100 seconds` բոլոր 24 վկայությունները - Mediamax.am
Մարտի 25-ից ապրիլի 23-ը Մեդիամաքսը ներկայացնում էր «100 վայրկյան» նախագծի շրջանակում նկարահանված տեսահոլովակները:
Այստեղ կարող եք դիտել բոլոր 24 հոլովակները: Եթե ցանկանում եք կարդալ յուրաքանչյուր վկայության տեքստային վերծանումը, այցելեք «100 վայրկյան» նախագծի էջը:
Սալի Դեյը բրիտանացի դերասանուհի է: 2001 թվականից հանդես է գալիս թատրոնում եւ կինոյում, հեռուստատեսային բեմադրություններում: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Մարիամ Ղազարյանի վկայությունից:
Մարկո Մյուլերը կինոպրոդյուսեր է: Տարբեր տարիներին նա զբաղեցրել է Վենետիկի, Հռոմի, Ռոտերդամի եւ Լոկարնոյի միջազգային կինոփառատոնների տնօրենի պաշտոնը: Այժմ նա Պեկինի Միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր խորհրդականն է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Գոհար Սարյանի վկայությունից:
Սերգեյ Պարխոմենկոն ռուսաստանցի լրագրող եւ հասարակական գործիչ է: Նա եղել է «Իտոգի» եւ «Վոկրուգ սվետա» ամսագրերի գլխավոր խմբագիրը, իսկ այսօր գլխավորում է «Դիսերնետ» նախագիծը եւ «Վերջին հասցեն հիմնադրամը»: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Համբարձում Հարությունյանի վկայությունից:
Զվիադ Քորիձեն վրացի լրագրող եւ հասարակական գործիչ է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած է Ռուբեն Վարդանյանի վկայությունից:
Ադրիանա Սկլենարիկովա-Կարեմբոն սուպերմոդել եւ դերասանուհի է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած է Սաթենիկ Պարունակյանի վկայությունից:
Արթուր Աբրահամը պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկ է, WBO վարկածով Աշխարհի գործող չեմպիոնն է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած է Միհրան Կապրիչանյանի վկայությունից:
Յաիր Աուրոնը պատմաբան եւ ցեղասպանագետ է, Իսրայելի բաց համալսարանի պրոֆեսոր: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած է Դավիթ Մելքոնյանի եւ Հմայակ Մաթեւոսյանի վկայությունից:
Միտյա Ալեշկովկսին ռուսաստանցի լուսանկարիչ եւ հասարակական գործիչ է, Nuzhnapomosh.ru հիմնադրամի ղեկավարը: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Դիլբար Մկրտչյանի վկայությունից:
Սրդան Գոլուբովիչը սերբ կինոռեժիսեր է: 2007 թվականին նրա նկարահանած «Թակարդը» ֆիլմը ստացել է ավելի քան 20 միջազգային մրցանակ եւ հավակնում էր «Օսկարի»` «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Սարգիս Կապուտյանի վկայությունից:
Պետրոս Մարկարիսը հայտնի հույն գրող եւ սցենարիստ է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Գրիգոր Տեր-Գրիգորյանի վկայությունից:
Թիմ Ջուդան The Economist ամսագրի թղթակիցն ու քաղաքական վերլուծաբանն է, հեղինակել է մի քանի գիրք Սերբիայի եւ Կոսովոյի մասին: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Վաչագան Պետրոսյանի վկայությունից:
Անտոն Նոսիկը ռուսաստանցի հասարակական գործիչ է, լրագրող եւ բլոգեր: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Անդրանիկ Մուրադյանի վկայությունից:
Լաշա Բաքրաձեն պատմաբան եւ գրականագետ է, Վրաստանի Գրականության թանգարանի տնօրենը: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Դավիթ Ֆարմանյանի վկայությունից:
Աննա Մուգլալիսը ֆրանսիացի դերասանուհի եւ մոդել է: Կարլ Լագերֆելդը ընտրել էր նրան որպես իր «մուսաներից» մեկը՝ Chanel պայուսակների, զարդերի եւ ժամացույցների ներկայացման համար: 2009 թվականին Աննա Մուգլալիսը խաղաց գլխավոր դերը «Կոկո Շանել եւ Իգոր Ստրավինսկի» ֆիլմում: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Յալդուզ Եղիազարյանի վկայությունից:
Ամբերին Զամանը լրագրող է, The Economist ամսագրի թղթակիցը Թուրքիայում: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Սառա Մուրադյանի վկայությունից:
Ֆելիպե Բարբոսան բրազիլացի ռեժիսոր է: 2007 թվականին նրա նկարահանած «Աղի համբույր» ֆիլմը 10-ից ավել միջազգային մրցանակ էր ստացել: Filmmaker ամսագիրը նրան ընդգրկել է «Անկախ կինոյի 25 նոր դեմքեր» ցանկում: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Գոհար Սարյանի վկայությունից:
Ջոն Դին ավստրալացի հասարակական գործիչ է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Թովմաս Պողոսյանի վկայությունից:
Ռիչարդ Պենյան Նյու-Յորքի կինոփառատոնի նախկին ծրագրային տնօրենն է, Կոլումբիայի համալսարանի Արվեստների դպրոցի պրոֆեսորը: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Գալուստ Գալստյանի վկայությունից:
Դոնալդ Բլոքսհեմը անգլիացի պատմաբան է, Journal of Holocaust Education ամսագրի խմբագիրը: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած է Ռուբեն Վարդանյանի վկայությունից:
Սերժ Թանգյանը երաժիշտ է, System of a Down (SOAD) խմբի երգիչը: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Սանամ Հովհաննիսյանի վկայությունից:
Կշիշտոֆ Զանուսին լեհ ռեժիսոր է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Միսակ Սեդրակյանի վկայությունից:
Լեւոն Արոնյանը հայ շախմատիստ է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Սաթենիկ Պարունակյանի վկայությունից:
Թոմաս դե Վաալը բրիտանացի լրագրող եւ գրող է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Պողոս Վարդանյանի վկայությունից:

100 seconds: все 24 свидетельства
Здесь можно посмотреть все 24 ролика. Тексты свидетельств доступны на странице проекта «100 секунд».
