50 գլոբալ հայերը. Լիլի Սահակյան - Mediamax.am
Լիլի Սահակյանը հաճախել է Երեւանի թիվ 62 ռուսական դպրոց, որտեղ 7 տարի բացարձակ գերազանց սովորելուց հետո ինքնակամ տեղափոխվել է թիվ 139 անգլիական թեքումով հայկական դպրոց:
Լիլին աշխատանքային ուղեւորություններից մեկի ժամանակ (Ավստրալիա, Սիդնեյ):
Լիլի Սահակյանն իր ուսանողի հետ վերջինիս թեկնածուական թեզի պաշտպանության օրը
Դոկտոր Սահակյանի ղեկավարությամբ աշխատող ուսանողները ներկայացնում են իրենց հետազոտությունների արդյունքները
Հոգեբանության բնագավառում ճանաչված գիտնական Լիլի Սահակյանը, ով այժմ դասավանդում եւ գիտահետազոտական գործունեություն է ծավալում ԱՄՆ-ի Հյուսիսային Կարոլինա նահանգի համալսարանի (UNCG) հոգեբանության ֆակուլտետում, ծնվել եւ մեծացել է Հայաստանում:  Նա հիշողության մասնագետ է ճանաչողական հոգեբանության ոլորտում եւ գիտական աշխարհում հայտնի է որպես կամավոր մոռացության կոնտեքստի տեսության հիմնադիր:
Երբ սկսվեց Արցախյան շարժումն, ինձ մոտ մեծ ցանկություն առաջացավ տեղափոխվել հայկական դպրոց: Ինչ-որ տեղ մտավախություն կար, որ փոփոխությունը բարդ կլինի, քանի որ բոլոր առարկաներն անցել էի ռուսերեն լեզվով: Ի զարմանս ինձ, տեղափոխությունը շատ հարթ անցավ: Երկու տարի անց դպրոցն ավարտեցի էքստեռնով, ոսկե մեդալով: Շատ էի սիրում ֆիզիկան, երկրաչափությունն ու հանրահաշիվը: Շատ սիրել եմ նաեւ երաժշտությունը: Ժամանակին նույնիսկ մտածում էի կոնսերվատորիա ընդունվելու մասին: Սակայն մասնագիտության ընտրությունը պայմանավորվեց 1988թ. երկրաշարժով` հոգեբանների կարիքը մեծ էր: Ընդունվեցի Երեւանի պետական համալսարանի հոգեբանության, սոցիոլոգիայի եւ փիլիսոփայության ֆակուլտետ: Այնտեղ գերազանց սովորեցի երեք տարի եւ չորրորդ տարում մասնակցեցի ուսանողների փոխանակման ծրագրի: ԵՊՀ-ից միակն էի, ով շահեց դրամաշնորհ ԱՄՆ-ում ուսումը շարունակելու համար` մեկ տարով:
Լիլին Փենսիլվանիայի Սլիփփերի Ռոք համալսարանում մեկ տարի փայլուն առաջադիմությամբ սովորելուց եւ բակալավրի կոչում ստանալուց հետո կանգնում է ընտրության առջեւ` վերադառնալ Հայաստա՞ն, թե՞ընդունել համալսարանի ղեկավարության առաջարկը եւ ուսման ծախսերն ամբողջությամբ ծածկող կրթաթոշակով շարունակել ուսումը նաեւ մագիստրատուրայում:
Բավական էր մեկ տարի ԱՄՆ-ում սովորեի հոգեբանություն, որպեսզի գիտակցեի, թե ինչքան սակավ էր մեկ տարվա գիտելիքները, նույնիսկ, եթե այդ մեկ տարում հաջողվել է ստանալ բակալավրի աստիճան: Գնացել էի մի երկրից, որտեղ հոգեբանությունը նոր գիտություն էր, ի տարբերություն ֆունդամենտալ գիտությունների, որով թեկուզ եւ դժվարությամբ, դեռ հնարավոր էր արտասահմանում մրցակցել համարժեք բնագավառների հետ: Իմ առջեւ բացվեց հազվագյուտ հնարավորություն շարունակել ուսումը մագիստրատուրայում: Սլիփփերի Ռոք համալսարանը ինձ տրամադրեց կրթաթոշակ, որն ամբողջությամբ փակում էր իմ ուսման վարձը: Նախընտրեցի