•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2002 թվականի դեկտեմբերի 11-17
Դեկտեմբերի 10-ին Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) նախարարական համաժողովում որոշում կայացվեց Հայաստանի՝ կազմակերպությանն անդամակցելու վերաբերյալ:
Պասկալ Լամին Պասկալ Լամին
«Հայաստանի անդամակցումը ԱՀԿ-ին կօգնի երկրին օգտվել համաշխարհային առեւտրային համակարգի առավելություններից եւ վկայում է այն մասին, որ եւս մի երկիր ընտրել է առեւտրի եւ զարգացման ուղին, որն անհրաժեշտ է իր քաղաքացիների պահանջներն ապահովելու համար»,- ասել էր Առեւտրի հարցերով Եվրոպական Հանձնաժողովի անդամ Պասկալ Լամին:
Հայաստանը դարձավ վեցերորդ ետխորհրդային երկիրը, որն անդամակցեց ԱՀԿ-ին՝ Լատվիայից, Լիտվայից, Էստոնիայից, Վրաստանից եւ Մոլդովայից հետո:
Պատմության մեջ առաջին այցը
Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի հավաքական զորքերի հրամանատար գեներալ Ջոզեֆ Ռալսթոնը դեկտեմբերի 16-ին ժամանեց Երեւան:
ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպումից հետո կայացած ճեպազրույցում Ռալսթոնը ընդգծել էր, որ Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի հավաքական զորքերի հրամանատարը պատմության մեջ առաջին անգամ է այցելում Հայաստան:
Ջոզեֆ Ռալսթոնը Երեւանում կայացած ճեպազրույցում Ջոզեֆ Ռալսթոնը Երեւանում կայացած ճեպազրույցում
Նա հայտարարել էր, որ Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի համագործակցությունը «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» (ԳՀԽ) ծրագրի շրջանակներում «օրեցօր ուժեղանում է»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 թվականի դեկտեմբերի 11-17
«Ժամանակն է ավարտել աշխատանքը»
ԱՄՆ Պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հացերով օգնական Դենիել Ֆրիդը հայտարարել էր, որ «եկել է ժամանակն ավարտել աշխատանքը ղարաբաղյան կարգավորման հիմնական սկզբունքների շուրջ»:
«Հարավային Կովկասը չի կարող լիարժեք օգտագործել իր ներուժն առանց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման: Քանի դեռ Հայաստանը տարածաշրջանում մնում է մեկուսացված, բարգավաճման եւ ազատության, հետեւաբար եւ կայունության ընդհանուր տեսլականը կմնա անհասանելի: Եկել է ժամանակն ավարտել աշխատանքը ղարաբաղյան կարգավորման հիմնական սկզբունքների շուրջ»,- ասել էր Ֆրիդը՝ ելույթ ունենալով «Ադրբեջանի,Թուրքիայի եւ ԱՄՆ հարաբերություններն ու նրանց կարեւորությունն Եվրասիայում» համաժողովում:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 թվականի դեկտեմբերի 11-17
Ծառուկյանի հետքայլը
Դեկտեմբերի 12-ին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարեց, որ չի մասնակցի 2013 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններին եւ չի աջակցի թեկնածուներից եւ ոչ մեկին:
Մեկնաբանելով այդ որոշումը` ՀՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Վարդան Օսկանյանը ասել էր.
«Չնայած, որ ես այլ կերպ էի պատկերացնում մեր քայլերն ու հետագա պայքարը, այդուհանդերձ հարգում եմ ընդունված որոշումը»:

•    15 YEAS AGO: 11-17 DECEMBER, 2002
At the ministerial conference on December 10, the World Trade Organization accepted Armenia into its ranks.
Pascal Lamy Pascal Lamy
"Accession to the WTO will now help Armenia reap the benefits of the world trade system. This is a clear sign that another country has chosen the path of trade and development to satisfy the demands of its citizens," commented EU Trade Commissioner Pascal Lamy.
Armenia became the sixth former Soviet republic to join WTO, following Latvia, Lithuania, Estonia Georgia, and Moldova.
The first visit in history
NATO Supreme Allied Commander Europe, General Joseph Ralston arrived in Yerevan on December 16.
Joseph Ralston speaks at a briefing in Yerevan Joseph Ralston speaks at a briefing in Yerevan
Speaking at the briefing after the meeting with Armenian President Robert Kocharyan, Joseph Ralston pointed out it was the first time in history that a NATO Supreme Allied Commander Europe visited Armenia.
He stated that the cooperation between Armenia and NATO within the Partnership for Peace (PfP) Program “becomes stronger every day”.
•    10 YEAS AGO: 11-17 DECEMBER,2007
“It’s time to wrap up the agreement on basic principles”
U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Daniel Fried stated that “it is time to wrap up agreement on the Basic Principles of a Nagorno-Karabakh settlement”.
“The South Caucasus cannot achieve its full potential in the absence of a Nagorno-Karabakh settlement. As long as Armenia remains isolated in its region, a common vision of prosperity and freedom, and therefore stability, will not be attainable. It is time to wrap up agreement on the Basic Principles of a Nagorno-Karabakh settlement,” Daniel Fried said at the conference on “The Azerbaijan-Turkey-U.S. Relations and their importance for Eurasia”.
•    5 YEAS AGO: 11-17 DECEMBER,2012
Tsarukyan decides against running for president
On December 12, the Prosperous Armenia Party announced they would not run in the presidential elections of February 2013 or support any of the candidates.
Former Foreign Minister of Armenia, MP with the Prosperous Armenia faction Vardan Oskanyan stated:
“Though I conceived of our steps and further struggle in a different way, I respect the decision made.”