Շվեյցարացի երաժիշտները եւ հայ-թուրքական արձանագրությունները - Mediamax.am
2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին, Ցյուրիխում ստորագրվեցին հայ-թուրքական արձանագրությունները: Ես այն լրագրողներից մեկն էի, ով ներկա էր այդ միջոցառմանը եւ ականատեսն այն ամենի, ինչ կատարվում էր դրա շուրջ: Այսօր ուզում եմ մի փոքր բացել փակագծերը եւ ներկայացնել տեսածս:
Հոկտեմբերի 10-ին ուղիղ ժամը 16-ին` պատմական միջոցառումից մեկ ժամ առաջ, արդեն Ցյուրիխի համալսարանի շենքում էինք` պատրաստ լուսաբանելու պատմական մի իրադարձություն, որի նկատմամբ հանրային վերաբերմունքը, մեղմ ասած, միանշանակ չէր: Ցյուրիխն այդ օրն ապրում էր իր առօրյա կյանքով, եւ միայն համալսարանին մոտենալիս կարելի էր գուշակել, որ այնտեղ ինչ-որ կարեւոր բան է լինելու:
Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման հանդիսավոր արարողության մամուլի կենտրոնը տեղակայված էր մեծ օվալաձեւ լսարանում, որը ես նմանեցնում եմ ԵՊՀ Չարենցի անվան դահլիճին: Երբ մենք` հայաստանյան լրագրողներս, մտանք այդ լսարան, այնտեղ արդեն «դիրքավորվել էին» մեր թուրք եւ ռուսաստանցի գործընկերները: Կազմակերպիչները խոստացան, որ միջոցառման սկզբին մեզ թույլ կտան մտնել հյուրերի համար նախատեսված օթյակ, իսկ մինչ այդ առաջարկեցին սուրճ խմել եւ բուտերբրոդներ համտեսել: Ժամանակ դեռ կար, եւ քանի որ խմբագրություն հաղորդելու բան դեռ չունեի, անցա շարքերով` աչքի տակով ուսումնասիրելով, թե ինչով են զբաղված օտարերկրյա գործընկերներս: Ռուսաստանցի լրագրողներն արդեն պատրաստ էին թողարկել իրենց ԱԳ նախարար Լավրովի ելույթը, որը նրանց տրամադրել էր ՌԴ արտգործնախարարության` լրագրողների խումբն ուղեկցող գեղեցկատես աշխատակցուհին, ով 15 րոպեն մեկ գալիս էր լրագրողների մոտ եւ պատմում, թե «շեֆը» այս պահին ինչով է զբաղված. «շեֆը շվեյցարացիների հետ է շփվում», «շեֆը Ռուսաստանի հավաքականի ֆուտբոլի խաղն է դիտում Սոլանայի հետ» եւ այդպես շարունակ:
Թուրքերն էլ ինֆորմացիայի իրենց աղբյուրն ունեին` կոստյումով երիտասարդ մի դիվանագետ պարբերաբար գալիս էր դահլիճ, շուրջբոլորը հավաքում իր համերկրացիներին, նրանց ականջներին ինչ-որ բան փսփսում եւ արագ հեռանում` կանխելով մեր հարցերը: Մեր թուրք գործընկերների բաց նոթբուքերից հասկանալի էր, որ նրանց մոտ եւս ամեն ինչ պատրաստ էր, մնում էր միայն սեղմել «Send» ստեղմը, եւ րոպեներ անց այդ տեքստը կհայտնվեր իրենց ԶԼՄ-ների էջերում:
Կարծես 16.50 էր, երբ աստիճաններից տեսա, թե ինչպես ժպիտը դեմքին շքամուտքից շենք մտավ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Դավութօղլուն, ում դիմավորեց Շվեյցարիայի ԱԳ նախարարության բարձրաստիճան մի պաշտոնյա: Գլխավոր գործող անձանցից բացակա էին միայն ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, սակայն այդ պահին դա մեզ կասկածելի կամ զարմանալի չթվաց: Ուղիղ ժամը 17-ին մեզ ուղեկցեցին մեծ դահլիճի օթյակ:
Դահլիճում արդեն նստած էին Շվեյցարիայի ԱԳՆ եւ Եվրոպական հանձնաժողովի մի շարք պաշտոնյաներ, իսկ դասական քառյակը ակտիվ պատրաստվում էր իմ ականջին անծանոթ ինչ-որ մեղեդի հնչեցնել: Քիչ անց պաշտոնյաներն  անսպասելիորեն լքեցին տեղերը եւ հեռացան տարբեր ուղղություններով, իսկ դահլիճում մնացին միայն երաժիշտները: Այն մասին, որ «մի բան էն չի», ես եւ կողքիս նստած Հ1-ի լրագրող Արթուր Գրիգորյանն իմացանք եվրոպացի երկու դիվանագետների զրույցից, որոնցից մեկը բերանից թռցրեց, թե «կողմերից մեկը փոշմանել է»:
Այստեղ պետք է շեղվեմ թեմայից եւ հիշեցնեմ, որ նույն օրը, նույն ժամին Երեւանում Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականն ընդունում էր աշխարհի չեմպիոն Իսպանիայի ընտրանուն, եւ այդ խաղը պետք է հեռարձակվեր Հանրային հեռուստատեսությամբ, սակայն իրադարձության կարեւորությունից ելնելով` Հ1-ի ղեկավարությունը որոշել էր մի պահ ընդհատել խաղի հեռարձակումը եւ ցուցադրել հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման արարողությունը:
Եվ ահա, հենց այդ պահին Արթուրին զանգահարեցին Երեւանից եւ խնդրեցին ուղիղ եթերում մեկնաբանել, թե ինչ է կատարվում Ցյուրիխում: Մինչ գործընկերս փորձում էր ժամանակ ձգել` պարզելու համար, թե ինչ խնդիր է ծագել, արդեն միջանցքում մեզ մոտեցավ մի կին լրագրող Թուրքիայից եւ անգլերեն հարցրեց. «Իսկ դուք չգիտե՞ք, թե ինչու է ձեր նախարարը հրաժարվել ստորագրել փաստաթղթերը»…
Դժվար է նկարագրել, թե ինչ էր կատարվում մամուլի կենտրոնում հաջորդ մեկ ու կես ժամում: Թուրքերը մերոնց էին հարցուփորձ անում, մերոնք` ռուսներին, բոլորը դուրս էին գալիս միջանցք ինչ-որ տեղ զանգելու կամ զանգին պատասխանելու, առնվազն մեկ ժամ հայտնի էր միայն, որ հայկական կողմը հրաժարվում է ժամանել եւ ստորագրել փաստաթղթերը, սակայն պատճառների մասին ոչինչ հայտնի չէր: Եվ այդ պահին մամուլի սրահ մտան Հիլարի Քլինթոնին ուղեկցող ամերիկացի լրագրողները… Նրանց դեմքերի արտահայտությունից ակնհայտ էր, որ լիովին տեղյակ են, թե ինչ է կատարվում: Րոպեներ անց մոտեցա նրանցից մեկին եւ հարցրեցի. «Չե՞ք ասի, ինչ է պատահել: Մենք Հայաստանից ենք եւ ոչնչից տեղյակ չենք»: Ամերիկացին երկար նայեց դեմքիս եւ ասաց. «Ձեր նախարարը հրաժարվում է ստորագրել փաստաթուղթը, որովհետեւ թուրքերի ելույթում ինչ-որ նախապայմաններ կան Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ: Այս պահին Հիլարին փորձում է համոզել նրան, որ ստորագրի, բայց առայժմ չի կարողանում»:
Անմիջապես զանգահարեցի Երեւան` խմբագրություն, ներկայացրեցի իրավիճակը: Մի քանի րոպեից պատասխան զանգ ստացա. տեղեկությունը հաստատվել էր, հայկական կողմը մեկնաբանել էր կատարվածը: Շուտով հասանելի դարձավ նաեւ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը, ով պարզաբանեց, որ փաստաթղթերի ստորագրումից առաջ նախատեսված էր, որ յուրաքանչյուրը 5 րոպե ելույթ պետք է ունենա: Դիվանագիտական ավանդույթի համաձայն, միջոցառումից առաջ կողմերը փոխանակել էին ելույթները, եւ… Հայկական կողմը հայտնաբերել էր, որ, չնայած նախնական պայմանավորվածության, Դավութօղլուի ելույթում կա կետ, որտեղ հիշատակվում է Լեռնային Ղարաբաղի չկարգավորված խնդիրը: Բնականաբար, Էդվարդ Նալբանդյանը հրաժարվել էր մասնակցել միջոցառմանը, եթե Դավութօղլուն հանդես գա այդ տեքստով: Երբ թուրք նախարարին համոզել էին հրաժարվել ելույթի այդ կետից, նա էլ պահանջել էր մի քանի դրույթ վերացնել հայկական կողմի ելույթից եւ դրանով պարալիզացրել էր գործընթացը…