գիտելիքներն ընդլայնելու ուղին: Մագիստրոսի կոչումը ստացա խորհրդատվական  հոգեբանության բնագավառում: Թեզը նվիրված էր սթրեսային եւ տագնապային վիճակներում հիշողության խնդիրներին:  Այն ավարտելուց հետո զգացի, որ հիշողության առանձնահատկությունների գիտական ուսումնասիրությունները ինձ շատ են գրավում, եւ որոշեցի հետբուհական կրթությունը նվիրել դրանց ավելի մանրակրկիտ ուսումնասիրմանը: 1997 թ-ին ընդունվեցի Ֆլորիդայի պետական համալսարան (Florida State University) եւ խորացա ճանաչողական հոգեբանության բնագավառի մեջ: 2002 թ-ին այդ բնագավառում ստացա գիտությունների դոկտորի կոչում:
Լիլի Սահակյանը Ֆլորիդայի պետական համալսարանում դոկտորի գիտական կոչումը ստանալիս:
Համալասարանի հոգեբանության ֆակուլտետն իր շրջանավարտներին արժանացնում է մեծ պատվի, նրանց անվամբ մակագրված աղյուսը “Փառքի արահետում” տեղադրելով:
Դոկտոր Լիլի Սահակյանի հոդվածները տպագրվել են միջազգային հանդեսներում եւ ներկայացվել են միջազգային բազմաթիվ կոնֆերանսներում ԱՄՆ-ում, Ավստրալիայում, Ֆրանսիայում, Կանադայում, Իսպանիայում, Անգլիայում եւ այլ երկրներում:
Դոկտորի կոչում դեռ չէի ստացել, երբ ինձ հրավիրեցին Իսպանիա` մասնակցելու հիշողության միջազգային կոնֆերանսի, որը կազմակերպվում է 5 տարին մեկ: Մինչ այդ տեսությունս ներկայացրել էի ԱՄՆ-ում կայացած տարբեր կոնֆերանսներում: Ինձ արդեն ճանաչում էին, եւ աշխատանքը հետաքրքրություն էր առաջացրել գիտական շրջանակներում: Դա գիտական ճանապարհի սկիզբն էր: Դոկտորի  աստիճան ստանալուց հետո աշխատանք ստացա Գեյնսվիլ քաղաքում գտնվող Ֆլորիդայի համալսարանում, որտեղ 2 տարի դասավանդելուց հետո տեղափոխվեցի Տամպա քաղաքում գտնվող Հարավային Ֆլորիդայի համալսարան:
Լիլի Սահակյանի տեսական մոտեցումները հիմնված են լաբորատոր հետազոտությունների վրա, եւ իրենց կիրառումն են գտնում նաեւ պրակտիկ կյանքում: Նրա գիտահետազոտական աշխատանքները նվիրված են կամավոր մոռացության եւ մտապահման գործընթացների ուսումնասիրմանը երիտասարդ եւ ծերունական տարիքում: Հարցազրույցի ընթացքում նա մի քանի պրակտիկ խորհուրդներ է տալիս` ինչպես յուրացնել եւ մտապահել նոր գիտելիքները:
Լիլի Սահակյանն իր ուսանողի հետ վերջինիս թեկնածուական թեզի պաշտպանության օրը:
Մեր բոլոր գործողությունների հիմքում ընկած են բարձրագույն իմացական գործընթացները եւ ճանաչողական հոգեբանության սկզբունքները: Ինչպե՞ս կառուցել պարապմունքների գրաֆիկը, որպեսզի այն առավելագույնս արդյունավետ լինի, թե՛ գիտության, թե՛ երաժշտության, թե՛ սպորտի բնագավառներում: Ինչպե՞ս կառուցել դասախոսությունը, որպեսզի ուսանողն այն լավ ընկալի եւ կարողանա մտապահել: Ուսումնական գործընթացում ցանցացած գիտելիք ի՞նչ հաճախականությամբ քննել կամ թեստավորել: Վերջին փորձերը ցույց են տալիս, որ թեստերը հանդիսանում են  ոչ միայն գիտելիքների ստուգման միջոց, այլեւ նպաստում են այդ գիտելիքների երկարատեւ ամրապնդմանը: Որպես հիշողության մասնագետ, կարող եմ խորհուրդ տալ ինչ-որ  նոր նյութ սովորելիս բազմաթիվ անգամ այն կարդալու փոխարեն, փորձեք այդ նյութը ինքնուրույն վերարտադրել: Ժամանակակից հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ վերարտադրության ժամանակ գիտելիքը շատ ավելի կայուն է դառնում եւ ամրապնդվում է: Վերարտադրման գործընթացն իրականում հեշտ չէ, կարդալու դեպքում առաջանում է խաբկանք, որ ամեն ինչ յուրացվել եւ մտապահվել է, բայց վերարտադրելիս հաճախ հակառակ համոզմանն ենք հանգում: Բացի այդ, շարունակ պետք չէ պարապել միեւնույն առարկան, որոշ ժամանակ հետո պետք է ընդմիջում անել, զբաղվել այլ գործերով եւ նորից վերադառնալ ուսումնասիրման նյութին: Հիշողությունը լավացնելու մեթոդներից մեկն էլ սովորելու կոնտեքստը (միջավայրը) փոփոխելն է: Ավելի արդյունավետ են այն պարապմունքները, որոնք տեղի են ունենում փոփոխվող պայմաններում, քան միեւնույն միջավայրում:
Դոկտոր Սահակյանի ղեկավարությամբ աշխատող ուսանողները ներկայացնում են իրենց հետազոտությունների արդյունքները:
Բոլորին հայտնի է, որ հիշողությունը թուլանում է տարիքի հետ: Սակայն հիշողության ոչ բոլոր ասպեկտներն են փոխվում տարիքի հետ: Մեծահասակներին եւ, հատկապես, նրանց, ովքեր վախենում են Ալցգեյմերի հիվանդությունից եւ ծերունական թուլամտությունից, կարեւոր է իմանալ, թե հատկապես ի՞նչն է փոխվում եւ ի՞նչը` ոչ: Ծերունական կենսապրոցեսները անխուսափելի են գլխուղեղում, սակայն հնարավոր է այդ պրոցեսները ինչ-որ չափով դանդաղեցնել` ակտիվ կյանք վարելով: Հիշողությանը նպաստում են ուղեղի մարզումները, օրինակ, խաչբառերը, որոնք ստիպում են անընդհատ մտածել: Ընդհանուր առմամբ, ուղեղը պետք է դիտարկել որպես մի մկան, որը մշտական մարզումների եւ զարգացման կարիք ունի:
Մեր հերոսն ունի մի շարք հետաքրքիր նախասիրություններ: Տիրապետում է դաշնամուրին, կիթառին, ստեղծագործում եւ երգում է: Նա շատ է սիրում լողը:
Այն երկու ժամը, որ ես անց եմ կացնում ջրի մեջ, իմ ամենաարդյունավետ եւ մտածելու պտղաբեր ժամերն են, երբ ինձ ոչինչ չի շեղում` ոչ հեռախոսազանգերը, ոչ էլեկտրոնային նամակները, կողմնակի խոսակցությունները եւ ընդհատումները: Լիովին կարող եմ կենտրոնանալ այն գիտական պրոբլեմի վրա, որով այդ պահին զբաղվում եմ:
Շատ եմ սիրում շրջագայել: Մինչեւ մարդ չի շրջագայում, նոր հորիզոններ չի բացահայտում, չի կարող իր երկիրն օբյեկտիվորեն գնահատել, նրա լավն ու վատը տեսնել, նպաստել նրա բարգավաճմանը:
Լիլի Սահակյանն ասում է, որ առաջին անգամ շատ ծանր էր հարմարվել օտար երկրում: Ճիշտ է, նա հաճախ չի այցելում Հայաստան, սակայն հոգեւոր կապի մեջ է հայրենիքի հետ:
Իմ մեկնելու ժամանակահատվածը համընկավ Հայաստանի էներգետիկ եւ տնտեսական ճգնաժամի հետ, երբ ընտանիքի եւ հայրենիքի հետ կապի միակ միջոցը` հեռախոսը, շատ թանկ ու հազվագյուտ հաճույք էր` հովհարային անջատումների պատճառով: Դրան գումարվեց այն հանգամանքը, որ հայտնվել էի Փենսիլվանիա նահանգի այնպիսի մի քաղաքում, որտեղ ոչ մի հայ չկար: Այնտեղ մեր ազգը ճանաչեցին ինձանով: Բոլոր դժվարությունները հաղթահարելիս ակամա հիշում էի փիլիսոփայության ամբիոնի վարիչ Էդուարդ Հարությունյանի խոսքերը: Նա ինձ ճանապարհելիս ասաց. «Լիլի ջան, այսօրվանից դու զինվոր ես գրվում: Քեզ ճանապարհում ենք որպես զինվոր եւ հուսով ենք` գեներալ կվերադառնաս»:
ԱՄՆ-ում ապրում եմ արդեն 18 տարի, հաճախ չեմ այցելում Հայաստան, որովհետեւ ծնողներս բնակվում են Մոսկվայում, սակայն հոգեւոր կապը հայրենիքի հետ անփոփոխ է մնացել: Հաճախ հոգնած օրս ավարտում եմ Պարույր Սեւակ ընթերցելով կամ Բաբաջանյան, Խաչատուրյան, Կոմիտաս նվագելով: Ամուսնուս սովորեցրել եմ հայերեն, որպեսզի տանը առիթ լինի հայերեն խոսելու:
Դոկտոր Սահակյանի հետազոտական լաբորատորիայի անդամները  Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանում:
Հաջորդ ամառ պլանավորել եմ գալ Հայաստան: Կուզեի օգտակար լինել Հայաստանում հոգեբանական կադրերի պատրաստման գործում, հայ ուսանողներին ինչ-որ ձեւով փոխանցել գիտելիքներս, նրանց մոտեցնել միջազգային չափանիշներին: Հույս եմ փափագում, որ ԵՊՀ-ն կարձագանքի այդ ցանկությանը եւ կնպաստի այդ ծրագրերի իրականացմանը: Ցավոք, երբեմն դրսում կրթված կադրերին Հայաստանում մտավախությամբ են ընդունում, նրանց մեջ մրցակից են տեսնում եւ ոչ թե հայրենիքի հզորացման աղբյուր:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե իրեն արդյո՞ք համարում է «Գլոբալ հայ», Լիլին ասում է.
Չգիտեմ, թե դուք ի՞նչ ի նկատի ունեք «Գլոբալ հայ» ասելով: Գլոբալ բառը շատ բազմիմաստ է: Եթե խոսքը վերաբերում է նրան, թե ես գլոբալ ճանաչում ունեմ գիտական աշխարհում, ապա կարող եմ միարժեք ասել` այո: Պարադոքսն այն է, որ ամենաքիչը ինձ ճանաչում են հայրենիքում, եթե ընդհանրապես ճանաչում են: Հեշտ չէր մի երկրում, որտեղ հոգեբանությունը ամենազարգացած գիտությունն է աշխարհում, ինքնահաստատվել գիտության մեջ եւ նոր խոսքը բերել: Իմ աշխատանքները տպագրվել եւ ներկայացվել են ոչ միայն գիտական շրջանակներում, այսինքն` ամսագրերում եւ կոնֆերանսներում, այլեւ ընդգրկվել են հիշողության դասական դասագրքերի մեջ, որով սովորում եւ կրթվում է ուսանողների նոր սերունդ ոչ միայն ԱՄՆ-ում, այլ տարբեր երկրներում, ներառյալ` Անգլիայում: Այս ցուցանիշներից ելնելով` ես ինձ գլոբալ եմ համարում, եւ քանի որ ազգությամբ հայ եմ, այդ երկու հասկացությունները բնականորեն իրար հետ կապակցվում են: Գտնում եմ, ով անհամեստություն կլիներ որեւէ մեկը ինքն իրեն «գլոբալ» անվաներ: Գլոբալությունը ինքնուրույն չի որոշվում:

50 глобальных армян: Лили Саакян - Mediamax.am
Лили является специалистом по памяти в области когнитивной психологии и известна в научном мире в качестве основателя теории добровольного забытия (the theory of directed forgetting).
