Պատերազմի երեսները` շուրջերկրյա փախուստ - Mediamax.am
Երբեմն ուզում եմ, որ դպրոցը տեւի ամբողջ օրը ...  Անափ սեր կա երեխաների մեջ... 15 տարեկան, ձիգ ու սլացիկ մարմնով, սիրունագույն հոգով սիրիացի Մամունը խաղահրապարակից գրկած դասարան է հասցնում 10 տարեկան փոքրամարմին ու չարաճճի աչքերով աֆղանցի Սոեհին. չարաճճին այս անգամ էլ ուղղակի հոգնել ու էլ ցանկություն չունի քայլելու...
Պատահում է՝ դասարան եմ մտնում ու հասկանում`այսօր ոչ թե դասի, այլ զրույցի օր է: Երեխեքը` իմ բոլոր վեց Մուհամեդները, երեք Ալիները, երկու Ահմեդներն ու մյուսները դասից դուրս ասելիք ունեն։
Սարան ու Մուհամեդը իրար հերթ չտալով հարցնում են.
- Իսկ Հայաստանում մահմեդականները շա՞տ են, Ֆռաու Պետրոսյան։
- Ինչքա՞ն մահմեդական է ապրում Ձեր քաղաքում։
Տարբերակ չունեմ` փորձում եմ թղթին նկարել Հայաստանի քարտեզն ու ցույց տալ հարեւանների տեղադիրքը, պատմել նրանց հետ մեր կա ու չկա հարաբերությունների, Արցախում վերսկսված կարճատեւ, բայց կյանքեր տանող պատերազմի մասին։
Փախուստի ճամփով Սիրիայից Գերմանիա հասած 13 տարեկան Սարան, 14 տարեկան Ամանին, 15 տարեկան Մուհամեդը, Աֆղանստանից փախած 15 տարեկան զույգ քույրերը՝ Աֆսանեն ու Ֆարսանեն համակ ուշադրությամբ լսում են։
Աստիճանաբար` պատմությանս հետ ավելի ու ավելի են մեծանում ու տխրում Սարայի աչքերը:
-Ես գիտեմ, թե պատերազմը ինչքան վատ բան է, Ֆռաու Պետրոսյան: Շատ եմ ցավում, որ հիմա Ձեր երկրում պատերազմ է ու հենց մահմեդականների հետ.... Պատերազմը ամեն ինչ փչացնում է... Ախր, Գերմանիայում մահմեդականներն ու քրիստոնյաները կարողանում են չէ՞ խաղաղ ու համերաշխ ապրել...
Մտահոգ են բոլորը, իսկ Մուհամեդը զրույցից կտրված հեռախոսն է փորփրում.
-Սա է տունս,- ցույց է տալիս նախ ինձ, ապա ընկերներին:
Մինչեւ Գերմանիա փախչելը` նկարահանել էր իրենց տունն ու բակը: Շեն տուն էր՝ լուսավոր ու մեծ, շքեղ կահավորված: Տան դիմաց մեծ պարտեզ էր եւ ավելի քան յոթ թանկարժեք մեքենա:
-Սա իմ մեքենան է, մնացածն էլ եղբայներիս ու հորս մեքենաները:
Ինչպես բնորոշ է մահմեդական համարյա բոլոր ընտանիքներին, Մուհամեդի ընտանիքն էլ բազմամարդ է ՝մեկ հայր, մի քանի մայր եւ համապատասխանաբար բազում երեխաներ:
-Հասցրեցի մեր տունը նկարել, մինչեւ ոստիկանները եկան ու բռնագրավեցին: Նրանք տերորիստների՞ հետ են աշխատում: Մտան ներս ու վռնդեցին մեզ մեր իսկ տնից: Ես ու հայրս փախանք Հորդանանով: Յուրաքանչյուրիս համար վճարեցինք 1500 դոլար: Նավակով հասանք Հունաստան: Մնացած հատվածն էլ անցանք ոտքով, ավտոբուսով, գնացքով... Հիմա հորս հետ եմ Գերմանիայում: Բայց ամեն ինչ անում ենք, որ մեկ ամսից մայրս ու ընտանիքի բոլոր անդամները նույնպես այստեղ լինեն:
Մուհամեդը պատմում էր, իսկ ինձ մտքերս տեղափոխեցին դրանից մի քանի օր առաջ. Մուհամեդը դասարան մտավ ծաղկեփունջը ձեռքին՝ ամոթից կարմրած, բայց  լուսավոր-լուսավոր... Ինձ համար էին ծաղիկները... Այդքան դժվարություններից հետո, 15 տարեկան պատանյակը դեռ կարող է այդպես վառվել ու կենսասիրությամբ վարակել... Միեւնույն ժամանակ, զարմանալի չէ. մեր տեսած ջարդերից ու փախուստից հետո մենք` հայերս էլ ապրում ենք ու ապրեցնում...
