ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի եւ ամերիկացի համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովն ու Մեթյու Բրայզան
Սեպտեմբերի 10-ին Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը եւ ԵԽԽՎ նախագահ Պիտեր Շիդերն ողջունել էին Հայաստանի Ազգային Ժողովի որոշումը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ արձանագրության մասին, որը ենթադրում է մահապատժի լիակատար վերացում:
Վալտեր Շվիմերը եւ Պիտեր Շիդերը համատեղ հայտարարությունում նշել են, որ «այդ կարեւոր քայլը մոտեցրեց Եվրոպային մահապատժի լիակատար վերացմանը»:
Տեր-Պետրոսյանի փակ դասախոսությունը
Սեպտեմբերի 13 «Հայկական ժամանակ» թերթը տեղեկացրել էր, որ Հայաստանի նախկին նախագահ Լեւոն Տեր Պետրոսյանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրին առնչվող փակ դասախոսություն է կարդացել Սթենֆորդի համալսարանի շրջանավարտների խմբին, որոնք տարածաշրջանում էին ճանաչողական այցով:
«Զարմանալի է, բայց Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, որը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում լռել է, բավարարել է Սթենֆորդի շրջանավարտների խնդրանքը», - գրում էր թերթը:
«Հարավային Կովկասը՝ ԵՄ շահերի ուղեծրում»
«Հայաստանը ցանկանում է, որպեսզի Եվրոպական Միությունը մշակի եւ հնչեցնի իր դիրքորոշումը Հարավային Կովկասի նկատմամբ», - սեպտեմբերի 15-ին հայտարարել էր Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ Լիտվայի նախագահ Ռոլանդաս Պակսասի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ:
«Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հարավային Կովկասն ընդգրկվի Եվրոպական Միության անմիջական հետաքրքրությունների շրջանակում», - հայտարարել էր Հայաստանի նախագահը: Նրա խոսքերով, Հայաստանում անցկացվող ժողովրդավարական եւ տնտեսական բարեփոխումների նպատակն է մոտեցնել երկիրը Եվրոպական Միության չափանիշներին:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ռոլանդաս Պակսասը Երեւանում 2013թ. սեպտեմբերին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ռոլանդաս Պակսասը Երեւանում 2013թ. սեպտեմբերին
Ռոբերտ Քոչարյանը նշել էր, որ եվրոպական ինտեգրման գործընթացը շատ ավելի արդյունավետ կդառնա Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրների ջանքերի համաձայնեցման դեպքում: Նրա խոսքերով, եվրաինտեգրման ջանքերի համադրումը կհանգեցնի Հարավային Կովկասի ներդրումային գրավչության աճին:
Մասնավորապես, նշել էր Ռոբերտ Քոչարյանը, «ներդրողները կսկսեն ընկալել մեր տարածաշրջանը որպես ընդհանուր տնտեսական տարածք»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 10-16
Բրայզան Ստեփանակերտում մեկնաբանում է Ռուսաստանի գործողությունները
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան սեպտեմբերի 12-ին Ստեփանակերտում մեկնաբանել էր Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի ճանաչումը Ռուսաստանի կողմից։ Նա նշել էր, որ դա անօրինական քայլ էր միջազգային իրավունքի տեսակետից:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի եւ ամերիկացի համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովն ու Մեթյու Բրայզան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի եւ ամերիկացի համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովն ու Մեթյու Բրայզան
