Հայաստանում ամեն բան կարող է փոխվել - Mediamax.am
Դեկտեմբերի 6-ին Հայաստանում կայացած վիճահարույց հանրաքվեից հետո գլխագրերը պատմում են այն մասին, որ երկիրն այժմ ունի նոր սահմանադրություն եւ շուտով անցնելու է կառավարման խորհրդարանական համակարգին: Սակայն շատերն ավելի մեծ ուշադրություն են դարձնում կարճաժամկետ քաղաքական հարցերին, քան կայացած քվեարկության երկարաժամկետ հետեւանքներին:
Սա բնավ զարմանալի չէ: Հանրաքվեի արդյունքում ընդունված նոր սահմանադրությունը 2005 թ.-ին սահմանադրության տարբերակի կտրուկ վերափոխումն է, որից միայն երկու հոդված են մնացել անփոփոխ:
Ինչպես հետխորհրդային երկրների մեծ մասում, Հայաստանում էլ քաղաքականությունը վերնախավերի խաղ է, որտեղ առաջնորդները փոխում են խաղի կանոնները՝ դրանք հարմարեցնելով իրենց նպատակներին, իսկ հանրությունը հիմնականում մնում է դիտորդի դերում: Այս դեպքում, նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ հանրաքվե անցկացնելու ակնհայտ նպատակը այդ խաղն այնպես փոխելու կարողությունն էր, որպեսզի առաջարկվող փոփոխությունն ապահովի իր քաղաքական ապագան:
Վերջին հինգ տարվա ընթացքում Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրներում վերնախավերը փոխել են երկրի սահմանադրությունը: Ադրբեջանի պարագայում հստակ էր, որ փոփոխությունը ոչ այլ ինչ է, քան իշխանությունը պահպանելու փորձ: Նախագահ Իլհամ Ալիեւը հետեւեց Կենտրոնական Ասիայի երկրների եւ Բելառուսի օրինակին՝ վերացնելով նախագահի պաշտոնավարման ժամկետները, ինչը թույլ է տալիս նախագահին վերընտրվել նաեւ երրորդ ժամկետի համար եւ կառավարել երկիրն անսահմանափակ ժամկետով:
Վրաստանում Միխայիլ Սահակաշվիլին փոխեց սահմանադրությունը՝ սահմանափակելու նախագահի իշխանության լիազորությունները, եւ դա արեց իր նախագահության երկրորդ եւ վերջին ժամկետում, երբ շուտով պետք է վայր դներ երկրի ղեկավարի լիազորությունները: Շատերն ակնկալում էին, որ Սահակաշվիլին ծրագրում է մնալ Վրաստանի քաղաքականության մեջ՝ ստանձնելու արդեն նոր լիազորություններով օժտված վարչապետի պաշտոնը: Սակայն այս փոփոխությունն այդպես էլ երբեք չփորձարկվեց: 2012 թ.-ին Սահակաշվիլին տանուլ տվեց խորհրդարանական ընտրություններում եւ իր ողջ իշխանությունը  փուլ եկավ:
Այժմ Հայաստանում Սարգսյանը փորձում է կատարել նույն մանեւրումը՝ 2018 թ.-ին նախագահական ժամկետի ավարտից հետո իր քաղաքական ապագան ապահովելու նպատակով: Փոփոխված սահմանադրությունը հնարավորություն է ընձեռում Սարգսյանին ցանկության դեպքում մնալ հանրային կյանքի գագաթին՝ դառնալով կամ վարչապետ կամ խորհրդարանի խոսնակ: 2018 թ.-ին Հայաստանը կունենա նոր, մեծամասամբ արարողակարգային լիազորություններով օժտված նախագահ, ով կարող է ընտրվել մեկ անգամ, 7 տարի ժամկետով: Գործադիր իշխանության մեծ մասը կկենտրոնանա վարչապետի ձեռքում, որն ընտրվելու է համամասնական համակարգով ընտրված 101 պատգամավորներից բաղկացած խորհրդարանի կողմից:
Նոր սահմանադրության ամենավիճահարույց դրույթը 89-րդ հոդվածն է, որը նախատեսում է հետեւյալը. եթե կուսակցություններից ոչ մեկը չկարողանա ապահովել  «կայուն մեծամասնություն» խորհրդարանում, ապա կանցկացվի քվեարկության երկրորդ փուլ՝ երաշխավորելու իշխող կոալիցիայի ձեւավորումը: Որոշ քննադատներ, նրանց թվում Հայաստանի երկրորդ նախագահ եւ Սարգսյանի նախկին դաշնակից Ռոբերտ Քոչարյանը, պնդում են, որ սա վտանգավոր փոփոխություն է մեկ կուսակցության իշխելու տեսանկյունից: (Քննադատների մյուս խումբն էլ պնդում է, թե Քոչարյանը դեմ է սրան միայն այն պատճառով, որ փոփոխությունները խափանում են նրա՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի օրինակով նախագահի երրորդ ժամկետ վերադառնալու հավակնությունները):
Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ հանրային քննարկում որպես այդպիսին գրեթե չեղավ: Երեւանում գործող Հանրային կարծիքի ուսումնասիրության խմբի հետազոտությունը ցույց տվեց, որ փոփոխությունների վերաբերյալ հանրային իրազեկման մակարդակը շատ ցածր էր եւ հարցվածների 71 %-ը վստահ էին, որ փոփոխություններն անցկացվելու են՝ անկախ քվեարկության ընթացքից:
Ցինիզմի համար հիմքեր եւս կային: Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի երեք հոգուց բաղկացած պատվիրակությունը քննադատեց հանրաքվեն՝ մատնանշելով ընտրացուցակներում առկա անճշտությունները, ընտրակաշառքների եւ կրկնակի քվեարկության վերաբերյալ ահազանգերը:
Սակայն սխալ կլիներ Հայաստանի հասարակությունը նկարագրել որպես պասիվ: «Ոչ» շարժումը, որը դեմ էր իշխող վերնախավին, բավական ուժեղ չէր՝ կասեցնելու փոփոխությունները, սակայն այն բավական հզոր էր՝ աղմուկ բարձրացնելու համար: Սոցիալական մեդիայում տարածվեցին բազմաթիվ հաղորդագրություններ ընտրակեղծիքների մասին:
Քննադատության այս ալիքից կարելի է դատել, որ 2018 թ-ին, երբ ավարտին մոտենա  Սարգսյանի նախագահության ժամկետը, եւ եթե վերջինս եւ իր թիմը փորձի խաղարկել իշխանության մնալու սցենարը, նրանք հանդիպելու են լուրջ դիմակայության:
Կարճաժամկետ զարգացումները մտահոգիչ են: Սակայն հնարավոր է, որ Սարգսյանը բոլորին լավություն արեց: Եթե նայենք երկարաժամկետ տեսանկյունից, ապա Հայաստանում, որը թեեւ փոքր, սակայն կրթված հասարակություն ունեցող երկիր է (չնայած, արտագաղթը թողել է իր հետքը), ավելի լավ կգործի կառավարման խորհրդարանական, քան թե ներկայումս գործող գործադիր իշխանության ուղղահայաց համակարգը:
Վրաստանում սահմանադրական փոփոխությունները նախաձեռնել էր մեկ իշխող կուսակցություն՝ «Միացյալ ազգային շարժումը», որի նպատակը մեկն էր՝ առաջ տանել կուսակցության անդամների սեփական հավակնությունները: Փոփոխությունները ժառանգեց նոր իշխող կուսակցությունը՝ «Վրացական երազանք»-ը: Այսօր Վրաստանի խորհրդարանն ուժեղ է, քան երբեւէ, եւ այնտեղ կա ուժերի հստակ եւ իրական բաժանում, որը հաճախ վերաճում է մրցակցության վարչապետի եւ նախագահի միջեւ:
Ի վերջո, Հայաստանը կարող է հայտնվել նույն իրավիճակում: 2017 թ.-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները կարող են սպասվածից թեժ լինել: Նոր սահմանադրական փոփոխությունները ազատում են ընդդիմությանը այն  զսպաշապիկից, որը նա կրում էր երկար տարիներ՝ ընդդիմության շարքերում բացակայում է այն անհատը, որը կարող էր լինել ընդդիմության առաջնորդը 2018 թ.-ի նախագահական ընտրություններում: Այժմ ընդդիմության խնդիրը մի փոքր ավելի դյուրին է՝ կառուցել ուժեղ կուսակցական մեքենա, որն ի վիճակի կլինի առաջիկա երկու տարիների ընթացքում առաջ անցնել Հանրապետական կուսակցությունից:

All Change in Armenia - Mediamax.am
The headline from Armenia following a much-disputed referendum on December 6 is that the country has a new constitution and will soon have a parliamentary system of government. But more people are paying attention to the short-term politics than to the long-term implications of the vote.