Նախանշված ժամանակից անցել էր երկու ժամից ավելին, ոչ ոք այլեւս հույս չուներ, որ արարողությունը կկայանա: Եվ հանկարծ… Մեզ կրկին դահլիճ հրավիրեցին եւ տեղեկացրին, որ ելույթներ չեն լինելու, կողմերը պարզապես ստորագրելու են փաստաթղթերը եւ բավարարվեն ձեռքսեղմումով: Ռուս լրագրողներն ինձ հետո պարծանքով ասում էին, որ նման պարզ որոշում հուշել էր իրենց արտգործնախարար Լավրովը, ով թղթի կտորի վրա գրել էր «Համաձայնվիր առանց ելույթների տարբերակին» եւ ուղարկել այն Նալբանդյանին: Չգիտեմ` այդպես էր իրականում, թե ոչ, համենայն դեպս, այդ պահին միակ ճիշտ որոշումն էր:
Արդյունքում շատ կարճ նախաբանով հանդես եկավ միայն Շվեյցարիայի այն ժամանակվա ԱԳ նախարար Միշլին Քալմի-Ռեյը, որից հետո տեղի ունեցավ արձանագրությունների ստորագրումը, իսկ գերտերությունների ղեկավարներն էլ շարվել էին նրանց թիկունքում որպես այդ փաստաթղթերի իրականացման երաշխավորներ: Երբ Նալբանդյանը եւ Դավութօղլուն դրեցին ստորագրությունները եւ փոխանակեցին փաստաթղթերը, դահլիճը վերջապես խորը շունչ քաշեց եւ սկսեց ծափահարել: Տխուր էին միայն անկյունում հանգրվանած երաժիշտները. նրանց այդպես էլ բախտ չվիճակվեց նվագել այդ պատմական իրադարձության ժամանակ…

Швейцарские музыканты и армяно-турецкие протоколы - Mediamax.am
Примерно пять лет назад, 10 октября 2009 года, в Цюрихе были подписаны армяно-турецкие протоколы. Я был среди журналистов, присутствовавших на этом мероприятии, и стал свидетелем всего, что происходило вокруг. Сегодня мне хотелось бы раскрыть скобки и рассказать о том, что мне довелось увидеть.
10 октября ровно в 16:00 - за час до исторического события - мы уже находились в здании Университета Цюриха, готовые освещать историческое событие, к которому в обществе относились, мягко говоря, неоднозначно. Цюрих жил своей обычной жизнью, и, лишь приблизившись к университету, можно было заметить, что там готовится нечто важное.
Пресс-центр торжественной церемонии подписания расположили в большой овальной аудитории, очень похожей на аудиторию им. Чаренца в Ереванском госуниверситете. К тому времени как армянские журналисты вошли в пресс-центр, там уже «заняли позиции» наши турецкие и российские коллеги. Организаторы пообещали, что после начала мероприятия позволят нам перейти в ложу для гостей. А до этого предложили выпить кофе и попробовать сендвичи. Я решил пройтись по рядам, посмотреть, чем заняты иностранные коллеги. Российские журналисты уже были готовы выпустить выступление своего министра иностранных дел Сергея Лаврова, которое им предоставила красивая сотрудница МИД России, сопровождавшая журналистскую группу. Она каждые 10 минут появлялась в пресс-центре и сообщала им, чем занят «шеф» в данный момент: «шеф общается со швейцарцами», «шеф смотрит игру российской сборной с Хавьером Соланой» и так далее.
