Ռոբերտ Քոչարյանն ու Երվանդ Զախարյանը
Եվրոպական միության խորհրդի գլխավոր քարտուղար Խավիեր Սոլանան հունիսի 25-ին կասկած էր հայտնել Հարավային Կովկասում նոր բաժանարար գծերի ի հայտ գալու հնարավորության վերաբերյալ:
«Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ նոր եւ կառուցողական հարաբերությունները նշանակում են, որ մենք կարող ենք հերքել բոլոր խոսակցությունները «նոր բաժանարար գծերի» մասին` ինչպես Հարավային Կովկասում, այնպես էլ որեւէ այլ տարածաշրջանում»,- ասել էր Սոլանան Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում:
Խավիեր Սոլանան, Վլադիմիր Պուտինը եւ Սիլվիո Բեռլուսկոնին Խավիեր Սոլանան, Վլադիմիր Պուտինը եւ Սիլվիո Բեռլուսկոնին
«Տարածաշրջանի անվտանգությունը, կայունությունը եւ բարեկեցությունը կախված են ինչպես Հարավային Կովկասի երկրների, այնպես էլ տարածաշրջանի սահմաններից դուրս գտնվող դերակատարների գործողություններից եւ դիրքորոշումներից»,- ասել էր Խավիեր Սոլանան:
Երվանդ Զախարյանը՝ Երեւանի քաղաքապետ
Հուլիսի 1-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրամանագիր ստորագրեց Երվանդ Զախարյանին Երեւանի քաղաքապետ նշանակելու մասին:
Նախկինում Երվանդ Զախարյանը զբաղեցնում էր կառավարությանն առընթեր Հարկային պետական ծառայության պետի պաշտոնը:
Ռոբերտ Քոչարյանն ու Երվանդ Զախարյանը Ռոբերտ Քոչարյանն ու Երվանդ Զախարյանը
Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնից ազատված Ռոբերտ Նազարյանը նշանակվեց ՀՀ բնական մենաշնորհների կարգավորման հանձնաժողովի նախագահ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 25-ՀՈՒԼԻՍԻ 1
Կրամերը «նորմալ» չի համարում
ԱՄՆ-ը հույս ունի, որ «հայաստանյան ընդդիմությունն այլեւս խնդիրներ չի ունենա հանրահավաքների անցկացման համար արտոնություն ստանալու հարցում», հունիսի 25-ին Երեւանում հայտարարել էր ԱՄՆ պետքարտուղարի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների ու աշխատանքի հարցերով օգնական Դեւիդ Կրամերը:
Դեւիդ Կրամերը Դեւիդ Կրամերը
Ամերիկացի դիվանագետն ասել էր, որ «նորմալ» չի համարում այն իրավիճակը, երբ «պետք է 40 անգամ դիմել Երեւանի քաղաքապետարանին` հանրահավաք անցկացնելու արտոնություն ստանալու համար»:
«Մենք Հայաստանի ղեկավարությանն առաջարկել ենք հրաժարվել մամուլի ու հանրահավաքների ազատության սահմանափակման բոլոր դրսեւորումներից եւ մարտի դեպքերի լուրջ հետազոտություն անցկացնել»,- ասել էր Դեւիդ Կրամերը:
Ո՞վ է «դավաճանը»
ՀՀ նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի մամուլի քարտուղար Արման Մուսինյանը հունիսի 25-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին «դավաճան» էր անվանել:
Արման Մուսինյանն ասել էր, որ «Հայաստանի ողջ պատմության ընթացքում առաջին անգամ նախագահի աթոռը զբաղեցնող անձը կասկածի տակ է առել 1915թ. Հայոց եղեռնի փաստը»: Մուսինյանն այս մասին ասել էր, մեկնաբանելով հունիսի 23-ին Մոսկվայում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն արված նախագահի այս հայտարարությունը.
