50 Գլոբալ հայերը. Գուրգեն Խաչատրյան
ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Գուրգեն Խաչատրյանը կանգնած է Հայաստանի ՏՏ-ոլորտի ակունքներում: Նրա շնորհիվ Հայաստան է եկել «մեծ կրիպտոգրաֆիան», որում մասնագիտացել եւ միջազգային հարթակներում հաջողությունների են հասել բազմաթիվ մասնագետներ, մասնավորապես, մեր նախորդ հերոսներից մեկը՝ Կարեն Իսպիրյանը:
Բազմաթիվ երկրների գիտական կենտրոնների եւ մասնավոր ընկերությունների կողմից մեծապես պահանջված մաթեմատիկոս Գուրգեն Խաչատրյանը նախընտրել է աշխատել Հայաստանում՝ փոխանցելով իր փորձն ու գիտելիքները երիտասարդ սերնդին:
Հայաստանում անցկացվող բազմաթիվ անպտուղ կոնֆերանսներից հոգնած` մեզ դժվար է պատկերացնել, որ հեռավոր 1971-ին մեր երկրում տեղի է ունեցել մի համաժողով, որի դրական պտուղները կքաղի մի քանի սերունդ: Խոսքը «50 Գլոբալ հայերը» խորագրում արդեն հիշատակված հանրահայտ ակադեմիկոս Ռոմ Վարշամովի կողմից Հայաստանում կազմակերպված կոդավորման տեսությանը վերաբերող խոշոր գիտական համաժողովի մասին է, որին հրավիրված էին այդ բնագավառի աշխարհի խոշորագույն գիտնականները:
Կոնֆերանսն անցկացվում էր Ծաղկաձորի օլիմպիական բազայում: Ես այդ ժամանակ դեռ ասպիրանտ էի ու կյանքում առաջին անգամ հանդիպել եւ շփվում էի արտասահմանյան գիտնականների հետ: Համաժողովը կոչվում էր International Symposium On Information Theory (Տեղեկատվության տեսության միջազգային սիմպոզիում): Ոլորտի բոլոր «աստղերն» այստեղ էին:
Համաժողովի ընթացքում կապեր հաստատեցի արտասահմանյան կոլեգաների հետ, որոնցից մի քանիսի հետ ծավալեցի երկարամյա համագործակցություն:
Խորհրդային Հայաստանից խորհրդավոր Ճապոնիա
1980-ին կայացավ առաջին արտասահմանյան գործուղումս: Սկսեցի Ճապոնիայից:
Երբ հասա Տոկիոյի օդանավակայան, նստեցի Տոկիո-Օսակա արագընթաց գնացք, որն այդ տարիներին արդեն ընթանում էր 300-ից ավել կմ/ժ արագությամբ, աննկարագրելի շոկ ապրեցի:
Գուրգեն Խաչատրյանը ակադեմիկոս Ռոմ Վարշամովի հետ, Երեւան 1984թ.
Լուսանկարը՝ անձնական արխիվից
Ճապոնացիները շատ բարեհամբյուր ժողովուրդ են: Երեւում էր, որ մարդիկ ուզում էին հնարավորինս օգտակար լինել արտասահմանյան հյուրին, ուղղակի այդ տարիներին նրանք անգլերեն այնքան էլ լավ չէին խոսում:
Ճապոնացիների հետ շատ դժվար է աշխատել, որովհետեւ, բարեհամբույր լինելով հանդերձ, նրանք շատ փակ ժողովուրդ են. իրենցից դժվար է մի բան իմանալ, փոխարենը՝ իրենք ամեն կերպ ուզում են բան իմանալ քեզանից: Իմ բազմաթիվ հարցեր Ճապոնիայում այդպես էլ անպատասխան մնացին:
Ճապոնիայում 4 ամիս անցկացրեցի եւ մեծ աշխատանք կատարեցի: Զբաղվում էի բազմամուտք կապուղիներով կոդավորման խնդիրներով (Coding for multiple access channels), երբ նույն կապուղով միաժամանակ հաղորդվում է տեղեկատվության մի քանի հոսք եւ պետք է դրանք հաղորդել այնպես, որ մեկը մյուսին չխանգարի: Ավելի ուշ եւս երեք անգամ եղա Ճապոնիայում, իսկ 1986-ին ճապոնացիները 8-հոգանոց խմբով եկան Հայաստան:
Մեծ կրիպտոգրաֆիայի մուտքը Հայաստան
1971-ին վերոհիշյալ համաժողովին մասնակցած ամերիկացի գիտնական Ջեյմս Մեսսիի (James L. Massey) հետ երկար ժամանակ պահպանվում էին սերտ կապեր, սակայն հասկանալի պատճառներով միայն Խորհրդային Միության փլուզումից հետո հնարավորություն ստեղծվեց իրական համագործակցության համար. այդ պահը իրեն երկար սպասեցնել չտվեց...
