Իրանա-ամերիկյան հաշտեցման հետեւանքները - Mediamax.am
Թեհրանի եւ Վաշինգտոնի հարաբերությունները թեւակոխել են մի շրջան, որը որոշակի վերապահումներով կարելի է վճռորոշ անվանել։ Հիմնականում Իսրայելի շնորհիվ հայտնի դարձած նամակը, որը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ուղարկել է Իրանի հոգեւոր առաջնորդ Ալի Խամենեին, հանդիսանում է վերջին ամիսներին Թեհրանի եւ Վաշինգտոնի միջեւ ընթացող բանակցությունների տրամաբանական արդյունքը։ Ինչպես նշում են, նամակում ԱՄՆ նախագահը առաջարկում է Իրանին միջուկային ծրագրում փոխզիջում հասնելուց հետո կարգավորել հարաբերությունները եւ համատեղ պայքար ծավալել Իրաքի եւ Սիրիայի Իսլամական պետության դեմ։
Ինչպիսին կլինի Իրանի պատասխանը, դժվար է ասել։ Սակայն ակնհայտ է, որ ամերիկյան Կոնգրեսի ընտրությունների արդյունքում հաղթանակ տարած հանրապետականները լրջորեն կասեցնելու են Սպիտակ տան՝ Թեհրանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։ Օբամայի վարչակարգը զգալի աշխատանք է տարել Իրանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ եւ եթե դրանք հաջողությամբ պսակվեն, դա կլինի գործող ԱՄՆ նախագահին խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հանձման հետադարձ արդարացում եւ մեծագույն ավանդ Մերձավոր Արեւելքում կայունության հաստատման գործում։
Սակայն պետք է նշել, որ հարաբերությունների կարգավորումը չի ենթադրում դաշնակցային փոխգործակցության հաստատում, ինչը շատ հաճախ սխալմամբ ներկայացվում է որպես ներկայիս բանակցային գործընթացի տրամաբանական ավարտ։ Ընթացիկ հարցերում, օրինակ, Իսլամական պետության դեմ պայքարում, Վաշինգտոնն ու Թեհրանը կարող են միասնական ճակատով հանդես գալ, սակայն միայն այն ժամանակահատվածում, քանի դեռ կա Իսլամական պետությունը։ Դրա ջախջախումից հետո, ինչը ներկայումս շատ կասկածելի է թվում, կողմերը նորից անցնելու են մրցակցության՝ Իրաքի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու համար։ Թեհրանն ու Վաշինգտոնը չեն կարող դաշնակիցներ լինել, քանի որ նրանք տարածաշրջանում հետապնդում են ազդեցության հաստատման նույնական շահ եւ այդ իմաստով բնական մրցակիցներ են։ Իսկ իրանա-ամերիկյան բանակցությունների ողջ իմաստն այսօր այն է, որ այդ մրցակցությունը չանցնի հակամարտության, իսկ տարաձայնությունները կարգավորվեն շատ թե քիչ քաղաքակիրթ ձեւով։
Մեզ համար սկզբունքորեն հարց է, թե ի՞նչ է սպասում Հայաստանին իրանա-ամերիկյան հնարավոր կարգավորման արդյունքում։ Սա շատ կարեւոր հարց է, որն ունի երկու հիմնական հարթություն. 1) ռազմա-քաղաքական եւ 2) տնտեսական։ Առաջին հարթությունում կա անվիճելի իրողություն՝ իրանա-ամերիկյան կարգավորումն ու երկու կողմերի միջեւ ռազմական բախման վտանգի վերացումը բխում է մեր անվտանգության շահերից։ Սակայն ի՞նչ է մեզ սպասում տնտեսական հարթությունում։ Այստեղ ամենակարեւոր հարցն է՝ կշարունակի արդյո՞ք Թեհրանը Վաշինգտոնի հետ հարաբերությունների կարգավորումից հետո աջակցել իր համար տնտեսական գրավչություն չունեցող, բայց քաղաքական բալանսավորման գործառույթ կատարող ծրագրերի իրականացմանը։ Դրանց թվում են Իրան-Հայաստան գազատարը, երկաթուղին, նոր բարձրավոլտ հաղորդագիծը եւ Մեղրու ՀԷԿ-ը։

Consequences of Iran-U.S. reconciliation
Tehran-Washington relations have reached the stage that can be considered a decisive one with some reservations. U.S. President Barack Obama's letter to the religious leader of Iran Ali Khamenei which was made public mostly by Israel’s efforts logically resulted from the talks between Tehran and Washington held over the past months. U.S. President's letter offers to settle the relations after making compromises on Iran nuclear program and start a joint fight against the Islamic State (ISIS).
It's hard to say how Iran will respond. However, it's obvious that the Republicans who won the midterm Congress elections will seriously hinder the White House's steps toward normalizing relations with Tehran. Obama's government took considerable steps to settle relations with Iran and if they prove successful it will justify the Nobel Peace Price conferred to Obama ''in advance'' and will become a huge contribution to establishing stability in the Middle East.
However, it should be noted that normalization doesn't imply establishment of allied relations though many people erroneously consider it the logical result of the current talks. Washington and Tehran can be unanimous on some current issues, such as, for instance, the ISIS. But it will be possible only until the ISIS exists. After its destruction, which is still open to doubt, the sides will again compete in taking control over Iraq. Tehran and Washington can't be allies as the parties aim to establish their influence in the region and they are natural rivals in this regard.  The bottom line of the current U.S.-Iran negotiations is not to let the competition turn into a conflict and eliminate the discords in civilized ways.
The following question is of fundamental importance for us: what awaits Armenia as a result of normalization of Iran-U.S. relations? It's a critical issue which should be considered in two main planes: 1. military-political and 2. economic.
From the first viewpoint, there is an undisputable fact: settlement of Iran-U.S. relations and elimination of the threat of the military conflict is in our security interests. But, on the other hand, what is lying ahead for us in terms of economy? A question particularly rises: will Iran support the projects of no significant economic importance but which are pivotal in terms of maintaining the political balance? Iran-Armenia gas pipeline, the railway, new high-voltage transmission line and Meghri Hydropower Plant are among them.