«Եթե Մոսկվան կարծում է, որ հակամարտությունները լուծված են, ապա սխալվում է», - ասել էր դիվանագետը: Նա ընդգծել էր, որ հակամարտությունները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, ռազմական լուծում չունեն, ինչը երեւում է Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի օրինակով:
ICC-ին չի ներգրավվելու
Սեպտեմբերի 16-ին Միջազգային քրեական դատարանի (ICC) պաշտոնական ներկայացուցիչ Նիկոլյա Ֆլետչերն ասել էր, որ դատարանը չի քննարկելու Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին պատասխանատվության ենթարկելու հայաստանյան ընդդիմության նախաձեռնությունը:
«Հայաստանը Հռոմի համաձայնագրի մասնակից պետություն չէ, հետեւաբար մեր իրավասությունը Հայաստանի վրա չի տարածվում», - ասել էր Նիկոլյա Ֆլետչերը, մեկնաբանելով ընդդիմության կազմակերպած ստորագրահավաքը` Ռոբերտ Քոչարյանին պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով:
Թորոսյանի հրաժարականը
Սեպտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովի խոսնակ Տիգրան Թորոսյանը հայտարարել էր խորհրդարանի ղեկավարի պաշտոնից իր հրաժարականի մասին: Նա լքել էր նաեւ իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության շարքերը (ՀՀԿ):
Տիգրան Թորոսյանի հրաժարականի դիմումը Տիգրան Թորոսյանի հրաժարականի դիմումը
Ավելի վաղ ՀՀԿ գործադիր մարմինը որոշում էր կայացրել ԱԺ խոսնակի պաշտոնում Տիգրան Թորոսյանի գտնվելու աննպատակահարմարության մասին եւ այդ պաշտոնում առաջադրել էր ՀՀ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավարի՝ Հովիկ Աբրահամյանի թեկնածությունը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 10-16
Ֆյուլեն Երեւանում
Հայ գործընկերները վստահեցրել են Եվրամիության ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին, որ «Հայաստանի վրա որեւէ ճնշում չի գործադրվել»:
Այդ մասին հանձնակատարն ասել էր սեպտեմբերի 13-ին Երեւանում՝ Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման ավարտին`մեկնաբանելով պնդումներն այն մասին, որ Հայաստանը որոշեց միանալ Մաքսային միությանը` Ռուսաստանի ճնշման ներքո:
«Միթե՞ ես այդ հավաստիացումները հարցականի տակ դնելու իրավունք ունեմ», - նշել էր Շտեֆան Ֆյուլեն:
Շտեֆան Ֆյուլեն եւ Էդվարդ Նալվանդյանը Երեւանում 2013թ. սեպտեմբերին Շտեֆան Ֆյուլեն եւ Էդվարդ Նալվանդյանը Երեւանում 2013թ. սեպտեմբերին
Ֆյուլեն նաեւ ասել էր, որ Հայաստանը չի նախաստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը Եվրամիության հետ նոյեմբերին կայանալիք գագաթաժողովում: Նա ընդգծել էր, որ Ասոցացման համաձայնագիրը երկու մասից բաղկացած միասնական փաստաթուղթ է, որը բանակցվել է հայ գործընկերների հետ ամբողջության մեջ եւ հնարավոր չէ մի մասն տարանջատել մյուսից:
«Ես Հայաստան եմ եկել շատ պարզ մտքերով, որպեսզի լսեմ եւ հասկանամ մեր հայ գործընկերների մտադրությունները, ցանկությունները եւ նախընտրությունները: Եթե իրենք ցանկանան ձեւավորել մի իրավական շրջանակ, որը մեզ ավելի առաջ կտանի, քան գործող Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագիրը, մենք շատ ուրախ կլինենք աշխատել այդ գործընթացի շրջանակներում», - ասել էր հանձնակատարը:

•    15 YEARS AGO: SEPTEMBER 10-16, 2003
On September 10, Council of Europe Secretary General Walter Schwimmer and PACE President Peter Schieder welcomed the decision by the Armenian National Assembly to ratify Protocol No. 6 to the European Convention on Human Rights, which abolishes death penalty.
Walter Schwimmer and Peter Shieder noted in their joint statement that “this important step brings Europe closer to total abolition of the death penalty.”
