Ինչպե՞ս իսկապես փոխել համակարգը եւ կառուցել նոր Հայաստան - Mediamax.am
Առկա ճգնաժամն ամբողջությամբ կլանել է իմ մտքերը: Որպես հայ՝ իմ գործն եմ համարում վերլուծություններ անել ռուսաստանյան եւ օտարերկրյա տեղեկատվական-վերլուծական պարբերականների համար: Բայց, չնայած համազգային էյֆորիային, որն լիովին վաստակած է եւ հասկանալի, անհրաժեշտ է գիտակցել նաեւ սառնասիրտ վերլուծության կարեւորությունը:
Կցանկանայի կանգ առնել հիմնարար գործոնների վերլուծության վրա, որոնք վեր են այս պայքարից, եւ որոնցից կախված են հայ ազգի եւ պետականության միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարները: Շատ փորձագետներ (այդ թվում՝ ձեր խոնարհ ծառան) կենտրոնացել էին երկրում տիրող կրքերի վրա եւ մոռացել էին այն մասին, որ ցանկացած գործընթաց անհրաժեշտ է դիտարկել դինամիկայի մեջ եւ բազմաթիվ X-երի եւ Y-երի պրագմատիկ գիտակցմամբ:
Ներքին կկայունության հիմքը քաղաքական ուժերի (կազմակերպված փոքրամասնություն) առողջ մրցակցությունն է՝ կողմնորոշված դեպի իրենց ընտրազանգվածը (անկազմակերպ մեծամասնություն):
Կուսակցությունը քաղաքական միավոր է՝ հիմնված անփոփոխ արժեքների վրա, որոնք դառնում են ժողովրդի մտքի եւ սրտի համար պայքարում այլ քաղաքական ուժերի հետ մրցակցության հիմքը: Հայկական իրականությունում ձեւավորվել է սկզբունքորեն այլ կառուցվածք, որում շարժիչ ուժ են դարձել ֆեոդալ-օլիգարխիական խմբերի շահերը: Քաղաքական շերտն ձեւավորվել է միջանձնային փոխհարաբերությունների հիմքով, ինչն աստիճանաբար ծնել է սերտ փոխկախվածություն: Արժեքային բաղադրիչը բաց է թողնվել, իսկ անկազմակերպ մեծամասնությունն հայտնվել է պարտվողի դիրքերում: Միակ գաղափարը դարձել է նյութական հարստացման ձգտումը, իսկ իշխանության վերարտադրությունը դիտարկվել է որպես համակարգի բնական էության պահպանման երաշխիք:
Հանրապետական կուսակցությունը հիմնադրվել է որպես աջ պահպանողական ուժ, իսկ նրա գաղափարախոսության հիմքում ընկած են Գարեգին Նժդեհի «Ցեղակրոնի» գաղափարները: Սակայն հարց է առաջանում՝ ինչպե՞ս կարող է անկախության ընդամենը 25 տարվա պատմություն ունեցող երկրում առհասարակ պահպանողական բնույթի կուսակցություն լինել: Վերլուծաբան եւ քաղտեխնոլոգ պետք չէ լինել հասկանալու համար, որ պահպանողականների խնդիրը պահպանման մեջ է (որոշակի իրեր անփոփոխ պահպանելու մեջ): Այստեղից բխում է հաջորդ հարցը՝ ի՞նչն էին այդ կուսակցության ներկայացուցիչները պատրաստվում պահպանել, եթե հանրապետությունում դեռեւս չեն հասցրել ձեւավորվել իշխանության ավանդույթներ, քաղաքացիական հասարակություն եւ ռազմավարական քաղաքական մշակույթ:
Երկրի ներքաղաքական դաշտում համատարած պարադոքսներ եւ հակասություններ են: Բավարար է նկատել, որ ձախ սոցիալ-հեղափոխական կուսակցություն հանդիսացող «Դաշնակցությունը», որն ավանդաբար միանշանակ չէր վերաբերում Նժդեհի գաղափարներին, կոալիցիա էր կազմում աջ ազգայնական Հանրապետական կուսակցության հետ, որը ցեղակրոնության եւ նժդեհականության հետեւորդ է:
«Բարգավաճ Հայաստանը» կողմնորոշվել է դեպի այնպիսի բարդ արժեքային հիմք, ինչպիսին լիբերալ-պահպանողականությունն է, որը դժվարությամբ է գոյատեւում անգամ դարավոր քաղաքական ավանդույթներ եւ իշխանական մշակույթ ունեցող երկրներում: Հայ ազգային կոնգրեսի կենտրոնամետներն ունեն հեղափոխական ծրագրեր եւ լոզունգներ, որոնք ոչ մի կերպ կողմնորոշված չեն դեպի «կենտրոնը» (դժվար է ասել, թե արդյոք այդ «կենտրոնական ընտրազանգվածն» առհասարակ գոյություն ունի):
