Նամակ Կրեմլ, ՀՀԿ փաստացի ղեկավարին
Երբեք այս ժանրի երկրպագու չեմ եղել եւ թերահավատությամբ եմ վերաբերվել այն նամակներին, որոնք տարբեր առիթներով գրում էին Ձեզ Հայաստանից վերջին տարիներին: Բայց այնպես է ստացվել, որ այսօր Ձեզ դիմում եմ ոչ թե որպես Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, այլ որպես Հայաստանի Ազգային Ժողովում մեծամասնություն ունեցող ՀՀԿ կուսակցության փաստացի ղեկավարի:
Միանգամից ասեմ, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին իմ տեսակետը հայտնել եմ 2014 թվականին գրված Անվտանգություն vs ապագա՞ հոդվածում, ու եթե Ձեր օգնականները գայթակղություն ունենան նամակս ներկայացնել որպես «հակառուսական», թող կարդան նաեւ այդ հոդվածը:
Ինչպես գիտեք, ապրիլի 23-ին ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց Հայաստանի վարչապետի պաշտոնից, իսկ մի քանի օր անց կուսակցությունը հայտնեց, որ նոր ղեկավար է ընտրելու: ՀՀԿ առաջին փոխնախագահ, վարչապետի ներկայիս պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը կուսակցությունը չի ղեկավարում: Դրա ապացույցն այն փաստն է, որ ՀՀԿ-ն նրան վարչապետի թեկնածու չառաջադրեց:
Մայիսի 1-ին Հայաստանի խորհրդարանում մի քանի ժամ շարունակ քննարկում էին «Ելք» դաշինքի կողմից վարչապետի թեկնածու առաջադրված Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը: Դրանից մեկ օր առաջ փաստացի համաձայնություն էր ձեռք բերվել, որ ՀՀԿ-ն չի խոչընդոտելու Փաշինյանի ընտրությանը:
Բայց մայիսի 1-ին ՀՀԿ շատ ներկայացուցիչներ իրենց ելույթներում պնդում էին, որ Փաշինյանի ընտրությունը անթույլատրելի է՝ ուղղակի, անուղղակի եւ այլ ակնարկներ անելով Ձեր ղեկավարած երկրի հասցեին: Չգիտեմ, դա անում էին սեփական նախաձեռնությամբ, թե՞ «խորհուրդ» էին ստացել Ձեզանից եւ Ձեր օգնականներից: Ամեն դեպքում, ուզեք թե չուզեք, երեկ հենց Դուք էիք ՀՀԿ իրական առաջնորդի դերում:
Քանի որ այդպես է ստացվել, եկեք անկեղծ լինենք ու խոստովանենք, որ երբեք լիովին չեք վստահել ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանին: Առաջին ճաքը ձեր հարաբերություններում առաջացավ նրանից հետո, երբ նա 2008 թվականի Վրաստանի պատերազմից հետո մի քանի ամիս անց Միխայիլ Սաակաշվիլիին Պատվո շքանշան շնորհեց: Այդ մասին շատերը գիտեին, բայց բարձրաձայն չէին ասում: Հետո Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագրի հետ կապված հայտնի պատմությունն էր, երբ Սերժ Սարգսյանը մեկ օրում շրջադարձ կատարեց եւ հայտարարեց Եվրասիական միությանը Հայաստանի միանալու մասին:
Հավատացեք, մայիսի 1-ին խորհրդարանում տեղի ունեցած քննարկումներից հետո հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման անկեղծ կողմնակիցների թիվը ոչ թե ավելացավ, այլ պակասեց: Եվ հակառակը, ոչ թե պակասեց, այլ ավելացավ այն մարդկանց թիվը, որոնք հարց են տալիս՝արդյո՞ք ռազմա-տիեզերական ուժեր ունեցող Ռուսաստանը կարող էր տեղյակ չլինեն 2016 թվականի ապրիլին Ադրբեջանի նախապատրաստվող հարձակման մասին:
ՀՀԿ-ն իր այսօրվա վիճակով կենսունակ չէ, եւ անգամ Դուք չեք կարող նրան նոր շունչ հաղորդել: Դա կարող է ինքնուրույն անել միայն ՀՀԿ-ն, ընդունելով եւ վերլուծելով սխալները, նոր առաջնորդ գտնելով եւ զրոյից սկսելով: Այնքան ռուսաստանյան եւ գլոբալ հոգսեր ունեք, Ձեր ժամանակը ՀՀԿ-ի վրա մի վատնեք:
Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ,
Ժամանակին ծանոթներիցս մեկը հետաքրքիր բան ասաց. «Հայերն, երեւի, միակ ժողովուրդն են աշխարհում, որոնք ռուսներին իռացիոնալ են սիրում»: Եկեք բոլորս միասին փորձենք անել այնպես, որ այդ երանգը մեր հարաբերություններում պահպանվի:

Письмо в Кремль, фактическому руководителю РПА
Признаюсь, никогда не был поклонником этого жанра, и с большим скептицизмом относился к письмам, которые писали Вам из Армении по разным поводам в последние годы. Но сложилось так, что сегодня я пишу Вам не как президенту Российской Федерации, а как к фактическому руководителю Республиканской партии Армении (РПА), обладающей большинством в парламенте.
