Ժանիքները ցույց տալու ժամանակն է - Mediamax.am
Վերջերս նախագահ Իլհամ Ալիեւն՝ ելույթ ունենալով կուսակիցների առջեւ, հայտարարեց, որ Երեւան քաղաքը եւ Սյունիքի մարզն Ադրբեջանի պատմական տարածքներն են: Ավելին, նա ընդգծեց, որ այդ հողերի վերադարձն իր պետության ռազմավարական նպատակն է: Շատ հայ եւ ռուսաստանյան փորձագետներ այդ ելույթը բնութագրեցին որպես պոպուլիստական՝ ուղղված որոշակի ընտրական խնդիրների լուծմանը՝ երկրում գալիք նախագահական ընտրություններին ընդառաջ: Նման տեսակետն ամրապնդվում է նրանով, որ Ալիեւն առաջին անգամը չէ, որ Արեւելյան Հայաստանն անվանում է Ադրբեջանի պատմական մաս, եւ, հետևաբար, դրան պետք չէ լուրջ վերաբերել: Սակայն, նման տեսակետը, ըստ իս, պարզեցված է: Ինչու՞ պետք է Ալիեւի ելույթն ընդունվի չափազանց լուրջ եւ ինչպե՞ս է պետք պատասխանել նման հանգամանքներում:
Սառը պատերազմի ավարտով փլուզվեց նաեւ միջազգային հարաբերությունների այն համակարգը, որը ձեւավորվել էր Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի արդյունքներով: Համաշխարհային քաղաքականության տրամաբանությունը կառուցված է այնպես, որ խաղի գործող կանոնների չեղարկումը պետք է բերի նորերի մշակմանը: Սակայն այս անգամ այդ տրամաբանությունը խախտվեց, եւ աշխարհը ստացավ հեգեմոնին՝ ի դեմս Միացյալ Նահանգների, որը միջազգային քաղաքականությունը դիտարկում է ժողովրդավարական աշխարհի տեսության լույսի ներքո: Աշխարհակարգի համակարգվածության վակուումը ժամանակի ընթացքում լցվեց պոպուլիզմով: Քաղաքական տարածքը, որտեղ նախկինում գործում էին վարքագծի որոշակի կանոններ, սկսեց լղոզվել եւ վերածվեց մի հսկայական դաշտի, որտեղ տեղի է ունենում պայմանական «գիշատիչների» եւ «խոտակերների» բախումը: Երկրները, ժողովուրդները, պետությունները եւ քաղաքական գործիչները ստիպված են հարմարվել ձեւավորված իրողություններին եւ ամեն օր գոյատեւման կռիվ տալ համար այդ աշխարհաքաղաքական ջունգլիներում:
Ադրբեջանն իր համար ընտրել է «գիշատչի» դերը, որի ախորժակը մեծանում է օրեցօր: Բազմաքանակ խոշոր դիվերսիաներն Արցախի ուղղությամբ, Հայաստանի տարածքների գնդակոծությունները եւ 2016թ. ապրիլյան մասշտաբային էսկալացիան ցույց տվեցին, որ նրանք չեն պատրաստվում սահմանափակվել հռետորաբանությամբ: Ալիեւի՝ մեզ զառանցանք թվացող պոպուլիզմը Բաքվում կտրուկ վերափոխվում է իրական գնդակոծությունների եւ դիվերսիաների, որոնց համար մենք ստիպված ենք վճարել հայ զինվորների եւ սպաների արյամբ: Խոսքերը ստանում են իրական ուրվագծեր, երբ հրապարակվում է վիճակագրություն այն մասին, որ Ադրբեջանն այլեւս առաջատար է դեպի Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներ եւ Վրաստան օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալով: Աշխարհագրությունը եւ 90-ականների մեր սխալները Վրաստանը դարձրել են հայկական քաղաքականության կարեւոր գործոն:
Առանձնակի ակտիվություն է նկատվում ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի ռազմավարական գործընկերների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի հետ ռազմա-տեխնիկական համագործակցության ոլորտում: Բաքվի գիշատիչն՝ իր ավագ դաշնակից Թուրքիայի, ինչպես նաեւ իր խոշոր գործընկեր Իսրայելի աջակցությամբ, ամրապնդում է դիրքերը պայքարի արեւմտյան ճակատներում: Այսօր Ադրբեջանը միլիարդավոր դոլարներ է ծախսում ԱՄՆ-ում ազդեցություն գնելու վրա՝ հետաքրքրություն ցուցաբերելով ոչ միայն մեծ քաղաքականության, այլեւ այդ երկրի խոշոր տեղեկատվական ռեսուրսների եւ ազդեցիկ ուղեղային կենտրոնների նկատմամբ: Եվ սա միայն սկիզբն է, չմոռանանք, որ Ադրբեջանը պատմական չափորոշիչներով բավականին երիտասարդ գիշատիչ է (հենց այդ տիպն է համարվում առավել վտանգավոր):