Ըստ էության, այսօր երկրում ունենք միայն երկու խումբ՝ ֆեոդալական օլիգարխիան եւ ժողովուրդը: Այդ խմբերից յուրաքանչյուրն ապրում է իր կյանքով, իր կանոններով եւ իր շահերով, իսկ պետությունը վերածվել է համատեղ համագոյակցության ֆիզիկական սահմանների:
Համակարգի ապավենն ուժային կառույցներն են: Համակարգում յուրաքանչյուր նեղ խումբ շահագրգռված է, որ ուժային բլոկն լինի ուժեղ եւ ամուր (թույլ ապավենը միշտ էլ գլխավոր սպառնալիք է հանդիսանում): Այժմ Նիկոլ Փաշինյանը ստացել է համակարգի բաղադրիչներից երկուսի՝ «Բարգավաճ Հայաստանի» եւ «Դաշնակցության» աջակցությունը, եւ հիմա նրա ընտրության հարցը կախված է Հանրապետական կուսակցությունից, որը համակարգի գլխավոր ուժն է: Այլ կերպ ասած՝ կարճաժամկետ խնդրի լուծումն (ժամանակավոր պաշտոնի ստանձնումը) ամբողջությամբ կախված է այդ նույն համակարգային ուժերի քաղաքական կամքից:
Նման դասավորության պայմաններում առաջնային դեր է կատարում ոչ թե կուսակցական կարգապահությունը, այլ այդ երեք կուսակցությունների անդամների ֆորմալ եւ ոչ ֆորմալ կապերը: Այդ ուժերի ներկայացուցիչները բարեկամական կապեր ունեն (ընտանեկան ամուսնություններ), համատեղ բիզնեսներ եւ ընդհանուր գաղտնիքներ: Անձամբ ես բացառում եմ այն սցենարը, որ նման համակարգը (եւ ոչ միայն Հայաստանում) կգնա զիջումների՝ առանց «երկաթբետոնյա» երաշխիքներ ստանալու (օրինակ՝ ուժային բլոկն թողնել անփոփոխ): Հավասարումից չի կարելի հեռացնել նաեւ արտաքին կենտրոնները, որոնք լրջագույն ազդեցություն ունեն երկրի ներքաղաքական գործընթացների վրա:
Հիմնական պարտատերն՝ հանձին «Արեւմուտքի», անհանգստացած է երկրի վճարունակությամբ՝ արտաքին պարտքի հարցում, որն հասնում է 7 միլիարդ դոլարի (մոտավորապես ՀՆԱ-ի 58%-ը): Ռուսաստանն անհանգստանում է իր ազդեցության պահպանման համար (Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին եւ ՀԱՊԿ-ին, ռազմաբազան, Հակահրթիռային պաշտպանության միավորված համակարգը եւ այլն), իսկ Իրանը չի ցանկանում երկրում որեւէ արեւմտյան տարրեր տեսնել եւ այլն: Քանի դեռ հայկական կողմն ունի չլուծված արցախյան խնդիր (միջազգային ճանաչում) եւ պահպանվում է լուրջ ռազմա-քաղաքական եւ տնտեսական կախվածությունը արտաքին աշխարհից, հիմնարար խնդիրների լուծումը չափազանց բարդ կլինի:
Միջնաժամկետ հեռանկարում տեսնում եմ հետեւյալ քայլերը ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը:
Առաջին՝ արմատական փոփոխություններ կատարել երկրի միջնակարգ եւ բարձրագույն կրթության համակարգերում: Համակարգի իրական ճեղքումը տեղի կունենա միայն նոր սերնդին արժեքային հենք ներարկելու միջոցով: Այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ է ձեւավորել հայկական քաղաքական մտքի դպրոց, որը երկրին կապահովի անհրաժեշտ կադրերով:
Իրական եւ ռազմավարական մտածողություն ունեցող ընդդիմությունը պետք է հասկանա, որ նեխած իրականության դեմ պայքարելու գլխավոր զենքը ոչ թե ուժային կառույցներն են, այլ կրթության նախարարությունը: Պետք է ապահովել նոր հնարավորություններ, եւ նոր կրթական համակարգի նոր կադրերը ժամանակի ընթացքում կլրացնեն երկրի բոլոր կառույցները: Կարեւոր է նոր ապագայի կառուցումը սկսել կրթությունից արդեն հիմա, հակառակ դեպքում այն կորսված կլինի, եւ թավշյա հեղափոխությունը կկորցնի իր իմաստը:
Երկրորդ՝ ռազմավարական եւ թիրախային հայրենադարձություն: Այնպես է ստացվել, որ մեր հիմնական մարդկային կապիտալը, որը ֆանտաստիկ ներուժ ունի, ցրված է ամբողջ աշխարհում եւ ծառայում է այլ երկրների շահերին: Անհրաժեշտ է զինվել իռլանդացիների, հրեաների եւ լեհերի փորձառությամբ, եւ մշակել համայնքների հետ աշխատելու ծրագրեր: Երեք հիմնական ուղղություն եմ տեսնում՝ զանգվածային, ընտրողական եւ լոբբիստական հայրենադարձություն: Առաջին դեպքում մենք հետխորհրդային իրականությունը «կոտրում» ենք հայերով, որոնք տարբեր հասարակական-քաղաքական մշակույթների կրողներ են: Ընտրողական մոտեցումը պետք է ուղղված լինի դատարկ «խոռոչներն» մեծ փորձառություն եւ լայն միջազգային կապեր ունեցող մասնագետներով լցնելուն: Եվ վերջինը՝ տեղերում հայակենտրոն լոբբիստների ձեւավորմամբ, որոնք ունակ կլինեն պաշտպանել Հայաստանի ազգային շահերը միջազգային մակարդակում: Այսպիսով, խորապես համոզված եմ, որ նոր Հայաստանի կառուցման համար անհրաժեշտ է ստանալ երկու նախարարություն՝ կրթության եւ սփյուռքի:

Как действительно изменить систему и построить новую Армению? - Mediamax.am
Нынешний кризис полностью поглотил мои мысли. Как армянин я посчитал своим долгом делать аналитику для российских и зарубежных информационно-аналитических изданий. Несмотря на общенациональную эйфорию, которая вполне заслужена и понятна, имеется и понимание необходимости холодного анализа.
Я бы хотел остановиться на анализе фундаментальных факторов, которые стоят выше этой борьбы, и от которых зависят среднесрочные и долгосрочные перспективы армянской нации и государственности. Многие эксперты (отчасти и ваш покорный слуга) отвлеклись на царящие в стране страсти и забыли о том, что любой процесс необходимо рассматривать в динамике и с прагматичным пониманием многих X и Y.
Основой внутренней стабильности является здоровая конкуренция политических сил (организованное меньшинство), ориентированных на свою часть электората (неорганизованное большинство).
Партия – это политическая единица, основанная на неизменных ценностях, которые становятся фундаментом для конкуренции с другими силами в борьбе за умы и сердца народа.  В армянской действительности сформировалась принципиально иная конструкция, в которой движущей силой стали интересы феодально-олигархических групп интересов. Политический слой создавался на основе межличностных взаимоотношений, что постепенно породило тесную взаимозависимость. Ценностный компонент был опущен, неорганизованное большинство проигнорировано. Единственной идеей стало стремление к материальному обогащению, а воспроизводство власти рассматривалось как гарантия сохранения природной сущности системы.
Республиканская партия создана как правая консервативная сила, а в основе ее идеологии стоят идеи «Цехакрона» Гарегина Нжде. Однако возникает вопрос: как в стране с 25 летней историей независимости вообще может быть партия консервативного толка? Не нужно быть аналитиком и политтехнологом, чтобы понимать, что задача консерваторов заключается в консервировании (сохранении определенных вещей в неизменном состоянии). Отсюда следует еще один вопрос: что представители этой партии собирались консервировать, если в республике даже не успели сформироваться традиции власти, гражданское общество и стратегическая политическая культура. Все внутриполитическое поле страны – это сплошные парадоксы и противоречия. Достаточно заметить, что левая социал-революционная партия «Дашнакцутюн», которая традиционно далеко неоднозначно относилась к идеям Нжде, входит в коалицию с правыми националистами РПА, исповедующими «Цехакронизм и Нждеизм».
