Խնձորները հենց այնպես չեն ընկնում - Mediamax.am
Ընդունված է կարծել, որ Երեւանը չափից դուրս խաղաղ եւ իբրեւ թե անարդյունավետ քաղաք է: Ասում են՝ այն, ինչ Մոսկվայում կամ Լոնդոնում գործընկերները հասցնում են անել մեկ օրում, այստեղ շաբաթներ է տեւում: Հայաստանում գործ սկսելու իմ փորձը դեռ հակառակն է ապացուցում: Ասածս հիմնավորեմ իմ մեկ օրվա պատկերով:
Չորեքշաբթի, 14.10.15
10.00
Գյուղնախարարության եւ գյուղատնտեսության ոլորտում գործող ՀԿ-ների կազմակերպած հանդիպումն է: Գնում եմ կամուկացով. ենթադրում եմ, որ լսելու եմ շատ մասնագիտական բառեր եւ ոչ մի հստակ բան: Համաժողովի առաջին ժամն է. ելույթ են ունենում գյուղնախարարը, Եվրոպական Միության պատվիրակության նորանշանակ դեսպանը եւ նրա թիմը, փոխնախարարը:
Նախարարը կոտրում է իմ պատկերացումները գյուղատնտեսության ոլորտի բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասին. նա՝ իր պսպղուն ակնոցով, հիանալի է խոսում, եւ, ինչպես ասում են, համեղ ուտելու իսկական գիտակ է:
Փոխնախարարը իմ տարեկիցն է: Շատ հետաքրքիր ելույթ է ունենում՝ պատմելով գյուղատնտեսության զարգացման ծրագրերի մասին, ինչով լրացնում է իմ պատկերացումները Հայաստանի գյուղատնտեսության լավ ապագայի մասին:
Ամեն բան զարմանալիորեն արագ ու հստակ է անցնում. զեկույցներ կատարած աշխատանքի մասին, հաջորդ տարվա ծրագրեր, KPI (արդյունավետության հիմնական ցուցանիշներ – խմբ.):
ՀԿ-ների ներկայացուցիչներն արդեն փորձել էին B'arev Honey-ն եւ ընդմիջման ժամանակ մոտենում էին` ասելով, որ եվրոպացի գործընկերները նույնպես գովում են հայկական աղանդերային մեղրը: Հաճելի է:
11.30
Հանդիպում ՀՀ առաջատար բանկերից մեկի գործընկերոջ հետ: Տիգրան Դ.-ն  Հայաստանում խորհրդատվական ինդուստրիայի «հիմնադիրն» է: Աննկարագրելի հետաքրքիր զրուցակից է: Քննարկում ենք B'arev Honey-ի հեռանկարները: Հաճելի է ապրանքի ու դիզայնի բարձր գնահատական ստանալ: «Անմիջապես երեւում է, որ մարքեթոլոգ է զբաղվել»: Հավանական գործընկերների տվյալներ եմ ստանում: Ստացվում է նույն երեկո հանդիպում նշանակել:
13.00
Ճաշ Երեւանի կոնյակի գործարանի կուպաժի վարպետի հետ: Ֆիլիպ Տ.-ն ֆրանսիացի է: Հայաստանում ապրում է 8 տարի: Ինչ-որ եզակի բայք է վարում: Փորձում է աղանդերային մեղրը, զարմացած է անսովոր համադրություններից: Քննարկում ենք կյանքը «օտարության մեջ», գալիս ենք համաձայնության, որ երկուսս էլ մեզ լավ ենք զգում Հայաստանում եւ մեկնելու ցանկություն չունենք:
14.30
IDeA Foundation-ի գրասենյակ: Հանդիպում մարդկանց հետ, ովքեր փոխում են Հայաստանը: Ֆուտուրիստական դիզայն եւ Ռուբեն Վարդանյանի անչափ հետաքրքիր թիմը՝ Էդգարը, Իրինան եւ Սերգեյը, ոգեւորված պատմում են հիմնադրամի նախագծերի, Դիլիջանի քոլեջի, Վրաստանի եկեղեցու, Տաթեւի ճոպանուղու մասին: Մեծ ցանկություն կա հիմնադրամի կյանքին մասնակցելու, քննարկում ենք հնարավոր համագործակցությունը:
16.30
Հանդիպում Վահան Կ.-ի՝ ռեստորանային առաքման խոշորագույն սերվիսի կառավարչի հետ, որը նախատեսում է դուրս գալ ԱՊՀ երկրների շուկա: 20 րոպեում պայմանավորվում ենք համագործակցել, զուգահեռ ստանում եմ օգտակար խորհուրդներ ու կոնտակտներ: Ո՞վ էր խոսում անարդյունավետության մասին:
17.30
Մոսկվայից շատ արժեքավոր ծանրոց եմ ստացել. Նարինե Աբգարյանի «Երկնքից ընկավ երեք խնձոր» գիրքը՝ հեղինակի ստորագրությամբ ու Նարինեի ձեռագիր այցեքարտով: Unbelievable: Ոմանք այդպես կոգեւորվեին, եթե նկարվեին Քլունիի հետ կամ Ազնավուրի հետ սելֆի անեին: Նամակագրության ընթացքում պարզվեց, որ «Մանյունյայի» մայրն ավելի հիանալի է, քան ես կարող էի պատկերացնել: Նրա խորհրդով մասնակցելու ենք «Սոզիդանիյե» բարեգործական հիմնադրամի աճուրդին:
18.00
Հայոց լեզվի դասընթացներ Ամերիկյան համալսարանում: Տառերը դեռ չի ստացվում գրել: Ինքս ինձ խոստանում եմ shabat եւ kiraki զբաղվել դասերի կրկնությամբ ու տառերը գրելով: Լիարժեք կենտրոնանալ չի ստացվում՝ զուգահեռ հետեւում եմ արտադրության ընթացքին:
20.30
Օրը հագեցած է, որոշում եմ ընթրել Ժիրայրի ու Աիդայի մոտ: Ծանոթանում եմ Քսենիայի հետ: Նա փիլիսոփա է, 10 տարուց ավել Հայաստան է այցելում աշխատանքի բերումով: Հարավային Կովկասի հանդեպ սերը կիսում է Հայաստանի ու Վրաստանի միջեւ: Անչափ հետաքրքիր զրույց է: Հնարավոր է՝ միասին մի բան հորինենք: Կայծակնային արագությամբ ներս է գալիս գերգործունյա Աիդան: Ժիրայրը գոհ է՝ հասցնում է եւ հյուրերի հետ շփվել, եւ մեզ ուշադրության կենտրոնում պահել: Բուխարու վրա երեւում է B'arev Honey-ի 6 կիսադատարկ ամանիկներ: Լավ նշան է:
22.30
Ուժեղ անձրեւ է գալիս: Գնում եմ տուն, մշակում եմ վաղվա ծրագրերս, եւս մեկ ժամ նվիրում եմ նամակագրությանը:
Վեց հանդիպում, երկու ծանոթություն, հայոց լեզվի անկատար անցյալ ժամանակաձեւ եւ վաճառքի երեք նոր կետ:
Խնձորները հենց այնպես երկնքից չեն ընկնում, եւ այստեղ մի բան ստանալու համար պետք է աշխատել ոչ պակաս, քան Մոսկվայում կամ Լոնդոնում: Երեւանը շատ ակտիվ քաղաք է: Իսկ ինչը իսկապես գրավում է, ապա դա մարդկանց բարյացակամությունն ու բաց լինելն է: Կես տարվա աշխատանքային
«արտագաղթի» ընթացքում ես դեռ փորձում եմ ընտելանալ դրան: Սիրելի երեւանցիներ, խնդրում եմ, շարունակեք զարմացնել ինձ:
P.S. Մոսկվայից ժամանած ընկերներիս հանգստյան օրերին քաղաքին ծանոթացնելիս նկատեցի, որ արդեն ասում եմ՝ «Այստեղ, մեզ մոտ»:

Яблоки просто так не падают - Mediamax.am
Принято считать, что Ереван расслаблен, безмятежен и якобы неэффективен. То, что коллеги в Москве и Лондоне успевают делать за день, здесь должно занимать недели. Мой опыт запуска проекта в Армении пока опровергает эти стереотипы. Чтобы не быть голословной поделюсь картиной одного дня.
