Նամակ Կրեմլ, ՀՀԿ փաստացի ղեկավարին
Երբեք այս ժանրի երկրպագու չեմ եղել եւ թերահավատությամբ եմ վերաբերվել այն նամակներին, որոնք տարբեր առիթներով գրում էին Ձեզ Հայաստանից վերջին տարիներին: Բայց այնպես է ստացվել, որ այսօր Ձեզ դիմում եմ ոչ թե որպես Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, այլ որպես Հայաստանի Ազգային Ժողովում մեծամասնություն ունեցող ՀՀԿ կուսակցության փաստացի ղեկավարի:
Միանգամից ասեմ, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին իմ տեսակետը հայտնել եմ 2014 թվականին գրված Անվտանգություն vs ապագա՞ հոդվածում, ու եթե Ձեր օգնականները գայթակղություն ունենան նամակս ներկայացնել որպես «հակառուսական», թող կարդան նաեւ այդ հոդվածը:
Ինչպես գիտեք, ապրիլի 23-ին ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց Հայաստանի վարչապետի պաշտոնից, իսկ մի քանի օր անց կուսակցությունը հայտնեց, որ նոր ղեկավար է ընտրելու: ՀՀԿ առաջին փոխնախագահ, վարչապետի ներկայիս պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը կուսակցությունը չի ղեկավարում: Դրա ապացույցն այն փաստն է, որ ՀՀԿ-ն նրան վարչապետի թեկնածու չառաջադրեց:
Մայիսի 1-ին Հայաստանի խորհրդարանում մի քանի ժամ շարունակ քննարկում էին «Ելք» դաշինքի կողմից վարչապետի թեկնածու առաջադրված Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը: Դրանից մեկ օր առաջ փաստացի համաձայնություն էր ձեռք բերվել, որ ՀՀԿ-ն չի խոչընդոտելու Փաշինյանի ընտրությանը:
Բայց մայիսի 1-ին ՀՀԿ շատ ներկայացուցիչներ իրենց ելույթներում պնդում էին, որ Փաշինյանի ընտրությունը անթույլատրելի է՝ ուղղակի, անուղղակի եւ այլ ակնարկներ անելով Ձեր ղեկավարած երկրի հասցեին: Չգիտեմ, դա անում էին սեփական նախաձեռնությամբ, թե՞ «խորհուրդ» էին ստացել Ձեզանից եւ Ձեր օգնականներից: Ամեն դեպքում, ուզեք թե չուզեք, երեկ հենց Դուք էիք ՀՀԿ իրական առաջնորդի դերում:
Քանի որ այդպես է ստացվել, եկեք անկեղծ լինենք ու խոստովանենք, որ երբեք լիովին չեք վստահել ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանին: Առաջին ճաքը ձեր հարաբերություններում առաջացավ նրանից հետո, երբ նա 2008 թվականի Վրաստանի պատերազմից հետո մի քանի ամիս անց Միխայիլ Սաակաշվիլիին Պատվո շքանշան շնորհեց: Այդ մասին շատերը գիտեին, բայց բարձրաձայն չէին ասում: Հետո Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագրի հետ կապված հայտնի պատմությունն էր, երբ Սերժ Սարգսյանը մեկ օրում շրջադարձ կատարեց եւ հայտարարեց Եվրասիական միությանը Հայաստանի միանալու մասին:
Հավատացեք, մայիսի 1-ին խորհրդարանում տեղի ունեցած քննարկումներից հետո հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման անկեղծ կողմնակիցների թիվը ոչ թե ավելացավ, այլ պակասեց: Եվ հակառակը, ոչ թե պակասեց, այլ ավելացավ այն մարդկանց թիվը, որոնք հարց են տալիս՝արդյո՞ք ռազմա-տիեզերական ուժեր ունեցող Ռուսաստանը կարող էր տեղյակ չլինեն 2016 թվականի ապրիլին Ադրբեջանի նախապատրաստվող հարձակման մասին:
ՀՀԿ-ն իր այսօրվա վիճակով կենսունակ չէ, եւ անգամ Դուք չեք կարող նրան նոր շունչ հաղորդել: Դա կարող է ինքնուրույն անել միայն ՀՀԿ-ն, ընդունելով եւ վերլուծելով սխալները, նոր առաջնորդ գտնելով եւ զրոյից սկսելով: Այնքան ռուսաստանյան եւ գլոբալ հոգսեր ունեք, Ձեր ժամանակը ՀՀԿ-ի վրա մի վատնեք:
Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ,
Ժամանակին ծանոթներիցս մեկը հետաքրքիր բան ասաց. «Հայերն, երեւի, միակ ժողովուրդն են աշխարհում, որոնք ռուսներին իռացիոնալ են սիրում»: Եկեք բոլորս միասին փորձենք անել այնպես, որ այդ երանգը մեր հարաբերություններում պահպանվի:

A letter to Kremlin, to the actual “leader” of RPA
I have to admit I was never fond of this genre and felt very skeptical about the letters written to you from Armenia on various topics in recent years. However, today I am writing to you, and I am addressing you not as the President of the Russian Federation, but as the actual leader of the Republican Party of Armenia (RPA) that holds the majority in our parliament.
I should note beforehand that I have expressed my approach to Armenian-Russian relations in great detail in the article “Security vs Future?” that I wrote back in January 2014. I have to ask your assistants to read it and resist the temptation of presenting my letter as “anti-Russia”.
As you know, RPA leader Serzh Sargsyan resigned as Armenian Prime Minister on April 23 and several days later the party announced they were looking for a new leader. RPA First Vice President Karen Karapetyan who now serves as interim PM does not actually hold any leadership in the party. That much is evident from the fact that RPA did not nominate him for Prime Minister.
On May 1, the Armenian parliament held hours-long debates on the candidacy of Nikol Pashinyan, nominated by “Yelk” faction. A day earlier, there was a tacit agreement that RPA will not hinder his election.
Nevertheless, on May 1 many RPA representatives claimed that Pashinyan’s election is absolutely unacceptable and made direct, indirect or other allusions to the country you head. I do not know if they were doing so on their own or by a “recommendation” from you and your assistants. In any case, whether you intended or not, yesterday you were the actual “leader” of RPA.
If so, let’s be honest and admit you have never fully trusted RPA leader Serzh Sargsyan. The first crack in your relations appeared when he awarded Mikheil Saakashvili the Order of Honor mere months after the August war of 2008 in Georgia. Many people knew, but preferred not to speak about it publicly. The same concerns the fact after the Order of Honor story Serzh Sargsyan found it difficult to get a meeting with you and once waited for a very long time in Novo-Ogaryovo until you received him late at night. Then there was the notorious Armenia-EU Association Agreement story, when Serzh Sargsyan made a drastic turn of policy in one day and announced Armenia’s desire to join the Eurasian Economic Union.
Trust me, the May 1 debates in Armenian parliament have reduced, not increased the number of people sincerely supporting stronger ties with Russia. At the same time, they have grown the number of people asking if Russia, a country with a space military, couldn’t know more about Azerbaijan’s planned attack in April 2016.
In its current state, RPA is unviable and even you cannot breathe a new life into it. Only the party itself is capable of that, if RPA members admit and analyze their mistakes, elect a new leader, and start from a scratch. You have so many concerns in Russia and globally, RPA isn’t worth your time.
Dear Mr Putin,
Once a friend of mine made a curious statement, “Armenians are probably the only nation that loves the Russians irrationally.” Let us all try together to keep that note in our relations.