Ինչպե՞ս դուրս գալ արտաքին քաղաքական տուրբուլենտությունից - Mediamax.am
Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների սկիզբը նշանավորվեց ռուսական գիտա-վերլուծական և լրագրողական ոլորտների ներկայացուցիչների մի շարք ուշագրավ այցելություններով: Այսպես, «Գրիբոյեդով» ակումբի հերթական նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանեցին հայտնի լրագրողներ Դմիտրի Կիսելյովը և Վլադիմիր Սոլովյովը: Մամուլի ասուլիսի ժամանակ, որին ներկա էին տարբեր վերլուծական կենտրոնների, թերթերի և հեռուստատեսությունների ներկայացուցիչներ, ռուս լրագրողները անդրադարձան հայ-ռուսական հարաբերությունների մի շարք տնտեսական և ռազմա-քաղաքական ասպեկտների: Ընդհանուր առմամբ բավականին հետաքրքիր քննարկում ստացվեց: Սակայն ամենահիշարժան դրվագը Վլադիմիր Սոլովյովի մենախոսությունն էր պաշտոնական Երևանի արտաքին քաղաքական պասիվության և Մոսկվայում հայկական դիվանագիտական առաքելության ձախողումների մասին: Իր կարևորությամբ երկրորդը Կիսելյովի թեզիսն էր այն մասին, որ Ադրբեջանին զենք վաճառելով Ռուսաստանը ձեռք է բերում նրա նկատմամբ վերահսկողության գործիքներ: Այդ միտքը, ինչպես և ենթադրվում էր, հերթական արձագանքը առաջացրեց հայկական հասարակության շրջանակներում:
Սակայն այն փաստը, որ հայկական կողմի ներկայացուցիչները պարբերաբար բարձրացնում են միևնույն հարցերը (հաճախ անգամ չփոփոխելով ձևակերպումները), խոսում է խորը ճգնաժամի առկայության մասին: Ավանդաբար, նման մամուլի ասուլիսների ժամանակ հենց ընդունող կողմը պետք է վեկտոր հաղորդի քննարկմանը: Նախ՝ անհարժեշտ է, որ հայկական գործոնը դրվի առաջին տեղում: Որպես կանոն, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի քաղաքական, վերլուծական և լրագրողական շրջանակների ներկայացուցիչները օգտագործում են ռուս-հայկական, ամերիկա-հայկական, ֆրանս-հայկական հարաբերություններ ձևակերպումները՝ հոգեբանորեն ընդգծելով կողմերի առաջնահերթությունը: Ելնելով դրանից, Հայաստանում քաղաքական և տնտեսական էլիտաների ներկայացուցիչները, ակադեմիկոսները, վերլուծաբաններն ու լրագրողները պետական փոխհարաբերությունների այս կամ այն տարրը բնութագրելիս պետք է հայկական գործոնը առաջին պլան մղեն (գոնե տարրական ձևակերպումներում):
Երկրորդ, չափազանց կարևոր է կենտրոնանալ այնպիսի հիմնարար հարցերի վրա, ինչպիսիք են Հայաստանի տեղի և դերի պարզաբանումը եվրասիական ինտեգրացիոն նախագծերում, միջպետական փոխհարաբերությունների  հիմնական խնդիրների վերհանումը, քաղաքական երկխոսության հետագա զարգացման ռազմավարական տեսլականի ընկալումը:
Հարցերը, որոնք առավել հաճախ բարձրացնում ենք ռուսաստանցի գործընկերների առաջ՝ զենքի վաճառքը Ադրբեջանին, բարձրաստիճան պաշտոնյաների հակահայկական հայտարարությունները, գագաթնաժողովի տեղափոխությունը Երևանից Մոսկվա, Մինսկի կողմից ռուս-իսրայելցի բլոգերի արտահանձնումը Բաքվին, հայկական սահմանի գնդակոծման վերաբերյալ ՀԱՊԿ-ի արձագանքի բացակայությունը, ընդամենը ախտանշաններ են, որոնք խոսում են լուրջ, հիմնարար խնդիրների առկայության մասին: Գլխավոր խնդիրն այն է, որ մենք համառորեն պահանջում ենք հեռացնել այդ բարձիթողի ախտանշանները, որոնք դրսևորումներն են այն լուրջ քաղաքական հիվանդության, որն առաջացել է պետական տեսլականի և նրա բացարձակ գիտակցման բացակայությունից, թե ինչպես է պետք կառուցել հարաբերությունները Ռուսաստանի և վերոնշյալ ինտեգրացիոն նախագծերի մյուս անդամների հետ:
