Լուսանկարը` Եվրոպայի Խորհուրդ
Փետրվարի 26-ին ՀՀ գործող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հերքել էր նախագահի թեկնածու Ստեփան Դեմիրճյանի կողմնակիցների՝ «զանգվածային ձերբակալությունների» մասին հայտարարությունները:
Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ ընդդիմության հանրահավաքների շարքային մասնակիցները պատասխանատվության չեն ենթարկվել, իսկ վարչական պատասխանատվության ենթարկվել են հասարակական կարգը խախտած եւ խուլիգանական արարքներ գործած անձինք:
Ռոբերտ Քոչարյանը 2003 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանը 2003 թվականին
Մեկնաբանելով նախագահի թեկնածու Ստեփան Դեմիրճյանի նախընտրական շտաբի հայտարարությունները այն մասին, որ իրենց թեկնածուն կմասնակցի ընտրությունների երկրորդ փուլին միայն մի շարք պայմանների կատարման, այդ թվում՝ առաջին փուլի ձայների վերահաշվարկի դեպքում, Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ «չի պատրաստվում համոզել որեւէ մեկին մասնակցել ընտրությունների երկրորդ փուլին»:
Կոչեր՝ Ստրասբուրգից
Փետրվարի 26-ին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Պիտեր Շիդերը կոչ էր արել Հայաստանի իշխանություններին եւ ընդդիմադիր ուժերին ընտրությունների երկրորդ փուլի նախօրեին «հանգստացնել քաղաքական մթնոլորտը» եւ հանդես էր եկել «երկրորդ փուլն ազատ եւ արդար» անցկացնելու օգտին:
«Մենք լրջորեն մտահոգված ենք այն թերություններով եւ խախտումներով, որոնց մասին ընտրությունների առաջին փուլից հետո հաղորդել են միջազգային դիտորդները: Եթե Հայաստանն ուզում է ապրել Եվրոպայի Խորհրդի առջեւ ստանձնած իր ժողովրդավարական պարտավորություններին համապատասխան, ընտրությունների երկրորդ փուլում այդ խախտումները չպետք է կրկնվեն»,- հայտարարել էր ԵԽԽՎ նախագահը:
Վալտեր Շվիմերը Վալտեր Շվիմերը
Մարտի 4-ին Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը Հայաստանի իշխանություններին եւ ընդդիմությանը կոչ էր արել «հիշել, որ երկիրը կարիք ունի ազատ ընտրությունների, որոնք արդար եւ լեգիտիմ կճանաչվեն բոլոր մասնակիցների կողմից»:
«Առաջին փուլում եւ նրանից հետո տեղ գտած միջադեպերի կրկնությունը կնշանակի, որ այս ընտրությունները կորուսյալ կլինեն բոլորի համար` անկախ արդյունքներից»,- ասել էր Շվիմերը: Նա ափսոսանք էր հայտնել այն կապակցությամբ, որ «ընտրությունների առաջին փուլում Հայաստանը բաց է թողել անցյալի ընտրական պրակտիկայից հրաժարվելու եւ ոչ միայն իր ընտրողների, այլեւ եվրոպական հասարակական կարծիքի վստահությունը շահելու հնարավորությունը»:
Բանավեճ չի լինելու
ՀՀ նախագահի թեկնածու Ստեփան Դեմիրճյանը հրաժարվեց մասնակցել մարտի 3-ին նախատեսված հեռուստաբանավեճից գործող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ:
Ստեփան Դեմիրճյանը 2003 թվականին Ստեփան Դեմիրճյանը 2003 թվականին
Ինչպես հայտնել էր Դեմիրճյանի մամուլի քարտուղար Ռուզաննա Խաչատրյանը, իրենց թեկնածուն պատրաստակամություն էր հայտնել մասնակցել ուղիղ եթերում հեռուստաբանավեճին Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, իսկ Հանրային հեռուստաընկերության եւ հինգ մասնավոր հեռուստաընկերությունների կողմից առաջարկվող բանավեճի ձեւաչափը ենթադրում է երկու թեկնածուների «համատեղ մամուլի ասուլիս»:
Բուշի եւ Ալիեւի «չափազանց ջերմ» հանդիպումը
Սպիտակ Տան մամուլի խոսնակ Արի Ֆլաշերը ասել էր, որ փետրվարի 26-ին Վաշինգտոնում կայացած ԱՄՆ եւ Ադրբեջանի նախագահներ Ջորջ Բուշի եւ Հեյդար Ալիեւի հանդիպումն անցել է «չափազանց ջերմ մթնոլորտում»: Նա հայտնել էր, որ Բուշը երախտագիտություն էր հայտնել Ադրբեջանի նախագահին «ահաբեկչության դեմ պատերազմում ցուցաբերած ամուր աջակցության համար»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 26-ՄԱՐՏԻ 4
«Նա խելագար չէ»
Փետրվարի 26-ին ՀՀ նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը մեղադրանքներով էր հանդես եկել Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ փետրվարի 19-ի ընտրություններում երկրի ղեկավար ընտրված վարչապետ Սերժ Սարգսյանի հասցեին:
Ռուսական «Գազետա» թերթին տված հարցազրույցում մեկնաբանելով ուժային սցենարով իրադարձությունների հնարավոր զարգացումը, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր.