Среда, 14.10.15
10.00
Встреча, организованная министерством сельского хозяйства и представителями общественных организаций, работающих в агросекторе. Иду с сомнением, предполагаю услышать много специальной терминологии и никакой конкретики. Первый час конференции: выступают министр сельского хозяйства, новый посол Делегации Европейского Союза и его команда, заместитель министра.
Министр разрушил мое представление о высокопоставленных работниках агросферы: говорит прекрасно, сверкает очками, по слухам, гурман.
Замминистра - мой ровесник, интересное выступление, рассказывает о планах развития сельского хозяйства и инновациях в министерстве, чем дополняет мое представление о том, что будущее у сельского хозяйства в Армении есть.
Все на удивление быстро, чётко, по существу: отчёты о проделанной работе, планы на будущий год, KPI.
Представители общественных организаций уже пробовали B'arev Honey, в перерыве подходили, говорили, что коллеги из Европы тоже хвалят армянский десертный мёд. Приятно.
11.30
Встреча с партнёром одного из лидирующих банков Армении. Тигран Д. – «основатель» консалтинговой индустрии Армении. Невероятно интересный собеседник. Обсуждаем возможности B'arev Honey. Лестно получить высокую оценку продукта и дизайна. «Сразу видно, делал маркетолог, а не промышленник». Получаю контакты потенциальных партнёров. Встречу удаётся назначить на этот же вечер.
13.00
Обед с мастером купажа Ереванского Коньячного Завода. Филипп Т., француз, живёт в Армении 8 лет, гоняет по дорогам на байке какой-то редкой модели. Тестирует десертный мёд, удивлён необычными сочетаниями. Обсуждаем жизнь «на чужбине», сходимся во мнении, что обоим комфортно в Армении, уезжать не планируем.
14.30
Офис IDeA Foundation. Встреча с с людьми, которые меняют Армению. Футуристический дизайн и невероятно интересная команда Рубена Карленовича - Эдгар, Ирина, Сергей - увлечённо рассказывают о проектах фонда, школе в Дилижане, церкви в Грузии, канатке в Татеве. Есть большое желание участвовать в жизни фонда, обсуждаем возможное сотрудничество.
16.30
Встреча с Ваганом К., управляющим крупнейшим сервисом ресторанной доставки, также планирует выходить на страны СНГ. За 20 минут договариваемся о сотрудничестве, параллельно получаю полезные рекомендации и контакты. Кто говорил о неэффективности?
17.30
Из Москвы прилетела драгоценная посылка: книга Наринэ Абгарян «'C неба упали три яблока», подписанная автором, и рукописная визитка Наринэ. Unbelievable. Это как для других с Клуни сфотографироваться или с Азнавуром селфи сделать. Мама «Манюни» в личной переписке оказалась еще прекраснее, чем я могла представить. По ее рекомендации будем принимать участие в благотворительном аукционе фонда «Созидание».
18.00
Курсы армянского языка в Американском университете. Написание букв пока не даётся. Обещаю себе выделить полдня в shabat или kiraki на повторение пройденного и прописи. Полностью сосредоточиться не получается, дистанционно слежу за работой на производстве.
20.30
День насыщенный, решаю заехать на ужин к Жирайру и Аиде. Знакомлюсь с Ксенией, философом по образованию, больше 10 лет приезжает в Армению по работе. Делит любовь к Южному Кавказу между Арменией и Грузией. Невероятно интересная беседа, возможно, что-то придумаем вместе. Вихрем врывается сверхдеятельная Аида. Жирайр доволен, успевает и с гостями общаться, и за нами поухаживать. На  «хозяйском» камине стоят 6 баночек B'arev Honey, замечаю, что уже почти пустые. Хороший знак.
22.30
Дождь стеной. Еду домой, продумываю план на завтра, ещё час провожу за почтой.
6 встреч, 2 знакомства, простое прошедшее время в армянском языке и 3 новые точки продаж.
Яблоки просто так с неба не падают, и для того, чтобы получилось, надо работать и точно не меньше, чем в Москве или Лондоне. И, да, Ереван - очень активный город, а что действительно подкупает - это доброжелательность и открытость людей. За полгода трудовой «эмиграции» я все еще к этому привыкаю. Дорогие ереванцы, пожалуйста, продолжайте меня удивлять!
P.S. Показывая город друзьям, приехавшими из Москвы на выходные, поймала себя на том, что уже говорю «у нас здесь».