Ինչպես տխրեցրի Չավուշօղլուին - Mediamax.am
Այնպես չէ, որ ես թուրքագետ եմ այդ բառի լայն իմաստով: Թուրքիայում ընդամենը 2 անգամ եմ եղել, առաջին այցիս մասին արդեն պատմել եմ, իսկ երկրորդի ընթացքում ընկերներիս հետ նվաճում էինք Արարատը, իսկ դա լրիվ այլ պատմություն է: Պարզապես ստացվեց այնպես, որ ժուռնալիստական գործունեությանս տարբեր փուլերում եւ տարբեր վայրերում հանդիպել եմ ժամանակակից թուրքական պետության առաջնորդներին: Եռապատման այսօրվա հերոսս արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն է, ով 2010-2012 թվականներին զբաղեցրել է ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնը եւ ում հետ հարցազրույց եմ արել 2010-ի հունիսին Ստրասբուրգում:
Եվ այսպես, 2010թ. հունիսին ինձ հրավիրեցին Ստրասբուրգ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի ամառային նստաշրջանը լուսաբանելու: ԵԽ-ի մամուլի ծառայության համար ստանդարտ պրոցեդուրա է, երբ հրավիրյալ լրագրողին նախապես հարցնում են, թե ում հետ նա կցանկանար առանձին հանդիպել այցի շրջանակներում: Ես լկտիաբար խնդրեցի հարցազրույց կազմակերպել թե ԵԽ-ի, թե ԵԽԽՎ-ի ղեկավարների հետ: Մեւլութ Չավուշօղլուն դրանից մի քանի ամիս առաջ էր նշանակվել ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնում, բայց արդեն հասցրել էր «աչքի ընկնել»՝ փորձելով վերակենդանացնել Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող վաղամեռիկ ենթահանձնաժողովը: Նպատակը մեկն էր. խլել կարգավորման նախաձեռնությունը ԵԱՀԿ-ից եւ տեղափոխել քննարկումները ԵԽ, որտեղ ադրբեջանցիներն իրենց խավիարով, գորգերով եւ թանկարժեք այլ նվերներով պարարտ հող էին նախապատրաստել ադրբեջանամետ դիրքորոշման համար, առավել եւս որ ԵԽԽՎ նախագահ էր նշանակվել նրանց մերձավոր բարեկամն եղբայրական Թուրքիայից, ով չէր էլ թաքցնում իր հայացքները:
Ինձ համար անսպասելիորեն Չավուշօղլուն համաձայնեց պատասխանել հարցերիս, եւ ինձ տեղյակ պահեցին, որ նստաշրջանի 3-րդ օրն ինձ կհատկացնեն 20 րոպե նրա հետ զրուցելու համար: Բնականաբար, հարց ծագեց՝ ի՞նչ հարցեր տալ Չավուշօղլուին: Իմ գործընկեր Արա Թադեւոսյանն առաջարկում էր «կամիկաձե» ոճի հարցազրույց անել, այսինքն, անմիջապես սուր հարցադրումներով «հարձակվել» զրուցակցի վրա, բանավեճ հրահրել եւ «զոհվել քաջի մահով»: Ես ավելի մեղմ տարբերակի կողմնակից էի. չէի ցանկանում, որ ԵԽ անվտանգության ծառայությունն ինձ դուրս շպրտեր անմիջապես հանդիպումից հետո:):
Այստեղ պետք է շեղվեմ եւ մի քանի տողով պատմեմ, թե ինչ էր իրենից ներկայացնում ԵԽԽՎ շենքն այդ օրերին: Առաջին հարկում՝ աչք ծակող վայրում Թուրքիային նվիրված ֆոտոցուցահանդես էր գործում, որտեղ ներկայացված էին այդ երկրի տեսարժան եւ պատմական վայրերը: Իսկ երկրորդ հարկում՝ անմիջապես դահլիճի շքամուտքի մոտ, անցկացվում էին Ադրբեջանի օրեր: Միջանցքը «զարդարված էր» ադրբեջանական գեղատեսիլ վայրերի լուսանկարներով, իսկ ընդմիջման ժամին ադրբեջանցիք շքեղ հյուրասիրություն էին կազմակերպում, ընդ որում պատվիրակության անդամներն անձամբ էին «բռնացնում» դահլիճից դուրս եկող եվրոպատգամավորներին եւ մոտեցնում սեղաններին, որտեղ ուտեստներից բացի կային տարբեր հուշանվերներ, քաղցրավենիք, քարոզչական գրքեր, փոքրիկ գորգեր, որոնք առատորեն բաշխվում էին ցանկացողներին: Իսկ ադրբեջանցի կին պատգամավորներից մեկը՝ կարծեմ Գանիրա Փաշաեւան, կանգնում էր այդ խրախճանքի կենտրոնում եւ ֆշշացնում ամեն անգամ, երբ կողքով անցնում էի ես կամ մեր պատվիրակության անդամներից որեւէ մեկը: Երեւի ավելորդ է նշել, որ երբ գրադարանի հարեւանությամբ գտնվող փոքրիկ դահլիճում ԵԽ մարդու իրավունքների այն ժամանակվա հանձնակատար Համերբերգը ներկայացնում էր Ադրբեջանում այդ ասպարեզում տիրող ողբերգական իրավիճակը, նրան լսելու համարյա ոչ ոք չէր եկել. բոլորը հյուրասիրվում էին հարեւանությամբ:
Ինչեւէ, ահա հենց այս մթնոլորտում էլ կայացավ իմ զրույցը Չավուշօղլուի հետ: Հանդիպման ներկայացա ժամանակին, նույնիսկ մի փոքր շուտ, բայց ստիպված էի մի քիչ սպասել, քանի որ ադրբեջանցի լրագրողների հետ նրա զրույցը հասկանալի պատճառներով երկարել էր: ԵԽԽՎ նախագահը դիմավորեց ինձ ժպիտով, առաջարկեց ժամանակ չկորցնել եւ անմիջապես անցնել հարցազրույցին: Քանի որ ինձ խոստացված էր 20 րոպե, որոշեցի սուր հարցերը թողնել վերջում: Բուն հարցազրույցը, ինչպես նշեցի, կարող եք կարդալ այստեղ: Ավելացնեմ միայն, որ որքան ավելի սուր էին դառնում հարցերս, այնքան ավելի էր այլայլվում զրուցակցիս դեմքը. զգացվում էր, որ եթե ստիպված չլիներ դիվանագիտորեն շրջանցել սուր անկյունները, պատրաստ էր բավականին ագրեսիվ պատասխաններ տալ: Ի վերջո, նրան հունից հանեց հարցս այն մասին, որ դրանից մի քանի օր առաջ ադրբեջանցի դիվերսանտը հայկական դիրքերում 4 զինվոր էր սպանել եւ 4-ին էլ վիրավորել, իսկ ԵԽԽՎ-ն դրան ոչ մի կերպ չէր արձագանքել: Նա սկսեց արդարանալ, որ առաջին անգամ է այդ մասին լսում, բայց նրա դեմքի արտահայտությունից ակնհայտ էր, որ ստում է: Այդ պահին նա ընդհատեց հարցազրույցը՝ շեշտելով, որ ինձ խոստացված 10 րոպեները լրացել են, եւ ձեռքով ցույց տվեց դեպի դուռը: Ես չնահանջեցի եւ տվեցի հայ-թուրքական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր: Չնայած ի սկզբանե խնդրել էր այդ մասին չխոսել՝ շեշտելով, որ ինքն իրավասու չէ պատասխանել Թուրքիայի իշխանությունների փոխարեն:
Վերջին հարցս ակնհայտորեն տխրեցրեց Չավուշօղլուին, նա մոռացավ դիվանագիտության մասին եւ սկսեց օգտագործել բառեր, որոնք իր մակարդակի պաշտոնյաներն երբեք չեն օգտագործում… Այդ պահին սենյակ մտավ նրա օգնականը եւ աչքերով հուշեց, որ եկել է հաջորդ զրուցակիցը, եւ անհրաժեշտ է ավարտել: Ես անջատեցի ձայնագրիչը, սակայն մինչ հավաքում էի իրերս, Չավուշօղլուն ասաց բառացիորեն հետեւյալը. «Դուք՝ հայերդ, ատում եք ինձ: Ինչո՞ւ եք դուք ինձ ատում…»: Ես չհասցրեցի որեւէ բան պատասխանել, միայն ուսերս թափ տվեցի, որովհետեւ դա հռետորական հարց էր. դրա պատասխանը զրուցակիցս վաղուց գիտեր:

How I upset Chavushoglu
Not that I am a specialist of Turkish studies in the broad sense of the word. I have been to Turkey only twice, and I have already written about my first visit. During the second one, I climbed Mount Ararat with my friends. However, it’s a different story. I just happened to meet with leaders of the modern Turkish state during various stages of my career as a journalist.  Today’s hero of my trilogy is Mevlut Chavushoglu who held the post of the PACE Chairman in 2010-2012 and who I interviewed in Strasburg in June 2010.
