացնելով ցյուրիխյան արձանագրությունները: Երեւի հենց Քլինթոնի ճնշումներն առիթ հանդիսացան, որ Թուրքիայի ԱԳ նախարարը իր շատ բազմազբաղ օրակարգում ժամանակ գտնի հանդիպելու պատահաբար հենց այդ ժամանակ Անկարայում գտնվող հայերի հետ:
Բայց կար մի այլ կարեւոր խնդիր եւս՝ թուրք դիվանագետներն իսկապես հետաքրքրված էին եւ ցանկանում էին հասկանալ հայ հասարակության այսօրվա կարծիքը խնդրի հանդեպ: Եվ այս առումով ներկայացվեց կարեւոր մի տեսակետը, որը, թերևս, մինչ այդ չէր հնչել. «հայկական համբերությունն անսահման չէ»: Կարծես թե շատերն են համամիտ այն մտքին, թե Հայաստանն ամենայն հավանականությամբ կկոշտացնի իր դիրքորոշումները՝ պայմանավորված առաջիկա ընտրություններով:
Սակայն ես ավելացրեցի, որ մինչեւ 2012թ. մայիսը կա մեկ այլ խորհրդանշանական  եւ, որպես այդպիսին, թերեւս հանրության համար առավել ազդեցիկ մի իրադարձություն, որը կարող է կատալիզատորի դեր տանել հայկական դիրքորոշումների կարծրացման հարցում: Խոսքը սեպտեմբերին Հայաստանի անկախության 20-ամյակի մասին է: Բնականաբար այդ ժամանակ հնչելու են նաեւ քաղաքական հայտարարություններ Հայաստանի նվաճումների վերաբերյալ, եւ դժվար թե այդ ամենը չօգտագործվի Թուրքիայի դեմ՝ ընտրազանգված ներգրավելու եւ դիրքորոշումները կոշտացնելու նպատակով: Եվ եթե թուրքական կողմը ցանկանում է իսկապես օգտվել լավագույն հնարավորությունից, ապա պետք է շտապի եւ իրականացնի այն կանխատեսումները, թե իբր հունիսյան ընտրություններից հետո արձանագրությունները կվավերացվեն:
Քաղաքական դիսկուսիայից զատ երկուստեք անհատական պատմությունների շնորհիվ շատ նորմալ զրույց ստացվեց, որը մեկ անգամ էլ հավաստեց, որ իրականում Թուրքիան մեծ ցանկություն ունի ներկայացնել այն բոլոր փոփոխությունները, որ տեղի են ունեցել իրենց դիրքորոշումներում, ինչպես նաեւ ընկալել իրենց ապագայի համար անհրաժեշտ տրանսֆորմացիան, կարողանալ հարեւանների հետ նորմալ հարաբերություններ ունենալ եւ ստեղծել խաղաղ տարածաշրջան: Նախարար Դավութօղլուի այս տեսլականին ծանոթանալով՝ առաջարկեցի, որ այն ՀՀ-ում լավագույնս կարող է եւ պետք է ներկայացնի Թուրքիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը: Հենց այդ պատճառով էլ Թուրքիան պետք է իրականացնի առաջնորդությունը, օր առաջ վավերացնի արձանագրությունները եւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատի ՀՀ հետ: Տեսնենք, թե նախարար Դավութօղլուի ամփոփիչ միտքը հանդիպման ավարտին՝ «Հուսով եմ, որ այս ամենը կիրականանա ամենակարճ ժամկետներում», այս անգամ կհամապատասխանի՞ իրականությանը:

An interesting event took place on July 18: representatives of 5 Armenian NGOs met with Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu.
The visit to Ankara was organized within “Guide to confidence and reconciliation: more stable and productive Armenian-Turkish regional cooperation” program implemented by TEPAV organization, which is financed by GMF’s Black Sea Trust. Initially, the meeting was scheduled to be held on June 18 but for various reasons it was put off till July. In fact, it was a surprise for the Armenian group, which arrived in Turkey July 17 to participate in concrete events which had been previously agreed. However, in the evening of July 18 the program changed. We were told that we were going to meet Mr. Davutoglu.
Although it was a surprise, but being representatives of the Armenian civil society, it would be wrong to miss the chance to outline our views and positions. And we set off to Turkish Foreign Ministry. We were first met by Deputy Foreign Minister Sinirlioglu and then - the Minister himself.
During the meeting, the Turkish side eventually said nothing new. They told us in detail that they had changed and wished the circumstances allowed them to make a few more steps forward tomorrow. Well, the list of Turkey’s preconditions is well known. Wishing to be polite we had to listen to their viewpoint once again, this time in a freer atmosphere. Moreover, we were given a chance to get to know the new arguments of the Turkish side.
Davutoglu expressed himself in a very interesting way. However, one thing was obvious: the Turkish Foreign Ministry aims to present some process, and in conditions when there are no real interstate talks any meeting is a good opportunity to show to the international community that there is indeed a process, a movement going on.
Some pressure did exist: on her visit to Turkey a few hours ago, during all her meetings Hillary Clinton confirmed that the USA also expected Turkey to fulfill all its commitments, i.e. improvement of Armenian-Turkish relations by ratifying the Zurich protocols. Clinton's pressure probably forced the Turkish Foreign Minister to find time in his most busy agenda to meet with the Armenians who accidentally happened to be in Ankara at that time. But there was another serious issue as well: Turkish officials were also interested and wanted to understand the opinion of the Armenian society on the issue. In this regard, a perhaps a very serious viewpoint, which had not been voiced before, was presented: “Armenian patience is not endless”. It seems that many people agree with the idea that Armenia will toughen its positions due to forthcoming elections.
But I added that before May 2012, there is one more symbolic and perhaps even more powerful event that may toughen Armenia’s positions. I mean the twentieth anniversary of Armenia's independence. Naturally, at that time political statements on Armenia's achievements will be also made, and all this is likely to be used against Turkey for the sake of gaining electorate and toughening positions. And if the Turkish side really wants to benefit from the best chance, it should hurry and realize the forecasts about the alleged ratification of the protocols after June elections.
Apart from political discussion, the conversation proved to be quite normal due to personal stories of the both sides. This once again proved that in the reality Turkey has a great desire to outline all the changes, which have taken place in their positions, as well as to comprehend the transformation necessary for the future of their country to be able to have normal relations with neighbors and create a peaceful region. Learning Minister Davutoglu’s this vision, I proposed that this viewpoint may and should be best presented in Armenia by the Turkish Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary. For this very reason Turkey should take the lead and ratify the protocols as soon as possible and establish diplomatic relations with Armenia. So, let’s see whether Minister Davutoglu’s final idea - “I hope that all this will be realized in the shortest possible time” - will comply with the reality or not.