Салли Дэй - британская актриса, с 2001 года играет в театре, снимается в кино и телевизионных постановках. Для проекта 100 секунд она читает отрывок из свидетельства Мариам Казарян, пережившей Геноцид армян.
Марко Мюллер - кинопродюсер и кинокритик. В разные годы он занимал посты директора международных кинофестивалей в Роттердаме, Локарно, Венеции и Риме. В начале этого года Марко Мюллер занял пост главного советника Пекинского международного кинофестиваля. Для проекта 100 секунд он читает отрывок из свидетельства Гоар Сарьян, пережившей Геноцид армян.
Серхей Пархоменко - известный российский журналист и общественный деятель. Был главным редактором журналов «Итоги» и «Вокруг Света». В настоящее время руководит проектами «Диссернет» и «Последний адрес». Для проекта 100 секунд он читает отрывок из свидетельства о. Амбарцума Арутюняна, пережившего Геноцид армян.
Звиад Коридзе - известный грузинский журналист. Для проекта 100 секунд он читает отрывок из свидетельства Рубена Варданяна, пережившего Геноцид армян.
Адриана Скленарикова-Карамбе - супермодель и актриса. Для проекта «100 секунд» она читает отрывок из свидетельства пережившей Геноцид Сатеник Парунакян.
Артур Абрахам – профессиональный боксер, действующий чемпион мира по версии WBO. Для проекта «100 секунд» он читает отрывок из свидетельства пережившего Геноцид Миграна Капричаняна.
Яир Аурон – историк, специалист по изучению геноцидов, профессор Открытого университета Израиля. Для проекта «100 секунд» он читает отрывок из свидетельства переживших Геноцид Давида Мелконяна и Амаяка Матевосяна.
Митя Алешковский - фотограф, общественный деятель, руководитель фонда Nuzhnapomosh.ru. Для проекта «100 секунд» он читает отрывок из свидетельства пережившего Геноцид Дилбара Мкртчяна.
Срдан Голубович - сербский кинорежиссер. Его фильм «Западня» (2007) получил более 20-и международных призов и был номинирован на «Оскара» в категории «Лучший зарубежный фильм». Для проекта «100 секунд» он читает отрывок из свидетельства пережившего Геноцид Саргиса Капутяна.
Петрос Маркарис – греческий писатель и сценарист. Для проекта «100 секунд» он читает отрывок из свидетельства пережившего Геноцид Григора Тер-Григоряна.
Тим Джуда – корреспондент и политический аналитик The Economist, автор книг о Сербии и Косово. Для проекта «100 секунд» он читает отрывок из свидетельства пережившего Геноцид Вачагана Петросяна.
Антон Носик - общественный деятель, журналист и блоггер. Для проекта «100 секунд» он читает отрывок из свидетельства пережившего Геноцид Андраника Мурадяна.
Лаша Бакрадзе – историк, литературовед, директор Музея литературы Грузии. Для проекта «100 секунд» он читает отрывок из свидетельства Давида Фарманяна, пережившего Геноцид армян.
Анна Муглалис - французская актриса и модель. Была одной из «муз» Карла Лагерфельда: снималась в рекламе сумок, украшений и часов Chanel. В 2009 году сыграла роль Коко Шанель в фильме “Coco Chanel & Igor Stravinsky”, которым закрывался Каннский кинофестиваль. Для проекта «100 секунд» она читает отрывок из свидетельства пережившей Геноцид Ялдуз Егиазарян.
Амберин Заман – журналист, корреспондент The Economist в Турции. Для проекта «100 секунд» она прочитала отрывок из свидетельства пережившей Геноцид Сары Мурадян.
Фелипе Барбоса – бразильский кинорежиссер. Его фильм «Соленый поцелуй» (Salt Kiss), снятый в 2007 году, получил более 10 международных кинопремий. Журнал Filmmaker включил его в список «25 новых лиц независимого кино». Для проекта «100 секунд» он прочитал отрывок из свидетельства Гоар Сарьян.
Джон Ди - австралийский общественный деятель. Для проекта «100 секунд» он прочитал отрывок из свидетельства Товмаса Погосяна, пережившего Геноцид.
Ричард Пенья - профессор школы искусств Колумбийского университета, бывший программный директор Нью-Йоркского кинофестиваля. Для проекта «100 секунд» он прочитал отрывок из свидетельства Галуста Галстяна, пережившего Геноцид.
Дональд Блоксхэм - английский историк, редактор журнала Journal of Holocaust Education. Для проекта 100 секунд он читает отрывок из свидетельства Рубена Варданяна, пережившего Геноцид армян.
Серж Танкян – музыкант, солист группы System of a Down (SOAD). Для проекта «100 секунд» он прочитал отрывок из свидетельства Санам Ованнисян, пережившей Геноцид.
Кшиштоф Занусси – польский кинорежиссер. Для проекта «100 секунд» он прочитал отрывок из свидетельства Мисака Седракяна.
Левон Аронян - армянский гроссмейстер. Для проекта «100 секунд» он прочитал отрывок из свидетельства Сатеник Парунакян.
Томас де Ваал – британский журналист и писатель. Для проекта «100 секунд» он прочитал отрывок из свидетельства Погоса Варданяна.