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2008 թվականին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2008 թվականին
«Սերժ Սարգսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը, կարծում եմ, երազում են այն մասին, որ մենք գնանք այն ճանապարհով, որը դուք ի նկատի ունեք: Այդպիսի բան չի լինի: Եվ դա պետք էլ չէ: Մենք կստեղծենք այնպիսի իրավիճակ, երբ ուժի կիրառումը իրենց կողմից խենթություն կլինի: Նրանք հիմար կամ խելագար չեն: Նրանք էլ են հաշվարկում: Ինչի՞ն է պետք Ռոբերտ Քոչարյանին իր վրա արյուն վերցնել: Նրա վրա առանց դրա էլ այն բավական է: Նա հեռացող նախագահ է: Նա արդեն մտածում է պատմության մասին: Եվ հանկարծ, իր ղեկավարման վերջին ամսին, այդպիսի բան անել, ոչ` նա խելագար չէ»:
««Մերոնքականներ-ձերոնքականներ» չկան»
Փետրվարի 26-ին Սերժ Սարգսյանը համագործակցության կոչով դիմեց նախկին թեկնածուներին եւ նրանց սատարած քաղաքական ուժերին:
«Եկեք համագործակցենք՝ ընդհուպ մինչև կոալիցիոն կառավարության ձևավորում: Նպատակներիցս մեկն է` օգտագործել բոլոր կառուցողական, հիմնակազմիչ ուժերին` ի նպաստ Հայաստանի զարգացման»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը, ելույթ ունենալով իր կողմնակիցների հանրահավաքի ժամանակ:
Սերժ Սարգսյանի կողմնակիցների հանրահավաքը Սերժ Սարգսյանի կողմնակիցների հանրահավաքը
Նա նշել էր, որ «այսօր մենք ականատեսն ենք հասարակության բաժանման ու տրոհման, ականատեսն ենք, թե ինչպես է ագրեսիվ խմբավորումը ցանկանում ամեն գնով հասնել իր նպատակին»:
«Ինձ համար այսօր չկա «մերոնքական-ձերոնքականի» խնդիր, չկա իշխանության ու ընդդիմության խնդիր: Այսօր կա Հայաստանի խնդիրը: Այդ պատճառով, ես կոչ եմ անում բոլորին, անկախ իրենց քաղաքական հայացքներից, անկախ իրենց գաղափարախոսական մոտեցումներից, հաղթահարել մեր ժողովրդի միջև մտցված այս արհեստական բաժանումը»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:
«Ես հորդորում եմ ձեզ չլցվել չարությամբ, քանի որ այնտեղ` մյուս հրապարակում, մեր քույրերն ու եղբայրներն են: Համոզված եմ, նրանց հրապարակ է բերել ավելի լավ Հայաստան ունենալու ցանկությունը, սակայն, ավաղ, նրանց արդեն թույլ չեն տալիս նկատել, թե ինչպես են ակամա դարձել մի քանիսի վրեժխնդրության ու աթոռապաշտական նկրտումների գործիքը: Ես գիտեմ, թե դուք որքան եք վրդովվել այս օրերին, հետևելով այն ամենին, ինչ կատարվում է: Ես գիտեմ, որքան շատ են այսօր մարդիկ, որ պատրաստ են փողոց դուրս գալ, պաշտպանելու իրենց տված քվեն: Ես այդ ամենը շատ լավ գիտեմ: Բայց ես խնդրում եմ ձեզ զսպել հույզերը. թե խոսք ունեք ասելու, ապա խնդրում եմ միայն իրականությունը տեսնելու հորդորներ թող լինեն դրանք, եթե գործողություններ եք ուզում ձեռնարկել, ապա թող որ դրանք լինեն բարիքի ու հանդուրժողականության քայլեր: Խնդրում եմ, միշտ ու անընդհատ հիշեք, մյուս հրապարակում մեր քույրերն ու եղբայրներն են»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Պետությունը չի կարող անընդհատ հանդուրժել»
ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը փետրվարի 26-ին հայտարարել էր, որ «պետությունը չի կարող անընդհատ հանդուրժել օրենքի խախտումները»: Նա այսպես էր մեկնաբանել էր այն փաստը, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կողակիցները 6 օր չարտոնված ցույցեր եւ քայլերթեր են անցկացնում Երեւանի կենտրոնում:
«Ոստիկանությունը վաղուց պետք է միջոցներ ձեռնարկեր, սակայն  դա չի արել մի պատճառով. ես կոչ եմ արել իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին ցուցաբերել համբերություն, հույս ունենալով, որ մարդիկ ինքնուրույն խելքի կգան: Կարծում եմ, 6 օրը բավարար ժամկետ է ուշքի գալու համար: Մենք մի փոքր էլ կհամբերենք, սակայն հետագա դանդաղեցումը կարող է հասարակության շրջանում իրավապահ մարմինների նկատմամբ անվստահություն սերմանել: Մենք ունենք այդ ուժը, սակայն հասկանում ենք, որ հրապարակում հավաքվածների շրջանում քիչ չեն մոլորեցված մարդիկ»,- ասել էր ՀՀ նախագահը:
Աշխատանք՝ նամակների բաժնում
ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը փետրվարի 26-ին ասել էր, որ պատրաստ է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին աշխատանքի ընդունել նախագահի աշխատակազմի նամակների բաժնում:
«Եթե նրան դուր է գալիս այդ շենքը, ես պատրաստ եմ աշխատանքի ընդունել նրան նամակների բաժնում: Թող նստի ու կարդա, թե ինչեր են գրում մարդիկ իր կառավարման տարիների մասին»,- ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Արթուր Բաղդասարյանը՝ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար
Փետրվարի 29-ին ստորագրվեց համաձայնագիր այն մասին, որ ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Արթուր Բաղդասարյանի «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը ՀՀԿ-ի եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հետ կոալիցիա կկազմի:
Արթուր Բաղդասարյանը զբաղեցրեց ՀՀ նախագահին առընթեր Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Արթուր Բաղդասարյանը 2008 թվականին Սերժ Սարգսյանը եւ Արթուր Բաղդասարյանը 2008 թվականին
«Ես ուրախ եմ, որ Արթուր Բաղդասարյանն արձագանքել է երկիրը համատեղ ջանքերով կառավարելու մեր առաջարկին»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Մենք արժանապատվորեն սեղմում ենք մեզ մեկնված ձեռքն ու վստահ ենք, որ սրանով սկսվում է ազնիվ եւ բարենպաստ գործընթաց` ի պատիվ հայրենիքի»,- մեկնաբանել էր Արթուր Բաղդասարյանը:
Մարտի 1-ը
Մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ոստիկանության ուժերն «մաքրեցին» Ազատության հրապարակը Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցներից:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ ցրելով իր կողմնակիցների հանրահավաքը, «Հայաստանի իշխանությունները մարտահրավեր են նետել ոչ միայն իրենց ժողովրդին, այլեւ միջազգային հանրությանը»:
Մարի 1-ի երեկոյան Ռոբերտ Քոչարյանը Երեւանում արտակարգ դրություն հայտարարեց: Մայրաքաղաքում ցուցարարների եւ ոստիկանության միջեւ բախումներ եղան, որոնց զոհ դարձավ 10 մարդ:
«Մարտի 1-ը» դարձավ Հայաստանի նորագույն պատմության ամենաողբերգական էջերից մեկը:
2008թ. մարտի 2-ի առավոտյան Երեւանում 2008թ. մարտի 2-ի առավոտյան Երեւանում
Մարտի 3-ին վարչապետ Սերժ Սարգսյանը ուղերձով դիմեց ժողովրդին` ասելով է, որ Երեւանի անկարգությունների կազմակերպիչները «կպատասխանեն օրենքի, պատմության ու սերունդների առաջ»:
«Վերջին օրերին տեղի ունեցած իրադարձությունների հետևանքով մեր ժողովուրդը ծանր կորուստներ կրեց: Կրեց անդառնալի կորուստներ. եղան մարդկային զոհեր թե՛ ծառայողական պարտքը կատարող ոստիկանության աշխատակիցների, թե՛ մի խումբ մարդկանց ազդեցության տակ ընկած ցուցարարների շարքերում: Հարյուրավոր քաղաքացիներ են տուժել արմատական ընդդիմադիրների անօրինական գործողությունների հետևանքով»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ  ՓԵՏՐՎԱՐԻ 26-ՄԱՐՏԻ 4
Թանգյանի նամակը Սարգսյանին
Փետրվարի 26-ին հրապարակվեց ամերիկահայ ռոք-երաժիշտ, System of a Down խմբի մեներգիչ Սերժ Թանգյանի նամակը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին` փետրվարի 18-ին կայացած ընտրությունների առնչությամբ:
Սերժ Թանգյանը եւ Սերժ Սարգսյանը Թումո կենտրոնի բացմանը Սերժ Թանգյանը եւ Սերժ Սարգսյանը Թումո կենտրոնի բացմանը
Նամակում, մասնավորապես, ասված էր.
«Շնորհավորում եմ Ձեզ հաղթանակի առթիվ: Հաղթանակ նշանակում է ստանալ ձայների մեծամասնությունը, իհարկե` ժողովրդավարության դեպքում: Հիմնվելով բազմաթիվ ՀԿ-ների հաղորդումներին կեղծիքների մասին` անկախ ԵԱՀԿ զեկույցից, գիտականորեն անհնար է թվում նույնիսկ Ձեր համար, պարոն Նախագահ, իմանալ` արդյո՞ք ստացել եք ձայների մեծամասնությունը, թե ոչ: Բավականին ծիծաղելի է ստացվում այնպես չե՞, որ Դուք, Հայաստանի Նախագահը, ներքուստ լիովին համոզված չեք, թե Դո՞ւք եք ժողովրդի ընտրած ղեկավարը, թե՞ ոչ: Անձամբ ես կվրդովվեի նման պարագայում:
Եթե ես ուզենայի առաջնորդել իմ ժողովրդին, ես շատ կուզենայի, որ նրանք ինքնուրույն կատարեին այդ ընտրությունը: Այլապես ես կտիրանայի Հայաստանին և կկոչեի ինձ Հայաստանի Գլխավոր Մարզպետ կամ Դիկտատոր, կամ որևէ այլ ածականներ ըստ իմ այդ օրվա քմահաճույքի: Միգուցե ձեր կուսակցությունը հսկողությունից դուրս է եկել եւ օլիգարխների խավիարը վերջացել է, եւ նրանք ցանկանում են, որ լավ ժամանակները չվերջանան»:
Սարգսյանի պատասխանը  Թանգյանին
Նույն օրը, փետրվարի 26-ին, Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց Թանգյանի նամակին: Պատասխան նամակում, մասնավորապես, ասված էր.
