Թրամփը, Իրանը,Ղարաբաղը… կամ ի՞նչ անի հայկական լոբբին - Mediamax.am
Կրեմլին մոտ գտնվող բազմաթիվ բարձրաստիճան քաղաքական գործիչներ եւ փորձագետներ համոզված էին, որ հանրապետական Դոնալդ Թրամփի հաղթանակը կփոխի ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների բնույթը։ Մոսկվայում կարծում էին, որ ԱՄՆ նոր նախագահը կկենտրոնացնի ուժերը ներքին խնդիրների լուծման վրա, ինչպես նաեւ արտաքին քաղաքականության ոլորտում ուշադրությունը կսեւեռի չինական ուղղության վրա։ Ըստ այդ հաշվարկի՝ Ամերիկան պետք է թուլացներ դիրքերը Մերձավոր Արեւելքում եւ Արեւելյան Եվրոպայում։ Դեռ ավելին, ռուս փորձագետները ակտիվորեն քարոզում էին Վաշինգթոնի եւ Բրյուսելի միջեւ անխուսափելի կոնֆլիկտի առաջացումը, ինչն իր հերթին կհանգեցներ ՆԱՏՕ-ի պառակտմանը։ Առաջատար պետական լրատվամիջոցները դրական խոսքեր էին շռայլում Թրամփին բնութագրելիս, ներկայացնելով նրան որպես ապագա գործընկեր։
Սակայն վերջին զարգացումները Սիրիայում՝ Ուկրաինայի վերաբերյալ նոր վարչակազմի հետեւողական դիրքորոշման հետ մեկտեղ երկրների միջեւ լարվածության նոր փուլի հանգեցրին:
Ռուս-ամերիկյան քաղաքական երկխոսության ճգնաժամը չի կարող չանհանգստացնել հայկական հասարակության լայն զանգվածին, քանի որ Վաշինգթոնն ու Մոսկվան Փարիզի հետ միասին հանդիսանում են ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներ։ Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ն պաշտոնական մակարդակով հայտարարում են հակամարտության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտության մասին՝ քաղաքական եւ դիվանագիտական միջոցներով։ Իսկապես, Կրեմլի եւ Սպիտակ Տան կապերը այս հարցի շուրջ կայուն կերպով պահպանվում էին, չնայած երկկողմ հարաբերությունների կտրուկ վատթարացմանը ուկրաինական Մայդանից հետո:
Այնուամենայնիվ, խոսելով ընդհանուր դիվանագիտական տոնի պահպանման մասին՝ կարեւոր է չանտեսել օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ շատ գործոններ։ Այսպիսով, դեմոկրատ Բարաք Օբամայի վարչակազմը չէր ընկալում Ադրբեջանը որպես լուրջ գործընկեր։ Ինչու՞։  Նախեւառաջ, Իրանի հետ կնքվել էր համաձայնագիր, ինչը հանգեցրեց Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական եւ գեոէներգետիկ նշանակության կտրուկ նվազմանը Մեծ Մերձավոր Արեւելքում։ Չմոռանանք, որ Ջորջ Բուշ կրտսերի նախագահության օրոք հենց իրանական հիմնախնդիրը էներգետիկ «գրավչության» հետ միասին Ադրբեջանը դարձրեցին Ամերիկայի համար կարեւոր գործընկեր: Սպիտակ տունը երբեք էլ չէր թաքցրել Բաքվի քաղաքական ղեկավարության կողմից մարդու իրավունքների պարբերաբար խախտումների եւ քաղաքական հակառակորդների հետապնդման վերաբերյալ  իր դժգոհությունը։ Ոչ պակաս կարեւոր է, որ նույն վերաբերմունքն առկա էր Ադրբեջանի շահերի լոբբիստ եւ գլխավոր դաշնակից Էրդողանի վարչակարգի նկատմամբ։ Այս օբյեկտիվ հակասությունները բերեցին նրան, որ Վաշինգթոնի քաղաքական համակրանքը ուղղվեց դեպի հայկական կողմը:
Սակայն Օբամայի վարչակազմն այլեւս անցյալում է։ Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ ամերիկյան քաղաքականությունը առանցքային փոփոխություններ կկրի:
Հանրապետականները ավանդաբար տարբերվել են ավելի կոշտ եւ հետեւողական արտաքին քաղաքականության փիլիսոփայությամբ, որի հիմքում ընկած է Ամերիկայի գլոբալ առաջնորդության պաշտպանության ու պահպանման գաղափարը։ Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի համար վատ նորությունը կայանում է նրանում, որ  Իրանը այժմյան վարչակազմի ուշադրության կենտրոնում է: Դա նշանակում է , որ Սպիտակ տունը շեշտը դնելու է Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամրապնդման վրա։ Ի դեմս Վաշինգթոնում գտնվող ազդեցիկ լոբբիստների՝ թուրքական եւ իսրայելական իշխանությունները կհամոզեն Թրամփին ներգրավել Բաքվին իրանական խնդրի լուծման մեջ: Վերջին անգամ նմանատիպ լոբբիստական աշխատանքի արդյունքում Բուշ կրտսերը կասեցրեց Ազատությանն աջակցության բանաձեւի 907-րդ ենթաբաժինը, որի համաձայն ամերիկացիներին արգելվում էր ամեն տեսակի օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին։ Այսպիսով, ոչ մի կասկած չկա, որ տարբեր քաղաքական ուժեր եւ լոբբիստական խմբեր կփորձեն արդիականացնել ադրբեջանական գործոնը:
Թրամփի վարչակազմի առանցքային դեմքերից շատերը կողմ են իրանական խնդրի շուտափույթ լուծմանը։ Այսպիսով, պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մեթիսը եւ ԿՀՎ-ի ղեկավար Մայքլ Պոմպեոն համոզված են, որ ԱՄՆ-ն պետք է օգտագործի բոլոր հնարավորությունները Թեհրանի վրա առավելագույն ճնշում գործադրելու համար։ Վաշինգթոնն արդեն ունի Ադրբեջանը որպես հետախուզական պլացդարմ օգտագործելու փորձ, եւ հավանական է, որ համապատասխան քաղաքական որոշման դեպքում ամերիկացիները կցանկանան ուժեղացնել իրենց ներկայությունը այդ երկրում: Պետքարտուղար Ռեքս Թիլլերսոնը` Exxon Mobil ընկերության նախկին ղեկավարը, սերտ կապեր ունի ադրբեջանական քաղաքական վերնախավի ներկայացուցիչների հետ։ Սակայն, հաշվի առնելով չափազանց բարձր պատասխանատվությունը, որը կրում է պետքարտուղարը այս կամ այն արտաքին քաղաքականությանն առնչվող որոշման համար, նրա վիճակը շատ խոցելի է: Բացի այդ, Մայքլ Ֆլինի սկանդալային հրաժարականից հետո դժվար թե Թիլերսոնը օգտագործի իր լոբբիստական կապերը քաղաքական նպատակներով, հարվածի տակ դնելով սեփական պաշտոնը Սպիտակ տանը:
Մեթիսի եւ Պոմպեոյի դիրքորոշումը վարչակազմի ներսում կհավասարակշռեն ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Հերբերտ ՄքՄասթերը եւ Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար Րեյնս Պրիբուսը։ ՄքՄասթերին բնութագրում են որպես զուսպ մասնագետի, ով գիտի քաղաքական թերհաշվարկների գինը: Նա ունի բավականաչափ հեղինակություն եւ ազդեցություն Մեթիսի եւ Պոմպեոյի որոշումներին հակազդելու համար: Լինելով էթնիկ հույն եւ տարատեսակ հունամետ լոբբիստական խմբերի ակտիվ անդամ` Պրիբուսը դժվար թե պասիվ կերպով հետեւի պրոթուրքական եւ պրոադրբեջանական խմբերի ակտիվությանը:
Երկրորդ էշելոնում նույնպես կան ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության նրբություններին տեղյակ քաղաքական գործիչներ, փորձագետներ եւ դիվանագետներ։ Ռուսաստանի եւ Եվրոպայի հարցերով նախագահի խորհրդական է նշանակվել ազդեցիկ Brookings-ի ինստիտուտի փորձագետ Ֆիոնա Հիլը։ Նա հեղինակել է բազմաթիվ նյութեր, որոնցում լուսաբանվել են Անդրկովկասի քաղաքական գործընթացները։ Չնայած, որ նա ունի ռուսական քաղաքականության քննադատի համբավ, Ֆիոնա Հիլը գիտակցում է տարածաշրջանի իրողությունները, որոնք կարող են անկանխատեսելի հետեւանքներ ունեցող լայնածավալ հակամարտության հանգեցնել: Այդ կապակցությամբ նա բազմիցս կոչ է արել Սպիտակ տանը զգուշավորություն դրսեւորել իր ռազմատեխնիկական հնարավորություններն ակտիվորեն զարգացնող Բաքվի  նկատմամբ:
Պետդեպարտամենտում եվրասիական հարցերը կվերահսկի Ջոն Հեֆերնը` Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպանը։ Վիկտորիա Նուլանդի հեռանալուց հետո  Հեֆերնը նշանակվել է Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար: Եթե նա պահպանի իր դիրքը եւ հաստատվի խորհրդականի պաշտոնում, Թիլերսոնը կունենա ամենատեղեկացված դիվանագետներից մեկին, ով գիտի ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության նրբությունները:
Կարեւոր է նաեւ հասկանալ, թե որ «ուղեղային կենտրոններն» առանցքային դեր կխաղան քաղաքական որոշումների ընդունման գործում:
Որպես կանոն, հանրապետական վարչակազմերը օգտվում են այնպիսի կենտրոնների ծառայություններից, ինչպիսիք են Heritage Foundation-ը, Manhattan Institute for Policy Research-ը, Lexington Institute-ը, Hudson Institute-ը եւ American Enterprise Institute-ը: Թրամփի դեպքում լայն հնարավորություններ կընձեռվեն Atlantic Council–ին, որի նախագահը նշանակվել է Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպան, եւ Brookings-ին, որն ի դեմս Ֆիոնա Հիլի Սպիտակ տանն ունի իր անմիջական լոբբիստին: Վերոհիշյալ կենտրոնները եւ ինստիտուտները ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության շուրջ  ունեն տարբեր դիրքորոշումներ: Փորձագետների մի մասը համակրում է Հայաստանին, մյուսը՝ Ադրբեջանին: Բայցեւայնպես, նրանց մեծամասնությունը չեզոք դիրք ունի: Դրանից ելնելով՝ հայկական կողմը պիտի ակտիվացնի սեփական կապերը առաջատար պահպանողական կենտրոնների հետ, առաջ տանելով իր օրակարգը:
Մյուս կարեւորագույն քաղաքական ատյանը Կոնգրեսն է: Չկարողանալով 2016 թ. նոյեմբերին տիրանալ Սպիտակ տանն ու Կոնգրեսին՝ դեմոկրատները համախմբվել են ընդդեմ հանրապետականների եւ Թրամփի վարչակազմի: Ձգտելով ռևանշ վերցնել 2018 թ. Կոնգրեսի մոտալուտ ընտրություններին՝ «ավանակները» պայքարելու են արտաքին քաղաքականության ասպարեզում իրենց ժառանգությունը պահպանելու համար: Իրանի հետ համաձայնագիրը դեմոկրատների գլխավոր ձեռքբերումներից մեկն է: Դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդները, անկասկած, կկենտրոնացնեն բոլոր ռեսուրսները, որպեսզի թույլ չտան կնքված համաձայնագրի չեղարկումը եւ Թեհրանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթի կիրառումը: Կոնգրեսում առկա տարաձայնությունները իրանական հարցի շուրջ, անշուշտ, բխում են Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի շահերից, քանի որ ամերիկյան քաղաքականության իրանական ուղղվածության անորոշությունը ետ է մղում Վաշինգթոնի եւ Բաքվի մերձեցման հեռանկարը:
Հետեւաբար, հիմնականում դեպի Դեմոկրատական կուսակցություն միտված հայկական լոբբին պետք է շահագրգիռ լինի կասեցնել ցանկացած նախաձեռնություն Իրանի դեմ: Բացի այդ, հայկական սփյուռքը պետք է.
