«Մենք եւ Նրանք»՝ ժողովուրդն ու իշխանությունը Հայաստանում - Mediamax.am
Վերջին ինը տարիներին Հայաստանն անցել է զարգացման դժվարին եւ կարեւոր փուլ: Պատմական այդ կարճ ժամանակահատվածում տեղի ունեցան իրադարձություններ, որոնք արմատապես փոխեցին երիտասարդ հանրապետության քաղաքական դիմագիծը: Գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր կառավարումը սկսեց այն ժամանակ, երբ աշխարհն ընկղմվեց համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի մեջ: Միամտություն կլիներ պնդել, թե այդ փաստը որեւէ կերպ չի ազդել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից շրջափակված փոքր հանրապետության վրա: Միաժամանակ, սխալ կլինի ենթադրել, թե համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը դարձավ ներքին խոր հակասությունների եւ ճակատագրական արտաքին քաղաքական որոշումների գլխավոր պատճառը:
Առավել մեծ հնչեղություն ստացած իրադարձությունները՝ 2008 եւ 2012 թվականների նախագահական ընտրությունները, ֆուտբոլային դիվանագիտությունը եւ հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումը, «Լինսի» եւ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» հիմնադրամների աշխատանքի դադարեցումը, Հայաստանի մուտքը Եվրասիական միություն, Ադրբեջանի բազմաթիվ դիվերսիաները, ապրիլյան քառօրյա պատերազմը, փողոցային ցույցերը (Բաղրամյան եւ «Էլեկտրիկ Երեւան»), ինչպես նաեւ ոստիկանական գնդի գրավումը, լրջորեն ուսումնասիրված չեն գիտական եւ վերլուծական շրջանակներում: Այդ պատճառով էլ շատ հարցեր անպատասխան են մնում: Սակայն այս հոդվածի շրջանակում կցանկանայինք ուշադրություն հրավիրել առավել ընդհանրական եւ փիլիսոփայական հարցի՝ ժողովրդի եւ իշխանության փոխհարաբերությունների վրա: Առանց հասկանալու այն կարեւորագույն հիմքերը, որոնց վրա հիմնվում են այդ սուբյեկտների միջեւ առկա ընկալումները, հնարավոր չէ տալ օբյեկտիվ գնահատական այս կամ այն քաղաքական իրադարձությանը:
Իշխանությունը եւ ժողովուրդը
Հազարամյակներ շարունակ փիլիսոփաները, պատմաբաններն ու սոցիոլոգները փորձել են բացատրել իշխանության ծագումը, նրա ձեւերը, աղբյուրներն ու նպատակները: Այդ շարունակական բանավեճերում խորանալն իմաստ չունի: Այդ վիճաբանությունները շարունակվում են առ այսօր եւ, հավանաբար, կշարունակվեն նաեւ տեսանելի ապագայում: Իշխանությունը բնորոշելու իրավիճակային մոտեցումը հիմնված է նրա վրա, որ կոնկրետ ժամանակահատվածում լիդերությունը նվաճում է նա, ով մյուսներից ավելի լավ գիտի, թե ինչ անել: Ընդ որում, խոսքը նրա մասին չէ, որ այդ լիդերները, ունենալով անհրաժեշտ որակներ, կարողացել են ճիշտ ժամանակին զգալ հասարակական տրամադրությունները եւ կանխատեսել գալիք փոփոխությունները: Ընդհակառակը՝ լիդերների այդ տիպն օգտագործում է ճգնաժամային իրավիճակը խառը ժամանակներում իշխանություն ձեռք բերելու համար: Այս մոտեցումը կարող է մասամբ բացատրել հայկական իշխանության ծագումը: Այսպես, առաջին էլիտան կազմավորվեց ԽՍՀՄ-ի փլուզման եւ անկախ Հայաստանի ձեւավորման արդյունքում:
Նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը կատարում էր քաղաքական մենեջերի գործառույթներ, մինչդեռ ուժային բլոկը մեծամասամբ ձեւավորվել էր ղարաբաղյան պատերազմի՝ հասարակության շրջանում հեղինակություն վայելող գեներալների ազդեցությամբ (նախ եւ առաջ՝ Վազգեն Սարգսյանի): Ուժային էլիտան, անկախ քաղաքական մենեջերների քաղաքական կուրսից, էական ազդեցություն էր գործում ներքին եւ արտաքին գործընթացների վրա: Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, փորձելով ստիպել ուժային բլոկին ընդունել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման իր տարբերակը, բախվեց դաժան դիմակայության: Արդյունքում ներքին հակասությունները ավարտվեցին նախագահի հրաժարականով: Մի կողմից՝ հաղթանակը հնարավորություն տվեց ուժայիններին իշխանությունն ամբողջությամբ կենտրոնացնել իրենց ձեռքում, մյուս կողմից՝ պայմանական քաղաքական մրցակիցների անհայտացմամբ կոնֆլիկտներ սկսեցին առաջանալ նոր իշխող էլիտայի ներսում: Այդ պառակտումը հանգեցրեց երկու պայմանական ազդեցության խմբերի ձեւավորմանը: Լուրջ փոփոխություններ տեղի ունեցան, երբ 1999թ. հոկտեմբերին խորհրդարանում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության ժամանակ սպանվեցին վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը եւ Ազգային ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը:
Ընդհանուր առմամբ, ժողովուրդն էական ազդեցություն չուներ երկրի քաղաքական կյանքի վրա: Ինչպես արդեն նշվեց, հաղթանակը ղարաբաղյան պատերազմում թույլ տվեց զինվորականներին ստանալ ժողովրդական զանգվածների ոչ պաշտոնական աջակցությունը: Սակայն դեռեւս այն ժամանակ էլիտան արհեստական «պատեր» էր ստեղծում՝ ժողովրդին քաղաքական որոշումների կայացման գործընթացից հեռու պահելու համար: Ի՞նչ նպատակով էին ստեղծվում այդ պատնեշները: Նիկոլո Մաքիավելին իշխանությունը մեկնաբանում էր որպես այնպիսի մեծ արժեք, որն արդարացնում էր նրան հասնելու եւ պահպանելու ցանկացած միջոց եւ եղանակ: Այդ մոտեցումն նաեւ մեկնաբանում այն, որ ժողովուրդն էմոցիաների վտանգավոր թանձրուկ է, որը պետք է կա՛մ վերահսկողության տակ լինի, կա՛մ՝ տարանջատվի պատով: Այսպիսով, իշխանության հայկական մոդելի ձեւավորման առաջին փուլի հիմքում ընկած էին ուժի եւ ժողովրդական զանգվածներին քաղաքական ոլորտից նպատակադրված հեռացնելու սկզբունքները:
Հաջորդ էլիտաները, որոնք ձեւավորվեցին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի կողմից, իշխանությունն իրացնում էին հարստության միջոցով: 2000 թվականից սկսած եւ առ այսօր այս կամ այն էլիտաները ստեղծել են պայմաններ, որոնց դեպքում ժողովրդի կամքն իշխանության աղբյուրից վերածվել է հաշվարկված գնային գործոնի: Սոցիոլոգ Թալկոտ Պարսոնսը գրում է, որ էլիտան, որն ունի ուժ եւ հարստություն, մշտապես ստեղծում է ռեպրեսիվ ռեսուրսներ պոտենցիալ մրցակիցների դեմ: Այստեղ կարեւոր է ընդգծել, որ խոսքը հենց քաղաքական մրցակիցների մասին է, որոնք կարող են վտանգ ներկայացնել: Ինչո՞ւ է այդ փաստն այդքան կարեւոր: Բազմաթիվ ականավոր գիտնականների կարծիքով՝ իշխանությունները չեն վախենում ժողովրդական մեծամասնությունից: Ստեղծելով անհրաժեշտ մեխանիզմներ (ԶԼՄ-ներ եւ այլն)՝ իշխանությունները թույլ են տալիս մեծամասնությանը բաց արտահայտել իրենց տեսակետը, քննադատել եւ մեղադրել իշխանության կոնկրետ ներկայացուցիչներին:
