Մուշո պապի պատմությունը - Mediamax.am
Դպրոցական ընկերս խնդրեց, որ հանդիպենք: Պայմանավորվեցինք թեյել կամ սրճել Մոսկվայի կենտրոնում, սակայն գործնական խոսակցությունը չստացվեց: Պարզվեց` դա իմ թեման չէր: Սակայն չէինք էլ ուզում միանգամից բաժանվել. այնքան վաղուց չէինք հանդիպել: Եվ ահա, քննարկում էինք վերջին լուրերը Հայաստանից, Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, երբ ընկերս շատ թռուցիկ պատմեց իր պապի ցնցող պատմությունը: Նա մահացել էր դեռ 90-ականների սկզբին: Այդ պատմությունը շատ պարզ բացահայտում է ազգային ոգու ամրության գաղտնիքը: Ես որոշեցի այն գրառել` գեղարվեստական որոշ տարրերով, եւ հուսով եմ` չեմ փչացրել:
… Մուշո պապը մարդկանց վախեցնել գիտեր: Զառամյալ, անատամ այդ ծերուկը երբեմն կարող էր պատշգամբից այնպես դաժանությամբ ցրել բակում աղմուկ բարձրացրած երեխաներին, որ նրանք սարսափահար փախչեին իրենց տներով: Նրա մասին ասում էին, որ երիտասարդ տարիքում մաուզերիստ է եղել: Խմբի ղեկավար: Նա իր ամբողջ կյանքում նվիրված է եղել ազգային գաղափարին, ինչի համար էլ կյանքի կեսը ճամբարներում ու աքսորավայրերում է անցկացրել: Սակայն Մուշո պապը չկոտրվեց: Վերադարձավ եւ դեռ հասցրեց մասնակցել անկախության հանրահավաքներին: Նրա մեջ առաջնորդ էր թաքնված: Բակում նա վերջին ներկայացուցիչն էր այն սերնդի, որը մարտնչել էր թուրքերի դեմ: Նա հազվադեպ էր տանից դուրս գալիս: Վերջերս միայն տարին մեկ անգամ: Երբ լավ եղանակ էր լինում, նա խնդրում էր իրեն տանել Թուրքիային սահմանակից Մարգարա գյուղ: Այնտեղ նա բարձրանում էր բլուրի վրա, որտեղից տեսարան էր բացվում դեպի Արաքսի վարար հատվածը եւ դիմացի ափը: Հակառակ ափի բլուրի վրա միայնակ չինարի կար:
- Դեդո, ի՞նչ ես անում էստեղ,- հարցրեց այդտեղով անցնող հովիվը:
- Նայում եմ: Նայում եմ ու մտովի զրուցում:
- Ո՞ւմ հետ:
- Ա՜յ էն ծառի: Ես եմ տնկել շատ վաղուց: Էն ժամանակ մենք ա՜յ այնտեղ էինք ապրում,- Մուշո պապը ձեռքը պարզեց` ցուցամատն ուղղելով դեպի փոքրիկ քաղաքը` գետի այն կողմում:
- Ի՞նչ կա էնտեղ:
- Իգդիրը…Էնտեղ էր իմ հարազատ տունը… Իսկ էս ծառը ինձ ուժ է տալիս, երբ ես երկար նայում եմ նրան ու լուռ զրուցում հետը: Կարոտում է…
- Դեդո, դու Արեւմտյան Հայաստանի՞ց ես:
- Իմ համար գոյություն չունի Արեւմտյան կամ ինչ-որ ուրիշ Հայաստան: Հայրենիքը չի կարելի կիսել… Իմ չինարին ինձ է սպասում: Շատ է սպասում…
Կարոտն առնելով` Մուշո պապը վերադարձավ տուն ու կրկին մեկ տարի դուրս չեկավ: Միայն երբեմն արեւոտ օրերին նստում էր շքամուտքի մոտի նստարանին: Եվ ահա եկավ պահը, երբ նա նորից զգաց, որ ժամանակն է նոր լիցքեր ստանալու՝ չինարիին նայելու: Հարեւանների համար դա ավանդույթ էր դարձել: Մուշո պապին բարի մաղթանքներով ու խորհուրդներով էին ճանապարհում: Սակայն այս անգամ նա տխուր վերադարձավ. չէր տեսել իր ծառը. «Է՜հ, կտրել են…»:
Ծառերն էլ, մարդկանց նման, տարբեր են լինում: Մուշո պապի չինարին չդիմացավ երկար տարիների բաժանմանը: Չկարողացավ համբերել մինչեւ նոր հանդիպումը, չորացավ, հատվեց: Սակայն Մուշո պապը կրկին չկոտրվեց: Այնտեղ, որտեղից նա սովորաբար նայում էր չինարիին, մի նոր ծառ է աճում, որն ինքն է տնկել: Այն հզոր ու գեղեցիկ է: Տեղի հովիվ Մուշեղը մինչեւ հիմա խնամում է այն: Մուշեղը արմատներով Մուշից է…
Դմիտրի Պիսարենկոն լրագրող է: Ծնվել եւ մեծացել է Հայաստանում: Լուսաբանել է Արցախի պատերազմը, Հյուսիսային եւ Հարավային Կովկասի իրադարձությունները: Երկար տարիներ աշխատել է НТВ հեռուստաընկերությունում: Ապրում է Մոսկվայում:

История деда Мушо - Mediamax.am
Приятель по школе попросил о встрече. Договорились на чай/кофе в центре Москвы, но делового разговора не вышло. Не моя оказалась тема. Впрочем, расходиться не хотелось – всё-таки давно не виделись. И вот, обсуждая последние новости из Армении, 100-летие геноцида, он мимолётно рассказал потрясающую историю своего деда. Тот скончался ещё в начале 90-х. Эта история во многом предельно просто раскрывает секрет крепости национального духа. Я решил её изложить на бумаге с элементом художественности и, надеюсь, не испортил.
…Дед Мушо умел наводить шорох. Дряхлый, беззубый старик, порой, мог та-ак резко шугануть с балкона расшумевшуюся во дворе детвору, что те с ужасом в глазах разбегались по домам. Про него говорили, что в молодости был маузеристом. Вожаком группы. Всю жизнь был предан национальной идее, за что полжизни провёл в лагерях и ссылках. Но дед Мушо не сломался. Вернулся и даже успел ещё поучаствовать в митингах за независимость. В нем жил лидер. Во дворе он был последним представителем того поколения предков, которые сражались с турками. Из дома выходил редко. В последнее время - только раз в год. В хорошую погоду просил отвезти его в село Маркара, что на границе с Турцией. Там он поднимался на возвышенность, откуда открывался вид на широкий разлив реки Аракс и тот берег, где на холме стоял одинокий Чинар.
- Дедо, что ты тут делаешь? – спросил его проходивший мимо пастух.
- Смотрю. Смотрю и мысленно бесдую.
- С кем?
- Во-он, с тем деревом. Когда-то я его посадил. Тогда мы жили во-он там, - Дед Мушо поднял руку с вытянутым указательным пальцем в сторону городка за рекой.
- Что там?
- Игдир…Там моё родовое гнездо… А это дерево даёт мне силы, когда я долго смотрю на него и молчаливо беседую. Видишь, какое оно? Корни его в земле, где наши кровь и пот. Это оно мне об этом рассказывает. Тоскует …
- Дедо, ты родом из Западной Армении?
- Нет для меня Западной или какой-то другой. Родину разделить невозможно… Ждёт меня мой Чинар. Очень ждёт…
Утолив жажду тоски, дед Мушо вернулся домой и снова год не выходил из дома. Разве что иногда сидел на лавочке, у подъезда в солнечный день. И вот снова пришло время, когда он почувствовал, что нужно зарядиться силами - посмотреть на Чинар. Для соседей это стало традицией. Деда Мушо провожали с добрыми пожеланиями и советами. Но в этот раз он приехал расстроенный – не увидел дерево: «Э-эх, спилили…»
Деревья тоже как люди - бывают разными. Чинар Деда Мушо не стерпел многолетней разлуки. Не дождался встречи, иссох, был распилен. Но дед Мушо не сломался. Там, откуда он обычно смотрел на Чинар и Игдир, растёт другое посаженое им дерево - могучее и красивое. За ним до сих пор ухаживает местный пастух -  Мушег. Его корни из Муша…
Дмитрий Писаренко - журналист. Родился и вырос в Армении. Освещал карабахскую войну, события на Южном и Северном Кавказе. Долгие годы работал в телекомпании НТВ. Живет в Москве.