Շվեյցարացի երաժիշտները եւ հայ-թուրքական արձանագրությունները - Mediamax.am
2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին, Ցյուրիխում ստորագրվեցին հայ-թուրքական արձանագրությունները: Ես այն լրագրողներից մեկն էի, ով ներկա էր այդ միջոցառմանը եւ ականատեսն այն ամենի, ինչ կատարվում էր դրա շուրջ: Այսօր ուզում եմ մի փոքր բացել փակագծերը եւ ներկայացնել տեսածս:
Հոկտեմբերի 10-ին ուղիղ ժամը 16-ին` պատմական միջոցառումից մեկ ժամ առաջ, արդեն Ցյուրիխի համալսարանի շենքում էինք` պատրաստ լուսաբանելու պատմական մի իրադարձություն, որի նկատմամբ հանրային վերաբերմունքը, մեղմ ասած, միանշանակ չէր: Ցյուրիխն այդ օրն ապրում էր իր առօրյա կյանքով, եւ միայն համալսարանին մոտենալիս կարելի էր գուշակել, որ այնտեղ ինչ-որ կարեւոր բան է լինելու:
Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման հանդիսավոր արարողության մամուլի կենտրոնը տեղակայված էր մեծ օվալաձեւ լսարանում, որը ես նմանեցնում եմ ԵՊՀ Չարենցի անվան դահլիճին: Երբ մենք` հայաստանյան լրագրողներս, մտանք այդ լսարան, այնտեղ արդեն «դիրքավորվել էին» մեր թուրք եւ ռուսաստանցի գործընկերները: Կազմակերպիչները խոստացան, որ միջոցառման սկզբին մեզ թույլ կտան մտնել հյուրերի համար նախատեսված օթյակ, իսկ մինչ այդ առաջարկեցին սուրճ խմել եւ բուտերբրոդներ համտեսել: Ժամանակ դեռ կար, եւ քանի որ խմբագրություն հաղորդելու բան դեռ չունեի, անցա շարքերով` աչքի տակով ուսումնասիրելով, թե ինչով են զբաղված օտարերկրյա գործընկերներս: Ռուսաստանցի լրագրողներն արդեն պատրաստ էին թողարկել իրենց ԱԳ նախարար Լավրովի ելույթը, որը նրանց տրամադրել էր ՌԴ արտգործնախարարության` լրագրողների խումբն ուղեկցող գեղեցկատես աշխատակցուհին, ով 15 րոպեն մեկ գալիս էր լրագրողների մոտ եւ պատմում, թե «շեֆը» այս պահին ինչով է զբաղված. «շեֆը շվեյցարացիների հետ է շփվում», «շեֆը Ռուսաստանի հավաքականի ֆուտբոլի խաղն է դիտում Սոլանայի հետ» եւ այդպես շարունակ:
Թուրքերն էլ ինֆորմացիայի իրենց աղբյուրն ունեին` կոստյումով երիտասարդ մի դիվանագետ պարբերաբար գալիս էր դահլիճ, շուրջբոլորը հավաքում իր համերկրացիներին, նրանց ականջներին ինչ-որ բան փսփսում եւ արագ հեռանում` կանխելով մեր հարցերը: Մեր թուրք գործընկերների բաց նոթբուքերից հասկանալի էր, որ նրանց մոտ եւս ամեն ինչ պատրաստ էր, մնում էր միայն սեղմել «Send» ստեղմը, եւ րոպեներ անց այդ տեքստը կհայտնվեր իրենց ԶԼՄ-ների էջերում:
Կարծես 16.50 էր, երբ աստիճաններից տեսա, թե ինչպես ժպիտը դեմքին շքամուտքից շենք մտավ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Դավութօղլուն, ում դիմավորեց Շվեյցարիայի ԱԳ նախարարության բարձրաստիճան մի պաշտոնյա: Գլխավոր գործող անձանցից բացակա էին միայն ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, սակայն այդ պահին դա մեզ կասկածելի կամ զարմանալի չթվաց: Ուղիղ ժամը 17-ին մեզ ուղեկցեցին մեծ դահլիճի օթյակ:
Դահլիճում արդեն նստած էին Շվեյցարիայի ԱԳՆ եւ Եվրոպական հանձնաժողովի մի շարք պաշտոնյաներ, իսկ դասական քառյակը ակտիվ պատրաստվում էր իմ ականջին անծանոթ ինչ-որ մեղեդի հնչեցնել: Քիչ անց պաշտոնյաներն  անսպասելիորեն լքեցին տեղերը եւ հեռացան տարբեր ուղղություններով, իսկ դահլիճում մնացին միայն երաժիշտները: Այն մասին, որ «մի բան էն չի», ես եւ կողքիս նստած Հ1-ի լրագրող Արթուր Գրիգորյանն իմացանք եվրոպացի երկու դիվանագետների զրույցից, որոնցից մեկը բերանից թռցրեց, թե «կողմերից մեկը փոշմանել է»:
Այստեղ պետք է շեղվեմ թեմայից եւ հիշեցնեմ, որ նույն օրը, նույն ժամին Երեւանում Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականն ընդունում էր աշխարհի չեմպիոն Իսպանիայի ընտրանուն, եւ այդ խաղը պետք է հեռարձակվեր Հանրային հեռուստատեսությամբ, սակայն իրադարձության կարեւորությունից ելնելով` Հ1-ի ղեկավարությունը որոշել էր մի պահ ընդհատել խաղի հեռարձակումը եւ ցուցադրել հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման արարողությունը:
Եվ ահա, հենց այդ պահին Արթուրին զանգահարեցին Երեւանից եւ խնդրեցին ուղիղ եթերում մեկնաբանել, թե ինչ է կատարվում Ցյուրիխում: Մինչ գործընկերս փորձում էր ժամանակ ձգել` պարզելու համար, թե ինչ խնդիր է ծագել, արդեն միջանցքում մեզ մոտեցավ մի կին լրագրող Թուրքիայից եւ անգլերեն հարցրեց. «Իսկ դուք չգիտե՞ք, թե ինչու է ձեր նախարարը հրաժարվել ստորագրել փաստաթղթերը»…
Դժվար է նկարագրել, թե ինչ էր կատարվում մամուլի կենտրոնում հաջորդ մեկ ու կես ժամում: Թուրքերը մերոնց էին հարցուփորձ անում, մերոնք` ռուսներին, բոլորը դուրս էին գալիս միջանցք ինչ-որ տեղ զանգելու կամ զանգին պատասխանելու, առնվազն մեկ ժամ հայտնի էր միայն, որ հայկական կողմը հրաժարվում է ժամանել եւ ստորագրել փաստաթղթերը, սակայն պատճառների մասին ոչինչ հայտնի չէր: Եվ այդ պահին մամուլի սրահ մտան Հիլարի Քլինթոնին ուղեկցող ամերիկացի լրագրողները… Նրանց դեմքերի արտահայտությունից ակնհայտ էր, որ լիովին տեղյակ են, թե ինչ է կատարվում: Րոպեներ անց մոտեցա նրանցից մեկին եւ հարցրեցի. «Չե՞ք ասի, ինչ է պատահել: Մենք Հայաստանից ենք եւ ոչնչից տեղյակ չենք»: Ամերիկացին երկար նայեց դեմքիս եւ ասաց. «Ձեր նախարարը հրաժարվում է ստորագրել փաստաթուղթը, որովհետեւ թուրքերի ելույթում ինչ-որ նախապայմաններ կան Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ: Այս պահին Հիլարին փորձում է համոզել նրան, որ ստորագրի, բայց առայժմ չի կարողանում»:
Անմիջապես զանգահարեցի Երեւան` խմբագրություն, ներկայացրեցի իրավիճակը: Մի քանի րոպեից պատասխան զանգ ստացա. տեղեկությունը հաստատվել էր, հայկական կողմը մեկնաբանել էր կատարվածը: Շուտով հասանելի դարձավ նաեւ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը, ով պարզաբանեց, որ փաստաթղթերի ստորագրումից առաջ նախատեսված էր, որ յուրաքանչյուրը 5 րոպե ելույթ պետք է ունենա: Դիվանագիտական ավանդույթի համաձայն, միջոցառումից առաջ կողմերը փոխանակել էին ելույթները, եւ… Հայկական կողմը հայտնաբերել էր, որ, չնայած նախնական պայմանավորվածության, Դավութօղլուի ելույթում կա կետ, որտեղ հիշատակվում է Լեռնային Ղարաբաղի չկարգավորված խնդիրը: Բնականաբար, Էդվարդ Նալբանդյանը հրաժարվել էր մասնակցել միջոցառմանը, եթե Դավութօղլուն հանդես գա այդ տեքստով: Երբ թուրք նախարարին համոզել էին հրաժարվել ելույթի այդ կետից, նա էլ պահանջել էր մի քանի դրույթ վերացնել հայկական կողմի ելույթից եւ դրանով պարալիզացրել էր գործընթացը…
