Սիլիկոնյան հովտից`մեղվանոց. հայկական մի ստարտափի ծնունդը - Mediamax.am
Այս պատմությունը սկիզբ առավ 2014թ. աշնանը, երբ «Սկոլկովո» մոսկովյան կառավարման դպրոցի ուսանողներն այցելեցին Սիլիկոնյան հովիտ:
Ռիչարդ Բրենսոնի նոր գիրքը Լոս Անջելեսի ճանապարհին, գլխումս անընդհատ պտտվող միտքը, որ «եթե չիրականացնես սեփական երազանքը, ապա ինչ-որ մեկը կվարձի քեզ` իրականացնելու իր երազանքը», երկար ճանապարհը Սան Ֆրանցիսկոյի №1 մայրուղիով, կորպորատիվ կյանքից գերհագեցումը եւ բիզնես-դպրոցի հագեցած ծրագիրը. այս ամենն ինձ ստիպեց կասկածել, արդյոք ես ճի՞շտ գործով եմ զբաղված, արդյոք սա հենց ա՞յն է, ինչ ես ցանկանում եմ անել ու որից հաճույք եմ ստանում:
Ես հստակ գիտակցում էի, որ կորպորացիաներում անցկացրած տարիների ընթացքում հետզհետե ավելի ու ավելի դժվար էր դառնում ուրիշների երազանքներն իրականացնելը` առանց վնասելու սեփական ներաշխարհը:
Մտքիցս դուրս չէին գալիս տարբեր գործարարների պատմությունները, բիզնես դպրոցի հիմնադիր ու իմ առաջին գործատու Ռուբեն Վարդանյանի դասախոսությունը բիզնեսում երջանկության հասնելու մասին, «մարդկային դեմքով» նախագծերի բուռն հաջողությունները: Ճանապարհորդությանը նախորդած 15 ամիսների տպավորիչ դասընթացներն ու ծրագրի ավարտական փուլը միանշանակ դրդում էին սեփական բիզնես ստեղծելուն, սակայն հստակ գաղափար դեռ չկար:
Բացի այդ, իմ գիտակցությանը վաղուց հանգիստ չէր տալիս Ջոան Ռոուլինգի ստեղծագործական փառքը: Պակաս չէր հիացնում նաեւ Նարինե Աբգարյանի գրական վարպետությունը: Եվ, հաշվի առնելով իմ սերը Հայաստանի հանդեպ, «Մանյունյա»-ի մայրն ակնհայտորեն հաղթում էր:
Միաժամանակ, ցանկություն կար, որ տարատեսակ պրեզենտացիաների, անվերջ հանդիպումների ու ժողովների վրա ծախսվող ժամանակը մի քանի անգամ չգերազանցեր ընտանիքի հետ անցկացվող ժամանակը: Երրորդ ցանկությունս էլ ընտանեկան բիզնես հիմնելն էր:
Սակայն իմ բոլոր երազանքները բախվում էին այն մտավախությանը, որ ինձ մոտ կարող է չստացվել այն, ինչ հաջողվում է ուրիշներին: Բացի այդ, պարզ չէր, թե ինչից
պետք է սկսել:
Պալո Ալտոյում ուսմանս առաջին իսկ օրը նշանավորվեց 6-բալանոց երկրաշարժով: Հենց այդ ժամանակ էլ Սթենֆորդի պրոֆեսորը մի նշանակալից խոսք ասաց. «Never play another man’s game»: Դե արի ու դրանից հետո մի հավատա նշաններին:
Այստեղ հարկավոր է նշել, որ ինձ համար ամենասիրելի եւ կարեւոր բրենդը «ԱրԱրԱտ»-ն է, որի հետ ես աշխատել եմ 12 տարի ու որն առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում իմ սրտում մինչ այժմ: Որոշ առումով դա նաեւ կապված է Արա Գրիգորյանի անձի հետ, որն ինձ համար մեծ հեղինակություն է: Լեգենդար կոնյակի հայրենիքն արդեն մի քանի անգամ վճռական դեր էր խաղացել իմ կյանքում:   «ԱրԱրԱտ» բրենդի մարկետինգով զբաղվելիս ես մշտապես զգում էի, որ դա հենց իմ խաղն է: Այլ միջազգային բրենդները, որոնց հետ ես գործ եմ ունեցել, նման զգացողություն չէին առաջացնում:
