2008թ. ապրիլի 9-ին Երեւանի կենտրոնում
Դիմելով ժողովրդին արարողությունից հետո, Ռոբերտ Քոչարյանը կոչ արեց ՀՀ քաղաքացիներին եւ քաղաքական ուժերին աջակցել սահմանադրական փոփոխությունների նախագծին, որը հանրաքվեի կներկայացվի մայիսի 25-ին:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Վլադիմիր Սպիվակովը 2003թ. ապրիլի 9-ին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Վլադիմիր Սպիվակովը 2003թ. ապրիլի 9-ին
«Հանրաքվեի հաջողությունը կնշանակի անհերքելի առաջընթաց պետական կառուցվածքի բարեփոխումների, դատական իշխանության կայացման, ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության զարգացման գործում: Նման հնարավորության բացթողումն աններելի սխալ կլինի»,- հայտարարել էր Քոչարյանը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 9-15
Երդմնակալություն արտակարգ դրության պայմաններում
Ապրիլի 9-ին Երեւանում տեղի ունեցավ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի երդմնակալության արարողությունը:
2008թ. ապրիլի 9-ին Երեւանի կենտրոնում 2008թ. ապրիլի 9-ին Երեւանի կենտրոնում
Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքի շուրջ եւ շրջակա փողոցներում անվտանգության ուժեղացված միջոցներ էին ձեռնարկվել. մուտքը
թույլատրվում միայն հատուկ անցագրերով մեքենաներին եւ արարողության հրավեր ունեցող հետիոտներին:
«Օրենքը մեկն է բոլորի համար»
Ապրիլի 9-ին «Ռոսսիյսկայա գազետա» թերթում հրապարակված հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը կաշառակերության դեմ պայքարն անվանել էր իր առաջնահերթ խնդիրներից մեկը:
Սերժ Սարգսյանը 2008թ. ապրիլի 9-ին Սերժ Սարգսյանը 2008թ. ապրիլի 9-ին
«Հարկերից խուսափելն ու կաշառակերությունը պետք է դիտվեն որպես հասարակության կողմից դատապարտելի երեւույթներ: Կաշառակերությունն այնպիսի հասարակական արատ է, որի դեմ հարկավոր է ստեղծել ոչ միայն օրենսդրական պատնեշներ, այլեւ` հասարակական, այդ թվում նաեւ ԶԼՄ-ների միջոցով: Արդար հասարակությունում գործում է օրենք, եւ այն մեկն է բոլորի համար»,- ասում էր նախագահը:
«Սկսել ամեն ինչ մաքուր էջից»
Ապրիլի 9-ին Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերով Human Rights Watch-ի տնօրեն Հոլլի Քարտները հայտարարել էր, որ Հայաստանի նորընտիր նախագահ Սերժ Սարգսյանը հնարավորություն ունի «ամեն ինչ սկսել մաքուր էջից» եւ «բաց չթողնել Հայաստանի սասանված իմիջը վերականգնելու հնարավորությունը»:
Նա ասել էր, որ Սերժ Սարգսյանը պետք է հետաքննի մարտի 1-ի առավոտյան եւ օրվա ընթացքում ոստիկանության կողմից չափազանցված ուժի գործադրման մասին հայտարարությունները, երաշխավորի, որ այդ հետաքննությունը կհամապատասխանի Հայաստանի միջազգային պարտավորություններին եւ կընդունի միջազգային օգնությունը հասարակության վստահության ապահովման համար, դադարեցնի կամայական ձերբակալությունները, վերջ դնի ժողովների ազատության սահմանափակումներին:
Human Rights Watch-ը նաեւ կարծիք էր հայտնել, որ ԱՄՆ-ն, Եվրոպական Միությունն ու Հայաստանի մյուս միջազգային գործընկերները «վերոնշված քայլերը պետք է դիտարկեն որպես հետագա համագործակցության եւ օգնության ցուցաբերման նախապայմաններ»:
Տեր-Պետրոսյանն ընդդեմ Արեւմուտքի «երկակի չափանիշների»
ՀՀ նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը ապրիլի 10-ին հանդես էր եկել Արեւմուտքի խիստ քննադատությամբ` մեղադրելով «երկակի չափանիշների» օգտագործման համար:
Լեոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ «ապրիլի 9-ին, «քաղաքակիրթ» աշխարհի օրհնությամբ, Հայաստանում հաստատված ավազակապետական վարչախմբի մի պարագլխին փոխարինեց մեկ ուրիշը»:
«Արեւմուտքը բավարարվեց հայաստանյան իրադարձություններին վերաբերող արտաքուստ խիստ, բայց իրականում դատարկ ու անպատասխանատու հայտարարություններով` կամա թե ակամա նպաստելով հանցագործ իշխանությունների վերարտադրությանը: Եվրոպական կազմակերպությունները, առաջնորդվելով քաղաքական նկատառումներով եւ կրկնակի ստանդարտներով, բռնեցին ոչ թե ժողովրդավարության, ազատության եւ իրավական պետության գաղափարներով տոգորված Հայաստանի նոր քաղաքացիական հասարակության, այլ անօրինական վարչախմբի կողմը: Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում Հայաստանի դիրքերը թուլացնելու նպատակով, Արեւմուտքը նախընտրեց մեր երկրում ունենալ խոցելի լեգիտիմությամբ օժտված բռնապետություն, քան ժողովրդի վստահությունը վայելող իշխանություն»,- հայտարարել էր նախկին նախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 9-15
Պաշտոնական եւ «ժողովրդական» երդմնակալությունները
Նույն օրը ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Ազատության հրապարակում անցկացրեց է իր «երդմնակալության արարողությունը»:
«Թքած Րաֆֆու ու Սերժի վրա: Այսօր ժողովուրդն է գալիս իշխանության»,- ասել էր նա, հիշեցնելով որ Սահմանադրության երկրորդ հոդվածի համաձայն՝ իշխանությունը ժողովրդին է պատկանում»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2013թ. ապրիլի 9-ին Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2013թ. ապրիլի 9-ին
Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ասել էր, որ չի պատրաստվում լքել Ազատության հրապարակը եւ «մինչեւ վերջին շունչը կմնա հավատարիմ ու հաշվետու ժողովրդին»:
«Մենք մեր շղթաներից դուրս ենք եկել: Ձեր ստրուկները չենք ու գնում ենք դեպի հաղթանակ: Չենք հավատում կեղծ երդումներին ու կեղծ երդումներ չենք տալիս», - ասում էր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:

9 апреля 2008 года в центре Еревана
Обращаясь к народу после церемонии, Роберт Кочарян призвал граждан Армении и политические силы страны поддержать проект конституционных изменений, который будет вынесен на референдум 25 мая.
