Միխայիլ Սահակաշվիլին 2013թ. սեպտեմբերի 25-ին
Սեպտեմբերի 30-ին Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Գեորգի Խոսրոեւը վրաց քաղաքական գործիչներին կոչ էր արել զերծ մնալ «հայ» բառը բացասական իմաստով օգտագործելուց: Հայտարարության պատճառը Բոլնիսիի շրջանում տեղի ունեցած միջադեպն էր, որի ընթացքում շրջանի ղեկավար Զուրաբ Ջափարիձեն «Ազգային շարժման» ղեկավար Միխայիլ Սահակաշվիլիին դիմել էր «դու, հայ» բացականչությամբ:
Գեորգի Խոսրոեւը հայտարարել էր, որ նախընտրական շրջանում որոշ վրաց քաղաքական գործիչների ծագման մեջ հայկական արմատների երեւակայական կամ իրական առկայության մասին բացասական իմաստով արտահայտվելը կարող է միջէթնիկական դիմակայություն առաջացնել Վրաստանում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 24-30
«Ապաքինող» բարեփոխումները
Սեպտեմբերի 24-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Քոնդոլիզա Ռայսն ասել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը «մի շարք լավ քայլեր է արել ապաքինող բարեփոխումներ անցկացնելու ուղղությամբ»:
«Մենք ցանկանում ենք լավ գործընկեր լինել Հայաստանի համար ապաքինող բարեփոխումներ անցկացնելու իր առաքելության մեջ: Մենք համարում ենք, որ դուք մի շարք լավ քայլեր եք արել այդ ուղղությամբ»,- նկատել էր ԱՄՆ պետքարտուղարը՝ Նյու Յորքում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը:
ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունները Հայաստանում
Սեպտեմբերի 29-ին Երեւանում տեղի էր ունեցել Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008 զորավարժությունների բացման հանդիսավոր արարողությունը, որոնք անց էին կացվում ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի եւ «Համագործակցության ստամբուլյան նախաձեռնության» շրջանակներում:
Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008 զորավարժությունների բացումը Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008 զորավարժությունների բացումը
Զորավարժություններին մասնակցել էին 960 զինծառայողներ ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ «Գործընկերություն հանում խաղաղության» ծրագրի մասնակից 17 երկրներից:
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ Cooperative Longbow/Lancer 08 զորավարժությունները դիտարկում է որպես տարածաշրջանում վստահությունը ամրապնդելու միջոց:
Սեյրան Օհանյանն ու Արթուր Բաղդասարյանը Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008-ի բացմանը Սեյրան Օհանյանն ու Արթուր Բաղդասարյանը Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008-ի բացմանը
«Հայաստանի համար խաղաղությունը եւ կայունությունը առանձնահատուկ արժեքներ են, եւ այդ համատեքստում մենք այս զորավարժությունները դիտարկում ենք որպես տարածաշրջանում վստահությունը ամրապնդելու միջոց», - ասել էր ՊՆ ղեկավարը:
Հովիկ Աբրահամյանը՝ ԱԺ նոր նախագահ
Սեպտեմբերի 29-ին Հովիկ Աբրահամյանը ընտրվեց Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ:
Հովիկ Աբրահամյանը 2008թ. սեպտեմբերի 29-ին Հովիկ Աբրահամյանը 2008թ. սեպտեմբերի 29-ին
Աբրահամյանի թեկնածությունը առաջադրվել էր իշխող Հանրապետական կուսակցության կողմից: Նա 2008 թվականի օգոստոսին ընտրվել էր Ազգային ժողովի պատգամավոր, իսկ մինչ այդ զբաղեցնում էր Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 24-30
«Մենք ենք, մեր սարերը»
Սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտում կայացել էր «Մենք ենք, մեր լեռները» կապիտալ վերանորոգված հուշարձանի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Այդ հուշարձանը, որը հայտնի է նաեւ «Տատիկ-Պապիկ» անվամբ, Արցախի գլխավոր խորհրդանիշներից մեկն է:
«Հայաստանին անելանելի վիճակի մեջ են դրել»
Սեպտեմբերի 25-ին Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել էր, որ «Հայաստանին անելանելի վիճակի մեջ են դրել եւ պարտադրել անդամակցել Մաքսային միությանը»:
Ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում, Միխայիլ Սահակաշվիլին ասել էր, որ Հայաստանը, Ուկրաինան եւ Մոլդովան, որոնք ցանկանում էին միանալ եվրոպական ընտանիքին, ենթարկվում են շարունակական ճնշումների եւ սպառնալիքների Ռուսաստանի կողմից:
Միխայիլ Սահակաշվիլին 2013թ. սեպտեմբերի 25-ին Միխայիլ Սահակաշվիլին 2013թ. սեպտեմբերի 25-ին
«Կրեմլը մերժում է այս երկրների ուժեղ պետականության գաղափարը: Դուք կարծո՞ւմ եք, թե Պուտինը ցանկանում է, որպեսզի Հայաստանը հաղթանակ տանի Ադրբեջանի նկատմամբ: Ո՛չ: Դա Հայաստանը շատ ուժեղ եւ, հետեւաբար, շատ անկախ կդարձներ: Թե՞ կարծում եք, որ Մոսկվան ցանկանում է, որ հակառակը՝ Բաքուն հաղթի Երեւանին: Ոչ, ՌԴ-ն չի ցանկանում, որպեսզի որեւէ մեկն ընդհանրապես հաղթի այս հակամարտությունում: Հենց հակամարտությունն է Մոսկվայի նպատակը, քանի որ այն խանգարում է ազգերին դառնալ անկախ եւ արգելափակում է այդ երկրների ինտեգրումը Եվրոպական Միությանը»,- ասել էր Միխայիլ Սահակաշվիլին:

5/10/15: Призыв посла, учения НАТО, новый спикер - Mediamax.am
Сейран Оганян и секретарь Совбеза Артур Багдасарян на открытии Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008
Открытие учений Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008
Овик Абрамян 29 сентября 2008 года
Михаил Саакашвили 25 сентября 2013 года
•    15 ЛЕТ НАЗАД: 24-30 СЕНТЯБРЯ 2003 ГОДА
Призыв посла
30 сентября посол Армении в Грузии Георгий Хосроев выступил со специальным заявлением, в котором призвал грузинских политиков воздержаться от употребления слова «армянин» в отрицательном контексте. Поводом для заявления стал инцидент в регионе Болниси, глава которого Зураб Джапаридзе обратился к лидеру «Национального движения» Михаилу Саакашвили со словами «ты, армянин».
Георгий Хосроев заявил, что оперирование в предвыборный период в негативном контексте мнимым или реальным наличием армянских корней в происхождении некоторых грузинских политиков может привести к межэтническому противостоянию в Грузии.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 24-30 СЕНТЯБРЯ 2008 ГОДА
«Исцеляющие» реформы
24 сентября госсекретарь США Кондолиза Райс заявила на встрече в Нью-Йорке с президентом Армении Сержем Саргсяном, что правительство Армении «сделало ряд хороших шагов по проведению исцеляющих реформ».
«Мы хотим быть хорошим партнером для Армении в ее миссии по проведению исцеляющих реформ. Мы считаем, что вы сделали ряд хороших шагов в данном направлении», - заметила госсекретарь США.
Учения НАТО в Армении
29 сентября в Ереване прошла церемония открытия учений Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008 в рамках программы НАТО «Партнерство во имя мира» и «Стамбульской инициативы сотрудничества».
Открытие учений Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008 Открытие учений Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008
В учениях приняли участие 960 военнослужащих из 17 стран-членов НАТО и участников программы «Партнерство во имя мира».
Сейран Оганян и секретарь Совбеза Артур Багдасарян на открытии Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008 Сейран Оганян и секретарь Совбеза Артур Багдасарян на открытии Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008
Министр обороны Армении Сейран Оганян сказал, что рассматривает учения Cooperative Longbow/Lancer 08 как средство по укреплению доверия в регионе.
«Мир и стабильность являются для Армении особенными ценностями, и в этом контексте мы рассматриваем эти учения как средство для укрепления доверия в регионе», - говорил глава оборонного ведомства.
Овик Абрамян – новый спикер парламента
29 сентября Овик Абрамян был избран председателем Национального Собрания Армении.
Овик Абрамян 29 сентября 2008 года Овик Абрамян 29 сентября 2008 года
Кандидатура Абрамяна была выдвинута правящей Республиканской партией Армении. Он был избран депутатом Национального Собрания в августе 2008 года, а до этого занимал пост руководителя администрации президента Армении.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 24-30 СЕНТЯБРЯ 2013 ГОДА
«Мы и наши горы»
25 сентября в Степанакерте состоялась торжественная церемония открытия капитально отреставрированного памятника «Мы и наши горы», являющегося одним из главных символов НКР.
«Армению загнали в угол»
25 сентября президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что «Армению загнали в угол и принудили вступить в Таможенный союз».
Выступая на Генеральной Ассамблее ООН, он отметил, что Армения, Украина и Молдова, желающие присоединиться к европейской семье, подвергаются продолжительным угрозам и давлениям со стороны России.
Михаил Саакашвили 25 сентября 2013 года Михаил Саакашвили 25 сентября 2013 года
«Наши соседи находятся в постоянном хаосе. И это то, к чему стремится Кремль. Он отрицает идею сильной государственности этих стран. Вы считаете, что Путин желает, чтобы Армения одержала победу над Азербайджаном? Нет. Это сделает Армению сильной и потенциально независимой. Или вы считаете, что Москва желает обратного - победы Баку над Ереваном? Нет, РФ не желает вовсе, чтобы одна из сторон победила. Именно конфликт и есть цель Москвы, поскольку он мешает этим нациям стать независимыми и блокирует их интеграцию с Европейским Союзом»,- говорил Саакашвили.