Ձեւավորենք sexy օրակարգ, ստեղծենք մեր «հայկական Բիլբաոն» - Mediamax.am
Սեպտեմբերի 19-ից 20-ը Երեւանում կայանալու է Հայաստան-Սփյուռք հերթական համաժողովը: Չարախոս չեմ, բայց չեմ կարծում, որ այդ հավաքը կարող է որեւէ հեղափոխական արդյունք ունենալ: Նախատեսվում է, որ համաժողովում Համահայկական խորհրդի ստեղծման որոշում կկայացվի: Գաղափարը վեհ է հնչում, սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ դեկլարատիվ քայլերն ու կոչերը Հայաստան-Սփյուռք կապերին որեւէ հավելյալ արժեք չեն տալիս:
Շուտով կլրանա Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ ընդունված Համահայկական հռչակագրի երկու տարին: Ո՞վ է այսօր հիշում, թե ինչ է գրված այդ փաստաթղթում:
Ավելի թարմ օրինակ բերեմ՝ 2017թ. փետրվարին ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդես եկավ սփյուռքահայությանն ուղղված կոչով, որը որեւէ կիրառական արդյունք չտվեց:
Ժամանակները եւ կյանքի ընթացքը փոխվել են: Մարդիկ այլեւս չեն ցանկանում համախմբվել անորոշ գաղափարների եւ կոչերի շուրջ: Հատկապես եթե խոսում ենք սփյուռքի այն ներկայացուցիչների մասին, որոնք հայերեն չեն խոսում, Հայաստանում չեն եղել, իսկ պատմական հայրենիք են համարում Արեւմտյան Հայաստանը, որովհետեւ այդպես են լսել իրենց մեծ պապերից եւ տատերից:
Այսօրվա աշխարհում, որտեղ հնարավորությունները օրեցօր աճում են, իսկ ժամանակը գնալով սեղմվում է, մարդկանց պետք է առաջարկել գրավիչ կամ, ինչպես Արեւմուտքում են ասում, sexy օրակարգ, որպեսզի հայկական արմատներին վերադառնալը կամ Հայաստան գալը դիտարկվի ոչ թե իբրեւ մի «պատմական պատասխանատվություն», այլ իրական հաճույք:
Երեկ պատմեցինք Երուսաղեմի հայկական թանգարանը վերագործարկելու ուղղությամբ կատարվող քայլերի մասին: Միջին Արեւելքը 20-րդ դարի սկզբից առանցքային նշանակություն ունի միջազգային կյանքում եւ այդ նշանակությունը միայն ուժեղանում է: Ունենալ նման ժառանգություն Սուրբ քաղաքում եւ վերաբերվել դրան այնպես, ինչպես մենք ենք անում՝ պատմական հիմարություն է: Հոդվածում Կլոդ-Արմեն Մութաֆյանն ասում է, որ թանգարանի վերաբացման համար մոտ երկու միլիոն եվրո է անհրաժեշտ, եւ Նուրհան պատրիարքը խոստացել է հայթայթել պահանջվող գումարը:
Վստահ եմ, որ եթե Երուսաղեմի հայկական թանգարանի համար երկու միլիոն եվրո հանգանակելու հարցը պատշաճ ձեւով ընդգրկվեր Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի օրակարգում՝ դառնալով դրա առանցքային հարցերից մեկը, գումարը հեշտությամբ կհանգանակվեր: Շատերը կցանկանային մաս կազմել մի նախագծի, որն իրական ու շոշափելի է եւ, ազգային հպարտության զգացման հետ մեկտեղ, թույլ կտա Հայաստանին առաջ տանել իր շահերը Մերձավոր Արեւելքում:
Կան բազմաթիվ այլ նախագծեր, որոնք կարող են game changer դառնալ:
2012 թվականի աշնանը Եվրոպական աստղաֆիզիկական գիտական կենտրոնի պրոֆեսոր Գարիկ Իսրայելյանը եւ հայտնի ճարտարապետ Միշել Մոսեսյանը Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ քննարկում էին Արցախում աստղացուցարան կառուցելու գաղափարը: Անցել է հինգ տարի, նախագիծը մնում է աղոտ գաղափարի կարգավիճակում: Պատճառը ոչ թե զուտ ֆինանսական միջոցների բացակայությունն է, այլ մեծ ու համարձակ նախագծերի օրակարգ սահմանելու մեր անկարողությունը:
Ամռանը հանգստանում էինք Բասկերի երկրում՝ Սան Սեբաստյանում եւ Բիլբաոյում: Մի քանի ծանոթներ՝ լսելով Բիլբաո գնալու մեր մտադրության մասին՝ պնդում էին, որ այն «անհետաքրքիր ինդուստրիալ քաղաք է»: Հայտնվելով Բիլբաոյում՝ չէի կարողանում հասկանալ, թե ինչպես կարելի էր այդ ֆանտաստիկ քաղաքը, որտեղ հին եւ նոր ճարտարապետության հարմոնիան կատարելության է հասցված, անհետաքրքիր անվանել: Հետո գլխի ընկա՝ ծանոթներս, ամենայն հավանականությամբ, Բիլբաոյի մասին կարդացել էին մինչեւ 1997 թվականը, երբ քաղաքի սրտում լքված նավահանգստի տեղում կառուցվեց Գուգենհայմի թանգարանը:
Լուսանկարը՝ REUTERS
Այս կառույցը փոխեց ամեն ինչ, Բիլբաոն նոր շունչ ստացավ եւ դարձավ մի քաղաք, որն ամեն տարի այցելում են միլիոնավոր մարդիկ: Բասկերի երկրի իշխանությունը թանգարանի նախագծման եւ կառուցման համար ներդրեց ավելի քան 120 միլիոն դոլար՝ ամենեւին հարուստ չլինելով: Հարուստ չէին, բայց խելոք էին:
Մենք էլ ենք խելոք, ոստի  ժամանակն է հասկանանք, որ Հայաստան-Սփյուռք կապերին նոր լիցք տալու համար պետք է համարձակ եւ շատ հստակ օրակարգ:
Երկու տարի առաջ Նուբար Աֆեյանը մեզ հետ հարցազրույցում ասում էր.
