Լեոնիդ Մելամեդը, Ռալֆ Յիրիկյանը եւ Պյեռ Ֆատուշը
Այդ բացը լրացնելու ցանկությամբ Մեդիամաքսը գործարկում է 5/10/15 խորագիրը, որն ամեն շաբաթ ներկայացնելու իրադարձությունները, որոնք տեղի էին ունենում Հայաստանում 5, 10 եւ 15 տարի առաջ:
•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2002 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 11-17
Ընդհատված երկխոսություն Թուրքիայի հետ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը սեպտեմբերի 11-ին համոզմունք էր հայտնել, որ Թուրքիայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից հետո «Երեւանն ու Անկարան պատրաստակամություն կհայտնեն շարունակել այս տարի սկսած երկխոսությունը»: Նա հիշեցրել էր, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ իր երկխոսությունը ընդհատվել էր Իսմայիլ Ջեմի հրաժարականից հետո:
Առաջընթացը Սադարակում եւ ելույթները Նյու Յորքում
Սեպտեմբերի 11-ին Վարդան Օսկանյանը ասել էր, որ Սադարակում կայացած վերջին հանդիպմանը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահներին «հաջողվել է առաջընթաց գրանցել մի շարք հարցերի շուրջ»:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Հեյդար Ալիեւը՝ Սարադակի հանդիպումից հետո Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Հեյդար Ալիեւը՝ Սարադակի հանդիպումից հետո
Մի քանի օր անց, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Վարդան Օսկանյանը եւ Վիլայաթ Գուլիեւը, ելույթ ունենալով Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի 57-րդ նստաշրջանում, հանդես եկան փոխադարձ մեղադրանքներով:
Ադրբեջանի արտգործնախարարը, մասնավորապես, հայտարարել էր, որ «վկայակոչելով ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը, Հայաստանը փորձում է քողարկել ադրբեջանական տարածքների բռնազավթման իր քաղաքականությունը»: Իսկ Վարդան Օսկանյանը նշել էր, որ «Ադրբեջանն ունի ընտրելու հնարավորություն. շարունակել հանդես գալ կոպիտ ցնորված մանիպուլյացիաներով կամ միանալ խնդրի խաղաղ լուծմանն ուղղված միջազգային ջանքերին»:
Վիլայաթ Գուլիեւը ՄԱԿ-ում Վիլայաթ Գուլիեւը ՄԱԿ-ում
Լուսանկարը` ՄԱԿ
Քոչարյանը՝ ընդդիմության կողմից միասնական թեկնածուի կողմնակից
ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը սեպտեմբերի 17-ին ասել էր, որ ողջունում է երկրի 16 ընդդիմադիր ուժերի միավորումը:
«Ես կափսոսամ, եթե որևէ պատճառներով այդ միավորմանը չհաջողվի նախագահական ընկերություններում առաջադրել միասնական թեկնածու: Եթե ընդդիմությունը առաջադրի միասնական թեկնածու, առաջին իսկ փուլում նախագահ ընտրելու հավանականությունը կավելանա, եւ դա միայն ողջունելի կլինի», - ասել էր նախագահը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ.  2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 11-17
Մահացել է Յեն Պորտերֆիլդը
Սեպտեմբերի 11-ին, 61 տարեկան հասակում մահացավ Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Յեն Պորտերֆիլդը (Ian Porterfield):
Դրանից մի քանի ամիս առաջ Պորտերֆիլդի մոտ քաղցկեղ էին ախտորոշել, սակայն նա շարունակում էր աշխատել Հայաստանի հավաքականի հետ: Շոտլանդացի մասնագետի անվան հետ էին կապում ազգային հավաքականի վերջին հաջողությունները` Ղազախստանի եւ Լեհաստանի հավաքականների նկատմամբ տարած հաղթանակներն ու Պորտուգալիայի թիմի հետ ոչ ոքին:
Իէն Պորտերֆիլդը տոնում է հաղթականը Լեհաստանի նկատմամբ Իէն Պորտերֆիլդը տոնում է հաղթականը Լեհաստանի նկատմամբ
Լոնդոնյան The Times-ը մեջբերում էր Յեն Պորտերֆիլդի տիկնոջ` Գլենդայի խոսքերը.