Лили Саакян
Фото: Из личного архива Лили Саакян
Лили Саакян является известным специалистом в сфере психологии. Она родилась и выросла в Армении, а сегодня преподает и занимается исследовательской деятельностью на психологическом факультете в американском университете Северной Каролины (UNCG). Лили является специалистом по памяти в области когнитивной психологии и известна в научном мире в качестве основателя теории добровольного забытия (the theory of directed forgetting).
Лили Саакян училась в школе N62 Еревана. После 7 лет обучения на отлично она самостоятельно перевелась в школу N139 с английским уклоном.
Когда началось карабахское движение, у меня возникло сильное желание перейти в армянскую школу. В какой-то мере были опасения, что изменения будут сложными, так как все предметы я проходила на русском языке. К моему удивлению, переход прошел очень легко. Два года спустя я экстерном окончила школу с золотой медалью. Я очень любила физику, геометрию и алгебру. Я также очень любила музыку, даже думала о поступлении в Консерваторию. Однако выбор специальности оказался обусловлен Спитакским землетрясением 1988 года: потребность в психологах была очень большой. Я поступила в Ереванский госуниверситет на факультет психологии, социологии и философии. Там я на отлично проучилась три года и на четвертый год приняла участие в программе по обмену студентов. Я была единственной из ЕГУ, кто выиграл грант на однолетнее обучение в США.
После однолетнего блестящего обучения в Слиппери Рок университете в Пенсильвании и получения степени бакалавра, Лили оказывается перед выбором: вернуться в Армению или принять предложение руководства университета и продолжить обучение в магистратуре, при том, что всю сумму за это покрывал университет.
Было достаточно одного года изучения психологии в США, чтобы осознать, насколько невелики знания, полученные в течение этого срока, даже если за это время удалось получить степень бакалавра. Я была из страны, где психология была новым направлением, в отличие от фундаментальных наук, в которых хоть и с трудом, но можно было быть конкурентоспособным за рубежом. Передо мной открылась уникальная возможность продолжить образование в магистратуре. Слиппери Рок Университет предоставил мне стипендию, которая полностью покрывала мою учебу. Я предпочла путь расширения знаний. Степень магистра я получила в сфере консультативной психологии. Моя дипломная была посвящена проблемам памяти в стрессовых и тревожных ситуациях. После окончания университета я почувствовала, что мне особенно интересны научные исследования особенностей памяти, и решила посвятить послевузовое обучение более подробному изучению этой области. В 1997 году я поступила в Государственный университет Флориды (Florida State University) и углубилась в когнитивную психологию. В 2002 году я получила степень доктора по этому направлению.
Фото: из личного архива Лили Саакян
Научные статьи доктора Лили Саакян публиковались в международных журналах и представлялись на многочисленных международных конференциях в США, Австралии, Франции, Канаде, Испании, Англии и других странах.
Я еще не успела получить степень доктора, когда меня пригласили в Испанию для участия в международной конференции по вопросам памяти, которая организуется раз в пять лет. До этого моя теория представлялась на различных конференциях в США. Меня уже знали в качестве специалиста, и моя работа вызвала интерес среди научных кругов. Это было начало научного пути. После получения степени доктора меня пригласили на работу во Флоридский университет в город Гейнсвил. После двух лет преподавания там я перешла на работу в город Тампа в университет Южной Флориды.
Научные подходы Лили Саакян основаны на лабораторных исследованиях, и они находят свое применение и в реальной жизни. Ее научно-исследовательские труды посвящены изучению процесса добровольного забытия и запоминания в молодости и пожилом возрасте. В ходе интервью она дала несколько практических советов относительно того, как освоить и запомнить новый материал.
В основе всех наших действий лежат высшие когнитивные процессы и когнитивные принципы психологии. По какому принципу построить график занятий, чтобы они были максимально результативными как в науке, так и в музыке и спорте? По какому принципу построить преподавание, чтобы учащийся хорошо понял и запомнил материал? Как часто проводить тесты и экзамены в учебном процессе? Последние исследования показывают, что тесты являются не только методом проверки знаний, но и сопутствуют долговременному закреплению этих знаний. Как специалист по памяти, могу посоветовать вместо того, чтобы читать материал многочисленное количество раз, попытаться самостоятельно воспроизвести его. Современные исследования показывают, что в ходе воспроизведения, знание становится намного более устойчивым и закрепляется в памяти. Процесс воспроизводства на самом деле не так прост, в ходе чтения возникает заблуждение, что все усвоено и запомнено, однако в ходе воспроизведения часто приходишь к выводу, что это далеко не так. Кроме того, не стоит продолжительно заниматься одним и тем же предметом, после некоторого времени стоит сделать перерыв, заняться другими делами и только потом вновь вернуться к изучаемому материалу. А одним из методов улучшения памяти является научиться менять контекст (атмосферу). Более продуктивны те занятия, которые происходят в изменяющихся условиях, чем в одной и той же атмосфере.