Իշխանությունների նման պահվածքը շատ լավ է մեկնաբանել Ջեյմս Մեդիսոնը՝ ամերիկյան քաղաքական համակարգի ճարտարապետներից մեկը: Նա գրել է, որ ցանկացած «մեծամասնություն» միշտ անկազմակերպ է եւ այդ պատճառով էլ ունակ չէ լուրջ սպառնալիք ներկայացնել լավ ամրապնդված էլիտային: Վտանգը, Մեդիսոնի կարծիքով, ներկայացնում է հենց կազմակերպված փոքրամասնությունը, որը տիրապետում է որակական եւ քանակական ռեսուրսների: Հենց այդպիսի կազմակերպված փոքրամասնությունը, որը կիսում է անկազմակերպ մեծամասնության դժգոհությունը, կարող է ձեւավորել այլընտրանքային էլիտա: Որպես կանոն, այդպիսի էլիտաների լիդերները ծնվում են բողոքական մեծամասնությունից: Եթե իշխանություններն այդ կերպարներում սպառնալիք են տեսնում, նրանք բոլոր հնարավորություններն օգտագործում են նրանց՝ որպես նոր հավատարիմ տարրեր իրենց համակարգում ներառելու համար (ինչը խիստ բնորոշ է Հայաստանին):
Այսօրվա Հայաստանում իշխանության համար սպառնալիք են ներկայացնում բացառապես այլ (փոքր, միջին եւ խոշոր) քաղաքական խմբավորումները, եւ ոչ թե ժողովրդական դժգոհությունը: Այդ խմբավորումների ղեկավարները քաղաքական էլիտայից դուրս եկած մարդիկ են, որոնք նախկինում իշխանություն են ունեցել եւ ձգտում են վերականգնել իրեն կորցրած դիրքերը: Այլ կերպ ասած, դիտարկվում է ներկա եւ անցյալ իշխանական էլիտաների ներքին պայքար, որոնք չեն կիսում մեծամասնության դժգոհությունը, բայց ձգտում են այն օգտագործել որպես սեփական նպատակներին հասնելու գործիք: Նման կոնֆիգուրացիան այլընտրանք չի ունենա այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի ձեւավորվել մեդիսոնյան տիպի կազմակերպված փոքրամասնություն (կողմնորոշված դեպի մեծամասնության պահանջները):
Բացի իշխանության հայկական մոդելի սահմանման հիմնարար մոտեցումները ուսումնասիրելուց, կարեւոր է հասկանալ այժմյան էլիտայի հոգեբանական տիպը: Իտալացի փիլիսոփա եւ սոցիոլոգ Վիլֆրեդո Պարետոն առանձնացնում է էլիտայի երկու տեսակ՝ «առյուծներ» եւ «աղվեսներ», որոնք հաջորդում են միմյանց: «Առյուծները», որպես կանոն, պահպանողականներ են, որոնք իշխանության ձեռքբերման եւ պահպանման համար  խաղադրույք են կատարում ուժային ճնշման, մանիպուլյացիաների եւ կոշտ ուժի կիրառման վրա: Հայկական քաղաքական պատմության մեջ «առյուծներ» կարելի է անվանել միջանկյալ ուժային էլիտաները, որոնք կառավարել են մինչեւ 1999թ.: Իրենց հերթին, «աղվեսները» ավելի ճկուն եւ դինամիկ էլիտաներ են, որոնք որպես քաղաքական գլխավոր գործիք օգտագործում են հասարակական դեմագոգիան: 2000-ականներից սկսած Հայաստանում իշխում է «էլիտաների» հենց երկրորդ տիպը: Ընդ որում, Պարետոն ուշադրություն է դարձնում նրա վրա, որ «աղվեսները», որպես կանոն, արտակարգ իրավիճակների առաջացման դեպքում իրենց էլիտաներում պահում են «առյուծներին»: Այսպիսով, Հայաստանում տեղի է ունենում տարբեր հոգեբանական տիպերի էլիտաների շրջապտույտ նեղ, փակ շրջանի ներսում, որը ժողովրդից տարանջատված է բարձր եւ անհասանելի պատով:
Քաղաքացիական հասարակության հայկական մոդելը
Ժողովրդի եւ էլիտայի միջեւ ստեղծված արհեստական պատնեշների վերացման համար անհրաժեշտ է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել քաղաքացիական հասարակության ձեւավորման մեխանիզմների մշակման համար: Վեճերն ու քննարկումներն այն մասին, թե ինչ է քաղաքացիական հասարակությունը եւ ինչպես է այն ձեւավորվում, այնքան հին են, որքան աշխարհը: Հայաստանում շատ քաղաքական գործիչներ եւ գիտնականներ հաճախ գրում են, որ երկրում խնդիրները կկարգավորվեն, երբ ձեւավորվի քաղաքացիական հասարակություն: Սակայն ոչ ոք չի հստակեցնում, թե ինչ է հասկանում այդ հասարակության ներքո եւ թե ինչպես պետք է այն ձեւավորվի: Հայաստանում քաղաքացիական հասարակություն ձեւավորելու անհրաժեշտության մասին խոսելիս անհրաժեշտ է հաշվի առնել մի շարք օբյեկտիվ գործոններ՝ աշխարհագրությունը, պատմությունը, մշակույթը, արտաքին միջավայրի ազդեցությունը:
Պատմական զարգացման վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ հայ ժողովուրդը անկախություն է ձեռք բերել՝ խաղալով տիրակալ ազգահավաքի դեր (Արտաշես Առաջինի եւ Տիգրան Մեծի նվաճումները), գտնվելով արեւմտյան (Հռոմեական կայսրության), արեւելյան (Պարսկական, Արաբական եւ Օսմանյան կայսրությունների) եւ խառը (Ռուսական կայսրության) բռնատիրությունների իշխանության ներքո: Շնորհիվ լավ ամրապնդված ազգային ատրիբուտների (լեզու, կրոն, մշակույթ)՝ հայ ժողովրդին հաջողվել է պահպանել իր էթնիկ ինքնությունը: Բացի այդ, իշխանությունները, որոնք կազմված էին տիտղոսակիր ազգի ներկայացուցիչներից, պատնեշներ էին ստեղծել «մերոնց» եւ «օտարների» միջեւ, ինչը նույնպես փոքր դեր չի խաղացել հայ ժողովրդի ֆիզիկական գոյատեւման հարցում: Չունենալով անկախ պետություն՝ հայերը, այնուամենայնիվ, ձևավորել են իրենց էլիտաները ինչպես բնակության երկրի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս:
Հենց առաջադիմական հայ արիստոկրատիան՝ ոգեշնչված ֆրանսիացի լուսավորիչների եւ ամերիկյան հիմնադիր հայրերի գաղափարներով, իրենց առաջ երկարաժամկետ բնույթի հանճարեղ եւ ռազմավարական նպատակներ էին դնում: Այդպիսով, չնայած նրան, որ ժողովրդի մեծ մասն ապրում էր մեծապես արեւելյան քաղաքական մշակույթ ունեցող երկրներում, նրա էլիտան կազմված էր նվիրյալ արեւմտամետ-հայակենտրոն հայացքներ ունեցողներից: 1915-1923 թվականների ցեղասպանության ժամանակ այդ էլիտայի մեծ մասը ֆիզիկապես ոչնչացվեց: Ողջ մնացած արիստոկրատները մասնակցեցին Հայաստանի Առաջին Հանրապետության կազմավորմանը, որի հետ մեծ հույսեր էին կապում:
Այդ պահին հայ ժողովուրդն օբյեկտիվորեն չուներ լուրջ ռեսուրսներ Թուրքիայի, Խորհրդային Միության, եվրոպական տերությունների (նախ եւ առաջ՝ Մեծ Բրիտանիայի) դեմ դիվանագիտական պայքար մղելու համար: Արդյունքում, կորցվեց տարածքի մեծ մասը, իսկ այն ժամանակվա էլիտայի ներկայացուցիչները կա՛մ ձերբակալվեցին, կա՛մ մի շարք գործոնների եւ պատճառների ազդեցությամբ լքեցին երկիրը: Այս ոչ մեծ հոդվածի շրջանակում դժվար է գնահատել Հայաստանի՝ յոթանասուն տարի Խորհրդային Միության կազմում գտնվելու դրական եւ բացասական հետեւանքները: Սակայն հենց այդ ժամանակահատվածում էր, որ տեղի ունեցավ հայակենտրոն արիստոկրատիայի հարկադիր ինտելեկտուալ ասիմիլյացիան եւ ծայրամասային մարքս-լենինյան էլիտայի սնուցումը:
Պաշտոնապես, անկախ Հայաստանի իշխող էլիտաները եղել են կա՛մ այլախոհական, կա՛մ ազգային-հայրենասիրական շարժումների ներկայացուցիչներ: Սակայն նրանց հետագա քաղաքական կուրսը եւ վարքագծային մոդելը ցույց տվեցին, որ նրանք չկարողացան ազատվել պատեռնալիստական-էտատիստական հասկացութային կատեգորիաներից: Իհարկե, ազատություն ձեռք բերելով՝ Հայաստանը բացվեց աշխարհին ոչ միայն որպես պետություն, այլեւ որպես տարբեր քաղաքական մշակույթների ազդեցության պոտենցիալ օբյեկտ: Քաղաքացիական հասարակության վերաբերյալ արեւմտյան փիլիսոփայական մտքերը, որպես կանոն, երկիր մուտք գործեցին Սփյուռքի տեղի ներկայացուցիչների միջոցով: Սակայն Երեւանի երկխոսությունը Սփյուռքի հետ սահմանափակվեց նեղ ֆինանսական էլիտաների հետ կապերի հաստատմամբ եւ արեւմտահայերի՝ դեպի պատմական Հայրենիք կատարվող սեզոնային տուրիստական այցելություններով:
Հայրենադարձության պետական ծրագրի բացակայությունը, որը պետք է ուղղված լիներ հենց արեւմտյան Սփյուռքին, կանգնեցրեց նոր, առաջադեմ, կրթված հայակենտրոն արիստոկրատիայի ձեւավորման գործընթացը: Նման արիստոկրատիայի բացակայությունը (կամ մոտիվացված կազմակերպված փոքրամասնության) դանդաղեցրեց քաղաքացիական հասարակության ձեւավորման գործընթացը: Հաշվի առնելով կորսված հնարավորությունները՝ լուրջ ներքաղաքական ճգնաժամը եւ արտաքին սպառնալիքները, Հայաստանին անհրաժեշտ է որոշակի միջանկյալ կարգավիճակ, որպեսզի անցումը պատմական զարգացման հաջորդ փուլին լինի հարաբերականորեն անցավ: Դրա հետ կապված տրամաբանական է երեւում հայրենասիրական մոդելը, որը հիմնվում է հետեւյալ սկզբունքների եւ գաղափարների վրա.
•    Ընդունել պետության եւ քաղաքացիական հասարակության փոխհարաբերությունների անքակտելիությունն ու հակասականությունը: Հասարակությունը չպետք է իրեն տարանջատի պետությունից, իսկ պետությունը պետք է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռք առնի վստահությունը վերականգնելու եւ հասարակության եւ պետության միջեւ եղած անջրպետը հաղթահարելու համար:
•    Պետությունը դիտարկել որպես քաղաքացու ազատ գոյության եւ զարգացման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծման եւ ապահովման գործիք:
•    Հետեւել համերաշխության եւ սուբսիդիարության (պետությունը պարտավոր է հոգ տանել իր բոլոր քաղաքացիների, այդ թվում՝ անապահովների բարեկեցության համար) սկզբունքներին:
Ցավոք, այսպիսի կարճ հոդվածի շրջանակում դժվար է ամբողջությամբ բացահայտել նման բարդ եւ արդիական թեմայի բոլոր նրբությունները: Սակայն առանց քաղաքական էլիտաների կայացման եւ էվոլյուցիայի ընթացքի վերլուծության՝ շատ բարդ կլինի հասկանալ նրանց նպատակները: Ժողովուրդը, իր հերթին, օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներից ելնելով, անջատված է համազգային առաջնայնությունների եւ շահերի ձեւավորման գործընթացից: Նման պայմաններում հենց իշխանություններից է մեծապես կախված առաջին փուլի հաղթահարումը՝ քաղաքացիական հասարակության ձեւավորման ճանապարհին: Կկարողանա՞ն արդյոք իշխանական խմբերը հասկանալ խորքային փոփոխությունների անհրաժեշտությունը՝ զոհաբերելով սեփական շահերը հանուն ընդհանուր շահի: Ցավոք, դրա համար դեռ որեւէ նախապայման չկա: Որքան շուտ Հայաստանում «մեդիսոնյան» փոքրամասնության էլիտա ձեւավորվի, այնքան արագ կփոփոխվի առկա քաղաքական ֆոնը:
Արեգ Գալստյանը պատմական գիտությունների թեկնածու է, The National Interest, Forbes, The Hill և American Thinker պարբերականների մշտական հեղինակն ու փորձագետը:

«Мы и Они»: модель взаимоотношений народа и власти в Армении - Mediamax.am
За последние девять лет Армения прошла сложный и важный этап развития. За этот короткий исторический промежуток произошли события, которые кардинально изменили политический облик молодой республики. Действующий президент Серж Саргсян начал свое правление в то время, когда мир погрузился в экономический кризис. Было бы наивностью утверждать, что этот фактор никак не повлиял на маленькую республику, блокированную со стороны Турции и Азербайджана. При этом ошибочным будет и предположение, что мировой экономический кризис стал главной причиной глубинных внутренних противоречий и судьбоносных внешнеполитических решений.
