Գեբելսի “որդիները” - Mediamax.am
Օրերս ընկերներիցս մեկը հեղինակավոր ռուսաստանյան “Էքսպերտ” ամսագրի առցանց տարբերակից մի հոդված ուղարկեց, որ ծանոթանամ: “Ինչո՞ւ Հայաստանը սխալվեց ԵԽԽՎ-ում” բարձրագոչ վերնագրով նյութի հեղինակը ոմն Գեւորգ Միրզայանն է, որը հայ հանրությանը հայտնի է Գյումրիի ողբերգական դեպքերի ոչ ադեկվատ գնահատականներով: Հայաստանի եւ հայկականի փորձագետ ներկայացող այս անձին կանդրադառնամ սյունակիս վերջում, իսկ այժմ ուզում եմ կենտրոնանալ մեկ այլ խնդրի վրա: Հեղինակը ՀՀ պատվիրակությանը աներկբայորեն մեղադրում է ռազմավարական դաշնակցին դավաճանելու համար եւ որպես հակակշիռ ներկայացնում ադրբեջանցիներին եւ թուրքերին, որոնք, ի տարբերություն հայերի, դեմ էին քվեարկել ԵԽԽՎ բանաձեւին:
Եթե նկատել եք, ԵԽԽՎ-ի մասին պատմող իմ սյունակում ամեն կերպ խուսափել եմ այդ կառույցում հայ-ռուսական “ռազմավարական” համագործակցության մասին խոսակցություններից, քանզի մտավախություն ունեի, որ դա կարող է բացասաբար ազդել երկու պատվիրակությունների հարաբերությունների վրա: Բայց, քանի որ ռուսական կողմն ինքը բացեց “Պանդորայի արկղը”, ներկայացնեմ տպավորություններս, որոնք ստացել եմ Եվրոպայի Խորհրդի եւ դրա Խորհրդարանական Վեհաժողովի աշխատանքները լուսաբանելու 8 տարվա փորձի ընթացքում եւ որոնք փաստացի ապացուցվում են նաեւ քվեարկությունների արձանագրություններով:
Եվ այսպես, ինչպես հայտնի է, Հայաստանը եւ Ռուսաստանը համագործակցում են միջազգային մի շարք կառույցներում, բայց ԵԽԽՎ-ն այդ ցանկում ուրույն տեղն ունի, այն պարզ պատճառով, որ… համագործակցություն համարյա չկա: Հայաստանի համար վճռորոշ նշանակություն ունեցող գրեթե բոլոր քվեարկությունների ժամանակ ՌԴ պատվիրակության անդամները կամ ձեռնպահ են քվեարկել, կամ պարզապես բացակայել են դահլիճից` նախընտրելով ժամանակն անցկացնել Ստրասբուրգի մոլլերում կամ Բադեն-Բադենի լողավազաններում: Ռուսաստանցի պատգամավորները գրեթե երբեք չեն միանում ՀՀ պատվիրակության անդամների նախաձեռնած ստորագրահավաքներին եւ նախաձեռնություններին: Փոխարենն եղել են դեպքեր, երբ ստորագրելուց հետո րոպեներ անց վերադարձել են եւ ստորագրությունը հետ վերցրել: Միաժամանակ, ՌԴ պատվիրակության անդամները, անկախ կուսակցական պատկանելությունից, մշտապես հաճույքով են մասնակցում Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի` ԵԽ շենքում եւ դրանից դուրս կազմակերպած բոլոր միջոցառումներին` ցուցահանդեսներին, ճաշկերույթներին, ընդունելություններին, համերգներին` օգտվելով այդ երկրների առատ նվերներից: Եվ ամեն անգամ, երբ ԵԽԽՎ-ում պատրաստվում են պատժել Ադրբեջանին կամ Թուրքիային մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումների, խոսքի ազատության սահմանափակման եւ քաղկալանավորներ ունենալու համար, նրանց գլխավոր պաշտպանի դերը ստանձնում է հենց Ռուսաստանի պատվիրակությունը:
Տարիներ առաջ այցերիս մեկի ժամանակ անձամբ եմ ներկա եղել ՀՀ եւ ՌԴ պատվիրակությունների ղեկավարների հանդիպմանը ԵԽԽՎ շենքի միջանցքում, երբ մեր պատվիրակության ղեկավարը (անունը բացահայտել չեմ կարող, քանի որ խոստացել եմ: Եթե ցանկանա, ինքը կարտահայտվի) դիմեց ռուս պաշտոնակցին` ասելով, որ մեծ հույսեր է կապում ՌԴ պատվիրակության հետ հաջորդ օրվա կարեւոր քվեարկության ժամանակ: “Իհարկե, իհարկե, ես մերոնց բոլորին զգուշացրել եմ, վաղը բոլորս կգանք եւ կաջակցենք ձեզ”,- եղավ պատասխանը: Երեւի արդեն կռահեցիք, որ հաջորդ օրվա քվեարկությանը, որը վերաբերում էր հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին, Ռուսաստանի պատվիրակությունից ոչ ոք չեկավ: Այստեղ են ասել. “Աստված հեռու պահի նման ընկերներից, իսկ թշնամիներիս հարցերն ես ինքս կլուծեմ”:
