Պատրիարք Թորգոմ Մանուկյանն ու Պաղեստինի ղեկավար Մահմուդ Աբասը
Օգոստոսի 30-ին Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Թորգոմ Մանուկյանն իր ստորագրությունն էր դրել Սուրբ Հողում գործող բոլոր քրիստոնեական եկեղեցիների ներկայացուցիչների հայտարարության տակ՝ ընդդեմ Իսրայելը եւ պաղեստինյան տարածքները բաժանող պատի շինարարության:
Քրիստոնեական եկեղեցիների առաջնորդները հատուկ մտահոգություն էին հայտնել Բեթղեհեմում պատի շինարարության նախագծերի կապակցությամբ, «որը Հիսուս Քրիստոսի ծննդավայրն է հանդիսանում»:
Պատրիարք Թորգոմ Մանուկյանն ու Պաղեստինի ղեկավար Մահմուդ Աբասը Պատրիարք Թորգոմ Մանուկյանն ու Պաղեստինի ղեկավար Մահմուդ Աբասը
Հայտարարության հեղինակները նշել էին, որ պատի շինարարությունը «կարող է կործանիչ հետեւանքներ ունենալ քրիստոնեական համայնքի համար, հանգեցնել վերջինիս մեկուսացմանը եւ տեղաշարժվելու ազատության սահմանափակմանը»:
10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 27-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 2
Առանց այլընտրանքի եւ սակարկումների
Սեպտեմբերի 2-ին Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը ասել էր, որ  Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը «այլընտրանք չունի եւ սակարկության ենթակա չէ»
«Մենք պարտավոր ենք իրականություն դարձնել մեր նահատակների նվիրական երազանքը` հասնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանը եւ սերունդներին թողնել հզոր ու անկախ, խաղաղ ու բարգավաճ հայրենիք: Վստահ եղեք, դա ժամանակի հարց է»,- ասել էր Արցախի նախագահը:
«Երրորդ սկզբունքը»
Սեպտեմբերի 2-ին Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել էր, որ սառեցված հակամարտությունների լուծումը կարող է բարդացնել մնացած խնդիրների կարգավորման գործընթացը, այդ թվում նաեւ` ղարաբաղյանը:
«Մի կողմից, սառեցված հակամարտությունները մեկը մյուսի հետեւից լուծում են ստանում: Մյուս կողմից, այդ լուծումները չեն նշանակում, որ մնացած հակամարտությունների լուծումն ավելի դյուրին է դառնում: Ավելին, ես չեմ բացառում, որ Կոսովոյի, Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի հակամարտությունների լուծումը կարող է ավելի բարդացնել մնացած խնդիրների կարգավորման գործընթացը, այդ թվում նաեւ` ղարաբաղյանը»,- ասել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Նա նշել էր, որ չնայած երկու հիմնական` տարածքային ամբողջականության ու ժողովուրդների ինքնորոշման մասին սկզբունքների առկայությանը, «իրականում գործում է երրորդ` քաղաքական նպատակահարմարության սկզբունքը»:
«Ելնելով իրենց նպատակներից, գերտերությունները կարող են առաջնահերթությունը տալ տարածքային ամբողջականության սկզբունքին, մյուս դեպքում` ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքին»,- ասում էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:

Патриарх Торгом Манукян и глава Палестины Махмуд Аббас
30 августа Армянский Патриарх Иерусалима Торгом Манукян поставил свою подпись под заявлением представителей действующих на Святой Земле христианских конфессий против строительства стены, разделяющей Израиль и палестинские территории.
Главы христианских конфессий выразили особую озабоченность планами строительства стены в Вифлееме, «который для нас, христиан, является местом рождения Иисуса Христа, Принца Мира».
Патриарх Торгом Манукян и глава Палестины Махмуд Аббас Патриарх Торгом Манукян и глава Палестины Махмуд Аббас
Авторы заявления отметили, что строительство стены будет иметь «разрушительные последствия для христианской общины, приведет к ее изоляции и ограничению свободы передвижения».
10 ЛЕТ НАЗАД: 27 АВГУСТА-2 СЕНТЯБРЯ 2008 ГОДА
Без альтернативы и спекуляций
2 сентября президент Арцаха Бако Саакян заявил, что независимость Нагорного Карабаха «не имеет альтернативы и не подлежит спекуляциям».
«Мы обязаны воплотить в жизнь заветную мечту наших погибших товарищей - добиться международного признания НКР и завещать последующим поколениям сильную и независимую, мирную и процветающую Родину. Будьте уверены, это - лишь вопрос времени», - сказал президент НКР.
«Третий принцип»
2 сентября первый президент Армении Левон Тер-Петросян заявил, что решение замороженных конфликтов может усложнить процесс урегулирования остальных проблем, в том числе - карабахской.
«С одной стороны, замороженные конфликты один за другим находят свои решения. С другой стороны, эти решения не означают, что упрощается решение оставшихся конфликтов. Более того, я не исключаю, что решение конфликтов в Косово, Южной Осетии и Абхазии еще более усложнит процесс урегулирования остальных конфликтов, в том числе карабахского»,- заявил Левон Тер-Петросян.
Он отметил, что несмотря на наличие двух основных принципов - территориальной целостности и права народов на самоопределение, «на самом деле действует третий - принцип политической целесообразности».
«Исходя из своих целей, сверхдержавы в одном случае могут дать преимущество принципу территориальной целостности, в другом случае, с не меньшей уверенностью в своей правоте, принципу самоопределения народов», - говорил Левон Тер-Петросян.