Սփյուռքը եւ ՀՀ ընտրությունները. առանց հույզերի - Mediamax.am
Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին երկրում եւ Սփյուռքում լուրջ բանավեճ է ծավալվում ընտրական գործընթացքում սփյուռքահայության մասնակցության շուրջ: Արտերկրում բնակվող հայերը պե՞տք է ադյոք մասնակից լինեն Հայաստանում անցկացվող ընտրություններին: Եթե այո, ապա ի՞նչ ձեւաչափով, ի՞նչ շահեր կամ հնարավոր խնդիրներ դա կարող է առաջացնել բոլորիս համար, եւ ի՞նչ է իրենից ներկայացնում #CitizenObserver նախաձեռնությունը:
Այդ հարցերին պատասխան տալու կարեւորությունը կտրուկ մեծացել է վերջին շրջանում, եւ 2016թ. ապրիլին ու հուլիսին Արցախում եւ Հայաստանում տեղի ունեցած դրամատիկ մարտահրավերները մեծապես նպաստել են դրան: Ակնհայտը դարձավ բացահայտ՝ խաղաղության պահպանությունն ու Հայաստանի զարգացումը հնարավոր է միայն երկրի արտաքին ու ներքին քաղաքականության մեջ իրական ու որակական փոփոխություններ կատարելու դեպքում: Իսկ դա, իր հերթին, Հայաստան-Սփյուռք երկխոսության բովանդակության ու ձեւաչափի խորքային վերանայում է ենթադրում:
Սա նշանակում է Հայաստանի սահմաններից դուրս՝ ավելի քան 100 երկրներում բնակվող մեր ազգի երկու երրորդի հետ հարաբերությունների վերանայում: Խոսքը թե՛ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Հայաստանից արտագաղթի հետեւանքով ձեւավորված նոր հայկական Սփյուռքի մասին է, թե՛ հիմնականում 20-րդ դարի սկզբում՝ Հայոց ցեղասպանությունից հետո, ձեւավորված դասական հայկական Սփյուռքի մասին:
Այդ համատեքստում գլխավոր եւ նոր թեմաներից է Սփյուռքի մասնակցությունը զարգացած քաղաքական համակարգ ունեցող ազգային իրավական պետության ստեղծման գործընթացում: Դրա համար կարող են ընտրվել տարբեր մեխանիզմներ. որպես անկախ դիտորդներ ՀՀ ընտրություններում սփյուռքահայերի պարբերական մասնակցությունից մինչեւ Սփյուռքի ինստիտուցիոնալ ներգրավումը ՀՀ օրենսդիր եւ գործադիր իշխանություններում: Սփյուռք ունեցող շատ պետություններ փորձում են գործակցության առավել արդյունավետ տարբերակներ գտնել: Վստահ եմ, որ եկել է ժամանակը, որպեսզի Հայաստանի իշխանություններն էլ հանդես գան այս բարդ, բայց կարեւոր քննարկումների նախաձեռնությամբ:
Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ հենց իշխանությունները պետք է լինեն նախաձեռնող: Առաջին հայացքից, նրանց համար, առնվազն սկզբնական շրջանում, Սփյուռքի դերի ուժեղացումը Հայաստանի քաղաքական կյանքում չափազանց անցանկալի է: Մի պահ պատկերացնենք, որ արտասահմանում վաղուց ու մշտապես բնակվող ՀՀ տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ կրկին իրավունք կստանան քվեարկելու ՀՀ դեսպանատներում եւ հյուպատոսարաններում, նույնիսկ գուցե էլեկտրոնային տարբերակով: Բնականաբար, ոչ բարենպաստ տնտեսական եւ այլ պայմանների հետեւանքով Հայաստանը լքած քաղաքացիները հիմնականում ընդդիմադիր հայացքներ ունեն, եւ դա կարող է ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա:
Սակայն կա եւ մեդալի հակառակ կողմը: Իշխանություները կարող են առաջին անգամ ստանձնել ամենալուրջ խնդրի՝ Հայաստանի բնակչության կրճատման գործընթացի պատասխանատվությունը, որին այսօր առերեսված ենք բոլորս: Նրանք, ի վերջո, կարող են դադարել համարել դա տնտեսական խնդիրների կարճատեւ լուծման, սոցիալական լարվածության թուլացման եւ քաղաքական վերարտարդրության միջոց: Նրանք կարող են հասկանալ եւ ընդունել հետեւյալ հիմնարար սկզբունքը, որ Հայաստանի զարգացման ուղղության ճիշտ լինելը, կառավարության գործունեության ու ցանկացած կուսակցությունների եւ ուժերի ծրագրերի արդյունավետությունն այսուհետ չափվելու է երկու հիմնական ցուցանիշով՝ արտագաղթի տեմպերով եւ հայրենադարձության գործընթացով:
Քաղաքական կամքի եւ խիզախության դրսեւորումը կարող է մեծապես նպաստել՝ վերականգնելու Սփյուռքի վստահությունը Հայաստանի եւ ՀՀ պետական մարմինների հանդեպ: Դա կարտահայտվի Հայաստանի տնտեսական զարգացման մեջ Սփյուռքի մասնակցության ավելացմամբ, ՀՀ քաղաքական մոդելի արդյունավետության ու մրցունակության աճով, հենց Սփյուռքի ներսում օրակարգի, աշխատելաոճի եւ կառույցների օպտիմալացմամբ եւ միջազգային հարթակում երկրի դիրքերի ամրապնդմամբ: Նման որոշում կայացնելուն կարող է նպաստել այն գիտակցումը, որ աշխարհի ավելի քան 90 երկիր ակտիվ դիրքորոշում ունի՝ արտասահմանում բնակվող քաղաքացիներին ընտրություններում ներգրավելու հարցում:
Ժամանակը հասունացել է նաեւ այն պատճառով, որ մենք ականատես ենք լինում երկրում քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը: 2016թ. մենք ականատես եղանք, թե ինչպես բազմաթիվ կազմակերպություններ եւ ոչ ֆորմալ միավորումներ Հայաստանում եւ Սփյուռքում համատեղեցին ռեսուրսները եւ ակտիվ գործունեություն ծավալեցին, որպեսզի օգնություն հասցնեն Արցախում վիրավորված եւ զոհված զինվորների ընտանիքներին: Լուրջ աջակցություն տրամադրվեց նաեւ հենց բանակին՝ բժիշկական, մարդասիրական եւ այլ առումներով: Այդ ակտիվությունը կառավարության աշխատանքում լուրջ փոփոխությունների հանգեցրեց՝ սկսած կադրային հարցերից, վերջացած նոր մոտեցումներով եւ ծրագրերով:
2017թ. էլ տեղի ունեցավ մի շարք կազմակերպությունների եւ ոչ ֆորմալ միավորումների մոբիլիզացում #CitizenObserver նախաձեռնության շուրջ: Գլխավոր նպատակն է ընտրությունների ժամանակ անկախ դիտորդների ինստիտուտի զարգացումը: Ընտրությունների ժամանակ հասարակական վերահսկման առկայությունը թույլ կտա առավելապես սահմանափակել հնարավորությունները՝ կապված արդյունքների կեղծման եւ տարբեր կուսակցությունների ու ուժերի կողմից ընտրողների կամքի արտահայտման վրա ապօրինի ազդեցության հետ: Մյուս կողմից՝ դա կբարձրացնի ՀՀ քաղաքացիների եւ Սփյուռքի վստահությունը Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունների նկատմամբ:
Լավ լուրն այն է, որ Հայաստանում կա ընդամենը 4000 դիտորդի անհրաժեշտություն՝ բոլոր ընտրատեղամասերը վերահսկելու համար (երկուական դիտորդ ամեն տարածքում): Ուրախալի է, որ ընտրություններից դեռ 1,5 ամիս առաջ արդեն դիտորդի դերում հանդես գալու նպատակով գրանցվել է 2 800 հոգի: Դա կրկնակի գերազանցում է նախորդ տարիների ցուցանիշը: Գրանցվածների մեծ մասը Հայաստանում բնակվող ՀՀ քաղաքացիներ են եւ հայրենադարձներ:
Ո՞վ կարող է դառնալ անկախ դիտորդ եւ ի՞նչ է հարկավոր դրա համար: Յուրաքանչյուր ցանկացող՝ անկախ քաղաքացիությունից եւ հայերենի իմացության մակարդակից: Անհրաժեշտ է ժամանակին գրանցվել նախաձեռնության կայքում եւ անցնել երկօրյա դասընթաց: Արտասահմանում բնակվողների համար դասընթացը կարող է կազմակերպվել առցանց:
Պետք չէ թերագնահատել արտասահմանում բնակվող քաղաքացիների մեկ այլ հնարավորությունը՝ Հայաստան գալու եւ ընտրությունների օրը գրանցման վայրում քվեարկելու:
Մեզ բոլորիս անհրաժեշտ է ամեն գնով, առաջին անգամ Հայաստանի անկախության վերականգնումից հետո, անցկացնել իսկապես ազատ եւ արդար ընտրություններ եւ հաղթանակ տանել այդ հարցում: Մեզանից յուրաքանչյուրը, անկախ նրանից, ապրում է Հայաստանում, թե երկրից դուրս, արդեն կարող է նպաստել այդ նպատակին: Դա կարող է ձեւավորել այդքան ցանկալի դրական սպասումները Հայաստանի հասարակության եւ Սփյուռքի շրջանակներում եւ թափ հաղորդել Հայաստանի զարգացման հիմնական ուղղություններին:

Накануне парламентских выборов в Армении и диаспоре развернулась серьезная дискуссия о роли и форме участия последней в этом процессе. Должна ли армянская диаспора участвовать в процессе выборов в Армении? Если да, то в какой форме, каковы дивиденды и потенциальные проблемы для всех нас? Что из себя представляет инициатива #CitizenObserver?
Актуальность нахождения ответов на эти вопросы резко возросла в последнее время. Этому в значительной мере способствовали драматическте вызовы, произошедшие в Армении и Арцахе в апреле и июле 2016 года. Очевидное стало явным - сохранение мира и развитие Армении возможно только в случае реальных качественных изменений во внешней и внутренней политике страны, что, в свою очередь, подразумевает кардинальный пересмотр содержания и формата диалога Армения-Диаспора.
