Սփյուռքը եւ ՀՀ ընտրությունները. առանց հույզերի - Mediamax.am
Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին երկրում եւ Սփյուռքում լուրջ բանավեճ է ծավալվում ընտրական գործընթացքում սփյուռքահայության մասնակցության շուրջ: Արտերկրում բնակվող հայերը պե՞տք է ադյոք մասնակից լինեն Հայաստանում անցկացվող ընտրություններին: Եթե այո, ապա ի՞նչ ձեւաչափով, ի՞նչ շահեր կամ հնարավոր խնդիրներ դա կարող է առաջացնել բոլորիս համար, եւ ի՞նչ է իրենից ներկայացնում #CitizenObserver նախաձեռնությունը:
Այդ հարցերին պատասխան տալու կարեւորությունը կտրուկ մեծացել է վերջին շրջանում, եւ 2016թ. ապրիլին ու հուլիսին Արցախում եւ Հայաստանում տեղի ունեցած դրամատիկ մարտահրավերները մեծապես նպաստել են դրան: Ակնհայտը դարձավ բացահայտ՝ խաղաղության պահպանությունն ու Հայաստանի զարգացումը հնարավոր է միայն երկրի արտաքին ու ներքին քաղաքականության մեջ իրական ու որակական փոփոխություններ կատարելու դեպքում: Իսկ դա, իր հերթին, Հայաստան-Սփյուռք երկխոսության բովանդակության ու ձեւաչափի խորքային վերանայում է ենթադրում:
Սա նշանակում է Հայաստանի սահմաններից դուրս՝ ավելի քան 100 երկրներում բնակվող մեր ազգի երկու երրորդի հետ հարաբերությունների վերանայում: Խոսքը թե՛ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Հայաստանից արտագաղթի հետեւանքով ձեւավորված նոր հայկական Սփյուռքի մասին է, թե՛ հիմնականում 20-րդ դարի սկզբում՝ Հայոց ցեղասպանությունից հետո, ձեւավորված դասական հայկական Սփյուռքի մասին:
Այդ համատեքստում գլխավոր եւ նոր թեմաներից է Սփյուռքի մասնակցությունը զարգացած քաղաքական համակարգ ունեցող ազգային իրավական պետության ստեղծման գործընթացում: Դրա համար կարող են ընտրվել տարբեր մեխանիզմներ. որպես անկախ դիտորդներ ՀՀ ընտրություններում սփյուռքահայերի պարբերական մասնակցությունից մինչեւ Սփյուռքի ինստիտուցիոնալ ներգրավումը ՀՀ օրենսդիր եւ գործադիր իշխանություններում: Սփյուռք ունեցող շատ պետություններ փորձում են գործակցության առավել արդյունավետ տարբերակներ գտնել: Վստահ եմ, որ եկել է ժամանակը, որպեսզի Հայաստանի իշխանություններն էլ հանդես գան այս բարդ, բայց կարեւոր քննարկումների նախաձեռնությամբ:
Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ հենց իշխանությունները պետք է լինեն նախաձեռնող: Առաջին հայացքից, նրանց համար, առնվազն սկզբնական շրջանում, Սփյուռքի դերի ուժեղացումը Հայաստանի քաղաքական կյանքում չափազանց անցանկալի է: Մի պահ պատկերացնենք, որ արտասահմանում վաղուց ու մշտապես բնակվող ՀՀ տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ կրկին իրավունք կստանան քվեարկելու ՀՀ դեսպանատներում եւ հյուպատոսարաններում, նույնիսկ գուցե էլեկտրոնային տարբերակով: Բնականաբար, ոչ բարենպաստ տնտեսական եւ այլ պայմանների հետեւանքով Հայաստանը լքած քաղաքացիները հիմնականում ընդդիմադիր հայացքներ ունեն, եւ դա կարող է ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա:
Սակայն կա եւ մեդալի հակառակ կողմը: Իշխանություները կարող են առաջին անգամ ստանձնել ամենալուրջ խնդրի՝ Հայաստանի բնակչության կրճատման գործընթացի պատասխանատվությունը, որին այսօր առերեսված ենք բոլորս: Նրանք, ի վերջո, կարող են դադարել համարել դա տնտեսական խնդիրների կարճատեւ լուծման, սոցիալական լարվածության թուլացման եւ քաղաքական վերարտարդրության միջոց: Նրանք կարող են հասկանալ եւ ընդունել հետեւյալ հիմնարար սկզբունքը, որ Հայաստանի զարգացման ուղղության ճիշտ լինելը, կառավարության գործունեության ու ցանկացած կուսակցությունների եւ ուժերի ծրագրերի արդյունավետությունն այսուհետ չափվելու է երկու հիմնական ցուցանիշով՝ արտագաղթի տեմպերով եւ հայրենադարձության գործընթացով:
Քաղաքական կամքի եւ խիզախության դրսեւորումը կարող է մեծապես նպաստել՝ վերականգնելու Սփյուռքի վստահությունը Հայաստանի եւ ՀՀ պետական մարմինների հանդեպ: Դա կարտահայտվի Հայաստանի տնտեսական զարգացման մեջ Սփյուռքի մասնակցության ավելացմամբ, ՀՀ քաղաքական մոդելի արդյունավետության ու մրցունակության աճով, հենց Սփյուռքի ներսում օրակարգի, աշխատելաոճի եւ կառույցների օպտիմալացմամբ եւ միջազգային հարթակում երկրի դիրքերի ամրապնդմամբ: Նման որոշում կայացնելուն կարող է նպաստել այն գիտակցումը, որ աշխարհի ավելի քան 90 երկիր ակտիվ դիրքորոշում ունի՝ արտասահմանում բնակվող քաղաքացիներին ընտրություններում ներգրավելու հարցում:
Ժամանակը հասունացել է նաեւ այն պատճառով, որ մենք ականատես ենք լինում երկրում քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը: 2016թ. մենք ականատես եղանք, թե ինչպես բազմաթիվ կազմակերպություններ եւ ոչ ֆորմալ միավորումներ Հայաստանում եւ Սփյուռքում համատեղեցին ռեսուրսները եւ ակտիվ գործունեություն ծավալեցին, որպեսզի օգնություն հասցնեն Արցախում վիրավորված եւ զոհված զինվորների ընտանիքներին: Լուրջ աջակցություն տրամադրվեց նաեւ հենց բանակին՝ բժիշկական, մարդասիրական եւ այլ առումներով: Այդ ակտիվությունը կառավարության աշխատանքում լուրջ փոփոխությունների հանգեցրեց՝ սկսած կադրային հարցերից, վերջացած նոր մոտեցումներով եւ ծրագրերով:
2017թ. էլ տեղի ունեցավ մի շարք կազմակերպությունների եւ ոչ ֆորմալ միավորումների մոբիլիզացում #CitizenObserver նախաձեռնության շուրջ: Գլխավոր նպատակն է ընտրությունների ժամանակ անկախ դիտորդների ինստիտուտի զարգացումը: Ընտրությունների ժամանակ հասարակական վերահսկման առկայությունը թույլ կտա առավելապես սահմանափակել հնարավորությունները՝ կապված արդյունքների կեղծման եւ տարբեր կուսակցությունների ու ուժերի կողմից ընտրողների կամքի արտահայտման վրա ապօրինի ազդեցության հետ: Մյուս կողմից՝ դա կբարձրացնի ՀՀ քաղաքացիների եւ Սփյուռքի վստահությունը Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունների նկատմամբ:
Լավ լուրն այն է, որ Հայաստանում կա ընդամենը 4000 դիտորդի անհրաժեշտություն՝ բոլոր ընտրատեղամասերը վերահսկելու համար (երկուական դիտորդ ամեն տարածքում): Ուրախալի է, որ ընտրություններից դեռ 1,5 ամիս առաջ արդեն դիտորդի դերում հանդես գալու նպատակով գրանցվել է 2 800 հոգի: Դա կրկնակի գերազանցում է նախորդ տարիների ցուցանիշը: Գրանցվածների մեծ մասը Հայաստանում բնակվող ՀՀ քաղաքացիներ են եւ հայրենադարձներ:
Ո՞վ կարող է դառնալ անկախ դիտորդ եւ ի՞նչ է հարկավոր դրա համար: Յուրաքանչյուր ցանկացող՝ անկախ քաղաքացիությունից եւ հայերենի իմացության մակարդակից: Անհրաժեշտ է ժամանակին գրանցվել նախաձեռնության կայքում եւ անցնել երկօրյա դասընթաց: Արտասահմանում բնակվողների համար դասընթացը կարող է կազմակերպվել առցանց:
Պետք չէ թերագնահատել արտասահմանում բնակվող քաղաքացիների մեկ այլ հնարավորությունը՝ Հայաստան գալու եւ ընտրությունների օրը գրանցման վայրում քվեարկելու:
Մեզ բոլորիս անհրաժեշտ է ամեն գնով, առաջին անգամ Հայաստանի անկախության վերականգնումից հետո, անցկացնել իսկապես ազատ եւ արդար ընտրություններ եւ հաղթանակ տանել այդ հարցում: Մեզանից յուրաքանչյուրը, անկախ նրանից, ապրում է Հայաստանում, թե երկրից դուրս, արդեն կարող է նպաստել այդ նպատակին: Դա կարող է ձեւավորել այդքան ցանկալի դրական սպասումները Հայաստանի հասարակության եւ Սփյուռքի շրջանակներում եւ թափ հաղորդել Հայաստանի զարգացման հիմնական ուղղություններին:

Diaspora and elections in Armenia: Without emotions - Mediamax.am
A serious discussion has unfolded in Armenia and Diaspora about the latter’s role and format of participation in the parliamentary elections. Should Armenian Diaspora take part in the election process of Armenia? If yes, what dividend and potential problems could we face? What is the #CitizenObserver initiative?