Наиболее резонансные события - президентские выборы 2008  и 2012 гг., футбольная дипломатия и подписание армяно-турецких протоколов, прекращение работы фондов «Линси» и «Вызовы Тысячелетия», вступление Армении в Евразийский союз, многочисленные диверсии со стороны Азербайджана, апрельская четырехдневная война, уличные протесты (Баграмян и Электрик Ереван), а также захват полицейского участка – слабо изучены в научной и аналитической среде. По этой причине многие вопросы остаются без ответов. Однако в рамках этой статьи хотелось бы уделить внимание более общему и философскому вопросу - взаимоотношениям между властью и народом. Без понимания фундаментальных основ, на которых базируется восприятие между этими субъектами, невозможно дать объективную оценку тому или иному политическому событию.
Власть и народ
На протяжении тысячелетий философы, историки и социологи пытались объяснить происхождение власти, ее формы, источники и цели. Углубляться в процесс этих продолжительных дебатов не имеет смысла. Эти споры ведутся до сегодняшнего дня и, вероятно, будут продолжены в обозримом будущем.  Ситуативный подход в определении власти основан на том, что лидерство в конкретный промежуток времени завоевывается теми, кто лучше других знает, что делать. При этом речь идет не о том, что эти лидеры, обладая необходимыми качествами, сумели в нужное время прочувствовать общественные настроения и предвидеть грядущие перемены. Напротив, такой тип лидеров  находит возможности использовать кризисную ситуацию в смутное время для обретения власти. Этот подход может отчасти объяснить происхождение армянской власти. Так, первая элита образовалась в результате развала СССР и формирования независимой Армении.
Президент Левон Тер-Петросян выполнял функции политического менеджера, в то время как силовой блок, во многом, формировался под влиянием популярных в народе генералов карабахской войны (в первую очередь, Вазгена Саркисяна). Силовая элита оказывала существенное влияние на внутренние и внешние процессы, вне зависимости от курса политических менеджеров. Тер-Петросян, пытаясь принудить силовой блок принять свой вариант урегулирования карабахского конфликта, столкнулся с жестким сопротивлением. В итоге, внутренние противоречия завершились отставкой президента. С одной стороны, победа позволила силовикам полностью сосредоточить власть в своих руках. С другой стороны, с исчезновением условных политических конкурентов начали возникать конфликты внутри новой правящей элиты. Этот раскол привел к формированию двух условных групп влияния. Серьезные изменения произошли, когда в результате  террористического акта в парламенте в октябре 1999 года были убиты премьер-министр Вазген Саркисян и спикер Национального собрания Карен Демирчян.
