Լուսանկարը` Եվրոպայի Խորհուրդ
Փետրվարի 26-ին ՀՀ գործող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հերքել էր նախագահի թեկնածու Ստեփան Դեմիրճյանի կողմնակիցների՝ «զանգվածային ձերբակալությունների» մասին հայտարարությունները:
Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ ընդդիմության հանրահավաքների շարքային մասնակիցները պատասխանատվության չեն ենթարկվել, իսկ վարչական պատասխանատվության ենթարկվել են հասարակական կարգը խախտած եւ խուլիգանական արարքներ գործած անձինք:
Ռոբերտ Քոչարյանը 2003 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանը 2003 թվականին
Մեկնաբանելով նախագահի թեկնածու Ստեփան Դեմիրճյանի նախընտրական շտաբի հայտարարությունները այն մասին, որ իրենց թեկնածուն կմասնակցի ընտրությունների երկրորդ փուլին միայն մի շարք պայմանների կատարման, այդ թվում՝ առաջին փուլի ձայների վերահաշվարկի դեպքում, Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ «չի պատրաստվում համոզել որեւէ մեկին մասնակցել ընտրությունների երկրորդ փուլին»:
Կոչեր՝ Ստրասբուրգից
Փետրվարի 26-ին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Պիտեր Շիդերը կոչ էր արել Հայաստանի իշխանություններին եւ ընդդիմադիր ուժերին ընտրությունների երկրորդ փուլի նախօրեին «հանգստացնել քաղաքական մթնոլորտը» եւ հանդես էր եկել «երկրորդ փուլն ազատ եւ արդար» անցկացնելու օգտին:
«Մենք լրջորեն մտահոգված ենք այն թերություններով եւ խախտումներով, որոնց մասին ընտրությունների առաջին փուլից հետո հաղորդել են միջազգային դիտորդները: Եթե Հայաստանն ուզում է ապրել Եվրոպայի Խորհրդի առջեւ ստանձնած իր ժողովրդավարական պարտավորություններին համապատասխան, ընտրությունների երկրորդ փուլում այդ խախտումները չպետք է կրկնվեն»,- հայտարարել էր ԵԽԽՎ նախագահը:
Վալտեր Շվիմերը Վալտեր Շվիմերը
Մարտի 4-ին Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը Հայաստանի իշխանություններին եւ ընդդիմությանը կոչ էր արել «հիշել, որ երկիրը կարիք ունի ազատ ընտրությունների, որոնք արդար եւ լեգիտիմ կճանաչվեն բոլոր մասնակիցների կողմից»:
«Առաջին փուլում եւ նրանից հետո տեղ գտած միջադեպերի կրկնությունը կնշանակի, որ այս ընտրությունները կորուսյալ կլինեն բոլորի համար` անկախ արդյունքներից»,- ասել էր Շվիմերը: Նա ափսոսանք էր հայտնել այն կապակցությամբ, որ «ընտրությունների առաջին փուլում Հայաստանը բաց է թողել անցյալի ընտրական պրակտիկայից հրաժարվելու եւ ոչ միայն իր ընտրողների, այլեւ եվրոպական հասարակական կարծիքի վստահությունը շահելու հնարավորությունը»:
Բանավեճ չի լինելու
ՀՀ նախագահի թեկնածու Ստեփան Դեմիրճյանը հրաժարվեց մասնակցել մարտի 3-ին նախատեսված հեռուստաբանավեճից գործող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ:
Ստեփան Դեմիրճյանը 2003 թվականին Ստեփան Դեմիրճյանը 2003 թվականին
Ինչպես հայտնել էր Դեմիրճյանի մամուլի քարտուղար Ռուզաննա Խաչատրյանը, իրենց թեկնածուն պատրաստակամություն էր հայտնել մասնակցել ուղիղ եթերում հեռուստաբանավեճին Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, իսկ Հանրային հեռուստաընկերության եւ հինգ մասնավոր հեռուստաընկերությունների կողմից առաջարկվող բանավեճի ձեւաչափը ենթադրում է երկու թեկնածուների «համատեղ մամուլի ասուլիս»:
Բուշի եւ Ալիեւի «չափազանց ջերմ» հանդիպումը
Սպիտակ Տան մամուլի խոսնակ Արի Ֆլաշերը ասել էր, որ փետրվարի 26-ին Վաշինգտոնում կայացած ԱՄՆ եւ Ադրբեջանի նախագահներ Ջորջ Բուշի եւ Հեյդար Ալիեւի հանդիպումն անցել է «չափազանց ջերմ մթնոլորտում»: Նա հայտնել էր, որ Բուշը երախտագիտություն էր հայտնել Ադրբեջանի նախագահին «ահաբեկչության դեմ պատերազմում ցուցաբերած ամուր աջակցության համար»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 26-ՄԱՐՏԻ 4
«Նա խելագար չէ»
Փետրվարի 26-ին ՀՀ նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը մեղադրանքներով էր հանդես եկել Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ փետրվարի 19-ի ընտրություններում երկրի ղեկավար ընտրված վարչապետ Սերժ Սարգսյանի հասցեին:
Ռուսական «Գազետա» թերթին տված հարցազրույցում մեկնաբանելով ուժային սցենարով իրադարձությունների հնարավոր զարգացումը, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր.
