Անտոնինա Մահարին եւ Ստալինի ուրվականը - Mediamax.am
Նախորդ շաբաթ ուղեկցում էի մեր երկրում նկարահանումների ժամանած լիտվացի լրագրողների խմբին: Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասի հետ հանդիպմանը գործընկերներս հարցրին՝ կա՞ն արդյոք Երեւանում լիտվացիներ: Որքան մեծ էր զարմանքս, երբ դեսպանն ասաց, որ այստեղ է ապրում հայ մեծանուն գրող Գուրգեն Մահարու ազգությամբ լիտվացի կինը՝ Անտոնինան, ով 1969-ին ամուսնու վախճանից ի վեր բնակվում է Հայաստանում, ինչպես եւ պատգամել էր գրողը:
Լիտվացի լրագրողի առաջարկով այցելեցինք տիկին Անտոնինային: Նա միայնակ ապրում է Կասյան փողոցում՝ դեռեւս խորհրդային իշխանության կողմից տրամադրված բնակարանում: Համոզված եմ, Գուրգեն Մահարու մահվանից ի վեր այն երբեք չի վերանորոգվել եւ մնացել է այնպիսին, ինչպիսին էր գրողի կյանքի օրոք:
Հյուրասենյակի միակ ժամանակակից իրը կտորով ծածկված փոքրիկ հեռուստացույցն է: Իսկ պատերին՝ Մահարու կյանքը պատմող լուսանկարներ, փաստաթղթեր, թերթերի կտորտանքներ…
Գուրգեն Մահարին եւ տիկին Անտոնինան շատ ծանր կյանք են ունեցել: Չարենցի եւ Բակունցի հետ ընկերություն անող երիտասարդ գրողին ձերբակալում են 1936-ին՝ ստալինյան ռեպրեսիաների ամենասկզբում: Մահարին խուսափում է ընկերների ճակատագրից, սակայն դատապարտվում է 10 տարվա ազատազրկման: 1946 թ-ին վերադառնալով գաղութից՝ փորձում է սկսել զրոյից, սակայն 1948-ին կրկին ձերբակալվում է եւ ցմահ աքսորվում Կրասնոյարսկի մարզի հեռավոր գյուղեր: Կոլխոզի նախագահը Մահարուն վստահում է անասնապահի «պատվավոր» գործը…
Տիկին Անտոնինային ՊԱԿ-ը հազարավոր լիտվացիների հետ մեկտեղ ձերբակալում է 1945-ին՝ Լիտվան ֆաշիստներից ազատագրելուց անմիջապես հետո, նրանց հետ համագործակցելու շինծու մեղադրանքով: Քանի որ նման համագործակցության որեւէ ապացույց չի լինում, երիտասարդ Անտոնինային չեն գնդակահարում՝ «ընդամենը» արտաքսում են Սիբիր՝ ինքնուրույն մեռնելու… Նա պատահաբար ողջ է մնում եւ հերթական տեղափոխման ժամանակ 1952-ին ծանոթանում է իրենից 20 տարով մեծ Գուրգենին: Մահարին անմիջապես սիրահարվում է գեղեցկուհի Տոնյային եւ սկսում է բանաստեղծություններ նվիրել նրան: Սակայն սկիզբ առած սիրավեպն ընդհատվում է, երբ Անտոնինային տեղափոխում են այլ գյուղ: Գուրգեն Մահարին շարունակում է սիրով լի նամակներ գրել, հաճախ՝ անպատասխան: 1953-ին Մահարին ծանր հիվանդանում է, բժիշկներն ախտորոշում են երկկողմանի թոքախտ եւ կանխագուշակում արագ մահ: Նրան փրկում է պանի Անտոնինայի սերը…
«Երբ նրա մոտ հիվանդանոց եկա, 45 կիլոգրամ էր կշռում, բժիշկներն ասում էին՝ մի քանի օր էլ չի ձգի… Նա շատ ծանր վիճակում էր, ոչինչ չէր ուտում, մշտապես կրկնում էր՝ «եթե դու գնաս, ես կմեռնեմ»: Ես պարտավոր էի մնալ կողքին, նա իմ մարտական ընկերն էր, հետեւում էի նրան, դեղեր էի տալիս, կերակրում: Մի քանի շաբաթ անց նա ոտքի ելավ, բժիշկները դա հրաշք անվանեցին եւ ասացին, որ Գուրգենին բուժեց իմ սերը»,- պատմում է տիկին Անտոնինան:
Մի քանի օր անց նրանք ամուսնանում են, շուտով ծնվում է նրանց դուստրը: Ստալինի մահվանից հետո՝ 1954-ին Գուրգեն Մահարուն ամբողջովին արդարացնում են, նա մեկնում է Մոսկվա եւ պահանջում, որպեսզի կնոջ արդարացման գործերը եւս արագացնեն: Եվ ահա՝ նույն տարում Գուրգեն Մահարին կնոջ եւ դստեր հետ վերադառնում է Հայաստան…