Մինչ օրս ոչ մի բարձրաստիճան պաշտոնյա հստակ պատասխան չի տվել ռազմավարական բնույթի հետևյալ սկզբունքային հարցին՝ անդամակցությունը Եվրասիական միությանը կամ ՀԱՊԿ-ին ինչպե՞ս պետք է օգնի Հայաստանին իր քաղաքական, ռազմական, տնտեսական և այլ խնդիրները լուծելու հարցում: Որպես կանոն, պետությունը, իր ինքնիշխանության մի մասը կամավոր փոխանցելով վերազգային մակարդակ, պետք է ստանա կրկնակի, անգամ եռակի օգուտ: Օրինակ, Ղազախստանը, Ղրղըզստանը և Բելառուսը իրենց անդամակցության փաստը հետևողական և ակտիվ կերպով օգտագործում են սեփական տարաբնույթ խնդիրները լուծելու համար: Յուրաքանչյուր նստաշրջանի ժամանակ այդ երկրների առաջնորդները բարձրացնում են կարևոր հարցեր՝ պահանջելով գտնել լուծումներ առկա խնդիրների համար:
Իր հերթին, հայկական կողմը նստաշրջանների ժամանակ իրեն չափազանց պասիվ է պահում, ստեղծելով որևէ պահանջի բացակայության արհեստական տպավորություն: Ավելի շուտ նման պահվածքը կապված է իր գործընկերներին պահանջներ ներկայացնելու ցանկության բացակայության հետ: Ավելին, պաշտոնական Երևանը ձգտում է Ռուսաստանին ցուցադրել իր՝ սեփական խնդիրները ինքնուրույն լուծելու կարողությունը, ի տարբերություն մյուս պետությունների (որոնք բողոքում են): Հայ քաղաքական գործիչների կարծիքով Մոսկվան պետք է ըստ արժանվույնս գնահատի նման վարքագիծը՝ դրանից բխող քաղաքական և տնտեսական դիվիդենտներով: Սակայն երևանյան գագաթնաժողովի պատմությունը (և շատ այլ օրինակներ) ցույց տվեց, որ այդ մոտեցումը վնասակար է և անգամ՝ վտանգավոր: Փաստացի ստեղծվեց այնպիսի իրավիճակ, որ Ադրբեջանը, չգտնվելով Եվրասիական միությունում և ՀԱՊԿ-ում, Հայաստանի վրա հզորագույն ճնշում է գործադրում Ղազախստանի և Բելառուսի միջոցով և հետևողական տեմպերով զարգացնում է ռազմա-տեխնիկական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ:
Այստեղից հարց է ծագում. «Արդյո՞ք Երևանում հասկանում են նման կոնֆիգուրացիայի պահպանման երկարաժամկետ հետևանքները»: Գոյություն ունի բավականին պարզ բաղադրատոմս, որը, ինչ-որ չափով կօգնի ուղղել իրավիճակը՝ Հայաստանը պետք է առավելագույնը ստանա այդ կառույցներին իր մասնակցությունից՝  ներկայացնելով բացահայտ պահանջներ և պահանջելով հաշվի նստել իր շահերի հետ: Ռուսաստանը, ինչպես և Եվրասիական միության մյուս անդամները մեծագույն հարգանքով են վերաբերում այն երկրներին և առաջնորդներին, որոնք ունակ են պաշտպանել իրենց ազգային շահերը: Մեր դեպքում Ռուսաստանը դժվարությամբ է հասկանում Հայաստանի երկարաժամկետ քաղաքական ձգտումները: Ինչու՞. պատասխանը շատ պարզ է՝ հայ քաղաքական գործիչները լուծում են բացառապես կարճաժամկետ բնույթի հարցեր: Օրինակ, պաշտոնական Երևանը կարող է խնդրել Մոսկվային ճնշում գործադրել Բաքվի վրա հերթական դիվերսիայից հետո: Սակայն հայկական կողմը չունի նրա գիտակցումը, թե ինչպե՞ս օգտագործել սեփական առավելությունները Ռուսաստանի, Եվրասիական միության և ՀԱՊԿ-ի արտաքին քաղաքական գործիքակազմը Ադրբեջանի դեմ հավաքագրելու համար:
Շատ փորձագետներ և քաղաքական գործիչներ առաջարկում են խնդրի լուծման մեկ այլ տարբերակ՝ դուրս գալ եվրասիական կառույցներից: Սակայն այդ սցենարի կողմնակիցները պետք է հասկանան, որ սեփական ռազմավարություն և այլ արտաքին այլընտրանք չունեցող Հայաստանը օբյեկտիվորեն չի կարող իրեն կտրուկ մանևրեր թույլ տալ: Իհարկե, կատարյալ լուծում կլիներ չեզոք և որևէ բլոկի մեջ չգտնվող Հայաստանը, սակայն այդ կարգավիճակը վերադարձնելու համար անհրաժեշտ են արմատական փոփոխություններ, որոնք երկրին թույլ կտան ձեռք բերել ազդեցության լուրջ գործիքներ: Ազգային շահերի առաջ մղումը սերտորեն կապված է երկրի ռեսուրսաապահովվածության հետ՝ ֆինանսական, քաղաքական, տնտեսական, մարդկային և այլն: Արդյո՞ք այսօրվա Հայաստանը ունի այդ հնարավորությունները: Չոր և համառ վիճակագրությունը ասում է, որ ոչ: Դրա հետ կապված պետք է ա) ամրապնդել սեփական դիրքերը Եվրասիական միությունում և ՀԱՊԿ-ում, բ) դուրս գալ արտաքին քաղաքական տուրբուլենտությունից և գտնել սեփական տեղը ժամանակակից ճգնաժամային և քաոսային աշխարհաքաղաքական համակարգում: Ինչպե՞ս դա անել:
Առաջին՝ համազգային բնույթի հարցերի վերաբերյալ Հայաստանը պետք է մշակի հստակ և հետևողական դիրքորոշում: Նախ և առաջ խոսքը Արցախի Հանրապետության քաղաքական ապագայի մասին է: Պետք է ընդունել առանց պաշտոնական Ստեփանակերտի մասնակցության հետագա բանակցությունների վարման անհնարինության սկզբունքային դիրքորոշում, ինչը թույլ կտա փոխել բանակցային գործընթացի դիսկուրսը (այսօր արցախյան կողմը բանակցային գործընթացների ոչ թե սուբյեկտ է, այլ օբյեկտ): Երևանն ու Ստեփանակերտը, լինելով հաղթողներ, պետք է ուղղություն տան այդ բանակցություններին և չվարեն քննարկումներ որևէ տարածքային զիջման վերաբերյալ: Ըստ էության, պատերազմում պարտություն կրած ագրեսոր կողմի հետ բանակցություններ վարելու համաձայնությունը արդեն իսկ հիմնարար զիջում է հայկական կողմից (այլևս բարի կամքի որևէ ժեստ անհրաժեշտ չէ):
Երկրորդ՝ պաշտոնական Երևանը պետք է առանցքային  դեր խաղա ամբողջ աշխարհում սփյուռքի հայակենտրոն ուժերի համախմբման հարցում: Սփյուռքի՝ ներկայումս գործող կազմակերպությունների մեծ մասը օբյեկտիվորեն հնացել են և ունակ չեն պատշաճ կերպով ներկայացնել Հայաստանի շահերը: Բացի այդ, շատ սփյուռքյան կառույցներ առաջ են մղում իրենց բնակության  երկրների օրակարգերը: Նման կազմակերպությունների ռեսուրսների օգտագործումը հնարավոր է այն դեպքերում, երբ Հայաստանի շահերն ու խնդիրները այս կամ այն հարցում համընկնում են այդ երկրների շահերի հետ: Ընդհանուր առմամբ, սեփական երկրի շահերը ամենաբարձր մակարդակներում առաջ մղելու համար անհրաժեշտ է ձևավորել առավելապես պետականամետ դիրքորոշում ունեցող ազդեցության խմբեր: Այդ նպատակին հասնելու համար հայկական իշխանությունները պետք է՝ ա) հասկանան և վերլուծեն ժամանակակից Սփյուռքի քաղաքական բնույթը, բ) հրաժարվեն Սփյուռքում դեպի նեղ ֆինանսական էլիտաները կողմնորոշվելու ռազմավարությունից, գ) մշակեն Սփյուռքում լայն զանգվածների հետ երկարաժամկետ աշխատանքի մեխանիզմներ՝ վերադարձնելով և դաստիարակելով հայակենտրոն էլիտաներ:
Երրորդ՝ համակարգային աշխատանք տանել Եվրասիական միության երկրների հետ: Անհրաժեշտ է գիտակցել և ընդունել այն փաստը, որ Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի  և Բելառուսի քաղաքական վարքագիծը ուղղակի ազդեցություն է գործում Հայաստանի վրա: Սպառնալիքների չեզոքացման համար անհրաժեշտ է արձագանքման քաղաքականությունից անցում կատարել կանխարգելիչ քաղաքականության: Այդ խնդրի արդյունավետ լուծման համար անհրաժեշտ գործիքները նույնպես վաղուց  մտածված և փորձված են՝ ա) դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ուժեղացված և բարձրորակ աշխատանք, բ) աշխատանքային լոբբիստական խմբերի ձևավորում քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, ակադեմիական, վերլուծական, տեղեկատվական-քարոզչական ոլորտներում: Համակարգային աշխատանքի հաստատումը թույլ կտա պաշտպանել սեփական շահերը և չեզոքացնել Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից առավել վտանգավոր և լուրջ նախաձեռնությունները:
Հայաստանի ղեկավարության՝ այդ խնդիրները լուծելու կարողությունից է կախված պետության և ողջ ազգի գոյատևումը: Իհարկե, երկարաժամկետ ռազմավարական նպատակներ ձևակերպելիս չի կարելի մոռանալ կարճաժամկետ և միջնաժամկետ որոշումների կարևորության մասին: Սակայն, չափազանց կարևոր է հիշել, որ կարճաժամկետ որոշումների վրա կենտրոնացումը միշտ էլ հանգեցնում է քաղաքական լճացման՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով:
Արեգ Գալստյանը պատմական գիտությունների թեկնածու, The National Interest, Forbes, The Hill և American Thinker պարբերականների մշտական հեղինակն ու փորձագետը:

Как выйти из внешнеполитической турбулентности? - Mediamax.am
Начало парламентских выборов в Армении ознаменовалось рядом примечательных визитов, совершенных представителями российской научно-аналитической и журналистской сфер. Так,  для участия на очередном заседании «Клуба Грибоедов» в Ереван прибыли известные журналисты Дмитрий Киселев и Владимир Соловьев. Во время пресс-конференции, на которой присутствовали представители различных аналитических центров, газет и телевидения, российские журналисты затронули многие экономические и военно-политические аспекты российско-армянских отношений. В целом, дискуссия получилась достаточно интересной. Однако самым запоминающимся эпизодом стал монолог Владимира Соловьева о внешнеполитической пассивности официального Еревана и провалах армянской дипломатической миссии в Москве. Вторым по значимости стал тезис Киселева о том, что Россия, продавая оружие Азербайджану, получает инструменты для контроля над ним. Эта мысль, как и предполагалось, вызвала очередной резонанс в армянской общественности.