«Թուրքական կողմն առաջարկում է ձեւավորել մի հանձնաժողով, որը պետք է ուսումնասիրի պատմական փաստերը: Մենք դեմ չենք այդպիսի հանձնաժողովի ստեղծմանը, բայց այն ժամանակ, երբ կբացվի սահմանը մեր պետությունների միջեւ: Այլապես, այն կարող է դառնալ հարցը տարիներով երկարաձգելու եւ շահարկելու միջոց»:
Հունիսի 26-ին ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Սամվել Ֆարմանյանը «տարօրինակ» էր անվանել այն փաստը, որ «Ցեղասպանության խնդիրը փորձում են շահարկել մարդիկ, ովքեր ժամանակին արել են ամեն ինչ, որպեսզի մեր ազգի այդ ողբերգական էջը մոռացության մատնվի»:
ՀԱՊԿ զորավարժությունն ավելի կարեւոր է, քան «ՆԱՏՕ-ի շաբաթը»
Հունիսի 27-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտնել էր, որ ՀԱՊԿ շրջանակներում կայանալիք «Ռուբեժ-2008» զորավարժությունները Երեւանի համար ավելի կարեւոր են, քան «ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» անցկացումը:
ՀՀ նախագահն այդ մասին ասել էր «Կոմերսանտ» թերթում հրապարակված հարցազրույցում` պատասխանելով ակնարկին այն մասին, որ Սերժ Սարգսյանի` Ռուսաստան պաշտոնական այցի առաջին օրը Հայաստանում մեկնարկել էր «ՆԱՏՕ-ի շաբաթը»:
«Այդ միջոցառումը ճանաչողական բնույթ ունի եւ որն անց է կացվում ոչ առաջին անգամ: Երեւանում, ինչպես եւ Մոսկվայում, գործում է ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոն: Եվ մենք մտադիր ենք զարգացնել մեր հարաբերությունները դաշինքի հետ` անհատական գործընկերության ծրագրի շրջանակներում: Կարծում եմ, որ դա մեր Զինված ուժերին անհրաժեշտ փորձ կտա: Բայց մենք միշտ ասել ենք եւ հիմա էլ ենք ասում, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության  օրակարգում ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու կետ չկա»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 25-ՀՈՒԼԻՍԻ 1
Հակասություններ չկան
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «մենք երբեք չենք արել քայլ, որ ուղղված կլինի Ռուսաստանի դեմ եւ չունենք որեւէ բարդույթ, որ մեզ կարող է մղել այդպիսի քայլի»:
ՀՀ նախագահն այդ մասին ասել էր հունիսի 25-ին Վարշավայում` Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկու հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Սերժ Սարգսյանն ու Բրոնիսլավ Կոմորովսկին Սերժ Սարգսյանն ու Բրոնիսլավ Կոմորովսկին
«Մենք եվրոպական արժեքներ կրող ժողովուրդ ենք եւ մեր նպատակն է զարգացնել մեր հասարակությունը հենց այդ արժեքների հիման վրա: Հայաստանը Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում ամենամեծ առաջընթաց արձանագրած երկրներից է: Մենք մեր գործունեությունը կառուցում ենք ոչ թե «կամ-կամ», այլ «եւ-եւ»-ի սկզբունքի վրա: Եվ ես այստեղ հակասություն չեմ տեսնում», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:

Роберт Кочарян и Ерванд Захарян
Генеральный секретарь Совета Европейского Союза Хавьер Солана 25 июня выразил сомнение в вероятности возникновения новых разделительных линий в регионе Южного Кавказа.
«Новые и конструктивные отношения между Россией и НАТО означают, что мы можем отвергнуть разговоры о «новых разделительных линиях» как на Южном Кавказе, так и где либо», - сказал Солана в эксклюзивном интервью Медиамакс.
Хавьер Солана, Владимир Путин и Сильвио Берлускони Хавьер Солана, Владимир Путин и Сильвио Берлускони
«Безопасность, стабильность и благополучие региона зависит от действий и позиций как самих стран Южного Кавказа, так и акторов, находящихся за пределами региона», - сказал Хавьер Солана.
Ерванд Захарян - мэр Еревана
1 июля президент Армении Роберт Кочарян подписал указ о назначении Ерванда Захаряна мэром Еревана.