The relevance of getting those questions answered has increased drastically. The dramatic challenges of April and July 2016 in Armenia and Artsakh facilitated that greatly. The obvious became evident – maintaining peace and development for Armenia is possible only in case of real, quality changes in the country’s domestic and foreign policy, which therefore implies a drastic review of the content and the form of the Armenia-Diaspora dialogue.
I mean a “reload” of the relations with more than 2/3 of our nation, living outside of Armenia in over 100 countries: the new Armenian Diaspora, formed after the fall of the USSR as a result of migration from Armenia, and the traditional Diaspora, formed mostly after the Armenian Genocide in the early 20th century.
One of the new, relevant topics in this context is the involvement of Armenian Diaspora in construction of a law-governed national state with developed political system. The established mechanisms can differ from organization of regular participation of Armenians as independent observers during elections in Armenia to institutional presence of Diaspora in the legislative and executive agencies of Armenia. Many states with Diasporas are trying to find the most effective models of interaction. I am certain it’s time for Armenian authorities to initiate those difficult, but important discussions.
That brings about a reasonable question, why should the authorities be the party to come forward with initiative? On the surface, at least in the short-term perspective, strengthening of Diaspora’s role in Armenia’s political life is very inconvenient for them. Let’s imagine that dozens of thousands of Armenian citizens, permanently residing abroad, receive the right to vote again in Armenian embassies, probably even online. Naturally, many of the migrants, who left Armenia because of unfortunate economic and other conditions, are most likely carriers of oppositional moods, and that could affect the elections.
However, let’s look at the other side of the coin. The authorities can take responsibility for the biggest problem we are facing – depopulation of Armenia – and can stop viewing it as a short-term solution of economic problems, lessening of social tension and political processes. They can realize and admit this basic principle – accuracy of the vector of Armenia’s development, efficiency of Government’s efforts and programs of any political parties and powers will now be measured by two key indicators: the rate of migration and repatriation.
That display of political will and courage could greatly help in restoring Diaspora’s now lost trust towards Armenia and its state institutions. It will result in significant increase of Diaspora’s involvement in social and economic development of Armenia, growth of efficiency and competitiveness of the political model of Armenia’s development, optimization of structures, agenda and methods of work in Diaspora itself, and strengthening of the country’s position on the global stage. The authorities can take that risk through realizing that more than 90 countries follow proactive policy towards involvement of their citizens, living abroad, in the elections.
It’s time to make that decision now also because over the last few years we witnessed rapid growth of civil society in the country. In 2016, we saw multiple organizations and informal societies in Armenia and Diaspora organize their resources, take active participation in aiding the families of the soldiers who were wounded or killed during the military operations in Artsakh in April, and provide significant assistance to the army in medical, humanitarian and other issues. Those activities lead to a number of serious changes in the work of the government, from staff decision to new programs and approaches.
In 2017, several organizations and informal societies mobilized around the #CitizenObserver initiative. Its primary objective is to develop the institution of independent election observers. Public control during elections will make it possible to maximally limit the possibility of result fraud and illegal impact on the expression of the will of voters by various parties and powers, to increase the trust of Armenian citizens and members of Diaspora towards the changes in Armenia.
The good news is that Armenia needs only 4000 observers to cover all voting stations (two observers per station). It’s good to see that over 2800 people already registered as observers 1.5 month ahead of the elections. That is twice more than ever before. Most of them are Armenian citizens and residents, and repatriated persons.
Who can become an independent observer and what is required for that? Any person interested can do it regardless of citizenship and level of knowledge of Armenian language. You need to register on the website beforehand and take a two-day training. For people residing abroad the training can be organized online.
We shouldn’t underestimate another possibility for the citizens who live outside of Armenia - come to the country and vote during the elections by their registered address.
After all these years of restoring the country’s independence, we all need to hold really free and fair elections in Armenia at any cost, and get a victory here. Any of us, living abroad or in Armenia, can contribute to achieving that today. Definitely, that will help form the long-awaited positive expectations in Armenia and Diaspora and the positive impulses in all key directions of Armenia’s development.