Լավ է, Սիլիկոնյան հովիտն էլ չցնցվեց մինչեւ մեր դասընթացի ավարտը: Սակայն իմ գիտակցությունը շարունակ ցնցումների մեջ էր… Սեփական նախագիծ սկսելու մասին ներքին որոշումը կայացված էր, մնում էր ամենադժվարը. ընտրել ստարտափի առարկան: Բայց ոչ մի գաղափար չէր գալիս… Պետք էր սպասել հերթական նշաններին եւ անցնել գործի:
Եվ ահա մի օր առավոտյան` Մոսկվա վերադառնալուց մի քանի շաբաթ անց, ես հերթական ողջույնը ստացա սիրելի Հայաստանից` մեղր, որը հավաքել էին Լոռվա դաշտերի բարի մեղուները: Հայաստանը, իհարկե, կոնյակի, ծիրանի, Սարյանի, Ազնավուրի ու դուդուկի հայրենիքն է, սակայն մեղրն այս շղթային տրամաբանական շարունակությունը չէր: Վեց տարիների ընթացքում Հայաստան կատարած բազմաթիվ այցերի ժամանակ ինձ երբեւէ չէին պատահել հայկական մեղրի հետ կապված հետաքրքիր բրենդներ կամ պատմություններ, թերեւս միայն հանրահայտ «Մի կաթիլ մեղրի» մասին հեքիաթը:
Եվ ահա, երկու շաբաթ անց եկավ նաեւ Լոռվա մեղրի ժամանակը: Իհարկե, կասկածներից վեր է, որ հայկական ամեն բան լավագույնն է. եթե կոնյակ, ապա «ԱրԱրԱտ», եթե թեյ, ապա ուրցով, եթե ջուր, ապա միայն «Դիլիջան»-ում: Հայկական մեղրը համտեսելուց հետո ամուսինս շատ զարմացած էր, թե ինչու մենք մինչ այս չէինք համտեսել այսպիսի մեղր: Դե, չէինք համտեսել, քանի որ ոչ ոք այն չէր բերում մեզ համար: Վաճառքում այն նույնպես չկար, էլ չեմ ասում, որ երբեւիցե լսած չկայի հայկական մեղրի մասին:
Սկսեցի հետաքրքրվել Արմանից, որի ընտանիքը 40 տարուց ավելի է` մեղվաբուծարան ուներ Լոռիում, թե որն է հայկական մեղրի գաղտնիքը, եւ ինչու է այն այդքան անհայտ մեզ մոտ: Պարզվեց, ալպիական դաշտերի լայնության վրա գտնվելու եւ լեռնային լանդշաֆտի շնորհիվ հայկական մեղրը եզակի է իր համային հատկանիշներով: Իսկ անհայտ լինելը պայմանավորված էր շուկայում առաջխաղացման բացակայությամբ:
Բավականին լավ պատկերացում ունենալով հայկական շուկայի եւ տեղական բրենդների մասին` որոշեցի մտածել, թե ինչպիսին կարող է լինել արտահանվող հայկական մեղրի բրենդը, եւ ինչ արտասովոր բան է կարելի ստեղծել, երբ տվյալ ոլորտը լիովին ազատ է:
Պարզվեց` ամուսինս, լինելով Տիմիրյազեւի անվան գյուղատնտեսական ակադեմիայի շրջանավարտ, լավ տեղեկացված էր մեղուների ու մեղրի մասին: Ես սկսեցի ուսումնասիրել թեման եւ մի քանի ամսից պարզապես տարվեցի այդ թեմայով. փեթակների հստակ ենթակարգություն եւ մենեջմենթ, ընտանիքի կենսաձեւ, մեղրի անկրկնելի հատկություններ, տեսակներ, մեղվաբուծության հիման վրա ստեղծված արտադրանքներ եւ մեղրային էպոս:
Այդ պահին բիզնես դպրոցում ուսումս արդեն ավարտել էի: Իսկ երբ կա դիպլոմ, հարկավոր է նաեւ ստարտափ: Մեղրի թեման տանը հավանության արժանացավ: Աստիճանաբար հասունանում էր բիբլիական Արարատի տեսարաններով ընտանեկան բիզնեսը:
Սեփական փորձից գիտեմ, որ որակյալ ապրանքներ ու բրենդներ ստեղծելու համար անհրաժեշտ է լավ տիրապետել թեմային: Հետևաբար` ինձ պետք էր ուսումնասիրել տեսությունը եւ ծանոթանալ համապատասխան մասնագետների հետ: Դրա համար էլ շարունակելով ընտանեկան ավանդույթը` ես գնացի Տիմիրյազեւի ակադեմիա՝ մեղվաբուծության դասընթացների:
Պարզվեց, «Տիմիրյազեւկա»-ն պետություն է պետության մեջ: Առաջին իսկ դասընթացին մեզ պատմեցին, որ տարածքում ամբիոնին կից գործում է վիվարիում, անցկացվում են տնկիների պատվաստման դասընթացներ, ինչպես նաեւ կա մեղվանոց այցելելու հնարավորություն:
Ոչ մի խոսք մենեջմենթի տեսության մասին, սակայն դրա փոխարեն լսարանում կային մեղուներով իրազննական պիտույքներ, գերբարիումներ եւ տարատեսակ փեթակներ, որոնցից մեկը մուլտֆիլմների խոսող փչակներն էր հիշեցնում:
Հարեւանս թոշակի անցած` այլընտրանքային տեսք ունեցող ծովային հետեւակ էր, որը 20 փեթակի ու ընտիր հումորի տեր էր: Շուտով պարզ դարձավ, որ բոլոր 50 ուսանողներից հենց նա է ամենափորձառուն:
Ինչպես մեզ սովորեցրել են, լավ ուսուցիչը բիզնեսում հաջողության հասնելու գրավականներից է:
Չորս ամսվա ինտենսիվ դասընթացներից հետո տեսության պակաս էլ չէր զգացվում, արդեն ժամանակն էր տեղում պարզելու` Հայաստանը պատրա՞ստ է ընդունել ռուսաստանցի ներդրողների:
Այդ ժամանակ ես արդեն գիտեի, թե մենք ինչ ենք արտադրելու. մեղրային ապրանքների շարք` չրերով ու բույսերով:
Ես ակտիվ նամակագրական կապի մեջ է եվրոպական սարքավորումների մատակարարների հետ, խորհրդակցում էի մեղր արտադրողների հետ, այցելում էի թեմատիկ ցուցահանդեսներ, ապրանքների բաղադրատոմսեր էի մշակում, արդեն կազմել էի մեր բրենդի զարգացման պլանը եւ ֆինանսական մոդելի մի քանի տարբերակներ:
Հայեցակարգ մշակելիս ես ոգեշնչվում էի հայկական մշակույթով, պատմութամբ, ավանդական խորհրդանիշներով ու գեղազարդերով, ինչպես նաեւ հմայիչ Ժիրայր Ավանյանի ստեղծած երեւանյան «Դոլմամա»-ի ոճով:
Հետագա խնդիրներն էին` գտնել մեղվաբույծներ ու ֆերմերներ, պետական կառավարման այն մարմինները, որոնք զբաղվում են մեղվաբուծության հետ կապված հարցերով, ընտրել արտադրամասի համար շենք եւ այլն:
Մոսկվայում ես իմ մեղրային գաղափարի մասին պատմեցի «Տրոյկա»-ից իմ առաջին ղեկավարին` ընկերության կրեատիվ շարժիչ ուժ հանդիսացող Գոռ Նահապետյանին, որն ինձ «կանաչ լույս» եւ մի քանի օգտակար խորհուրդներ տվեց, այնուհետ` մարտի վերջին, ես գնացի Երեւան: Փորձի ճշգրտության ու խնդիրը բարդացնելու նպատակով որոշեցի չօգտվել հին կապերից եւ ամեն բան զրոյից սկսել:
