Միխայիլ Սահակաշվիլին 2013թ. սեպտեմբերի 25-ին
Սեպտեմբերի 30-ին Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Գեորգի Խոսրոեւը վրաց քաղաքական գործիչներին կոչ էր արել զերծ մնալ «հայ» բառը բացասական իմաստով օգտագործելուց: Հայտարարության պատճառը Բոլնիսիի շրջանում տեղի ունեցած միջադեպն էր, որի ընթացքում շրջանի ղեկավար Զուրաբ Ջափարիձեն «Ազգային շարժման» ղեկավար Միխայիլ Սահակաշվիլիին դիմել էր «դու, հայ» բացականչությամբ:
Գեորգի Խոսրոեւը հայտարարել էր, որ նախընտրական շրջանում որոշ վրաց քաղաքական գործիչների ծագման մեջ հայկական արմատների երեւակայական կամ իրական առկայության մասին բացասական իմաստով արտահայտվելը կարող է միջէթնիկական դիմակայություն առաջացնել Վրաստանում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 24-30
«Ապաքինող» բարեփոխումները
Սեպտեմբերի 24-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Քոնդոլիզա Ռայսն ասել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը «մի շարք լավ քայլեր է արել ապաքինող բարեփոխումներ անցկացնելու ուղղությամբ»:
«Մենք ցանկանում ենք լավ գործընկեր լինել Հայաստանի համար ապաքինող բարեփոխումներ անցկացնելու իր առաքելության մեջ: Մենք համարում ենք, որ դուք մի շարք լավ քայլեր եք արել այդ ուղղությամբ»,- նկատել էր ԱՄՆ պետքարտուղարը՝ Նյու Յորքում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը:
ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունները Հայաստանում
Սեպտեմբերի 29-ին Երեւանում տեղի էր ունեցել Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008 զորավարժությունների բացման հանդիսավոր արարողությունը, որոնք անց էին կացվում ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի եւ «Համագործակցության ստամբուլյան նախաձեռնության» շրջանակներում:
Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008 զորավարժությունների բացումը Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008 զորավարժությունների բացումը
Զորավարժություններին մասնակցել էին 960 զինծառայողներ ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ «Գործընկերություն հանում խաղաղության» ծրագրի մասնակից 17 երկրներից:
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ Cooperative Longbow/Lancer 08 զորավարժությունները դիտարկում է որպես տարածաշրջանում վստահությունը ամրապնդելու միջոց:
Սեյրան Օհանյանն ու Արթուր Բաղդասարյանը Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008-ի բացմանը Սեյրան Օհանյանն ու Արթուր Բաղդասարյանը Cooperative Longbow/Cooperative Lancer–2008-ի բացմանը
«Հայաստանի համար խաղաղությունը եւ կայունությունը առանձնահատուկ արժեքներ են, եւ այդ համատեքստում մենք այս զորավարժությունները դիտարկում ենք որպես տարածաշրջանում վստահությունը ամրապնդելու միջոց», - ասել էր ՊՆ ղեկավարը:
Հովիկ Աբրահամյանը՝ ԱԺ նոր նախագահ
Սեպտեմբերի 29-ին Հովիկ Աբրահամյանը ընտրվեց Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ:
Հովիկ Աբրահամյանը 2008թ. սեպտեմբերի 29-ին Հովիկ Աբրահամյանը 2008թ. սեպտեմբերի 29-ին
Աբրահամյանի թեկնածությունը առաջադրվել էր իշխող Հանրապետական կուսակցության կողմից: Նա 2008 թվականի օգոստոսին ընտրվել էր Ազգային ժողովի պատգամավոր, իսկ մինչ այդ զբաղեցնում էր Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 24-30
«Մենք ենք, մեր սարերը»
Սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտում կայացել էր «Մենք ենք, մեր լեռները» կապիտալ վերանորոգված հուշարձանի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Այդ հուշարձանը, որը հայտնի է նաեւ «Տատիկ-Պապիկ» անվամբ, Արցախի գլխավոր խորհրդանիշներից մեկն է:
«Հայաստանին անելանելի վիճակի մեջ են դրել»
Սեպտեմբերի 25-ին Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել էր, որ «Հայաստանին անելանելի վիճակի մեջ են դրել եւ պարտադրել անդամակցել Մաքսային միությանը»:
Ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում, Միխայիլ Սահակաշվիլին ասել էր, որ Հայաստանը, Ուկրաինան եւ Մոլդովան, որոնք ցանկանում էին միանալ եվրոպական ընտանիքին, ենթարկվում են շարունակական ճնշումների եւ սպառնալիքների Ռուսաստանի կողմից:
Միխայիլ Սահակաշվիլին 2013թ. սեպտեմբերի 25-ին Միխայիլ Սահակաշվիլին 2013թ. սեպտեմբերի 25-ին
«Կրեմլը մերժում է այս երկրների ուժեղ պետականության գաղափարը: Դուք կարծո՞ւմ եք, թե Պուտինը ցանկանում է, որպեսզի Հայաստանը հաղթանակ տանի Ադրբեջանի նկատմամբ: Ո՛չ: Դա Հայաստանը շատ ուժեղ եւ, հետեւաբար, շատ անկախ կդարձներ: Թե՞ կարծում եք, որ Մոսկվան ցանկանում է, որ հակառակը՝ Բաքուն հաղթի Երեւանին: Ոչ, ՌԴ-ն չի ցանկանում, որպեսզի որեւէ մեկն ընդհանրապես հաղթի այս հակամարտությունում: Հենց հակամարտությունն է Մոսկվայի նպատակը, քանի որ այն խանգարում է ազգերին դառնալ անկախ եւ արգելափակում է այդ երկրների ինտեգրումը Եվրոպական Միությանը»,- ասել էր Միխայիլ Սահակաշվիլին:

Seuran Ohanyan and Security Council Secretary Arthur Baghdasaryan at the opening ceremony of Cooperative Longbow/Cooperative Lancer 2008
Opening ceremony of Cooperative Longbow/Cooperative Lancer 2008 exercise
Hovik Abrahamyan on September 29, 2008
Mikheil Saakashvili on September 25, 2013
•    15 YEARS AGO: SEPTEMBER 24-30, 2003
The ambassador’s call
Armenian Ambassador to Georgia Georgy Khosroev issued a special statement on September 30, calling on Georgian politicians to refrain from using the word “Armenian” in a negative context. The statement came in response to the incident in Bolnisi, where the head of local administration Zurab Dzhaparidze addressed “National Movement” leader Mikheil Saakashvili as “you, Armenian”.
Georgy Khosroev said that operating imaginary or real Armenian ancestry of certain Georgian politicians in a negative context during the pre-electoral period could lead to ethnic confrontations in Georgia.
•    10 YEARS AGO: SEPTEMBER 24-30, 2008
“Healing” reforms
Armenian government “has made some good steps to realize healing reforms”, U.S. Secretary of State Condoleezza Rice said at the meeting with Armenian President Serzh Sargsyan in New York on September 24.
“We want to be a good partner for Armenia and its mission as it makes healing reforms. We believe that you have made some good steps to address this,” said Rice.
NATO exercise in Armenia
On September 29, Yerevan hosted the opening ceremony of Cooperative Longbow/Cooperative Lancer 2008 exercise, held in Armenia within the framework of NATO Partnership for Peace programme and Istanbul Cooperation Initiative.
Opening ceremony of Cooperative Longbow/Cooperative Lancer 2008 exercise Opening ceremony of Cooperative Longbow/Cooperative Lancer 2008 exercise
960 members of the military from 17 NATO member-states and participants of Partnership for Peace joined in the exercise.
Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan noted that he considered NATO Cooperative Longbow/Lancer 08 a means to consolidate trust in the region.
Seuran Ohanyan and Security Council Secretary Arthur Baghdasaryan at the opening ceremony of Cooperative Longbow/Cooperative Lancer 2008 Seuran Ohanyan and Security Council Secretary Arthur Baghdasaryan at the opening ceremony of Cooperative Longbow/Cooperative Lancer 2008
“Peace and stability are special values for Armenia, and in this context we consider this exercise a means to consolidate trust in the region,” said the Defense Minister.
Hovik Abrahamyan is the new parliament speaker
Hovik Abrahamyan was elected Chairman of the National Assembly of Armenia on September 29.
Hovik Abrahamyan on September 29, 2008 Hovik Abrahamyan on September 29, 2008
Hovik Abrahamyan_2008_2
Abrahamyan was nominated by the ruling Republican Party of Armenia. He was elected deputy of the National Assembly in August 2008, previously working as Head of the Armenian President’s Administration.
•    5 YEARS AGO: SEPTEMBER 24-30, 2013
“We Are Our Mountains”
The monument “We Are Our Mountains” was solemnly unveiled in Stepanakert on September 25 after undergoing capital repair. The monument is one of key symbols of Artsakh.
“Armenia was cornered”
On the same day, Georgian President Mikheil Saakashvili came forward with a claim that "Armenia has been cornered and forced to sign Customs Union".
While speaking at the UN General Assembly, he said that Armenia, Ukraine and Moldova which aspired to join the European family were constantly pressured and threatened by Russia.
Mikheil Saakashvili on September 25, 2013 Mikheil Saakashvili on September 25, 2013
"Our neighboring countries in constant turmoil – that is what Kremlin is seeking. It rejects the very idea of strong statehood of those countries. Do you believe Vladimir Putin wants Armenia to defeat Azerbaijan? No. That would make Armenia strong and potentially independent. Do you think that the contrary is true, that Moscow wants Baku to prevail over Yerevan? Obviously not... No, they do not want anyone to prevail. The conflict itself is their objective since it keeps both nations dependent and blocks their integration into European Common Space," said Mikheil Saakashvili.