50 գլոբալ հայերը` Միհրան Վարդանյան - Mediamax.am
Միհրան Վարդանյանը աստղաֆիզիկոս է, Օքսֆորդի համալսարանի դոկտոր: Ծնվել է 1985թ. Երեւանում, սովորել է ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետում, այնուհետեւ ընդունվել է Օքսֆորդ:
Լուսանկարը` Մ. Վարդանյանի արխիվից
Միհրան Վարդանյանը աստղաֆիզիկոս է, Օքսֆորդի համալսարանի դոկտոր: Ծնվել է 1985թ. Երեւանում, սովորել է ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետում, այնուհետեւ ընդունվել է Օքսֆորդ: Միհրանը զբաղվում է տիեզերքից ստացված տվյալների մեկնաբանությամբ, ինչպես նաեւ ապագա ռադիո եւ օպտիկական աստղադիտակների տվյալների մոդելավորմամբ եւ կանխատեսումներով: Նրա աշխատանքի հիմնական ուղղվածությունն է մութ մատերիայի եւ մութ էներգիայի էության բացահայտումը:
Հայաստանում, ինչպես գիտեք, ծնողները հաճախ մեծ ազդեցություն են ունենում երեխաների մասնագիտության ընտրության հարցում: Ինձ մոտ պատկերը մի փոքր այլ էր: Ծնողներս միշտ ասում էին, որ ես կարող եմ ընտրել ցանկացած մասնագիտություն, միայն թե այդ բնագավառում պիտի լինեմ առաջինը: Հորեղբայրս Ռուսաստանում հայտնի միկրովիրաբույժ է, եւ աչքիս առաջ ունենալով իր օրինակը` մինչեւ 6-7-րդ դասարանները ցանկանում էի բժիշկ դառնալ: Հետո հասկացա, որ ապագան կապված է համակարգչային մոդելավորման հետ ու սկսեցի ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել համակարգիչներին, մաթեմատիկային եւ ֆիզիկային: Բուհ դիմելիս դեռեւս ընտրության առաջ էի կանգնած` բժշկություն, թե՞ ֆիզիկա: Ի վերջո, ընտրեցի ֆիզիկան եւ այդ որոշման համար չեմ փոշմանել:
Համալսարանում, երբ առաջին կուրսում սկսեցինք ծրագրավորում անցնել, դասախոսը նկատեց առարկան յուրացնելու իմ ձգտումը եւ առաջարկեց գործի անցնել Ֆիզիկայի ինստիտուտում: Այդպես, առաջին կուրսից սկսեցի աշխատել այնտեղ ու հասկացա, որ ինձ հետաքրքրող բնագավառը տեսական ֆիզիկան է: Համալսարանում ինձ ղեկավար ընտրեցի, ով զբաղվում էր հենց թվային մեթոդներով` համակարգիչների միջոցով բարդ խնդիրների լուծմամբ:
Այդ ժամանակ Միհրանին առաջարկեցին մի կոնֆերանսի մասնակցել Դուբնայում, որը միջուկային ֆիզիկայի հետազոտությունների ոլորտում Ռուսաստանի խոշորագույն կենտրոնն է: Այնտեղ նա ծանոթացավ շատ աստղաֆիզիկոսների հետ, որոնց հետ շփման ժամանակ հասկացավ, որ տիեզերքի աշխատանքի եւ տրամաբանության մեխանիզմների ուսումնասիրության ուղին լի է մարտահրավերներով: Վերադառնալով Հայաստան, Միհրանն արդեն գիտեր, որ ուզում է զբաղվել աստղաֆիզիկայով:
Երեւանում Ամերիկյան համալսարանի գրադարանում մի գիրք գտա, որը կոչվում էր Big Bang («Մեծ Պայթյուն»): Այդ գրքի հեղինակն Օքսֆորդի համալսարանի հանրահայտ պրոֆեսոր Ջոզեֆ Սիլկն էր: Գիրքն ընթերցելուց հետո որոշեցի, որ հենց Օքսֆորդ պիտի գնամ սովորելու:
Այդ ժամանակ մագիստրատուրայում սովորելու մի քանի հրավեր ունեի, այդ թվում Դուբնայից, սակայն որոշեցի դիմել Օքսֆորդ: Հեռախոսով հարցազրույց անցկացրեցին ինձ հետ եւ առաջարկեցին դիմել ոչ թե մագիստրատուրա, այլ դոկտորանտուրա (PhD), ինչպես նաեւ աշխատել մի հետաքրքիր նախագծի վրա: Ընդունվեցի Օքսֆորդ, սակայն կրթաթոշակ ստանալու ժամկետն անցել էր եւ սովորելս մեկ տարով հետաձգվեց: Այդ ընթացքում իրենք գրականություն տրամադրեցին, որպեսզի կարողանամ Երեւանից աշխատել առաջարկված նախագծի վրա` կապված թվային մեթոդների եւ տիեզերքից ստացված տվյալների վերլուծության հետ:
Երբ հաջորդ տարի Միհրանը կրկին դիմեց Օքսֆորդի համալսարան, նրա հետ հարցազրույց  էր անցկացնում մի մարդ, ով աշխատում էր վերոհիշյալ պրոֆեսոր Ջոզեֆ Սիլկի թիմում: Միհրանի մեծ ցանկությունը` սովորել հենց Ջոզեֆ Սիլկի մոտ, իրականություն դարձավ:
ԵՊՀ մագիստրատուրայում մի տարի սովորելուց հետո տեղափոխվեցի Օքսֆորդ` դոկտորանտուրա: Սկսեցի աշխատել Սիլկի թիմում, որը զբաղվում էր նոր վիճակագրական մեթոդներով: Մշակում էինք նոր մաթեմատիկական մեթոդներ, որպեսզի ավելի մեծ ճշտությամբ հաստատենք ունեցած բոլոր տվյալների եւ տեսության կապը: Կարեւոր մաս էր նաեւ ապագայում կառուցվելիք աստղադիտակների օպտիմիզացիան, որը նաեւ թույլ է տալիս կանխատեսումներ անել ապագա արդյունքների մասին:
Տիեզերքի կորության մասին հոդված տպագրեցինք թագավորական Աստղագիտական Միության ամսագրում, որում մեծ թվով կանխատեսումներ էինք արել եւ մշակված տվյալներ ներկայացրել: Այդ հոդվածը շատ հայտնի դարձավ, քանի որ լուսաբանվեց հանրահայտ բրիտանական New Scientist ամսագրում: Դրանից հետո այդ թեմայով եւս երկու հոդված հրապարակեցինք, որոնցից մեկն այս անգամ լուսաբանվեց MIT Technology Review պարբերականում:
Հետաքրքրվում եմ`ի՞նչն է ամենակարեւորը Միհրանի համար իր ընտրած մասնագիտության մեջ, եւ ո՞ր հարցերի պատասխաններն է փնտրում տիեզերքում:
Ինձ շատ է ոգեւորում նվազագույն ռեսուրսներով առավելագույն արդյունք ստանալը: Նախ, գիտությունն, ընդհանուր առմամբ, թանկ հաճույք է, եւ ներկա ֆինանսական պայմաններում շատ կարեւոր է նվազագույն ռեսուրսներով առավելագույնս կարեւոր տվյալներ ստանալը, որոնք նոր հայտնագործությունների եւ բացահայտումների հիմք կդառնան:
Երկրորդը, աստղագետները եւ ֆիզիկոսները մշտապես նորանոր մարտահրավերներ են նետում այլ բնագավառների մասնագետներին, հատկապես` ինժեներներին: Այդ նոր բարդ խնդիրների լուծման արդյունքում ծնված տեխնոլոգիաներն ապագայում լայն կիրառում են ձեռք բերում առօրյա կյանքում:
Միհրանը իր գործընկերների հետ մի հոդված է հրապարակել, որը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել գիտական աշխարհում: Կոսմոլոգիայում գոյություն ունի այսպես կոչված Հաբլի հորիզոն, որն իր մեջ է առնում բոլոր գալակտիկաները եւ մատերիան, որոնք տեսանելի են: Դրանից այն կողմ հնարավոր չէ տեսնել, քանի որ օբյեկտներն այնտեղ մեզանից հեռանում  են լույսի արագությունից էլ արագ: Միհրանին հաջողվել է մշակել նոր մաթեմատիկական մեթոդ, որի արդյունքում նա եկել է այն եզրակացության, որ տիեզերքն առնվազն 250 անգամ ավելի մեծ է, քան այն մասը, որը տեսանելի է մեզ:
Դոկտոր Ռոբերտո Տրոտան եւ Միհրան Վարդանյանը
Կոսմոլոգիան մինչեւ վերջին շրջանը լուրջ փաստերի վրա հիմնված չէր: Ընդամենը վերջին 60 տարիների ընթացքում, տեխնիկայի եւ համակարգիչների զարգացման հետ մեկտեղ, տվյալներն ենք ստանում, որոնց վրա էլ հիմնվում են տեսությունները: Այդպիսով, կոսմոլոգիան նոր է մտնում ճշգրիտ հաշվարկների դար: Հիմա նոր մեթոդներ են պահանջվում, որ կարողանանք այդքան մեծ քանակությամբ տվյալները մշակել` տիեզերքի կառուցվածքը հասկանալու նպատակով: Ամենատպավորիչն այն է, երբ դու տեսնում ես, թե ինչքան փոքր եւ չնչին ես տիեզերքի համեմատ, ձգտում ես հասկանալ, թե ինչպես է ահռելի տիեզերքը կառուցված ու աշխատում, եւ, ի վերջո, ինչ-որ բան հասկանում ես:
2010թ. սեպտեմբերին Միհրանը գիտարշավ կազմակերպեց դեպի Քարահունջ, որը մեծ ուշադրության արժանացավ Հայաստանի հասարակության եւ լրատվամիջոցների կողմից:
Օքսֆորդի համալսարանն ունի այսպես կոչված Գիտարշավների Խորհուրդ (Expedition Council), որը հնարավորություն է ընձեռում ուսանողներին գիտարշավներ կազմակերպել տարբեր երկրներ: Ես հանդես եկա դեպի Քարահունջ գիտարշավ կազմակերպելու նախաձեռնությամբ եւ ստացա համալսարանի համաձայնությունը: Դիմեցինք նաեւ հանրահայտ Թագավորական աշխարհագրական ընկերությանը (Royal Geographical Society) եւ նրանց անունը օգտագործելու թույլտվություն ստացանք: Գիտարշավը մասամբ ֆինանսավորվել է այս երկու կազմակերպությունների եւ մասամբ էլ մեր` հենց արշավախմբի անդամների կողմից:
Արշավախումբն ուներ երկու գլխավոր նպատակ՝ գրավել միջազգային գիտական հանրության ուշադրությունը Քարահունջի նկատմամբ եւ նախապատրաստական աշխատանքներ կատարել հետագայում լազերային սկանավորման եւ եռաչափ մոդել կառուցելու համար: Գիտարշավից հետո նյութեր տրամադրեցինք ամերիկյան History Channel-ին, որն իր սերիալներից մեկում անդրադառնում է Քարահունջին, ինչը մեծ գովազդ էր թե մեր երկրի, թե հուշարձանի համար:
Վերջերս Անգլիայում մի խումբ գիտնականներ իրականացրել են Ստոունհենջի լազերային սքանավորում եւ կառուցել են Ստոունհենջի ճշգրիտ եռաչափ մոդելը, ինչը հնարավորություն է տալիս բազմաթիվ նոր հայտնագործություններ կատարել հուշարձանի մասին: Հույս ունենք, որ մի օր հնարավոր կլինի իրականացնել նմանատիպ սքանավորում Քարահունջում եւս` դա խոշոր ֆինանսական ներդրում է պահանջում:
2007թ. Միհրանը հիմնադրել է Օքսֆորդին Հայկական միություն եւ երկու տարի շարունակ նախագահել այն: Միությանը կից նա հիմնել է հայկական գրադարան: Միությունը զբաղվում է հայկական մշակույթի տարածմամբ, հանդիպումներ է կազմակերպում տարբեր բնագավառների հայտնի հայերի հետ: Կենտրոնը հաջողությամբ գործում է մինչեւ այսօր:
Միհրանը շարունակում է աշխատել իր բազմաթիվ նախագծերի վրա, որոնք կապված են կոսմոլոգիական մոդելների համար նոր վիճակագրական մեթոդների մշակման, տիեզերաբանական փորձերի ապագա արդյունքների կանխատեսման, տիեզերական կորության վերակառուցման հնարավոր սահմանների հետ: Միհրանը մեծ ցանկություն ունի էլ ավելի խորացնել իր կապերը Հայաստանի հետ:
Շատ եմ ուզում, որ Հայաստանն էլ գիտական աշխարհի զգայուն մաս դառնա. ոչ միայն  տաղանդավոր հայերը, որոնք հայտնի են դառնում, որպես անհատ, այլ հենց Հայաստանը` որպես երկիր: Ցանկանում եմ ավելի շատ կապեր հաստատել Հայաստանի հետ`տեղի մասնագետներին ներգրավել տարբեր ծրագրերում: Կցանկանայի փորձի փոխանակման ծրագիր իրականացնել Հայաստանի երիտասարդ գիտնականների համար Անգլիայում: Իսկապես տեսնում եմ այդ ներուժը մեր երիտասարդների մեջ:
Միհրան Վարդանյանը եւ Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ջորջ Սմուտը
Իմ կարծիքով, Հայաստանի կառավարությունը եւս պիտի ավելի մեծ ուշադրություն դարձնի գիտության վրա: Պարտադիր չէ, որ դրանք լինեն շատ մեծածավալ եւ թանկարժեք նախագծեր: Օրինակ, կարելի է զարգացնել համակարգչային գիտությունները, որոնք շատ մեծ ռեսուրսներ չեն պահանջում` հիմնականում գիտական աշխատանք եւ մարդկային ռեսուրս: Օրինակ` Դանիան առաջնային է ընտրել է մի կոնկրետ գիտական ճյուղ` մաթեմատիկական, եւ ամեն ինչ անում է դրա զարգացման ուղղությամբ: Ինձ թվում է` դա է ճիշտ ճանապարհը: Կարելի է նաեւ Հայաստանում այդպիսի մի ճյուղ առանձնացնել եւ զարգացնել այն:
Նաեւ շատ կարեւոր եմ համարում այնպիսի ծրագրերի մշակումը, որոնք ավելի շատ երիտասարդների հենց դպրոցից կոգեւորեն զբաղվել գիտությամբ: Օրինակ, բացել գիտության թանգարան, որտեղ հետաքրքիր խաղերի տեսքով ներկայացված կլինեն մի շարք գիտական փորձեր: Նաեւ լավ կլիներ բոլոր դպրոցներին հնարավորություն տալ այցելել Բյուրական կամ հատուկ ստեղծված աստղադիտարան` արեւը, ինչպես նաեւ ուրիշ աստղերը եւ մոլորակները դիտելու նպատակով:
Հենց հարցազրույցի անցկացման օրը հայտնի դարձավ, որ Միհրանի ստեղծած iCosmos նախագիծը, որն իրենից Կոսմոլոգիակյան հաշվիչ (Cosmology Calculator) է ներկայացնում, շահել է Օքսֆորդի համալսարանի OxTalent 2012 IT Innovation մրցանակը: Շնորհավորում ենք Միհրանին եւ նրան նորանոր հաջողություններ մաղթում:

50 глобальных армян: Мигран Варданян - Mediamax.am
Мигран Варданян - астрофизик, доктор Оксфордского университета. Родился в 1985г. в Ереване, учился на факультете физики ЕГУ, после чего поступил в Оксфордский университет.
Фото: Из личного архива М. Варданяна
Мигран Варданян - астрофизик, доктор Оксфордского университета. Родился в 1985г. в Ереване, учился на факультете физики ЕГУ, после чего поступил в Оксфордский университет. Мигран занимается анализом данных, полученных из космоса, а также моделированием и прогнозированием данных будущих радио- и оптических телескопов. Основное направление его деятельности - обнаружение сущности темной материи и темной энергии.