Երեւանն ինձ դիմավորեց ոչ գարնանային, ամպամած երկնքով: Սկզբում ստարտափը չէր ստացվում. նախկին կոշիկի արտադրամասը վկայում էր տեխնոգեն վթարի մասին, իսկ գործակալը պնդում էր, որ քաղաքի տարածքում դա միակ տարբերակն է: Փոխարենը, ստանդարտացման մարմին կատարած առաջին իսկ այցելությունը, որի ընթացքում քննարկում էինք մեղվաբուծական ապրանքների արտադրության կառավարումը, ավարտվեց ճաշի հրավերով: Հայաստանը սկսեց հյուրընկալություն դրսեւորել Մոսկվայից ժամանած  գործարարների հանդեպ:
Հայաստանում բնակվող` «Սկոլկովո»-ի կառավարման դպրոցի շրջանավարտների հետ հանդիպումից հետո ստարտափը սկսեց ստացվել: Շաբաթվա վերջին ես արդեն ունեի կատարյալ արտադրամաս, հաշվապահ, իրավաբան, 5 մեղվաբույծների ու ֆերմերների կոնտակտներ, այցելել էի Արարատին նայող օրգանական մեղվաբուծարան, հանդիպել էի գյուղնախարարի տեղակալի ու հանրահայտ «Թումո» կենտրոնի դիզայներական ստուդիայի տաղանդավոր երիտասարդների հետ, գտել էի սեփական տաքսիստ, ունեի քաղաքի լավագույն ոճաբանի հեռախոսահամարն ու բնակարան էի ընտրել:
Ինչպես պարզվեց, Երեւանն արժանիորեն իր տեղն է զբաղեցնում բիզնեսի համար լավ հնարավորություններ ընձեռնող քաղաքների հնգյակում. ռուսական անձնագրով ես ու ամուսինս կարողացանք գրանցել ընկերությունը ու 4 ժամվա ընթացքում ստացանք փաստաթղթերը:
Մեկ շաբաթվա առաջադրանքները կատարված էին, եւ, այցելելով այն մեղվաբուծարանը, որտեղից մեզ մոտ էր եկել պատմական մեղրը, մենք մեկնեցինք Մոսկվա՝ պատրաստվելու իմ հետագա տեղափոխությանը:
Եվ այդպես, Սիլիկոնյան հովտի բեկումնային ցնցումից հետո ես ստեղծեցի սեփական բրենդի հայեցակարգը, դրեցի մի նախագծի սկիզբ, որին մասնակցում էի ամուսնուս հետ, եւ տեղափոխվեցի վարդագույն տուֆի քաղաք:
Կյանքի ընթացքում հաճախ հայտնվում ենք խաչմերուկում եւ ստիպված ենք ընտրել ուղղություններից մեկը: Գլխավորը` չվախենալ նոր ուղի ընտրելուց, նույնիսկ եթե այն ոմանց համար պարզ չի թվում, հավատալ սեփական երազանքին ու աշխատել այն իրականացնելու ուղղությամբ: Փաստորեն, Բրենսոնը ճիշտ էր:

Из Силиконовой долины на пасеку: начало стартапа с армянским акцентом - Mediamax.am
Эта история началась осенью 2014 года, когда студенты Московской школы управления Сколково поехали в Силиконовую долину.
Новая книга Ричарда Бренсона на борту рейса в Лос-Анджелес и рефрен: «если ты не воплотишь свою мечту, кто-то наймет тебя, чтобы воплотить свою», долгая дорога по живописному шоссе #1 в Сан-Франциско, перегрев от корпоративной жизни, насыщенная учеба в бизнес-школе – все эти факторы закономерно привели меня к мыслям, а тем ли я занимаюсь, что я действительно хочу делать и от чего получаю удовольствие.
Возникало стойкое понимание, что с увеличением лет, проведенных в корпорациях, воплощение чужих мечт без урона для моей душевной организации давалось все сложнее.
