Ռոբերտ Քոչարյանն ու Երվանդ Զախարյանը
Եվրոպական միության խորհրդի գլխավոր քարտուղար Խավիեր Սոլանան հունիսի 25-ին կասկած էր հայտնել Հարավային Կովկասում նոր բաժանարար գծերի ի հայտ գալու հնարավորության վերաբերյալ:
«Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ նոր եւ կառուցողական հարաբերությունները նշանակում են, որ մենք կարող ենք հերքել բոլոր խոսակցությունները «նոր բաժանարար գծերի» մասին` ինչպես Հարավային Կովկասում, այնպես էլ որեւէ այլ տարածաշրջանում»,- ասել էր Սոլանան Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում:
Խավիեր Սոլանան, Վլադիմիր Պուտինը եւ Սիլվիո Բեռլուսկոնին Խավիեր Սոլանան, Վլադիմիր Պուտինը եւ Սիլվիո Բեռլուսկոնին
«Տարածաշրջանի անվտանգությունը, կայունությունը եւ բարեկեցությունը կախված են ինչպես Հարավային Կովկասի երկրների, այնպես էլ տարածաշրջանի սահմաններից դուրս գտնվող դերակատարների գործողություններից եւ դիրքորոշումներից»,- ասել էր Խավիեր Սոլանան:
Երվանդ Զախարյանը՝ Երեւանի քաղաքապետ
Հուլիսի 1-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրամանագիր ստորագրեց Երվանդ Զախարյանին Երեւանի քաղաքապետ նշանակելու մասին:
Նախկինում Երվանդ Զախարյանը զբաղեցնում էր կառավարությանն առընթեր Հարկային պետական ծառայության պետի պաշտոնը:
Ռոբերտ Քոչարյանն ու Երվանդ Զախարյանը Ռոբերտ Քոչարյանն ու Երվանդ Զախարյանը
Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնից ազատված Ռոբերտ Նազարյանը նշանակվեց ՀՀ բնական մենաշնորհների կարգավորման հանձնաժողովի նախագահ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 25-ՀՈՒԼԻՍԻ 1
Կրամերը «նորմալ» չի համարում
ԱՄՆ-ը հույս ունի, որ «հայաստանյան ընդդիմությունն այլեւս խնդիրներ չի ունենա հանրահավաքների անցկացման համար արտոնություն ստանալու հարցում», հունիսի 25-ին Երեւանում հայտարարել էր ԱՄՆ պետքարտուղարի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների ու աշխատանքի հարցերով օգնական Դեւիդ Կրամերը:
Դեւիդ Կրամերը Դեւիդ Կրամերը
Ամերիկացի դիվանագետն ասել էր, որ «նորմալ» չի համարում այն իրավիճակը, երբ «պետք է 40 անգամ դիմել Երեւանի քաղաքապետարանին` հանրահավաք անցկացնելու արտոնություն ստանալու համար»:
«Մենք Հայաստանի ղեկավարությանն առաջարկել ենք հրաժարվել մամուլի ու հանրահավաքների ազատության սահմանափակման բոլոր դրսեւորումներից եւ մարտի դեպքերի լուրջ հետազոտություն անցկացնել»,- ասել էր Դեւիդ Կրամերը:
Ո՞վ է «դավաճանը»
ՀՀ նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի մամուլի քարտուղար Արման Մուսինյանը հունիսի 25-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին «դավաճան» էր անվանել:
Արման Մուսինյանն ասել էր, որ «Հայաստանի ողջ պատմության ընթացքում առաջին անգամ նախագահի աթոռը զբաղեցնող անձը կասկածի տակ է առել 1915թ. Հայոց եղեռնի փաստը»: Մուսինյանն այս մասին ասել էր, մեկնաբանելով հունիսի 23-ին Մոսկվայում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն արված նախագահի այս հայտարարությունը.
«Թուրքական կողմն առաջարկում է ձեւավորել մի հանձնաժողով, որը պետք է ուսումնասիրի պատմական փաստերը: Մենք դեմ չենք այդպիսի հանձնաժողովի ստեղծմանը, բայց այն ժամանակ, երբ կբացվի սահմանը մեր պետությունների միջեւ: Այլապես, այն կարող է դառնալ հարցը տարիներով երկարաձգելու եւ շահարկելու միջոց»:
Հունիսի 26-ին ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Սամվել Ֆարմանյանը «տարօրինակ» էր անվանել այն փաստը, որ «Ցեղասպանության խնդիրը փորձում են շահարկել մարդիկ, ովքեր ժամանակին արել են ամեն ինչ, որպեսզի մեր ազգի այդ ողբերգական էջը մոռացության մատնվի»:
ՀԱՊԿ զորավարժությունն ավելի կարեւոր է, քան «ՆԱՏՕ-ի շաբաթը»
Հունիսի 27-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտնել էր, որ ՀԱՊԿ շրջանակներում կայանալիք «Ռուբեժ-2008» զորավարժությունները Երեւանի համար ավելի կարեւոր են, քան «ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» անցկացումը:
ՀՀ նախագահն այդ մասին ասել էր «Կոմերսանտ» թերթում հրապարակված հարցազրույցում` պատասխանելով ակնարկին այն մասին, որ Սերժ Սարգսյանի` Ռուսաստան պաշտոնական այցի առաջին օրը Հայաստանում մեկնարկել էր «ՆԱՏՕ-ի շաբաթը»:
«Այդ միջոցառումը ճանաչողական բնույթ ունի եւ որն անց է կացվում ոչ առաջին անգամ: Երեւանում, ինչպես եւ Մոսկվայում, գործում է ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոն: Եվ մենք մտադիր ենք զարգացնել մեր հարաբերությունները դաշինքի հետ` անհատական գործընկերության ծրագրի շրջանակներում: Կարծում եմ, որ դա մեր Զինված ուժերին անհրաժեշտ փորձ կտա: Բայց մենք միշտ ասել ենք եւ հիմա էլ ենք ասում, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության  օրակարգում ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու կետ չկա»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 25-ՀՈՒԼԻՍԻ 1
Հակասություններ չկան
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «մենք երբեք չենք արել քայլ, որ ուղղված կլինի Ռուսաստանի դեմ եւ չունենք որեւէ բարդույթ, որ մեզ կարող է մղել այդպիսի քայլի»:
ՀՀ նախագահն այդ մասին ասել էր հունիսի 25-ին Վարշավայում` Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկու հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Սերժ Սարգսյանն ու Բրոնիսլավ Կոմորովսկին Սերժ Սարգսյանն ու Բրոնիսլավ Կոմորովսկին
«Մենք եվրոպական արժեքներ կրող ժողովուրդ ենք եւ մեր նպատակն է զարգացնել մեր հասարակությունը հենց այդ արժեքների հիման վրա: Հայաստանը Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում ամենամեծ առաջընթաց արձանագրած երկրներից է: Մենք մեր գործունեությունը կառուցում ենք ոչ թե «կամ-կամ», այլ «եւ-եւ»-ի սկզբունքի վրա: Եվ ես այստեղ հակասություն չեմ տեսնում», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:

Robert Kocharyan and Yervand Zakharyan
On June 25 EU High Representative for the Common Foreign and Security Policy Javier Solana expressed doubt as to whether “new division lines” can ever appear in the South Caucasus.