Заранее скажу, что свое отношение к армяно-российским отношениям я подробно изложил в статье Безопасность vs будущее?, написанной в январе 2014 года, и попрошу Ваших помощников, у которых будет соблазн представить мое письмо как «антироссийское», ознакомиться и с ней.
Как Вы знаете, лидер РПА Серж Саргсян подал в отставку с поста премьер-министра Армении 23 апреля, а несколько дней спустя партия сообщила, что занята поисками нового лидера. Первый вице-председатель партии Карен Карапетян, исполняющий ныне обязанности премьер-министра Армении, партией не руководит. Свидетельством этого стало то обстоятельство, что РПА не стала выдвигать его кандидатом в премьеры.
1 мая в парламенте Армении прошли многочасовые обсуждения кандидатуры кандидата на пост премьер-министра Никола Пашиняна, выдвинутого оппозиционной фракцией «Елк». За день до этого было достигнуто негласное соглашение о том, что РПА не будет препятствовать его избранию.
Но 1 мая многие представители РПА в своих выступлениях говорили, что избрание Пашиняна совершенно недопустимо, делая при этом прямые, косвенные и иные намеки на возглавляемую Вами страну. Не знаю, делали ли они это по собственной инициативе, или получили «совет» от Вас и Ваших помощников. В любом случае, хотите этого или нет, вчера именно Вы выступали в роли реального лидера РПА.
Раз так получилось, давайте будем честными и признаем, что Вы никогда полностью не доверяли лидеру РПА Сержу Саргсяну. Первый надлом в ваших отношениях случился после того, когда он спустя несколько месяцев после августовской войны 2008 года в Грузии вручил Орден Почета Михаилу Саакашвили. Многие знали об этом, но предпочитали не говорить публично. Как и то, что после истории с орденом Сержу Саргсяну было нелегко добиться встречи с Вами и как-то раз он ждал достаточно долго в Ново-Огарево, пока Вы не приняли его поздно вечером. Потом была известная история с Соглашением об Ассоциации с ЕС, когда Серж Саргсян за один день совершил разворот и заявил о желании Армении вступить в Евразийский союз.
Поверьте, что после обсуждений в парламенте 1 мая искренних сторонников укрепления армяно-российских отношений стало не больше, а меньше. Зато людей, задающихся вопросом о том, могла ли Россия с ее военно-космическими войсками не знать о готовящемся Азербайджаном нападении в апреле 2016 года, стало не меньше, а больше.
РПА в ее нынешнем виде нежизнеспособна, и даже Вы не сможете вдохнуть в нее новую жизнь. Это сможет сделать только сама партия, признав и пронализировав ошибки, избрав нового лидера и начав все с нуля. У Вас такое количество российских и глобальных забот, не тратьте свое время на РПА.
Уважаемый Владимир Владимирович,
Один из моих знакомых как-то сказал интересную фразу о том, что «армяне, наверное, единственный народ в мире, который любит русских иррационально». Давайте все вместе попытаемся сделать так, чтобы сохранить эту нотку в наших отношениях.