Անտոնինա Մահարին եւ Ստալինի ուրվականը - Mediamax.am
Նախորդ շաբաթ ուղեկցում էի մեր երկրում նկարահանումների ժամանած լիտվացի լրագրողների խմբին: Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասի հետ հանդիպմանը գործընկերներս հարցրին՝ կա՞ն արդյոք Երեւանում լիտվացիներ: Որքան մեծ էր զարմանքս, երբ դեսպանն ասաց, որ այստեղ է ապրում հայ մեծանուն գրող Գուրգեն Մահարու ազգությամբ լիտվացի կինը՝ Անտոնինան, ով 1969-ին ամուսնու վախճանից ի վեր բնակվում է Հայաստանում, ինչպես եւ պատգամել էր գրողը:
Լիտվացի լրագրողի առաջարկով այցելեցինք տիկին Անտոնինային: Նա միայնակ ապրում է Կասյան փողոցում՝ դեռեւս խորհրդային իշխանության կողմից տրամադրված բնակարանում: Համոզված եմ, Գուրգեն Մահարու մահվանից ի վեր այն երբեք չի վերանորոգվել եւ մնացել է այնպիսին, ինչպիսին էր գրողի կյանքի օրոք:
Հյուրասենյակի միակ ժամանակակից իրը կտորով ծածկված փոքրիկ հեռուստացույցն է: Իսկ պատերին՝ Մահարու կյանքը պատմող լուսանկարներ, փաստաթղթեր, թերթերի կտորտանքներ…
Գուրգեն Մահարին եւ տիկին Անտոնինան շատ ծանր կյանք են ունեցել: Չարենցի եւ Բակունցի հետ ընկերություն անող երիտասարդ գրողին ձերբակալում են 1936-ին՝ ստալինյան ռեպրեսիաների ամենասկզբում: Մահարին խուսափում է ընկերների ճակատագրից, սակայն դատապարտվում է 10 տարվա ազատազրկման: 1946 թ-ին վերադառնալով գաղութից՝ փորձում է սկսել զրոյից, սակայն 1948-ին կրկին ձերբակալվում է եւ ցմահ աքսորվում Կրասնոյարսկի մարզի հեռավոր գյուղեր: Կոլխոզի նախագահը Մահարուն վստահում է անասնապահի «պատվավոր» գործը…
Տիկին Անտոնինային ՊԱԿ-ը հազարավոր լիտվացիների հետ մեկտեղ ձերբակալում է 1945-ին՝ Լիտվան ֆաշիստներից ազատագրելուց անմիջապես հետո, նրանց հետ համագործակցելու շինծու մեղադրանքով: Քանի որ նման համագործակցության որեւէ ապացույց չի լինում, երիտասարդ Անտոնինային չեն գնդակահարում՝ «ընդամենը» արտաքսում են Սիբիր՝ ինքնուրույն մեռնելու… Նա պատահաբար ողջ է մնում եւ հերթական տեղափոխման ժամանակ 1952-ին ծանոթանում է իրենից 20 տարով մեծ Գուրգենին: Մահարին անմիջապես սիրահարվում է գեղեցկուհի Տոնյային եւ սկսում է բանաստեղծություններ նվիրել նրան: Սակայն սկիզբ առած սիրավեպն ընդհատվում է, երբ Անտոնինային տեղափոխում են այլ գյուղ: Գուրգեն Մահարին շարունակում է սիրով լի նամակներ գրել, հաճախ՝ անպատասխան: 1953-ին Մահարին ծանր հիվանդանում է, բժիշկներն ախտորոշում են երկկողմանի թոքախտ եւ կանխագուշակում արագ մահ: Նրան փրկում է պանի Անտոնինայի սերը…
«Երբ նրա մոտ հիվանդանոց եկա, 45 կիլոգրամ էր կշռում, բժիշկներն ասում էին՝ մի քանի օր էլ չի ձգի… Նա շատ ծանր վիճակում էր, ոչինչ չէր ուտում, մշտապես կրկնում էր՝ «եթե դու գնաս, ես կմեռնեմ»: Ես պարտավոր էի մնալ կողքին, նա իմ մարտական ընկերն էր, հետեւում էի նրան, դեղեր էի տալիս, կերակրում: Մի քանի շաբաթ անց նա ոտքի ելավ, բժիշկները դա հրաշք անվանեցին եւ ասացին, որ Գուրգենին բուժեց իմ սերը»,- պատմում է տիկին Անտոնինան:
Մի քանի օր անց նրանք ամուսնանում են, շուտով ծնվում է նրանց դուստրը: Ստալինի մահվանից հետո՝ 1954-ին Գուրգեն Մահարուն ամբողջովին արդարացնում են, նա մեկնում է Մոսկվա եւ պահանջում, որպեսզի կնոջ արդարացման գործերը եւս արագացնեն: Եվ ահա՝ նույն տարում Գուրգեն Մահարին կնոջ եւ դստեր հետ վերադառնում է Հայաստան…
