Ամուր տնտեսության պարզ գաղտնիքը
«Եկել են Հայաստան` փող աշխատելու»: Եկեք համաձայնենք, որ հետխորհրդային մարդու մոտ այս արտահայտությունը, որպես կանոն, բացասական երանգ ունի: Տարիներ առաջ, երբ բավական կիրթ մի մարդու ասացի, որ Ամուլսարի ծրագիրը մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի ներդրում է, ամենայն լրջությամբ հակադարձեց՝ «Հո հենց ընենց չե՞ն դնում էդ փողը, դնում են, որ փող աշխատեն»: Այո՛: Եվ հենց դա է ներդրման դասական բնութագրումը: «Հենց ընենց» դրված փողը կոչվում է բարեգործություն: Շա՞տ երկրներ գիտեք, որոնց տնտեսական հաջողությունը հիմնված է բարեգործության վրա: Ինձ նման դեպքեր հայտնի չեն:
Ամուլսարի հանրային լսումներից մեկի ժամանակ, երբ համայնքի բնակիչը ասաց, թե իրենք սպասում են Ամուլսարի ծրագրի աշխատատեղերին, երիտասարդ ակտիվիստները հակադարձեցին, թե` աշխատատեղերը պետք է պետությունը ստեղծի: Միթե՞ նույնիսկ նոր սերնդին պետք է բացատրել, որ պետությունն աշխատատեղ չի ստեղծում, աշխատատեղ ստեղծում է շահույթ բերող բիզնեսը: Իհարկե, կան պետության կողմից ստեղծվող աշխատատեղեր, բայց դրանց համար նույնպես պետք է, որ պետությունը փող ունենա` հարկ հավաքի շահույթ բերող բիզնեսից:
«Չի կարող լինել առողջ հասարակություն, եթե չլինեն առողջ ընկերություններ,  որոնք ունեն շահույթ, ապահովում են աշխատատեղեր եւ գնալով ընդլայնվում են»: Հեղինակը ես չեմ` աշխարհահռչակ տնտեսագետ, Հարվարդի պրոֆեսոր Մայքլ Պորտերն է:
Ամուր տնտեսության հիմքը ներդրումներն են՝ տեղական եւ միջազգային: Երբ թե՛ երկրի ներսում, թե՛ դրսում մարդիկ վստահ են, որ երկրում կարելի է հավելյալ արժեք ստեղծել`ներդրում անել եւ շահույթ ստանալ: Շահույթ հետապնդելն ամոթ չէ: Ամոթ է ազատ տնտեսության հիմքերը դեռեւս չընկալած հասարակությանը համոզել, որ հնարավոր է բարեգործությամբ ու տարատեսակ գաստրոնոմիական փառատոններով երկիր պահել: Երկիր պահում է շահույթ հետապնդող ներդրումը: Խոշոր ներդրումը իր շուրջը ստեղծում է բազմաթիվ փոքր եւ միջին բիզնեսներ, ու սա հենց այն բանաձեւն է, որի շնորհիվ 1, 10, 100 հայ մարդ չի գնա Արխանգելսկում աշխատանք փնտրելու: Ու որքան շատ լինեն շահույթ հետապնդող ներդրումները, այնքան շատ կլինեն գաղթի ճանապարհից հետ կանգնած հայ մարդիկ, որոնք շարունակում են լքել երկիրը, չնայած տարատեսակ փառատոնների ամենամյա աճին: Սա է իրականությունը, մնացածը` խաբեություն է:
Ինչո՞ւ հանքարդյունաբերություն
Իսկ ինչո՞ւ ո՛չ: Այսօր, ոչ միայն որպես Լիդիան Արմենիայի տնօրեն, այլեւ որպես Հանքարդյունաբերողների միության նախագահ ուզում եմ հակադարձել այն տարածված մտայնությանը, որ հանքարդյունաբերության ոլորտում արված ներդրումները մի տեսակ... լավ ներդրումներ չեն:
Մի շրջան հայկական տնտեսական «նոու-հաու» գաղափարներից մեկը կոչ էր անում հանքարդյունաբերության փոխարեն զբաղվել մեղվաբուծությամբ: Որովհետեւ մեկ տոննա մեղրն ավելի թանկ է, քան մեկ տոննա պղինձը: Մի փոքրիկ ճշտում. Հայաստանը տարեկան արտահանում է մոտ 100 հազար տոննա պղինձ: Ուզում եմ այս գաղափարի հեղինակներին հարցնել, որտե՞ղ է Հայաստանի սահմանափակ խոտածածկով տարածքում արտադրվելու 100 հազար տոննա մեղր, եթե նույնիսկ ազգովի զբաղվենք մեղվաբուծությամբ, եւ ո՞ր շուկայում է այդքանը սպառվելու: Կայացած տնտեսությամբ երկրում նման ուտոպիաներ չէին ծնվի: Մեզ մոտ դրանք ոչ միայն ծնվում են, այլեւ ամենայն լրջությամբ տիրաժավորվում են լրատվամիջոցներով:
Բոլորովին չեմ ուզում պնդել, որ հանքարդյունաբերությունը միակ ոլորտն է, որտեղ կարելի է ներդրում անել, բայց այն հաստատ ամենամրցունակներից է: Հայաստանում գրեթե չկա որեւէ այլ ոլորտ, որտեղ կարելի է միանվագ ներարկել մի քանի հարյուր միլիոն դոլար ու ստեղծել հազարավոր աշխատատեղերով ու տասնամյակների տնտեսական մուլտիպլիկատիվ էֆեկտով արդյունաբերություն:
Եվ ուրեմն ինչո՞ւ ոչ հանքարդյունաբերություն: Եթե կան մարդիկ, ում դեռ թվում է, թե հանքարդյունաբերությունը միայն Հայաստանում է արվում, իսկ ողջ առաջադեմ աշխարհը ապրում է կարտոֆիլի սածիլ կամ համակարգչային ծրագիր վաճառելով, հիշեցնեմ, որ հանքարդյունաբերություն կա Ավստրալիայում, Իսպանիայում, ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Արգենտինայում, Ռուսաստանում, Լեհաստանում... ցուցակը կարող եմ շարունակել եւս կես էջ: Ավելին` վերականգվող էներգետիկայի աճին զուգահեռ աճում է նաեւ հանքարդյունաբերության պահանջարկը, քանի որ թե՛ արեւային մարտկոցները, թե՛ քամու տուրբինները ահռելի քանակությամբ մետաղ են պահանջում: Եվ ուրեմն հանքարդյունաբերությունը կլինի դեռ երկար ժամանակ ու Հայաստանի շահերից է բխում երկիր բերել մեր տնտեսության մրցունակ ոլորտի համար լուրջ միջազգային ներդրումներ: Սա է ամուր տնտեսության պարզ բանաձեւերից մեկը:
Ոչ ոք հերթ չի կանգնել. Առաջին Հանրապետությունից, մինչ մեր օրերը
Տարիներ շարունակ հնչող ապատեղեկատվությունը շատերի մոտ տպավորություն է ստեղծել, որ Հայաստանում կան հարյուրավոր մետաղական հանքեր եւ որ համաշխարհային կապիտալի աչքը մեր հարստության վրա է: Հայաստանում այսօր կա արտադրանք տվող ընդամենը 8 մետաղական հանք: Դրանցից միայն 2-3-ը ծավալների առումով կարող են համեմատվել, օրինակ, Շվեդիայի փոքր հանքերի հետ:
Հիմա այն մասին, որ բոլորի աչքը Հայաստանում հանք բացելու վրա է: Հանքի հայտնաբերումը ծախսատար եւ ռիսկային գործ է: Մինչ պարզ դառնար, որ Ամուլսարում տնտեսապես շահավետ արդյունահանման համար բավարար պաշարներ կան, ներդրվել է մի քանի տարվա աշխատանք եւ մոտ 4 միլիոն դոլար: Այսինքն՝ կարելի է ծախսել հարյուր հազարավոր դոլարներ եւ ծրագիրն այդպես էլ հանք չդառնա: Վիճակագրության համաձայն, աշխարհում 1000 որոնողահետախուզական ծրագրերից միայն մեկն է հանք դառնում: Հազարից՝ մեկը:
Այսօր Հայաստանի գործող մեկ տասնյակ մետաղական հանքերի մի մասը հայտնաբերվել է նույնիսկ մինչխորհրդային շրջանում` Առաջին Հանրապետության տարիներին: Սիմոն Վրացյանի «Հայաստանի Հանրապետություն» գրքում նկարագրված են կառավարության՝ հանքարդյունաբերական ներդրումներ ներգրավելու ջանքերը: Այսպես՝ 1920-ին կազմակերպվում է  հատուկ ընդունարան լեռնային բաժնի կողմից` հանքավայրեր գտնողների համար: Հանք գտնողներին պետք է տրվեր վարձատրություն: Օրինակ` ոսկու եւ թանկագին քարերի հանքի հայտնաբերման համար՝ 1000-5000 ռուբլի: Այս նախագիծը Հայաստան բերեց մի քանի եվրոպական հանքային էքսպեդիցիա, որի արդյունքում հայտնաբերվեցին մի քանի խոշոր հանքավայրեր, օրինակ՝ Ալավերդու պղնձի հանքավայրը, Ղափանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրը:
