Սրդան Գոլուբովիչը կարդում է Սարգիս Կապուտյանի վկայությունը
Սրդան Գոլուբովիչը սերբ կինոռեժիսեր է: 2007 թվականին նրա նկարահանած «Թակարդը» ֆիլմը ստացել է ավելի քան 20 միջազգային մրցանակ եւ հավակնում էր «Օսկարի»` «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում:
«100 վայրկյան» նախագծի համար Սրդան Գոլուբովիչը կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Սարգիս Կապուտյանի վկայությունից:
Սարգիս Կապուտյանի վկայությունը Վանի կոտորածների մասին
[1916, oգոստոսի 14]
Յուվա
Առաջին օրը նրանք մեզ մերկացրին, այնուհետեւ հրացաններն ուղղեցին մեր վրա եւ սպասում էին հրամանի:
Աղայի ծառաներից մեկը, ով հատուկ թշնամանք էր տածում իմ նկատմամբ, հրոսակներին խնդրեց հանձնել ինձ իրեն, որպեսզի հատուկ դաժանությամբ սպանի: Նրանք հաճույքով համաձայնվեցին: Ինձ առանձնացրին ընկերներիցս եւ մենք մի քանի քայլ հեռու գնացինք:
Նա սկսեց փայտով հարվածել ինձ: Ես հասկացա, որ միեւնույն է՝ մեռնելու եմ, եւ հարձակվեցի նրա վրա: Նա բղավեց. «Սպանում է ինձ»: Հանկարծ բոլորը դեպի ինձ վազեցին ու սկսեցին կրակել, սակայն, բարեբախտաբար, օրը մութ ու անձրեւոտ էր եւ ինձ հաջողվեց թաքնվել դաշտում, քանի որ ի վիճակի չէի երկար վազել: Ոտքերս թույլ էին ու ես ընկա գետնին:
Ինձ երկար փնտրելուց հետո նրանք գյուղ վերադարձան: Մի քիչ հանգստացա, այնուհետեւ մագլցեցի Սեգ լեռը: Այնտեղ մնացի 5-6 օր` հաղթահարելով ձյունը, անձրեւն ու մրրիկը, սոված, ծարավ ու ամբողջովին մերկ, երբ հանկարծ հանդիպեցի մեր գյուղի կանանց: Նրանք ինձ ասացին, որ գյուղն ամբողջությամբ այրել են ու բոլորին սրի են քաշել:

Срдан Голубович читает свидетельство Саргиса Капутяна
Срдан Голубович - сербский кинорежиссер. Его фильм «Западня» (2007) получил более 20-и международных призов и был номинирован на «Оскара» в категории «Лучший зарубежный фильм».
Для проекта «100 секунд» Срдан Голубович читает отрывок из свидетельства пережившего Геноцид Саргиса Капутяна.
Свидетельство Саркиса Капутяна о погромах в Ване
14 августа 1916  года
Юва
В первый день они раздели нас, направили на нас оружие и стали ждать приказа.
Один из слуг аги, который относился ко мне с особой неприязнью, попросил шайку предоставить меня ему, чтобы убить с особой жестокостью. Они с удовольствием согласились. Меня отделили от товарищей, и мы отошли на несколько шагов.
Он начал бить меня палкой. Я понял, что все равно умру, и бросился на него. Он закричал: «Убивают!». Вдруг все побежали ко мне и начали стрелять, но к счастью, день был пасмурным и дождливым, и мне удалось спрятаться в поле-  я был не в состоянии долго бежать. Мои ноги ослабли, и я упал на землю.
После долгих поисков они вернулись назад. Я немного отдохнул, а потом взобрался на гору Сег. Я находился там дней 5-6, пережив снег, дождь и вьюгу, страдая от голода и жажды, полностью обнаженный, когда внезапно встретил женщин из нашего села. Они мне сказали, что село сожгли, а всех жителей безжалостно вырезали.