Երեւանում գրողին դիմավորում են գրկաբաց, տրամադրում են բնակարան, վերականգնում պաշտոնում եւ մեծարում: Սակայն դժբախտությունները շարունակում են հետապնդել Մահարու ընտանիքին. 3 տարեկանում թոքախտից մահանում է դուստրը, իսկ գրողի առողջությունը պարբերաբար վատթարանում է այն աստիճան, որ անհրաժեշտ է լինում հոսպիտալացում: Ոգեւորված որդու ծննդով՝ 50-ականների վերջին Մահարին գրում է իր լավագույն ստեղծագործությունները: Սակայն հիվանդությունը խորը հետքեր էր թողել նրա առողջական վիճակի վրա, եւ 60-ականների կեսին Մահարին ծանր հիվանդանում է, երկար եւ ապարդյուն բուժվում եւ վախճանվում լիտվական Պալանգայում 1969 թ-ին: Մահից առաջ նա խնդրում է կնոջը իր աճյունն ամփոփել Հայաստանում եւ պատգամում Անտոնինային բնակվել իրենց երեւանյան բնակարանում: Գուրգեն Մահարուն վիճակված չէր իմանալ, որ որդուն եւս կարճ եւ տառապանքներով լի կյանք է սպասում…
«Եթե իմանայի՝ ինչ դաժան կյանք է սպասում ինձ, կցանկանայի չծնվել եւ չտեսնել բոլոր այն տառապանքները, որ բաժին ընկան ընտանիքիս»,- ասում է տիկին Անտոնինան:
Ապրիլի 12-ին Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հատուկ պատարագի ժամանակ ասաց, որ 20-րդ դարում աշխարհը երեք արհավիրք է տեսել՝ Հայերի ցեղասպանություն, ֆաշիզմ եւ ստալինիզմ: Այս բառերից հետո Ռուսաստանում եւ մասամբ նաեւ Հայաստանում շատերը սկսեցին մեղադրել եւ վիրավորել Հռոմի պապին, որ ֆաշիզմն ու ստալինիզմը նույն կշեռքին է դրել: Անկեղծ ասած, ինձ համար դա զարմանալի չէր. քարոզչության եւ պատմական փաստերի նենգափոխման շնորհիվ Ռուսաստանում Ստալինը մինչ օրս էլ ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող պետական գործիչներից է: Այլ է խնդիրը Հայաստանում: Չնայած բոլորին կարծես վաղուց հայտնի է, թե ինչպիսի հսկայական վնաս է հասցրել ստալինյան ռեժիմը Հայաստանին եւ հատկապես հայերին, մինչ օրս էլ չեն դադարում փորձերը հերոսացնել արնախում բռնապետին եւ արդարացնել Ստալինի եւ նրա շրջապատի բոլոր հանցագործությունները ժամանակի թելադրանքով: Բավական է հիշել Անաստաս Միկոյանի արձանը Երեւանի կենտրոնում կանգնեցնելու սկանդալային որոշումը, որը միայն հասարակության միջամտության շնորհիվ չիրագործվեց՝ գուցե ժամանակավոր:
«Իմ ոդիսականը» ինքնակենսագրականում Անտոնինա Մահարին մանրամասն նկարագրում է ֆաշիստական եւ ստալինյան ռեժիմների գործելաոճը, այն բռնությունները, կտտանքներն ու փորձությունները, որոնց ենթարկվել են սովորական մարդիկ այդ ծանր տարիներին: Կցանկանայի, որ այդ գիրքը անպայման կարդային մեր երիտասարդները: Որպեսզի որեւէ մեկի մոտ երբեւիցե այլեւս ցանկություն չառաջանա արդարացնել կամ առավել եւս հերոսացնել բռնապետերին:

Antonina Mahari and Stalin’s phantom
Last week I was accompanying a group of Lithuanian journalists and they asked Lithuania’s Ambassador to Armenia Erikas Petrikas whether there were Lithuanians in Yerevan. I was utterly surprised to hear the Ambassador say that Antonina, Lithuanian wife of prominent Armenian writer Gurgen Mahari, lives here. After the death of her husband in 1969, she has been living in Armenia, according to his will.