«Դու հարցնում ես՝ ներքուստ համոզվա՞ծ եմ ես: Պատասխանում եմ՝ միշտ եմ համոզված եղել. ամեն ինչում, ինչ արել եմ՝ մարտ կառավարելուց մինչեւ ընտրությունների կազմակերպում: Հայաստանը պետք է զգալ, Սե՛րժ, այն անհնարին է զգալ միայն Երեւանի կենտրոնի թանկարժեք գրասենյակում նստած, անգամ շատ երկար»:
Ադրբեջանը դժգոհ է Սպիտակ տան «անտարբերությունից»
Փետրվարի 26-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Էլման Աբդուլաեւը ասել էր, որ «Խոջալուի ցեղասպանության» վերաբերյալ Սպիտակ տան «ընդհանուր հայտարարությունը» այդ հարցի շուրջ ԱՄՆ-ի հստակ դիրքորոշման բացակայության վկայությունն է:
«Այդ հայտարարությունը ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ-ն անտարբեր է մնում մարդկության դեմ կատարված հանցանքի նկատմամբ»,- ասել էր Աբդուլաեւը:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 26 ФЕВРАЛЯ-4 МАРТА 2003 ГОДА
26 февраля действующий президент Армении Роберт Кочарян опроверг заявления оппозиции о «массовых арестах» сторонников кандидата в президенты Степана Демирчяна.
Роберт Кочарян сказал, что рядовые участники оппозиционных митингов к ответственности не привлекались, и административному наказанию подвергнуты лица, занимавшиеся нарушением общественного порядка и хулиганством.
Роберт Кочарян в 2003 году Роберт Кочарян в 2003 году
Комментируя заявления штаба кандидата в президенты Степана Демирчяна о том, что их кандидат примет участие во втором туре выборов лишь в случае выполнения ряда условий, в частности, пересчета голосов первого тура, Роберт Кочарян
заявил, что «не собирается уговаривать кого-либо принять участие во втором туре».
Призывы из Страсбурга
26 февраля президент Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Питер Шидер призвал власти и оппозиционные силы Армении «успокоить политический климат в стране» и высказался за проведение «свободного и справедливого второго тура».
«Мы серьезно обеспокоены недостатками и нарушениями, о которых сообщили международные наблюдатели после первого тура выборов. Если Армения хочет жить в соответствии со своими демократическими обязательствами перед Советом Европы, эти нарушения не должны повториться во втором туре», -  заявил президент ПАСЕ.
4 марта генеральный секретарь Совета Европы Вальтер Швиммер призвал власти Армении и оппозицию «помнить, что страна нуждается в свободных выборах, которые будут признаны всеми сторонами в качестве справедливых и легитимных».
Вальтер Швиммер Вальтер Швиммер
Фото: Совет Европы
«Повторение инцидентов, имевших место в первом туре выборов и после него, будет означать, что эти выборы стали потерянными для всех, вне зависимости от исхода», - сказал Швиммер. Он выразил сожаление в связи с тем, что «в первом туре выборов Армения упустила возможность отказаться от избирательной практики прошлого и завоевать доверие не только избирателей, но и европейского общественного мнения».
Дебатов не будет
Кандидат в президенты Армении Степан Демирчян отказался от намеченных на 3 марта теледебатов с действующим президентом Робертом Кочаряном.
Степан Демирчян в 2003 году Степан Демирчян в 2003 году
Как заявила пресс-секретарь Демирчяна Рузанна Хачатрян, их кандидат выражал готовность участвовать именно в прямых теледебатах с Робертом Кочаряном. А формат дебатов, предложенный Общественным ТВ Армении и пятью частными телекомпаниями, предполагает проведение «совместной пресс-конференции» двух кандидатов, сказала Рузанна Хачатрян.
«Сердечная» встреча Буша и Алиева
Встреча президентов США и Азербайджана Джорджа Буша и Гейдара Алиева, состоявшаяся 26 февраля в Вашингтоне, была «очень сердечной и теплой», заявил пресс-секретарь Белого Дома Ари Флайшер. Он сообщил, что  Буш поблагодарил президента Азербайджана «за твердую поддержку, оказанную в ходе войны с террором».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 26 ФЕВРАЛЯ-4 МАРТА 2008 ГОДА
«Он не безумец»
26 февраля экс-президент Левон Тер-Петросян выступил с обвинениями в адрес президента Армении Роберта Кочаряна и премьер-министра Сержа Саргсяна, избранного главой государства на выборах 19 февраля.