Այսօր մենք տեղերով կտրուկ փոխվել ենք: 90-ականներին հայկական կողմն հաղթեց մարտի դատում, իսկ խոշոր լոբբիստներն Ամերիկայում եւ Եվրոպայում ամրապնդեցին այդ հաղթանակը քաղաքականապես (Ազատության աջակցման ակտի 907-րդ բաժինը, ԼՂՀ ընդգրկումը ԱՄՆ-ի կառավարական օգնության ցուցակում եւ այլն): Հայկական աշխարհի տարբեր մասերը ոգեւորված էին անկախ պետության ի հայտ գալով եւ Մեծ Հայաստանի մասերից մեկի ազատագրմամբ: Մի պահ մեզ մեկ ամբողջություն զգացինք, եւ մեր էներգետիկ հզորությունը քաղաքական հրաշքներ գործեց, որոնք փորձեցին վերլուծել այնպիսի հսկաներ, ինչպիսիք են Զբիգնեւ Բժեզինսկին եւ Հենրի Քիսինջերը: Շուտով մեծ կայսերական ազգի վերածնման մասին երազանքները սկսեցին տարրալուծվել երկրի ներքին խնդիրների եռացող կաթսաներում՝ կոռուպցիա, բնակչության արտահոսք, գիտության եւ կրթության անկում եւ այլն:
Կորցնելով որոշ չափաբաժիններով անհրաժեշտ «քաղաքական խենթությունը» եւ կոշտ պոպուլիզմը՝ մենք կանգնեցինք մի շարք կարեւոր հոգեբանական շտկումներ կատարելու անհրաժեշտության առջեւ: Ազատագրված Արցախը զրկվել է սուբյեկտի կարգավիճակից, ավելին՝ չի մասնակցում բանակցություններին, հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին գլխատած հանցագործն ազատ շրջում է տարբեր մայրաքաղաքներում, իսկ պաշտոնական Բաքուն, որը ոչ վաղ անցյալում խորը ռազմա-քաղաքական նոկաուտում էր, գործում է ագրեսիայի մեկ ակտը մյուսի հետեւից (այդ թվում՝ օգտագործելով զենք, որը գնել է ՀԱՊԿ-ի մեր դաշնակիցներից): Մենք արդեն չենք խոսում մեր պատմական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտության մասին, որը ոչնչացվում է հարեւան երկրներում, եւ չենք դնում ենք Բաքու եւ Նախիջեւան վերադառնալու հսկայական ռազմավարական խնդիրներ (պոպուլիզմի առկա իրողությունների պայմաններում գոնե կենսապես կարեւորի մակարդակում):
Ամեն ինչ լրիվ հակառակն է՝ մեր հարեւաններն իրենց ազգային ինքնությունը կառուցում են այն ժառանգության վրա, որ հազարամյակների ընթացքում ստեղծել են մեր նախնիները: Հնարավոր է, որ մենք դա հիմա չենք գիտակցում, բայց ցանկացած հակահայկական պոպուլիզմ Ադրբեջանի, Թուրքիայի կամ Վրաստանի կողմից լուրջ սպառնալիք է Հայաստանի երկարաժամկետ շահերի համար: Նման պայմաններում մենք պետք է համապատասխան կերպով արձագանքենք՝ ինչպես գիշատիչներ՝ պատրաստ ամեն րոպե հարձակվելու հակառակորդի վրա: Ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում պատշաճության կանոնների բացակայության պայմաններում մենք չպետք է մեր հայացքն ուղղենք այլ խոշոր գիշատիչներին՝ Մոսկվային, Բրյուսելին, Վաշինգտոնին կամ Պեկինին: Պատմությունը պետք է մեզ սովորեցրած լիներ, որ գերտերությունները շահագրգռված չեն քաղաքական խնդիրների լուծմամբ՝ հիմնվելով տրամաբանության եւ արդարության սկզբունքների վրա: ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի դաշնակիցներից ինչ-որ մեկը արձագանքե՞լ է Ալիեւի հայտարարությանը: Միգուցե այդ հարցն ակտիվ քննարկու՞մ են Ռուսաստանում, Ամերիկայում կամ Եվրոպայում: Կամ ՄԱԿ-ը պատրաստվու՞մ է պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ, որը սպառնում է ինքնիշխան Հայաստանին: Դժվար թե, չէ՞ որ «գիշատիչներն» ընդհանրապես չեն սիրում ընկերանալ խաղաղ «խոտակերների» հետ: Նրանք միայն իրենց նմանների լեզուն են հասկանում:

Пора показать клыки - Mediamax.am
Недавно президент Ильхам Алиев, выступая перед однопартийцами, заявил, что город Ереван и Сюникская область являются историческими территориями Азербайджана. Более того, он подчеркнул, что возвращение этих земель является стратегической целью его государства. Многие армянские и российские эксперты охарактеризовали это выступление как популистское, нацеленное на решение определенных электоральных задач на грядущих президентских выборах в стране. Подобная точка зрения подкрепляется тем, что Алиев не в первый раз называет Восточную Армению исторической частью Азербайджана и, следовательно, к этому не нужно относиться серьезно. Однако подобный взгляд на ситуацию, по моему мнению, является упрощенным. Почему последнее выступление Алиева должно быть воспринято крайне серьезно и как следует отвечать в подобных обстоятельствах?
