•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2002 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 25-31
Դեկտեմբերի 28-ի երեկոյան Երեւանում սպանվեց հայտնի լրագրող, Հանրային հեռուստաընկերության խորհրդի նախագահ Տիգրան Նաղդալյանը:
Տիգրան Նաղդալյանը Հայաստանի լավագույն լրագրողներից մեկն էր, եւ նրա մահը անդառնալի կորուստ է:
Տիգրան Նաղդալյանը Տիգրան Նաղդալյանը
Դատարանը Տիգրան Նաղդալյանի սպանության պատվիրատու ճանաչեց Արմեն Սարգսյանին՝ 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության հետեւանքով սպանված վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի հարազատ եղբորը: Արմեն Սարգսյանը բանտում անցկացրեց ժամկետի մի մասը, որից հետո համաներմամբ ազատ արձակվեց:
10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 25-31
«Պետության զավթումը»
Դեկտեմբերի 27-ին Transparency International-Հայաստան կազմակերպության նախագահ Ամալյա Կոստանդյանը հայտարարել էր, որ «2007 թվականը կարելի է համարել «պետության կատաղի զավթման տարի»»:
Ամալյա Կոստանդյանը Ամալյա Կոստանդյանը
Նա ասել էր, որ Հայաստանում նկատվում է իշխանության բոլոր ճյուղերի բռնագրավման մի խումբ մեծահարուստների կողմից, եւ փորձագետները եւ միջազգային կազմակերպությունները բնութագրում այդ երևույթը որպես «պետության կատաղի զավթում»:
«Հարավային Կովկասի հիմարները»
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Դենիել Ֆրիդը դեկտեմբերի 28-ին հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը պնդելու է, որ Կոսովոն չի կարող նախադեպ դառնալ այլ հակամարտությունների կարգավորման համար:
«Կոսովոն նախադեպ չէ ոչ Հարավային Օսիայի, ոչ Աբխազիայի, որ Մերձդնեստրի, ոչ Կորսիկայի, ոչ էլ Տեխասի համար: Ոչնչի համար: Մենք շարունակելու ենք պնդել դա: Մենք աշխատում ենք մեր եվրոպացի գործընկերների հետ, որպեսզի դա չօգտագործվի որպես նախադեպ, եւ մենք հույս ունենք, որ Ռուսաստանն այնպես կանի, որ դա չդառնա նախադեպ: Եթե նրանց մտահոգում է ապակայունացման վտանգը, նրանք պետք է աշխատեն մեզ հետ, այլ ոչ թե մի կողմից մտահոգվեն, իսկ մյուս կողմից` սիրախաղերով զբաղվեն անջատողականների հետ»,- հայտարարել էր ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը:
«Յուրաքանչյուր երկիր ունի իր հիմարները, եւ Հարավային Կովկասում այդ հիմարները կարող են շատ վնասներ հասցնել: Սակայն դա արդարացում չէ, քանի որ հիմարներ կան բոլոր կողմերի մոտ: Պատասխանատու կառավարությունները պետք է աշխատեն միասին, որպեսզի զսպեն հիմարներին մեզ վատ իրավիճակների մեջ ներքաշելուց: Մենք ցանկանում ենք աշխատել Ռուսաստանի հետ այդ նպատակով»,- ասում էր ամերիկացի դիվանագետը:
5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 25-31
Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունը
Դեկտեմբերի 25-ին Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ, ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ չի մասնակցելու 2013թ. փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրություններին:
«Ինչ կուզեք ասեք, 68 տարեկան մարդը նույն եռանդն ու աշխատունակությունը չի կարող ունենալ, ինչ 45-60 տարեկանը: Հետեւաբար, ասպարեզ պետք է իջնեն ինձնից ավելի երիտասարդները»,- ասել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Դեկտեմբերի 27-ին էլ Հայ Ազգային Կոնգրեսը (ՀԱԿ) հայտարարեց, որ «անիմաստ է համարում ֆարս դարձած ընտրություններին մասնակցությունը եւ որեւէ առաջադրված թեկնածուի պաշտպանումը»:
«Կեղծելով 2008 թվականի նախագահական ընտրությունները եւ արյան մեջ խեղդելով ընտրակեղծարարության դեմ բողոքի ելած ժողովրդի ընդվզումը, Սերժ Սարգսյանի ռեժիմը հինգ տարի շարունակ  հետեւողականորեն զբաղված է եղել ժողովրդավարական, մրցակցային ընտրությունների որեւէ հնարավորության ոչնչացմամբ»,- ասված էր ՀԱԿ-ի հայտարարության մեջ:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 25-31 ДЕКАБРЯ 2002 ГОДА
Вечером 28 декабря в Ереване был убит известный журналист, председатель Совета Общественного ТВ Армении Тигран Нагдалян. Это убийство стал одним из самых резонансных в истории независимой Армении.
