Պատրիարք Թորգոմ Մանուկյանն ու Պաղեստինի ղեկավար Մահմուդ Աբասը
Օգոստոսի 30-ին Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Թորգոմ Մանուկյանն իր ստորագրությունն էր դրել Սուրբ Հողում գործող բոլոր քրիստոնեական եկեղեցիների ներկայացուցիչների հայտարարության տակ՝ ընդդեմ Իսրայելը եւ պաղեստինյան տարածքները բաժանող պատի շինարարության:
Քրիստոնեական եկեղեցիների առաջնորդները հատուկ մտահոգություն էին հայտնել Բեթղեհեմում պատի շինարարության նախագծերի կապակցությամբ, «որը Հիսուս Քրիստոսի ծննդավայրն է հանդիսանում»:
Պատրիարք Թորգոմ Մանուկյանն ու Պաղեստինի ղեկավար Մահմուդ Աբասը Պատրիարք Թորգոմ Մանուկյանն ու Պաղեստինի ղեկավար Մահմուդ Աբասը
Հայտարարության հեղինակները նշել էին, որ պատի շինարարությունը «կարող է կործանիչ հետեւանքներ ունենալ քրիստոնեական համայնքի համար, հանգեցնել վերջինիս մեկուսացմանը եւ տեղաշարժվելու ազատության սահմանափակմանը»:
10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 27-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 2
Առանց այլընտրանքի եւ սակարկումների
Սեպտեմբերի 2-ին Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը ասել էր, որ  Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը «այլընտրանք չունի եւ սակարկության ենթակա չէ»
«Մենք պարտավոր ենք իրականություն դարձնել մեր նահատակների նվիրական երազանքը` հասնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանը եւ սերունդներին թողնել հզոր ու անկախ, խաղաղ ու բարգավաճ հայրենիք: Վստահ եղեք, դա ժամանակի հարց է»,- ասել էր Արցախի նախագահը:
«Երրորդ սկզբունքը»
Սեպտեմբերի 2-ին Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել էր, որ սառեցված հակամարտությունների լուծումը կարող է բարդացնել մնացած խնդիրների կարգավորման գործընթացը, այդ թվում նաեւ` ղարաբաղյանը:
«Մի կողմից, սառեցված հակամարտությունները մեկը մյուսի հետեւից լուծում են ստանում: Մյուս կողմից, այդ լուծումները չեն նշանակում, որ մնացած հակամարտությունների լուծումն ավելի դյուրին է դառնում: Ավելին, ես չեմ բացառում, որ Կոսովոյի, Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի հակամարտությունների լուծումը կարող է ավելի բարդացնել մնացած խնդիրների կարգավորման գործընթացը, այդ թվում նաեւ` ղարաբաղյանը»,- ասել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Նա նշել էր, որ չնայած երկու հիմնական` տարածքային ամբողջականության ու ժողովուրդների ինքնորոշման մասին սկզբունքների առկայությանը, «իրականում գործում է երրորդ` քաղաքական նպատակահարմարության սկզբունքը»:
«Ելնելով իրենց նպատակներից, գերտերությունները կարող են առաջնահերթությունը տալ տարածքային ամբողջականության սկզբունքին, մյուս դեպքում` ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքին»,- ասում էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:

15 YEARS AGO: AUGUST 27 – SEPTEMBER 2, 2003
On August 30, Armenian Patriarch of Jerusalem Torgom II signed the joint statement by Christian leaders of the Holy Land against the construction of the fence separating Israel from Palestinian territories.
Christian leaders expressed grave concerns over the proposal to erect a fence at Bethlehem, which “for us Christians is the place of birth of Jesus Christ, the Prince of Peace.”
Armenian Patriarch Torgom II and Palestinial President Mahmoud Abbas Armenian Patriarch Torgom II and Palestinial President Mahmoud Abbas
The leaders added, “The consequences [of the construction of the wall] would be devastating for the Christian community. It would become isolated, provoking a limitation to access to the land, and to freedom of movement.”
10 YEARS AGO: AUGUST 27 – SEPTEMBER 2, 2008
With no alternative or speculations
The independence of Nagorno-Karabakh “has no alternative and is not subject to speculations”, President of the unrecognized republic Bako Sahakyan said on September 2, 2008.
“We are obliged to fulfill the cherished dream of our martyrs and gain international recognition of the Nagorno-Karabakh Republic and leave a strong and independent, peaceful and prosperous motherland to the generations to come. Be confident, it is only a matter of time,” said Sahakyan.
“The third principle”
The resolution of frozen conflicts might complicate the settlement of others, including the Karabakh conflict, the first president of Armenia Levon Ter-Petrosyan said on September 2.
“On one hand, the frozen conflicts are resolved one after another. On the other hand, these resolutions do not mean that the settlement of other conflicts becomes easier. Moreover, I do not rule out that the resolution of conflicts in Kosovo, South Ossetia and Abkhazia will complicate the process of settlement of others, including the Karabakh conflict,” said Ter-Petrosyan.
He remarked that although there were two basic principles - the territorial integrity and the peoples’ right for self-determination, “a third principle is actually applied - the principle of political suitability”.
“Depending on their own goals, the great powers may give advantage to the principle of territorial integrity in one case and to the principle of peoples’ self-determination in another. The level of their confidence is the same on both occasions,” said Levon Ter-Petrosyan.