Գեբելսի “որդիները” - Mediamax.am
Օրերս ընկերներիցս մեկը հեղինակավոր ռուսաստանյան “Էքսպերտ” ամսագրի առցանց տարբերակից մի հոդված ուղարկեց, որ ծանոթանամ: “Ինչո՞ւ Հայաստանը սխալվեց ԵԽԽՎ-ում” բարձրագոչ վերնագրով նյութի հեղինակը ոմն Գեւորգ Միրզայանն է, որը հայ հանրությանը հայտնի է Գյումրիի ողբերգական դեպքերի ոչ ադեկվատ գնահատականներով: Հայաստանի եւ հայկականի փորձագետ ներկայացող այս անձին կանդրադառնամ սյունակիս վերջում, իսկ այժմ ուզում եմ կենտրոնանալ մեկ այլ խնդրի վրա: Հեղինակը ՀՀ պատվիրակությանը աներկբայորեն մեղադրում է ռազմավարական դաշնակցին դավաճանելու համար եւ որպես հակակշիռ ներկայացնում ադրբեջանցիներին եւ թուրքերին, որոնք, ի տարբերություն հայերի, դեմ էին քվեարկել ԵԽԽՎ բանաձեւին:
Եթե նկատել եք, ԵԽԽՎ-ի մասին պատմող իմ սյունակում ամեն կերպ խուսափել եմ այդ կառույցում հայ-ռուսական “ռազմավարական” համագործակցության մասին խոսակցություններից, քանզի մտավախություն ունեի, որ դա կարող է բացասաբար ազդել երկու պատվիրակությունների հարաբերությունների վրա: Բայց, քանի որ ռուսական կողմն ինքը բացեց “Պանդորայի արկղը”, ներկայացնեմ տպավորություններս, որոնք ստացել եմ Եվրոպայի Խորհրդի եւ դրա Խորհրդարանական Վեհաժողովի աշխատանքները լուսաբանելու 8 տարվա փորձի ընթացքում եւ որոնք փաստացի ապացուցվում են նաեւ քվեարկությունների արձանագրություններով:
Եվ այսպես, ինչպես հայտնի է, Հայաստանը եւ Ռուսաստանը համագործակցում են միջազգային մի շարք կառույցներում, բայց ԵԽԽՎ-ն այդ ցանկում ուրույն տեղն ունի, այն պարզ պատճառով, որ… համագործակցություն համարյա չկա: Հայաստանի համար վճռորոշ նշանակություն ունեցող գրեթե բոլոր քվեարկությունների ժամանակ ՌԴ պատվիրակության անդամները կամ ձեռնպահ են քվեարկել, կամ պարզապես բացակայել են դահլիճից` նախընտրելով ժամանակն անցկացնել Ստրասբուրգի մոլլերում կամ Բադեն-Բադենի լողավազաններում: Ռուսաստանցի պատգամավորները գրեթե երբեք չեն միանում ՀՀ պատվիրակության անդամների նախաձեռնած ստորագրահավաքներին եւ նախաձեռնություններին: Փոխարենն եղել են դեպքեր, երբ ստորագրելուց հետո րոպեներ անց վերադարձել են եւ ստորագրությունը հետ վերցրել: Միաժամանակ, ՌԴ պատվիրակության անդամները, անկախ կուսակցական պատկանելությունից, մշտապես հաճույքով են մասնակցում Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի` ԵԽ շենքում եւ դրանից դուրս կազմակերպած բոլոր միջոցառումներին` ցուցահանդեսներին, ճաշկերույթներին, ընդունելություններին, համերգներին` օգտվելով այդ երկրների առատ նվերներից: Եվ ամեն անգամ, երբ ԵԽԽՎ-ում պատրաստվում են պատժել Ադրբեջանին կամ Թուրքիային մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումների, խոսքի ազատության սահմանափակման եւ քաղկալանավորներ ունենալու համար, նրանց գլխավոր պաշտպանի դերը ստանձնում է հենց Ռուսաստանի պատվիրակությունը:
Տարիներ առաջ այցերիս մեկի ժամանակ անձամբ եմ ներկա եղել ՀՀ եւ ՌԴ պատվիրակությունների ղեկավարների հանդիպմանը ԵԽԽՎ շենքի միջանցքում, երբ մեր պատվիրակության ղեկավարը (անունը բացահայտել չեմ կարող, քանի որ խոստացել եմ: Եթե ցանկանա, ինքը կարտահայտվի) դիմեց ռուս պաշտոնակցին` ասելով, որ մեծ հույսեր է կապում ՌԴ պատվիրակության հետ հաջորդ օրվա կարեւոր քվեարկության ժամանակ: “Իհարկե, իհարկե, ես մերոնց բոլորին զգուշացրել եմ, վաղը բոլորս կգանք եւ կաջակցենք ձեզ”,- եղավ պատասխանը: Երեւի արդեն կռահեցիք, որ հաջորդ օրվա քվեարկությանը, որը վերաբերում էր հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին, Ռուսաստանի պատվիրակությունից ոչ ոք չեկավ: Այստեղ են ասել. “Աստված հեռու պահի նման ընկերներից, իսկ թշնամիներիս հարցերն ես ինքս կլուծեմ”:
Եվ գիտեք ի՞նչ: Ես անկեղծ ուրախ եմ, որ հեղինակավոր այս կառույցում մերոնք որքան հնարավոր է ինքնուրույն քաղաքականություն են վարում եւ չեն թաքնվում “մեծ եղբոր” թիկունքում:
Իսկ այժմ մի քանի խոսք գեւորգմիրզայանների մասին: Տեղեկատվական պատերազմների դասագրքերը պնդում են, որ հակառակորդի դեմ նրանց յուրայիններին օգտագործելու գաղափարը պատկանում է ֆաշիստական պրոպագանդայի արքա Յոզեֆ Գեբելսին: Հենց նա էր առաջարկել ռուս ռազմագերիներից դավաճանների ընտրել, նրանց քարոզչական հատուկ գիտելիքներ փոխանցել եւ ուղարկել Խորհրդային կողմ, որտեղ նրանք հակասովետական քարոզչություն էին իրականացնում եւ համոզում խորհրդային զինվորներին հանձնվել գերմանացիներին: Հաշվարկը շատ պարզ էր. նույնիսկ եթե դավաճանները  բացահայտվում էին, նրանց պարզապես գնդակահարում էին, քանզի արժեքավոր տեղեկություններ նրանք չունեին:
Հիմա հարց. ինչո՞ւ է ռուսական քարոզչությունը Հայաստանի դեմ օգտագործում հայկական ազգանունով անձնավորության: Կարելի է միայն ենթադրություններ անել: Ենթադրություն առաջին. “լավ” հայը հանդես է գալիս որպես հակակշիռ “բոբո” հայերին: Երկրորդ` ռուսաստանյան քարոզչությանը հոգեհարազատ են Գեբելսի գաղափարները: Եվ երրորդ` երիտասարդն ինքն է ցանկացել “Հռոմի Պապից ավելի կաթոլիկ” լինել եւ մի լավ դաս տալ իր անհնազանդ ու հեռավոր ազգակիցներին:
Եվ այստեղ մենք կրկին վերադառնում ենք կարեւոր մի հարցի, որի վերաբերյալ չունեն միասնական դիրքորոշում հայագետները եւ որի պատասխանը չափազանց կարեւոր է հետագա սերունդների համար. իսկ ո՞ւմ կարելի է համարել հայ, եւ ո՞ւմ` ոչ: Եվ արդյո՞ք ազգանվան “յան” վերջավորությունը թույլ է տալիս մարդուն հայ համարվել նույնիսկ այն դեպքում, երբ հայկական որեւէ այլ բան նա չունի: Իմ անձնական կարծիքն է, որ հայ է նա, ով իրեն հայ է համարում, նույնիսկ եթե նա կրում է Իվան Պետրով կամ Ջոն Սմիթ անուն-ազգանունը:
Եվ վերջինը: Շարունակում եմ զարմանալ ռուսական քարոզչության աշխատաոճի վրա: Հունվարին ռուսաստանյան ԶԼՄ-ներին հաջողվեց հակառուսական ալիք բարձրացնել աշխարհի ամենառուսամետ քաղաքում` Գյումրիում: Եվ տխրահռչակ Միրզայանի մատը, իսկ գուցե նաեւ ձեռքը այդ գործին խառն էին: Այժմ էլ նույն եռանդով ռուսաստանցիներին են տրամադրում Հայաստանի դեմ: Եթե չեք հավատում, կարդացեք հոդվածի մեկնաբանությունները; Հետո էլ կասեն` Ամերիկան է մեղավոր…

“Sons” of Goebbels - Mediamax.am
A few days ago, one of my friends sent me an article from the online version of authoritative Russian “Expert” magazine to look through.  The article under the pathetic headline of “Why did Armenia Make a Mistake in PACE” is written by a certain Gevorg Mirzayan who is known to the Armenian public by his inadequate assessments on Gyumri tragedy. I'll write about this person representing Armenia and Armenian expert at the end of the column. Now I'd like to focus on another issue. The author unambiguously accuses the Armenian delegation of betraying the strategic ally brining the example of Azerbaijanis and Turks who unlike Armenians voted against the PACE resolution as a counter-argument.