Նախանշված ժամանակից անցել էր երկու ժամից ավելին, ոչ ոք այլեւս հույս չուներ, որ արարողությունը կկայանա: Եվ հանկարծ… Մեզ կրկին դահլիճ հրավիրեցին եւ տեղեկացրին, որ ելույթներ չեն լինելու, կողմերը պարզապես ստորագրելու են փաստաթղթերը եւ բավարարվեն ձեռքսեղմումով: Ռուս լրագրողներն ինձ հետո պարծանքով ասում էին, որ նման պարզ որոշում հուշել էր իրենց արտգործնախարար Լավրովը, ով թղթի կտորի վրա գրել էր «Համաձայնվիր առանց ելույթների տարբերակին» եւ ուղարկել այն Նալբանդյանին: Չգիտեմ` այդպես էր իրականում, թե ոչ, համենայն դեպս, այդ պահին միակ ճիշտ որոշումն էր:
Արդյունքում շատ կարճ նախաբանով հանդես եկավ միայն Շվեյցարիայի այն ժամանակվա ԱԳ նախարար Միշլին Քալմի-Ռեյը, որից հետո տեղի ունեցավ արձանագրությունների ստորագրումը, իսկ գերտերությունների ղեկավարներն էլ շարվել էին նրանց թիկունքում որպես այդ փաստաթղթերի իրականացման երաշխավորներ: Երբ Նալբանդյանը եւ Դավութօղլուն դրեցին ստորագրությունները եւ փոխանակեցին փաստաթղթերը, դահլիճը վերջապես խորը շունչ քաշեց եւ սկսեց ծափահարել: Տխուր էին միայն անկյունում հանգրվանած երաժիշտները. նրանց այդպես էլ բախտ չվիճակվեց նվագել այդ պատմական իրադարձության ժամանակ…

The Swiss musicians and Turkish-Armenian Protocols - Mediamax.am
Around five years ago, on October 10, 2009, Armenia-Turkey Protocols were signed in Zurich. I was among the journalists who attended the event and witnessed what was going on there. And I would like to open the brackets a little bit and present what I saw.
At exactly 16:00 on October 10, an hour before the historic event, I was already in the premises of Zurich University, ready to cover a significant event toward which the public attitude was not unequivocal, to say the least. It was an ordinary day in Zurich; only by approaching the university could one guess that something important was going to happen there.
The press pool of the solemn ceremony of signing of Turkish-Armenian Protocols was located in a large oval auditorium which looked like the YSU Charents Hall to me. When the Armenian journalists entered the auditorium, our Turkish and Russian colleagues had already “occupied positions” there. The organizers promised that they would allow us to enter the guest lodge at the beginning of the event. Meanwhile, they offered us to have coffee and taste sandwiches. We still had time and as I didn’t have anything to report, I started walking along the rows peering at what my foreign colleagues were doing.
The Russian journalists were already ready to cover their Foreign Minister Lavrov’s speech provided by good-looking associate of Russian Foreign Ministry accompanying the journalists. She would come to the journalists every 15 minutes to tell them what “the boss” was doing at the moment: “the boss is talking to the Swiss”, “the boss is watching the Russian national football team’s match with Solana” and so on and so forth.
