Իրանա-ամերիկյան հաշտեցման հետեւանքները - Mediamax.am
Թեհրանի եւ Վաշինգտոնի հարաբերությունները թեւակոխել են մի շրջան, որը որոշակի վերապահումներով կարելի է վճռորոշ անվանել։ Հիմնականում Իսրայելի շնորհիվ հայտնի դարձած նամակը, որը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ուղարկել է Իրանի հոգեւոր առաջնորդ Ալի Խամենեին, հանդիսանում է վերջին ամիսներին Թեհրանի եւ Վաշինգտոնի միջեւ ընթացող բանակցությունների տրամաբանական արդյունքը։ Ինչպես նշում են, նամակում ԱՄՆ նախագահը առաջարկում է Իրանին միջուկային ծրագրում փոխզիջում հասնելուց հետո կարգավորել հարաբերությունները եւ համատեղ պայքար ծավալել Իրաքի եւ Սիրիայի Իսլամական պետության դեմ։
Ինչպիսին կլինի Իրանի պատասխանը, դժվար է ասել։ Սակայն ակնհայտ է, որ ամերիկյան Կոնգրեսի ընտրությունների արդյունքում հաղթանակ տարած հանրապետականները լրջորեն կասեցնելու են Սպիտակ տան՝ Թեհրանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։ Օբամայի վարչակարգը զգալի աշխատանք է տարել Իրանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ եւ եթե դրանք հաջողությամբ պսակվեն, դա կլինի գործող ԱՄՆ նախագահին խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հանձման հետադարձ արդարացում եւ մեծագույն ավանդ Մերձավոր Արեւելքում կայունության հաստատման գործում։
Սակայն պետք է նշել, որ հարաբերությունների կարգավորումը չի ենթադրում դաշնակցային փոխգործակցության հաստատում, ինչը շատ հաճախ սխալմամբ ներկայացվում է որպես ներկայիս բանակցային գործընթացի տրամաբանական ավարտ։ Ընթացիկ հարցերում, օրինակ, Իսլամական պետության դեմ պայքարում, Վաշինգտոնն ու Թեհրանը կարող են միասնական ճակատով հանդես գալ, սակայն միայն այն ժամանակահատվածում, քանի դեռ կա Իսլամական պետությունը։ Դրա ջախջախումից հետո, ինչը ներկայումս շատ կասկածելի է թվում, կողմերը նորից անցնելու են մրցակցության՝ Իրաքի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու համար։ Թեհրանն ու Վաշինգտոնը չեն կարող դաշնակիցներ լինել, քանի որ նրանք տարածաշրջանում հետապնդում են ազդեցության հաստատման նույնական շահ եւ այդ իմաստով բնական մրցակիցներ են։ Իսկ իրանա-ամերիկյան բանակցությունների ողջ իմաստն այսօր այն է, որ այդ մրցակցությունը չանցնի հակամարտության, իսկ տարաձայնությունները կարգավորվեն շատ թե քիչ քաղաքակիրթ ձեւով։
Մեզ համար սկզբունքորեն հարց է, թե ի՞նչ է սպասում Հայաստանին իրանա-ամերիկյան հնարավոր կարգավորման արդյունքում։ Սա շատ կարեւոր հարց է, որն ունի երկու հիմնական հարթություն. 1) ռազմա-քաղաքական եւ 2) տնտեսական։ Առաջին հարթությունում կա անվիճելի իրողություն՝ իրանա-ամերիկյան կարգավորումն ու երկու կողմերի միջեւ ռազմական բախման վտանգի վերացումը բխում է մեր անվտանգության շահերից։ Սակայն ի՞նչ է մեզ սպասում տնտեսական հարթությունում։ Այստեղ ամենակարեւոր հարցն է՝ կշարունակի արդյո՞ք Թեհրանը Վաշինգտոնի հետ հարաբերությունների կարգավորումից հետո աջակցել իր համար տնտեսական գրավչություն չունեցող, բայց քաղաքական բալանսավորման գործառույթ կատարող ծրագրերի իրականացմանը։ Դրանց թվում են Իրան-Հայաստան գազատարը, երկաթուղին, նոր բարձրավոլտ հաղորդագիծը եւ Մեղրու ՀԷԿ-ը։

Последствия нормализации ирано-американских отношений - Mediamax.am
Отношения Тегерана и Вашингтона вышли на этап, который с некоторыми оговорками можно назвать решающим. Обнародованное в основном благодаря Израилю письмо президента США Барака Обамы духовному лидеру Ирана аятолле Али Хаменеи является логическим результатом ведущихся в последние месяцы переговоров между Тегераном и  Вашингтоном. Как отмечается, в письме президент США предлагает урегулировать отношения после достижения компромиссов по иранском ядерной программе и начать совместную борьбу с «Исламским государством».
Сложно сказать, каков будет ответ Ирана. Однако очевидно, что победившие на выборах в американский Конгресс республиканцы будут серьезно препятствовать шагам Белого дома по налаживанию отношений с Тегераном. Правительство Обамы приложило немало усилий для урегулирования отношений с Ираном, и если они увенчаются успехом, это станет оправданием Нобелевской премии мира, присужденной Обаме «авансом», и огромным вкладом в установление стабильности на Ближнем Востоке.
Однако нужно отметить, что урегулирование отношений не предполагает установления союзнических отношений, хотя многие ошибочно считают это логическим итогом нынешних переговоров. По текущих вопросам, например, в борьбе с «Исламским государством», Вашингтон и Тегеран могут выступить единым фронтом. Но это будет возможным до тех пор, пока существует «Исламское государство». После его уничтожения, что пока кажется весьма сомнительным, стороны вновь начнут конкурировать в вопросе установления контроля над Ираком. Тегеран и Вашингтон не могут быть союзниками, поскольку обе стороны преследуют цель установления своего влияния в регионе, и с этой точки зрения являются естественными конкурентами. Суть же нынешних американо-иранских переговоров заключается в том, чтобы конкуренция не переросла в конфликт, а разногласия устранялись более или менее цивилизованными средствами.
Для нас принципиально важным является следующий вопрос: что ждет Армению в результате нормализации ирано-американских отношений? Это очень важный вопрос, который следует рассматривать в двух основных плоскостях: 1) военно-политической и 2) экономической. С первой точки зрения существует неоспоримый факт: урегулирование ирано-американских отношений и устранение угрозы военного конфликта исходит из интересов нашей безопасности. Однако, что нас ждет с экономической точки зрения? В частности, возникает вопрос: будет ли Иран после нормализации отношений с США поддерживать проекты, не представляющие особого экономического интереса, но важные с точки зрения поддержание политического баланса. В число этих проектов входят газопровод Иран-Армения, железная дорога, новая линия высоковольтной электропередачи и Мегринская ГЭС.
Ответов на эти вопросы пока нет.
Севак Саруханян - приглашенный по программе Фулбрайта научный сотрудник Джорджтаунского университета.