1992-ին Մեսսին դասախոսությամբ եկել էր Հայաստան: Գալուց առաջ նա խնդրեց ինձ, որպեսզի իր հետ մի կին գա, որն, իր փոխանցմամբ, իր եւ կնոջ ընդհանուր ընկերն էր: Երեւանում դասախոսությունից հետո Մեսսին խնդրեց ինձ գնալ իր հետ հյուրանոց եւ ծանոթացրեց այդ կնոջ հետ: Պարզվեց, որ նա կրիպրոգրաֆիկ մշակումների ոլորտում առաջատար ամերիկյան Cylink ընկերության տնօրենի կինն է եւ ազգությամբ հայ է:
Նրանք ինձ առաջարկեցին Հայաստանում փոքր ընկերություն բացել: Այդպես ստեղծվեց Hylink-ը: Սկսեցինք 10 հոգով, այնուհետեւ ընկերությունն ընդլայնվեց: Այն գործում է մինչ օրս, թեեւ արդեն կապ չունեմ նրա հետ:
90-ականների առաջին կեսին արդեն պարզ էր, որ երկար ժամանակ կիրառվող DES (Data Encryption Standard) կրիպտոհամակարգը այլեւս ունակ չէր ապահովելու պահանջվող անվտանգության աստիճանը: Սկսեցինք աշխատել այդ խնդրի լուծման վրա: Այս աշխատանքների արդյունքում ստացվեց բլոկային ծածկագրերի (Block ciphers) մի ընտանիք SAFER+, որն այսօր լայն ճանաչում եւ կիրառություն ունի աշխարհում: SAFER+-ը որը մշակվել  է  Ջեյմս Մեսսիի, Մելսիկ Կյուրեղյանի եւ իմ կողմից 2000-ին ընդունվեց որպես ստանդարտ հանրահայտ Bluetooth համակարգում օգտագործման համար:
Գուրգեն Խաչատրյանը (աջից երրորդը) Ճապոնիայում 1981թ. կայացած տեղեկատվական տեսությանը նվիրված սիմպոզիումին
Շատ ռոմանտիկ ժամանակներ էին: Ապրում էինք հույզերով: Էլեկտրաէներգիա չկար, աշխատում էինք գեներատորներով: Երբ առաջին անգամ գնացինք ԱՄՆ, տեսանք այնտեղի գեներատորները, կատակում էինք, թե արժե գնել մի քանիսը` Հայաստան տանելու համար: Այդ տարիներին կարծես Արկտիկայում աշխատեինք, անգամ ճաշն աշխատատեղում էինք պատրաստում...