ա) Նախաձեռնի առանձին նահանգների մակարդակով ԼՂՀ անկախության ճանաչման վերաբերյալ քաղաքական քննարկումների լայնածավալ գործընթաց :
բ) Ազատությանն աջակցության բանաձեւի 907-րդ ենթաբաժնի վերականգնման համար լայնածավալ արշավ սկսի :
գ) Կոնգրեսի կողմից Հայաստանին եւ ԼՂՀ–ին տրամադրվող արտաքին դրամական հատկացումների ավելացմանը ձգտի:
դ) Լոբբիստական դաշինք կազմի այլ էթնոլոբբիստական խմբերի (հույների, իռլանդացիների, իտալացիների, լեհերի) հետ թուրքամետ եւ ադրբեջանամետ ուժերի դեմ պայքարելու համար:
Այսօրվա դրությամբ հայկական միավորման կազմում են մի շարք հեղինակավոր օրենսդիրներ. Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Փոլ Ռայանը, Սենատում Դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Չարլզ Շումերը, ԱՄՆ կոնգրեսի ստորին պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Էդվարդ Ռոյսը, հետախուզության հարցերով հանձնաժողովի դեմոկրատական ֆրակցիայի առաջնորդ Ադամ Շիֆը եւ այլոք:
Ընդհանուր առմամբ, Սպիտակ տան վարչակազմի եւ Կոնգրեսի ներսում առկա լուրջ տարաձայնությունները թույլ են տալիս հուսալ, որ մոտ ապագայում Ամերիկան կպահպանի հավասարակշռված քաղաքականությունը Անդրկովկասում՝ տարածաշրջանային խաղացողներից որեւէ մեկի չափազանց ուժեղացումը թույլ չտալու նպատակով:  Ինչպես արդեն նշվեց, շատ բան կախված կլինի նրանից, թե ինչպիսի սկզբունքային քաղաքական որոշում կկայացվի Իրանի վերաբերյալ:

Trump, Iran, Karabakh and Armenian lobby
Many high-ranking politicians and experts, who are close to the Kremlin, were confident that the victory of Republican Donald Trump would alter the nature of the US-Russian relations. According to Moscow, the new US President's foreign policy would be focused exclusively on resolving internal political problems as well as on paying much attention to the Chinese direction. Thus, following that logic, America would have to weaken its positions in the Middle East and Eastern Europe. Moreover, Russian experts actively promoted the thesis on the inevitability of the conflict between Washington and Brussels, which would lead to a split in NATO. Leading governmental media praised Trump, presenting him as a future partner in international affairs.
However, the latest developments in Syria, coupled with the consistent position of the new administration on the Ukrainian issue, have led to another round of tension between the countries. The crisis of the US-Russian political dialogue cannot but worry the Armenian public, as Washington and Moscow, along with official Paris, are the permanent Co-Chairs of the OSCE Minsk Group on the settlement of the Karabakh-Azerbaijani conflict. At the state level, Russia and the United States declare their commitment to the peaceful settlement of the conflict by political and diplomatic means. Indeed, the contacts of the Kremlin and the White House on this issue have remained stable, despite sharp deterioration in bilateral relations after the Ukrainian Maidan.
However, speaking about preserving general diplomatic tone, it is important not to overlook many objective and subjective factors. Thus, the administration of Democrat Barack Obama did not perceive Azerbaijan as a serious partner. What were the reasons for that? Firstly, an agreement was signed with Iran, which led to a sharp drop in geopolitical and geoenergetic importance of Azerbaijan in the Greater Middle East. Let's not forget that it was the Iranian problem, together with energetic attractiveness, that turned Azerbaijan into an important partner for America during the presidency of George W. Bush. Secondly, the White House did not hide its discontent with the fact that the political leadership in Baku systematically violated (and still does) human rights and pursued its political opponents. It is also noteworthy that Obama's attitude to the Turkish regime of Erdogan - the main ally and lobbyist of Azerbaijani interests - was similar. These objective contradictions resulted in the fact that Washington's political favor was on the Armenian side.
Yet, Obama's administration stayed in the past. Does this mean that there will be dramatic changes in the US policy in the Karabakh direction? Traditionally, Republicans are distinguished by a more rigid and consistent foreign policy philosophy, which is based on protection and preservation of America's global leadership. Bad news for Armenia and the NKR is the fact that Iran is really of great interest to the current administration. This means that the White House will strive to strengthen its relations with Azerbaijan and Turkey.  Ankara and Israeli authorities by the means of their influential lobbyists in Washington will try to convince Trump to involve Baku in resolving the Iranian issue. Last time such lobbying activity led to "freezing" Section 907 of the Freedom Support Act by Republican Bush Jr. That Section actually prohibited any possible assistance from America to Azerbaijan. Thus, there is no doubt that different political forces and lobby groups will make attempts to actualize the Azerbaijani factor.
Many key members of Trump's administration are in favor of urgent solving the Iranian problem. Thus, the Secretary of Defense James Mattis and the Director of CIA Mike Pompeo are convinced that the USA should use every opportunity to put maximum pressure on Tehran. Washington already has some experience of using Azerbaijan as an intelligence bridgehead. Probably, in case an appropriate political decision is made, Americans will plan to strengthen their presence in that country. The Secretary of State Rex Tillerson - the former head of Exxon Mobil Corporation - has extensive connections with representatives of Azerbaijani political elites. However, his position is very vulnerable due to an extremely high grade of responsibility for a particular foreign policy decision. In addition, after the scandalous resignation of Michael Flynn, it is unlikely that Tillerson will risk his position in the White House and use his lobbyist connections for political purposes.
