10 խորհուրդ հայ գործարարներին` ինչպես բարձրացնել ՕԳԳ-ն - Mediamax.am
Այս սյունյակը գրելիս զանգ ստացա ստվարաթղթի վաճառքի մենեջերից: Երեք րոպե տեւած խոսակցության մեկ րոպեն նվիրվեց արկղների հարցին: Հասկանալով, որ մենք դեռ խոշոր հաճախորդ չենք, իմ զրուցակիցն անդրադարձավ սեփական մեղվաբուծական փորձին, պատմեց, որ ցանկություն ունի այն վերսկսել, փորձեց խորանալ մեղուների բուժիչ հատկությունների մեջ, սակայն ես սկսեցի ավարտել խոսակցությունը: Մենեջեր Արթուրը չէր հանձնվում. Հարցրեց՝ քանի փեթակ ունենք, ճշտեց, եթե ռուս եմ, որտե՞ղ եմ ծնվել եւ ինչո՞ւ հայերեն չեմ խոսում: Ստիպված էի հարգալից ավարտել խոսակցությունը եւ խնդրել, որ կարճ հաղորդագրությամբ ուղարկի իր կոնտակտները, որպեսզի կարողանանք հետը կապվել, երբ ստվարաթղթե արկղների կարիք ունենանք:
Երեւանում կես տարի աշխատելուց հետո ինձ մոտ մի շարք խնդրանքներ առաջացան տեղի ձեռներեցներին: Որպեսզի մենք կարողանանք հարմար ու արդյունավետ աշխատել միմյանց հետ․
1. Արձագանքեք նամակներին: Եթե ձեզ հարցում են ուղարկել գնի, ծառայության մատուցման եւ այլնի մասին, պետք չէ զանգահարել՝ առաջարկելով հանդիպել ու քննարկել: Հավաքվեք, սուրճ խմեք եւ պատասխանեք նամակին: Թեեւ, իհարկե, վատագույն տարբերակն այն է, երբ նամակն ընդհանրապես մնում է առանց պատասխանի:
2. Մեկ քայլ առաջ մտածեք, այլ ոչ թե պահի շահի մասին: Եթե ձեր առջեւ ռուսներ են, դա դեռ չի նշանակում, որ կարելի է անսահմանափակ բարձրացնել բյուջեն: Հասկանալով, որ ինձ խաբում են, ես 5 րոպեում կստուգեմ այդ գինը եւ ձեզ այդ մասին կտեղեկացնեմ, իսկ դուք հիմար դրության մեջ կհայտնվեք:
3. Եթե մենք առաջին հանդիպմանը պայմանավորվել ենք, որ պետք է գնային առաջարկ անեք եւ հետո դա քննարկենք, պետք չէ ընդամենը երեք ժամ անց զանգահարել եւ հարցնել, թե երբ ենք մենք կանխավճար կատարելու: Ու եթե ձեզ խնդրում ենք «ամեն դեպքում ուղարկել գներն ու պայմանագրի օրինակը», դուք նեղանում եք եւ ոչինչ չեք անում:
4. Եթե դուք ցանկանում ենք ինձ խորհրդատվական ծառայություններ առաջարկել, պետք չէ ձեր հաճախորդների ու կատարած գործերի մասին պատասխանել. «Լուրջ չեմ համարում մեր գործունեության մասին զեկուցելը»: Եվ առավել եւս պետք չէ նեղանալ եւ ասել. «Ես եկա առաջարկով ու գնացի»: Նեղություն քաշեք պատրաստվել, եթե ցանկանում եք հաճախորդին ծառայություն վաճառել:
5. Կարճ հաղորդագրություններ եւ մեսենջերներ օգտագործեք: Դա շփման նորմալ ձեւ է եւ թույլ է տալիս ժամանակ տնտեսել ու ըստ էության պատասխանել: Եթե դուք աշխատում եք վաճառքների կամ PR-ի ոլորտում, պետք չէ ասել, որ սկզբունքորեն չեք օգտագործում վերոհիշյալ միջոցները եւ նախընտրում եք զանգահարել: Ուրեմն ես էլ կնախընտրեմ մեկ ուրիշի հետ աշխատել:
6. Վճարման մասին հարցին պետք չէ պատասխանել «հենց որ, միանգամից»: Մենք ձեր ապրանքը բերում ենք, երբ ցանկանում եք, այլ ոչ թե ձեր պատասխանած ձեւով: Նման դեպքերի համար ավելի հարմար ձեւակերպումներ կան, փորձեք տարբերակներ գործածել:
7. Եթե դուք Ռուսաստանի հայ եք՝ փոքր խանութների ցանցով ու մեծ երեւակայությամբ, պետք չէ խորամանկություն անել եւ հնարավոր գործընկերների փորձն ու գիտելիքները օգտագործել սեփական շահերի համար: Առաջին անգամ դա գուցե եւ անցնի, բայց հետո դուք շփոթվելու եք սեփական բացատրությունների մեջ, խառնվելու եք պատճառահետեւանքային կապերի մեջ, եւ վերջում դա ծիծաղելի կլինի:
8. Պետք չէ նեղանալ, եթե նախնական խոսակցությունը չի ավարտվել պայմանագրի ստորագրմամբ: Առավել եւս պետք չէ ասել, որ դուք «արդեն ամեն ինչ գնել /արտադրել /փաթեթավորել եք անմիջապես մեր հանդիպումից հետո, որովհետեւ մենք պայմանավորվել ենք»: Եթե մենք պայմանավորվել ենք, ուրեմն պայմանագիր ունենք: Եթե պայմանագիր չունենք, ուրեմն դեռ չենք պայմանավորվել:
9. Եթե ձեզ հայտարարվել է գնման գինը, պետք չէ հարցնել․ «Իսկ ավել չե՞ք տա»: Ոչ, չեմ տա:
10. Եվ դասականը. պետք չէ հավանական հաճախորդին զանգահարել ուրբաթ օրը 21:00-ից ուշ, որովհետեւ հետո նեղանում եք, որ ձեզ չեն պատասխանում, ու սկսում եք զանգերով գնդակոծել շաբաթ առավոտյան՝ մինչ սուրճը:
Ի դեպ, Արթուրը այդպես էլ իր կոնտակտները կարճ հաղորդագրությամբ չուղարկեց: Կշարունակենք ստվարաթղթե արկղները պատվիրել հին մատակարարից:

Пока я писала эту колонку, мне позвонил менеджер по продажам картона. Минута из трехминутного разговора была посвящена гофротаре. Поняв, что мы пока небольшой клиент, собеседник перекинулся на свой пчеловодческий опыт, рассказал о желании его возобновить, постарался углубиться в оздоровительный эффект пчел, но я начала заканчивать разговор. Менеджер Артур не сдавался: спросил, сколько у нас ульев, уточнил, раз я русская, то где родилась и почему не говорю по-армянски. Пришлось вежливо прервать разговор, попросив прислать контакты по смс, чтобы мы с ним связались, когда возникнет необходимость в картонной таре.
За полтора года работы в Ереване у меня сформировался список просьб к местным предпринимателям. Чтобы нам было комфортно и эффективно работать вместе.
1. Реагируйте на письма. Если вам отправили запрос о цене, оказании услуги, etc, не звоните с предложением, приехать и поговорить на месте. Соберитесь, выпейте кофе и ответьте на письмо. Худший вариант, конечно, это когда письмо вообще остается без ответа.
2.Думайте на ход вперед, а не в рамках сиюминутной выгоды. Если перед вами русские, это не значит, то бюджет можно повышать до бесконечности. Понимая, что вы меня обманываете, я эту цену проверю в 5 минут и вам об этом сообщу, вы будете чувствовать себя глупо и истерзанно.
3. Не звоните с вопросом «когда вы сделаете предоплату?» через три часа после первой встречи, на которой мы договорились, что вы сделаете предложение по цене, и мы обсудим. Ваша дальнейшая реакция: на просьбу, все-таки, прислать цену и вариант договора, обидеться и ничего не сделать.
4. Если вы хотите мне предложить услуги консалтинга, не отвечайте на вопрос о ваших клиентах и кейсах «не считаю серьезным представлять отчет о нашей деятельности». И уж тем более не надо обижаться и сообщать «я пришла с предложением, я ушла». Возьмите за труд подготовиться, если хотите продать услуги клиенту.
5. Пользуйтесь смс и мессенджерами. Это нормальный способ коммуникации, он позволяет сэкономить время и ответить по существу. Если вы работаете в продажах или пиаре, не стоит говорить, что вы принципиально не пользуетесь вышеперечисленными средствами и предпочитаете звонки. Я тогда предпочту работать с кем-то еще.
6. Не отвечайте на вопрос об оплате «как только, так сразу». Мы же вам товар отгружаем тогда, когда вы просите, а не так, как вы отвечаете. Есть формулировки, более подходящие для этого случая, попробуйте поиграть вариантами.
7. Если вы армянин из России с маленькой розничной сетью и большим воображением, не надо хитрить и пытаться использовать опыт и знания потенциальных партнёров в своих интересах. Первый раз это может и пройдет, дальше вы запутаетесь в аргументации, будете плавать в причинно-следственных связях, а потом сдуетесь, и это будет смешно.
8. Не стоит обижаться, если предварительный разговор не привел к заключению контракта, тем более, говорить, что вы «уже все закупили/ произвели/ запаковали сразу после нашей встречи, потому что мы договорились». Если мы договорились, тогда у нас есть контракт. Если его нет, значит, мы пока не договорились.
9. Когда вам объявили закупочную цену, не спрашивайте «а вы больше не дадите?». Нет, не дам.
10. Ну, и классика – не звоните потенциальному заказчику в пятницу после 21.00, потому что потом вы расстраиваетесь, что вам не отвечают, и возобновляете телефонный обстрел в субботу еще до утреннего кофе.
Кстати, Артур свои контакты по смс так и не прислал. Будем заказывать картонную тару у старого поставщика.