Սոցիալական ցանցերը չեն կարողանում խթանել հասարակական երկխոսությունը - Mediamax.am
Վերջին տվյալներով, Հայաստանից Facebook սոցիալական ցանցում մոտ 125 հազար մարդ է գրանցված: Եթե ընդունենք, որ մեր երկրում իսկապես 3 միլիոնից ավել մարդ է ապրում, որի մոտ կեսը երեխաներ եւ տարեցներ են, ապա կստացվի, որ ակտիվ տարիքի բնակիչներից յուրաքանչյուր տասներորդը հսկայական այդ ցանցի մասնիկ է կազմում: Ընդ որում, այդ թիվն օրըստօրե աճում է, վիճակագրության համաձայն` ամսական մոտ 5 հազարով միայն Հայաստանից: Facebook-ի կառուցվածքն այնպիսին է, որ այն, մեղմ ասած, “Օդնոկլասնիկի” չէ, որտեղ շփվում ես ընկերների, մտերիմների կամ համադասարանցիների հետ: Կայքն այնպես է սարքած, որ կամա թե ակամա տեղեկանում ես նորությունների, կիսվում ընկերներիդ հետ, հետեւում ծանոթ եւ անծանոթ մարդկանց ստատուսներին եւ մեկնաբանություններին եւ ակամայից ներքաշվում բանավեճի մեջ: Վերոհիշյալ սոցցանցը ազդեցության հսկայական ռեսուրս ունի: Այդ մասին վաղուց արդեն գիտեն Վաշինգտոնում, վերջերս իմացան նաեւ Եգիպտոսում եւ Թունիսում, իսկ այժմ հասկանում են նաեւ Հայաստանում:
Վերջերս տարբեր բլոգներում եւ բուն Facebook-ում հաճախ եմ հանդիպում բանավեճերի, որի թեման է, թե կարող են արդյոք սոցցանցերը եւ բլոգները կրիտիկական քանակությամբ բողոքական մասսա կուտակել, ինչը կհանգեցնի նրան, որ իրադարձությունները կզարգանան եգիպտական սցենարով: Բանավիճողների մի մասն ակնհայտորեն գերագնահատում է սոցցանցերի, բլոգների եւ ընդհանրապես ինտերնետի հնարավորությունները, մի մասն էլ դրանք անլուրջ է համարում: Նրանցից ով էր ճիշտ, ցույց կտա ժամանակը: Սակայն ես կուզենայի կանգ առնել երկու այլ խնդիրների վրա:
Առաջինը` համացանցում քաղաքական հայացքների ծայրահեղականությունն է, ատելության գերակայությունը, հատկապես երբ խոսքը վերաբերում է քաղաքականությունը:
Երկրորդը` ինտերնետում, ինչպես եւ ԶԼՄ-ներում, երկխոսության, էթիկական չափանիշների բացակայությունն է, միմյանց լսելու անկարողությունը: Սա հատկապես ակնհայտ դարձավ օրերս Րաֆֆի Հովհաննիսյանի եւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցների հրապարակային «բազարներից», որը շատ արագ վերաճեց հակամարտության:
Մտահոգում է այլ բան. ինչպես եւ 2008-ի ընտրությունների նախաշեմին, ընթանում է հասարակության բեւեռացում, բաժանում յուրայինների եւ թշնամիների, բացասական էներգիայի էսկալացիա, որը վաղ թե ուշ պետք է ելք գտնի: Նշեմ նաեւ, որ սոցիալական ցանցերը, բլոգները, բազմաթիվ կայքերը առայժմ ոչ մի կերպ չեն կարողանում խթանել հասարակական երկխոսությունը: Նույնիսկ հակառակը, դառնում եմ փոխադարձ ծաղրուծանակի հսկայական հրապարակ:
Այսօր, այն ողբերգական իրադարձություններից 3 տարի անց, երբ երկիրն իսկական քաղաքացիական պատերազմի եզրին էր, ես մի տեսակ դեժավյու եմ ապրում: Այնպիսի տպավորություն է, որ ես այս ամենն արդեն առնվազն մեկ անգամ ապրել եմ: Բայց մի՞ թե իշխանությունն ու ընդդիմությունը դասեր չեն քաղել պատահածից: Արդյոք արժե՞ առատորեն սնել ատելության այն դեւին, որը հետո կարող է խժռել հենց կերակրողին:
Ասում են, պատմությունն երկու անգամ է կրկնվում, երկրորդ անգամ որպես ֆարս: Համոզված եմ, այսպիսի ֆարսի գինը կարող է չափազանց թանկ լինել մեր երկրի համար:

Social networks fail to contribute to social dialogue - Mediamax.am
According to the latest data, abut 125 thousand people in Armenia are registered in Facebook networks. If we assume that more than 3mln people really live in our country, and about half of that figure represents children and elderly people, we get that each tenth of the active age citizens is a part of that huge network. At that, the number increases every day. According to the statistics, the number increases by about 5 thousand new users each month only from Armenia. The structure of Facebook provides that it, to put it mildly, is not “Odnoklassniki”, where one communicates with friends, relatives or classmates. The website is constructed in a way that, whether you want it or not, you are informed on news, share with your friends, you follow statuses and comments of people you know and strangers, and involuntarily you are involved in debate. The above-mentioned social network possesses a huge resource of influence. Washington already knows about this for a long time. Egypt and Tunisia learnt about it recently. And Armenia is realizing it now.
Recently I have been coming across debates in various blogs and Facebook itself. The topic of the debates is whether social networks and blogs can really gather a critical mass of complaining people, which will lead to a fact that the events will develop according to the Egypt scenario. A part of the debaters obviously overestimates the capacities of social networks, blogs and internet in general, another part does not consider them serious. Time will show who is right. However I would like to address two other issues.
The first one is the extremity of the political views in the net, the supremacy of hatred, especially when it comes to politics.
The second one is that in the net, just like in the media, there are no ethical, no dialogue standards, and no ability to hear each other.  This became especially obvious during the recent days from the public “haggle” of Raffi Hovhannisyan’s and Levon Ter-Petrosian’s supporters, which very quickly grew into a conflict.
Another thing causes concern: just like on the threshold of 2008 elections, there is polarization of the society, separation of people “with us” and “our enemies”, escalation of negative energy, which will sooner or later find its way out. I should also note that the social networks, blogs, many websites now fail to develop a social dialogue. Even the opposite; they become a platform for reciprocal mockery.
Today, three years after those tragic events, when the country was really on the edge of a civil war, I am living though a kind of a déjà vu. It seems that I have lived through this at least once in the past. So, haven’t the authorities and the opposition learnt their lessons from what happened then? Should one abundantly feed the dragon of hatred, which may swallow its feeder later on?
They say the history repeats itself, and the second time as a farce. I am sure that this type of farce can cost too high for our country.