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2008 թվականին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2008 թվականին
«Սերժ Սարգսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը, կարծում եմ, երազում են այն մասին, որ մենք գնանք այն ճանապարհով, որը դուք ի նկատի ունեք: Այդպիսի բան չի լինի: Եվ դա պետք էլ չէ: Մենք կստեղծենք այնպիսի իրավիճակ, երբ ուժի կիրառումը իրենց կողմից խենթություն կլինի: Նրանք հիմար կամ խելագար չեն: Նրանք էլ են հաշվարկում: Ինչի՞ն է պետք Ռոբերտ Քոչարյանին իր վրա արյուն վերցնել: Նրա վրա առանց դրա էլ այն բավական է: Նա հեռացող նախագահ է: Նա արդեն մտածում է պատմության մասին: Եվ հանկարծ, իր ղեկավարման վերջին ամսին, այդպիսի բան անել, ոչ` նա խելագար չէ»:
««Մերոնքականներ-ձերոնքականներ» չկան»
Փետրվարի 26-ին Սերժ Սարգսյանը համագործակցության կոչով դիմեց նախկին թեկնածուներին եւ նրանց սատարած քաղաքական ուժերին:
«Եկեք համագործակցենք՝ ընդհուպ մինչև կոալիցիոն կառավարության ձևավորում: Նպատակներիցս մեկն է` օգտագործել բոլոր կառուցողական, հիմնակազմիչ ուժերին` ի նպաստ Հայաստանի զարգացման»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը, ելույթ ունենալով իր կողմնակիցների հանրահավաքի ժամանակ:
Սերժ Սարգսյանի կողմնակիցների հանրահավաքը Սերժ Սարգսյանի կողմնակիցների հանրահավաքը
Նա նշել էր, որ «այսօր մենք ականատեսն ենք հասարակության բաժանման ու տրոհման, ականատեսն ենք, թե ինչպես է ագրեսիվ խմբավորումը ցանկանում ամեն գնով հասնել իր նպատակին»:
«Ինձ համար այսօր չկա «մերոնքական-ձերոնքականի» խնդիր, չկա իշխանության ու ընդդիմության խնդիր: Այսօր կա Հայաստանի խնդիրը: Այդ պատճառով, ես կոչ եմ անում բոլորին, անկախ իրենց քաղաքական հայացքներից, անկախ իրենց գաղափարախոսական մոտեցումներից, հաղթահարել մեր ժողովրդի միջև մտցված այս արհեստական բաժանումը»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:
«Ես հորդորում եմ ձեզ չլցվել չարությամբ, քանի որ այնտեղ` մյուս հրապարակում, մեր քույրերն ու եղբայրներն են: Համոզված եմ, նրանց հրապարակ է բերել ավելի լավ Հայաստան ունենալու ցանկությունը, սակայն, ավաղ, նրանց արդեն թույլ չեն տալիս նկատել, թե ինչպես են ակամա դարձել մի քանիսի վրեժխնդրության ու աթոռապաշտական նկրտումների գործիքը: Ես գիտեմ, թե դուք որքան եք վրդովվել այս օրերին, հետևելով այն ամենին, ինչ կատարվում է: Ես գիտեմ, որքան շատ են այսօր մարդիկ, որ պատրաստ են փողոց դուրս գալ, պաշտպանելու իրենց տված քվեն: Ես այդ ամենը շատ լավ գիտեմ: Բայց ես խնդրում եմ ձեզ զսպել հույզերը. թե խոսք ունեք ասելու, ապա խնդրում եմ միայն իրականությունը տեսնելու հորդորներ թող լինեն դրանք, եթե գործողություններ եք ուզում ձեռնարկել, ապա թող որ դրանք լինեն բարիքի ու հանդուրժողականության քայլեր: Խնդրում եմ, միշտ ու անընդհատ հիշեք, մյուս հրապարակում մեր քույրերն ու եղբայրներն են»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Պետությունը չի կարող անընդհատ հանդուրժել»
ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը փետրվարի 26-ին հայտարարել էր, որ «պետությունը չի կարող անընդհատ հանդուրժել օրենքի խախտումները»: Նա այսպես էր մեկնաբանել էր այն փաստը, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կողակիցները 6 օր չարտոնված ցույցեր եւ քայլերթեր են անցկացնում Երեւանի կենտրոնում:
«Ոստիկանությունը վաղուց պետք է միջոցներ ձեռնարկեր, սակայն  դա չի արել մի պատճառով. ես կոչ եմ արել իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին ցուցաբերել համբերություն, հույս ունենալով, որ մարդիկ ինքնուրույն խելքի կգան: Կարծում եմ, 6 օրը բավարար ժամկետ է ուշքի գալու համար: Մենք մի փոքր էլ կհամբերենք, սակայն հետագա դանդաղեցումը կարող է հասարակության շրջանում իրավապահ մարմինների նկատմամբ անվստահություն սերմանել: Մենք ունենք այդ ուժը, սակայն հասկանում ենք, որ հրապարակում հավաքվածների շրջանում քիչ չեն մոլորեցված մարդիկ»,- ասել էր ՀՀ նախագահը:
Աշխատանք՝ նամակների բաժնում
ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը փետրվարի 26-ին ասել էր, որ պատրաստ է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին աշխատանքի ընդունել նախագահի աշխատակազմի նամակների բաժնում:
«Եթե նրան դուր է գալիս այդ շենքը, ես պատրաստ եմ աշխատանքի ընդունել նրան նամակների բաժնում: Թող նստի ու կարդա, թե ինչեր են գրում մարդիկ իր կառավարման տարիների մասին»,- ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Արթուր Բաղդասարյանը՝ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար
Փետրվարի 29-ին ստորագրվեց համաձայնագիր այն մասին, որ ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Արթուր Բաղդասարյանի «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը ՀՀԿ-ի եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հետ կոալիցիա կկազմի:
Արթուր Բաղդասարյանը զբաղեցրեց ՀՀ նախագահին առընթեր Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Արթուր Բաղդասարյանը 2008 թվականին Սերժ Սարգսյանը եւ Արթուր Բաղդասարյանը 2008 թվականին
«Ես ուրախ եմ, որ Արթուր Բաղդասարյանն արձագանքել է երկիրը համատեղ ջանքերով կառավարելու մեր առաջարկին»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Մենք արժանապատվորեն սեղմում ենք մեզ մեկնված ձեռքն ու վստահ ենք, որ սրանով սկսվում է ազնիվ եւ բարենպաստ գործընթաց` ի պատիվ հայրենիքի»,- մեկնաբանել էր Արթուր Բաղդասարյանը:
Մարտի 1-ը
Մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ոստիկանության ուժերն «մաքրեցին» Ազատության հրապարակը Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցներից:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ ցրելով իր կողմնակիցների հանրահավաքը, «Հայաստանի իշխանությունները մարտահրավեր են նետել ոչ միայն իրենց ժողովրդին, այլեւ միջազգային հանրությանը»:
Մարի 1-ի երեկոյան Ռոբերտ Քոչարյանը Երեւանում արտակարգ դրություն հայտարարեց: Մայրաքաղաքում ցուցարարների եւ ոստիկանության միջեւ բախումներ եղան, որոնց զոհ դարձավ 10 մարդ:
«Մարտի 1-ը» դարձավ Հայաստանի նորագույն պատմության ամենաողբերգական էջերից մեկը:
2008թ. մարտի 2-ի առավոտյան Երեւանում 2008թ. մարտի 2-ի առավոտյան Երեւանում
Մարտի 3-ին վարչապետ Սերժ Սարգսյանը ուղերձով դիմեց ժողովրդին` ասելով է, որ Երեւանի անկարգությունների կազմակերպիչները «կպատասխանեն օրենքի, պատմության ու սերունդների առաջ»:
«Վերջին օրերին տեղի ունեցած իրադարձությունների հետևանքով մեր ժողովուրդը ծանր կորուստներ կրեց: Կրեց անդառնալի կորուստներ. եղան մարդկային զոհեր թե՛ ծառայողական պարտքը կատարող ոստիկանության աշխատակիցների, թե՛ մի խումբ մարդկանց ազդեցության տակ ընկած ցուցարարների շարքերում: Հարյուրավոր քաղաքացիներ են տուժել արմատական ընդդիմադիրների անօրինական գործողությունների հետևանքով»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ  ՓԵՏՐՎԱՐԻ 26-ՄԱՐՏԻ 4
Թանգյանի նամակը Սարգսյանին
Փետրվարի 26-ին հրապարակվեց ամերիկահայ ռոք-երաժիշտ, System of a Down խմբի մեներգիչ Սերժ Թանգյանի նամակը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին` փետրվարի 18-ին կայացած ընտրությունների առնչությամբ:
Սերժ Թանգյանը եւ Սերժ Սարգսյանը Թումո կենտրոնի բացմանը Սերժ Թանգյանը եւ Սերժ Սարգսյանը Թումո կենտրոնի բացմանը
Նամակում, մասնավորապես, ասված էր.
