Վրաստան. անհանգստացեք ոչ թե Ռուսաստանի, այլ Թուրքիայի համար - Mediamax.am
Վրաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում «ռուսական հարցը» հիմնականներից մեկն էր: Դա բացատրելի է, քանի որ նոր վարչապետի մասին հանրությանը հայտնի քիչ փաստերից մեկն այն էր, որ Բիձինա Իվանիշվիլին իր ունեցվածքի մեծ մասը Ռուսաստանում էր վաստակել:
Սակայն փորձագետներն անհանգստանում են սխալ հարեւանի համար: Ամենայն հավանականությամբ, Ռուսաստանի եւ Վրաստանի հարաբերություններում շոշափելի փոփոխություն տեղի չի ունենա, մինչդեռ ավելի շատ հիմքեր կան անհանգստանալու  Թբիլիսիի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների ապագայի համար:
Երբ Իվանիշվիլիի «Վրացական երազանքը» հաղթանակ տարավ Միխայիլ Սահակաշվիլիի իշխող կուսակցության հանդեպ, կարելի էր նմանօրինակ վերնագրեր տեսնել՝ «Ռուսաստանի հաղթանակը Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններում»:
Իվանիշվիլին քաղաքականություն եկավ գրեթե մաքուր էջից: Որպես իր քաղաքական համախոհներ նա ընտրեց երկու արեւմտամետ կուսակցություններ եւ հայտարարեց, որ կառավարությունը կշարունակի արեւմտամետ քաղաքականություն վարել: Նրա արտաքին գործերի նոր նախարարն ասել է, որ Մոսկվայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնում չի կարող լինել այնքան ժամանակ, քանի դեռ Աբխազիայում եւ Հարավային Օսիայում Ռուսաստանի դեսպանություններ կան:
Վրաց ընտրողների մեծամասնությունն ավելի շատ անհանգստանում է տնտեսության համար, չնայած միաժամանակ չի ցանկանում որեւէ փոխզիջում տեսնել Վրաստանի տարածքային ամբողջականության հարցում: Սակայն վրացիների մեծամասնությունը նաեւ ակնկալում է Ռուսաստանի հետ առեւտրի վերականգնում, այդ թվում՝ ռուսաստանյան շուկա գինիների եւ հանքային ջրերի վերադարձ: Այսինքն, այն, ինչը, հավանաբար, տեղի կունենա ամեն դեպքում, քանի որ այս տարի Ռուսաստանը միացավ Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությանը:
Ռուսաստանի հետ վերջին 20 տարիների դառը քաղաքական հակամարտությունների ետեւում ավելի խորը պատմական իրականություն է թաքնված. սովորական վրացիները ռուսների հետ ավելի մեծ մտերմություն են զգում, քան բազում այլ ազգերի, այդ թվում՝ ամերիկացիների հետ: Ավելի խորը ուսումնասիրելով՝ կարելի է գտնել վրացական մշակութային կողմնորոշման ավելի հին «օտարներին»` թուրքերին, այլ ոչ թե ռուսներին: Պատմության ընթացքում թուրքերն ավելի շատ են սպառնացել վրաց պետականությանը, քան ռուսները: Ռուսները մի անգամ չէ, որ պաշտպանել են քրիստոնյա Վրաստանը պարսիկ մահմեդականներից եւ թուրքերից:
Հետազոտությունների եւ ռեսուրսների կովկասյան Կենտրոնի կողմից անցկացված հարցումը ցույց է տալիս, որ վրացիները ավելի հանդուրժող ռուսների հետ վրաց կանանց ամուսնություններին (41%` կողմ,  53%` դեմ), քան թուրքերի հետ (21%` կողմ, 74%` դեմ): Նույնատիպ պատասխաններ են տրվում նաեւ այն հարցին, թե ո՞ւմ հետ վրացիները կցականային բիզնես վարել:
Սահակաշվիլիի կառավարությունը`իր պատվին, լրջորեն պայքարում էր հակաթուրքական այս կարծրատիպերի դեմ եւ ավելի լավ հարաբերություններ էր սերմանում իր հիմնականում արեւմտամետ հարեւանի հետ: Այս տարի երկու երկրներն առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմի մասին համաձայնագիր ստորագրեցին, որը թույլ է տալիս սահմանը հատել անձը հաստատող ներքին փաստաթղթերով: Թուրքիան Վրաստանի խոշորագույն առեւտրային գործընկերը դարձավ` 2012 թվականի երեք եռամսյակներում երկու պետությունների միջեւ առեւտրի ծավալը գերազանցել է 1 մլրդ դոլարը:
Թուրքական փողերը եւ վրացական քաղաքականությունը միախառնվեցին Բաթումիում: Այդ քաղաքը Սահակաշվիլիի «զավակն» է, նա շինարարական բում նախաձեռնեց, ինչի շնորհիվ Բաթումiում հայտնվեցին Hilton, Sheraton, Radisson հյուրանոցները եւ կազինոների շարանը:
Սակայն այդ ամենը բումերանգի էֆեկտ ունեցավ: Մինչեւ 1878 թվականը Բաթումին Օսմանյան կայսրության մաս էր կազմում, եւ հարեւանությամբ մինչ այժմ մեծաթիվ մահմեդական բնակչություն է ապրում: Տեղացի ազգայնական քաղաքական գործիչները` հենվելով Վրաց ուղղափառ եկեղեցու վրա, սկսեցին կարծիքներ հայտնել երկրում նեո-օսմանյան էքսպանսիոնիզմի, վրացիների աշխատատեղերը խլող թուրքերի եւ մահմեդականների կողմից քրիստոնյաների հետապնդման մասին: Ստալինի ժամանակ քանդված Օսմանյան դարաշրջանի մզկիթի վերականգնման ծրագրերը ավելի սրեցին այդ տրամադրությունները: Տեղացի քաղաքական գործիչ Մուրման Դումբաձեն ասել էր, որ եթե մզկիթը վերակառուցվի, նա կցանկանա այն բուլդոզերով քանդված տեսնել:
Եթե Թբիլիսիում Իվանիշվիլիի համախոհները ժողովրդավարական իմիջ ունեին, ապա Բաթումիում հենց այդ ազգայնականներն էին «Վրացական երազանքի» առաջին շարքերում: Կուսակցությունն անցավ խորհրդարանմ իսկ Դումբաձեն տեղ ստացավ խորհրդարանում` ընտրվելով Բաթումիում:
Հիմա թուրքական ներգաղթի եւ Թուրքիայի հետ առեւտրի սահմանափակման կոչեր կսկսվեն: Սխալ կլինի, եթե Վրաստանի նոր կառավարությունը թույլ տա իր ազգայնական թեւին խնդիրներ ստեղծել ամենաբարեկամ հարեւանի հետ: Հենց այդ հարցը, այլ ոչ թե Ռուսաստանը, կարող է Իվանիշվիլիի համար արտաքին քաղաքական առաջին մարտահրավերը դառնալ:

Грузия: беспокойство не о том соседе - Mediamax.am
«Российский вопрос» был одним из основных на недавних парламентских выборах в Грузии. Это объяснимо, поскольку одним из немногих общеизвестных фактов о новом премьер-министре был тот, что Бидзина Иванишвили заработал большую часть своего состояния в России.