Մշտապես լուռ եւ ինքնամփոփ, համաչափ դիմագծերով ու նրբակազմ երկվորյակ քույրերը` Աֆսանեն ու Ֆարսանեն, այս անգամ էլ լռում են, բայց խոսելն օգտակար կլիներ։ Հայացքս համընկավ Ֆարսանեի հայացքին` հասկացա, որ գուցե այս անգամ չլռի, պատրաստ է խոսելու…
-Խոսիր Ֆարսանե, ի՞նչ ճանապարհ եք անցել։
-Սարսափելի էր, Ֆռաու Պետրոսյան: Աֆղանստանից դուրս ենք եկել ամբողջ ընտանիքով։ Պակիստանը անցանք, հասանք Իրան: Իրանում սահմանի վրա ոստիկանությունը սկսեց կրակել մորս, Աֆսանեի ու իմ ոտքերին: Հիշում եմ ինչպես էր հայրս բղավում՝ արագ-արագ փախեք: Նրանք չէին ուզում մեզ ընդունել, ասում էին` հետ գնացեք: Հետ գնացինք Աֆղանստան: Մեկ ամիս հետո նորից Պակիստանը կտրեցինք եւ երկու օրում ոտքով գաղտնի հասանք Իրան: Տուն վարձեցինք ու ապրեցինք ավելի քան մեկ ամիս՝ մինչեւ ստացվեր Թուրքիայի ճանապարհը հաղթահարել։ Այդպիսով մեկ ամսից կարողացանք վերջապես Թուրքիա մտնել: Երեք ամիս ապրեցինք վրաններում՝ տղամարդկանցից առանձնացված։ Անասելի դժվար էր: Երեք ամսից վերջապես 15 հոգանոց փչովի նավակով Թուրքիայից ճանապարհվեցինք դեպի Հունաստան: 3 ժամ լողացինք: Հունաստանից հետո Բուլղարիա մտանք, հետո Խորվաթիա, Հունգարիա, Ավստրիա եւ վերջում՝ Գերմանիա: Ճանապարհը կտրեցինք ինչով պատահի, բայց  մեծ մասամբ ոտքով: Ուրախ եմ, որ վերջապես այդ ամբողջը, այդ շուրջերկրյա փախուստը մնացել է հետեւում: Չեմ ուզում հետ գնալ Աֆղանստան: Այստեղ կսովորեմ ու լավ մասնագետ կդառնամ՝ հագուստի դիզայներ:
Սիրիացի Ամանին, որն ամբողջ ընթացքում լուռ էր, հանկարծ տեղից վեր թռավ, բացականչելով.
-Իսկ ես, իսկ ես Գերմանիայում կմնամ ու ճարտարապետություն կսովորեմ։ Պատերազմից հետո կկարողանամ վերադառնալ ու վերակառուցել իմ երկիրը, նախ մեր տունը կսարքեմ:
Անուշ Պետրոսյանը Մեդիամաքսի նախկին աշխատակից է, ներկայում դասավանդում է փախստական դպրոցականներին Գերմանիայում:

Лики войны: кругосветный побег - Mediamax.am
Иногда мне хочется, чтобы занятия в школе длились весь день… В детях живет безбрежная любовь. 15-летний сириец  Мамун, стройный и крепкий, несет в класс 10-летнего маленького и непоседливого афганца Соеха: шалунишка просто устал и поленился идти самому…
Бывает, заходишь в класс и понимаешь: сегодняшний день не для уроков, а для разговоров. Детям, всем моим шести Мухаммедам, трем Али и двум Ахмедам и остальным, есть что рассказать.
