Հայաստանը եւ փոփոխվող աշխարհը - Mediamax.am
Վերջին ամսում, ստանալով ամփոփիչ հոդվածներ գրելու պատվերներ օտարերկրյա եւ ռուսական տարբեր պարբերականներից, որոնց հետ պայմանագրեր ունեմ, ստիպված եղա վերաիմաստավորել հայկական աշխարհի ներկա դրությունը եւ մտորել առաջատար ուժային կենտրոնների մեծ գոտեմարտի ընթացքում Հայաստանի համար հնարավոր սպառնալիքների մասին: Ռուսալեզու Forbes-ում վերջին երկու նյութերս նվիրված էին նախագահ Թրամփի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելուն եւ Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելուն՝ կապված Միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների վերացման մասին պայմանագրի շուրջ ծագած խնդիրների հետ: Թվում է, թե այդ եւ մյուս աշխարհաքաղաքական իրադարձությունները որեւէ կապ չունեն Հայաստանի եւ հայկական աշխարհի հետ: Կարճաժամկետ հեռանկարում ուղղակի կապն իսկապես կարող է թույլ թվալ (չնայած՝ դա քննարկման հարց է), սակայն ռազմավարական հեռանկարում մենք այս կամ այն ձեւով ընկնում ենք ապագա փոքր անախորժությունների եւ մեծ խնդիրների հոսանքի մեջ:
Հայկական աշխարհի համար, որի կենտրոնը պաշտոնական Երեւանն է, գլոբալ բնույթի անուղղակի սպառնալիքներ են հանդիսանում ամերիկա-ռուսական հարաբերությունների ճգնաժամը, արմատական նեոպահպանողական ամերիկյան էլիտաների դիրքերի ամրապնդումը, որոնք Իրանի նկատմամբ ավելի որոշիչ քայլերի են պատրաստ, ինչպես նաեւ գլոբալ աշխարհում Հայաստանի եւ հայկական գործոնի նկատմամբ Միացյալ Նահանգների մարող հետաքրքրությունը: Վաշինգտոնը շարունակում է մեծացնել ճնշումը Մոսկվայի նկատմամբ՝ սահմանելով պատժամիջոցների նոր փաթեթներ քաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ եւ ռազմա-տեխնիկական ոլորտներում: Դեռեւս Օբամայի նախագահության վերջին տարում Կոնգրեսում երկկուսակցական կոնսենսուս հաստատվեց ռուսական ուղղությամբ հետեւողական ճնշման անհրաժեշտության վերաբերյալ: Պատժամիջոցներն ընդունվեցին ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ (97%), ինչը չի կարող անտեսել Սպիտակ տան ոչ մի ղեկավար: Ավելին, երկու պալատների կուսակցական առաջնորդներն էլ օրենսդրական մակարդակում նախագահին արգելեցին միակողմանի կարգով չեղարկել պատժամիջոցները:
Ռազմա-հետախուզական լոբբին («Մեթթիս-Փենսի խումբը»), որը մեծ ազդեցություն ունի վարչակազմի վրա, նույնպես աջակցում է Ռուսաստանի նկատմամբ ճնշման քաղաքականության մարտավարությանը եւ հանդես է գալիս Հյուսիսատլանտյան դաշինքի (ՆԱՏՕ) արեւելյան ֆլանգի ամրապնդման օգտին: Նման իրավիճակը հայկական կողմին դնում է լուրջ փակուղու առջեւ: Երկրի ազգային շահերը բխում են ռուս-ամերիկյան կայուն հարաբերությունների եթե ոչ պահպանման, ապա գոնե դրանց խոր միջպետական ճգնաժամում չհայտնվելու կարեւորությունից: Շատ փորձագետներ գտնում են, որ չնայած քաղաքական երկխոսության ճգնաժամին՝ Վաշինգտոնը եւ Մոսկվան ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման շուրջ պահպանում են միասնական սկզբունքներ: Այդ պնդման հետ կարելի էր համաձայնել, եթե չլինեին մի շարք «բայցեր»:
Առաջին՝ չպետք է մոռանալ, որ մենք խոսում ենք բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ինստիտուցիոնալ համաձայնեցված դիրքորոշման (ըստ էության, հնչում է կազմակերպության, ոչ թե առանձին երկրների ձայնը), եւ ոչ թե երկկողմ ամերիկա-ռուսական պետական ձեւաչափի մասին: Երկրորդ՝ Բուշ Կրտսերի վարչակազմից սկսած՝ ամերիկյան պետական հետաքրքրության անկումը Հայաստանի եւ Ղարաբաղի նկատմամբ: Գոյություն ունեն այդ անկման մասին վկայող բավականաչափ նշաններ. Ադրբեջանի նկատմամբ 907-րդ բաժնի ապասառեցումը, Երեւանին եւ Ստեփանակերտին տրվող արտաքին հատկացումների ամենամյա կրճատումները՝ Թբիլիսիին եւ Բաքվին տրվող աճող օգնության ֆոնին: Ներկա վարչակազմը չի ցանկանում քաղաքական եւ տնտեսական ռեսուրսներ ծախսել հայկական ուղղությամբ եւ բացառապես պրագմատիկ  տեսանկյունից Վաշինգտոնը դեմ չէ այդ հարցում Ռուսաստանի ակտիվությանը:
Անհրաժեշտ է հաշվի առնել ամենավատ սցենարների հնարավոր հետեւանքները, որոնց դեպքում կողմերը կարող են իրենց հակամարտությունը տեղափոխել մեզ համար ամենացավոտ տեղերը: Բոլոր «հնարավոր է»-ները վերլուծելիս՝ պետք է հստակ գիտակցել, որ մի շարք օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներով Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանի դեմ դեռեւս չի օգտագործել գերծանր պատժամիջոցների առկա զինանոցը: Այլ կերպ ասած՝ պետք է գիտակցել, որ դեռեւս ոչ վաղ անցյալում գոյություն ունեցող «կայունը» երեք տարուց էլ քիչ ժամանակահատվածում անցավ «վատ» փուլին եւ դա դեռեւս վերջը չէ: Նման «բազեների» վարչակազմի հետ ուղղակի բանակցություններ վարելը՝ ապագա հարվածը մեղմացնելու նպատակով, չափազանց բարդ է: Անգամ Բուշ Կրտսերի նախագահության շրջանում, երբ ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի հարաբերություններում առկա էր կայունության ֆոն, իսկ հայամետ լոբբիստական խմբերը քիչ թե շատ գործում էին, Ռոբերտ Քոչարյանին չհաջողվեց համոզել Սպիտակ տանը պահպանել «Ազատության աջակցման օրենքի» 907-րդ բաժինը: Իրավիճակի խորացմանը նպաստում է նաեւ այն, որ վերջին 25 տարիների ընթացքում այլ կապող կամուրջներ չեն ստեղծվել, որոնց միջոցով հնարավոր կլիներ լուծել լուրջ արտաքին քաղաքական բնույթի հարցեր:
Մեկ այլ գլխացավ է իրանական հարցը: Դժվար է վիճարկել այն, որ Հայաստանի աշխարհաքաղաքական ինքնազգացողությունը շատ առումներով կախված է Թեհրանի հետ հարաբերությունների դրական դինամիկայից: Իրանական հիմնահարցը մեկընդմիշտ փակելու Վաշինգտոնի ցանկացած որոշում ինքնստինքյան վնասակար եւ վտանգավոր է Երեւանի համար: Սակայն, ի տարբերություն ռուսական վեկտորի, իրանական դեպքի շուրջ դեռեւս քննարկումներ են ծավալվում ինչպես վարչակազմում, այնպես էլ Կոնգրեսի կուսակցական էլիտաներում: Դեմոկրատների համար Իրանի հետ համաձայնագիրն ունի կարեւոր քաղաքական եւ խորհրդանշական կարեւորություն: Հենց Ջիմմի Քարթերի դեմոկրատական վարչակազմի կառավարման ընթացքում Ամերիկան կորցրեց Պարսկաստանը՝ տարածաշրջանում իր առանցքային դաշնակիցներից մեկին, ուստի խորհրդանշական է, որ դեմոկրատ Օբամայի նախագահության ընթացքում սկսվեց քաղաքական երկխոսության վերականգնման գործընթացը: Կասկած չկա, որ «ավանակները» ամեն կերպ կփորձեն պաշտպանել իրենց արտաքին քաղաքական ժառանգությունը՝ անուղղակիորեն պաշտպանելով Հայաստանի շահերն այդ ուղղությամբ (պարզապես համընկել են):
Սակայն իրադարձությունների նման դասավորությունը չի տալիս ստատուս-քվոյի պահպանման երաշխիքներ: Թրամփի եւ նեոպահպանողականների գլխավոր խնդիրը Կոնգրեսում, որոնք ցանկանում են ուժով լուծել իրանական խնդիրը, ոչ այնքան դեմոկրատներն են (նրանք փոքրամասնություն են), ինչքան Հանրապետական կուսակցության իրական եւ չափավոր թեւը, ինչպես նաեւ լիբերտարիանականները՝ Թեյային կուսակցությունից:
Լավ նորությունն այն է, որ բացակայում են ներկուսակցական ճեղքումը շուտ հաղթահարելու նախադրյալները: Սակայն դա չի նշանակում, որ նեոպահպանողական բլոկի խոսափողներն այդ հարցը մի կողմ կդնեն: Մենք պետք է չափազանց ուշադիր լինենք՝ հաշվի առնելով թուրքամետ ազդեցության խմբերի գործոնը, որոնք ակտիվ աշխատում են առանցքային սենատորների եւ քաղաքական որոշումների ձեւավորման գործընթացում ներգրավված առաջատար ուղեղային կենտրոնների հետ (հատկապես՝ RAND Corporation-ի): Ավելին՝ անհրաժեշտ է հետեւել ամերիկա-ադրբեջանական երկխոսության դինամիկային. Բաքվի նկատմամբ Վաշինգտոնի հետաքրքրության աստիճանն ուղղակիորեն կախված է Թեհրանի վերաբերյալ որոշումներից:
Այսօր հայկական կողմը շատ քիչ ժամանակ եւ ռեսուրսներ ունի անուղղակի սպառնալիքների հետեւանքներին արձագանքելու համար: Անվտանգության հիմնարար բարձիկը Միացյալ Նահանգների ներսում ազդեցություն ունենալն է: Ամերիկան բարդ քաղաքական կառուցվածք ունեցող երկիր է, որտեղ վերջնական որոշումը կայացվում է՝ հաշվի առնելով բազմաթիվ ինստիտուցիոնալ (իշխանության ճյուղեր) եւ ոչ ինստիտուցիոնալ (գաղափարախոսություն, ազդեցության խմբեր, կազմակերպություններ, լոբբիստներ եւ այլն) գործոններ: Ամերիկյան ազգի հիմքում ընկած է «անգլոկոնֆորմիզմի» սկզբունքը՝ աշխարհի անգլոսաքսոնական տեսլականը եւ հոգեւոր գոյության անգլո-բողոքական կրոնական-գաղափարախոսական սկիզբը: Տասնամյակների ընթացքում այդ փիլիսոփայական միջուկի շուրջ ձեւավորվել են տարբեր էթնիկ խմբերի օղակներ, որոնք նոր տարրեր են բերել այդ համակարգ: Գերմանացիներն անգլիկանությանը խառնեցին լյութերականությունը, հոլանդացիներն ավելացրին բապտիզմը, ռեֆորմիզմը եւ մորավիզմը, իսկ իռլանդացիներն ու իտալացիները դարձան կաթոլիկական կրոնական արժեքների կրողներ: Հենց այս էթնո-կրոնական խմբերն էլ ձեւավորեցին ամերիկյան քաղաքական ազգի միջուկը:
Մյուս էթնիկ խմբերը միացան այդ հիմնական «վարդակներից» որեւէ մեկին՝ ամերիկյան ազգային էլիտային արագ եւ արդյունավետ ինտեգրվելու համար անհրաժեշտ լիցքավորումը ստանալու նպատակով: Հրեական սփյուռքը, օգտվելով կրոնական գործոնից, միացավ Ավետարանչական Ամերիկային՝ դառնալով պահպանողական էլիտայի (Հանրապետական կուսակցություն) կարեւոր տարրը: Այդ օղակներից մեկում հայտնվելը թույլ է տալիս ժամանակի ընթացքում անցնել երկրորդ փուլին՝ էթնիկ կապիտալի ձեւավորմանը, որն աշխատում է նոր սերունդ «աճեցնելու» եւ երկրի հասարակական-քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կյանքին նրան ինտեգրելու ուղղությամբ: Երրորդ փուլը վերջնական ինտեգրումն է եւ անցումը օղակներից մեկից դեպի միջուկ: Օրինակ, երբ էթնիկ հրեան, որը զբաղեցնում է փոխնախագահի (Ալբերտ Գոռ), պետքարտուղարի (Հենրի Քիսինջեր), պաշտպանության նախարարի (Ուիլիամ Կոեն) պաշտոն, բնական նորմա դառնում է «անգլոկոնֆորմիստական» ամերիկյան հասարակության համար:
Նման ձեւով լեհական համայնքի առաջնորդները՝ կաթոլիկական գործոնի հիմքով միացան իռլանդական «վարդակին» եւ այլն: Ներկայում թուրքական եւ ադրբեջանական խմբերը ձգտում են հասանելիություն ստանալ տարբեր ցանցերին, եւ նրանց մոտ որոշակի հաջողություններ են նկատվում: Սակայն այդ ձեռքբերումները ժամանակավոր բնույթ են կրում, քանի որ դրանց հիմքում ընկած է բացառապես ֆինանսական գործիքակազմը (միանգամյա օգտագործման լիցքավորիչների գնում): Բացակայում են հիմնարար գաղափարական հիմքերը, որոնք կարող էին այդ էթնիկ խմբերին մոտեցնել ազգային էլիտաների գոյություն ունեցող օղակներից որեւէ մեկին: Հայերը՝ որպես Ամերիկայում իրենց ժառանգությունը դեռեւս Մեծ Բրիտանիայի գաղութային տիրապետության դարաշրջանում ստեղծած ազգ, էական առավելություններ ունեն:
Սակայն մի շարք պատճառներով, որոնք չի ստացվի լիարժեք բացահայտել անգամ մի քանի հոդվածներում, մեզ չի հաջողվել ստեղծել մեր «վարդակը», իսկ մյուսներին չենք միացել (հնարավոր է, որ այդ մասին անգամ չենք էլ մտածել): Այսօր այդ հարցը կրկին արդիական է դառնում. կա՛մ մենք գոյություն ունեցող ձեւաչափերի միջոցով կազդենք արտաքին էլիտաների վրա, կա՛մ կդառնանք նրանց ազդեցությունը պրոյեկտելու օբյեկտ: Ներկա պայմաններում Երեւանը՝ որպես հայկական աշխարհի քաղաքական կենտրոն, որն ունի միջազգային իրավունքի սուբյեկտի կարգավիճակ, եւ համայնքները՝ որպես ապագա հայկական անդրազգային ազգի տարր, պետք է արմատապես փոխեն իրենց վերաբերմունքը միմյանց եւ փոփոխվող աշխարհի նկատմամբ:

Armenia and the changing world: indirect challenges and threats - Mediamax.am
