100 seconds` բոլոր 24 վկայությունները - Mediamax.am
Մարտի 25-ից ապրիլի 23-ը Մեդիամաքսը ներկայացնում էր «100 վայրկյան» նախագծի շրջանակում նկարահանված տեսահոլովակները:
Այստեղ կարող եք դիտել բոլոր 24 հոլովակները: Եթե ցանկանում եք կարդալ յուրաքանչյուր վկայության տեքստային վերծանումը, այցելեք «100 վայրկյան» նախագծի էջը:
Սալի Դեյը բրիտանացի դերասանուհի է: 2001 թվականից հանդես է գալիս թատրոնում եւ կինոյում, հեռուստատեսային բեմադրություններում: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Մարիամ Ղազարյանի վկայությունից:
Մարկո Մյուլերը կինոպրոդյուսեր է: Տարբեր տարիներին նա զբաղեցրել է Վենետիկի, Հռոմի, Ռոտերդամի եւ Լոկարնոյի միջազգային կինոփառատոնների տնօրենի պաշտոնը: Այժմ նա Պեկինի Միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր խորհրդականն է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Գոհար Սարյանի վկայությունից:
Սերգեյ Պարխոմենկոն ռուսաստանցի լրագրող եւ հասարակական գործիչ է: Նա եղել է «Իտոգի» եւ «Վոկրուգ սվետա» ամսագրերի գլխավոր խմբագիրը, իսկ այսօր գլխավորում է «Դիսերնետ» նախագիծը եւ «Վերջին հասցեն հիմնադրամը»: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Համբարձում Հարությունյանի վկայությունից:
Զվիադ Քորիձեն վրացի լրագրող եւ հասարակական գործիչ է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած է Ռուբեն Վարդանյանի վկայությունից:
Ադրիանա Սկլենարիկովա-Կարեմբոն սուպերմոդել եւ դերասանուհի է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած է Սաթենիկ Պարունակյանի վկայությունից:
Արթուր Աբրահամը պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկ է, WBO վարկածով Աշխարհի գործող չեմպիոնն է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած է Միհրան Կապրիչանյանի վկայությունից:
Յաիր Աուրոնը պատմաբան եւ ցեղասպանագետ է, Իսրայելի բաց համալսարանի պրոֆեսոր: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած է Դավիթ Մելքոնյանի եւ Հմայակ Մաթեւոսյանի վկայությունից:
Միտյա Ալեշկովկսին ռուսաստանցի լուսանկարիչ եւ հասարակական գործիչ է, Nuzhnapomosh.ru հիմնադրամի ղեկավարը: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Դիլբար Մկրտչյանի վկայությունից:
Սրդան Գոլուբովիչը սերբ կինոռեժիսեր է: 2007 թվականին նրա նկարահանած «Թակարդը» ֆիլմը ստացել է ավելի քան 20 միջազգային մրցանակ եւ հավակնում էր «Օսկարի»` «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Սարգիս Կապուտյանի վկայությունից:
Պետրոս Մարկարիսը հայտնի հույն գրող եւ սցենարիստ է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Գրիգոր Տեր-Գրիգորյանի վկայությունից:
Թիմ Ջուդան The Economist ամսագրի թղթակիցն ու քաղաքական վերլուծաբանն է, հեղինակել է մի քանի գիրք Սերբիայի եւ Կոսովոյի մասին: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Վաչագան Պետրոսյանի վկայությունից:
Անտոն Նոսիկը ռուսաստանցի հասարակական գործիչ է, լրագրող եւ բլոգեր: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Անդրանիկ Մուրադյանի վկայությունից:
Լաշա Բաքրաձեն պատմաբան եւ գրականագետ է, Վրաստանի Գրականության թանգարանի տնօրենը: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Դավիթ Ֆարմանյանի վկայությունից:
Աննա Մուգլալիսը ֆրանսիացի դերասանուհի եւ մոդել է: Կարլ Լագերֆելդը ընտրել էր նրան որպես իր «մուսաներից» մեկը՝ Chanel պայուսակների, զարդերի եւ ժամացույցների ներկայացման համար: 2009 թվականին Աննա Մուգլալիսը խաղաց գլխավոր դերը «Կոկո Շանել եւ Իգոր Ստրավինսկի» ֆիլմում: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Յալդուզ Եղիազարյանի վկայությունից:
Ամբերին Զամանը լրագրող է, The Economist ամսագրի թղթակիցը Թուրքիայում: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Սառա Մուրադյանի վկայությունից:
Ֆելիպե Բարբոսան բրազիլացի ռեժիսոր է: 2007 թվականին նրա նկարահանած «Աղի համբույր» ֆիլմը 10-ից ավել միջազգային մրցանակ էր ստացել: Filmmaker ամսագիրը նրան ընդգրկել է «Անկախ կինոյի 25 նոր դեմքեր» ցանկում: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Գոհար Սարյանի վկայությունից:
Ջոն Դին ավստրալացի հասարակական գործիչ է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Թովմաս Պողոսյանի վկայությունից:
Ռիչարդ Պենյան Նյու-Յորքի կինոփառատոնի նախկին ծրագրային տնօրենն է, Կոլումբիայի համալսարանի Արվեստների դպրոցի պրոֆեսորը: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Գալուստ Գալստյանի վկայությունից:
Դոնալդ Բլոքսհեմը անգլիացի պատմաբան է, Journal of Holocaust Education ամսագրի խմբագիրը: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած է Ռուբեն Վարդանյանի վկայությունից:
Սերժ Թանգյանը երաժիշտ է, System of a Down (SOAD) խմբի երգիչը: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Սանամ Հովհաննիսյանի վկայությունից:
Կշիշտոֆ Զանուսին լեհ ռեժիսոր է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Միսակ Սեդրակյանի վկայությունից:
Լեւոն Արոնյանը հայ շախմատիստ է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Սաթենիկ Պարունակյանի վկայությունից:
Թոմաս դե Վաալը բրիտանացի լրագրող եւ գրող է: «100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Պողոս Վարդանյանի վկայությունից:

100 Seconds: all 24 testimonies
Here you can watch all the 24 videos. If you want to read the transcripts, visit the page of 100 Seconds project.
