Սրդան Գոլուբովիչը կարդում է Սարգիս Կապուտյանի վկայությունը
Սրդան Գոլուբովիչը սերբ կինոռեժիսեր է: 2007 թվականին նրա նկարահանած «Թակարդը» ֆիլմը ստացել է ավելի քան 20 միջազգային մրցանակ եւ հավակնում էր «Օսկարի»` «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում:
«100 վայրկյան» նախագծի համար Սրդան Գոլուբովիչը կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Սարգիս Կապուտյանի վկայությունից:
Սարգիս Կապուտյանի վկայությունը Վանի կոտորածների մասին
[1916, oգոստոսի 14]
Յուվա
Առաջին օրը նրանք մեզ մերկացրին, այնուհետեւ հրացաններն ուղղեցին մեր վրա եւ սպասում էին հրամանի:
Աղայի ծառաներից մեկը, ով հատուկ թշնամանք էր տածում իմ նկատմամբ, հրոսակներին խնդրեց հանձնել ինձ իրեն, որպեսզի հատուկ դաժանությամբ սպանի: Նրանք հաճույքով համաձայնվեցին: Ինձ առանձնացրին ընկերներիցս եւ մենք մի քանի քայլ հեռու գնացինք:
Նա սկսեց փայտով հարվածել ինձ: Ես հասկացա, որ միեւնույն է՝ մեռնելու եմ, եւ հարձակվեցի նրա վրա: Նա բղավեց. «Սպանում է ինձ»: Հանկարծ բոլորը դեպի ինձ վազեցին ու սկսեցին կրակել, սակայն, բարեբախտաբար, օրը մութ ու անձրեւոտ էր եւ ինձ հաջողվեց թաքնվել դաշտում, քանի որ ի վիճակի չէի երկար վազել: Ոտքերս թույլ էին ու ես ընկա գետնին:
Ինձ երկար փնտրելուց հետո նրանք գյուղ վերադարձան: Մի քիչ հանգստացա, այնուհետեւ մագլցեցի Սեգ լեռը: Այնտեղ մնացի 5-6 օր` հաղթահարելով ձյունը, անձրեւն ու մրրիկը, սոված, ծարավ ու ամբողջովին մերկ, երբ հանկարծ հանդիպեցի մեր գյուղի կանանց: Նրանք ինձ ասացին, որ գյուղն ամբողջությամբ այրել են ու բոլորին սրի են քաշել:

Srdan Golubovic reads the testimony of Sargis Kaputian
Srdan Golubovic is a Serbian film director. His film “Klopka” won a total of 21 international awards and was shortlisted for the Oscar in Best Foreign Film category in 2007.
For 100 seconds project Srdan Golubovic reads an extract from Armenian Genocide survivor Sargis Kaputian 's testimony.
Testimony of survivor Sargis Kaputian on the massacre at the village of Kyoshk of Hayots Dzor in Van district of Van province (extract)
August 14, 1916
Yuva
First day they stripped us, then directed the guns at us and started waiting for an order.
One of the servants of the agha who felt a special animosity towards me asked the mob to give me to him to kill with more torture. They agreed with pleasure. I was separated from my friends, and we moved a few steps away.
He started beating me with a stick. I understood that I was going to die in any case so I attacked him. He shouted:”He’s killing me!”. Suddenly everybody came running towards me and shooting at me but fortunately it was a dark and rainy day and I managed to hide in а field because I was unable to run far; my legs were weak and I fell down.
After a long search they returned to the village. I had some rest and then climbed Mount Seg. I stayed there for 5-6 days in snow, storm and rain, hungry, thirsty and completely naked until I met some women from our village. They told me the village was completely burnt and everybody was ruthlessly slaughtered.
The source of Sargis Kaputian's testimony: National Archives of Armenia, Armenian Genocide by Ottoman Turkey, 1915, Testimony of survivors, Collection of documents, Yerevan-2013.