Շոշափելի շարունակության սպասումով - Mediamax.am
Հայաստանյան իրականության մեջ ժողովրդական դիվանագիտության ծրագրերը կարծես թե հիմնականում վերաբերում են հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին առնչվող նման ծրագրեր սակավաթիվ են: Սակայն, հոկտեմբերի 15-17-ը ԱՄՆ-ի մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցավ մի հետաքրքիր միջոցառում, որի նպատակն էր քննարկել նման ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շրջանակներում:
Ինքս մասնակցեցի այս միջոցառման մի մասին միայն, իսկ ամբողջական ընթացքին հետեւեցի մամուլով: Առաջին օրը բաց էր ավելի լայն լսարանի համար: Կազմակերպիչները խոսնակներ էին հրավիրել Հայաստանից, Սփյուռքից եւ Ադրբեջանից: Ներկա էին նաեւ միազգային հանրության ներկայացուցիչներ:
Դժբախտաբար հրավիրյալների ցանկում չկային Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցիչներ: Իրենց խոսքում գրեթե բոլոր հայ խոսնակներն անդրադարձան այս հանգամանքին, եւ կարծես նրանց ուղերձը պարզ դարձավ կազմակերպիչների համար. Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրի շուրջ ցանկացած քննարկում առանց ԼՂՀ ներկայացուցչի ընդամենը ինտելեկտուալ գեղեցիկ վարժանք է, ոչ ավելին, եւ այդ իսկ պատճառով լուրջ գործնական հետեւանքներ չի կարող լինել: Ակնհայտորեն մենք հաջողությամբ կարողացանք մեր ուղերձը տեղ հասցնել, քանի որ Միջազգային խաղաղության Կարնեգի հիմնադրամում տեղի ունեցած հաջորդ հանդիպմանն արդեն ներկա էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցիչը: Կարծում եմ, տեղին է շնորհակալություն հայտնել կազմակերպիչներին իրենց ջանքերի, ինչպես նաեւ մեր դիտողություններին արձագանքելու համար:
Ժողովրդական քաղաքականության տարբեր ծրագրերի ընձեռած հնարավորությունների շուրջ փորձագիտական մտքերի նման փոխանակումն, իհարկե, ողջունելի է, սակայն ի վերջո, էական է այն հանգամանքը, թե արդյոք դրանք շարունակություն են ունենալու, թե ոչ: Արդյո՞ք այս միջոցառումն իրական, շոշափելի շարունակություն կունենա եւ կիրականացվի համապատասխան ծրագիր, թե այն կդասվի հերթական միանվագ միջոցառումների թվին, պարզ կդառնա ընդամենը մի քանի ամիս հետո:
Իսկ այս ամբողջ ժամանակահատվածում ինձ հետաքրքրում էր հատկապես մի հանգամանք՝ մամուլի դերը հանրային կարծիքի ձեւավորման գործընթացի վրա: Իսկապես շատ հետաքրքիր էր դիտարկել, թե ինչպես է մամուլն ազդում հանրային ընկալումների վրա: Պետք է խոստովանեմ, որ երբեմն նույնիսկ զվարճալի էր կարդալ այս միջոցառման վերաբերյալ ադրբեջանական մամուլի նյութերը: Օրինակ՝ իմ բառերն ուղղակի անճանաչելիորեն էին խեղաթյուրվել: Մի քանի այլ ելույթներին նույնպես նման ճակատագիր էր վիճակվել: Խոսնակների անունները ներկայացվել էին ուղղագրական սխալներով: Մեկ այլ հետաքրքիր դիտարկում էլ վերաբերվում էր ադրբեջանցի խոսնակներին. միջոցառման ընթացքում հնչած ելույթներում նրանք բավականին մեղմ ձեւակերպումներ էին օգտագործում, իսկ ըստ ադրբեջանական մամուլի՝ դրանք շարունակում էին ռազմական առճակատման դիսկուրսը: Թե՛ միջոցառման ընթացքում, թե՛ դրանից հետո ես շարունակում էի հաղորդագրություններ ստանալ էլեկտրոնային փոստով, որոնց հեղինակները՝ հիմնականում միջազգային փորձագետներ, տեղեկացնում էին ադրբեջանական մամուլի կողմից իրենց ելույթների խեղաթյուրման մասին: Նույնիսկ կեղծ տեղեկատվության դեպքեր կային:
Հուսով եմ, որ Ջորջ Մեյսոն համալսարանի Հակամարտությունների վերլուծության եւ կարգավորման դպրոցի, ինչպես նաեւ «Պատկերացրու» ծրագրի աշխատակիցներն իրականում կշարունակեն իրականացնել իրենց նպատակը՝ ժողովրդական քաղաքականության ծրագրերի իրականացում, ինչպես նաեւ հաշվի կառնեն այս միջոցառման ընթացքում քաղված դասերը: Ցանկանում եմ հուսալ նաեւ, որ այն բոլոր հարցերը, որոնք քննարկվեցին այս օրերի ընթացքում, ինչպես նաեւ այն բոլոր հիանալի մտքերը, որոնք արտահայտվեցին, Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միահամուռ ջանքերով, իրականություն կդառնան:

It seems that in the Armenian context Track Two Diplomacy (T2D) projects tend to address the Armenian-Turkish relations, and rarely the Nagorno Karabakh issue. However, on October 15-17 a very interesting event was organized in Washington, DC with the aim to discuss the possibilities that T2D projects can open up for the settlement of the Nagorno Karabakh issue.
I have participated only in part of the program, and have followed the rest of the event on media. The first day it was open for a wider audience. The organizers had invited speakers from Armenia and the Armenian Diaspora, Azerbaijan and the international community. Unfortunately,  no one was invited from  the Republic of Nagorno Karabakh (NKR). Almost all the speakers from Armenia emphasized this deliberate negligence,  and it seems that the message was quite clear to the organizers: without an NKR representative any discussion of the NK issue would become merely a nice intellectual exercise  and would totally lack any practical implications. Obviously, we were able to communicate it to the organizers successfully, as an NKR representative was invited to the next event at Carnegie Endowment for International Peace. I think we have to be thankful to the organizers for their efforts, and responsiveness to our feedback.
Organizing such meetings of experts to brainstorm on the possibilities of various T2D projects is always very welcome, but after all , what really matters is the follow-up to these discussions. Whether there will be a tangible follow-up and an actual implementation of a T2D project in the conflict region, or whether the event will become yet another one-time show will be clear in a few months.
Meanwhile, perhaps one of the most interesting phenomenon during the whole event was the role of media on the formation of public opinion. I was curious to see how media would influence public perceptions. I should confess that it was quite amusing to read the Azerbaijani media coverage on the event. For instance, my words were twisted to an unrecognizable extent. A number of other presentations shared the same fate as well. Many names  were misspelled. Another interesting finding was the fact that many Azerbaijani speakers tried to present their perspectives in quite moderate terms, whereas what you  read in Azerbaijani media reminds you of more belligerent rhetoric.  Both during and after the event, almost every day I would get an email from one or the other international expert  expressing their disbelief on how the Azerbaijani media had distorted their messages. There were even cases of absolute falsification.
I hope that the School of Conflict Analysis and Resolution at George Mason University together with the Imagine project do actually plan for real long term work in T2D, and that the lessons learned from the first event will be taken into account. I also want to believe that all issues discussed and all the good ideas expressed will be implemented with a common effort from Nagorno Karabakh, Armenia, and Azerbaijan.