Тигран Нагдалян был одним из лучших журналистов в Армении, и его смерть стала невосполнимой потерей.
Тигран Нагдалян Тигран Нагдалян
Заказчиком убийства Нагдаляна суд признал Армена Саргсяна – родного брата премьер-министра Вазгена Саргсяна, погибшего в результате теракта в парламенте 27 октября 1999 года. Армен Саргсян провел в заключении часть срока, после чего вышел на свободу по амнистии.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 25-31 ДЕКАБРЯ 2007 ГОДА
«Захват государства»
27 декабря председатель организации Transparency International-Армения Амалия Костандян заявила, что «2007 год можно считать «годом ожесточенного захвата государства».
Амалия Костандян Амалия Костандян
Она сказала, что в Армении наблюдается захват всех ветвей власти группой олигархов, и данное явление характеризуется экспертами и международными организациями как «ожесточенный захват государства».
«Глупцы на Южном Кавказе»
Помощник госсекретаря США Дэниэл Фрид заявил 28 декабря, что Вашингтон будет настаивать на том, что Косово не может быть прецедентом для урегулирования других конфликтов.
«Косово не является прецедентом ни для Южной Осетии, ни для Абхазии, ни для Приднестровья, ни для Корсики, ни для Техаса. Ни для чего. Мы будем настаивать на этом. Мы хотим работать вместе с нашими европейскими друзьями, чтобы это не использовалось в качестве прецедента, и мы надеемся, что Россия будет вести так, чтобы не сделать это прецедентом. Если их беспокоит дестабилизирующий эффект, им нужно работать вместе с нами вместо того, чтобы с одной стороны беспокоиться, а с другой - флиртовать с сепаратистами», - заявил помощник госсекретаря США.
«У каждой страны есть свои глупцы, и на Южном Кавказе глупцы могут причинить много вреда. Однако это не является оправданием, поскольку глупцы есть на всех сторонах. Ответственные правительства должны работать вместе, чтобы удержать глупцов от втягивания нас в плохую ситуацию. Мы хотим работать с Россией с этой целью», - говорил американский дипломат.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  25-31 ДЕКАБРЯ 2012 ГОДА
Заявление Тер-Петросяна
25 декабря лидер оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК), первый президент Армении Левон Тер-Петросян объявил, что не примет участия в президентских выборах 18 февраля 2013 года.
«Что бы не говорили, у 68-летнего человека нет той энергии и работоспособности, которая есть у 45-60-летних. Следовательно, на арену должны выйти более молодые», - сказал Левон Тер-Петросян.
27 декабря Армянский национальный конгресс (АНК) заявил, что «считает бессмысленным участие в выборах и поддержку какого-либо из выдвинутых кандидатов».
«Сфальсифицировав президентские выборы 2008 года, и утопив в крови народ, выступивший против фальсификаций, режим Сержа Саргсяна на протяжении пяти лет занимался уничтожением какой-либо возможности проведения демократических и конкурентных выборов», - говорилось в заявлении АНК.