В целом, народ не оказывал серьезного влияния на политическую жизнь в стране. Как уже отмечалось, победа в карабахской войне позволила военным заручиться неформальной поддержкой народных масс. Однако уже тогда элиты создавали искусственные стены для отделения народа от процесса принятия политических решений. С какой целью воздвигались эти барьеры? Никколо Макиавелли трактовал власть как ценность настолько большую, что она оправдывает любые методы и приемы для ее приобретения и удержания. Этот подход также объясняет, что народ – это опасный сгусток эмоций, который должен быть либо под контролем (если у власти имеются на то ресурсы), либо огорожен стеной. Таким образом, в основе первого этапа формирования армянской властной модели лежали принципы силы и целенаправленного отделения масс от политической сферы.
Следующие элиты, образованные президентами Робертом Кочаряном и Сержем Саргсяном, реализовывали свою власть через богатство. C 2000 года и по сегодняшний день те или иные элиты создавали условия, при которых народная воля была превращена из источника власти в банальный ценовой фактор. Социолог Толкотт Парсонс писал, что элита, обладающая силой и богатством, всегда создает репрессивные ресурсы против потенциальных конкурентов. Здесь важно подчеркнуть, что речь идет именно о политических конкурентах, которые могут представлять опасность. Почему этот факт так важен? По мнению многих выдающихся ученых, власти не боятся народного большинства. Создавая необходимые механизмы (СМИ и т.д.), власти позволяют  большинству открыто выражать свою точку зрения, критиковать и обвинять  конкретных властных представителей.
Подобное поведение властей хорошо объяснил Джеймс Мэдисон – один из архитекторов американской политической системы. Он писал, что любое «большинство» всегда неорганизованно, и поэтому не способно представлять серьезную угрозу хорошо укрепленной элите. Опасность, по мнению Мэдисона, представляет именно организованное меньшинство, обладающее качественными и количественными ресурсами. Именно такое организованное меньшинство, разделяющее негодования неорганизованного большинства, способно сформировать альтернативную элиту. Как правило, лидеры таких элит рождаются из протестного большинства. Если власти видят в этих фигурах угрозу, они используют все возможности для их включения в свою систему в качестве новых лояльных элементов (что крайне характерно для Армении).
В сегодняшней Армении угрозу властям представляют исключительно другие (мелкие, средние и крупные) политические группировки, но отнюдь не народное недовольство. Представители этих группировок – выходцы из элит, которые ранее находились у власти и стремятся вернуть утраченные позиции. Иными словами, наблюдается внутренняя борьба нынешних и прошлых властных элит, которые не разделяют негодование большинства, но стремятся использовать его в качестве инструмента достижения собственных целей. Подобная конфигурация будет безальтернативной, пока в стране не сформируется организованное меньшинство мэдисоновского типа (ориентированное на требования большинства).
Кроме выяснения фундаментальных подходов к определению армянской модели власти, важно понять психологический тип нынешней элиты. Итальянский философ и социолог Вильфредо Парето выделил два типа элит – «львы» и  «лисы», которые сменяют друг друга. «Львы» - это, как правило, консерваторы, делающие ставку на силовое давление, манипуляции и грубое применение силы для получения и удерживания власти. В армянской политической истории «львами» можно назвать промежуточные силовые элиты, правящие до 1999 года.  В свою очередь, «лисы» - это более ловкие и динамичные элиты, использующие социальную демагогию в качестве основного политического инструмента. С 2000-х гг. в Армении правит именно второй тип «элит». При этом Парето обращает внимание на то, что  «лисы», как правило, держат в своих элитах «львов» в случае возникновения чрезвычайных ситуаций. Таким образом, в Армении осуществляется циркуляция различных психологических типов элит внутри узкого замкнутого круга, отгороженного от народа высокой и непреступной стеной.
Армянская модель гражданского общества
Для устранения искусственно созданных барьеров между элитой и народом необходимы срочные меры по выработке механизмов формирования гражданского общества. Споры и дискуссии о том, что такое гражданское общество и как оно формируется, стары как мир. Многие политики и ученые в Армении часто пишут, что проблемы в стране будут урегулированы, когда появится гражданское общество. Однако никто не поясняет, что понимается под этим обществом и как оно должно появиться. Говоря о необходимости формирования гражданского общества в Армении, важно  учитывать многие объективные факторы: географию, историю, культуру, влияние внешней среды.
