2008թ. ապրիլի 9-ին Երեւանի կենտրոնում
Դիմելով ժողովրդին արարողությունից հետո, Ռոբերտ Քոչարյանը կոչ արեց ՀՀ քաղաքացիներին եւ քաղաքական ուժերին աջակցել սահմանադրական փոփոխությունների նախագծին, որը հանրաքվեի կներկայացվի մայիսի 25-ին:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Վլադիմիր Սպիվակովը 2003թ. ապրիլի 9-ին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Վլադիմիր Սպիվակովը 2003թ. ապրիլի 9-ին
«Հանրաքվեի հաջողությունը կնշանակի անհերքելի առաջընթաց պետական կառուցվածքի բարեփոխումների, դատական իշխանության կայացման, ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության զարգացման գործում: Նման հնարավորության բացթողումն աններելի սխալ կլինի»,- հայտարարել էր Քոչարյանը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 9-15
Երդմնակալություն արտակարգ դրության պայմաններում
Ապրիլի 9-ին Երեւանում տեղի ունեցավ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի երդմնակալության արարողությունը:
2008թ. ապրիլի 9-ին Երեւանի կենտրոնում 2008թ. ապրիլի 9-ին Երեւանի կենտրոնում
Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքի շուրջ եւ շրջակա փողոցներում անվտանգության ուժեղացված միջոցներ էին ձեռնարկվել. մուտքը
թույլատրվում միայն հատուկ անցագրերով մեքենաներին եւ արարողության հրավեր ունեցող հետիոտներին:
«Օրենքը մեկն է բոլորի համար»
Ապրիլի 9-ին «Ռոսսիյսկայա գազետա» թերթում հրապարակված հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը կաշառակերության դեմ պայքարն անվանել էր իր առաջնահերթ խնդիրներից մեկը:
Սերժ Սարգսյանը 2008թ. ապրիլի 9-ին Սերժ Սարգսյանը 2008թ. ապրիլի 9-ին
«Հարկերից խուսափելն ու կաշառակերությունը պետք է դիտվեն որպես հասարակության կողմից դատապարտելի երեւույթներ: Կաշառակերությունն այնպիսի հասարակական արատ է, որի դեմ հարկավոր է ստեղծել ոչ միայն օրենսդրական պատնեշներ, այլեւ` հասարակական, այդ թվում նաեւ ԶԼՄ-ների միջոցով: Արդար հասարակությունում գործում է օրենք, եւ այն մեկն է բոլորի համար»,- ասում էր նախագահը:
«Սկսել ամեն ինչ մաքուր էջից»
Ապրիլի 9-ին Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերով Human Rights Watch-ի տնօրեն Հոլլի Քարտները հայտարարել էր, որ Հայաստանի նորընտիր նախագահ Սերժ Սարգսյանը հնարավորություն ունի «ամեն ինչ սկսել մաքուր էջից» եւ «բաց չթողնել Հայաստանի սասանված իմիջը վերականգնելու հնարավորությունը»:
Նա ասել էր, որ Սերժ Սարգսյանը պետք է հետաքննի մարտի 1-ի առավոտյան եւ օրվա ընթացքում ոստիկանության կողմից չափազանցված ուժի գործադրման մասին հայտարարությունները, երաշխավորի, որ այդ հետաքննությունը կհամապատասխանի Հայաստանի միջազգային պարտավորություններին եւ կընդունի միջազգային օգնությունը հասարակության վստահության ապահովման համար, դադարեցնի կամայական ձերբակալությունները, վերջ դնի ժողովների ազատության սահմանափակումներին:
Human Rights Watch-ը նաեւ կարծիք էր հայտնել, որ ԱՄՆ-ն, Եվրոպական Միությունն ու Հայաստանի մյուս միջազգային գործընկերները «վերոնշված քայլերը պետք է դիտարկեն որպես հետագա համագործակցության եւ օգնության ցուցաբերման նախապայմաններ»:
Տեր-Պետրոսյանն ընդդեմ Արեւմուտքի «երկակի չափանիշների»
ՀՀ նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը ապրիլի 10-ին հանդես էր եկել Արեւմուտքի խիստ քննադատությամբ` մեղադրելով «երկակի չափանիշների» օգտագործման համար:
Լեոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ «ապրիլի 9-ին, «քաղաքակիրթ» աշխարհի օրհնությամբ, Հայաստանում հաստատված ավազակապետական վարչախմբի մի պարագլխին փոխարինեց մեկ ուրիշը»:
«Արեւմուտքը բավարարվեց հայաստանյան իրադարձություններին վերաբերող արտաքուստ խիստ, բայց իրականում դատարկ ու անպատասխանատու հայտարարություններով` կամա թե ակամա նպաստելով հանցագործ իշխանությունների վերարտադրությանը: Եվրոպական կազմակերպությունները, առաջնորդվելով քաղաքական նկատառումներով եւ կրկնակի ստանդարտներով, բռնեցին ոչ թե ժողովրդավարության, ազատության եւ իրավական պետության գաղափարներով տոգորված Հայաստանի նոր քաղաքացիական հասարակության, այլ անօրինական վարչախմբի կողմը: Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում Հայաստանի դիրքերը թուլացնելու նպատակով, Արեւմուտքը նախընտրեց մեր երկրում ունենալ խոցելի լեգիտիմությամբ օժտված բռնապետություն, քան ժողովրդի վստահությունը վայելող իշխանություն»,- հայտարարել էր նախկին նախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 9-15
Պաշտոնական եւ «ժողովրդական» երդմնակալությունները
Նույն օրը ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Ազատության հրապարակում անցկացրեց է իր «երդմնակալության արարողությունը»:
«Թքած Րաֆֆու ու Սերժի վրա: Այսօր ժողովուրդն է գալիս իշխանության»,- ասել էր նա, հիշեցնելով որ Սահմանադրության երկրորդ հոդվածի համաձայն՝ իշխանությունը ժողովրդին է պատկանում»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2013թ. ապրիլի 9-ին Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2013թ. ապրիլի 9-ին
Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ասել էր, որ չի պատրաստվում լքել Ազատության հրապարակը եւ «մինչեւ վերջին շունչը կմնա հավատարիմ ու հաշվետու ժողովրդին»:
«Մենք մեր շղթաներից դուրս ենք եկել: Ձեր ստրուկները չենք ու գնում ենք դեպի հաղթանակ: Չենք հավատում կեղծ երդումներին ու կեղծ երդումներ չենք տալիս», - ասում էր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:

On the streets of Yerevan on April 9, 2008
Kocharyan addressed the Armenian people after the ceremony, calling on the citizens and political forces of the country to support the draft constitutional amendments, which would be put on a national referendum on May 25.
Robert Kocharyan and Vladimir Spivakov on April 9, 2003 Robert Kocharyan and Vladimir Spivakov on April 9, 2003
“The success of the referendum will provide indisputable progress in the reformation of state structures, development of democracy and human rights protection. Missing this opportunity would be an unforgivable mistake,” stated Kocharyan.
•    10 YEARS AGO: APRIL 9-15, 2008
Inauguration in emergency conditions
On April 9, newly-elected Armenian President Serzh Sargsyan was inaugurated in Yerevan.
On the streets of Yerevan on April 9, 2008 On the streets of Yerevan on April 9, 2008
Intensive security measures were taken around the building of the National Academic Theatre of Opera and Ballet and the adjacent streets. Only cars with special permits and pedestrians with invitations to the ceremony were allowed to the area.
“One law for all”
In the interview published by Rossiyskaya Gazeta on April 9, Serzh Sargsyan singled out the fight against corruption as one of his priorities.
Serzh Sargsyan on April 9, 2008 Serzh Sargsyan on April 9, 2008
“Tax evasion and bribery should be considered phenomena deserving condemnation from the society. Corruption is a public vice, against which we must create not only legislative, but also public barriers, with the help of media as well. In a fair society, the law prevails and it is one for all,” said the president.
“Start with a clean slate”
On April 9, Human Rights Watch Europe and Central Asia Director Holly Cartner remarked that newly-elected Armenian President Serzh Sargsyan had a chance “to start with a clean slate” and take the opportunity “to restore Armenia’s tarnished image”.
She said that Serzh Sargsyan ought to investigate alleged excessive use of force by police on March 1, 2008; ensure that such investigation was in accordance with Armenia’s international; stop arbitrary detentions and provide full due process rights to all detainees; lift extensive restrictions on freedom of assembly, etc.
Human Rights Watch also observed that the USA, the European Union and other international partners of Armenia “should take the above-mentioned steps as preconditions for future cooperation and assistance”.
Ter-Petrosyan speaks out against “double standards” of the West
On April 10, former Armenian President Levon Ter-Petrosyan came forward with harsh criticism at the West, accusing it of applying “double standards”.
“The West limited itself to statements that are harsh on the surface, but idle and irresponsible in reality, thus willingly or not providing assistance to regeneration of the criminal authorities of Armenia. European organizations, guided by political motives and double standards, took the side of the illegal regime and not the new civil society of Armenia, which is inspired by ideas of democracy, freedom and a state of law. Aiming to weaken Armenia’s position in the process of the Karabakh conflict settlement, the West preferred to see a dictatorship with vulnerable legitimate nature in our country, rather than a power that is trusted by the people,” said the former head of the state.
•    5 YEARS AGO: APRIL 9-15, 2013
The official and the “popular” inaugurations
Serzh Sargsyan’s inauguration took place on April 9 in Yerevan, and on the same day, former presidential candidate Raffi Hovhannisyan held his own “inauguration” at Liberty Square.
"I don't care about Raffi and Serzh. Today the people rise to power," he said, recalling that under the second article of the Constitution, the power belongs to the people.
Raffi Hovhannisyan on April 9, 2008 Raffi Hovhannisyan on April 9, 2008
Raffi Hovhannisyan stated he had no intention to leave the Liberty Square and would “remain committed and accountable to the people until the very last breath".
"We have thrown off the chains. We are not your slaves and we are marching to victory. We don't trust false vows and we don't make ones," said Hovhannisyan.