Ռոգոզինը 1996-ին՝ «Ղարաբաղում Ռուսաստանի ապագան է որոշվում» - Mediamax.am
Այս սյունյակը փոքր-ինչ արտասովոր կլինի: Ըստ էության, սա սյունյակ էլ չէ, այլ մի փորձ հիշեցնելու ՌԴ փոխվարչապետ ու Ադրբեջանին ռուսաստանյան զենքի գլխավոր վաճառող Դմիտրի Ռոգոզինին իր հայտարարությունները, որոնք նա արել էր 20 տարի առաջ Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում:
Հայտնի ասացվածք կա՝ «Լրագրողին ոտքերն են կերակրում»: Ես այն կլրացնեմ՝ ոչ միայն ոտքերն, այլ նաեւ նոթատետրերը: Կարդալով Դմիտրի Ռոգոզինի վերջին հայտարարություններն այն մասին, որ Ռուսաստանը պետք է շարունակի Ադրբեջանին զենք վաճառել, հիշեցի 1996 թ. նոյեմբերին նրա հետ ունեցածս զրույցի մասին: Ռոգոզինը Ստեփանակերտ էր եկել որպես Ռուսական համայնքների կոնգրեսի ղեկավար՝ դիտարկելու ԼՂՀ նախագահական ընտրությունները: Նոթատետրերով արկղը փորփրելուց հետո այսօր գտա այդ հարցազրույցի սղագրությունը, եւ ձեզ եմ առաջարկում հատվածներ 20 տարի առաջ տեղի ունեցած մեր զրույցից:
«Ընտրությունները շատ լավ են կազմակերպված: Ակտիվության մակարդակը բարձր է, ազգային միասնականություն է ցուցադրվում, ինչը վկայում է համազգային նախագահ ընտրելու այս ժողովրդի ցանկության մասին, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղը հետագա բանակցությունների ժամանակ լեգիտիմ իշխանություն ստանա, որը թույլ կտա մեծամասնության կարծիքը արտահայտել»:
«Համաշխարհային քաղաքականության եւ միջազգային հարաբերությունների մեջ սկզբունքայնություն է անհրաժեշտ: Ինձ չի բավարարում Ռուսաստանի ջայլամի քաղաքականությունը՝ ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին գործերում: Ես կարծում եմ, որ այստեղ՝ Ղարաբաղում է որոշվում Ռուսաստանի ապագան, քանի որ իր ազատության ու անկախության համար պայքարում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը գործում է ռուսաստանյան ազգային շահերի սահմաններում, զսպելով այն ագրեսիվ ալիքը, որը, ցավոք, գալիս է հարավից»:
«Ռուսաստանը այսօր գործում է շատ տարերայնորեն, այնտեղ դեռ իշխանության չեն եկել Ռուսաստանի հազարամյա պատմության, ավանդույթների, ռուսական կենսակերպի վրա հենվող ուժերը: Մեծամասամբ դրա պատճառն այն է, որ Ռուսաստանը այսօր, ցավոք, ռուսական պետություն չէ: Ռուս ցարերը եւ սովետական շրջանի ղեկավարները հիանալի հասկանում էին այս տարածաշրջանի ռազմավարական նշանակությունը, ռուսների եւ հայերի հարաբերությունների պատմությունը: Իսկ  այսօր հարազատություն չճանաչող Իվաններ են եկել իշխանության»:
«Մենք միշտ համարել ենք, որ Հայաստանը մի երկիր է, որը երկար ու խիզախ պայքար է տարել սեփական անկախության համար: Հնագույն քաղաքակրթություն է, որը մեծապես օժանդակել  է Ռուսաստանում ուղղափառ հավատքի հիմնադրմանը»:

Рогозин в 1996 году: «В Карабахе решается судьба России» - Mediamax.am
Эта колонка будет необычной. Собственно говоря, это и не колонка вовсе, а попытка напомнить вице-премьеру правительства России и главному продавцу российского оружия Азербайджану Дмитрию Рогозину о его собственных заявлениях, сделанных 20 лет назад в столице Арцаха Степанакерте.
Дополню известную фразу о том, что «журналиста ноги кормят». Не только ноги, но и записные книжки.  Читая недавние высказывания Дмитрия Рогозина о продолжении поставок российского оружия в Азербайджан, я вспомнил, что брал у него интервью в ноябре 1996 года, когда он приехал в Степанакерт в качестве лидера Конгресса русских общин (КРО) наблюдать за президентскими выборами. Перерыв ящик с записными книжками, я нашел в одной из них стенограмму этого интервью, и предлагаю вам отрывки из нашей беседы 20-летней давности.
«Выборы очень хорошо организованы. Уровень активности высокий, идет демонстрация национального единства, которая свидетельствует о желании народа всенародно избрать президента, чтобы Нагорный Карабах получил на последующих переговорах легитимную власть, которая позволит выражать мнение большинства».
«В мировой политике и международных отношениях необходима принципиальность. Меня не вполне устраивает такая, скажем, страусиная позиция России как во внутренних, так и во внешних делах. Я считаю, что здесь, в Карабахе, решается судьба России, потому что в борьбе за свою свободу и независимость народ Нагорного Карабаха действует в рамках российских национальных интересов, сдерживая ту агрессивную волну, которая сейчас, к сожалению, идет с юга».
«Россия сегодня действует очень стихийно, в ней еще не пришли к власти силы, опирающиеся на тысячелетнюю историю России, на традиции, на русский уклад. Во многом это вызвано тем, что Россия – сегодня, к великому сожалению, не русское государство. Русские цари и правители советского времени прекрасно понимали стратегическое значение этого региона, историю отношений между русскими и армянами, а сегодня у власти – Иваны, родства не помнящие».
«Мы всегда считали, что Армения – это страна, которая долго и бесстрашно воевала за свою независимость, древнейшая цивилизация, которая во многом способствовала утверждению православия на Руси».