ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի եւ ամերիկացի համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովն ու Մեթյու Բրայզան
Սեպտեմբերի 10-ին Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը եւ ԵԽԽՎ նախագահ Պիտեր Շիդերն ողջունել էին Հայաստանի Ազգային Ժողովի որոշումը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ արձանագրության մասին, որը ենթադրում է մահապատժի լիակատար վերացում:
Վալտեր Շվիմերը եւ Պիտեր Շիդերը համատեղ հայտարարությունում նշել են, որ «այդ կարեւոր քայլը մոտեցրեց Եվրոպային մահապատժի լիակատար վերացմանը»:
Տեր-Պետրոսյանի փակ դասախոսությունը
Սեպտեմբերի 13 «Հայկական ժամանակ» թերթը տեղեկացրել էր, որ Հայաստանի նախկին նախագահ Լեւոն Տեր Պետրոսյանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրին առնչվող փակ դասախոսություն է կարդացել Սթենֆորդի համալսարանի շրջանավարտների խմբին, որոնք տարածաշրջանում էին ճանաչողական այցով:
«Զարմանալի է, բայց Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, որը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում լռել է, բավարարել է Սթենֆորդի շրջանավարտների խնդրանքը», - գրում էր թերթը:
«Հարավային Կովկասը՝ ԵՄ շահերի ուղեծրում»
«Հայաստանը ցանկանում է, որպեսզի Եվրոպական Միությունը մշակի եւ հնչեցնի իր դիրքորոշումը Հարավային Կովկասի նկատմամբ», - սեպտեմբերի 15-ին հայտարարել էր Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ Լիտվայի նախագահ Ռոլանդաս Պակսասի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ:
«Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հարավային Կովկասն ընդգրկվի Եվրոպական Միության անմիջական հետաքրքրությունների շրջանակում», - հայտարարել էր Հայաստանի նախագահը: Նրա խոսքերով, Հայաստանում անցկացվող ժողովրդավարական եւ տնտեսական բարեփոխումների նպատակն է մոտեցնել երկիրը Եվրոպական Միության չափանիշներին:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ռոլանդաս Պակսասը Երեւանում 2013թ. սեպտեմբերին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ռոլանդաս Պակսասը Երեւանում 2013թ. սեպտեմբերին
Ռոբերտ Քոչարյանը նշել էր, որ եվրոպական ինտեգրման գործընթացը շատ ավելի արդյունավետ կդառնա Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրների ջանքերի համաձայնեցման դեպքում: Նրա խոսքերով, եվրաինտեգրման ջանքերի համադրումը կհանգեցնի Հարավային Կովկասի ներդրումային գրավչության աճին:
Մասնավորապես, նշել էր Ռոբերտ Քոչարյանը, «ներդրողները կսկսեն ընկալել մեր տարածաշրջանը որպես ընդհանուր տնտեսական տարածք»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 10-16
Բրայզան Ստեփանակերտում մեկնաբանում է Ռուսաստանի գործողությունները
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան սեպտեմբերի 12-ին Ստեփանակերտում մեկնաբանել էր Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի ճանաչումը Ռուսաստանի կողմից։ Նա նշել էր, որ դա անօրինական քայլ էր միջազգային իրավունքի տեսակետից:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի եւ ամերիկացի համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովն ու Մեթյու Բրայզան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի եւ ամերիկացի համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովն ու Մեթյու Բրայզան
«Եթե Մոսկվան կարծում է, որ հակամարտությունները լուծված են, ապա սխալվում է», - ասել էր դիվանագետը: Նա ընդգծել էր, որ հակամարտությունները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, ռազմական լուծում չունեն, ինչը երեւում է Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի օրինակով:
ICC-ին չի ներգրավվելու