That is hardly surprising. The new constitution adopted in the referendum is a massive overhaul of the previous 2005 version, with only two articles surviving intact. There was no obvious need for such a big change.
As in most of the post-Soviet space, Armenian politics is an elite game in which the leaders change the rules to suit themselves, and the members of the public are mere bystanders. In this instance, President Serzh Sargsyan’s evident motivation for holding a referendum was to be able to change the game to secure his own political survival.
Over the past five years, the elites have changed the constitutions in all three South Caucasus countries. In Azerbaijan, there was no pretense that the change was about anything other than power preservation. President Ilham Aliyev followed the examples of the Central Asian states and Belarus in abolishing presidential term limits, enabling him to secure a third term as leader and rule more or less in perpetuity.
In Georgia, Mikheil Saakashvili changed the constitution to limit the powers of the president, just as his second and final term as head of state was ending. Many anticipated that he was planning to stay at the center of Georgian politics by making the transition to the newly strengthened post of prime minister. But that proposition was never tested. In 2012, Saakashvili lost a parliamentary election, and his whole power base crumbled.
Now, in Armenia, Sargsyan appears to be attempting a similar maneuver to ensure himself the chance of a political future after his final presidential term expires in 2018.
The changed constitution gives Sargsyan the opportunity to stay at the top of public life if he wants to, by becoming either prime minister or parliamentary speaker. From 2018, Armenia will have a new president with largely ceremonial powers who will be elected for a single seven-year term. Most executive power will devolve to a prime minister chosen by a slimmed-down 101-seat parliament elected by proportional representation.
The most controversial provision of the new constitution is Article 89, which stipulates that if no party secures a “stable parliamentary majority” in legislative elections, there may be a runoff vote to ensure a governing coalition is elected. Some critics, among them Robert Kocharian, a former Armenian president and erstwhile ally of Sargsyan, have argued that this is a dangerous recipe for one-party rule. (Other critics have said Kocharian is upset only because the changes thwart ambitions he may have had of returning for a third presidential term akin to that of Russian President Vladimir Putin.)
There was almost no public debate on the changes. A poll by the Yerevan-based Advanced Public Research Group found very little knowledge about what the changes meant, with 71 percent of those surveyed believing that the amendments would go through regardless of what happened on voting day.
There were grounds for cynicism. A three-person delegation from the Parliamentary Assembly of the Council of Europe was critical of the referendum, citing inaccurate voting lists, a skewed media landscape, and “allegations of large-scale organized vote buying and carousel voting as well as pressure on voters.”
But it would be wrong to describe the Armenian public as passive. The “no” campaign, opposed to the ruling elite, was not powerful enough to stop the changes, but it was vocal enough to kick up a fuss. Social media have disseminated numerous reports of electoral fraud. These include the allegation that a one-hundred-twenty-year-old man, born in the year 1895, was registered to vote.
Such criticism suggests that in 2018, when Sargsyan’s term ends, if he and his team do make a play to keep themselves in power, they will face a backlash.
The short-term dynamics are worrying. But in the longer term, Sargsyan may have done everyone a favor. The bigger picture is that Armenia, a small, well-educated country with a professional class (albeit much depleted by emigration), is much better suited to a parliamentary style of government than to the executive power vertical it has at the moment.
In Georgia, constitutional changes were initiated by one ruling party, the United National Movement, with one set of motives: to further party members’ own ambitions. The changes were inherited by another ruling party, Georgian Dream, and the effect has been mostly positive. Georgian’s parliament is stronger than it has been for years, and there is a real division of powers—often more like a contestation—between the prime minister and the president.
Eventually, Armenia could get to the same place. Even before that, the country’s 2017 parliamentary elections could be a lot livelier than anticipated. The new constitutional change frees the opposition from a straitjacket in which it has been struggling for years: its lack of a credible individual who could be its presidential candidate in 2018. Now, the opposition’s challenge is slightly less daunting: to build a proper party machine capable of taking on the ruling Republican Party in two years’ time.
Tom de Waal is a nonresident senior associate with Carnegie Europe.  This commentary was written for Carnegie Europe.