«Նա ցանկանում էր մահանալ աշխատելիս: Ես միշտ կհիշեմ Պորտուգալիայի հավաքականի հետ խաղի նախօրեին Երեւանի մարզադաշտում կայացած մարզումները: Մարդիկ հավաքվել էին մարզադաշտում տեսնելու պորտուգալացի աստղերին` Կրիշտիանու Ռոնալդուին, Դեկուին եւ այլոց, սակայն երբ հայտնվեց Յենը, նրանք բոլորը կանգնեցին եւ սկսեցին վանկարկել նրա անունը: Դա շատ հուզիչ էր»:
«Մանչեսթեր Յունայթեդի» գլխավոր մարզիչ սըր Ալեքս Ֆերգյուսոնը Պորտերֆիլդի մահն անվանել էր «ողբերգություն նրա ընտանիքի եւ ֆուտբոլի համար»:
Հայ ըմբիշները Բաքվում
«Ձեր հաղթանակները կցնցեն աշխարհը»,- սեպտեմբերի 13-ին ասել էր Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՀԱՕԿ) նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը՝ ճանապարհելով Բաքվի աշխարհի առաջնությանը մեկնող հունահռոմեական եւ ազատ ոճերի ըմբշամարտի հավաքականների անդամներին:
Ծառուկյանը հիշեցրել էր, որ վերջին 20 տարվա ընթացքում հայ մարզիկները չէին մասնացել Ադրբեջանում անցկացվող միջազգային մրցումներին:
Քոչարյանը չի թաքցնում, որ իր հետնորդը Սերժ Սարգսյանն է
Նախագահի մամուլի քարտուղար Վիկտոր Սողոմոնյանը սեպտեմբերի 14-ին ասել էր, որ երկրի ղեկավարը չի թաքցնում, որ գործող վարչապետ Սերժ Սարգսյանին ցանկանում է տեսնել որպես հաջորդ նախագահ:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը
Մեկնաբանելով ընտրություններում ՀՀ  նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ տեղեկությունները, Վիկտոր Սողոմոնյանը նշել էր, որ «ընտրություններին մասնակցելը իր սահմանադրական իրավունք է, սակայն Տեր-Պետրոսյանը ինքը պետք է որոշի նման քայլի նպատակահարմարությունը»:
Գյուլի նախագահ դառնալը նոր հույսեր չտվեց
Սեպտեմբերի 14-ին Վիկտոր Սողոմոնյանը ասել էր, որ Աբդուլլաh Գյուլի նախագահ ընտրվելուց հետո հայկական կողմը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման նոր հույսեր չունի:
ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը նկատել էր, որ վերջին տարիների ընթացքում Գյուլը զբաղեցրել էր Թուրքիայի արտգործնախարարի պաշտոնը, եւ «եթե այն քաղաքական ուժը, որը նա ներկայացնում է, իսկապես ցանկանար կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, ապա ոչինչ չէր խանգարում համապատասխան քայլեր ձեռնարկել»:
МТС-ը ձեռք բերեց ՎիվաՍելի բաժնետոմսերի 80 %-ը
Ռուսական MTC ընկերությունը դարձավ հայկական «ՎիվաՍել» բջջային օպերատորի բաժնետոմսերի 80%-ի սեփականատերը: Սեպտեմբերի 14-ին այդ մասին Երեւանում հայտարարեցին MTC-ի նախագահ Լեոնիդ Մելամեդը, «ՎիվաՍելի» գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ու Fattouche Group լիբանանյան ներդրումային ընկերության նախագահ Պյեռ Ֆատուշը:
Լեոնիդ Մելամեդը, Ռալֆ Յիրիկյանը եւ Պյեռ Ֆատուշը Լեոնիդ Մելամեդը, Ռալֆ Յիրիկյանը եւ Պյեռ Ֆատուշը
MTC-ը ձեռք էր բերել International Cell Holding Ltd. ընկերության կանոնադրական կապիտալի 80%-ը, որը հանդիսանում էր «ՎիվաՍել» ապրանքանիշի ներքո հանդես եկող «Ղ-Տելեկոմ» ՓԲԸ-ի 100 տոկոսանոց անուղղակի սեփականատերը, ինչպես նաեւ ստորագրել էր մնացած 20 տոկոսանոց բաժնի ձեռք բերման օպցիոն պայմանագիր:
Գործարքի գումարը կազմել էր  310 մլն եվրո` ներառյալ 50 մլն եվրոն, որոնք վաճառողին պետք է վճարվեին 3 տարվա ընթացքում` 2008-2010 թթ. ընկերության հասույթի եւ եկամտաբերության հաստատված ցուցանիշների կատարման դեպքում:
MTC-ը «Ղ-Տելեկոմին» նաեւ տրամադրել էր 140 մլն եվրոյի վարկ` պարտքերի մարման եւ ներդրումային ծրագրերի ֆինանսավորելու նպատակով:
Լեոնիդ Մելամեդը հայտարարել էր, որ «տվյալ ձեռքբերումն ամբողջությամբ համապատասխանում է MTC-ի ռազմավարությանը` ուղղված ԱՊՀ արագ աճող շուկաների ներուժի օգտագործմանը»:
Արա Հարությունյանը գլխավորեց ԼՂՀ կառավարությունը