Комментируя в интервью российской «Газете» возможность развития событий по силовому сценарию, Левон Тер-Петросян заявил:
Левон Тер-Петросян в 2008 году Левон Тер-Петросян в 2008 году
«Серж Саргсян и Роберт Кочарян, думаю, мечтают о том, чтобы мы пошли по тому пути, который вы имеете в виду. Этого не будет. Да этого и не надо. Мы создадим такую ситуацию, что с их стороны применение силы будет безумием. Они же не дураки и не сумасшедшие. Они тоже считают. Зачем Роберту Кочаряну брать на себя кровь. На нем ее уже и так достаточно. Он уходящий президент. Он думает уже об истории. И вдруг, в последний месяц своего правления, устроить такое - нет, он не безумец».
«Нет «своих» и «чужих»»
26 февраля Серж Саргсян обратился с призывом о сотрудничестве к бывшим кандидатам в президенты и поддержавших их политическим силам.
«Давайте сотрудничать - вплоть до формирования коалиционного правительства. Одной из моих целей является использование всех конструктивных сил во благо развития Армении», - сказал Серж Саргсян, выступая на митинге своих сторонников.
Митинг стотороников  Сержа Саргсяна Митинг стотороников Сержа Саргсяна
Он отметил, что «сегодня мы становимся свидетелями раскола общества, свидетелями того, как агрессивная группировка стремится любой ценой достичь своей цели».
«Для меня сегодня нет вопроса «своих» и «чужих», власти и оппозиции. Сегодня есть вопрос Армении, нашей государственности, защиты наших ценностей. Именно поэтому я призываю всех, вне зависимости от политических взглядов, преодолеть этот искусственный раскол», - говорил Серж Саргсян.
«Я призываю вас не наполняться злостью, поскольку там, на другой площади, наши сестры и братья. Уверен, что их привело на площадь желание иметь лучшую Армению, однако, к сожалению, им уже не дают заметить, как они ненароком стали инструментом мстительных мыслей некоторых. Я знаю, как вы возмущаетесь в эти дни, следя за тем, что происходит. Я знаю, как много сегодня людей, готовых выйти на улицы и защищать свои голоса. Я хорошо знаю все это. Но я прошу вас сдерживать свои эмоции: если у вас есть что сказать, то я прошу, пусть это будут призывы видеть реальность, если хотите что-то предпринять, пусть это будут шаги добра и терпимости. Прошу, всегда и постоянно помните, что на другой площади - наши сестры и братья», - заявлял Серж Саргсян.
«Государство не может бесконечно терпеть»
Президент Армении Роберт Кочарян заявил 26 февраля, что «государство не может бесконечно терпеть нарушения закона». Так он прокомментировал тот факт, что сторонники бывшего кандидата в президенты Левона Тер-Петросяна 6 дней проводят несанкционированные митинги и шествия в центре Еревана.
«Полиция давно должны была принять меры и не сделала этого по одной причине – я призвал сотрудников правоохранительных органов проявить терпение в надежде на то, что люди сами образуются. Думаю, что 6 дней - достаточный срок для того, чтобы прийти в себя. Мы потерпим еще немного, однако дальнейшее промедление может создать в обществе недоверие к правоохранительной системе. Эта сила у нас есть, однако мы понимаем, что на площади немало заблуждающихся людей», - заявил президент Армении.
На работу - в отдел писем
Президент Армении Роберт Кочарян заявил 26 февраля, что готов взять Левона Тер-Петросяна на работу в отдел писем президентского аппарата.
«Если ему нравится это здание, я готов взять его на работу в отдел писем. Пусть сидит и читает, что пишут люди о годах его правления», - заявил Роберт Кочарян.
Артур Багдасарян - секретарь Совета безопасности
29 февраля было подписано соглашение о том, что партия экс-кандидата в президенты Армении Артура Багдасаряна «Оринац еркир» сформирует коалицию с РПА и партией «Процветающая Армения».
