Հայաստանը եւ փոփոխվող աշխարհը - Mediamax.am
Վերջին ամսում, ստանալով ամփոփիչ հոդվածներ գրելու պատվերներ օտարերկրյա եւ ռուսական տարբեր պարբերականներից, որոնց հետ պայմանագրեր ունեմ, ստիպված եղա վերաիմաստավորել հայկական աշխարհի ներկա դրությունը եւ մտորել առաջատար ուժային կենտրոնների մեծ գոտեմարտի ընթացքում Հայաստանի համար հնարավոր սպառնալիքների մասին: Ռուսալեզու Forbes-ում վերջին երկու նյութերս նվիրված էին նախագահ Թրամփի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելուն եւ Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելուն՝ կապված Միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների վերացման մասին պայմանագրի շուրջ ծագած խնդիրների հետ: Թվում է, թե այդ եւ մյուս աշխարհաքաղաքական իրադարձությունները որեւէ կապ չունեն Հայաստանի եւ հայկական աշխարհի հետ: Կարճաժամկետ հեռանկարում ուղղակի կապն իսկապես կարող է թույլ թվալ (չնայած՝ դա քննարկման հարց է), սակայն ռազմավարական հեռանկարում մենք այս կամ այն ձեւով ընկնում ենք ապագա փոքր անախորժությունների եւ մեծ խնդիրների հոսանքի մեջ:
Հայկական աշխարհի համար, որի կենտրոնը պաշտոնական Երեւանն է, գլոբալ բնույթի անուղղակի սպառնալիքներ են հանդիսանում ամերիկա-ռուսական հարաբերությունների ճգնաժամը, արմատական նեոպահպանողական ամերիկյան էլիտաների դիրքերի ամրապնդումը, որոնք Իրանի նկատմամբ ավելի որոշիչ քայլերի են պատրաստ, ինչպես նաեւ գլոբալ աշխարհում Հայաստանի եւ հայկական գործոնի նկատմամբ Միացյալ Նահանգների մարող հետաքրքրությունը: Վաշինգտոնը շարունակում է մեծացնել ճնշումը Մոսկվայի նկատմամբ՝ սահմանելով պատժամիջոցների նոր փաթեթներ քաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ եւ ռազմա-տեխնիկական ոլորտներում: Դեռեւս Օբամայի նախագահության վերջին տարում Կոնգրեսում երկկուսակցական կոնսենսուս հաստատվեց ռուսական ուղղությամբ հետեւողական ճնշման անհրաժեշտության վերաբերյալ: Պատժամիջոցներն ընդունվեցին ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ (97%), ինչը չի կարող անտեսել Սպիտակ տան ոչ մի ղեկավար: Ավելին, երկու պալատների կուսակցական առաջնորդներն էլ օրենսդրական մակարդակում նախագահին արգելեցին միակողմանի կարգով չեղարկել պատժամիջոցները:
Ռազմա-հետախուզական լոբբին («Մեթթիս-Փենսի խումբը»), որը մեծ ազդեցություն ունի վարչակազմի վրա, նույնպես աջակցում է Ռուսաստանի նկատմամբ ճնշման քաղաքականության մարտավարությանը եւ հանդես է գալիս Հյուսիսատլանտյան դաշինքի (ՆԱՏՕ) արեւելյան ֆլանգի ամրապնդման օգտին: Նման իրավիճակը հայկական կողմին դնում է լուրջ փակուղու առջեւ: Երկրի ազգային շահերը բխում են ռուս-ամերիկյան կայուն հարաբերությունների եթե ոչ պահպանման, ապա գոնե դրանց խոր միջպետական ճգնաժամում չհայտնվելու կարեւորությունից: Շատ փորձագետներ գտնում են, որ չնայած քաղաքական երկխոսության ճգնաժամին՝ Վաշինգտոնը եւ Մոսկվան ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման շուրջ պահպանում են միասնական սկզբունքներ: Այդ պնդման հետ կարելի էր համաձայնել, եթե չլինեին մի շարք «բայցեր»:
Առաջին՝ չպետք է մոռանալ, որ մենք խոսում ենք բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ինստիտուցիոնալ համաձայնեցված դիրքորոշման (ըստ էության, հնչում է կազմակերպության, ոչ թե առանձին երկրների ձայնը), եւ ոչ թե երկկողմ ամերիկա-ռուսական պետական ձեւաչափի մասին: Երկրորդ՝ Բուշ Կրտսերի վարչակազմից սկսած՝ ամերիկյան պետական հետաքրքրության անկումը Հայաստանի եւ Ղարաբաղի նկատմամբ: Գոյություն ունեն այդ անկման մասին վկայող բավականաչափ նշաններ. Ադրբեջանի նկատմամբ 907-րդ բաժնի ապասառեցումը, Երեւանին եւ Ստեփանակերտին տրվող արտաքին հատկացումների ամենամյա կրճատումները՝ Թբիլիսիին եւ Բաքվին տրվող աճող օգնության ֆոնին: Ներկա վարչակազմը չի ցանկանում քաղաքական եւ տնտեսական ռեսուրսներ ծախսել հայկական ուղղությամբ եւ բացառապես պրագմատիկ  տեսանկյունից Վաշինգտոնը դեմ չէ այդ հարցում Ռուսաստանի ակտիվությանը:
Անհրաժեշտ է հաշվի առնել ամենավատ սցենարների հնարավոր հետեւանքները, որոնց դեպքում կողմերը կարող են իրենց հակամարտությունը տեղափոխել մեզ համար ամենացավոտ տեղերը: Բոլոր «հնարավոր է»-ները վերլուծելիս՝ պետք է հստակ գիտակցել, որ մի շարք օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներով Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանի դեմ դեռեւս չի օգտագործել գերծանր պատժամիջոցների առկա զինանոցը: Այլ կերպ ասած՝ պետք է գիտակցել, որ դեռեւս ոչ վաղ անցյալում գոյություն ունեցող «կայունը» երեք տարուց էլ քիչ ժամանակահատվածում անցավ «վատ» փուլին եւ դա դեռեւս վերջը չէ: Նման «բազեների» վարչակազմի հետ ուղղակի բանակցություններ վարելը՝ ապագա հարվածը մեղմացնելու նպատակով, չափազանց բարդ է: Անգամ Բուշ Կրտսերի նախագահության շրջանում, երբ ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի հարաբերություններում առկա էր կայունության ֆոն, իսկ հայամետ լոբբիստական խմբերը քիչ թե շատ գործում էին, Ռոբերտ Քոչարյանին չհաջողվեց համոզել Սպիտակ տանը պահպանել «Ազատության աջակցման օրենքի» 907-րդ բաժինը: Իրավիճակի խորացմանը նպաստում է նաեւ այն, որ վերջին 25 տարիների ընթացքում այլ կապող կամուրջներ չեն ստեղծվել, որոնց միջոցով հնարավոր կլիներ լուծել լուրջ արտաքին քաղաքական բնույթի հարցեր:
Մեկ այլ գլխացավ է իրանական հարցը: Դժվար է վիճարկել այն, որ Հայաստանի աշխարհաքաղաքական ինքնազգացողությունը շատ առումներով կախված է Թեհրանի հետ հարաբերությունների դրական դինամիկայից: Իրանական հիմնահարցը մեկընդմիշտ փակելու Վաշինգտոնի ցանկացած որոշում ինքնստինքյան վնասակար եւ վտանգավոր է Երեւանի համար: Սակայն, ի տարբերություն ռուսական վեկտորի, իրանական դեպքի շուրջ դեռեւս քննարկումներ են ծավալվում ինչպես վարչակազմում, այնպես էլ Կոնգրեսի կուսակցական էլիտաներում: Դեմոկրատների համար Իրանի հետ համաձայնագիրն ունի կարեւոր քաղաքական եւ խորհրդանշական կարեւորություն: Հենց Ջիմմի Քարթերի դեմոկրատական վարչակազմի կառավարման ընթացքում Ամերիկան կորցրեց Պարսկաստանը՝ տարածաշրջանում իր առանցքային դաշնակիցներից մեկին, ուստի խորհրդանշական է, որ դեմոկրատ Օբամայի նախագահության ընթացքում սկսվեց քաղաքական երկխոսության վերականգնման գործընթացը: Կասկած չկա, որ «ավանակները» ամեն կերպ կփորձեն պաշտպանել իրենց արտաքին քաղաքական ժառանգությունը՝ անուղղակիորեն պաշտպանելով Հայաստանի շահերն այդ ուղղությամբ (պարզապես համընկել են):