Анализ исторического развития показывает, что армянский народ обладал независимостью, играя роль имперского народа-собирателя (завоевания царей Арташеса Первого и Тиграна Великого), находился под властью западных (Римская империя), восточных (Персидская, Арабская и Османская) и смешанных (Российская империя) деспотий. Благодаря хорошо укрепленным национальным атрибутам (язык, религия, культура) армянскому народу удалось сохранить свою этническую идентичность. Кроме того, власти, состоящие из представителей титульной нации, создавали барьеры между «своими» и «чужими», что также сыграло немаловажную роль в физическом выживании армян. Не имея независимого государства, армяне все же формировали свои элиты как внутри стран проживания, так и за их пределами.
Именно передовая армянская аристократия, воодушевленная идеями французских просветителей и американских отцов-основателей, ставила перед собой грандиозные и стратегические цели долгосрочного характера. Таким образом, несмотря на то, что большая часть народа проживала в странах с преимущественно восточной политической культурой, его элита состояла из убежденных западников-армяноцентристов. Во время геноцида 1915-1923 гг. большая часть этой элиты была физически истреблена. Выжившие аристократы принимали участие в строительстве Первой Армянской Республики, с которой были связаны большие надежды.
На тот момент у армянской нации объективно не было серьезных ресурсов для дипломатической борьбы с Турцией, Советским Союзом и европейскими державами (в первую очередь, с Великобританией). В итоге, была потеряна большая часть территорий, а представители тогдашних элит либо были арестованы, либо покинули страну в силу многих факторов и причин. В рамках небольшой статьи сложно оценить положительные и негативные последствия семидесятилетнего пребывания Армении в Советской империи. Однако именно в этот промежуток времени происходила принудительная интеллектуальная ассимиляция армяноцентристской аристократии и взращивание периферийной марксистско-ленинской элиты.
Формально, правящие элиты в независимой Армении были представителями либо диссидентского, либо национального патриотического движений. Однако их дальнейший политический курс и поведенческая модель показала, что они не смогли избавиться от патерналистско-этатистских понятийных категорий. Конечно, с получением независимости Армения открылась миру не только в качестве государства, но и потенциального объекта влияния разных политических культур. Западные философские идеи гражданского общества, как правило, проникали в страну через представителей местных диаспор. Однако диалог Еревана с диаспорой был ограничен контактами с узкими финансовыми элитами и сезонными туристическими визитами западных армян на историческую Родину.
Отсутствие государственной программы по репатриации, ориентированной именно на западную диаспору, затормозило процесс формирования новой передовой, высокообразованной армяноцентристской аристократии. Отсутствие подобной аристократии (или мотивированного организованного меньшинства) замедлило процесс формирования гражданского общества. С учетом упущенных возможностей, серьезного внутриполитического кризиса и внешних угроз, Армении необходим определенный промежуточный статус для того, чтобы относительно безболезненно совершить переход к следующей стадии исторического развития. В связи с этим, логичной выглядит партиципаторная модель, которая основана на следующих принципах и идеях:
•    Признание неразрывности и противоречивости взаимоот¬ношений государства и гражданского общества. Общество не должно отделять себя от государства, а государство обязано предпринять меры по восстановлению доверия для преодоления пропасти между властью и народом.
•    Рассмотрение государства в качестве инструмента создания и обеспечения благоприятных условий для свободного существования и развития гражданина.
•    Соблюдение принципов солидарности и субсидиарности (государство обязано заботиться о благе всех граждан, в том числе обездоленных).
К сожалению, в рамках этой небольшой статьи сложно подробно раскрыть все тонкости столь важной и актуальной темы. Однако без анализа процесса становления и эволюции политических элит будет крайне сложно понять их цели. В свою очередь, народ, в силу объективных и субъективных причин, отрешен от процесса формирования общенациональных приоритетов и интересов. В подобных условиях, именно от властей, во многом, зависит успешное преодоление первого этапа на пути к формированию гражданского общества. Смогут ли властные группы понять необходимость кардинальных перемен, пожертвовав своими личностными интересами ради всеобщего блага? К сожалению, пока к этому нет никаких предпосылок. Чем скорее в Армении будет сформирована элита «мэдисоновского» меньшинства, тем быстрее измениться существующий политический фон.