The National Security Advisor Herbert McMaster and Reince Priebus - the White House Сhief of Staff - will be balancing the position of Mattis and Pompeo. McMaster is characterized as a cold- blooded professional that knows the price of political miscalculations. He has enough authority and influence to oppose the decisions of such experienced hawks as Mattis and Pompeo. Priebus, being an ethnic Greek and an active member of various pro-Greek lobby groups, is unlikely to passively watch the actions of pro-Turkish and pro-Azerbaijani groups of influence.
In the second echelon, there are also some politicians, experts and diplomats that know the peculiarities of the Karabakh-Azerbaijani conflict. Thus, Fiona Hill, an expert from the Brookings Institution, was appointed presidential Advisor on Russia and Europe. Hill published a lot of materials that covered political processes in the Transcaucasus. Despite the fact that she has a reputation of a critic of Russian politics, Fiona Hill is aware of existing realities in the region that can lead to a large-scale conflict with unpredictable consequences. In this regard, she repeatedly urged the White House to be cautious in its relations with Baku, which is actively expanding its military-technical capabilities.
Within the framework of the State Department, the Eurasian Affairs will be supervised by John Heffern, the former US ambassador to Armenia. Heffern was appointed to the post of Principal Deputy Assistant Secretary on European and Eurasian Affairs after Victoria Nuland. If he retains his position and is finally confirmed as an Advisor, Tillerson will get one of the most informed diplomats that is aware of details about the Karabakh-Azerbaijani conflict.
It is also important to understand which think tanks will play a key role in making political decisions. As a rule, Republican administrations use the services of such centers as the «Heritage Foundation», «Manhattan Institute for Policy Research», «Lexington Institute», «Hudson Institute» and «American Enterprise Institute». Under Trump both the «Atlantic Council» and "Brookings" will get ample opportunities. The president of the «Atlantic Council» was appointed the US ambassador to Russia while the "Brookings" has its own lobbyist in the White House - Fiona Hill. The abovementioned centers and institutions have different positions on the Karabakh -Azerbaijani conflict. Some experts are sympathetic to Armenia, others to Azerbaijan. However, most of them are neutral. Proceeding from this, the Armenian side should lobby its agenda and intensify its contacts with leading conservative centers.
Another important political instance is Congress. Democrats that failed to take the White House and Congress in November 2016 united in the struggle against the Republicans and the administration of President Trump. In an effort to take revenge on the forthcoming elections for Congress in 2018, "donkeys" will fight for preserving their foreign policy heritage. One of the main achievements of Democrats was the agreement with Iran. Undoubtedly, leaders of the Democratic Party will mobilize all resources to prevent cancellation of the signed agreement and new package of sanctions against Tehran. Meantime, that confrontation on the Iranian issue in Congress serves the interests of Armenia and the NKR, since the uncertainty of American policy in the Iranian direction detracts from the prospect of rapprochement between Washington and Baku.
Consequently, the Armenian lobby, which is mainly focused on the Democratic Party, should be interested in blocking any initiatives against Iran. In addition, the Armenian Diaspora should: a) initiate a large-scale process of political discussions to recognize the independence of the NKR at the level of individual states; b) launch a broad campaign to restore Section 907 to the Freedom Support Act; c) obtain increased external appropriations for Armenia and the NKR from the US Congress; d) form a lobbying coalition with other ethnolobbying influence groups (Greeks, Irish, Italians, Poles) to fight pro-Turkish and pro-Azerbaijani forces. To date, the Armenian Caucus includes many influential legislators: Paul Ryan - the Speaker of the House of Representatives, Charles Schumer - the leader of the Democratic Party in Senate, Edward Royce - the Chairman of the Committee on Foreign Affairs in the lower chamber, Adam Schiff - the head of the Democratic faction on the Committee on Intelligence, and others.
In general, these serious internal contradictions in the administration of the White House and Congress allow us to hope that America will maintain a balanced policy in the South Caucasus in the nearest future. This will be done to prevent excessive strengthening of any of the regional players. As it was mentioned above, much will depend on what a fundamental political decision will be made on Iran.