В Армении, как вы знаете, родители имеют большое влияние на детей в вопросе выбора их будущей профессии. У меня ситуация была несколько иной. Мне родители всегда говорили, что я могу выбрать любую специальность, но должен быть в ней только первым. Мой дядя – известный в России микрохирург, и имея перед глазами его пример, я до 6-7 класса хотел стать врачом. Потом понял, что будущее связано с компьютерным моделированием, и начал уделять большее внимание компьютерам, математике и физике. Поступая в вуз, я все еще стоял перед выбором - физика или медицина. В конце концов, выбрал физику, и об этом решении никогда не жалел.
Когда на первом курсе университета мы проходили программирование, преподаватель заметил мою любовь к этому предмету и предложил поступить на работу в Институт физики. Так что, с первого курса я стал работать там и понял, что моя сфера – теоретическая физика. В университете я выбрал себе научного руководителя, занимавшегося именно численными методами: решением сложных задач посредством компьютеров.
В этот период Миграна пригласили на конференцию в город Дубна, который является крупнейшим в России центром по исследованиям в области ядерной физики. Там он познакомился со многими астрофизиками и в ходе общения с ними осознал, что сфера космоса – механизмы и логика его работы - полна вызовов. Вернувшись в Армению, Мигран уже знал, что хочет заниматься астрофизикой.
В Американском университете Еревана я нашел книгу под названием Big Bang («Большой Взрыв»). Ее автором является известный профессор Оксфордского университета Джозеф Силк. После прочтения книги я решил, что должен поехать учиться именно в Оксфорд.
Фотография из архива М. Варданяна
Тогда у меня было несколько предложений по продолжению учебы в магистратуре, в том числе из Дубны, однако я решил подать в Оксфорд. Со мной провели телефонное интервью и предложили подавать документы не в магистратуру, а в докторантуру (PhD), а также работать над одним интересным проектом. Я поступил в Оксфорд, однако срок получения стипендии на обучение уже прошел, так что моя учеба в Оксфорд была отложена до следующего года. В этот период они предоставили мне необходимую литературу, чтобы я мог из Еревана работать над предложенным ими проектом, связанным с численными методами и анализом информации, полученной из космоса.
Когда на следующий год Мигран вновь подаст дела для поступления в Оксфорд, интервью с ним проведет человек, работающий в команде вышеупомянутого профессора Джозефа Силка. Огромное желание Миграна учиться именно у Джозефа Силка стало реальностью.
После года обучения в магистратуре ЕГУ я отправился в докторантуру Оксфорда. Начал работать в команде Силка, занимавшейся новыми статистическими методами. Мы обрабатывали новые математические методы, чтобы с большей точностью определять связь всех имеющихся данных. Важной частью также была оптимизация изготавливающихся телескопов, что также позволяло делать прогнозы будущих результатов.
Мы опубликовали статью о кривизне космоса в журнале Британского королевского астрономического общества, в котором сделали большое количество прогнозов и представили обработанные данные. Эта статья стала очень известной, так как была отмечена известным британским журналом New Scientist. После этого мы опубликовали еще две статьи на эту тему, одна из которых была освещена в издании MIT Technology Review.
Интересуюсь, что является для Миграна самым главным в выбранном им пути, и ответы на какие вопросы он ищет в космосе?
Меня очень впечатляет возможность достижения минимальными ресурсами максимального результата. Наука, в целом, является дорогим удовольствием, и при нынешних финансовых условиях очень важно получение посредством минимальных ресурсов максимально важных данных, которые станут основой для новых открытий.
Во-вторых, физики и астрофизики всегда бросают новые вызовы специалистам из других сфер, особенно, инженерам. Рожденные в результате решения этих новых сложных задач технологии находят свое применение в сегодняшней жизни.
Мигран со своими коллегами опубликовал статью, вызвавшую большой интерес в научном мире. В космологии существует так называемый горизонт Хаббла, включающий в себя все галактики и материю, которые являются видимыми. За этой сферой видеть невозможно, так как объекты за ней удаляются от нас со скоростью еще большей, чем скорость света. Миграну удалось разработать новый математический метод, в результате которого он пришел к выводу, что космос как минимум в 250 раз больше, чем та часть, которая видима нам.