Սակայն իրադարձությունների նման դասավորությունը չի տալիս ստատուս-քվոյի պահպանման երաշխիքներ: Թրամփի եւ նեոպահպանողականների գլխավոր խնդիրը Կոնգրեսում, որոնք ցանկանում են ուժով լուծել իրանական խնդիրը, ոչ այնքան դեմոկրատներն են (նրանք փոքրամասնություն են), ինչքան Հանրապետական կուսակցության իրական եւ չափավոր թեւը, ինչպես նաեւ լիբերտարիանականները՝ Թեյային կուսակցությունից:
Լավ նորությունն այն է, որ բացակայում են ներկուսակցական ճեղքումը շուտ հաղթահարելու նախադրյալները: Սակայն դա չի նշանակում, որ նեոպահպանողական բլոկի խոսափողներն այդ հարցը մի կողմ կդնեն: Մենք պետք է չափազանց ուշադիր լինենք՝ հաշվի առնելով թուրքամետ ազդեցության խմբերի գործոնը, որոնք ակտիվ աշխատում են առանցքային սենատորների եւ քաղաքական որոշումների ձեւավորման գործընթացում ներգրավված առաջատար ուղեղային կենտրոնների հետ (հատկապես՝ RAND Corporation-ի): Ավելին՝ անհրաժեշտ է հետեւել ամերիկա-ադրբեջանական երկխոսության դինամիկային. Բաքվի նկատմամբ Վաշինգտոնի հետաքրքրության աստիճանն ուղղակիորեն կախված է Թեհրանի վերաբերյալ որոշումներից:
Այսօր հայկական կողմը շատ քիչ ժամանակ եւ ռեսուրսներ ունի անուղղակի սպառնալիքների հետեւանքներին արձագանքելու համար: Անվտանգության հիմնարար բարձիկը Միացյալ Նահանգների ներսում ազդեցություն ունենալն է: Ամերիկան բարդ քաղաքական կառուցվածք ունեցող երկիր է, որտեղ վերջնական որոշումը կայացվում է՝ հաշվի առնելով բազմաթիվ ինստիտուցիոնալ (իշխանության ճյուղեր) եւ ոչ ինստիտուցիոնալ (գաղափարախոսություն, ազդեցության խմբեր, կազմակերպություններ, լոբբիստներ եւ այլն) գործոններ: Ամերիկյան ազգի հիմքում ընկած է «անգլոկոնֆորմիզմի» սկզբունքը՝ աշխարհի անգլոսաքսոնական տեսլականը եւ հոգեւոր գոյության անգլո-բողոքական կրոնական-գաղափարախոսական սկիզբը: Տասնամյակների ընթացքում այդ փիլիսոփայական միջուկի շուրջ ձեւավորվել են տարբեր էթնիկ խմբերի օղակներ, որոնք նոր տարրեր են բերել այդ համակարգ: Գերմանացիներն անգլիկանությանը խառնեցին լյութերականությունը, հոլանդացիներն ավելացրին բապտիզմը, ռեֆորմիզմը եւ մորավիզմը, իսկ իռլանդացիներն ու իտալացիները դարձան կաթոլիկական կրոնական արժեքների կրողներ: Հենց այս էթնո-կրոնական խմբերն էլ ձեւավորեցին ամերիկյան քաղաքական ազգի միջուկը:
Մյուս էթնիկ խմբերը միացան այդ հիմնական «վարդակներից» որեւէ մեկին՝ ամերիկյան ազգային էլիտային արագ եւ արդյունավետ ինտեգրվելու համար անհրաժեշտ լիցքավորումը ստանալու նպատակով: Հրեական սփյուռքը, օգտվելով կրոնական գործոնից, միացավ Ավետարանչական Ամերիկային՝ դառնալով պահպանողական էլիտայի (Հանրապետական կուսակցություն) կարեւոր տարրը: Այդ օղակներից մեկում հայտնվելը թույլ է տալիս ժամանակի ընթացքում անցնել երկրորդ փուլին՝ էթնիկ կապիտալի ձեւավորմանը, որն աշխատում է նոր սերունդ «աճեցնելու» եւ երկրի հասարակական-քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կյանքին նրան ինտեգրելու ուղղությամբ: Երրորդ փուլը վերջնական ինտեգրումն է եւ անցումը օղակներից մեկից դեպի միջուկ: Օրինակ, երբ էթնիկ հրեան, որը զբաղեցնում է փոխնախագահի (Ալբերտ Գոռ), պետքարտուղարի (Հենրի Քիսինջեր), պաշտպանության նախարարի (Ուիլիամ Կոեն) պաշտոն, բնական նորմա դառնում է «անգլոկոնֆորմիստական» ամերիկյան հասարակության համար:
Նման ձեւով լեհական համայնքի առաջնորդները՝ կաթոլիկական գործոնի հիմքով միացան իռլանդական «վարդակին» եւ այլն: Ներկայում թուրքական եւ ադրբեջանական խմբերը ձգտում են հասանելիություն ստանալ տարբեր ցանցերին, եւ նրանց մոտ որոշակի հաջողություններ են նկատվում: Սակայն այդ ձեռքբերումները ժամանակավոր բնույթ են կրում, քանի որ դրանց հիմքում ընկած է բացառապես ֆինանսական գործիքակազմը (միանգամյա օգտագործման լիցքավորիչների գնում): Բացակայում են հիմնարար գաղափարական հիմքերը, որոնք կարող էին այդ էթնիկ խմբերին մոտեցնել ազգային էլիտաների գոյություն ունեցող օղակներից որեւէ մեկին: Հայերը՝ որպես Ամերիկայում իրենց ժառանգությունը դեռեւս Մեծ Բրիտանիայի գաղութային տիրապետության դարաշրջանում ստեղծած ազգ, էական առավելություններ ունեն:
Սակայն մի շարք պատճառներով, որոնք չի ստացվի լիարժեք բացահայտել անգամ մի քանի հոդվածներում, մեզ չի հաջողվել ստեղծել մեր «վարդակը», իսկ մյուսներին չենք միացել (հնարավոր է, որ այդ մասին անգամ չենք էլ մտածել): Այսօր այդ հարցը կրկին արդիական է դառնում. կա՛մ մենք գոյություն ունեցող ձեւաչափերի միջոցով կազդենք արտաքին էլիտաների վրա, կա՛մ կդառնանք նրանց ազդեցությունը պրոյեկտելու օբյեկտ: Ներկա պայմաններում Երեւանը՝ որպես հայկական աշխարհի քաղաքական կենտրոն, որն ունի միջազգային իրավունքի սուբյեկտի կարգավիճակ, եւ համայնքները՝ որպես ապագա հայկական անդրազգային ազգի տարր, պետք է արմատապես փոխեն իրենց վերաբերմունքը միմյանց եւ փոփոխվող աշխարհի նկատմամբ:

Армения и меняющийся мир: непрямые вызовы и угрозы - Mediamax.am
За последний месяц, получив заказы на итоговые статьи в иностранных журналах, мне пришлось осмыслить текущее состояние армянского мира и задуматься о возможных угрозах для Армении в преддверии большой схватки ведущих центров силы.
Последние два текста в русскоязычной версии Forbes были посвящены признанию президентом Трампом Иерусалима в качестве столицы Израиля и введению новых санкций против России в связи с проблемами вокруг Договора о ликвидации ракет средней и меньшей дальности.
Казалось бы, эти и иные мирополитические события не имеют никакого отношения к Армении и армянскому миру. В краткосрочной перспективе и напрямую связь может казаться действительно слабой (хотя вопрос дискуссионный), но в стратегической перспективе мы в той или иной форме попадем в общее течение будущих мелких неприятностей и больших проблем.