A private lecture by Ter-Petrosyan
“Haykakan Zhamanak” newspaper reported on September 13 that former president of Armenia Levon Ter-Petrosyan delivered a private lecture on the Nagorno-Karabakh conflict settlement for a group of graduates of the University of Stanford, who were visiting the region.
“Strangely enough, Levon Ter-Petrosyan complied with Stanford graduates’ request despite remaining silent for the last few years,” wrote “Haykakan Zhamanak”.
“South Caucasus on the orbit of EU interest”
“Armenia wants the European Union to work out and voice its position over the region of South Caucasus,” Armenian President Robert Kocharyan said at the joint press conference with the President of Lithuania Rolandas Paksas on September 15.
“We want South Caucasus to be involved on the orbit of European Union’s direct interest,” said Kocharyan. According to him, democratic and economic reforms in Armenia were aimed at the rapprochement of the country to the EU standards.
Robert Kocharyan and Rolandas Paksas in Yerevan, September 2003 Robert Kocharyan and Rolandas Paksas in Yerevan, September 2003
Robert Kocharyan pointed out that the process of European integration would become much more effective if all three countries of the South Caucasus region coordinated their efforts. He also noted that the coordination of efforts for the European integration would increase the investment attractiveness of the South Caucasus. In particular, said Kocharyan, the investors would perceive the region as a common economic space.
•    10 YEARS AGO: SEPTEMBER 10-16, 2008
Bryza comments on Russia’s moves
U.S. Deputy Assistance Secretary of State, OSCE Minsk Group U.S. Co-chair Matthew Bryza said that the recognition of independence of Abkhazia and South Ossetia by Russia was illegal from the point of view of international law.
OSCE Minsk Group OSCE Minsk Group's Russian and U.S. Co-chairs Yury Merzlyakov and Matthew Bryza
While speaking in Stepanakert on September 12, Matthew Bryza stated, “If Moscow believes that the conflicts are resolved, it is mistaken.” He stressed there could be no military solution to a conflict, including the one over Nagorno-Karabakh, which was obvious from the example of Abkhazia and South Ossetia.
ICC would not get involved
On September 16, Official representative of the International Criminal Court Nicola Fletcher said that the court would not consider the initiative of the Armenian opposition to bring former President of Armenia Robert Kocharyan to justice.
“Since Armenia is not a State Party to the Rome Statute, we would have no jurisdiction here,” Nicola Fletcher said in response to the signatures collection by the Armenian opposition to support the request to bring Kocharyan to account.
Torosyan’s resignation
On the same day Speaker of Armenian National Assembly Tigran Torosyan announced his resignation. He also withdrew from the ruling Republican Party of Armenia (RPA).
Tigran Torosyan’s resignation paper Tigran Torosyan’s resignation paper
Earlier, the executive body of RPA decided that the further tenure of the parliament speaker’s office by Tigran Torosyan was inexpedient and nominated former head of presidential administration Hovik Abramyan for that position.
•    5 YEARS AGO: SEPTEMBER 10-16, 2013
Stefan Fule in Yerevan
“Armenian partners assured me there had been no pressure on Armenia,” EU Commissioner Stefan Fule said at the press conference after the informal meeting between foreign ministers of EaP member states in Yerevan on September 13.
Fule’s statement came as the comment on the claims that Armenia decided to join the Customs Union under Russia's pressure.
“Do I have the right to question these assurances?” said Stefan Fule.
Stefan Fule and Edward Nalbandyan in Yerevan, September 2013 Stefan Fule and Edward Nalbandyan in Yerevan, September 2013
He said that the Association Agreement with the EU would not be initialed during the Vilnius Summit.  He stressed that the agreement was a single document composed of 2 parts. According to him, it was negotiated with the Armenian partners in integrity and could not be decoupled.
“I have come to Armenia with very simple ideas - to listen to and understand our Armenian partners’ intentions, wills and preferences. If they want to set up a legal circle which will advance us more than the current Partnership and Cooperation Agreement we will be very glad to work within this process,” said the commissioner.