Over the past month, I had to write final articles for some international journals. It made me think much about the current state of the Armenian world and possible threats to Armenia on the eve of a big clash of the leading centers of power. The last two texts in the Russian version of Forbes were devoted to the recognition by President Trump of Jerusalem as the capital of Israel as well as to the introduction of new sanctions against Russia in connection with the problems surrounding the Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty. It may seem that these and other world political events have nothing to do with Armenia and the Armenian world. In the short term and directly, this connection may seem weak (although the issue is debatable), but in a strategic perspective, we will somehow get into the general course of future minor troubles and big problems.
The crisis of the US-Russian relations and the strengthening of the radical neo-conservative American elites that are more determined to act against Iran represent the indirect threats of a global nature to the Armenian world, centred on official Yerevan. In addition, we should note the dying interest of the United States in relation to Armenia and the Armenian factor. Washington continues to increase its pressure on Moscow by introducing new sanctions packages in the political, economic, energy and military-technical spheres. In the last year of Obama's presidency, a bipartisan consensus emerged in Congress about the need for consistent pressure in the Russian direction. Sanctions were adopted by a total majority of votes (97%), which cannot be ignored by any head of the White House. Moreover, the party leaders of both Chambers at the legislative level have banned the US President from lifting the sanctions unilaterally.
The military intelligence lobby (Mattis-Pence group), which has a strong influence on the Administration, also supports the tactics of pressure on Russia and advocates the strengthening of the eastern flank of the North Atlantic Alliance (NATO). This situation puts the Armenian side in a dead end. The national interests of the country are based on the importance of preserving the stability of the US-Russian relations or at least of not letting them roll into a deep interstate crisis. Many experts believe that regardless of the complications in the political dialogue, Washington and Moscow retain unified principles on the settlement of the Karabakh-Azerbaijani conflict. One could agree with this statement, but there are specific points to be taken into account. Firstly, we should not forget that we are talking not about the bilateral US-Russian state format but about the institutionally coordinated position within the framework of the OSCE Minsk Group (in fact, we hear the voice of the organization, not of the individual countries). Secondly, since the Administration of George W. Bush, there has been a decline in America's interest in Armenia and Karabakh. The signs of this trend are more than enough: freezing of the Section 907 in relation to Azerbaijan and the annual reduction of external allocations to Yerevan and Stepanakert against the increased aid to Tbilisi and Baku. The current US Administration does not want to spend political and economic resources in the Armenian direction, and only from a pragmatic point of view, Washington does not object to Russia's activity on this issue.