«Շնորհավորում եմ Ձեզ հաղթանակի առթիվ: Հաղթանակ նշանակում է ստանալ ձայների մեծամասնությունը, իհարկե` ժողովրդավարության դեպքում: Հիմնվելով բազմաթիվ ՀԿ-ների հաղորդումներին կեղծիքների մասին` անկախ ԵԱՀԿ զեկույցից, գիտականորեն անհնար է թվում նույնիսկ Ձեր համար, պարոն Նախագահ, իմանալ` արդյո՞ք ստացել եք ձայների մեծամասնությունը, թե ոչ: Բավականին ծիծաղելի է ստացվում այնպես չե՞, որ Դուք, Հայաստանի Նախագահը, ներքուստ լիովին համոզված չեք, թե Դո՞ւք եք ժողովրդի ընտրած ղեկավարը, թե՞ ոչ: Անձամբ ես կվրդովվեի նման պարագայում:
Եթե ես ուզենայի առաջնորդել իմ ժողովրդին, ես շատ կուզենայի, որ նրանք ինքնուրույն կատարեին այդ ընտրությունը: Այլապես ես կտիրանայի Հայաստանին և կկոչեի ինձ Հայաստանի Գլխավոր Մարզպետ կամ Դիկտատոր, կամ որևէ այլ ածականներ ըստ իմ այդ օրվա քմահաճույքի: Միգուցե ձեր կուսակցությունը հսկողությունից դուրս է եկել եւ օլիգարխների խավիարը վերջացել է, եւ նրանք ցանկանում են, որ լավ ժամանակները չվերջանան»:
Սարգսյանի պատասխանը  Թանգյանին
Նույն օրը, փետրվարի 26-ին, Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց Թանգյանի նամակին: Պատասխան նամակում, մասնավորապես, ասված էր.
«Դու հարցնում ես՝ ներքուստ համոզվա՞ծ եմ ես: Պատասխանում եմ՝ միշտ եմ համոզված եղել. ամեն ինչում, ինչ արել եմ՝ մարտ կառավարելուց մինչեւ ընտրությունների կազմակերպում: Հայաստանը պետք է զգալ, Սե՛րժ, այն անհնարին է զգալ միայն Երեւանի կենտրոնի թանկարժեք գրասենյակում նստած, անգամ շատ երկար»:
Ադրբեջանը դժգոհ է Սպիտակ տան «անտարբերությունից»
Փետրվարի 26-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Էլման Աբդուլաեւը ասել էր, որ «Խոջալուի ցեղասպանության» վերաբերյալ Սպիտակ տան «ընդհանուր հայտարարությունը» այդ հարցի շուրջ ԱՄՆ-ի հստակ դիրքորոշման բացակայության վկայությունն է:
«Այդ հայտարարությունը ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ-ն անտարբեր է մնում մարդկության դեմ կատարված հանցանքի նկատմամբ»,- ասել էր Աբդուլաեւը:

•    15 YEARS AGO: FEBRUARY 26 - MARCH 4, 2003
On February 26, then acting President of Armenia Robert Kocharyan refuted the opposition’s statements about “mass arrests” of the supporters of presidential candidate Stepan Demirchyan.
Robert Kocharyan stated that ordinary citizens participating in the opposition’s protests were not brought to account, and the administrative punishments were applied against hooligans and persons who disrupted the public order.