Եվ գիտեք ի՞նչ: Ես անկեղծ ուրախ եմ, որ հեղինակավոր այս կառույցում մերոնք որքան հնարավոր է ինքնուրույն քաղաքականություն են վարում եւ չեն թաքնվում “մեծ եղբոր” թիկունքում:
Իսկ այժմ մի քանի խոսք գեւորգմիրզայանների մասին: Տեղեկատվական պատերազմների դասագրքերը պնդում են, որ հակառակորդի դեմ նրանց յուրայիններին օգտագործելու գաղափարը պատկանում է ֆաշիստական պրոպագանդայի արքա Յոզեֆ Գեբելսին: Հենց նա էր առաջարկել ռուս ռազմագերիներից դավաճանների ընտրել, նրանց քարոզչական հատուկ գիտելիքներ փոխանցել եւ ուղարկել Խորհրդային կողմ, որտեղ նրանք հակասովետական քարոզչություն էին իրականացնում եւ համոզում խորհրդային զինվորներին հանձնվել գերմանացիներին: Հաշվարկը շատ պարզ էր. նույնիսկ եթե դավաճանները  բացահայտվում էին, նրանց պարզապես գնդակահարում էին, քանզի արժեքավոր տեղեկություններ նրանք չունեին:
Հիմա հարց. ինչո՞ւ է ռուսական քարոզչությունը Հայաստանի դեմ օգտագործում հայկական ազգանունով անձնավորության: Կարելի է միայն ենթադրություններ անել: Ենթադրություն առաջին. “լավ” հայը հանդես է գալիս որպես հակակշիռ “բոբո” հայերին: Երկրորդ` ռուսաստանյան քարոզչությանը հոգեհարազատ են Գեբելսի գաղափարները: Եվ երրորդ` երիտասարդն ինքն է ցանկացել “Հռոմի Պապից ավելի կաթոլիկ” լինել եւ մի լավ դաս տալ իր անհնազանդ ու հեռավոր ազգակիցներին:
Եվ այստեղ մենք կրկին վերադառնում ենք կարեւոր մի հարցի, որի վերաբերյալ չունեն միասնական դիրքորոշում հայագետները եւ որի պատասխանը չափազանց կարեւոր է հետագա սերունդների համար. իսկ ո՞ւմ կարելի է համարել հայ, եւ ո՞ւմ` ոչ: Եվ արդյո՞ք ազգանվան “յան” վերջավորությունը թույլ է տալիս մարդուն հայ համարվել նույնիսկ այն դեպքում, երբ հայկական որեւէ այլ բան նա չունի: Իմ անձնական կարծիքն է, որ հայ է նա, ով իրեն հայ է համարում, նույնիսկ եթե նա կրում է Իվան Պետրով կամ Ջոն Սմիթ անուն-ազգանունը:
Եվ վերջինը: Շարունակում եմ զարմանալ ռուսական քարոզչության աշխատաոճի վրա: Հունվարին ռուսաստանյան ԶԼՄ-ներին հաջողվեց հակառուսական ալիք բարձրացնել աշխարհի ամենառուսամետ քաղաքում` Գյումրիում: Եվ տխրահռչակ Միրզայանի մատը, իսկ գուցե նաեւ ձեռքը այդ գործին խառն էին: Այժմ էլ նույն եռանդով ռուսաստանցիներին են տրամադրում Հայաստանի դեմ: Եթե չեք հավատում, կարդացեք հոդվածի մեկնաբանությունները; Հետո էլ կասեն` Ամերիկան է մեղավոր…

«Дети» Геббельса - Mediamax.am
На днях один из моих друзей отправил мне ссылку на статью в онлайн-версии влиятельного российского журнала «Эксперт». Автор статьи с громогласным названием «Почему Армения ошиблась в ПАСЕ» Геворг Мирзаян стал известен в Армении своими неадекватными оценками по поводу произошедшей в Гюмри трагедии. К этому лицу, которое позиционирует себя как эксперта по Армении и всему армянскому, мы еще вернемся в конце колонки. А сейчас я хотел бы сосредоточиться на другой теме. Автор недвузначо обвиняет армянскую делегацию в предательстве стратегического союзника и в качестве противопоставления приводит пример азербайджанцев и турок, которые в отличие от армян проголосовали против резолюции ПАСЕ.
