Դոնալդ Բլոքսհեմը կարդում է Ռուբեն Վարդանյանի վկայությունը
«100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած է Ռուբեն Վարդանյանի վկայությունից:
Մուշի վիլայեթի Մուշի շրջանի Գոմս գյուղի կոտորածը վերապրած Ռուբեն Վարդանյանի վկայությունը
Զատիկի վերջին 10-15 ոստիկաններ եկան մեր գյուղ: Նրանք ասացին, որ կառավարությունը բոլորիս կանչում է: Առավոտյան նրանք շրջապատեցին գյուղը, նրանցից մի քանիսը ներխուժեցին, հավաքեցին բոլորին, կանանց ու երեխաներին, եւ քշեցին: Նրանք կրակում եւ սպանում էին բոլոր նրանց, ովքեր փորձում էին փախչել: Երկու հոգի այնտեղ սպանվեցին: Հետո եւս 4 հոգի փորձեցին փախչել ու սպանվեցին: Նրանք մի տղամարդու բռնեցին ու թրով կտրեցին նրա գլուխը:
Որոշ ժամանակ քայլելուց հետո վերադարձանք մեր գյուղ, որտեղ այլ գյուղերից շատ մարդիկ էին հավաքվել: Թուրքերը քաղաքից եկան, ընտրեցին գեղեցիկ կանանց ու աղջիկներին եւ տարան: Իմ ընկեր Ռասուլը եկավ, ընտրեց մորս, երեք եղբայրներիս ու ինձ եւ տարավ Բաղեշ` իր տանը պահելու: Մենք այնտեղ մեկ ամիս մնացինք: Մի անգամ մթերք ու ապրանքներ գտնելու համար թուրք երեխաների հետ մեր գյուղ գնացի: Մեր գյուղի բոլոր տները քանդված էին, փայտե մասերը` գողացված: Եկեղեցում ու շրջակա պարտեզում շատ դիակներ կային, թուրքերը 80 կանանց ու երեխաների դիակներ հաշվեցին:

Дональд Блоксхэм читает свидетельство Рубена Варданяна
Для проекта 100 секунд Дональд Блоксхэм читает отрывок из свидетельства Рубена Варданяна, пережившего Геноцид армян.
Свидетельство Рубена Варданяна, пережившего погром в селе Гомс, провинция Муш
Под конец Пасхи 10-15 полицейских пришли в наше село. Они сказали, что все мы нужны правительству. Утром они окружили село, некоторые из них проникли внутрь, собрали всех, включая женщин и детей, и погнали. Они стреляли во всех, кто пытался бежать. Двое были убиты прямо там. Потом еще четверо пытались бежать и были убиты. Они поймали одного мужчину и отрубили ему голову.
Через некоторое время мы снова вернулись в наше село, где собрались многие жители из соседних сел. Турки пришли из города, выбрали красивых женщин и девушек и ушли. Мой друг Расул пришел, выбрал мою маму, троих братьев и меня и отвел нас в Багеш, где был его дом. Там мы прожили месяц. Однажды я пошел вместе с турецкими детьми в наше село, чтобы достать еды. Все дома в нашем селе были разрушены. В церкви и парке при ней было много трупов: турки насчитали 80 тел женщин и детей.