Сара и Мухаммед наперебой задают вопросы:
- А в Армении много мусульман, фрау Петросян?
- А сколько мусульман живет в вашем городе?
У меня нет иного выхода, как рисовать на листке карту Армении, показывать расположение соседей, рассказывать о наших с ними отношениях, короткой, но смертоносной войне, снова вспыхнувшей недавно в Арцахе.
13-летняя Сара, добравшаяся в Германию из Сирии, 14-летняя Амани и 15-летний Мухаммед, 15-летние сестры-близняшки из Афганистана Афсане и Фарсане - слушают очень внимательно.
Глаза Сары распахиваются все шире и наполняются печалью.
- Я знаю, какая ужасная вещь война, фрау Петросян. Мне очень жаль, что сейчас в вашей стране идет война, да еще именно с мусульманами… Война все портит. Вот в Германии мусульмане и христиане могут жить в мире и согласии…
Все сидят в раздумьях, а Мухаммед отстраненно копается в телефоне:
- Это мой дом, - показывает мне, а потом товарищам.
До бегства в Германию он сфотографировал свой дом и сад. Это красивое здание, большое и светлое, хорошо обставленное. Перед домом сад стоят семь дорогих машин.
- Это моя машина, а остальные – моих братьев и отца.
Как принято у мусульман, у Мухаммеда большая семья: отец, несколько матерей и, соответственно, множество детей.
- Я успел снять наш дом перед тем, как полицейские пришли и конфисковали все. Они работают с террористами? Они пришли и выгнали нас из нашего же дома. Мы с отцом сбежали через Иорданию. За каждого заплатили 1500 долларов. Доплыли до Греции на лодке. Остальной путь прошли пешком, ехали на автобусе, поезде… Теперь мы с отцом живем в Германии, но мы делаем все, чтобы через месяц мама и другие члены семьи тоже приехали сюда.
Мухаммед продолжал говорить, а я мысленно перенеслась на несколько дней назад, когда он вошел в класс с букетом цветов, весь красный от смущения, но при этом излучающий сияние… Цветы были для меня… После стольких трудностей этот 15-летний подросток еще может загораться и заражать людей жизнелюбием... Но это неудивительно: ведь мы, армяне, после страшных погромов и бегства продолжаем жить и вдохновлять других…
Всегда тихие и молчаливые, стройные двойняшки с симметричными чертами лица – Афсане и Фарсане, и теперь молчат, хотя и им было бы полезно выговориться. Случайно встретившись взглядом с Фарсане, я поняла: возможно, на этот раз она готова заговорить…
- Расскажи нам, Фарсане, каким был ваш путь?
- Это было ужасно, фрау Петросян. Мы выехали из Афганистана всей семьей. Проехали Пакистан, доехали до Ирана. В Иране полиция начала стрелять нам по ногам - маме, Афсане, мне. Помню, как папа закричал: «бегите скорее». Они не хотели нас принимать, велели нам возвращаться. Мы вернулись в Афганистан. Через месяц снова пересекли Пакистан и за два дня тайно пешком прошли в Иран. Сняли дом и жили там где-то месяц, пока нам удалось добраться в Турцию. Так только через месяц нам удалось добраться до Турции. Три месяца мы жили в палатках, отдельно от мужчин. Было очень трудно. Через три месяца, наконец, на надувной лодке мы отправились из Турции в Грецию. Плыли три часа. После Греции поехали в Болгарию, потом - в Хорватию, Венгрию, Австрию, и, наконец, приехали в Германию. Большую часть пути шли пешком. Я рада, что все это, это кругосветное бегство осталось позади. Я не хочу возвращаться в Афганистан. Я буду учиться здесь и стану хорошим специалистом – дизайнером одежды.
Сириец Амани, который все время сидел тихо, вдруг вскочил со словами:
- А я, а я останусь в Германии и буду изучать архитектуру. А после войны я смогу вернуться и снова выстроить свою страну. Но сначала я построю наш дом.