Սեպտեմբերի 16-ին Միջազգային քրեական դատարանի (ICC) պաշտոնական ներկայացուցիչ Նիկոլյա Ֆլետչերն ասել էր, որ դատարանը չի քննարկելու Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին պատասխանատվության ենթարկելու հայաստանյան ընդդիմության նախաձեռնությունը:
«Հայաստանը Հռոմի համաձայնագրի մասնակից պետություն չէ, հետեւաբար մեր իրավասությունը Հայաստանի վրա չի տարածվում», - ասել էր Նիկոլյա Ֆլետչերը, մեկնաբանելով ընդդիմության կազմակերպած ստորագրահավաքը` Ռոբերտ Քոչարյանին պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով:
Թորոսյանի հրաժարականը
Սեպտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովի խոսնակ Տիգրան Թորոսյանը հայտարարել էր խորհրդարանի ղեկավարի պաշտոնից իր հրաժարականի մասին: Նա լքել էր նաեւ իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության շարքերը (ՀՀԿ):
Տիգրան Թորոսյանի հրաժարականի դիմումը Տիգրան Թորոսյանի հրաժարականի դիմումը
Ավելի վաղ ՀՀԿ գործադիր մարմինը որոշում էր կայացրել ԱԺ խոսնակի պաշտոնում Տիգրան Թորոսյանի գտնվելու աննպատակահարմարության մասին եւ այդ պաշտոնում առաջադրել էր ՀՀ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավարի՝ Հովիկ Աբրահամյանի թեկնածությունը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 10-16
Ֆյուլեն Երեւանում
Հայ գործընկերները վստահեցրել են Եվրամիության ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին, որ «Հայաստանի վրա որեւէ ճնշում չի գործադրվել»:
Այդ մասին հանձնակատարն ասել էր սեպտեմբերի 13-ին Երեւանում՝ Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման ավարտին`մեկնաբանելով պնդումներն այն մասին, որ Հայաստանը որոշեց միանալ Մաքսային միությանը` Ռուսաստանի ճնշման ներքո:
«Միթե՞ ես այդ հավաստիացումները հարցականի տակ դնելու իրավունք ունեմ», - նշել էր Շտեֆան Ֆյուլեն:
Շտեֆան Ֆյուլեն եւ Էդվարդ Նալվանդյանը Երեւանում 2013թ. սեպտեմբերին Շտեֆան Ֆյուլեն եւ Էդվարդ Նալվանդյանը Երեւանում 2013թ. սեպտեմբերին
Ֆյուլեն նաեւ ասել էր, որ Հայաստանը չի նախաստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը Եվրամիության հետ նոյեմբերին կայանալիք գագաթաժողովում: Նա ընդգծել էր, որ Ասոցացման համաձայնագիրը երկու մասից բաղկացած միասնական փաստաթուղթ է, որը բանակցվել է հայ գործընկերների հետ ամբողջության մեջ եւ հնարավոր չէ մի մասն տարանջատել մյուսից:
«Ես Հայաստան եմ եկել շատ պարզ մտքերով, որպեսզի լսեմ եւ հասկանամ մեր հայ գործընկերների մտադրությունները, ցանկությունները եւ նախընտրությունները: Եթե իրենք ցանկանան ձեւավորել մի իրավական շրջանակ, որը մեզ ավելի առաջ կտանի, քան գործող Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագիրը, մենք շատ ուրախ կլինենք աշխատել այդ գործընթացի շրջանակներում», - ասել էր հանձնակատարը:

Российский и американский сопредседатели Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков и Мэтью Брайза
10 сентября гесек Совета Европы Вальтер Швиммер и президент ПАСЕ Питер Шидер приветствовали решение Национального Собрания Армении о ратификации 6-го протокола к Европейской конвенции по правам человека, предусматривающего полную отмену смертной казни.
Вальтер Швиммер и Питер Шидер отметили в совместном заявлении, что «этот важный шаг приблизил Европу к полной отмене смертной казни».
Закрытая лекция Тер-Петросяна
Газета «Айкакан Жаманак» сообщила 13 сентября, что экс-президент Армении Левон Тер-Петросян прочитал закрытую лекцию о проблеме нагорно-карабахского урегулирования для группы выпускников Стэнфордского университета, находящихся в регионе с ознакомительным визитом.
«Как ни странно, Левон Тер-Петросян, хранящий молчание в течение последних лет, удовлетворил просьбу выпускников Стэнфорда», - писала газета.
