Աջակցե՞նք Պաղեստինին - Mediamax.am
Երեւան է ժամանել պաղեստինյան «Ֆատh» կուսակցության պատվիրակությունը: Սեպտեմբերին Պաղեստինը մտադիր է ՄԱԿ-ում բարձրացնել իր անկախության ճանաչման հարցը, եւ պաղեստինցիները փորձում են ստանալ որքան հնարավոր է շատ երկրների աջակցությունը:
Պաղեստինյան պատվիրակության այցը Հայաստան ամենեւին էլ պատահական չէ, քանի որ կողմերը կապված են շատ, ոչ միշտ տեսանելի, թելերով: Ամենակարեւոր գործոններից մեկը Երուսաղեմի հայկական թաղամասի ճակատագիրն է:
2000 թ. Քեմփ-Դեվիդում կայացած բանակցությունների ժամանակ նախատեսվում էր Հին քաղաքի բաժանումը երկու մասի: Այդ բանաձեւի համաձայն, հրեական եւ հայկական հատվածները անցնում էին Իսրայելի, իսկ քրիստոնեական եւ մահմեդական հատվածները` Պաղեստինյան ինքնավարության հսկողության տակ: Սուրբ Հողի քրիստոնեական` Հայոց, Ուղղափառ եւ Կաթոլիկ եկեղեցիների առաջնորդները տեղեկացված չէին այս բանաձեւի մասին, եւ արդեն պոստֆակտում դիմեցին ԱՄՆ նախագահ Բիլ Քլինթոնին, Իսրայելի վարչապետ Էհուդ Բարաքին եւ Պաղեստինի ինքնավարության ղեկավար Յասեր Արաֆաթին` եկեղեցական առաջնորդներին բանակցությունների հերթական փուլին հրավիրելու առաջարկով, որպեսզի «մեր հավաքական ներկայությունը Երուսաղեմում հստակ պահպանվի եւ ամբողջությամբ երաշխավորված լինի»: «Մենք Հին քաղաքի քրիստոնեական եւ հայկական թաղամասերը դիտարկում ենք որպես հարակից եւ անբաժանելի` ընդհանուր ճակատագրով ամուր միացված հատվածներ», - գրում էին Եկեղեցիների առաջնորդները:
Հայկական թաղամասը կազմում է Հին քաղաքի մեկ վեցերորդը: Հայկական հատվածի ողջ սեփականությունը պատկանում է Պատրիարքարանին: Հայոց Պատրիարքարանին են պատկանում ոչ միայն եկեղեցական հողերի, ուր բնակվում են ավելի քան 50 վանականներ եւ եկեղեցականներ, այլ ցանկապատված համալիրի ներսում ապրող 6-7 հարյուր հայերի բնակավայրերը:
Երուսաղեմում ապրող 2000 հայերից գրեթե կեսը ապրում են քաղաքի քրիստոնեական եւ մահմեդական հատվածներում: Նրանք մտավախություն ունեն, որ քաղաքի բաժանումը կբերի հայկական համայնքի պառակտմանը: Մեկ այլ խնդիր է կրթությունը: Ոչ հայկական թաղամասերում բնակվող հայ երեխաները հաճախում են Սուրբ Հակոբ համալիրի դպրոցը, եւ քաղաքի բաժանման դեպքում նրանք կզրկվեն ազգային կրթություն ստանալու հնարավորությունից:
2000 թ. հունվարին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Իսրայել եւ Պաղեստինի ինքնավարություն կատարած ոչ պաշտոնական այցի հիմնական նպատակներից էր փլուզման եզրին կանգնած Երուսաղեմի հայ համայնքին սատար կանգնելը: Իսկ 2000 թ. վերջում ՀՀ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը դեմ է Երուսաղեմի հայկական եւ քրիստոնեական թաղամասերի բաժանմանը: «Կարծում ենք, որ Երուսաղեմի կարգավիճակի խնդրի ցանկացած լուծման դեպքում հայկական թաղամասը չպետք է անջատվի քրիստոնեականից: Հայոց պատրիարքարանը` Հունական եւ Լատինական պատրիարքությունների հետ միասին, դարերի ընթացքում եղել է «Երուսաղեմի քրիստոնեական դեմքը», - ասել էր նախարարը:
2000թ. օգոստոսին, արդեն Քեմփ-Դեվիդում կայացած բանակցությունների ձախողումից հետո, Յասեր Արաֆաթը հերքել էր իսրայելյան հաղորդագրությունները այն մասին, թե ինքը համաձայնվել էր Իսրայելի հսկողության տակ թողնել Երուսաղեմի Հայկական թաղամասը: Այն ժամանակ Արաֆաթը պաղեստինյան Al-Ayyam թերթին ասել էր. «Հայկական թաղամասը մեզ է պատկանում. մենք ու հայերը` մեկ ժողովուրդ ենք»: 2002թ. հոկտեմբերին Արաֆաթը Լոնդոնում լույս տեսնող արաբական Al-Hayat թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել էր. «Իսրայելը ուզում էր վերահսկել Երուսաղեմի հայկական թաղամասը, իսկ ես ասացի նրանց, որ երբեք չեմ դավաճանի հայերին»:
2003 թ. Գարեգին Բ-ն հանդես եկավ Երուսաղեմին հատուկ կարգավիճակ տալու օգտին: Նա նշում էր, որ Երուսաղեմի շուրջ ոչ մի որոշում չպետք է վտանգի այդ քաղաքի սրբությունների անձեռնմխելիությունը:
Այսպիսով, չնայած Հայաստանի իշխանությունները չեն կարող ուղղակի ազդել  Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանի որոշումների վրա, վերջին տարիներին Երեւանը բազմիցս ներկայացրել էր իր դիրքորոշումը: Չնայած դրան, ամենեւին էլ ակնհայտ չէ, որ Հայաստանը ՄԱԿ-ում կաջակցի անկախ Պաղեստինի պետության ստեղծմանը: Տվյալ դեպքում սա քաղաքական համակրանքի կամ հակակրանքի խնդիր չէ, այլ` սկզբունք, որը 2008 թ. վրաց-ռուսական պատերազմից հետո հնչեցրել էր ՀՀ նախագահը:
«Վերջին ժամանակներս ավելի հաճախ է հնչում այն հարցը` արդյո՞ք Հայաստանը  կճանաչի Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի անկախությունը: Ինչպես Կոսովոյի դեպքում, ակնհայտ է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության առկայության պայմաններում Հայաստանը չի կարող ճանաչել նույնանման ձեւավորումների անկախությունը` չճանաչելով Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը: Հիմքեր կան ենթադրելու, որ պաշտոնական Երեւանը նման դիրքորոշում կընդունի նաեւ Պաղեստինի հարցում: Հակառակ դեպքում, Պաղեստինի անկախությունը ճանաչելու դեպքում, մեզ համար շատ դժվար կլինի մերժել Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի անկախությունը ճանաչելու հավանական «խնդրանքները»:

В Ереван прибыла делегация палестинской партии «Фатх». В сентябре Палестина намерена поднять в ООН вопрос признания своей независимости, и палестинцы стремятся заручиться поддержкой как можно большего числа стран.