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 17-ին հրամանագիր էր ստորագրել՝ Արա Հարությունյանին ԼՂՀ վարչապետ նշանակելու մասին: Նախագահը հույս էր հայտնել, որ  նոր կառավարությունը պատվով կկատարի իր առջեւ դրված խնդիրները եւ տնտեսական եւ սոցիալական ոլորտներում զգալի արդյունքների կհասնի: Արա Հարությունյանը դարձավ Արցախի թվով վեցերորդ կառավարության ղեկավարը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ.  2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 11-17
Հայերի մահը Հալեպում
Սեպտեմբերի 11-ին Հալեպում, շրջանցիկ ճանապարհով օդանավակայանից վերադառնալիս, ռմբակոծության տակ էին հայտնվել եւ զոհվել սիրիահայեր Մեսրոպ Աճեմյանը, Հարութ Սուլավյանը, Արսեն Պեպեջյանը եւ վերջինիս կինը:
Վիրավորվել էր եւս 10 հայ:
Գլեն Հյուզը Ստեփանակերտում
Ռոք-աստղ, Deep Purple-ի նախկին անդամ, Black Country Communion սուպեր-խմբի անդամ Գլեն Հյուզը սեպտեմբերի 13-ին ելույթ ունեցավ ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում:
Գլեն Հյուզը Հայաստանում Գլեն Հյուզը Հայաստանում
Գլեն Հյուզը Dorians խմբի համերգի հատուկ հյուրն էր, որի հետ միասին ելույթ ունեցավ նաեւ Black Country Communion խմբի այլ անդամ Դերեկ Շիրինյանը:
Անվճար բացօթյա համերգը անց էր կացվել Ստեփանակերտի կենտրոնում եւ հավաքել էր բազմահազարանոց լսարան: Համերգի նախաձեռնությունը պատկանում էր Հայաստանի ներկայիս վարչապետ Կարեն Կարապետյանին:

Гленн Хьюз в Армении
Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян выразил 11 сентября уверенность в том, что после предстоящих парламентских выборов в Турции «Ереван и Анкара выразят готовность продолжить диалог, начатый в этом году». Он напомнил, что его диалог с министром иностранных дел Турции был прерван после отставки Исмаила Джема.
Прогресс в Садараке и выступления в Нью-Йорке
11 сентября Вардан Осканян сказал, что в ходе последней встречи в Садараке президентам Азербайджана и Армении «удалось добиться прогресса по ряду вопросов».
Роберт Кочарян и Гейдар Алиев после встречи в Садараке Роберт Кочарян и Гейдар Алиев после встречи в Садараке
Спустя несколько дней министры иностранных дел Армении и Азербайджана Вардан Осканян и Вилаят Гулиев обменялись взаимными обвинениями, выступая на 57-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке.
Глава МИД Азербайджана, в частности, заявил, что «обращаясь к принципу права наций на самоопределение, Армения пытается закамуфлировать свою политику по аннексии азербайджанских территорий». А Вардан Осканян заметил, что «у Азербайджана есть выбор: продолжать выступать с грубыми бредовыми манипуляциями или присоединиться к международным усилиям по мирному решению конфликта».
Вилаят Гулиев в ООН Вилаят Гулиев в ООН
Фото: ООН
Кочарян - за единого кандидата от оппозиции
Президент Армении Роберт Кочарян заявил 17 сентября, что приветствует объединение 16-и оппозиционных сил страны.
«Я буду сожалеть, если по каким-то причинам этому объединению не удастся выдвинуть единого кандидата на президентских выборах. Если оппозиция выдвинет единого кандидата, вероятность избрания президента в первом же туре возрастет, и это можно будет только приветствовать», - заявил президент.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 СЕНТЯБРЯ 2007 ГОДА
Скончался Иэн Портерфильд
11 сентября в возрасте 61 лет скончался главный тренер национальной сборной Армении по футболу Иэну Портерфильд (Ian Porterfield).
За несколько месяцев до этого у Иэна Портерфильда диагностировали рак кишечника, однако он продолжал работать со сборной Армении. С именем шотландского специалиста армянские любители футбола связывали последние удачи национальной сборной: победы над сборными Казахстана и Польши и ничью с командой Португалии.