Ерванд Захарян занимал ранее пост начальника государственной налоговой службы при правительстве Армении.
Роберт Кочарян и Ерванд Захарян Роберт Кочарян и Ерванд Захарян
Роберт Назарян, освобожденный указом президента с поста мэра Еревана, был назначен председателем Комиссии по регулированию общественных услуг.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 25 ИЮНЯ-1 ИЮЛЯ 2008 ГОДА
Крамер считает «ненормальным»
США надеятся, что «армянская оппозиция не будет в дальнейшем сталкиваться с проблемами для получения разрешений на проведение митингов», заявил 25 июня в Ереване помощник госсекретаря США по вопросам демократии, прав человека и труда Дэвид Крамер.
Дэвид Крамер Дэвид Крамер
Выступая на брифинге по итогам своего визита в Ереван, американский дипломат сказал, что считает «ненормальной» ситуацию, когда «нужно обращаться в мерию Еревана более 40 раз, чтобы получить разрешение провести митинг».
«Мы предложили правительству Армении отказаться от всяческих ограничений свободы прессы и собраний, освободить политических заключенных и провести серьезное расследование мартовских событий», - сказал Дэвид Крамер.
Кто «предатель»?
25 июня пресс-секретарь экс-президента Армении Левона Тер-Петросяна Арман Мусинян назвал «предателем» президента Армении Сержа Саргсяна.
Арман Мусинян сказал, что «впервые за всю историю Армении лицо, занимающее кресло президента, поставило под сомнение факт Геноцида армян 1915 года». Мусинян сказал об этом, комментируя это заявление президента, сделанное на встрече с представителями армянской обшины Москвы 23 июня:
«Турецкая сторона предлагает сформировать комиссию, которая должна изучить исторические факты. Мы не против создания подобной комиссии, но тогда, когда откроется граница между нашими государствами. Иначе она может стать средством спекуляций и затягивания вопроса на годы».
26 июня пресс-секретарь президента Армении Самвел Фарманян назвал «странным» тот факт, что «проблемой Геноцида пытаются спекулировать люди, которые в свое время сделали все для того, чтобы предать забвению эту  трагическую страницу истории нашего народа».
«Учения в рамках ОДКБ важнее «Недели НАТО»»
27 июня президент Армении Серж Саргсян заявил, что учения «Рубеж-2008» в рамках ОДКБ для Еревана важнее проведения «Недели НАТО».
Президент Армении сказал об этом в интервью газете «Коммерсант», комментируя вопрос о том, что в день начала официального визита Сержа Саргсяна в Россиию в Армении стартовала «Неделя НАТО».
«Это мероприятие познавательного характера, которое проходит не впервые. В Ереване, как и в Москве, есть Информационный центр НАТО. И мы намерены развивать наши отношения с альянсом в рамках программы индивидуального партнерства. Я считаю, что это даст необходимый опыт нашим вооруженным силам. Но мы всегда говорили и сейчас говорим, что во внешнеполитической повестке Армении нет пункта о вступлении в НАТО», - сказал Серж Саргсян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 25 ИЮНЯ-1 ИЮЛЯ 2013 ГОДА
Противоречий нет
Президент Армении Серж Саргсян заявил, что «мы никогда не делали шагов, направленных против России и у нас нет каких-либо комплексов, которые могли бы подтолкнуть нас к подобному шагу».
Об этом президент сказал 25 июня в Варшаве, отвечая на вопрос на совместной пресс-конференции с польским лидером Брониславом Комаровским.
Серж Саргсян и Бронислав Комаровский Серж Саргсян и Бронислав Комаровский
«Мы - народ, несущий в себе европейские ценности, и нашей целью является развитие нашего общества именно на основе этих ценностей. Армения является одной из стран, зафиксировавших наибольший прогресс в рамках Восточного партнерства ЕС. Мы строим наше партнерство на принципе «и-и», а не «или-или». И я не вижу противоречий между нашими отношениями с Россией и нашими усилиями по европейской интеграции», - сказал Серж Саргсян.