Мои мысли занимали истории предпринимателей, лекция про счастье в бизнесе от основателя школы и моего первого работодателя Рубена Варданяна, и бурные успехи проектов «с человеческим лицом». Предшествовавшие поездке 15 месяцев яркой учебы и финальный модуль программы однозначно подталкивали к идее собственного бизнеса, но конкретных идей пока не было.
Также мое сознание давно бередила литературная слава Джоан Роулинг. Впрочем, не меньше восхищало и искусное владение языком Наринэ Абгарян. Учитывая мою любовь к Армении, мама «Манюни» явно лидировала.
А еще хотелось, чтобы количество часов на подготовку презентаций, бесконечные встречи и собрания, не превышало в разы время, проводимое с семьей. Третьим желанием было начать семейный бизнес.
Все мои мечты громко бились о страх, что получается у других, а я не смогу, и было непонятно, как, собственно, начинать.
Первый день учебы в Пало Альто ознаменовался землетрясением силой 6 баллов. Тогда же профессор из Стенфорда произнес сакральную фразу “never play another man’s game”. Вот и не верь после этого в знаки!
Тут надо сказать, что самым любимым и важным брендом, с которым я работала 12 лет, и который занимает специальное место в моем сердце по сей день, безусловно, является АрАрАт. Во многом это связано и с масштабом личности Ара Камоевича Григоряна, ставшего для меня авторитетом. Родина легендарного коньяка уже несколько раз определяла ключевые повороты в моей жизни. Занимаясь маркетингом бренда АрАрАт, я всегда знала, что это моя игра. Другие транснациональные бренды из моей копилки такого ощущения не вызывали.
Хорошо, что Силиконовую долину до конца нашей учебы больше не лихорадило. Зато лихорадило мозг… Внутреннее решение о собственном проекте было принято, оставалось самое сложное - выбрать предмет стартапа.  Однако ничего не приходило в голову… Нужно было ждать дальнейших знаков и начинать действовать.
И вот однажды утром, через несколько недель после возвращения в Москву, я получила очередной привет из любимой Армении – луговой мед, собранный добрыми пчелами в регионе Лори. Армения - родина коньяка, абрикосов, Сарьяна, Азнавура и дудука. Мед не был логическим продолжением этой цепочки. За 6 лет частых поездок в Армению я не сталкивалась с интересными брендами или историями про армянский мед, кроме, разве что, хрестоматийной сказки про каплю меда.
В отличии от мужа, большого ценителя хорошего меда, я не часто ела этот безусловно полезный продукт. Банка из Армении заняла свое место в ряду других 3-4 сортов, которые всегда есть дома.
Через пару недель пришло время лорийского меда. Все армянское, конечно, самое лучшее, если коньяк, то АрАрАт, если чай, то c чабрецом, если вода, то «в Дилижане». Результатом дегустации муж оказался очень удивлен и спрашивал, почему мы раньше не ели такой мед. Не ели, потому что нам его не привозили, и в продаже я его не встречала, не говоря уже о том, что раньше ничего не слышала про армянский мед.
Я начала интересоваться у Армана, семья которого более 40 лет владеет пасекой в регионе Лори, в чем секрет меда из Армении и почему у всей категории такое низкое знание.  Оказалось, что благодаря расположению на широте альпийских лугов и горному ландшафту, армянский мед уникален по своим вкусовыми качествам. Низкое знание о продукте объясняется отсутствием продвижения на рынке.
Неплохо представляя армянский рынок и местные бренды, я решила подумать, каким может быть экспортный бренд армянского меда и что необычного можно создать, если ниша свободна.
Как давний выпускник Тимирязевской академии, муж оказался кладезью информации, в том числе, и о пчелах, и меде. Я начала изучать тему и за пару месяцев сильно увлеклась: четкая субординация и менеджмент внутри ульев, уклад семьи, уникальные свойства меда, сорта, истории и легенды, продукты на основе пчеловодства и медовый эпос.