Космология до недавнего периода не была основана на серьезных фактах. Лишь в течение последних 60 лет вместе с развитием техники и компьютеров мы получаем данные, на которых и основываются теории. Таким образом, космология только входит в этап точных расчетов. Сегодня требуются новые методы для того, чтобы мы могли обрабатывать такое большое количество данных с целью понимания структуры космоса. Больше всего впечатляет тот факт, что ты осознаешь, каким маленьким и ничтожным являешься по сравнению с вселенной, вместе с тем пытаешься понять, как устроен и по какой системе работает космос и, в конце концов, начинаешь что-то осознавать.
В сентябре 2010г. Мигран организовал научную экспедицию в Караундж, которая была удостоена большого внимания со стороны армянской общественности и СМИ.
Оксфорд имеет так называемый Экспедиционный совет (Expedition Council), который дает студентам возможность организовывать научные экспедиции в различные страны. Я выступил с инициативой организовать подобную экспедицию в Караундж и получил соглашение вуза. Мы также обратились в Королевское географическое общество (Royal Geographical Society) и получили право на использование их имени. Экспедицию частично финансировали эти две организации, частично - мы сами.
У экспедиции были две изначальные цели: привлечь внимание международного научного сообщества к Караунджу и провести подготовительные работы для того, чтобы в будущем сделать лазерное сканирование и создать трехмерную карту местности. После экспедиции мы предоставили материалы американской History Channel, которая в одной из своих серий обратилась к Караунджу, что является большой «рекламой» как для нашей страны, так и непосредственно для этого исторического памятника.
Недавно в Англии группа ученых осуществила лазерное сканирование Стоунхенджа и создала ее трехмерную модель, что позволяет осуществлять многочисленные новые открытия. Надеюсь, что однажды станет возможным подобное сканирование и в Караундже, что требует больших финансовых инвестиций.
В 2007г. Мигран основал Союз армян Оксфорда и два года руководил им. Он основал при Союзе также армянскую библиотеку. Союз занимается распространением армянской культуры, организовывает встречи с армянами, известными в различных областях. Данный центр продолжает успешно функционировать по сей день.
Мигран продолжает работать над своими многочисленными проектами, связанными с разработкой новых статистических методов для космологического моделирования, прогнозированием будущих результатов космических опытов, возможными границами кривизны космоса. У Миграна существует большое желание еще больше углубить свои связи с Арменией.
Я очень хочу, чтобы Армения стала важной частью научного мира: не только армяне, становящиеся известными в различных сферах как отдельные индивидуумы, но именно сама Армения как государство. Желаю установить еще больше связей с Арменией, вовлечь местных специалистов в различные программы. Хотел бы осуществить программу по обмену опытом для молодых армянских специалистов в Англии. Я действительно вижу этот потенциал у нашей молодежи.
Мигран Варданян с нобелевским лауреатом Джорджом Смутом
На мой взгляд, правительство Армении также должно обращать большее внимание на науку. Необязательно, чтобы это были грандиозные и требующие больших инвестиций проекты. Например, можно развивать компьютерные технологии, не требующие больших ресурсов, а в основном - научную работу и человеческий ресурс. Например, Дания выбрала в качестве конкретной отрасли математику и делает все для ее развития. Мне кажется, именно этот путь является верным. Можно и в Армении выбрать одну такую сферу и усиленно развивать ее.
Также я считаю очень важным разработку таких программ, которые будут поощрять молодежь еще со школьных лет заниматься наукой. Например, открыть научный музей, где в виде интересных игр будет представлен ряд научных экспериментов. Также было бы очень хорошо, если бы всем школам была дана возможность посещать Бюракан или же специально созданную обсерваторию для наблюдения за солнцем и другими звездами и планетами.
В день проведения интервью стало известно, что созданный Миграном проект iCosmos, представляющий собой Космологический калькулятор (Comology Calculator), выиграл приз Оксфордского университета OxTalent 2012 IT Innovation. Поздравляем Миграна и желаем ему новых успехов.