It is necessary to calculate the potential consequences of the worst scenarios, in which both sides can transfer their conflict to the most painful issues for us. While analyzing all "possible", one should realize that for some objective and subjective reasons America has not used the existing arsenal of super heavy sanctions against Russia yet. In other words, we should understand that the recent "stable" turned into the "bad" stage for less than three years. Moreover, this is not the limit. It will be extremely difficult to conduct direct negotiations with such a hawk Administration in order to mitigate the future impact. Even in the period of George W. Bush's presidency, when there was a stable background in the US-Russian relations, and pro-Armenian lobby groups acted in a way, Robert Kocharyan failed to persuade the White House to keep the 907th Section to the "Freedom Support Act".  The situation is deteriorated by the fact that not a single bridge has been built during the last 25 years between Armenia and the USA to solve pressing foreign policy issues.
The Iranian issue is another reason for a headache. It is difficult to argue with the fact that Armenia's geopolitical wellbeing largely depends on the positive dynamics of relations with Tehran. Any decisions of Washington to close Iranian issues once and for all automatically are harmful and dangerous for Yerevan. However, unlike the Russian vector, discussions on the Iranian case continue both in the Administration and in the party elites of the Congress. For the Democrats, the agreement with Iran has a political and symbolic significance. It was under the Democratic Administration of Jimmy Carter that America lost Persia, one of the key allies in the region. Therefore, it is symbolic that the process of rehabilitation of the political dialogue began under Democrat Obama. There is no doubt that the "donkeys" will protect their foreign policy heritage in every possible way. Thus, they will indirectly defend the interests of Armenia in this direction (just coincidence).
However, this state of affairs also does not guarantee the preservation of the status quo. The main problems for Trump and neo-conservatives in Congress, wishing to solve the Iranian problem by force, are not Democrats (the minority) but the real and moderate wing of the Republican Party as well as libertarians from the Tea Party. The good news is the absence of prerequisites, signalling the imminent overcoming of the inner-party split. However, this does not mean that the neo-conservative bloc will put aside this issue. We must be cautious, taking into account the factor of pro-Turkish influence groups that actively work with key senators and heads of leading think tanks that are involved in the process of forming political decisions (especially RAND Corporation). Moreover, it is necessary to monitor the dynamics of the American-Azerbaijani dialogue - the measure of Washington's interest in Baku directly depends on the decisions concerning Tehran.
Today, the Armenian side has very little time and resources to respond to the consequences of formally indirect threats. A first airbag is the presence of influence within the United States. America is a complicated country in its political structure, where the final decision is made taking into account the multitude of institutional (branches of power) and non-institutional factors (ideology, influence groups, organizations, lobbyists, etc.). The principle of "Anglo-conformism" lies at the heart of the American nation. It means the Anglo-Saxon vision of the world and the Anglo-Protestant religious and ideological, spiritual existence. For decades, rings from various ethnic groups have been formed around this philosophical nucleus. All of them brought some new elements. The Germans diluted Anglicanism with Lutheranism, the Dutch added Baptism, Reformism and Moravism, and the Irish and Italians became bearers of Catholic religious values. These ethnoreligious groups were the ones to form the nucleus of the American political nation.
Other ethnic groups connected to one of these main "chargers" to obtain the necessary energy for the quick and efficient integration into the American national elite. Taking advantage of the religious factor, the Jewish diaspora connected to Evangelical America, becoming an essential element of the conservative elite (the Republican Party). Getting into one of the rings allows you to move to the second stage - formation of ethnic capital, which is urgent to nurture the new generation and provide its further integration into the socio-political, economic and cultural life of the country.
The third step is the final integration and transition from one of the rings to the core. It happens when an ethnic Jew that occupies the position of the Vice President (Albert Gore), the Secretary of State (Henry Kissinger), the Secretary of Defense (William Cohen) becomes a norm for the "Anglo-conformist" American society.
Similarly, the leaders of the Polish community connected to the Irish charger on the basis of the Catholic factor. Today, Turkish and Azerbaijani groups are seeking access to different networks. It should be noted that their groups have achieved some success so far. However, these achievements are temporary because they are based solely on financial instruments (the purchase of one-time chargers). There are no fundamental ideological foundations that could bring these ethnic groups closer to one of the existing rings of the national elite. Armenians that created their heritage in America back in the era of colonial domination of Great Britain have significant advantages.
Nevertheless, for some reasons that we will not be able to disclose even in several articles, Armenians could not create their charger, and we did not connect to any other (we were unlikely to think about it). This issue is again relevant now: either we will influence external elites through existing formats, or we will become an object of projecting their influence. In the current conditions, Yerevan, the political center of the Armenian world, which has the status of a subject of international law, and the communities - the elements of the future Armenian transnational nation - must radically change the attitude towards each other and the changing world.