Речь идет о «перезагрузке» отношений с более чем 2/3 нашей нации, проживающей за пределами Армении, в более чем в 100 странах мира - новой армянской диаспорой, образовавшейся после распада СССР вследствие миграционных процессов из Армении, и традиционной армянской диаспорой, сформировавшейся, в основном, после геноцида армян в начале 20 века.
Одной из актуальных и новых тем в этом контексте является вовлечение армянской диаспоры в процесс построения правового национального государства с развитой политической системой, а выработанные механизмы могут разниться: от организации регулярного участия армян диаспоры в качестве независимых наблюдателей на выборах в Армении и до институционального присутствия диаспоры в законодательных и исполнительных органах власти Армении. Многие государства, имеющие диаспоры, пытаются найти наиболее эффективные модели взаимодействия. Уверен, что настало время, чтобы власти Армении выступили инициатором этих непростых, но важных обсуждений.
Возникает резонный вопрос, почему именно власти должны выступить с данной инициативой? На первый взгляд, для них, по крайней мере, в краткосрочной перспективе, усиление роли диаспоры в политической жизни Армении крайне невыгодно. Давайте представим, что десятки тысяч граждан Армении, постоянно и давно проживающих за рубежом, снова получат право голосовать в посольствах и консульствах Армении, может даже электронным способом. Естественно, что многие из уехавших из Армении вследствие неблагоприятных экономических и прочих условий, скорее всего, являются носителями оппозиционных настроений, и это может оказать влияние на результаты выборов.
Однако, посмотрим на обратную сторону медали. Власть впервые может взять на себя ответственность за самую серьезную проблему, перед которой мы все стоим - процесса депопуляции Армении, и перестать видеть его как возможность кратковременного решения экономических проблем, смягчения социального напряжения и политического воспроизводства. Поймет и признает следующий основной принцип, что правильность вектора развития Армении, эффективность деятельности правительства, программ любых политических партий и сил отныне будет измеряться двумя ключевыми показателями – темпами миграции и процессом репатриации.
Данное проявление политической воли и смелости может помочь значительно восстановить утраченное доверие диаспоры к Армении и к ее государственным институтам. Это отразится на серьезном увеличении степени вовлеченности диаспоры в процесс социально-экономического развития Армении, повышении эффективности и конкурентоспособности политической модели развития Армении, оптимизации структур, повестки и методов работы в самой диаспоре, усилении позиций страны на международной арене. Решиться на это может помочь понимание того, что в мире более 90 стран занимают проактивную политику по отношению к вовлечению своих проживающих за рубежом граждан в процесс выборов.
Время настало еще и потому, что в последние несколько лет мы являемся свидетелями бурного развития гражданского общества в стране. В 2016 году мы стали очевидцами того, как многочисленные организации и неформальные сообщества в Армении и Диаспоре мобилизовали свои ресурсы и стали активными участниками процесса помощи семьям раненых и погибших солдат в ходе апрельских боевых действий в Арцахе, оказали серьезное содействие армии в медицинских, гуманитарных и прочих вопросах. Эта активность привела к ряду серьезных изменений в работе правительства, начиная с кадровых вопросов, заканчивая новыми программами и подходами.
В 2017 году состоялась мобилизация ряда организаций и неформальных сообществ вокруг инициативы #CitizenObserver, основной целью которой является развитие института независимых наблюдателей на выборах. Наличие общественного контроля на выборах позволит максимально ограничить возможности фальсификации результатов выборов, неправомерного воздействия на волеизъявление избирателей со стороны различных партий и сил, увеличить доверие граждан страны и представителей армянской диаспоры к происходящим переменам в Армении.
Хорошая новость заключается в том, что для Армении необходимо всего 4.000 наблюдателей, чтобы полностью покрыть все избирательные участки (по два наблюдателя на участке). Отрадно, что за 1,5 месяца до выборов уже зарегистрировалось для участия в качестве наблюдателей более 2.800 человек, что в два с лишним раза больше, чем когда-либо ранее. Большинство из зарегистрировавшихся – граждане Армении, проживающие в Армении, в том числе репатрианты.
Кто может стать независимым наблюдателем и что для этого необходимо? Любой желающий, вне зависимости от гражданства и уровня знания армянского языка. Необходимо своевременно зарегистрироваться на сайте инициативы и пройти двухдневный тренинг. Для тех, кто проживает за рубежом, тренинг может быть организован онлайн.
Не стоит недооценивать и другую возможность для граждан, проживающих за границей: приехать в Армению и проголосовать в день выборов по адресу регистрации.
Нам всем необходимо любой ценой впервые за многие годы после восстановления независимости Армении провести по-настоящему свободные и честные выборы, зафиксировать победу в этом вопросе. Каждый из нас, проживающих за рубежом или в Армении, может внести свою лепту в ее достижение уже сегодня. Это однозначно поможет сформировать долгожданные позитивные ожидания в обществе в Армении и Диаспоре, положительный импульс во всех ключевых направлениях развития Армении.