Sally Day is a British actress. Since 2001, she has been a theater and movie actress and has appeared in TV performances. For 100 seconds project she reads an extract from Armenian Genocide survivor Mariam Ghazarian’s testimony.
Marco Mueller is a film producer. He was Artistic Director of the Rotterdam International Film Festival, Locarno International Film Festival, Venice International Film Festival (Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica). In February 2015 Marco Mueller has been appointed chief adviser to the Beijing Film Festival. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Gohar Sarian's testimony.
Sergey Parkhomenko is a prominent Russian journalist. He was editor-in-chief of Itogi and Vokrug Sveta magazines. Today he is heading Dissernet and Last Address projects. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Father Hambardzum Harutyunian testimony.
Zviad Koridze is a prominent Georgian journalist. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Ruben Vardanian’s testimony.
Adriana Sklenarikova-Karembeu is a fashion supermodel and actress. For 100 seconds project she reads an extract from Armenian Genocide survivor Satenik Parunakian's testimony.
Arthur Abraham is a professional boxer residing in Berlin. He is the current WBO Super Middleweight Champion. Abraham is the former IBF Middleweight Champion from 2005 to 2009, making ten successful defences of his title, the fourth most in middleweight history. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Mihran Kaprichanian's testimony.
Yair Auron is an Israeli historian, scholar and expert specializing on Holocaust and Genocide studies. Since 2005, he serves as the Head of the Department of Sociology, Political Science and Communication of The Open University of Israel and an Associate Professor. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivors Davit Melkonian's and Hmayak Matevosian's testimony.
Mitya Aleshkovskiy is a photographer and civic activist, he heads Nuzhnapomosh.ru Charitable Foundation. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Dilbar Mkrtchian's testimony.
Srdan Golubovic is a Serbian film director. His film “Klopka” won a total of 21 international awards and was shortlisted for the Oscar in Best Foreign Film category in 2007. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Sargis Kaputian 's testimony.
Petros Markaris is a Greek writer. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Grigor Ter-Grigorian's testimony.
Tim Judah is a reporter and political analyst for The Economist, and has written several books, mainly focussing on Serbia and Kosovo. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Vachagan Petrosian's testimony.
Anton Nossik is a civic activist, blogger and journalist. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Andranik Muradian's testimony.
Lasha Bakradze is a historian and philologist, Director of Georgian Museum of Literature. For “100 seconds” project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Davit Farmanian’s testimony.
Anna Mouglalis is a French actress and model. She was chosen by Karl Lagerfeld as one of his “muses”, promoting Chanel bags, fine jewelry, and watches. Mouglalis was cast as Coco Chanel in the 2009 film “Coco Chanel & Igor Stravinsky”. For “100 seconds” project she reads an extract from Armenian Genocide survivor Yalduz Yeghiazarian's testimony.
Amberin Zaman is a journalist, Turkey correspondent for The Economist. For “100 seconds” project she reads an extract from Armenian Genocide survivor Sara Muradian's testimony.
Fellipe Barbosa is a Brazilian filmmaker. His “Salt Kiss” (2007) film won over 10 international awards. He was featured among Filmmaker’s Magazine “25 New Faces of Independent Film”. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Gohar Sarian's testimony.
Jon Dee is an Australian campaigner and social entrepreneur. For “100 seconds” project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Tovmas Poghosian's testimony.
Richard Pena is the former program director of the New York Film Festival, Professor of Professional Practice at the School of Arts at Columbia University. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Galust Galustian's testimony.
Donald Bloxham is a Professor of Modern History, Editor of the Journal of Holocaust Education. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Ruben Vardanian’s testimony.
Serj Tankian is a musician and composer, frontman of System of a Down (SOAD) rock-band. For “100 seconds” project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Sanam Hovhannisian's testimony.
Krzysztof Zanussi is a Polish film director and producer. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Misak Sedrakian's testimony.
Levon Aronian is an Armenian chess Grandmaster. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Satenik Parunakian's testimony.
Thomas de Waal is a British journalist and writer. For 100 seconds project he reads an extract from Armenian Genocide survivor Poghos Vardanian's testimony.