“The new and constructive relationship between Russia and NATO means that we can dismiss talk of “new division lines” either in the Southern Caucasus or elsewhere,” Javier Solana said in the exclusive interview to Mediamax.
Javier Solana, Vladimir Putin and Silvio Berlusconi Javier Solana, Vladimir Putin and Silvio Berlusconi
“The security, stability and welfare of the region depend in part on the actions and attitudes of the countries of the region and in part on the actions and attitudes of actors outside the region,” Javier Solana said.
Yervand Zakharyan - Mayor of Yerevan
On July 1 Armenian President Robert Kocharyan signed a decree on appointing Yervand Zakharyan as Mayor of Yerevan.
Yervand Zakharyan previously held the position of the Head of State Taxation Service subordinate to Armenian government.
Robert Kocharyan and Yervand Zakharyan Robert Kocharyan and Yervand Zakharyan
Robert Nazaryan was released from the position of Yerevan’s Mayor and appointed as Chairman of Commission for the Control over the Activity of Natural monopolies.
•    10 YEARS AGO: JUNE 25 - JULY 1, 2008
Kramer considers “abnormal”
U.S. hopes that “the Armenian opposition will not face problems in future in getting permission to hold rallies,” U.S Assistant Secretary of State on Democracy, Human Rights and Labor David Kramer stated in Yerevan on June 25.
David Kramer David Kramer
Speaking at a briefing following the results of his visit to Yerevan, the U.S. diplomat stated that he considers “abnormal” the situation, when “one has to turn to Yerevan City Administration for over 40 times to be granted permission to hold a rally”.
“We proposed the Armenian government to renounce any limitations for the freedom of press and assemblies, free the political prisoners and carry our serious investigation of March events,” David Kramer stated.
Who is “betrayer”?
On June 25 Arman Musinian, Spokesman of the Ex-President of Armenia Levon Ter-Petrosyan, described as a “betrayer” the Armenian President Serzh Sargsyan.
Arman Musinian stated that “for the first time in the Armenian history, the person, who occupies the President’s chair, cast a doubt on the fact of the Armenian Genocide of 1915”.
Musinian said this commenting on this statement of the Armenian President at the meeting with representatives of the Armenian community of Moscow on June 23:
“The Turkish side proposes to form a commission, which should examine the historic facts. We are not against establishing such a commission, but only when the border between our states is opened. Otherwise, it may become a means of speculation and delay of the issue for years.”
On June 26 Press Secretary of the Armenian President Samvel Farmanyan called “strange” the fact that “people, who did everything possible at the time to consign to oblivion this tragic page in the history of the Armenian people, are now trying to speculate the Genocide issue”.
“CSTO Exercise is more important than NATO Week”
On June 27 Armenian President Serzh Sargsyan stated that “Border-2008” Exercise within the frames of CSTO is more important for Yerevan than the “NATO Week”.
Armenian President said this in an interview to Kommersant newspaper, commenting on the fact that “NATO Week” in Armenia was launched on the day, when Serzh Sargsyan started his official visit to Russia.
“This event is of informative nature, and it is not the first time it takes place. In Yerevan, just as in Moscow, there is an Information Center on NATO. We intend to develop our relations with the Alliance within the frames of the Individual Partnership Action Plan. I believe that this will give the necessary experience to our Armed Forces. But we always stated and now state as well that entering NATO isn’t included in the agenda of Armenia’s foreign policy,” Serzh Sargsyan stated.
•    5 YEARS AGO: JUNE 25 – JULY 1, 2013
There is no contradiction
Armenian President Serzh Sargsyan said that “we have never taken up a step against Russia and don’t have any hang-up which would make us do that”.
The Armenian President said this during a joint press conference with Polish President Bronislaw Komorowski in Warsaw on June 25.
Serzh Sargsyan and Bronislaw Komorowski  Serzh Sargsyan and Bronislaw Komorowski
“We’re a bearer of European values and our goal is to develop our society based on these values. Armenia is one of the countries which have made biggest progress within EU Eastern Partnership. We build our activity no on “either or” but “both” principle. I don’t see a contradiction between Russian-Armenian partnership and our European integration efforts,” the Armenian President said.