У турок тоже был свой источник информации: молодой дипломат периодически заходил в зал, собирал вокруг себя своих соотечественников, что-то шептал им на ухо и быстро удалялся, избегая наших вопросов. Судя по раскрытым ноутбукам наших турецких коллег, можно было понять, что и у все было готово: оставалось лишь нажать Send, и за считанные секунды новость о подписании протоколов облетит все СМИ.
Было примерно 16:50, когда я заметил главу МИД Турции Ахмета Давутоглу, который вошел в здание через парадный вход с улыбкой на лице. Из важных действующих лиц не хватало только министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна и госсекретаря США Хилари Клинтон. Однако тогда нам это не еще не казалось странным или удивительным. Ровно в 17:00 нас проводили в ложу для гостей.
В зале уже заняли свое место представители МИД Швейцарии и Европейской комиссии, а классический квартет готовился исполнить какую-то мелодию. Через какое-то время официальные лица встали со своих мест и разошлись в разные стороны: в зале остались только музыканты. О том, что «что-то пошло не так», я и корреспондент Общественного телеканала Армении догадались из разговора двух европейских дипломатов, с уст одного из которых слетело, что «одна из сторон передумала».
В тот же день в Ереване армянская сборная по футболу принимала чемпиона мира - команду Испании, и матч должен был транслироваться по Общественному телевидению. Руководство канала решило на какое-то время прервать игру, чтобы в прямом эфире показать церемонию подписания армяно-турецких протоколов.
И вот, именно в этот момент Артуру позвонили из Еревана и попросили в прямом эфире прокомментировать, что происходит в Цюрихе. Пока мой коллега пытался потянуть время, чтобы выяснить, в чем проблема, к нам подошла турецкая журналистка и спросила по-английски: «А вы не знаете, почему ваш министр отказался подписывать протоколы?».
Сложно описать, что творилось в пресс-центре в последующие полтора часа. Турки расспрашивали наших, наши – русских, все выходили в коридор куда-то позвонить или ответить на звонок. Как минимум час мы знали только одно: армянская сторона отказалась подписывать документы. О причинах оставалось только гадать.
И в этот момент в пресс-центр вошли американские журналисты, сопровождавшие Хилари Клинтон… По их лицам было видно, что они хорошо осведомлены о происходящем. Я подошел к одному из них и спросил: «Не скажете, что там произошло? Мы из Армении, и ничего не знаем». Американец долго смотрел мне в лицо, а потом сказал: «Ваш министр отказался подписать документы: в выступлении турок было какое-то предусловие относительно Нагорного Карабаха. Сейчас Хилари пытается уговорить его подписать, но пока ничего не выходит».
Я сразу же позвонил в Ереван – в редакцию, и описал ситуацию. Через несколько минут – ответный звонок: информация была подтверждена, армянская сторона прокомментировала произошедшее. Вскоре стал доступен и пресс-секретарь армянского МИД Тигран Балаян, который разъяснил, что перед подписанием документов были запланированы пятиминутные выступления каждой стороны. Согласно дипломатической традиции, перед мероприятием стороны обменялись текстами выступлений, и… армянская сторона обнаружила, что несмотря на первоначальную договоренность, в выступление Давутоглу был включен пункт, в котором упоминался нерешенный вопрос Нагорного Карабаха. Естественно, Налбандян отказался от участия в мероприятии, если Давутоглу собирается зачитать тот самый текст. Когда же турецкого министра попросили отказаться от этого пункта выступления, он в ответ потребовал убрать несколько положений из выступления армянской стороны, тем самым парализовав весь процесс…
Прошло более двух часов, и уже никто не надеялся, что подписание состоится. И вдруг… Нас снова пригласили в зал и сообщили, что выступлений не будет: стороны только подпишут документы и ограничатся лишь рукопожатием. Русские журналисты потом с гордостью рассказывали, что такое простое решение всем подсказал Лавров, который написал Налбандяну записку: «Соглашайся на вариант без выступлений». Не знаю, так ли все было на самом деле, но в любом случае, это было единственно правильное решение.
В результате с коротким вступительным словом выступила глава МИД Швейцарии Мишлен Кальми-Рей, после чего состоялось подписание протоколов. Когда Налбандян и Давутоглу поставили свои подписи и обменялись документами, весь зал вздохнул с облегчением и начал аплодировать. Грустили только собравшиеся в углу музыканты: им так и не посчастливилось сыграть на этом историческом событии…