•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2002 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 25-31
Դեկտեմբերի 28-ի երեկոյան Երեւանում սպանվեց հայտնի լրագրող, Հանրային հեռուստաընկերության խորհրդի նախագահ Տիգրան Նաղդալյանը:
Տիգրան Նաղդալյանը Հայաստանի լավագույն լրագրողներից մեկն էր, եւ նրա մահը անդառնալի կորուստ է:
Տիգրան Նաղդալյանը Տիգրան Նաղդալյանը
Դատարանը Տիգրան Նաղդալյանի սպանության պատվիրատու ճանաչեց Արմեն Սարգսյանին՝ 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության հետեւանքով սպանված վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի հարազատ եղբորը: Արմեն Սարգսյանը բանտում անցկացրեց ժամկետի մի մասը, որից հետո համաներմամբ ազատ արձակվեց:
10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 25-31
«Պետության զավթումը»
Դեկտեմբերի 27-ին Transparency International-Հայաստան կազմակերպության նախագահ Ամալյա Կոստանդյանը հայտարարել էր, որ «2007 թվականը կարելի է համարել «պետության կատաղի զավթման տարի»»:
Ամալյա Կոստանդյանը Ամալյա Կոստանդյանը
Նա ասել էր, որ Հայաստանում նկատվում է իշխանության բոլոր ճյուղերի բռնագրավման մի խումբ մեծահարուստների կողմից, եւ փորձագետները եւ միջազգային կազմակերպությունները բնութագրում այդ երևույթը որպես «պետության կատաղի զավթում»:
«Հարավային Կովկասի հիմարները»
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Դենիել Ֆրիդը դեկտեմբերի 28-ին հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը պնդելու է, որ Կոսովոն չի կարող նախադեպ դառնալ այլ հակամարտությունների կարգավորման համար:
«Կոսովոն նախադեպ չէ ոչ Հարավային Օսիայի, ոչ Աբխազիայի, որ Մերձդնեստրի, ոչ Կորսիկայի, ոչ էլ Տեխասի համար: Ոչնչի համար: Մենք շարունակելու ենք պնդել դա: Մենք աշխատում ենք մեր եվրոպացի գործընկերների հետ, որպեսզի դա չօգտագործվի որպես նախադեպ, եւ մենք հույս ունենք, որ Ռուսաստանն այնպես կանի, որ դա չդառնա նախադեպ: Եթե նրանց մտահոգում է ապակայունացման վտանգը, նրանք պետք է աշխատեն մեզ հետ, այլ ոչ թե մի կողմից մտահոգվեն, իսկ մյուս կողմից` սիրախաղերով զբաղվեն անջատողականների հետ»,- հայտարարել էր ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը:
«Յուրաքանչյուր երկիր ունի իր հիմարները, եւ Հարավային Կովկասում այդ հիմարները կարող են շատ վնասներ հասցնել: Սակայն դա արդարացում չէ, քանի որ հիմարներ կան բոլոր կողմերի մոտ: Պատասխանատու կառավարությունները պետք է աշխատեն միասին, որպեսզի զսպեն հիմարներին մեզ վատ իրավիճակների մեջ ներքաշելուց: Մենք ցանկանում ենք աշխատել Ռուսաստանի հետ այդ նպատակով»,- ասում էր ամերիկացի դիվանագետը:
5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 25-31
Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունը
Դեկտեմբերի 25-ին Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ, ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ չի մասնակցելու 2013թ. փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրություններին:
«Ինչ կուզեք ասեք, 68 տարեկան մարդը նույն եռանդն ու աշխատունակությունը չի կարող ունենալ, ինչ 45-60 տարեկանը: Հետեւաբար, ասպարեզ պետք է իջնեն ինձնից ավելի երիտասարդները»,- ասել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Դեկտեմբերի 27-ին էլ Հայ Ազգային Կոնգրեսը (ՀԱԿ) հայտարարեց, որ «անիմաստ է համարում ֆարս դարձած ընտրություններին մասնակցությունը եւ որեւէ առաջադրված թեկնածուի պաշտպանումը»:
«Կեղծելով 2008 թվականի նախագահական ընտրությունները եւ արյան մեջ խեղդելով ընտրակեղծարարության դեմ բողոքի ելած ժողովրդի ընդվզումը, Սերժ Սարգսյանի ռեժիմը հինգ տարի շարունակ  հետեւողականորեն զբաղված է եղել ժողովրդավարական, մրցակցային ընտրությունների որեւէ հնարավորության ոչնչացմամբ»,- ասված էր ՀԱԿ-ի հայտարարության մեջ:

•    15 YEARS AGO: 25-31 DECEMBER, 2002
Famous Armenian journalist, Chairman of the Council of Public TV and Radio Company of Armenia Tigran Naghdalyan was assassinated in the evening of December 28. This became one of the most resonating assassinations in the history of independent Armenia.
Tigran Naghdalian Tigran Naghdalian
Tigran Naghdalyan was one the best journalists in Armenia and his death was an irreparable loss.
The initiator of the murder was Armen Sargsyan, brother of Armenian Prime Minister Vazgen Sargsyan, who was killed in a terror attack on October 27 back in 1999. Armen Sargsyan spent part of his term in jail and then was freed under the terms of amnesty.
•    10 YEARS AGO: 25-31 DECEMBER, 2007
“Capture of the state”
Chairman of Transparency International Armenia Amalia Kostandian stated on December 27 that “the year of 2007 may be considered a year of violent capture of the state”.
Amalia Kostandian Amalia Kostandian
She stated that a seizure of all the branches of power by a group of oligarchs was registered in Armenia, and the given phenomenon was characterized by experts and international NGOs as a “violent capture of the state”.
“Fools in the South Caucasus”
U.S. Assistant Secretary of State Daniel Fried stated on December 28 that Washington would insist that Kosovo could not be a precedent for the settlement of other conflicts.
“It is our view that Kosovo is not a precedent, not for any place. Not for South Ossetia, not for Abkhazia, not for Transnistria, not for Corsica, not for Texas. For nothing. We will insist on that. We want to work with our European friends so that it is not used as a precedent, and we hope that Russia behaves in a way that will not make it a precedent. If they’re worried about the destabilizing effects, let them work with us instead of worrying on the one hand and flirting with separatists on the other,” U.S. Assistant Secretary of State stated.
“Every nation has its fools and fools in the South Caucasus can do a lot of damage. This is not an accusation, because there are fools on all sides. And responsible governments have to work together to keep the fools from dragging us all into a bad situation. We are willing to work with Russia to this end,” the U.S. diplomat said.
•    5 YEARS AGO: 25-31 DECEMBER, 2012
Levon Ter-Petrosyan’s statement
Leader of the Armenian National Congress, first President of Armenia Levon Ter-Petrosyan said on December 25 that he was not going to take part in the presidential elections on February 18, 2013.
“Whatever you say, a 68-year-old man can’t have the same zest and efficiency as a 45-60-year-old one which is perhaps the most optimal age for presidential candidacy. Consequently, younger candidates should come to arena,” Levon Ter-Petrosyan said.
The Armenian National Congress stated on December 27 that it “considers participation in the elections and backing any of the candidates senseless”.
“Falsifying the 2008 presidential elections and choking the people’s rebel against the election frauds in blood, Serzh Sargsyan’s regime have been consistently eliminating any opportunity of democratic and competitive elections over 5 consecutive years,” ANC’s statement read.