Визит палестинской делегации в Армению вовсе не случаен, поскольку стороны связаны многими, пусть не всегда видимыми, нитями. Одним из самых важных факторов является судьба Армянского квартала Иерусалима.
В 2000 году на переговорах в Кэмп-Дэвиде предлагалось, чтобы Старый город был разделен на две части. Согласно этой формуле, еврейский и армянский секторы переходили под контроль Израиля, а христианский и мусульманский - под контроль Палестинской автономии. Главы христианских церквей Святой Земли - Армянской, Православной и Католической не были осведомлены об этой формуле, и уже постфактум обратились к президенту США Биллу Клинтону, премьер-министру Израиля Эхуду Бараку и главе Палестинской автономии Ясиру Арафату с предложением пригласить на очередной раунд переговоров представителей церквей, "чтобы наше коллективное присутствие в Иерусалиме было недвусмысленно сохранено и полностью гарантировано". "Мы воспринимаем христианский и армянский кварталы Старого города как смежные и неделимые секторы, накрепко объединенные общей судьбой", - писали главы Церквей.
Армянский квартал составляет шестую часть Старого города. Вся собственность армянского сектора города принадлежит Патриархату. Армянский Патриархат занимает также позицию владельца не только монастырской земли, где обитают почти 50 монахов и священнослужителей, но и резиденций 6-7 сотен мирян, живущих внутри отгороженного комплекса.
Почти половина из 2000 армян, проживающих в Иерусалиме, живут в христианской и мусульманской частях города. Они опасаются, что раздел города может привести к расколу армянской общины. Другая проблема - образование. Дети армян, живущих не в Армянском квартале, ходят в школу комплекса Сурб Акоп, и при разделении города они могут лишиться возможности получать национальное образование.
Одной из основных целей неофициального визита президента Армении Роберта Кочаряна в Израиль и Палестинскую автономию в январе 2000 года, было именно выражение поддержки армянской общине Иерусалима, которая находится на грани распада и ассимиляции.
Еще в конце 2000 года министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что Армения выступает против разделения армянского и христианского кварталов Иерусалима. "Мы думаем, что при любом решении проблемы статуса Иерусалима, армянский квартал города не должен быть разделен от христианского. Наряду с Греческим и Латинским патриархатами Армянский патриархат в течение веков был "христианским лицом Иерусалима", -сказал министр.
В августе 2000 года, уже после провала переговоров в Кэмп-Дэвиде, Ясир Арафат опроверг сообщения израильских источников о том, что он согласился на то, чтобы армянский квартал Иерусалима остался под контролем Израиля. Арафат заявил тогда в интервью палестинской газете Al-Ayyam: "Армянский квартал принадлежит нам, мы и армяне - один народ". А в октябре 2002 года Арафат заявил в интервью издающейся в Лондоне арабской газете Al-Hayat: «Израиль хотел контролировать Армянский квартал Иерусалима, и я сказал им, что никогда не предам армян».
В 2003 году Католикос Гарегин Второй выступил за придание Иерусалиму специального статуса. Он отмечал, что ни одно решение по Иерусалиму не должно подвергать опасности неприкосновенность святынь этого города.
Таким образом, несмотря на то, что власти Армении не имеют прямых рычагов давления на Армянский Патриархат Иерусалима, Ереван за последние годы не раз обозначал свою позицию.
Несмотря на это, вовсе не очевидно, что Армения поддержит в ООН создание независимого Палестинского государства. И в данном случае это не вопрос политических симпатий, или антипатий, а принципа, который президент Армении озвучил вскоре после грузино-российской войны в августе 2008 года.
«В последнее время все чаще звучит вопрос - будет ли Армения признавать независимость Южной Осетии и Абхазии? Как и в случае с Косово, очевидно, что в условиях наличия карабахской проблемы, Армения не может признать независимость аналогичных формирований, не признав независимость Нагорного Карабаха», - говорил Серж Саргсян. Есть основания полагать, что этот подход официального Еревана применим и в случае Палестины. В противном случае, если мы признаем независимость Палестины, нам будет крайне сложно отказать возможным «просьбам» о признании Южной Осетии и Абхазии.