Однако тот факт, что представители армянской стороны системно поднимают одни и те же вопросы (часто даже не меняя формулировки), говорит о глубоком кризисе. Традиционно, на подобных пресс-конференциях именно принимающая сторона должна задавать вектор дискуссии. Во-первых, необходимо, чтобы армянский фактор был вынесен на первое место. Как правило, представители политической, аналитической и журналистской сфер из России, США, Франции и других стран используют формулировку российско-армянские, американо-армянские, французско-армянские отношения, психологически подчеркивая первоочередность сторон. Исходя из этого, в Армении представители политических и экономических элит, академики, аналитики и журналисты, давая характеристику тому или иному элементу государственных взаимоотношений, должны выносить армянский фактор на первый план (хотя бы в примитивных формулировках).
Во-вторых, крайне важно сосредоточиться на фундаментальных вопросах: выяснение места и роли Армении в евразийских интеграционных проектах, выявление основных проблем межгосударственных взаимоотношений, понимание стратегического видения дальнейшего развития политического диалога.
Темы, которые мы чаще всего поднимаем перед российскими коллегами – продажа оружия Азербайджану, антиармянские заявления высокопоставленных чиновников, перенос саммита из Еревана в Москву, выдача Минском российско-израильского блогера по запросу Баку, отсутствие реакции ОДКБ на обстрелы армянской границы – всего лишь симптомы, говорящие о наличии серьезных, фундаментальных проблем. Главная ошибка заключается в том, что мы упорно требуем убрать запущенные симптомы, ставшие проявлением серьезной политической болезни, возникшей из-за отсутствия государственного видения и абсолютного непонимания того, как нужно выстраивать работу с Россией и другими членами вышеупомянутых интеграционных проектов. До сих пор ни один высокопоставленный политик не дал внятных ответов на принципиально важные вопросы стратегического характера: как конкретно членство в Евразийском союзе или ОДКБ должно помочь Армении решить политические, военные, экономические и иные задачи? Как правило, государства, добровольно отдавая часть своего суверенитета на наднациональный уровень, должны приобретать двойную и даже тройную выгоду. К примеру, Казахстан, Кыргызстан и Беларусь последовательно и активно используют фактор своего членства для решения собственных проблем различного характера. На каждом из заседаний лидеры этих стран поднимают важные вопросы, требуя найти решения существующих проблем.
В свою очередь, армянская сторона во время заседаний ведет себя крайне пассивно, создавая искусственную видимость отсутствия каких-либо претензий. Скорее всего, подобное поведение связано с нежеланием выказывать претензии своим партнерам. Более того, официальный Ереван стремится продемонстрировать России свою способность самостоятельно решать свои проблемы, в отличие от других стран (которые жалуются). По мнению армянских политиков, Москва должна по достоинству оценить такую поведенческую линию с вытекающими политическими и экономическими дивидендами. Однако история с ереванским саммитом (и многие другие примеры) показала, что этот подход вреден и даже опасен. Фактически сложилась ситуация, когда Азербайджан, не находясь в Евразийском союзе и ОДКБ, оказывает на Армению мощнейшее давление через Казахстан и Беларусь и стремительными темпами развивает военно-технические отношения с Россией.
Отсюда возникает вопрос: «Понимают ли в Ереване долгосрочные последствия сохранения подобной конфигурации?» Есть достаточно простой рецепт, который, в какой-то степени, поможет исправить ситуацию: Армения должна выжать максимум из своего членства в этих структурах, предъявляя открытые претензии и требуя считаться со своими интересами. Россия, как и другие члены Евразийского союза, с большим уважением относится к тем странам и лидерам, которые способны отстаивать свои национальные интересы. В нашем случае, Россия с трудом понимает долгосрочные политические устремления Армении. Почему? Ответ очень прост – армянские политики решают исключительно вопросы краткосрочного характера. К примеру, официальный Ереван может попросить Москву оказать давление на Баку после очередной диверсии. Однако у армянской стороны нет понимания того, как использовать свои преимущества для включения внешнеполитических инструментов России, Евразийского союза и ОДКБ против Азербайджана.