One of the Lithuanian journalists suggested visiting Mrs. Antonina. She was living all alone at the Kasyan street, in an apartment allocated by the Soviet authorities. I’m sure the apartment hasn’t been repaired since Gurgen Mahari’s death and it looked the way it did while he was alive.
The only modern item in the living room was the TV set covered with a cloth. The walls were hung with photos featuring Mahari’s life, documents and scraps of newspapers…
Gurgen Mahari and Mrs. Antonina had a very tough life. The young writer who was friendly with Charents and Bakunts was arrested in 1936, at the very beginning of Stalin’s repressions. Mahari tried to avoid the fate of his friends but he was sentenced to 10 years in jail. Returning in 1946, he tried to start from scratch but was again arrested in 1948 and sentenced to life exile in remote villages of the Krasnoyarsk region. The kolkhoz president entrusted Mahari the “honorable” job of a stock-breeder …
The KGB arrested Mrs. Antonina together with thousands of Lithuanians in 1945, immediately after Lithuania was liberated from the Nazis: she was accused of allegedly collaborating with them. As no proof of such collaboration was found, young Antonina wasn’t executed by shooting - she was “only” banished to Siberia to die on her own… But she managed to stay alive and she met Gurgen, 20 years her senior, while moving in 1952. Mahari fell in love with beautiful Tonya and started devoted poems to her. However, their romance ended when Antonina was moved to another village. Gurgen Mahari kept writing love letters which often were left unanswered. In 1953, Mahari got serious illness. Doctors diagnosed him with bilateral tuberculosis and forecast early death. But Antonina’s love saved him…
“When I went to see him at hospital, he weighed only 45kg. The doctors said he was going to die in a couple of days… His situation was grave. He didn’t eat anything and was repeating “if you go, I will die”. I ought to stay with him, he was my comrade. I took care of him, gave drugs and fed him. A few weeks later, he recovered. The doctors called it a miracle saying that it was my love that healed Gurgen”, Mrs. Antonina tells.
A few days later, they got married and soon their daughter was born. After Stalin’s death, in 1954, Gurgen Mahari was fully discharged. He went to Moscow demanding that his wife’s documents on discharge could be processed soon. And in the same year, Gurgen Mahari came back to Armenia with his wife and daughter…
The author was welcomed warmly in Yerevan. He was provided with an apartment, honored and re-conferred his position. But tragedies continued in the Mahari family: their daughter died of tuberculosis at the age of 3, and the writer’s health deteriorated and he had to be taken to hospital. Inspired by his son’s birth, Mahari wrote his best works in late 50-s. But the disease gravely affected his health: in 60-s, Mahari came down with serious illness. After long treatment, he passed away in the Lithuanian town of Palanga in 1969. Before the death, he asked his wife to return his ashes to Armenia and live in their Yerevan apartment. Gurgen Mahari wasn’t destined to know that his son was also going to have a tough and short life…
“If I knew what a tough life I’m going to have I’d like to not to have been born and seen the whole sufferings our family went through”, said Mrs. Antonina.
On April 12, Pope Francis said at the special mass dedicated to the Armenian Genocide Centennial at Saint Peter’s Basilica in Vatican, that the 20th century faced three catastrophes - the Armenian Genocide, fascism and Stalinism. After his address, people in Russia and partially in Armenia were offended condemning the Pope for equaling fascism to Stalinism.
To be honest, it was not surprising for me as owing to propaganda and distortion of historical facts, Stalin is one of the state figures with the highest reputation. It’s a bit different in Armenia. Although everyone seems to have long known how gravely the Stalin regime affected Armenia and especially Armenians, people still attempt to make a hero out of the blood-thirsty dictator and justify Stalin’s and his supporters’ crimes by the circumstances of the age. Suffice it to recall the scandalous decision to build Anastas Mikoyan’s statue in Yerevan which was only (maybe, temporarily) stopped owing to the society’s intervention.
In her “My Odyssey” book, Antonina Mahari described in detail how the fascists and Stalin regime acted, the violence, tortures and ordeals common people went through at that time so as not a single person would wish to justify or especially glorify dictators. I'd like our young people to read the book, so as not a single person would wish to justify or, moreover, glorify dictators.