Для армянского мира, центром которого является официальный Ереван, косвенными угрозами глобального характера являются кризис американо-российских отношений и усиление позиций радикальных неоконсервативных американских элит, настроенных на более решительные действия в отношении Ирана.  Кроме того, стоит отметить и гаснущий интерес Соединенных Штатов в отношении Армении и армянского фактора в глобальном мире. Вашингтон продолжает наращивать давление на Москву, принимая новые санкционные пакеты в политической, экономической, энергетической и военно-технической сферах. Еще в последний год президентства Обамы в Конгрессе сложился двухпартийный консенсус относительно необходимости последовательного давления в российском направлении. Санкции принимались тотальным большинством голосов (97%), что не может игнорировать ни один глава Белого дома. Более того, партийные лидеры обеих палат на законодательном уровне запретили президенту США отменять санкции в одностороннем порядке.
Военно-разведывательное лобби («группа Мэттиса-Пенса»), имеющее сильное влияние на администрацию, также поддерживает тактику давления на Россию и выступает за укрепление восточного фланга Североатлантического альянса (НАТО). Подобная ситуация ставит армянскую сторону в серьезный тупик. Национальные интересы страны исходят из важности если не сохранения стабильных американо-российских отношений, то хотя бы не из их скатывания в глубокий межгосударственный кризис. Многие эксперты считают, что, несмотря на осложнения в  политическом диалоге, Вашингтон и Москва сохраняют единые принципы по урегулированию карабахско-азербайджанского конфликта. С этим утверждением можно было бы согласиться, если бы не ряд «но».
Во-первых, мы не должны забывать о том, что речь идет исключительно об институционально согласованной позиции в рамках Минской группы ОБСЕ (по сути, звучит голос организации, а не стран), а не о двустороннем американо-российском государственном формате.
Во-вторых, начиная с администрации Буша - младшего наблюдается спад американского государственного интереса к Армении и Карабаху. Признаков этой тенденции более чем достаточно: заморозка 907-ого раздела в отношении Азербайджана, а также ежегодное сокращение внешних ассигнований Еревану и Степанакерту на фоне увеличения помощи Тбилиси и Баку. Нынешняя администрация США не желает тратить политические и экономические ресурсы в армянском направлении, и лишь с прагматичной точки зрения Вашингтон не возражает против активности России по этому вопросу.
Необходимо просчитать потенциальные последствия худших сценариев, при которых обе стороны могут перенести свой конфликт в самые болезненные для нас места. При анализе всех «возможно» нужно четко осознавать, что по ряду объективных и субъективных причин Соединенные Штаты пока не использовали против России имеющийся арсенал супертяжелых санкций. Иными словами, должно прийти осознание того, что еще недавнее «стабильно» меньше чем за три года перешло в стадию «плохо», и это далеко не предел. Вести прямые переговоры с подобной ястребиной администрацией с целью смягчения будущего удара будет крайне сложно. Даже в период президентства Буша-младшего, когда имелся стабильный фон в отношениях США и России, и худо-бедно действовали проармянские лоббистские группы, Роберту Кочаряну не удалось убедить Белый дом сохранить 907-й раздел к «Закону в поддержку свободы». Ситуация усугубляется и тем, что за последние 25 лет не были выстроены иные связующие мосты, через которые было бы возможно решать вопросы серьезного внешнеполитического характера.
Иранский вопрос – другая головная боль. Трудно спорить с тем, что геополитическое самочувствие Армении во многом зависит от положительной динамики отношений с Тегераном. Любые решения Вашингтона раз и навсегда закрыть иранскую проблематику автоматически являются вредными и опасными для Еревана. Однако, в отличие от российского вектора, по иранскому кейсу до сих пор ведутся дискуссии как в администрации, так и в партийных элитах Конгресса. Для демократов соглашение с Ираном имеет важное политическое и символическое значение. Именно при демократической администрации Джимми Картера Америка потеряла Персию – одного из ключевых союзников в регионе, поэтому символично, что при демократе Обаме начался процесс реабилитации политического диалога. Нет сомнений, что «ослы» будут всеми силами оберегать свое внешнеполитическое наследие, косвенно защищая интересы Армении в этом направлении (просто так совпало).