Robert Kocharyan in 2003 Robert Kocharyan in 2003
While commenting on the statement by candidate Demirchyan that he would  take part in the second round of the elections only if certain conditions (recount of votes from the first round in particular) were fulfilled, Robert Kocharyan said that “he was not going to persuade anyone to take part in the second round”.
Calls for calm from Strasbourg
On February 26, President of the Council of Europe Parliamentary Assembly (PACE) Peter Schieder called on the Armenian authorities and the opposition “to calm the political climate in the country” and to hold “free and fair second round”.
“We are seriously concerned about the shortcomings and irregularities reported by the international election observation mission after the first round. If Armenia wants to live up to its democratic obligations as a member country of the Council of Europe, such irregularities should not be reproduced during the second round,” stressed the PACE President.
On March 4, CoE Secretary General Walter Schwimmer called on the Armenian authorities and opposition forces to “bear in mind that what the country needs re free elections, accepted by all sides as fair and legitimate”.
Walter Schwimmer Walter Schwimmer
"A repetition of the incidents that took place during and after the first round would mean a lost election for everybody, regardless of the outcome," Schwimmer said. The Secretary General also voiced regret that “the first round of the presidential elections was a missed opportunity for Armenia to abandon past electoral practices and win the confidence not only of the voters but also of the European public opinion”.
No debates
Armenian presidential candidate Stepan Demirchyan refused to take part in TV debates with acting President Robert Kocharyan, which were scheduled for March 3.
Stepan Demirchyan in 2003 Stepan Demirchyan in 2003
As Demirchyan’s spokeswoman Ruzanna Khachatryan stated, their candidate had agreed to participate in “direct TV debates” with Robert Kocharyan. However, the framework suggested by the Armenian Public TV Channel and five private TV companies assumed a “joint news conference” of the two candidates, said Ruzanna Khachatryan.
The “cordial meeting” of Bush and Aliyev
White House Press Secretary Ari Fleischer described as “very cordial and warm” the meeting of the presidents of USA and Azerbaijan, George W. Bush and Heydar Aliyev, which took place on February 26 in Washington. He informed that President Bush thanked the Azerbaijani President for his “strong support in the war on terror”.
•    10 YEARS AGO: FEBRUARY 26 - MARCH 4, 2008
“He is not a madman”
On February 26, former President of Armenia Levon Ter-Petrosyan came forward with accusations against Armenia’s President Kocharyan and Prime Minister Serzh Sargsyan, who was elected President on February 19.
While commenting on the possibility of events unfolding by a force scenario in the interview to Russian periodical “Gazeta”, Levon Ter-Petrosyan said:
Levon Ter-Petrosyan in 2008 Levon Ter-Petrosyan in 2008
“Serzh Sargsyan and Robert Kocharyan, I think, dream that we take the path you mean. It is not going to happen. And it doesn’t need to. We will create a situation where use of force would be madness on their part. They are neither foolish nor insane. They can count too. Why would Robert Kocharyan take the blame for bloodshed? He already has enough of it. He is an outgoing President. He is thinking about the history. And suddenly to do something of that kind during the last month of his rule – no, he is not a madman”.
“No ‘us’ and ‘others’”
On February 26, Serzh Sargsyan addressed a call for cooperation to former presidential candidates and the political forces supporting them.
“Let us cooperate - right up to the formation of a coalition government. One of my goals is to use all constructive forces for Armenia’s development,” Serzh Sargsyan said at the rally of his supporters.
Rally of Serzh Sargsyan’s supporters Rally of Serzh Sargsyan’s supporters
He noted that “today we are becoming witnesses of a split in the society, witnesses of an aggressive grouping striving at any price to reach its aim”.
“For me, today there is no issue of “us” and “others”, authority and opposition. Today we have the issue of Armenia, our statehood, defense of our values. This is why I urge all, irrespective of the political views, to overcome this artificial split,” said Serzh Sargsyan.
“I urge you not to feel angry, since at the other square, stand our sisters are brothers. I am sure they are motivated by the desire to have a better Armenia, but unfortunately, they are already prevented from noticing that they have become a tool in revengeful hands. I know how enraged you feel, following recent events. I know how many people today are ready to take to the streets and defend their votes. I know it all well. But I ask you to contain your emotions: if you have anything to say, let it be the calls for a realistic view, and if you want to do something, let it be actions of kindness and tolerance. I ask you to always and constantly remember that the people at the other square are our sisters and brothers,” stated Serzh Sargsyan.