So, I was invited to report the summer session of the Parliamentary Assembly of Council of Europe in Strasburg in June 2010. It’s a standard procedure for the press service of the Council of Europe when the guest journalist is asked beforehand who he would like to meet within the visit. I impudently asked to organize an interview both with the Council of Europe and PACE Chairmen. Mevlut Chavushoglu was appointed to the post only a few months ago but he already managed to “stand out” by trying to rehabilitate the late subcommittee engaged in NK conflict resolution. The goal was one: to take the initiative of peace process from the PACE and shift the discussions to the CoE where the Azerbaijanis prepared fertile soil with their caviar, carpets and other valuable gifts for the pro-Azerbaijani position. And moreover, the appointed Chairman was from their brotherly state of Turkey and he didn’t conceal his views.
Quite unexpectedly for me,  Chavushoglu agreed to answer my questions and I was informed that I would have 20 minutes to talk to him on the third day of the session. Naturally, the question was what to ask Chavushoglu. My colleague Ara Tadevosyan suggested interviewing him in a “kamikaze” style, meaning “attacking” the interviewee immediately with sharp questions, provoking a debate and ''perishing as a courageous person''. I was for a more subtle version as I didn't want the CoE security service to kick me out immediately after the meeting.:)
I have to digress from the topic here and say a few words what the PACE building looked like those days. A very prominent place on the first floor was allocated to a photo exhibition dedicated to Turkey featuring the sights and historic sites of the country. On the second floor, right next to the hall, Azerbaijani Days were being held. The corridor was ''decorated'' with photos of Azerbaijani sights and Azerbaijanis lavishly treated everyone at the break - the delegation members themselves ''caught'' the MPs leaving the hall and took them to the tables abundant with not only dishes but various souvenirs, sweets, propagandizing books and small carpets which were generously gifted to everyone. One of Azerbaijani female MPs, Ganira Pashaeva, if I'm not mistaken, stood in front of the ''fiesta'' and ''hissed'' every time I or anyone from our delegation passed by her. Perhaps, there is no need to note that when the former Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg was presenting the tragic situation in the field in Azerbaijan, nobody was there to listen to him as everyone was being treated in the neighborhood.
Anyways, this is how my conversation with Chavushoglu took place. I came to the meeting in time (even a bit earlier and I had to wait for a while as his conversation with Azerbaijani journalists naturally took a little longer). The PACE Chairman greeted me with a smile and set to the interview immediately without losing time. As I was promised to have 20 minutes I decided to ask the sharp questions in the end. As I noted, you can read the interview itself here. I should only add that the sharper the questions got the gloomier his face grew. I felt that if he didn't have to bypass the sharp angles in a diplomatic way, he was ready to give rather aggressive answers. Finally, my question that the PACE didn't respond to the fact that a few days ago, an Azerbaijani subversive killed 4 Armenian soldiers and injured another 4 in the combat positions drove him out of his wits. He started justifications that he heard about it for the first time but his facial expression showed he was lying. At that moment, he stopped the interview stressing that the 10 promised minutes were over and  pointed to the door. I didn't retreat and gave some questions concerning Armenia-Turkey relations, even though he asked me not to talk about it emphasizing that he's not authorized to answer instead of Turkish authorities.
My last question obviously upset Chavushoglu. He forgot the diplomacy and started using words which aren't generally used by such high-ranking officials...At that moment, his assistant entered the room and gave a sign that the next arranged interviewer had come and I needed to finish. I turned off the recorder and while I was getting ready to go, Chavushoglu said exactly the following: ''You, Armenians, hate me. Why do you hate me?'' I didn't manage to answer anything, just shrugged my shoulders  as it was a rhetoric question. My interviewee had long known the answer.