You may have noticed that in my column on PACE, I have avoided the talks on Armenia-Russia ''strategic'' cooperation within the structure as I had apprehensions that it would affect the relations of the two delegations. But as the Russian side itself opened up Pandora's box, I decided to present my impressions over the 8 years of reporting on Council of Europe and Parliamentary Assembly activities which are factually proved by voting protocols.
So, as is known, Armenia and Russia cooperate within a number of structures but the PACE has its own place in the list simply because...there is hardly ever any cooperation within it. During almost all the votes crucial for Armenia, the Russian delegation members either abstained from voting or were simply absent preferring to spend the time in Strasburg malls or swimming pools in Baden-Baden. Russian MPs almost never joins the Armenian delegation's collection of signatures or initiatives. Instead, they occasionally came back after signing to recall their signature. At the same time, members of the Russian delegation irrespective of the party belongings always gladly take part in all the events organized by Azerbaijan and Turkey in the CoE building or outside of it- exhibitions, dinners, receptions and concerts- accepting the abundant gifts of the countries. And every time when the PACE intends to punish Azerbaijan and Turkey for numerous violations of human rights, limitations of freedom of expression and political prisoners, it is the Russian delegation that volunteers for the role of their major defender.
During one of my visit a few years ago, I was present at the meeting of the heads of Armenian and Russian delegations on the corridor of the PACE building when the head of our delegation ( I can't reveal his name as I have promised. He will unveil himself if he wants to) turned to his Russian counterpart saying that he pinned his hopes on the Russian delegation at the important vote the next day. ''Sure, I have told all our members, they will come tomorrow and support you'', he replied. Perhaps, you may already guess that the Russian delegation was fully absent from the next day's vote on Armenia-Azerbaijan relations. The saying, ''May God defend me from my friends: I can defend myself from my enemies'', is relevant here.
You know what? Honestly, I am happy that our delegation is as independent as possible in this authoritative structure and doesn’t hide behind ''the big brother''.
Now let's talk a bit about the likes of Gevorg Mirzayan. The textbooks on information wars claim that the idea of using the insiders against the rival belongs to the king of propaganda Joseph Goebbels. It was him that proposed to choose the traitors among the Russian captives, give them special propaganda knowledge and send to the Soviet side where they held anti-Soviet propaganda persuading Soviet soldiers to surrender to the Germans. It was a very simple calculation: the traitors were shot dead if revealed as they didn’t have valuable information.
A question: why does the Russian propaganda make use of a person with Armenian surname against Armenia? One can only make assumptions. The first one is: “the good’’ Armenian is counterbalanced to the “bad” ones. The second: Goebbels’ ideas are close to the Russian propaganda. And third: the young man volunteered to “be more Catholic than the Pope’’ and give a good lesson to his rebellious and remote compatriots.
And here we again face an important question about which the specialists of Armenian studies do not have a single stance and which answer is crucial for the younger generation: who can be considered an Armenia and who cannot? Can the surname ending in “yan’’ allow a person be considered an Armenian while he has nothing else Armenian. My personal opinion is that the one who considers himself Armenian is Armenian even if he is Ivan Petrov or John Smith.
And finally. The Russian propaganda working style keeps surprising me. In January, the Russian media outlets managed to raise an anti-Russian wave in Gyumri- the most pro-Russian city of the world. And notorious Mirzayan had his small and - maybe even big -contribution to it. If you don’t believe it, read the comments on the article. And don’t say - it is America to be blamed…