Հետագա 100 տարվա ընթացքում ուսումնասիրվել են բազմաթիվ, բայց շահագործվել է միայն 8 հանք: Հետխորհրդային 25 տարվա ընթացքում հայտնաբերված միակ նոր հանքը Ամուլսարն է: Ընդ որում, Ամուլսարը հազվագյուտ հաջողված ծրագիր է ողջ հետխորհրդային տարածքում: Վերջին տարիների վիճակագրության համաձայն, աշխարհում հանքարդյունաբերական ներդրումների միայն մեկ (!) տոկոսն է արվել հետխորհրդային երկրներում (չհաշված՝ Ռուսաստանը): Հանք հայտնաբերելն ու կառուցելը արժե մի քանի հարյուր միլիոնից մինչեւ մի քանի միլիարդ  դոլար ու նման ծավալի ներդրումների համար ահռելի մրցակցություն կա երկրների միջեւ: Խոշոր հանքարդյունաբերական ֆորումներում կարելի է տեսնել զարգացած երկրների տաղավարները, որոնք կոչ են անում հանքարդյունաբերական ոլորտի ներդրողներին գալ հենց իրենց երկիր: Կարծում եմ, որեւէ մեկի մտքով չի անցնի համարել, որ Ֆինլանդիան «հանքահումքային կցորդ» է, չնայած ակտիվորեն ներգրավում է այս ոլորտում միջազգային ներդրումներ:
Որովհետեւ պոտենցիալ ներդրողների հերթեր ու կուտակումներ չկան: Եթե կա «հերթ»` դա հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրում ներգրավելու ցանկություն ունեցող երկրների «հերթն» է եւ դրա առաջին շահեկան տեղերում հաստատ հետխորհրդային երկրները չեն:
Հանքափորները, մեր Տիգրանը եւ Երեւանի կենտրոնի սնոբիզմը
Մի երեւանցի լրագրող անդրադառնալով Ջերմուկում Լիդիանի կողմից վերանորոգված հյուրանոցներից մեկին՝ գրել էր, թե այնտեղ ապրելու են Լիդիանի «հանքափորները»` այս բառի մեջ ակնհայտ բացասական երանգ դնելով: Ինքս «հանքափոր» եմ` եթե հետեւենք լրագրողի տրամաբանությանը, եւ հպարտ եմ դրանով: Հպարտ եմ, որ լինելով երկրաբանական գիտությունների թեկնածու, չեմ նստել Երեւանի կենտրոնի հարմարավետ գրասենյակում եւ չեմ սպասել բարեգործության, նվիրատվության կամ գրանտի: Տարիներ առաջ` երկրաբանական մուրճը ձեռքս ամիսներ եմ անցկացրել ինձ նման «հանքափորների» հետ Ամուլսարում քարի նմուշներ հավաքելով, ինչի արդյունքում երկիր է մտել մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի ներդրում:
Բայց հանքարդյունաբերությունը միայն ինձ նման «հանքափորները» չեն: Եթե ծրագրավորման ոլորտում աշխատում են ծրագրավորողներ, տուրիզմը` սպասարկման ոլորտի աշխատուժ է ստեղծում, ապա ժամանակակից հանքարդյունաբերությունը այն հազվագյուտ ոլորտներից է, որտեղ աշխատում են ամենատարբեր որակավորում ունեցող մասնագետներ:
Այսօր Ջերմուկում իրենց ընտանիքներով ապրում են մեր բնապահպանական թիմի մի քանի անդամներ՝ բարձրակարգ հայ մասնագետներ, որոնք վերապատրաստում են անցել արտերկրում: Ամուլսարի ծրագրում են աշխատում Անգլիայում ու Կանադայում վերապատրաստում անցած առողջության ու անվտանգության մասնագետներ, սոցիալական աշխատողներ, քարտեզագրողներ, հաշվապահներ, ծրագրավորողներ: Այսօր մեր թիմի մաս են բարձր որակավորում ունեցող մոտ մեկ տասնյակ հայ ինժեներներ: Նրանցից մի քանիսը երիտասարդ պրոֆեսիոնալներ են: Օրինակ` Տիգրան Ավագյանը, որը Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի փայլուն շրջանավարտներից է, փայլուն ինժեներ եւ ես հպարտ եմ, որ Տիգրանը մեր թիմի անդամ է, ուրախ եմ, որ չի լքել երկիրը: Վստահ եմ, որ նրա նման երիտասարդ մասնագետների շնորհիվ է վերելք ապրելու Հայաստանի տնտեսությունը: Երիտասարդ մասնագետների իրացված պոտենցիալն է ամուր տնտեսության գաղտնիքը:
Հենց հիմա Ամուլսարում հավաքվում է ամերիկյան Կատերպիլար ընկերության միլիոնավոր դոլար արժողությամբ տեխնիկան: Որպեսզի դրանց վրա աշխատեն այդ թվում համայնքներից մեր աշխատակիցները, Լիդիանը եւս մոտ մեկ միլիոն դոլար արժողությամբ վերապատրաստող սարք է ձեռք բերել` սիմուլյատոր: Դրա վրա անցած վերապատրաստումը հավասարազոր է տեխնիկական բուհի կրթության: Այդ կրթությունը ստացած մասնագետները կկարողանան վարել գերժամանակակից տեխնիկա` համակարգիչներով հագեցած գրասենյակ հիշեցնող մեքենայի ահռելի սրահում նստած: Իսկ ո՞վ է որոշել, որ սա ավելի վատ գործ է, քան մեղվաբույծի գործը: Եվ ո՞վ ասաց, որ եթե կա մեկը, չպիտի լինի մյուսը: Մեկը մյուսին չի բացառում եւ ամուր տնտեսության գաղտնիքը դիվերսիֆիկացիան է: Ընտրության հնարավորությունը պետք է ունենա համայնքի բնակիչը, առանց Երեւանի կենտրոնից կամ արտերկրից եկող վերամբարձ խորհուրդների:
Շոգեքարշը, Խոսրովի արգելոցը եւ զարգացման ուղիները
Աշխարհի ամենադիվերսիֆիկացված տնտեսությամբ երկրների առաջին եռյակում Շվեդիան է, որը նաեւ աշխարհի խոշորագույն հանքարդյունաբերող երկրների առաջին հնգյակում է:
Մի քանի հետաքրքիր վիճակագրական փաստ: Աշխարհի ամենախոշոր գյուղմթերքներ արտահանող երկրների շարքում են Բելգիան, Գերմանիան, հանքարդյունաբերական Կանադան եւ ԱՄՆ-ը: Այս զարգացած գյուղատնտեսությամբ երկրներում գյուղատնտեսության կշիռը ՀՆԱ-ի մեջ կազմում է 0,5%-1,5%: Հիմա` այն երկրներից մի քանիսը, որտեղ գյուղատնտեսությունը ունի ՀՆԱ-ում 20 եւ ավելի տոկոս. Նիկարագուա, Գվինեա, Բենին, Մավրիտանիա, Կոտ դ’Իվուար ու այս շարքում նաեւ Հայաստան` 20,81%: Որքան մեծանա ՀՆԱ-ում գյուղատնտեսության դերը, այնքան կմոտենանք Բուրկինա Ֆասոյին կամ Ռուանդային: Որովհետեւ ժամանակակից, իրական տնտեսական էֆեկտ բերող գյուղատնտեսությունը տնամերձը մշակող գյուղացին չէ: Ժամանակակից գյուղատնտեսությունը` արդյունաբերական ահռելի ծավալների գյուղատնտեսությունն է, հեկտարներ զբաղեցնող ջերմոցները՝ մինիմալ աշխատուժով: Իսկ այս ծավալների համար անհրաժեշտ է արդյունաբերության մյուս ճյուղերի զարգացում, որպեսզի տնտեսական ակտիվությունը ներդրումներ բերի նաեւ գյուղատնտեսության մեջ:
Այնպես, ինչպես դա տեղի է ունեցել մի քանի տասնյակ զարգացած երկրներում:
Հանքահումքային ոլորտի զարգացման շնորհիվ Ավստրալիան աղքատ ագրարային երկրից մի քանի տասնամյակում դարձավ զարգացած արդյունաբերական երկիր, որտեղ գիտությունը, կրթությունը, առողջապահությունը մրցում են եվրոպական զարգացած երկրների հետ: Հանքարդյունաբերությունը այն շոգեքարշն է, որը կարող է զգալի եւ արագ տնտեսական արդյունքներ բերել ու դառնալ տնտեսության զարգացման հիմքը:
Եվ վերջապես բնության մասին՝ ուզում եմ խոսել Խոսրովի արգելոցի հրդեհի մասին: Ամուլսարի ծրագիրը գրեթե 6 միլիոն դոլար է ծախսում Ջերմուկի Ազգային պարկի ստեղծման վրա, որի նպատակն է փոխհատուցել Ամուլսարի ենթակառուցվածքների կենսաբազմազանության, օրինակ՝ Գորշ արջի վրա բնակատեղի հնարավոր կորուստի համար: Ի դեպ, ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ Ամուլսարը հատուկ չէ այս կենդանատեսակի համար եւ տարածքում ընդամենը 2-3 արջ կա: Եվս 500 հազար դոլարի ծրագիր է Կարմիր գրքի մեկ բուսատեսակի պահպանության ծրագիրը Ամուլսարում: Չգիտեմ, թե կենսաբազմազանությանը հասցված վնասի տեսանկյունից որքան գնահատվեց Խոսրովի արգելոցի հրդեհը: Գիտեմ, որ բնապահպանության նախարարությունը ստիպված էր հրապարակային շարունակաբար կոչ անել շրջակա գյուղերի բնակիչներին չսպանել հրդեհից փախչող կարմիր գրքի կենդանատեսակներին, ինչը համատարած բնույթ էր կրում: Եվ ուրեմն ի՞նչն է վնասում բնությանը: Պատասխանատու հանքարդյունաբերությո՞ւնը, որի շնորհիվ նոր ազգային պարկ է ստեղծվում, թե՞ աղքատությունը, որի մեջ խրված հասարակությանը դժվար է բնապահպանություն քարոզել:
Ունի արդյո՞ք հանքարդյունաբերության ոլորտը խնդիրներ: Անշուշտ: Դրանք բազմաթիվ են, եւ ոլորտի արդիականացումը Հայաստանում առաջնային խնդիր է: Բայց հիվանդ ոտքը չեն կտրում, այն բուժում են: Իսկ բուժման լավագույն դեղատոմսերից մեկը լուրջ միջազգային ներդրումներ ներգրավելն է: Ամուր տնտեսության գաղտնիքը սեփական հնարավորությունների եւ մրցակցային առավելության առողջ գնահատումն է՝ առանց ավելորդ էմոցիաների, այդ առավելության լավ մարքեթինգը, եղած ներդրումների հանդեպ արդար վերաբերմունքը եւ դրանով իսկ` նոր ներդրումների ներգրավումը:

The Simple Secret of Strong Economy - Mediamax.am
“They came to Armenia to make money”. Let’s agree, this phrase usually has a strong negative connotation for many of us, post-Soviet people. Years ago, I tried to explain to a well-educated person that Amulsar brings investments of several hundred million dollars. In response, I got an absolutely “serious” counter argument: “They don’t invest that money for nothing, they want to make money”. Well… yes! And that is the core concept of investment. Money invested “for nothing” is called charity. Are there many countries in the world whose economic success is based on charity? I am not aware of any.
During one of the Amulsar project Public Hearings community members said, they were waiting for the jobs created by the project. Young activists who were present at the hearings confronted them by stating that it is the state that must create jobs. Do we need to explain to even the young generation that states don’t create jobs? Jobs are created by profitable businesses. Of course, there are state created jobs, but to be able to create jobs, states need to have money by taxing profitable businesses.
“You can't have a healthy society unless you have healthy companies that are making a profit, that are employing people and that are growing”. This is not me. It’s Michael Porter, a world-famous economist and a Harvard professor.
