Ձեւավորենք sexy օրակարգ, ստեղծենք մեր «հայկական Բիլբաոն» - Mediamax.am
Սեպտեմբերի 19-ից 20-ը Երեւանում կայանալու է Հայաստան-Սփյուռք հերթական համաժողովը: Չարախոս չեմ, բայց չեմ կարծում, որ այդ հավաքը կարող է որեւէ հեղափոխական արդյունք ունենալ: Նախատեսվում է, որ համաժողովում Համահայկական խորհրդի ստեղծման որոշում կկայացվի: Գաղափարը վեհ է հնչում, սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ դեկլարատիվ քայլերն ու կոչերը Հայաստան-Սփյուռք կապերին որեւէ հավելյալ արժեք չեն տալիս:
Շուտով կլրանա Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ ընդունված Համահայկական հռչակագրի երկու տարին: Ո՞վ է այսօր հիշում, թե ինչ է գրված այդ փաստաթղթում:
Ավելի թարմ օրինակ բերեմ՝ 2017թ. փետրվարին ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդես եկավ սփյուռքահայությանն ուղղված կոչով, որը որեւէ կիրառական արդյունք չտվեց:
Ժամանակները եւ կյանքի ընթացքը փոխվել են: Մարդիկ այլեւս չեն ցանկանում համախմբվել անորոշ գաղափարների եւ կոչերի շուրջ: Հատկապես եթե խոսում ենք սփյուռքի այն ներկայացուցիչների մասին, որոնք հայերեն չեն խոսում, Հայաստանում չեն եղել, իսկ պատմական հայրենիք են համարում Արեւմտյան Հայաստանը, որովհետեւ այդպես են լսել իրենց մեծ պապերից եւ տատերից:
Այսօրվա աշխարհում, որտեղ հնարավորությունները օրեցօր աճում են, իսկ ժամանակը գնալով սեղմվում է, մարդկանց պետք է առաջարկել գրավիչ կամ, ինչպես Արեւմուտքում են ասում, sexy օրակարգ, որպեսզի հայկական արմատներին վերադառնալը կամ Հայաստան գալը դիտարկվի ոչ թե իբրեւ մի «պատմական պատասխանատվություն», այլ իրական հաճույք:
Երեկ պատմեցինք Երուսաղեմի հայկական թանգարանը վերագործարկելու ուղղությամբ կատարվող քայլերի մասին: Միջին Արեւելքը 20-րդ դարի սկզբից առանցքային նշանակություն ունի միջազգային կյանքում եւ այդ նշանակությունը միայն ուժեղանում է: Ունենալ նման ժառանգություն Սուրբ քաղաքում եւ վերաբերվել դրան այնպես, ինչպես մենք ենք անում՝ պատմական հիմարություն է: Հոդվածում Կլոդ-Արմեն Մութաֆյանն ասում է, որ թանգարանի վերաբացման համար մոտ երկու միլիոն եվրո է անհրաժեշտ, եւ Նուրհան պատրիարքը խոստացել է հայթայթել պահանջվող գումարը:
Վստահ եմ, որ եթե Երուսաղեմի հայկական թանգարանի համար երկու միլիոն եվրո հանգանակելու հարցը պատշաճ ձեւով ընդգրկվեր Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի օրակարգում՝ դառնալով դրա առանցքային հարցերից մեկը, գումարը հեշտությամբ կհանգանակվեր: Շատերը կցանկանային մաս կազմել մի նախագծի, որն իրական ու շոշափելի է եւ, ազգային հպարտության զգացման հետ մեկտեղ, թույլ կտա Հայաստանին առաջ տանել իր շահերը Մերձավոր Արեւելքում:
Կան բազմաթիվ այլ նախագծեր, որոնք կարող են game changer դառնալ:
2012 թվականի աշնանը Եվրոպական աստղաֆիզիկական գիտական կենտրոնի պրոֆեսոր Գարիկ Իսրայելյանը եւ հայտնի ճարտարապետ Միշել Մոսեսյանը Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ քննարկում էին Արցախում աստղացուցարան կառուցելու գաղափարը: Անցել է հինգ տարի, նախագիծը մնում է աղոտ գաղափարի կարգավիճակում: Պատճառը ոչ թե զուտ ֆինանսական միջոցների բացակայությունն է, այլ մեծ ու համարձակ նախագծերի օրակարգ սահմանելու մեր անկարողությունը:
Ամռանը հանգստանում էինք Բասկերի երկրում՝ Սան Սեբաստյանում եւ Բիլբաոյում: Մի քանի ծանոթներ՝ լսելով Բիլբաո գնալու մեր մտադրության մասին՝ պնդում էին, որ այն «անհետաքրքիր ինդուստրիալ քաղաք է»: Հայտնվելով Բիլբաոյում՝ չէի կարողանում հասկանալ, թե ինչպես կարելի էր այդ ֆանտաստիկ քաղաքը, որտեղ հին եւ նոր ճարտարապետության հարմոնիան կատարելության է հասցված, անհետաքրքիր անվանել: Հետո գլխի ընկա՝ ծանոթներս, ամենայն հավանականությամբ, Բիլբաոյի մասին կարդացել էին մինչեւ 1997 թվականը, երբ քաղաքի սրտում լքված նավահանգստի տեղում կառուցվեց Գուգենհայմի թանգարանը:
Լուսանկարը՝ REUTERS
Այս կառույցը փոխեց ամեն ինչ, Բիլբաոն նոր շունչ ստացավ եւ դարձավ մի քաղաք, որն ամեն տարի այցելում են միլիոնավոր մարդիկ: Բասկերի երկրի իշխանությունը թանգարանի նախագծման եւ կառուցման համար ներդրեց ավելի քան 120 միլիոն դոլար՝ ամենեւին հարուստ չլինելով: Հարուստ չէին, բայց խելոք էին:
Մենք էլ ենք խելոք, ոստի  ժամանակն է հասկանանք, որ Հայաստան-Սփյուռք կապերին նոր լիցք տալու համար պետք է համարձակ եւ շատ հստակ օրակարգ:
Երկու տարի առաջ Նուբար Աֆեյանը մեզ հետ հարցազրույցում ասում էր.