«Южный Кавказ на орбите интересов ЕС»
«Армения выступает за то, чтобы Европейский Союз выработал и озвучил свою позицию в отношении Южного Кавказа», - заявил 15 сентября президент Армении Роберт Кочарян на совместной пресс-конференции с президентом Литвы Роландасом Паксасом.
«Мы хотим, чтобы Южный Кавказ был вовлечен в орбиту непосредственных интересов Европейского Союза», - заявил президент Армении. По его словам, проводимые в Армении демократические преобразования и экономические реформы преследуют цель приблизить страну к стандартам Европейского Союза.
Роберт Кочарян и Роландас Паксас в Ереване в сентябре 2013 года Роберт Кочарян и Роландас Паксас в Ереване в сентябре 2013 года
Роберт Кочарян отметил, что процесс европейской интеграции станет гораздо более эффективным в случае координации усилий всеми тремя странами Южного Кавказа.
По его словам, координация усилий по европейской интеграции приведет к росту инвестиционной привлекательности Южного Кавказа. В частности, сказал Роберт Кочарян, «инвесторы начнут воспринимать наш регион в качестве общего экономического пространства».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 10-16 СЕНТЯБРЯ 2008 ГОДА
Брайза в Степанакерте комментирует действия России
Заместитель помощника госсекретаря США, американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза комментируя 12 сентября в Степанакерте признание Россией независимости Абхазии и Южной Осетии, заметил, что с точки зрения международного права это незаконно.
Российский и американский сопредседатели Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков и Мэтью Брайза Российский и американский сопредседатели Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков и Мэтью Брайза
«Если Москва считает, что конфликты решены, то она ошибается», - подчеркнул дипломат. Он подчеркнул, что военного решения конфликта, в том числе и в Нагорном Карабахе, не существует, что видно на примере Абхазии и Южной Осетии.
ICC не будет вовлекаться
16 сентября официальный представитель Международного уголовного суда (ICC) Николя Флетчер (Nicola Fletcher) сказал, что не будет рассматривать инициативу армянской оппозиции о привлечении к ответственности бывшего президента Армении Роберта Кочаряна.
«Армения не является государством-участником Римского статута, и на нее наша юрисдикция не распространяется», - сказал Николя Флетчер, комментируя инициированный армянской оппозицией сбор подписей в поддержку требования о привлечении Роберта Кочаряна к ответственности.
Отставка Торосяна
16 сентября спикер Национального Собрания Тигран Торосян заявил о своей отставке с поста главы парламента. Он также покинул ряды правящей Республиканской партии Армении (РПА).
Заявление Тиграна Торосяна об отставке Заявление Тиграна Торосяна об отставке
Ранее исполнительный орган РПА принял решение о нецелесообразности дальнейшего нахождения Тиграна Торосяна на посту спикера и выдвинул на этот пост кандидатуру бывшего главы администрации президента Овика Абрамяна.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 10-16 СЕНТЯБРЯ 2013 ГОДА
Фюле в Ереване
Армянские коллеги заверили европейского Комиссара по вопросам расширения и Политики соседства Штефана Фюле, что «на Армению не оказывалось никакого давления».
Штефан Фюле сказал об этом 13 сентября в Ереване на пресс-конференции по итогам неформальной встречи глав МИД стран Восточного партнерства, комментируя утверждения о том, что Армения решила присоединиться Таможенному союзу под давлением России.
«Разве я имею право ставить под сомнение эти заверения?»,- заметил Штефан Фюле.
Штефан Фюле и Эдуард Налбандян в Ереване в сентябре 2013 года Штефан Фюле и Эдуард Налбандян в Ереване в сентябре 2013 года
Фюле заявил, что Соглашение об ассоциации Армении с ЕС не будет парафировано на саммите Восточного партнерства в Вильнюсе. Он подчеркнул, что Соглашение об ассоциации является единым документом, состоящим из двух частей. По его словам, в ходе переговоров с Арменией документ был единым целом, и невозможно разделить его на части.
«Я прибыл в Армению, чтобы услышать и понять намерения наших армянских коллег, их желания и предпочтения. Если они захотят сформировать правовой формат, который позволит нам продвинуться дальше, чем это позволяет действующее Соглашение о партнерстве и сотрудничестве, мы будем рады работать в рамках этого формата»,- заявил еврокомиссар.