Լավ տարի կամ «Made in Armenia» ստարտափի ժամանակագրությունը - Mediamax.am
Չինական Նոր տարվա օրերին գուցե ճիշտ ժամանակն է՝ ամփոփելու նախորդ տարին եւ երազանքներ պահելու 2016թ. համար:
Ապրիլին դուք ընկերություն եք գրանցում Հայաստանում եւ նույն օրն իմանում եք, որ երեխա եք ունենալու: Երկու նախագիծ միաժամանակ սկսելը շատ զիլ է՝ համոզում ես ամուսնուդ: Հասկանալով, որ խաղաղ ատոմը հանդարտեցնել հնարավոր չէ, նա համաձայնում է բիզնես սկսել:
Մեկ ամիս տեւում է իրերի հավաքումն ու մեքենայով դեպի Երեւան ճանապարհորդությունը: Այդ փուլում մտահոգվում ես այն բանով, թե ինչ թուղթ պետք է օգտագործես այցեքարտերի համար՝ հասարա՞կ, թե՞ դիզայներական:
Մայիսի սկզբին գալիս ես Երեւան: Մոսկվայի անվերջ ձմեռվանից հետո ամառ ես ակնկալում, բայց քո նոր հայրենիքը դիմավորում է քեզ չտեսնված ցրտով, որի նմանը չի եղել «ԽՍՀՄ տարիներից ի վեր»:
Ձեռքիդ ունես մեքենա, գրասենյակ, 2 տոննա շուշեղեն: Շատ ցուրտ է: Վախեցած սկսում ես մտածել տուն վերադառնալու մասին:
Առաջին երկու շաբաթն անցկացնում ես կապեր հաստատելով: Գործարանի հարեւանները սկսում են ակտիվորեն հետաքրքրվել, թե ինչ է կատարվում, մեղր առաջարկել, հարազատներին խորհուրդ տալ աշխատանքի ընդունել:
Յուրացնում ես Հայաստանում բիզնես վարելու բյուրոկրատական եւ իրավական առանձնահատկությունները: Ամեն բան, պարզվում է, այդքան էլ բարդ չէ ու իրագործելի է:
Զուգահեռաբար ծանոթանում ես տեղի առողջապահության համակարգի հետ: Համոզում ես բժիշկին, որ յոգան պարտադիր չի նշանակում պահարանի վրայից ցատկել: Սովորում ես, որ մեկ հղիի հետ բժիշկի սենյակում գտնվում են սկեսուրը, մայրն ու ամուսինը, եւ բոլորի կարծիքը ավելի կարեւոր է, քան հենց հղիինը: Մի երկու անգամ բժշկին այցելում ես ընկերուհուդ հետ, որ «իմանան՝ դու մենակ չես եկել»:
Մի երկու ամսից ուժասպառ ես լինում, հոգնում ես օտարությունից ու գնում Մոսկվա: Կենտրոնի ռեստորաններից մեկում հանկարծ գիտակցում ես, որ օդում ցինիզմ է զգացվում ու հոգեւորի պակաս: Հիշում ես Կասկադը ու փախչում այդ բանկիրներից: Մեկ շաբաթից վերադառնում ես Երեւան:
Նոր կապեր ես ձեռք բերում, նոր ծանոթություններ: Զարմանում ես մարդկանց բաց ու բարյացակամ լինելուց՝ համեմատությունը Մոսկվայի օգտին չէ:
Պատահական ծանոթությունները Ֆեյսբուքում, երբ գրում են «Կարդացի ձեր պատմությունը, եթե օգնություն է պետք, միշտ գրեք, ես ժամանակ ունեմ, մեքենա, ընկերներ եւ այլն»՝ Մոսկվայի համար անհասանելի մակարդակ է: Իսկ այստեղ դրանք վերածվում են ընկերության: Ախ այդ «հայկական ձեւերը»: Կյանքն ավելի է հետաքրքրանում:
Բիզնես պլանն իրականության փորձություն է անցնում: Հիշում ես բիզնես դպրոցի ծրագրի բոլոր մոդուլները: Թղթի վրայի պլանն ու իրականությունը փոքր ինչ տարբերվում են: Ստիպված ես համապատասխանեցնել ցանկություններդ հնարավորություններիդ: Բաղադրատոմսերի փորձարկումները, հումքի ընտրությունն ու գնումները, տեխնոլոգիական քարտերի պատրաստումը, հարկման նրբությունները՝ կյանքն այսքան հետաքրքիր դեռ երբեք չէր եղել:
Հասկանում ես տարբերությունը կորպորատիվ կյանքի ու սեփական բիզնեսի միջեւ: Այցեքարտերի թղթի հարցն այլեւս չի մտահոգում: Այցեքարտերը պետք է լինեն պատշաճ ու ոչ թանկ: Վերջին պայմանը շատ կարեւոր է:
Կամաց-կամաց Երեւանը վերածում ես long week-end-ի այլընտրանքային ուղղության ընկերներիդ համար: Ընկերուհիներդ սկսում են պարբերաբար «դեսանտով իջնել» Մոսկվայից: Նրանց հետաքրքրությունն ավելի ես հրահրում սուրճի բաժակով գուշակությունների մասին պատմություններով:
Վարժվում ես ավանդական «Ինչո՞վ օգնենք» հարցին եւ այն փաստին, որ դա ձեւականություն չէ, այլ օգտակար լինելու անկեղծ ցանկություն: Բավական արագ ներգրավվում ես գործընթացում եւ սկսում փոխադարձ օգնություն առաջարկել:
Օգնում են բոլորը.