«Պետք է հասկանանք, թե որտեղից ենք ոգեշնչում գտնելու մեր նորացված ինքնության համար, որը կկարողանա գոյություն ունենալ ե՛ւ Սփյուռքում, ե՛ւ թե Հայաստանում: Սա հետաքրքիր մարտահրավեր է: Գիտնականները, փիլիսոփաները, գրողները եւ շատ այլ մարդիկ պետք է արտահայտվեն այս հարցի շուրջ եւ իրենց գաղափարները հանձնեն հանրությանը, որպեսզի վերջիններս յուրացնեն, ընդունեն եւ սկսեն կրկնել, որպեսզի այդ ինքնությունն իսկապես ի հայտ գա»:
Ես կարծում եմ, որ համարձակ նախագծերի կյանքի կոչումը այդ նոր ինքնությունը գտնելու լավագույն միջոցն է:

Let’s create a sexy agenda and our own “Armenian Bilbao” - Mediamax.am
On September 19-20, Yerevan will host another Armenia-Diaspora Forum. I’m not trying to badmouth anyone here, but I don’t believe that gathering can lead to radical changes. The conference is supposed to include the decision on foundation of a Pan-Armenian Council. It’s a noble idea, but reality showed that pretentious actions and calls for action don’t make the Armenia-Diaspora relations any stronger.
It’s the second anniversary of the Pan-Armenian Declaration on the Centennial of the Armenian Genocide soon. Does anyone remember what it says?
Let’s bring up a more recent example: in February 2017 Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan addressed a call to Armenian Diaspora, but that call didn’t result in tangible achievements.
Times have changed. People don’t want to unite around ambiguous ideas and calls anymore. This especially concerns those Diaspora representatives who don’t speak Armenian, have never been to the country, and consider Western Armenia to be their historical homeland because that’s what they learned from their grandparents.
Nowadays the possibilities are increasing and the time is scarce, so you should offer people an attractive, or as you’d say in the West, sexy agenda to make the return to Armenian roots or visit to Armenia a joyful experience, not a “historical responsibility”.
Yesterday we reported about the efforts taken to reopen the Armenian Museum in Jerusalem. Middle East plays a key role in global developments since the beginning of the 20th century, and that role will only grow bigger. To have such enormous heritage in the Holy City and treat it the way we do is historical stupidity. Our article quotes Claude Mutafian saying that reopening of the museum will require around EUR 2 million and the Armenian Patriarch of Jerusalem Nourhan Manougian promised to secure that sum.
I’m certain that if the issue of collecting EUR 2m for the Armenian Museum of Jerusalem receives proper coverage in the Armenia-Diaspora Forum agenda, becoming one of the key topics, the money will be gathered easily. Many people would want to get involved in the project, a tangible action that will give a sense of national pride and allow Armenia to advance her interests in Middle East.
There are many other projects too, which could become game changers.
In 2012, Professor with the European Astrophysical Scientific Center Garik Israelian and famous architect Michel Mossessian discussed the idea of opening an observatory in Artsakh with President Bako Sahakyan. Five years have passed and that project is still in the stage of a vague idea. The reason isn’t essentially the lack of funds, but our inability to think big.
We spend our summer vacation in the Basque Country, San Sebastian and Bilbao. Several friends of ours heard where we were headed and insisted that Bilbao “is a boring industrial city”. However, as we reached Bilbao and spent some time there, I couldn’t understand how you could think this fantastic city, where old and new architecture reached perfect harmony, to be boring. Then I realized that my friends must have read about Bilbao before 1997, when Guggenheim Museum was build in the center of the city to replace the abandoned harbor.
The museum changed everything. Bilbao got a second wind and became a city that attracts millions of people every year. The Basque authorities invested more than USD 120m in construction of the museum despite not being rich. They weren’t rich, but they were smart.
We’re smart ourselves, so it’s time to realize that giving the Armenia-Diaspora relations a new strength requires a bold and clear agenda.
Two years ago Noubar Afeyan told in the interview he gave us:
“We need to understand where we can get inspiration for a renewed identity that can coexist in the Diaspora and in Armenia. That is an interesting challenge. We need academics, philosophers, writers, we need lots of people to express themselves and to put it out there for people to digest, accept and start repeating for this to emerge.”