«Процветающая Армения» взяла направление на такую сложную ценностную базу, как либеральный консерватизм, который с трудом приживается даже в странах с вековыми политическими традициями и властной культурой. Центристы из Армянского национального конгресса идут с революционными программами и лозунгами, которые никак не ориентированы на «центр» (да и сложно сказать, имеется ли этот «центральный электорат» вообще).
По сути, сегодня мы имеем только две группы в стране – феодал-олигархат и народ. Каждая из этих групп живет своей жизнью, своими правилами и своими интересами, а государство превращено в обычные физические границы совместного сосуществования.
Подпорка системы – это силовые структуры. Каждая узкая группа в системе заинтересована в сильном и укрепленном силовом блоке (слабая подпорка всегда является главной угрозой). Исходя из этого, не совсем понятно, в чем смысл нынешних споров о том, кто будет временным премьер-министром. Сейчас Никол Пашинян получил поддержку от «Процветающей Армении» и «Дашнакцутюн» - двух элементов системы, и теперь вопрос о его назначении зависит от голосов Республиканской партии – основной силы системы. Иными словами, достижение краткосрочной задачи (взятия временного поста) целиком и полностью зависит от политической воли тех же самых системных сил.
В подобной конструкции на первую роль выходит не партийная дисциплина, а формальные и неформальные взаимосвязи членов всех трех партий. Представители этих сил имеют родственные отношения (династические браки), совместные бизнес-интересы и общие тайны. Лично я исключаю сценарий, при котором подобная система (и не только в Армении) пойдет на уступки без получения железобетонных гарантий (к примеру, сохранение силового блока неизменным). Нельзя убирать из уравнения и внешние центры, обладающие серьезным влиянием на внутренние процессы в стране. Основной кредитор в лице коллективного «Запада» озабочен платежеспособностью страны по внешнему долгу, который приближается к 7 млрд долларам (примерно 58% от ВВП).
Россия беспокоится о сохранении своего влияния (членство Армении в ЕАЭС и ОДКБ, военная база, объединенная система ПВО и др.), а Иран не хочет видеть в стране какие-либо западные элементы и т.д. Пока у армянской стороны остается неразрешенный арцахский вопрос (международное признание) и сохраняется серьезная военно-политическая и экономическая зависимость от внешнего мира, разобраться с фундаментальными задачами будет крайне проблематично.
В среднесрочной перспективе я вижу необходимость в следующих шагах.
Первое – кардинальное изменение системы среднего и высшего образования в стране. Настоящий слом системы последует только в случае прививания ценностного базиса новому поколению. В данном направлении нужно сформировать школу армянской политической мысли, которая будет обеспечивать страну необходимыми кадрами.
Реальная и стратегически мыслящая оппозиция должна понять, что главное оружие борьбы с прогнившей реальностью – это не силовые структуры, а министерство образования. Необходимо добиться большого коридора возможностей, и новые кадры новой системы образования со временем заполнят все структуры в стране. Важно начать строить новое будущее с образования уже сейчас, иначе оно будет потеряно, и бархатная революция потеряет свое значение.
Второе – стратегическая и точечная репатриация. Так сложилось, что наш основной человеческий капитал, имеющий фантастический потенциал, разбросан по всему миру и служит интересам других стран. Необходимо взять на вооружение опыт ирландцев, евреев и поляков и разработать программы по работе с общинами. Я вижу три основных направления: массовая репатриация, селекционная и лоббистская. В первом случае мы разбавляем постсоветскую реальность армянами, которые являются носителями разных общественно-политических культур. Селекционный отбор должен быть направлен на заполнение пустующих «дыр» профессионалами с большим опытом и широкими международными связями. И последнее – взращивание на местах армяноцентричных лоббистов, способных защищать национальные интересы Армении на международном уровне. Таким образом, я твердо убежден, что для строительства новой Армении нужно получить два министерства – образования и диаспоры.