The fundaments of strong economy are investments- local and foreign. When those inside the country and foreign investors are convinced that they can create added value in this country, they can invest and make profit. There is nothing shameful in the pursuit of profit. It is shameful to convince a society that hasn’t yet fully grasped the idea of free economy, that a country can survive on charity and agricultural festivals. Countries prosper only if there are investments that pursue and generate profit. A large-scale investment creates other small and medium enterprises and this is the formula that keeps away 1, 10 or 100 Armenians from seeking a job in Siberia. The more investments that seek profit, the less out-migration. So far, despite the growing number of different agricultural festivals each year, the out-migration doesn’t slow down. This is the reality. The rest is an illusion.
Why Mining
Why not? Not only as the Managing Director of Lydian Armenia but also as the President of the Union of Miners I want to challenge the perception that investments in mining are, well…not the right investments.
A couple of years ago there was an Armenian economic “know-how” idea that suggested replacing mining with honey production. Because a ton of honey costs more than a ton of copper. A small detail, though: annual export of copper from Armenia is 100 thousand tons. I want to ask the authors of the idea, where in Armenia will 100! thousands ton of honey be produced annually and what market will consume it? These kinds of utopias rarely appear in countries with established economies. In Armenia, not only they exist but are widely circulated in mainstream media.
I do not, by any means, want to insist that mining is the only sector that deserves investments. But it certainly is one of the most competitive. There are few if any other sectors at this point in Armenia capable of absorbing investments of several hundred million of dollars at once and creating industrial activity with thousands of jobs and dozens of years of economic multiplier effect.  So why not mining?
If there are still those who believe that mining is done only in Armenia and the rest of the world only sells potato seeds and computer programs, just a reminder: mining exists and prospers in Australia, USA, Canada, Argentina, Spain Russia, Poland, I can continue this list for another half a page.  Moreover, as the demand for renewable energy grows, demand for mining will also grow. Wind turbines and solar panels consume more and more metals and minerals. Thus, mining will exist for many years to come and it is in Armenia’s interest to attract quality international investments into one of the competitive sectors of its economy. This is one of the simple recopies for a strong economy.
There are No Long Queues of Investors: From the First Republic to Our Days
Years of misinformation has created a widespread perception that Armenia has hundreds of metal mines and the world capital markets are all eager to come take away our wealth.  There are in fact only 8 metal mines that operate and produce at this point. Only 2-3 out of these may be comparable to small mines for example in Sweden. Now let’s see if everybody is dreaming of opening a mine in Armenia.
Discovery of a mining project is a risky and costly enterprise. Before it even became clear that Amulsar can become an economically feasible project, several years of work and around 4 million dollars were invested. Hundreds of thousand dollars may be invested into exploration projects that might never turn into a mine. The statistics says only one in around 1000 exploration projects eventually becomes a mine. One in a thousand.
Some out of the less than a dozen metal mines that operate in Armenia were discovered even before the Soviet times- during the short existence of the First Republic of Armenia in 1918-1920. The then Prime Minister Simon Vratsyan recalls in his book “Republic of Armenia” the government’s efforts to attract mining investments. In 1920 a special reception was organized by the Department of Mining with a promise to reward potential successful geological expeditions. Those who would discover gold and gemstone mines, for example, were promised a reward of 1000-5000 Rubles. This attracted several European geological expeditions that discovered several mining projects, for example Kapan gold project, Alaverdi copper project.
During the next 100 years many projects were explored but only 8 went into production. Amulsar is the only new project discovered during the 25 years of independence. It is worth mentioning that Amulsar is a rare success story almost in all post-Soviet territory. According to the statistics only 1! percent of mining investments are done in the post-Soviet countries (minus Russia) . Discovering and building a mine may cost from several hundred million to several billion dollars. There is a huge competition among the countries for investments of this scale. Almost in all major mining shows one can see booths of developed mining countries inviting potential investors to consider their country for future investments. I don’t believe anybody will assume that Finland has chosen to promote a “bad” industry.
There are no “queues” of potential investors. If there are any, it’s the “queue” of the countries trying to successfully attract foreign investments into their mining sectors and the post-Soviet countries are not in the front of this que.