- Հարեւանները (Պատահել է, որ շենքի կեսը փնտրում էր մի վարորդի, որը թեթեւ վնասել էր իմ մեքենան: Գտնել չհաջողվեց, բայց բոլորը մասնակցում էին),
- Ճանապարհային ոստիկանությունը (Չեն ալարի, կուղեկցեն ու ճանապարհը ցույց կտան, եթե, ի ուրախություն իրենց, մոլորվել ես: Իսկապես կուղեկցեն վառվող լուսարձակներով),
- Տաքսիստները (Կարող են լուծել ցանկացած հարց),
- Օդանավի հարեւանները (Կսկսեն ոտքի վրա օգնել այնպես, որ չես կարողանա հրաժարվել: Այնքան խորհուրդներ կտան ու բիզնեսի մասին խորհրդատվություն, իսկ թռչելու համար դեռ երկու ժամ կա),
- Պաշտոնական անձինք (Ամեն ինչ կթողնեն եւ կսկսեն լուծել քո խնդիրը՝ անկեղծ ու անհատույց):
Ցուցակը դեռ երկար կարելի է շարունակել:
Մեկ ամիս՝ մինչեւ արտադրանքի մեկնարկը, ապրում ես արտադրամասում: Մատակարար ընկերության աշխատողները չեն կարողանում գլուխ հանել համակարգից: Ստիպված ես սեփական ուժերով յուրացնել ավտոմատը: Ֆիզիկոս հայրդ խորհուրդներ է տալիս սկայպով: Երեք շաբաթ անդադար աշխատանքից հետո գործարկում եք արտադրությունը:
Այնտեղ գլուխ է բարձրացնում Քեմբրիջի պրոֆեսոր Կիտ Գուդալն իր մենեջմենթի «So far, so horrible» տեսություններով՝ բացատրելով, թե ինչու մեկ անձը չի կարող կատարել երեք գործառույթից ավելի:
Այցելում ես հայոց լեզվի պարապմունքների: Ամերիկյան համալսարանում առաջին պարապմունքից հետո հասկանում ես, որ երբեք ոչ ոք չի կարող հաղթել մի ազգի, որն ունի նման այբուբեն: Հասկանում ես հայերի կողմից Մաշտոցի պաշտամունքը:
Առաջին խմբաքանակը վաճառքի է ուղարկվում աշխատանքների մեկնարկից հինգ ամիս անց: Զարմանում ես՝ Մոսկվայում դրա համար մեկ տարի կպահանջվեր:
Տեղի արտադրողները սկսում են մարկետինգային հարցերով խորհուրդների համար դիմել: Հասկանում ես, որ քեզ հաջողվել է հետաքրքիր ապրանք ստեղծել:
Երեւան Ձեր տեղափոխության ու արտադրության մեկնարկի մասին նորությունը տարածվում է մոսկվացի ծանոթների շրջանում: Սկսում են աջակցել այն մարդիկ, որոնց սովորաբար տեսնում էիր տարին մեկ, իսկ ավելի մտերիմները, հավանաբար, չդիմանալով քո ներքին ազատությանը, հեռանում են:
Ի հայտ են գալիս տեղի ֆան ակումբն ու «աբիժնիկների» խումբը: Երկու ճակատներն էլ օգնում են՝ հասկանում ես, որ ճիշտ ուղու վրա ես:
Սովորում ես չարձագանքել բոլորի խորհուրդներին ու հայ տղամարդկանց միանշանակ հայտարարություններին՝ քո բիզնեսի ապագայի մասին:
Երկու նորություն մեկ օրում. զավակի լույս աշխարհ գալը եւ Հայաստանից դեպի Մաքսային միություն մեղր արտահանելու պաշտոնական թույլտվությունը:
Իսկ դեկտեմբերի 31-ին Երեւանը ծածկվում է այնպիսի ձյունով, ինչպիսին «չէր եղել ԽՍՀՄ ժամանակներից ի վեր»: Բայց Հայաստանում ամեն բան այդպիսին է՝ կարծես առաջին անգամ լինի, կամ էլ նման բան դեռ չէր եղել:

Хороший год или хронология стартапа «Made in Armenia»
В апреле вы регистрируете компанию в Армении и в тот же день узнаете, что у вас будет ребёнок. Два проекта одновременно - это очень круто, убеждаешь ты мужа. Понимая, что усмирить мирный атом невозможно, муж соглашается на бизнес.
Месяц проходит за сборами вещей и отправке машины в Ереван. На этом этапе волнует вопрос, на какой бумаге печатать визитки - на дизайнерской или на простой.
В начале мая прилетаешь в Ереван. После бесконечной зимы в Москве, предвкушаешь лето, но твоя новая родина встречает небывалыми холодами «такого не было со времён СССР».