Многие эксперты и политики предлагают другое решение проблемы – выход из евразийских структур. Однако сторонники этого сценария должны понимать, что Армения, не имеющая собственной стратегии и другой внешней альтернативы, объективно не может позволить себе резкие маневры. Конечно, идеальным решением была бы нейтральная и безблоковая Армения. Однако для возвращения этого статуса необходимы кардинальные перемены, которые позволят стране завладеть серьезными инструментами влияния. Продвижение национальных интересов тесно связано с  ресурсобеспеченостью страны: финансовой, политической, экономической, человеческой и т.д. Имеются ли у сегодняшней Армении эти возможности? Сухая и упрямая статистика говорит, что нет. В связи с этим необходимо: а) укрепить свои позиции в Евразийском союзе и ОДКБ, б) выйти из внешнеполитической турбулентности и найти свое место в современной кризисной и хаотичной мирополитической системе. Как это сделать?
Первое, Армения должна выработать четкую и последовательную позицию по вопросам общенационального характера. В первую очередь, речь идет о политическом будущем Республики Арцах. Необходимо занять принципиальную позицию о невозможности дальнейшего ведения переговоров без участия официального Степанакерта, что позволит изменить дискурс переговорного процесса (сегодня арцахская сторона является не субъектом, а объектом переговорного процесса). Ереван и Степанакерт, будучи победителями, должны задавать тон в этих переговорах и не вести дискуссии о каких-либо территориальных уступках. По сути, согласие вести переговоры со стороной-агрессором, потерпевшей поражение в войне, уже является фундаментальной уступкой с армянской стороны (более никакие жесты доброй воли не нужны).
Второе, официальный Ереван должен сыграть ключевую роль в объединении армяноцентричных диаспоральных сил по всему миру. Большинство нынешних организаций в Диаспоре объективно устарели и не способны на должном уровне лоббировать интересы Армении. Кроме того, многие диаспоральные организации  продвигают политические повестки страны-проживания. Использование ресурсов подобных организаций возможно в тех случаях, когда цели и задачи Армении совпадают с интересами этих стран по тем или иным вопросам. В целом, необходимо формировать преимущественно государственно-ориентированные группы влияния для лоббирования своих интересов на самом высоком уровне. Для достижения этой цели армянские власти должны: а) понять и проанализировать политическую природу современной Диаспоры; б) отказаться от стратегии ориентированности на узкие финансовые элиты в Диаспоре; в) выработать механизмы долгосрочной работы с широкими массами в Диаспоре, взращивая и воспитывая армяноцентричные элиты.
Третье, системная работа со странами Евразийского союза. Необходимо понять и принять тот факт, что политическое поведение России, Казахстана, Кыргызстана и Беларуси будет оказывать прямое воздействие на Армению. Для нейтрализации угроз нужно перейти от реакционной политики к превентивной. Инструменты по эффективному решению этой задачи также давно придуманы и многократно апробированы: а) усиленная и высококачественная работа дипломатических представительств; б) формирование рабочих лобби-групп в политическом, экономическом, культурном, академическом, аналитическом, информационно-пропагандистском сферах. Налаживание системной работы позволит защитить свои интересы и девальвировать наиболее опасные и серьезные инициативы со стороны Турции и Азербайджана.
От того, как руководство Армении сумеет решить эти задачи зависит выживание страны и всей нации. Конечно, при формировании долгосрочных стратегических целей нельзя забывать о важности решения краткосрочных и среднесрочных задач. Однако крайне важно помнить, что краткосрочная зацикленность всегда приводит к политическому застою со всеми вытекающими последствиями.