Однако подобное положение дел также не дает гарантий сохранения статуса-кво. Главной проблемой для Трампа и неоконсерваторов в Конгрессе, желающих силой решить иранскую проблему, являются не столько демократы (они в меньшинстве), сколько реальное и умеренное крыло Республиканской партии, а также либертарианцы из Чайной партии. Хорошая новость заключается в отсутствии предпосылок, сигнализирующих о скором преодолении внутрипартийного раскола. Однако это не означает, что рупоры неоконсервативного блока уберут этот вопрос в долгий ящик. Мы должны быть крайне внимательными, принимая в расчет фактор протурецких групп влияния, активно работающих с ключевыми сенаторами и главами ведущих мозговых центров, участвующих в процессе формирования политических решений (особенно RAND Corporation). Более того, необходимо отслеживать динамику американо-азербайджанского диалога – мера заинтересованности Вашингтона к Баку напрямую зависит от решений в отношении Тегерана.
Сегодня у армянской стороны крайне мало времени и ресурсов для реагирования на последствия от формально непрямых угроз. Фундаментальная подушка безопасности – это наличие влияния внутри Соединенных Штатов. Америка – сложная по своему политическому устройству страна, где окончательное решение принимается с учетом множества институциональных (ветви власти) и не институциональных факторов (идеология, группы влияния, организации, лоббисты и т.д.). В основе американской нации лежит принцип «англоконформизма»: англосаксонское видение мира и англо-протестантское религиозно-идеологическое начало духовного существования. На протяжении десятилетий вокруг этого философского ядра формировались кольца из различных этнических групп, вносивших новые элементы. Немцы разбавили англиканство лютеранством, голландцы добавили баптизм, реформизм и моравизм, а ирландцы и итальянцы стали носителями католических религиозных ценностей. Именно эти этно-религиозные группы  сформировали ядро американской политической нации.
Другие этнические группы подключались к одной из этих основных «розеток» с целью получения необходимого заряда для быстрой и эффективной интеграции в американскую национальную элиту. Еврейская диаспора, воспользовавшись религиозным фактором, подключилась к Евангелистской Америке, став важным элементом консервативной элиты (Республиканская партия). Попадание в одно из колец позволяет со временем перейти ко второму этапу – формированию этнического капитала, который работает на взращивание нового поколения и его дальнейшую интеграцию в общественно-политическую,  экономическую и культурную жизнь страны. Третий этап – окончательная интеграция и переход от одного из колец к ядру, когда этнический еврей, занимающий пост вице-президента (Альберт Гор), госсекретаря (Генри Киссинджер), министра обороны (Уильям Коэн), становится нормой для «англоконформистского» американского общества.
Подобным образом лидеры польской общины на основе католического фактора подключились к ирландской розетке и т.д. Сегодня турецкие и азербайджанские группы стремятся получить доступ к разным сетям.  Надо отметить, что данные группы достигли определенного успеха. Однако эти достижения носят временный характер, так как в их основе лежат исключительно финансовые инструменты (покупка разовых подзарядок). Отсутствуют фундаментальные идейные основы, которые могли бы приблизить эти этнические группы к одному из существующих колец национальной элиты. Армяне, создававшие свое наследие в Америке еще в эпоху колониального господства Великобритании, обладают существенными преимуществами.
Однако по ряду причин, которые не получится раскрыть даже в нескольких статьях, у нас не получилось создать свою розетку, а к другой подключаться мы не стали (возможно, что даже не думали). Сегодня этот вопрос вновь актуален: либо мы будем через существующие форматы влиять на внешние элиты, либо мы станем объектом проецирования их влияния. В нынешних условиях Ереван, политический центр армянского мира, имеющий статус субъекта международного права, а также общины, элементы будущей армянской транснациональной нации, должны кардинально изменить отношение друг к другу и меняющемуся миру.