С завершением холодной войны распалась система международных отношений, сформированная по итогам Второй мировой войны. Логика глобальной политики выстроена таким образом, что отмена одних правил игры должна привести к выработке новых. Однако в этот раз данная логика была нарушена, и мир получил гегемона в лице Соединенных Штатов, которые видели международную политику сквозь призму теории демократического мира. В свою очередь, вакуум системности миропорядка был со временем заполнен популизмом. Политическое пространство, где ранее действовали какие-то правила поведения, стало размываться и превращаться в одно гигантское поле, где происходит столкновение условных «хищников» и «травоядных». Страны, народы, государства и политики вынуждены подстраиваться под сложившиеся реалии и каждый день биться за выживание в этих геополитических джунглях.
Азербайджан избрал себе роль «хищника», аппетиты которого растут каждый день. Многочисленные крупные диверсии в арцахском направлении, обстрелы территории Армении и масштабная апрельская эскалация 2016 показали, что ограничиваться риторикой они не собираются. Кажущийся нам бреднями популизм Алиева в Баку резко трансформируется в реальные обстрелы и диверсии, за которые приходится платить самым дорогим – кровью армянских солдат и офицеров. Слова принимают реальные очертания, когда публикуется статистика, говорящая о том, что Азербайджан вышел в лидеры по объему прямых иностранных инвестиций в страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Грузию.  Последнюю география и наши просчеты в 90-х гг. превратили в важный фактор армянской политики.
Особенная активность наблюдается в области военно-технического сотрудничества с Россией, Беларусью и Казахстаном – стратегическими партнерами Армении по блоку ОДКБ. Бакинский хищник при поддержке старшего союзника в лице Турции, а также Израиля - крупного делового партнера – укрепляет свои позиции на западных фронтах борьбы. Сегодня Азербайджан тратит миллиарды долларов на покупку влияния в Соединенных Штатах, проявляя интерес не только к большой политике, но и к крупнейшим информационным ресурсам этой страны и влиятельным мозговым центрам, которые обеспечивают аналитическое сопровождение политических решений в Вашингтоне. И это только начало, не будем забывать о том, что Азербайджан по историческим параметрам достаточно молодой хищник (именно такой тип является наиболее опасным).
Сегодня мы резко поменялись местами. В 90-е гг. армянская сторона одержала победу на поле боя, а крупные лоббисты в Америке и Европе усилили ее политически (907-й раздел к закону в поддержку свободы, включение НКР в список правительственной помощи США и т.д.). Разные части армянского мира были воодушевлены появлением независимой страны и освобождением одной из частей Великой Армении. На некоторое мгновение мы почувствовали себя единым целым, и наша энергетическая мощь творила политические чудеса, которые пытались проанализировать такие гиганты мысли, как Збигнев Бжезинский и Генри Киссинджер. Вскоре мечты о воскрешении великой имперской нации стали растворяться в кипящих котлах внутренних проблем государства: коррупция, отток населения, упадок науки и образования и т.д.
Потеряв необходимое в некоторых порциях «политическое безумие» и жесткий популизм, мы встали перед необходимостью принять ряд важных психологических поправок. Освобожденный Арцах лишился статуса субъектности и более не участвует в переговорах; преступник, зарубивший армянского офицера Гургена Маргаряна, свободно разгуливает по разным столицам, а официальный Баку, который еще недавно был в глубоком военно-политическом нокдауне, совершает один акт агрессии за другим (в т.ч. используя оружие, проданное нашими партнерами по ОДКБ). Уже не мы говорим о необходимости сохранения своего исторического наследия, которое уничтожается в соседних странах, и не мы ставим грандиозные стратегические задачи возвращения в Баку и Нахиджеван (хотя бы на уровне жизненно важного в нынешних реалиях популизма).
Все в точности наоборот – наши соседи строят свою национальную идентичность на наследии, которое тысячелетиями создавалось нашими предками. Возможно, мы не осознаем этого сейчас, но любой антиармянский популизм со стороны Азербайджана, Турции и Грузии представляет серьезную угрозу долгосрочным интересам Армении. В подобных условиях мы должны реагировать соответствующим образом – как хищники, готовые броситься на противника в любую минуту. Ввиду отсутствия правил приличия в современных международных отношениях нам не стоит оглядываться на других крупных хищников - Москву, Брюссель, Вашингтон или Пекин. История должна была научить нас тому, что великие державы не заинтересованы в решении политических вопросов, основываясь на принципах логики и справедливости. Кто-то из партнеров Армении по ОДКБ отреагировал на заявление Алиева? Может быть, этот вопрос активно обсуждают в России, Америке и Европе? Или ООН собирается принять санкции против Азербайджана, который угрожает суверенной Армении? Вряд ли, ведь «хищники» вообще не любят дружить с мирными «травоядными».  Они понимают лишь язык себе подобных.