Երեւանում գրողին դիմավորում են գրկաբաց, տրամադրում են բնակարան, վերականգնում պաշտոնում եւ մեծարում: Սակայն դժբախտությունները շարունակում են հետապնդել Մահարու ընտանիքին. 3 տարեկանում թոքախտից մահանում է դուստրը, իսկ գրողի առողջությունը պարբերաբար վատթարանում է այն աստիճան, որ անհրաժեշտ է լինում հոսպիտալացում: Ոգեւորված որդու ծննդով՝ 50-ականների վերջին Մահարին գրում է իր լավագույն ստեղծագործությունները: Սակայն հիվանդությունը խորը հետքեր էր թողել նրա առողջական վիճակի վրա, եւ 60-ականների կեսին Մահարին ծանր հիվանդանում է, երկար եւ ապարդյուն բուժվում եւ վախճանվում լիտվական Պալանգայում 1969 թ-ին: Մահից առաջ նա խնդրում է կնոջը իր աճյունն ամփոփել Հայաստանում եւ պատգամում Անտոնինային բնակվել իրենց երեւանյան բնակարանում: Գուրգեն Մահարուն վիճակված չէր իմանալ, որ որդուն եւս կարճ եւ տառապանքներով լի կյանք է սպասում…
«Եթե իմանայի՝ ինչ դաժան կյանք է սպասում ինձ, կցանկանայի չծնվել եւ չտեսնել բոլոր այն տառապանքները, որ բաժին ընկան ընտանիքիս»,- ասում է տիկին Անտոնինան:
Ապրիլի 12-ին Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հատուկ պատարագի ժամանակ ասաց, որ 20-րդ դարում աշխարհը երեք արհավիրք է տեսել՝ Հայերի ցեղասպանություն, ֆաշիզմ եւ ստալինիզմ: Այս բառերից հետո Ռուսաստանում եւ մասամբ նաեւ Հայաստանում շատերը սկսեցին մեղադրել եւ վիրավորել Հռոմի պապին, որ ֆաշիզմն ու ստալինիզմը նույն կշեռքին է դրել: Անկեղծ ասած, ինձ համար դա զարմանալի չէր. քարոզչության եւ պատմական փաստերի նենգափոխման շնորհիվ Ռուսաստանում Ստալինը մինչ օրս էլ ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող պետական գործիչներից է: Այլ է խնդիրը Հայաստանում: Չնայած բոլորին կարծես վաղուց հայտնի է, թե ինչպիսի հսկայական վնաս է հասցրել ստալինյան ռեժիմը Հայաստանին եւ հատկապես հայերին, մինչ օրս էլ չեն դադարում փորձերը հերոսացնել արնախում բռնապետին եւ արդարացնել Ստալինի եւ նրա շրջապատի բոլոր հանցագործությունները ժամանակի թելադրանքով: Բավական է հիշել Անաստաս Միկոյանի արձանը Երեւանի կենտրոնում կանգնեցնելու սկանդալային որոշումը, որը միայն հասարակության միջամտության շնորհիվ չիրագործվեց՝ գուցե ժամանակավոր:
«Իմ ոդիսականը» ինքնակենսագրականում Անտոնինա Մահարին մանրամասն նկարագրում է ֆաշիստական եւ ստալինյան ռեժիմների գործելաոճը, այն բռնությունները, կտտանքներն ու փորձությունները, որոնց ենթարկվել են սովորական մարդիկ այդ ծանր տարիներին: Կցանկանայի, որ այդ գիրքը անպայման կարդային մեր երիտասարդները: Որպեսզի որեւէ մեկի մոտ երբեւիցե այլեւս ցանկություն չառաջանա արդարացնել կամ առավել եւս հերոսացնել բռնապետերին:

Антонина Маари и призрак Сталина - Mediamax.am
На прошлой неделе я сопровождал на съемках группу литовских журналистов. На встрече с послом Литвы в Армении Эрикасом Петрикасом мои коллеги спросили, живут ли в Ереване литовцы. Какого же было мое удивление, когда посол сказал, что здесь проживает супруга известного армянского писателя Гургена Маари - Антонина, родом из Литвы,  которая по завету супруга осталась в Армении после его смерти в 1969 году.
