•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2002 թվականի դեկտեմբերի 11-17
Դեկտեմբերի 10-ին Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) նախարարական համաժողովում որոշում կայացվեց Հայաստանի՝ կազմակերպությանն անդամակցելու վերաբերյալ:
Պասկալ Լամին Պասկալ Լամին
«Հայաստանի անդամակցումը ԱՀԿ-ին կօգնի երկրին օգտվել համաշխարհային առեւտրային համակարգի առավելություններից եւ վկայում է այն մասին, որ եւս մի երկիր ընտրել է առեւտրի եւ զարգացման ուղին, որն անհրաժեշտ է իր քաղաքացիների պահանջներն ապահովելու համար»,- ասել էր Առեւտրի հարցերով Եվրոպական Հանձնաժողովի անդամ Պասկալ Լամին:
Հայաստանը դարձավ վեցերորդ ետխորհրդային երկիրը, որն անդամակցեց ԱՀԿ-ին՝ Լատվիայից, Լիտվայից, Էստոնիայից, Վրաստանից եւ Մոլդովայից հետո:
Պատմության մեջ առաջին այցը
Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի հավաքական զորքերի հրամանատար գեներալ Ջոզեֆ Ռալսթոնը դեկտեմբերի 16-ին ժամանեց Երեւան:
ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպումից հետո կայացած ճեպազրույցում Ռալսթոնը ընդգծել էր, որ Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի հավաքական զորքերի հրամանատարը պատմության մեջ առաջին անգամ է այցելում Հայաստան:
Ջոզեֆ Ռալսթոնը Երեւանում կայացած ճեպազրույցում Ջոզեֆ Ռալսթոնը Երեւանում կայացած ճեպազրույցում
Նա հայտարարել էր, որ Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի համագործակցությունը «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» (ԳՀԽ) ծրագրի շրջանակներում «օրեցօր ուժեղանում է»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 թվականի դեկտեմբերի 11-17
«Ժամանակն է ավարտել աշխատանքը»
ԱՄՆ Պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հացերով օգնական Դենիել Ֆրիդը հայտարարել էր, որ «եկել է ժամանակն ավարտել աշխատանքը ղարաբաղյան կարգավորման հիմնական սկզբունքների շուրջ»:
«Հարավային Կովկասը չի կարող լիարժեք օգտագործել իր ներուժն առանց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման: Քանի դեռ Հայաստանը տարածաշրջանում մնում է մեկուսացված, բարգավաճման եւ ազատության, հետեւաբար եւ կայունության ընդհանուր տեսլականը կմնա անհասանելի: Եկել է ժամանակն ավարտել աշխատանքը ղարաբաղյան կարգավորման հիմնական սկզբունքների շուրջ»,- ասել էր Ֆրիդը՝ ելույթ ունենալով «Ադրբեջանի,Թուրքիայի եւ ԱՄՆ հարաբերություններն ու նրանց կարեւորությունն Եվրասիայում» համաժողովում:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 թվականի դեկտեմբերի 11-17
Ծառուկյանի հետքայլը
Դեկտեմբերի 12-ին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարեց, որ չի մասնակցի 2013 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններին եւ չի աջակցի թեկնածուներից եւ ոչ մեկին:
Մեկնաբանելով այդ որոշումը` ՀՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Վարդան Օսկանյանը ասել էր.
«Չնայած, որ ես այլ կերպ էի պատկերացնում մեր քայլերն ու հետագա պայքարը, այդուհանդերձ հարգում եմ ընդունված որոշումը»:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 ДЕКАБРЯ 2002 ГОДА
10 декабря на министерской конференции Всемирной Торговой Организации (ВТО) было принято решение о вступлении Армении в эту организацию.
Паскаль Лами Паскаль Лами
«Вступление Армении в ВТО поможет ей воспользоваться преимуществами мировой торговой системы, и является очевидным свидетельством того, что еще одна страна выбрала путь торговли и развития, необходимый для обеспечения потребностей своих граждан», - сказал 11 декабря член Европейской Комиссии по вопросам торговли Паскаль Лами.
Армения стала шестой постсоветской страной, вступившей в ВТО после Латвии, Литвы, Эстонии, Грузии и Молдовы.
Первый визит в истории
Командующий объединенными войсками НАТО в Европе генерал Джозеф Ральстон прибыл 16 декабря в Ереван.
Джозеф Ральстон на брифинге в Ереване Джозеф Ральстон на брифинге в Ереване
Выступая на брифинге после встречи с президентом Робертом Кочаряном, Ральстон подчеркнул, что впервые в истории Командующий объединенными войсками НАТО в Европе посещает Армению. Он заявил, что сотрудничество Армении и НАТО в рамках программы «Партнерство ради мира» (ПРМ) «усиливается с каждым днем».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 ДЕКАБРЯ 2007 ГОДА
«Пришло время завершить работу»
Помощник госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Дэниэл Фрид заявил, что «пришло время завершить работу над базовыми принципами карабахского урегулирования».
«Южный Кавказ не может полноценно использовать свой потенциал без урегулирования нагорно-карабахского конфликта. До тех пор, пока Армения остается изолированной в регионе, общее видение процветания и свободы, следовательно - и стабильности, будет недостижимым. Пришло время завершить работу над базовыми принципами карабахского урегулирования», - заявил Дэниэл Фрид, выступая на конференции «Азербайджано-турецко-американские отношения и их важность для Евразии».
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  11-17 ДЕКАБРЯ 2012 ГОДА
Отказ Царукяна
12 декабря партия «Процветающая Армения» заявила, что не будет участвовать в предстоящих в феврале 2013 года президентских выборах и не станет поддерживать ни одного из кандидатов.
Комментируя это решение, экс-глава МИД Армении, депутат от «Процветающей Армении» Вардан Осканян заявил:
«Несмотря на то, что я иначе представлял себе наши шаги и дальнейшую борьбу, тем не менее, я уважаю принятое решение».