“The state cannot tolerate forever”
On February 26, Armenian President Robert Kocharyan said that “the state cannot endlessly tolerate violation of law”. That was Kocharyan’s comment on the fact that supporters of former presidential candidate Levon Ter-Petrosyan had been holding unauthorized rallies and protests in the center of Yerevan.
“The police should have taken measures long time ago and did not do that only for one reason – I urged the employees of law enforcement bodies to demonstrate patience, hoping that the people will see reason themselves. I believe that six days is enough to come to one's senses. We will wait a little more, but further delay might create distrust in the society towards the law-enforcement system. We have the force, however, we understand that there are many mistaken people at the square,” said the Armenian President.
Vacancy in letters department
Armenian President Robert Kocharyan said he was is ready to hire Levon Ter-Petrosyan for a position in the letters department of the presidential apparatus.
“If he likes that building, I am ready to hire him for a position in the letters department. Let him sit and read what people write about the years of his rule,” noted Robert Kocharyan on February 26.
Artur Baghdasaryan becomes Secretary of National Security Council
On February 29, Orinats Yerkir Party of former presidential candidate Artur Baghdasaryan signed the coalition agreement with RPA and the Prosperous Armenia Party.
According to the agreement, Artur Baghdasaryan received the position of the Secretary of National Security Council under the President.
Serzh Sargsyan and Artur Baghdasaryan in 2008 Serzh Sargsyan and Artur Baghdasaryan in 2008
“I am glad that Artur Baghdasaryan responded to our proposal to govern the country with joint efforts,” said Serzh Sargsyan.
“We shake the extended hand with dignity and we are certain this is the beginning of an honest process, beneficial for our homeland,” commented Baghdasaryan.
March 1
Early in the morning, the police forces emptied Freedom Square in the center of Yerevan from the participants of the protest action, which had been held by the supporters of Ex-President Ter-Petrosyan since February 20.
Ter-Petrosyan stated that by dispersing the rally of his supporters, “the Armenian authorities not only threw down a challenge to their people, but to the international community as well”.
Robert Kocharyan announced state of emergency on the evening of March 1. It was followed by clashed between police and the protesters, during which 10 people were killed.
March the 1st became one of the most tragic pages in Armenia’s contemporary history.
March 2, 2008 morning in Yerevan March 2, 2008 morning in Yerevan
On March 3, Prime Minister, elected President of Armenia Serzh Sargsyan addressed the nation, stating that the organizers of the unrest “will account for law, history and the future generations”.
“As a result of the last days’ events, our people bore serious and irreplaceable losses – there are human losses both from the side of the policemen, who were fulfilling their service duty, and from the side of the demonstrators, who fell under the influence of a certain group of people. Hundreds of people suffered as a result of the illegal actions of the radical opposition,” said Serzh Sargsyan.
•    5 YEARS AGO: FEBRUARY 26 - MARCH 4, 2013
Tankian writes to Sargsyan
On February 26, the letter of American-Armenian rock musician, lead singer of System of a Down Serj Tankian to Armenian President Serzh Sargsyan regarding the February 18 elections came out.
The letter read in particular:
Serzh Sargsyan and Serj Tankian at Tumo Center opening in Yerevan Serzh Sargsyan and Serj Tankian at Tumo Center opening in Yerevan
That's quite funny, isn't it? That you, the President of Armenia are not really sure, deep inside, whether you are the true chosen leader of your people or not.
That would really bother me personally. If I wanted to lead my people, I would really want them to make that decision for themselves, because I respect my people and that is their decision to make. Otherwise, I would take over Armenia and call myself the Governor General of Armenia or Dictator du jour or whatever moniker I felt like sporting that day. Maybe your party is out of control and the oligarchs are running out of caviar or something and they want to make sure that the flow of the good times doesn't stop.”
Sargsyan responds to Tankian’s letter
On the same day, February 26, Serzh Sargsyan released the reply to Serj Tankian’s letter. The president’s message read in particular:
“You asked me if I was really sure, deep inside, whether I was the true chosen leader of our people or not. I respond to it that I have always been sure in whatever I have done be that battle command or organization of elections. One needs to feel Armenia, Serj, and it is not possible to feel it sitting in an expensive office in downtown Yerevan.”
Azerbaijani  MFA unhappy with ‘indifference’ of the White House
On February 26, Spokesman for the Azerbaijani Foreign Minister Elmar Abdullayev said that the general statement by the White House on "Khojaly Genocide" indicated the lack of concrete stance on this issue on the side of U.S.
"The statement shows that the U.S. is indifferent to the crime committed against the mankind", said Abdullayev.