Роберт Кочарян и Владимир Спиваков 9 апреля 2003 года Роберт Кочарян и Владимир Спиваков 9 апреля 2003 года
«Успех референдума обеспечит неоспоримый прогресс в деле реформирования государственных структур, становления судебной власти, развития демократии и защиты прав человека. Упущение такой возможности будет непростительной ошибкой», - заявил Кочарян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 9-15 АПРЕЛЯ 2008 ГОДА
Инаугурация в чрезвычайных условиях
9 апреля в Ереване прошла инаугурация президента Армении Сержа Саргсяна.
9 апреля 2008 года в центре Еревана 9 апреля 2008 года в центре Еревана
Вокруг здания Национального академического театра оперы и балета и на близлежащих улицах были предприняты усиленные меры безопасности - к месту проведения инаугурации допускались лишь автомашины со специальными пропусками и пешеходы, имеющие приглашения на церемонию.
«Закон един для всех»
В интервью, опубликованном 9 апреля в «Российской газете», Серж Саргсян назвал
борьбу с коррупцией одной из своих первоочередных задач.
Серж Саргсян 9 апреля 2008 года Серж Саргсян 9 апреля 2008 года
«Уклонение от налогов и взяточничество должны рассматриваться как явления, осуждаемые обществом. Коррупция является таким общественным пороком, против которого надо создавать не только законодательные заслоны, но и общественные, в том числе через СМИ. В справедливом обществе действует закон, и он един для всех», - говорил президент.
«Начать все с чистого листа»
9 апреля директор Human Rights Watch по Европе и Центральной Азии Холли Картнер  заявила, что у новоизбранного президента Армении Серж Саргсяна есть шанс «начать все с чистого листа» и не «упустить возможность восстановить пошатнувшийся имидж Армении».
Она заявила, что Серж Саргсян должен расследовать заявления о чрезмерном использовании силы полицией 1 марта; гарантировать, что это расследование будет соответствовать международным обязательствам Армении; прекратить произвольные задержания и предоставить полные права всем задержанным; снять ограничения на свободу собраний и др.
Human Rights Watch также выразила мнение, что США, Европейский Союз и другие международные партнеры Армении «должны рассматривать вышеуказанные шаги в качестве предварительных условий для дальнейшего сотрудничества и оказания помощи».
Тер-Петросян против «двойных стандартов» Запада
Экс-президент Армении Левон Тер-Петросян выступил 10 апреля с резкой критикой в адрес Запада, обвинив его в использовании «двойных стандартов».
Левон Тер-Петросян заявил, что «9 апреля, при благословлении «цивилизованного» мира, в Армении сменился главарь клептократического режима».
«Запад ограничился внешне резкими, но в действительности пустыми и безответственными заявлениями, вольно или невольно способствуя воспроизводству преступных властей Армении. Европейские организации, руководствуясь политическими мотивами и двойными стандартами, приняли сторону антизаконного режима, а не нового гражданского общества Армении, вдохновленного идеями демократии, свободы и правового государства. С целью ослабления позиций Армении в процессе урегулирования карабахского конфликта, Запад предпочел иметь в нашей стране диктатуру, наделенную уязвимой легитимностью, нежели власть, обладающую доверием народа», - заявил экс-президент.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  9-15  АПРЕЛЯ 2013 ГОДА
Официальная и «народная» инаугурации
9 апреля в Ереване прошла инаугурация Сержа Саргсяна.
В тот же день экс-кандидат в президенты Армении Раффи Оганесян провел свою «инаугурацию» на площади Свободы.
«Плевать на Раффи и Сержа. Сегодня к власти приходит народ»,- сказал он и напомнил, что согласно второй статье Конституции власть принадлежит народу.
Раффи Оганесян 9 апреля 2013 года Раффи Оганесян 9 апреля 2013 года
Раффи Оганесян сказал, что не намерен покидать площадь Свободы и «до последнего вздоха будет верным и подотчетным народу».
«Мы вышли из своих цепей. Мы не ваши рабы и мы идем к победе. Мы не верим лживым клятвам и не даем лживых клятв»,-  говорил Оганесян.