На руках машина, офис, 2 тонны стеклотары и очень холодно. Малодушно думаешь, что надо возвращаться домой.
Первые две недели проходят в налаживании связей. Соседи по заводу начинают активно интересоваться, что здесь происходит, предлагать мёд и рекомендовать родственников на работу.
Осваиваешь бюрократическо-правовые особенности ведения бизнеса в Армении. Все оказывается не так страшно и вполне выполнимо.
Параллельно знакомишься с местной системой здравоохранения. Убеждаешь врача, что «йога» - не обязательно прыгать со шкафа. Привыкаешь, что на одну беременную в кабинете приходится свекровь, муж и мама, и мнение всех троих важнее самой пациентки. Пару раз приходишь к врачу с подругой, потому что «она должна знать, что ты здесь не одна».
Через два месяца впадаешь в прострацию, устаёшь от эмиграции и уезжаешь в Москву. В ресторане в Сити понимаешь, что в воздухе ощущается цинизм и бездуховность, вспоминаешь Каскад и сбегаешь от этих банкиров. Возвращаешься через неделю в Ереван.
Обрастаешь контактами. Заводишь новые знакомства, удивляешься открытости и доброжелательности людей, сравнение не в пользу Москвы.
Случайные знакомства на ФБ с предложением «прочитала вашу историю, если нужна помощь, всегда пишите, у меня есть время, машина, друзья и т.д.» - для Москвы уровень вообще недостижимый - перерастают в дружбу. Ох уже эти «армянские штучки».
Жизнь становится интереснее.
Бизнес-план проходит испытание реальностью. Вспоминаешь все модули из программы бизнес-школы. План на бумаге и действительность несколько расходятся, приходится адаптировать желания к возможностям. Тестирование рецептов, выбор и закупка сырья, написание технологических карт, тонкости налогообложения - жизнь ещё никогда не была такой интересной.
Понимаешь разницу между корпоративной жизнью и собственным бизнесом. Вопросы про бумагу для визиток уже не волнуют. Визитки должны быть приличными и недорогими. Второе - очень важно.
Постепенно превращаешь Ереван в альтернативное направление long week-end для своих друзей. Подруги начинают регулярно приезжать «десантом из Москвы». Добавляешь интриги, рассказав о гадании на кофе.
Привыкаешь к традиционному вопросу «чем помочь?» и тому, что это не формальность, а искреннее желание быть полезным. Довольно скоро включаешься в процесс и учишься предлагать свою помощь в ответ.
Помогают все:
- соседи (однажды полдома искали водителя, поцарапавшего мою машину, не нашли, но все были при деле);
- гаишники (не поленятся, поедут и покажут дорогу, если ты, на их радость, заблудился, реально сопроводят с мигалками);
- таксисты (могут решить любой вопрос);
- соседи в самолете (начнут помогать сходу так, что отказаться не сможешь - советов надают и про бизнес проконсультируют, лететь то ещё 2 часа);
- чиновники (бросят все и будут стараться решить твой вопрос, бескорыстно и безвозмездно).
Список можно продолжать долго.
Месяц до запуска линии живёшь на производстве. Наладчики компании-поставщика не могут разобраться с системой. Осваиваешь автомат самостоятельно. Папа-физик консультирует по скайпу. Через три недели работы нон-стоп запускаете линию.
Тут в полный рост встаёт профессор Кембриджа Кит Гудалл с его "So far, so horrible", теориями менеджмента и тем, почему один человек не может выполнять больше 3 функций.
Идешь учить армянский. После первого урока в AUA понимаешь, что никто и никогда не сможет победить нацию, у которой такой алфавит. Понимаешь пиетет армян перед Маштоцем.
Отгрузка первой партии происходит через пять месяцев после начала работы. Удивляешься. В Москве бы на это потребовался год.
Местные производители начинают обращаться за консультациями по маркетингу. Понимаешь, что у тебя получилось создать интересный продукт.
Новость о вашем переезде и начале производства в Ереване уже распространилась среди знакомых в Москве. Начинают поддерживать люди, с которыми видишься раз в год, а более близкие, видимо, не выдержав градуса твоей внутренней свободы, отваливаются.
Появляется местный фан-клуб и сообщество «абижников» - помогают оба фланга, понимаешь, что делаешь что-то правильное.
Учишься не реагировать на советы со всех сторон и безапелляционные заявления армянских мужчин относительно будущего своего бизнеса. Шовинисты.
Перед отгрузкой товара в Москву в ноябре обнаруживаешь, что в вопросах экспорта пчелы приравниваются к коровам и рыбам, а компания-экспортёр меда должна быть внесена в официальный реестр РФ. Чтобы не подводить корпоративных клиентов, умудряешься подготовить производство к инспекции в кратчайшие сроки. Последние инструкции персоналу даешь уже из операционной в роддоме.
Две новости в один день: появление наследника и возможность официально экспортировать мед из Армении в страны Таможенного Союза.
А 31 декабря Ереван засыпало снегом «какого не было со времен СССР». Но в Армении всегда так: все, как в первый раз, или так, как никогда ещё не было.