Иэн Портерфильд празднует победу над сборной Польши Иэн Портерфильд празднует победу над сборной Польши
Лондонская The Times приводила слова вдовы Иэна Портерфильда Гленды:
«Он желал умереть за работой. Я всегда буду помнить тренировку на стадионе в Ереване накануне матча со сборной Португалии. Люди собрались на стадионе, чтобы увидеть португальских звезд: Криштиану Роналду, Деку и других, однако когда появился Иэн, все они встали и начали выкрикивать его имя. Это было очень трогательно».
Главный тренер «Манчестер Юнайтед», сэр Алекс Фергюсон назвал смерть Портерфильда «трагедией для его семьи и для футбола».
Армянские борцы в Баку
«Ваши победы потрясут весь мир», - заявил 13 сентября президент Национального Олимпийского Комитета (НОК) Армении Гагик Царукян, провожая членов сборных по греко-римской и вольной борьбе, отправляющихся в Баку на чемпионат мира.
Царукян напомнил, что за последние 20 лет армянские спортсмены не участвовали в проходящих в Азербайджане международных соревнованиях.
Кочарян не скрывает, что видит своим преемником Сержа Саргсяна
Пресс-секретарь президента Армении Виктор Согомонян заявил 14 сентября, что глава государства не скрывает, что хотел бы видеть следующим президентом Армении действующего премьер-министра Сержа Саргсяна.
Роберт Кочарян и Серж Саргсян Роберт Кочарян и Серж Саргсян
Комментируя сообщения о возможном участии в выборах экс-президента Армении Левона Тер-Петросяна, Виктор Согомонян сказал, что «участие в выборах является его конституционным правом, однако Тер-Петросян должен сам решить целесообразность этого шага».
Избрание Гюля не дало новых надежд
14 сентября Виктор Согомонян сказал, что у армянской стороны нет новых надежд на нормализацию отношений с Турцией в свете избрания президентом Абдуллы Гюля.
Пресс-секретарь президента Армении заметил, что на протяжении последних лет Абдулла Гюль занимал пост министра иностранных дел Турции, и «если бы политическая сила, которую он представляет, действительно желала улучшения отношений с Арменией, ничего не мешало ей предпринять соответствующие шаги».
МТС приобрела 80 % акций VivaCell
Российская компания МТС стала владельцем 80 % акций армянского сотового оператора VivaCell. 14 сентября об этом в Ереване объявили президент МТС Леонид Меламед, гендиректор VivaCell Ральф Йирикян и президент ливанской инвестиционной компании Fattouche Group Пьер Фатуш.
Леонид Меламед, Ральф Йирикян и Пьер Фатуш Леонид Меламед, Ральф Йирикян и Пьер Фатуш
МТС приобрела 80 % уставного капитала компании International Cell Holding Ltd, которая является 100-процентным косвенным владельцем ЗАО «K-Telecom», выступающего под брендом VivaCell, а также заключила опционное соглашение на покупку оставшейся 20-процентной доли.
Сумма сделки составила 310 млн евро, включая 50 млн евро, которые будут выплачены продавцу в течение 3 лет – с 2008 по 2010 гг. - при условии выполнения установленных целевых показателей выручки и доходности компании.
МТС также предоставила «K-Telecom» кредит в 140 млн евро для погашения существующих долгов и финансирования инвестиционной программы.
Леонид Меламед заявил, что «данное приобретение полностью соответствует стратегии МТС, нацеленной на использование потенциала быстрорастущих рынков СНГ».
Ара Арутюнян возглавил правительство НКР
Президент НКР Бако Саакян подписал 17 сентября указ о назначении Ара Арутюняна премьер-министром НКР. Президент выразил надежду, что новое правительство с честью выполнит поставленные перед ним задачи и добьется ощутимых результатов в экономике и социальной сфере. Ара Арутюнян стал шестым по счету главой правительства НКР за время независимости республики.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 СЕНТЯБРЯ 2012 ГОДА
Гибель армян в Алеппо
11 сентября, возвращаясь из аэропорта в Алеппо по объездной дороге, попали под обстрел и погибли сирийские армяне Месроп Ачемян, Арут Сулавян, Арсен Пепеджян и его жена.
В результате инцидента были ранены еще 10 армян.
Гленн Хьюз в Степанакерте
Звезда мирового рока, участник супер-группы Black Country Communion Гленн Хьюз выступил 13 сентября на концерте в столице НКР Степанакерте.
Гленн Хьюз в Армении Гленн Хьюз в Армении
Гленн Хьюз стал специальным гостем концерта группы Dorians, вместе с которой выступал другой участник Black Country Communion Дерек Шеринян.
Бесплатный концерт под открытым небом прошел в центре Степанакерта и собрал многотысячную аудиторию. Инициатором концерта выступил нынешний премьер-министр Армении Карен Карапетян.