The Turks had their own source of information: a young diplomat dressed in a suit entered the hall from time to time, bringing together his compatriots, whispering something in their ears and quickly leaving to shun our questions. The open laptops of our Turkish colleagues suggested that everything was ready and they would only click on “Send”- and the text would appear on the pages of their media outlets a couple of minutes later.
At around 16:50, I saw smiling Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu enter the building. He was greeted by a high-ranking official of Swiss Foreign Ministry. Of “the leading characters”, only the Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian and U.S. Secretary of State Hillary Clinton were absent. But it didn’t seem suspicious or surprising to us at the moment. At 17:00 sharp, we were taken to the lodge of the large hall.
A number of officials of Swiss Foreign Ministry and European Commission were already seated in the hall and the classical quartet was getting ready to play a seemingly familiar tune. Shortly, the officials unexpectedly left their seats to go in various directions and only musicians stayed in the hall. Journalist from Armenian Public TV Channel Artur Grigoryan who sat next to me and I learnt that “something was wrong” from a conversation between two European diplomats: one of them mentioned that “one of the parties changed his mind”.
I should digress from the topic to recall that on the same day and hour, the Armenian national football team was playing with the World Champion Spanish national team. The match was going to be broadcast on the Armenian Public TV but out of the significance of the event, the Public TV leadership decided to interrupt the game broadcasting and show the ceremony of signing Turkish-Armenian Protocols.
It was at that moment that someone called to Artur from Yerevan asking to comment live what was going on in Zurich. While my colleague was trying to play for time to find out the problem, a female journalist from Turkey approached us in the corridor and asked in English: “Don’t you know why your Minister refused to sign the documents?”.
It’s hard to describe what was going on in the press pool within next 1.5 hours. The Turks were inquiring our journalists, ours - to the Russians, - and everyone went out to the corridor to call somewhere or answer the calls. For at least an hour, it was clear that the Armenian side refused to arrive and sign the documents but the reasons were still unknown. And at that moment, American journalists accompanying Hillary Clinton entered the press pool… One could guess looking at their faces that they were absolutely aware what was going on. Minutes later, I approached one of them and asked: “Would you please tell me what had happened? We are from Armenia and don’t know about anything”.
The American looked at my face said after a while: “Your Minister refused to sign the document as the Turks’ speech contained some preconditions on Nagorno Karabakh. At the moment, Hillary is trying to persuade him but she’s failing as of now”.
I at once called Yerevan to present the situation. A return call followed in a couple of minute: the information was verified and the Armenian side commented on what had happened. Shortly, the Armenian Foreign Ministry spokesman Tigran Balayan was available. He explained that the sides were supposed to address 5-minute speeches before the signing of the documents.
According to a diplomatic tradition, the sides exchanged the speeches and the Armenian side found out that despite the preliminary agreement, there is a point in Davutoglu’s speech mentioning unsettled NK conflict. Naturally, Edward Nalbandian refused to take part in the event if Davutoglu presents the text. When the Turkish Minister was being persuaded to omit the point from the text, he demanded to eliminate some provisions from the Armenian side's speech which paralyzed the whole process...
Two hours after the scheduled time, no one had the hope that the ceremony would take place. And suddenly we were again invited to the hall to be informed that there wouldn't be speeches: the sides would just sign the documents and shake hands only. The Russian journalists bragged while talking to me that the solution was hinted by their Foreign Minister Lavrov who wrote on a sheet of paper, ''Agree on the option of without speeches'', sending it to Nalbandian. I don't know whether it was true or not. However, it was the only right decision at the moment.
As a result, only Micheline Calmy-Ray, who was the Foreign Minister of Switzerland at the time, addressed a very short foreword which was followed by signing of Protocols. And the foreign policy chiefs of the superpowers stood behind them as guarantors of the enforcement of the documents. When Nalbandian and Davutoglu signed and exchanged the documents, those present in the hall at last took deep breaths and started applauding. Only the musicians standing in the corner were sad: they didn't manage to play at that historic event...