Ամերիկյան մարտահրավերը Ղարաբաղի հարցում - Mediamax.am
Առաջին անգամ երկար տարիների ընթացքում ԱՄՆ կառավարությունը հանդես եկավ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ առանձին քաղաքական հայտարարությամբ՝ 1994 թ. հրադադարի համաձայնագրի կնքման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Կարնեգի հիմնադրամում իր ելույթի ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ, դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը հորդորեց Երեւանին ու Բաքվին ակտիվացնել ջանքերը խաղաղ կարգավորման գործընթացում: Դա զուսպ, բայց այնուամենայնիվ մարտահրավեր էր:
Հակամարտության կողմերը սովոր են մեղադրել միջնորդներին ԼՂ խնդրում առաջընթաց արձանագրելու անկարողության մեջ: Դիվանագիտության մեջ ընդունված ոճով, Ուորլիքը պատասխանեց այդ մեղադրանքներին եւ հիշեցրեց կողմերին այն քայլերի մասին, որոնք վերջիններս կարող էին ձեռնարկել:
Ակնառու էր այն փաստը, որ սա ուղերձ էր ԱՄՆ կառավարության եւ ոչ թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի անունից:  Վերջին տարիների ընթացքում Մինսկի խմբի ամենաթույլ կողմը համանախագահների՝ հանրային դիվանագիտություն ցուցաբերելու պակասն է: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող փաստերը լցրել էին եթերը, մինչդեռ միջազգային միջնորդները դրանց շատ քիչ են հակադարձում: Եվ համանախագահներից մեկից որոշակի ճշմարտություն լսելը ոգեւորիչ էր:
Ուորլիքը շատ ուշադիր էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Վաշինգտոնի եւ Մոսկվայի գործընկերությունը ընդգծելիս`չնայած ուկրաինական ճգնաժամը: Մոսկվան եւ Փարիզը տեղեկացված էին այս ելույթի մասին եւ, ամենայն հավանականությամբ, ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահները հրադադարի համաձայնագրի տարեդարձի կապակցությամբ հանդես կգան առանձին հայտարարությամբ:
Բայց ելույթի տեքստից երեւում է, որ եթե հակամարտության կողմերը ավելի հավակնոտ լինեն, Վաշինգտոնը ավելի շատ միջոցներ կներդնի հակամարտության կարգավորման համար:
Ամերիկացի համանախագահը ընդունեց Ադրբեջանի հիասթափությունը` հրադադարի ստորագրումից 20 տարի անց տարածքները շարունակում են գրավված մնալ, իսկ փախստականներն անկարող են տուն վերադառնալ: Բայց նա նաեւ հիշեցրեց Բաքվին, որ շփման գծում հրադադարի մանդատի ամրապնդումը կօգնի կյանքեր փրկել: Ելույթում նաեւ ընդգծված էր, որ միջնորդները Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի մասին քվեարկությունը` «երկկողմ համաձայնեցված եւ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտությունը», ընկալում են որպես պարտադիր պայման:
Ուորլիքը սատարեց «երկրորդ մակարդակի» կամ հանրային դիվանագիտությանը՝ հետեւյալ կերպ իր աջակցությունը հայտնելով Բաքվում թիրախի տակ գտնվող ադրբեջանցի ակտիվիստներին՝ «հարատեւ խաղաղությունը պետք է կառուցվի ոչ թե թղթի վրա, այլ հավատի, վստահության եւ երկու երկրների ժողովուրդների մասնակցությամբ»:
Նա նաեւ նշեց, որ «ցանկացած կայուն խաղաղություն պետք է արտացոլի հակամարտության մեջ ներգրավված բոլոր կողմերի մոտեցումները»: Սա կոդավորված հիշեցում է այն մասին, որ որոշակի պահից սկսած Մինսկի խումբն ակնկալում է Ղարաբաղի հայերին տեսնել բանակցությունների սեղանի շուրջ:
Ուղերձներ կային նաեւ հայկական կողմի համար: Դեսպանը հստակ օգտագործեց «գրավյալ տարածքներ» արտահայտությունը՝ բնութագրելով Ղարաբաղից դուրս գտնվող ադրբեջանական տարածքները եւ ասելով, որ Լաչինի միջանցքը, որը միացնում է Ղարաբաղը եւ Հայաստանը, պետք է լինի միջանցք, այլ ոչ թե ամբողջական շրջան:
2011 թ. Կազանի հանդիպման ձախողումից հետո, հայերը պնդում էին, որ ցանկանում են շարունակել բանակցությունները այդ օրերին քննարկվող փաստաթղթի շուրջ:  Այդ չափազանց զգուշավոր մոտեցումն ես անվանում եմ «պասիվ ագրեսիվ»: Հրավիրելով կողմերին «ձեռնարկել վերջին, խիզախ քայլը»՝ Ուորլիքը, կարծես, դրդում էր հայերին առավել մեծ ստեղծարարություն ցուցաբերել:
«Իրատեսական չէ կարծել, թե պատահական հանդիպումները բավարար են հարատեւ խաղաղության հասնելու համար» արտահայտությունը, կարծես, ակնարկ է այն մասին, որ երկու երկրների արտգործնախարարները չեն կարող ինքնուրույն լուծել խնդիրը եւ նախագահները պետք է նախաձեռնողականություն ցուցաբերեն:
Դեսպանի ելույթը, իհարկե, կմասնատվի, սխալ կմեջբերվի, կուղեկցվի ցինիկ մեկնաբանություններով: Բայց այն պարունակում է բազմաթիվ տարրեր նրանց համար, ովքեր այն ուշադիր ընթերցեցին, եւ եթե դրանք հաշվի առնվեն, ապա կարող են նպաստել իրական խաղաղ գործընթացին:

A US challenge on Karabakh
For the first time in many years, the U.S. government made its own policy statement on the Nagorny Karabakh conflict on Wednesday on the occasion of the 20th anniversary of the 1994 ceasefire.
In his speech delivered at the Carnegie Endowment, the American co-chair of the Minsk Group of the OSCE., Ambassador James Warlick issued an invitation to the governments in Baku and Yerevan to step up their commitment to the peace process. It was a nuanced and discreet challenge, but a challenge nonetheless.
The parties to the conflict have grown accustomed to blaming the mediators for their own failure to make any progress in resolving the Karabakh dispute. In diplomatic fashion, Warlick answered back and reminded them of steps they could be taking.
It was a low-key occasion. But the fact of a speech on behalf of the U.S. government rather than the Minsk Group co-chairs-France, Russia and the United States-was significant. The main weak spot of the Minsk Group over the last few years has been its lack of public diplomacy. Armenian and Azerbaijani narratives have filled the airwaves and the international mediators have said little to contradict them. To hear one of the co-chairs air some truths in public was refreshing.
Warlick was very careful to stress Washington's partnership with Russia in the Minsk Group, despite the Ukraine crisis. Moscow and Paris were both briefed about the speech and the Minsk Group is likely to issue a statement of its own next week on the anniversary of the Russian-brokered ceasefire of May 12, 1994.
But the text suggests that if the parties want to be more ambitious, Washington will devote more resources to the conflict.
The ambassador acknowledged Azerbaijan's real frustration, 20 years after the ceasefire, at having territories occupied and refugees unable to go home. But he also reminded Baku that a strengthened ceasefire mandate would save lives on the Line of Contact. And it was emphasized that for the mediators, some kind of vote - "a mutually agreed and legally binding expression of will" on the future status of Nagorny Karabakh -is "not optional."
Warlick endorsed the importance of Track II diplomacy, voicing his support to the Azerbaijani activists who are under assault in Baku with the words, "A lasting peace must be built not on a piece of paper, but on the trust, confidence and participation of the people of both countries."
He also said that "any enduring peace must reflect the views of all affected parties if it is to succeed"- a coded reminder that at some point the Minsk Group expects the Karabakh Armenians to join the talks.
There were messages for the Armenian side as well. The ambassador clearly used the phrase "occupied territories" to describe the Azerbaijani regions outside Karabakh and said that the Lachin Corridor linking Karabakh and Armenia should be a corridor, not a whole region.
Ever since the failure of the Kazan summit in 2011, the Armenians have more or less sat on a perch, saying that they want to keep on negotiating over the document that was under discussion that day.
I call this excessively cautious approach "passive aggressive." As he invited the parties to "take that last, bold step forward," Warlick was prodding the Armenians to show more creativity.
The phrase, "It is not realistic to conclude that occasional meetings are sufficient by themselves to bring about a lasting peace," looked to me like a message that the two foreign ministers are not going to solve this by themselves and the presidents need to take the initiative.
The ambassador's speech will be spun, misquoted, greeted with cynical shrugs. But there are plenty of elements in there for those who read it closely enough which, if taken up, could constitute the making of a real peace process.