По предложению литовских коллег мы посетили госпожу Антонину. Она живет в одиночестве на улице Касьяна в квартире, выделенной еще советской властью. Уверен, после смерти Гургена Маари ремонт в квартире не проводился, и она сохранилась в точности такой, какой была при жизни писателя. Единственная современная деталь в гостиной - небольшой, накрытый тканью телевизор. А на стенах - фотографии, документы, вырезки из газет – все, что может рассказать о судьбе Маари…
Гурген Маари и пани Антонина прожили тяжелую жизнь. Молодого писателя, дружившего с Чаренцом и Бакунцем, арестовали в 1936 году – в самом начале сталинских репрессий. Маари избежал трагической судьбы своих друзей, однако был приговорен к 10 годам лагерей. Вернувшись в Армению в 1946-м, он попытался начать с нуля, однако в 1948 году снова был арестован и сослан в отдаленные села Красноярского края. Там председатель колхоза доверил Маари «почетную» должность скотовода…
Г-жа Антонина вместе с тысячами литовцев была арестована сотрудниками НКВД в 1945-м, сразу после освобождения Литвы от фашистов, на основании подложных обвинений в сотрудничестве с ними. Поскольку никаких доказательств подобного сотрудничества не нашлось, молодую Антонину не расстреляли, а «всего лишь» сослали в Сибирь – умирать самой… Волей судьбы ей удалось выжить, и в 1952 году во время очередного переселения она познакомилась с Гургеном, который был на 20 лет старше ее. В красавицу Тоню Маари влюбился с первого взгляда и начал посвящать ей стихи. Зародившемуся роману помешало переселение Антонины в другое село. Но Гурген Маари продолжил писать ей любовные письма, которые часто оставались без ответа. В 1953-м Маари тяжело заболел. Врачи поставили диагноз – туберкулез, предсказав ему скорую смерть. Но его спасла любовь пани Антонины…
«Когда я пришла к нему в больницу, он весил 45 кг, врачи говорили, он не проживет и нескольких дней… Его состояние было очень тяжелым, он ничего не ел и постоянно твердил: «Я умру, если ты уйдешь». Я была обязана остаться с ним, он был моим боевым товарищем, я ухаживала за ним, давала лекарства, кормила. Через несколько недель он встал на ноги. Врачи сказали, что это чудо, что его спасла моя любовь»,- рассказывает пани Антонина.
Они поженились через несколько дней, вскоре родилась дочь. После смерти Сталина Гургена Маари полностью оправдали, в 1954 году. Он отправился в Москву и потребовал, чтобы ускорили процесс реабилитации супруги. И вот, в том же году он вернулся вместе с женой и дочерью в Армению…
В Ереване писателя встретили тепло, сразу предоставили отдельную квартиру, восстановили в должности и окружили почетом. Однако несчастья продолжали преследовать его семью: в трехлетнем возрасте от туберкулеза умерла дочь, а здоровье самого писателя периодически ухудшалось, из-за чего часто требовалась госпитализация. Вдохновленный рождением сына, в конце 50-х Маари написал свои лучшие творения. Однако болезнь оставила глубокий след на его здоровье. В середине 60-х он снова тяжело заболел и после долгого и бесполезного лечения скончался в литовской Паланге в 1969 году. Перед смертью он попросил жену похоронить его в Армении и завещал ей жить в их ереванской квартире. Гургену Маари не суждено было узнать, что его сыну тоже предстоит короткая и тяжелая жизнь…
«Если бы я знала, какая тяжелая жизнь мне уготована, я предпочла бы не рождаться и не видеть всех тех страданий, которые выпали на долю моей семьи»,- говорит госпожа Антонина.
12 апреля на посвященной  100-летию Геноцида армян мессе в соборе Святого Петра в Ватикане Папа Римский сказал, что в 20-м веке мир стал свидетелем трех великих трагедий – Геноцида армян, фашизма и сталинизма. После этих слов многие в России и частично в Армении начали обвинять и ругать Папу Римского за сравнение фашизма со сталинизмом. Честно говоря, меня это не удивило: благодаря пропаганде и искажению исторических фактов в России Сталин по сей день считается одним из наиболее популярных государственных деятелей. Другое дело - Армения. Хотя всем, казалось бы, давно известно, насколько огромный вред нанес сталинский режим Армении и особенно армянам, по сей день не прекращаются попытки героизировать диктатора-кровопийцу и оправдать преступления Сталина и его окружения обстоятельствами того времени. Достаточно вспомнить скандальное решение установить памятник Анастасу Микояну в центре Еревана, что не произошло только в результате вмешательства общественности. И то, возможно, только временно.
В своей автобиографии «Моя одиссея» Антонина Маари подробно описала проявления фашистского и сталинского режимов, насилие, пытки и испытания, которым подвергались простые люди в те тяжелые времена. Хотелось бы, чтобы эту книгу обязательно прочитала наша молодежь. Чтобы ни у кого больше не возникало желания оправдывать или, тем более, героизировать диктаторов.