Mine diggers, our Tigran and the snobbism of downtown Yerevan
A Yerevan based journalist once worte about a hotel in Jermuk we renovated, calling it a home for Lydian ''mine diggers''. There was an explicit negative connotation in this phrase. By the same logic I am also a “mine digger” and I am proud of it. I feel proud that while having a PHD in geology, I didn’t sit in a comfortable office in Yerevan, waiting for charity, donation or a grant. Years ago, together with other “mine diggers” I spent months at Amulsar with a geological hammer in my hand, collecting rock samples.
As a result, an investment worth hundred millions of dollars was brought to the country. But mining does not only employ “mine diggers’’ like myself. If IT sector employs IT specialists, tourism creates jobs in services, modern mining is a rare sector that creates jobs across a range of different professions.
Several members of our environmental team live in Jermuk with their families. These are young Armenian specialists, some of whom were trained abroad. We have health and safety specialists who were sent to trainings in the UK and Canada, social workers, mapping specialists, finance, IT and other professionals. We employ a team of around 10 highly-qualified Armenian engineers. Some of them are young professionals, such as Tigran Avagyan, that is one of the excellent graduates of the American University of Armenia. He is a highly skilled engineer and I am proud that he is part of our team. I am proud that he hasn’t left the country and I am sure that Armenian economy will grow thanks to young professionals like Tigran and his colleagues. The utilized potential of young professionals is the secret of a strong economy.
Right now, heavy equipment of Caterpillar is being ensembled at Amulsar. It is worth several million dollars. To train our local employees, including those from the communities to use this equipment, we have also imported an ultra-modern simulator worth another almost 1 million USD. A training on this simulator is equivalent of a course in some of Armenia’s technical colleges. Those who are successfully trained for the job will be able to drive these modern machines, with fully computerized cabins, almost the size of an office. Who decides that this job is inferior to that of a honey producer? And who says that one excludes the other? The basis of a strong economy is diversification. The community member should have a choice and the less snobbish comments from downtown Yerevan and abroad, the better.
The Driving Force, Khosrov Reserve and Development Routs
Sweden is among the top 3 countries with the most diversified economies. It is also among top 5 mining countries.
Some other interesting statistics. Among the largest agricultural exporters in the world are Belgium, Germany, and countries with a huge mining sector like the USA and Canada. In these countries with advanced agricultural sector the share of agriculture in the GDP is 0,5% - 1,5%. Now let’s see some of the countries with 20 and more percent of agriculture in the GDP- Nicaragua, Guinea, Mauritania, Benin, Cote d’Ivoir and Armenia among them with 20,81% share of agriculture in the GDP. The higher the share of agriculture grows, the closer we will be to Burkina Faso or Rwanda. Because modern agriculture that brings real economic effect is not the backyard land of a heavy working villager. Modern agriculture means industrial volumes, hectares of greenhouses, with minimal workforce. To reach these volumes development of other industries is essential so that the wealth created by economic activity is re-invested into the modernization of the agricultural sector. This is what happened in dozens of developed countries. Thanks to the mining boom Australia, once a poor agrarian country, turned into a modern industrial state with science, education and healthcare competitive with European economies.
Mining can become the driving force that can bring fast and tangible economic results and can become one of the fundaments of economic development.
And last but not least, I want to speak about the nature, particularly about the fire in Khosrov Reserve this summer.
Amulsar project has committed a little less than 6 million dollars for the establishment of Jermuk National Park. This is a project to offset the possible impact of Amulsar infrastructure on the biodiversity, for example the Brown Bear. By the way studies have confirmed that Brown Bear population is not confined to Amulsar- only 2 or 3 species hibernate in Amulsar. Another 500 thousand USD is being spent on the preservation project of a Red-Listed plant at Amulsar.
I am not aware of the calculation of the damage caused by Khosrov fire to the biodiversity. What I know is that the Ministry of Nature Protection was calling the surrounding villagers not to kill Red-Listed animals that were running away from the fire. This was a widespread issue those days. So, what is a threat to the nature? A responsible mining project that creates a new national park, or poverty that leaves all preachers about environment unheard?
Are there issues in the mining sector? Undoubtedly so. The issues are many and the modernization of the sector is a priority. But you don’t cut a leg, if it needs treatment, you cure it. And the best cure in this case is quality international investments. The key to a strong economy is sober assessment of a country’s competitive advantage by putting aside emotional perceptions and wishful thinking. It is good marketing of that competitive advantage, fair treatment of existing investments and by that- attracting new ones.