В своей предыдущей колонке, посвященной Совету Европы, я всячески избегал рассмотрения  армяно-российского «стратегического» сотрудничества в этой структуре, поскольку считал, что это может негативно сказаться на отношениях двух делегаций. Но раз уж российская сторона сама открыла «ящик Пандоры», я решил поделиться своими впечатлениями, полученными за 8 лет освещения деятельности Совета Европы и его Парламентской ассамблеи, которые фактически подтверждаются также результатами голосований.
Итак, как известно, Армения и Россия сотрудничают в ряде международных организаций, но СЕ в этом ряду занимает особое место по той простой причине, что… сотрудничества практически нет. В ходе почти всех голосований, имеющих решающее для Армении значение, члены российской делегации либо воздерживались от голосования, либо просто отсутствовали в зале, предпочитая проводить время в страсбургских торговых центрах или в баден-баденских бассейнах. Российские парламентарии практически никогда не присоединялись к инициативам и сборам подписей, инициированным армянскими делегатами. Зато бывали случаи, когда спустя считанные минуты после подписания они возвращались и отзывали свои подписи. В то же время члены делегации РФ, независимо от партийной принадлежности, всегда с удовольствием участвуют во всех азербайджанских и турецких мероприятиях, организованных как внутри здания СЕ, так и вне его стен, будь то выставки, обеды, приемы, концерты, принимая щедрые подарки от этих стран. И каждый раз, когда ПАСЕ намеревается наказать Азербайджан или Турцию за многочисленные нарушения прав человека, ограничение свободы слова и наличие в странах политзаключенных, роль их главного защитника берет на себя именно российская делегация.
Несколько лет назад я лично присутствовал на встрече глав делегаций Армении и России в кулуарах здания ПАСЕ, когда глава нашей делегации (имя не могу раскрыть из-за данного ему обещания. При желании он может высказаться сам) обратился к российскому коллеге, сказав, что связывает большие надежды с делегацией РФ в связи с важным голосованием, намеченным на следующий день. «Конечно, конечно, я всех наших предупредил, завтра мы все придем и поддержим вас», - последовал ответ. Должно быть, вы уже догадались, что на следующий день во время голосования, касавшегося армяно-азербайджанских отношений, ни одного представителя России в зале не было. В таких случаях говорят: «Избавь меня, Боже, от таких друзей, а с врагами я сам справлюсь».
И знаете что? Я искренне рад, что наши парламентарии ведут самостоятельную политику в этой влиятельной структуре и не прячутся за спиной «старшего брата».
А теперь несколько слов о геворгмирзаянах. Учебники по информационным войнам утверждают, что идея использования представителей противника против него же принадлежала королю фашистской пропаганды Йозефу Геббельсу. Именно он предложил выбрать предателей из русских военнопленных, вооружить их специальными пропагандистскими знаниями и отправить на Советскую сторону, где они осуществляли антисоветскую пропаганду и убеждали советских солдат сдаваться немцам. Расчет был очень простым: даже если предателей раскрывали, их просто расстреливали, поскольку те не владели ценной информацией.
А теперь вопрос: почему российская пропаганда использует против Армении лицо с армянской фамилией? Можно лишь строить догадки. Догадка первая: «хороший» армянин выступает в качестве противовеса «нехорошим» армянам. Догадка вторая: российской пропаганде близки идеи Геббельса. Догадка третья: молодой человек сам решил стать «большим католиком, чем Папа Римский» и преподать урок своим непокорным и далеким соотечественникам.
И вот тут мы вновь возвращаемся к важному вопросу, вокруг которого нет согласия среди арменоведов, но ответ на который крайне важен для следующих поколений: кого мы можем считать армянином, а кого – нет? Позволяет ли окончание «ян» в фамилии человеку считаться армянином даже в том случае, если в нем больше не осталось ничего армянского? Мое личное мнение – армянин тот, кто считает себя армянином, даже если его зовут Иван Петров или Джон Смит.
И последнее. Не устаю удивляться стилю российской пропаганды. В январе российским СМИ удалось поднять антироссийскую волну в самом пророссийском городе в мире – Гюмри. И печально известный Мирзаян явно приложил к этому руку. А теперь с тем же рвением они настраивают россиян против Армении. Если не верите, прочтите комментарии к его статье. А потом еще будут говорить, что во всем виновата Америка…