К тому моменту учеба в бизнес-школе уже была закончена. Когда есть диплом, нужен и стартап. Медовая тема нашла дома поддержку, назревал семейный бизнес c видом на библейскую гору Арарат.
По опыту знаю, что создавать качественные продукты и бренды можно только хорошо разбираясь в предмете. Нужно было изучить теорию и познакомиться с профессионалами, поэтому я решила продолжить семейную традицию и пойти на курсы пчеловодства в Тимирязевскую академию.
Оказалось, что «Тимирязевка» – это государство в государстве, где на первой лекции нам рассказали про виварий на территории, факультативные курсы прививки саженцев и возможности посещения пасеки при кафедре.
Ни слова про теории менеджмента, зато в аудитории были наглядные пособия с пчелами в разрезе, гербарии на стенах и разные типы ульев, был даже один в форме говорящего дупла из мультфильмов.
Моим соседом оказался альтернативного вида морпех на пенсии – обладатель 20 ульев и хорошего чувства юмора. Вскоре стало очевидно, что из 50 слушателей он - самый опытный.
Как нас учили, правильные наставники - один из залогов успеха в бизнесе.
Через четыре месяца интенсивных занятий теории было уже достаточно, снег сошел и надо было уточнить на месте, готова ли Армения к появлению инвесторов из России.
К тому моменту я уже знала, что мы будем производить: линейку медовых продуктов с сухофруктами и травами.
Я активно переписывалась с поставщиками оборудования из Европы, советовалась с производителями меда, посещала профильные выставки, придумывала рецептуры продуктов, составила плана развития нашего бренда и несколько сценариев финансовой модели.
Вдохновение для концепции я искала в армянской культуре, истории, традиционных символах и орнаментах, а также стиле ереванской «Долмамы», созданной обаятельным Жирайром Аваняном.
В списке дальнейших задач значился поиск пчеловодов и фермеров, государственные органы и регуляторы в части продуктов пчеловодства, выбор помещения под производство и прочее.
В Москве я рассказала о медовой идее своему первому начальнику из «Тройки», и ее креативному двигателю, Гору Нахапетяну, получила «зеленый свет» и несколько полезных советов, и в конце марта полетела в Ереван. Для чистоты эксперимента и усложнения задачи, я решила не пользоваться старыми контактами и освоить все с нуля.
Ереван встретил меня не по-весеннему серым небом. Сначала стартап не складывался: помещение под производство на территории бывшей обувной фабрики говорило о последствиях техногенной катастрофы и агент утверждал, что это единственный вариант в черте города. Зато первая же поездка в Национальный Стандарт с дискуссией о регулировании производства продуктов пчеловодства закончилась приглашением на обед. Армения начала радушно принимать предпринимателей из Москвы.
После встречи с выпускниками МШУ Сколково, живущими в Армении, стартап начал вставать на рельсы: к концу недели у меня было помещение под производство  c идеальной планировкой,  бухгалтер, юрист, контакты 5 пчеловодов и фермеров, я посетила органическую пасеку с видом на Арарат, заместителем министра сельского хозяйства, талантливыми ребятами из дизайн-студии знаменитого центра ТУМО, обзавелась своим таксистом, получила телефон лучшего стилиста города и выбрала квартиру.
Как оказалось, Ереван заслуженно входит в пятерку городов с хорошими возможностями для предпринимательства:  имея паспорта РФ, мы с мужем зарегистрировали компанию и получили документы за 4 часа.
Список дел, запланированных на неделю, был выполнен, и, посетив пасеку, откуда к нам приехала историческая банка лугового меда, мы улетели в Москву, готовиться к моему переезду через месяц.
Так, спустя полгода после исторической встряски в Силиконовой долине, я придумала концепцию своего бренда, начала проект, в котором мы участвуем вместе с мужем, и переехала в город розового туфа.
Часто в жизни возникают перекрестки, на которых мы должны выбрать направление. Главное - не бояться выбрать новый путь, дорогу, которую кто-то может посчитать не очевидной, верить в свою мечту и трудиться над ее воплощением. Прав был Бренсон.