Всем известно, что память с течением лет ослабевает. Однако не все аспекты памяти с возрастом меняются. Взрослым людям и особенно тем, кто боится болезни Альцгеймера и старческого слабоумия, важно знать, что конкретно меняется, а что – нет. Изменения, происходящие в мозге с течением лет, неизбежны, однако эти процессы возможно замедлить, ведя активный образ жизни. Сохранению памяти способствуют упражнения мозга, например, кроссворды, требующие постоянных размышлений. В общем и целом, мозг должен рассматриваться как мышца, требующая постоянных тренировок и развития.
Наш герой имеет ряд интересных хобби. Играет на пианино, гитаре и поет. Очень любит плавание.
Те два часа, которые я провожу в воде, являются самыми результативными и плодотворными для размышления: меня ничто не отвлекает – ни телефоны, ни электронные письма, ни посторонние разговоры. В это время я могу полностью сосредоточиться на той научной проблеме, которой я занимаюсь в данный момент.
Я также очень люблю путешествовать. Если человек не путешествует, он не открывает новые горизонты, не может объективно оценивать свою страну, ее хорошие и плохие стороны, степень ее развития.
Лили Саакян говорит, что в первый раз было очень сложно привыкнуть к новой стране. Правда, она нечасто посещает Армению, однако находится в духовной связи с родиной.
Мой отъезд совпал с транспортным и энергетическим кризисом в Армении, когда единственной связью с родиной и родными был телефон, который из-за веерных отключений электричества был очень дорогим и редким удовольствием. К этому прибавилось то обстоятельство, что я оказалась в таком городе в Пенсильвании, где не было ни одного армянина. Там мою нацию узнали через меня. Преодолевая все сложности, невольно вспоминала слова завкафедры философии ЕГУ Эдуарда Арутюняна, который, провожая меня, сказал: «Лили, с сегодняшнего дня ты становишься солдатом. Мы провожаем тебя как солдата и надеемся, что ты вернешься генералом».
В США я живу уже 18 лет, бываю в Армении нечасто, так как мои родители живут в Москве, однако духовная связь с родиной остается неизменной. Часто заканчиваю тяжелый рабочий день чтением Паруйра Севака или играя произведения Бабаджаняна, Хачатуряна или Комитаса. Я научила своего мужа армянскому языку, чтобы дома был повод говорить на армянском.
Следующим летом я планирую побывать в Армении. Хотела бы быть полезной стране в деле подготовки кадров по психологии, поделиться с армянскими студентами своими знаниями, приблизить их к международным стандартам. Надеюсь, что ЕГУ отреагирует на это пожелание и окажет содействие реализации моих планов.
Считает ли Лили себя «глобальной армянкой»? Отвечая на этот вопрос, она говорит:
Не знаю, кого вы подразумеваете под «глобальным армянином». Слово «глобальный» очень разностороннее. Если речь идет о том, имею ли я глобальное призвание в мире, то я могу откровенно ответить - да. Парадокс в том, что меньше всего меня знают именно на родине, если знают вообще. Было нелегко в стране, где психология считается одним из самых развитых направлений в мире, самоутвердиться в науке и привнести что-то свое. Мои работы публиковались и представлялись не только в научных кругах, то есть в журналах и на конференциях, но и были включены в книги по памяти, считающиеся классическими, по которым учится новое поколение  студентов не только в США, но и в других странах, в том числе в Англии. Исходя из этих показателей, я считаю себя «глобальной», и так как по национальности я армянка, то два этих понятия логическим образом взаимосвязаны. Полагаю, что было бы нескромным, если бы кто-то сам назвал себя «глобальным». «Глобальность» не определяется самостоятельно.