В соответствии с соглашением, Артур Багдасарян занял пост секретаря Совета национальной безопасности при президенте Армении.
Серж Саргсян и Артур Багдасарян в 2008 году Серж Саргсян и Артур Багдасарян в 2008 году
«Я рад, что Артур Багдасарян откликнулся на наше предожение управлять страной совместными усилиями», - заявил Серж Саргсян.
«Мы с достоинством пожимаем протянутую нам руку и уверены, что этим начинается честный и благотворный для родины процесс», - прокомментировал Артур Багдасарян.
1 марта
Рано утром силы полиции очистили площадь Свободы в центре Еревана от участников акции протеста, которую с 20 февраля проводили сторонники экс-президента Левона Тер-Петросяна.
Левон Тер-Петросян заявил, что разогнав митинг его сторонников, «власти бросили вызов не только своему народу, но и международному сообществу».
Вечером 1 марта Роберт Кочарян объявил в Ереване чрезвычайное положение. В столице произошли столкновения демонстрантов с полицией, жертвами которых стали 10 человек.
Утром 2-го марта 2008 года в Ереване Утром 2-го марта 2008 года в Ереване
«1 марта» стало одной из самых трагических страниц в новейшей истории Армении.
3 марта премьер-министр, избранный президент Армении Серж Саркисян выступил с обращением к народу, в котором заявил, что организаторы беспорядков в Ереване «ответят перед законом, историей и поколениями».
«Вследствие событий последних дней наш народ понес тяжелые и невосполнимые потери – есть человеческие жертвы как со стороны полицейских, исполнявших свой служебный долг, так и в рядах демонстрантов, попавших под влияние группы людей. Сотни людей пострадали вследствие незаконных действий радикальной оппозиции», - заявил Серж Саргсян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  26 ФЕВРАЛЯ-4 МАРТА 2013 ГОДА
Письмо Танкяна Саргсяну
26 февраля было опубликовано письмо американского рок-музыканта армянского происхождения, вокалиста группы System of a Down Сержа Танкяна президенту Армении Сержу Саргсяну на тему состоявшихся 18 февраля выборов.
В письме, в частности, говорилось:
«Поздравляю вас с победой. Победить - означает получить большинство голосов, конечно, в условиях демократии. Основываясь на сообщениях многих неправительственных организаций о фальсификациях, независимо от доклада ОБСЕ, даже Вам, господин президент, кажется научно невозможным узнать: получили ли вы большинство голосов, или нет? Смешно, не так ли, что Вы - президент Армении, не полностью убеждены в том, вас ли выбрал народ в качестве президента или нет? Меня бы это заволновало.
Серж Саргсян и Серж Танкян на открытии центра «Тумо» в Ереване Серж Саргсян и Серж Танкян на открытии центра «Тумо» в Ереване
Если бы я хотел вести свой народ, я бы очень хотел, чтобы они сами сделали этот выбор. В противном случае я бы назвал себя Главным Руководителем Армении или диктатором, или любым другим именем в соответствии с моими прихотями. Может быть, ваша партия вышла из-под контроля, и икра олигархов закончилась, и они гарантировать, чтобы хорошие времена не заканчивались?».
Ответ Саргсяна Танкяну
В тот же день, 26 февраля, Серж Саргсян ответил на письмо Танкяна. В ответном письме, в частности, говорилось:
«Ты спрашиваешь, есть ли у меня внутренняя убужденность? Отвечаю: я всегда был убежден в том, что делаю, будь то руководство боем или организация выборов. Армению нужно чувствовать, Серж, ее невозможно почувствовать сидя в дорогом офисе в центре Еревана».
МИД Азербайджана недоволен «равнодушием» Белого дома
26 февраля пресс-секретарь МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев заявил, что общее заявление Белого дома по «Ходжалинскому геноциду» является показателем отсутствия конкретной позиции США по этому вопросу.
«Это заявление является показателем того, что США остаются равнодушными к преступлению, совершенному против человечества» - сказал Абдуллаев.