Однако, эксперты беспокоятся не о том соседе. В отношениях Грузии с Россией, по всей вероятности, особых изменений не будет, однако есть гораздо больше причин для беспокойства в вопросе отношений Тбилиси с Турцией.
После того, как «Грузинская мечта» Иванишвили одержала победу над правящей партией Михаила Саакашвили на парламентских выборах, можно было встретить заголовки наподобие «Победа России на парламентских выборах в Грузии».
Иванишвили пришел в политику с практически чистого листа. Своими  политическими союзниками он выбрал две прозападные партии, и заявил, что правительство продолжит вести прозападную политику. Его новый министр иностранных дел сказала, что восстановления дипломатических отношений с Москвой не может быть до тех пор, пока в Абхазии и Южной Осетии находятся посольства России.
Большинство грузинских избирателей больше беспокоятся об экономике, хотя и не желают видеть какого-либо компромисса по вопросам территориальной целостности Грузии, включая Абхазию и Южную Осетию. Но большинство грузин также ожидают восстановления торговли с Россией, включая возвращение грузинской минеральной воды и вина на российский рынок - то, что, скорее всего, произойдет в любом случае, поскольку ранее в этом году Россия присоединилась к ВТО.
За горькими политическими конфликтами с Россией за последние 20 лет скрыта более глубокая историческая реальность: у обычных грузин гораздо больше родства с русскими, чем с представителями многих других  национальностей, включая американцев. Копните глубже и вы обнаружите более древних «чужих» в грузинской культурной ориентации: турок, а не русских. В течение истории турки угрожали грузинской государственности гораздо больше, чем русские. Русские не раз защищали христианскую Грузию от персов-мусульман и турок.
Опрос, проведенный Кавказским центром исследований и ресурсов показывает, что грузины более благосклонно относятся к бракам своих соотечественниц с русскими
(41% - за,  53% - против), нежели с турками (21% - за, 74% - против). Аналогичные ответы даются и на вопросы о том, с кем бы грузины предпочли вести бизнес.
К своей чести, правительство Саакашвили упорно боролось  с этими анти-турецкими стереотипами и налаживало хорошие отношения со своим ориентированным на Запад соседом. Ранее в этом году две страны подписали соглашение о безвизовом режиме, которое позволяет пересечь границу лишь с внутренним документом, удостоверяющим личность. Турция стала крупнейшим торговым партнером Грузии. За три квартала 2012 года объем торговли между двумя государствами превысил 1 млрд долларов.
Турецкие деньги и грузинская политика смешались в Батуми. Этот город был детищем Саакашвили, который инициировал строительный бум, благодаря которому в Батуми появились отели Hilton, Sheraton, Radisson и вереница казино.
Однако все это вызвало эффект бумеранга. Батуми был частью Османской империи до 1878 года, и в близлежащем регионе по-прежнему живет большое мусульманское население. Местные политики-националисты, опираясь на Грузинскую православную церковь, начали разжигать страхи относительно нео-оттоманского экспансионизма в городе, о турецких рабочих, занимающих рабочие места грузин, и о преследованиях христиан со стороны мусульман. Планы по восстановлению мечети эпохи Османской империи, разрушенной в сталинское время, только подогревали подобные настроения. Местный политик Мурман Думбадзе сказал, что если мечеть будет реконструирована, он пожелает видеть ее снесенной бульдозером.
Если в Тбилиси сторонники Иванишвили имели демократический имидж, то в Батуми именно эти националисты были на переднем плане «Грузинской мечты». Партия прошла в парламент. Думбадзе получил место в парламенте от Батуми.
Сейчас начнутся призывы об ограничении турецкой иммиграции и торговли с Турцией. Будет ошибкой, если новое грузинское правительство позволит своему националистическому крылу создавать проблемы в отношениях с самым
дружественным соседом. Именно этот вопрос, а не Россия, может стать первым внешнеполитическим вызовом для Иванишвили.
Томас де Ваал является старшим исследователем по вопросам Кавказа в Фонде Карнеги за международный мир. Данный комментарий написан для National Interest.