«Պետք է հասկանանք, թե որտեղից ենք ոգեշնչում գտնելու մեր նորացված ինքնության համար, որը կկարողանա գոյություն ունենալ ե՛ւ Սփյուռքում, ե՛ւ թե Հայաստանում: Սա հետաքրքիր մարտահրավեր է: Գիտնականները, փիլիսոփաները, գրողները եւ շատ այլ մարդիկ պետք է արտահայտվեն այս հարցի շուրջ եւ իրենց գաղափարները հանձնեն հանրությանը, որպեսզի վերջիններս յուրացնեն, ընդունեն եւ սկսեն կրկնել, որպեսզի այդ ինքնությունն իսկապես ի հայտ գա»:
Ես կարծում եմ, որ համարձակ նախագծերի կյանքի կոչումը այդ նոր ինքնությունը գտնելու լավագույն միջոցն է:

Сформируем суперповестку, создадим «армянский Бильбао» - Mediamax.am
19-20 сентября в Ереване пройдет очередной форум Армения-Диаспора. Не хочу злословить, но вряд ли от форума стоит ожидать революционных подвижек. На форуме планируется принять решение о создании Всеармянского Совета. Идея звучит величественно, но опыт показывает, что декларативные шаги и призывы не придают связям Армения-Диаспора дополнительную ценность.
Скоро исполнится два года, как к 100-летию Геноцида армян была принята Всеармянская декларация. Кто сегодня помнит, что написано в этом документе?
Приведу более свежий пример: в феврале 2017 года премьер-министр Армении Карен Карапетян обратился с призывом к армянам диаспоры, который не дал какого-либо прикладного результата.
Времена и ритм жизни изменились. Люди больше не хотят объединяться вокруг размытых идей и призывов. Особенно если речь идет о тех представителях диаспоры, которые не говорят на армянском, никогда не были в Армении, а своей исторической родиной считают Западную Армению - по примеру своих бабушек и дедушек.
В сегодняшнем мире, в котором возможности растут каждый день день, а время постоянно сжимается, людям надо предлагать привлекательную суперповестку, чтобы возврат к корням или возвращение в Армению рассматривались не как «историческая ответственность», а как реальное удовольствие.
Вчера мы рассказали о проекте возобновления работы армянского музея в Иерусалиме. Ближний Восток последние 100 лет играет ключевое значение в мире, и оно только усиливается. Иметь подобное наследие в Святом городе и относиться к нему, так делаем мы, – историческая глупость. В статье Клод-Армен Мутафян говорит, что для возобновления работы музея необходимо 2 миллиона евро, и патриарх Нурхан обещал раздобыть требуемую сумму.
Уверен, что если бы вопрос сбора 2 миллионов евро для армянского музея в Иерусалиме был бы должным образом включен в повестку форума Армения-Диаспора, став одним из его ключевых, сумму можно было бы собрать без труда. Многим захотелось бы стать частью проекта, который является реальным и ощутимым и вкупе с чувством национальной гордости позволит Армении продвигать свои интересы на Ближнем Востоке.
Есть множество других проектов, которые могут стать тем, что на Западе называют game changer.
Осенью 2012 года профессор Европейского астрофизического научного центра Гарик Исраелян и известный архитектор Мишель Мосесян обсуждали с президентом Арцаха Бако Саакяном идею строительства планетария в Арцахе. Прошло пять лет, проект так и остался всего лишь идеей. И причина не только в отсутствии финансовых средств, но и в нашей неспособности формировать повестку масштабных и смелых проектов.
Летом мы отдыхали в Стране Басков – в Сан-Себастьяне и Бильбао. Несколько моих знакомых, услышав о нашем намерении ехать в Бильбао, утверждали, что это «неинтересный индустриальный город». Оказавшись в Бильбао, я никак не мог понять, как можно было называть неинтересным этот фантастический город, в котором гармония старой и новой архитектуры, кажется, доведена до совершенства. Потом я догадался, что мои знакомые, по всей вероятности, читали о Бильбао до 1997 года, когда в сердце города на месте заброшенного порта был построен музей Гуггенхайма.
Это строение изменило все, Бильбао получил второе дыхание и стал городом, который ежегодно посещают миллионы людей. Власти Страны Басков вложили в проектирование и строительство музея более 120 миллионов долларов, вовсе не будучи богатыми. Зато они были умными.
Мы тоже умны, и поэтому пришло время осознать, что для придания нового заряда связям Армения-Диаспора необходима смелая и ясная повестка.
Два года назад Нубар Афеян в интервью с нами отмечал:
«Мы должны понимать, где слудет черпать вдохновение для нашей обновленной идентичности, которая может существовать как в Диаспоре, так и в Армении. Это интересный вызов. Ученые, философы, писатели и многие другие должны высказаться на этот счет и поделиться своими идеями с обществом».