Հետո մարդիկ սկսեցին կամաց-կամաց հեռանալ Հայաստանից: Երբ առաջին անգամ մարդ ուղարկեցինք Cylink, նա չցանկացավ վերադառնալ եւ մնաց այնտեղ: Հետո եւ երկու հոգի գնացին եւ այդպես շարունակ. երեւի միայն մեր ընկերությունից առնվազն 20-25 հոգի տեղափոխվեց ԱՄՆ:
8 տարի ԱՄՆ-ում
Ինքս հաճախ էի գործուղվում Cylink-ի գլխամասային գրասենյակ, բայց մտքովս երբեք չէր անցել մնալ ԱՄՆ-ում: Սակայն երբ աղջիկս ամուսնացավ ու տեղափոխվեց այնտեղ,  նա ու կինս սկսեցին ինձ համոզել, որ մենք էլ տեղափոխվենք` մանավանդ որ այնտեղ ծնվել էր թոռնիկս:
Գործուղումներից մեկի ժամանակ մտա Cylink-ի նախագահի մոտ եւ ասացի, որ ցանկանում եմ մնալ եւ աշխատել այնտեղ. նա անմիջապես հանձնարարեց քարտուղարուհուն ինձ համար աշխատանքային վիզա ձեւակերպել: Այդպես գնացի ԱՄՆ:
Cylink-ում աշխատեցի ընդամենը 3 տարի: Ընկերությունը գրեթե սնանկացավ եւ նրանք կրճատեցին ինժեներական աշխատակազմի մեծ մասը: Այնուհետեւ աշխատանքի անցա Quantum Digital Solutions ընկերությունում:
Այդ ընկերություններում կրկին զբաղվում էի կրիպտոգրաֆիայով: Պաշտոնս Chief Scientist էր, ու ես այնտեղ զբաղվում էի մի շարք հետաքրքիր կիրառական նշանակություն ունեցող խնդիրներով:
Ժողովրդավարական Ամերիկայի կորպորատիվ ավտորիտարիզմը
Ամերիկայում, կարելի է ասել, ամեն ինչ ունեցել եմ, ծանոթ եմ այնտեղի կորպորատիվ կյանքին եւ մի շարք զարմանալի բաներ եմ ինձ համար հայտնաբերել: Օրինակ` ամերիկացիները հպարտանում են իրենց ժողովրդավարությամբ. անձի պարագայում իրոք այդպես է, բայց ընկերությունում, եթե նախագահն ասում է, որ «մածունը սեւ է», պետք է համաձայնվես իր հետ` «No discussion»:
Երբ գնում էի ժողովների, տեսնում էի մի ահավոր դեմագոգիա. մեզ ասում էին, որ ընկերության վիճակը վատ է եւ փող չկա, այնուհետեւ ղեկավարները $ 400-500 հազ. բոնուսներ էին ստանում:
Գուրգեն Խաչատրյանը ընտանիքի հետ Սան Խոսեում, Քալիֆորնիա, 2011թ.
Հայաստանում մենք վիճում էինք ղեկավարության հետ անգամ խորհրդային տարիներին. այնտեղ նման բանի իրավունք չկար:
Հայաստանում` ինչպես ԱՄՆ-ում
Quantum Digital Solutions-ում 5 տարի աշխատելուց հետո այդ ընկերության գործերը եւս սկսեցին վատանալ: Սկսեցի այլ աշխատանք փնտրել եւ կապ հաստատեցի Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի հետ:
Մտածեցի` ժամանակն է վերադառնալ: Վերադարձա եւ շատ ուրախ եմ, որ այստեղ եմ: Ինձ լավ եմ զգում Ամերիկյան Համալսարանում` միաժամանակ գտնվում եմ եւ Հայաստանում եւ ԱՄՆ-ում: Կարծում եմ, սա այն հազվագյուտ տեղերից է Հայաստանում, որտեղ չկա կոռուպցիա. չեն գործում ոչ «փող»,  ոչ «ծանոթ» հասկացությունները:
ՀԱՀ-ում ներդրեցի կրիպտոգրաֆիայի դասընթացը, դասավանդում եմ այստեղ, ունեմ մի շարք ասպիրանտներ, աշխատում ենք 2 գիտահետազոտական նախագծերի վրա` Volkswagen Foundation-ի եւ Samsung-ի ֆինանսավորմամբ:
Volkswagen Foundation-ը գերմանական ավտոարտադրողի կողմից հիմնադրած կառույց է, որին ընկերությունը զգալի գումարներ է փոխանցում` գիտության ֆինանսավորման նպատակով: Դիմեցինք հիմնադրամին գերմանացի գործընկերոջս հետ եւ մեզ 2 տարով տրամադրեցին €100 հազար` հետազոտական նախագծի համար: Նախագծի շրջանակներում ուսումնասիրում ենք բիոմետրիկ տվյալների մշակման եւ դրա միջոցով գաղտնաբառեր ստեղծելու խնդիրները:
Samsung-ի գիտահետազոտական նախագծերն իրակացնող հայաստանյան թիմը
Լուսանկարը՝ Գ. Խաչատրյանի անձնական արխիվից
Samsung-ի հետ նախագծեր ենք իրականացնում անվտանգության բնագավառում. մշակում ենք ծրագրային ապահովում հաքերներից պաշտպանվելու համար: Հուսով ենք, որ մի քանի նախագծերից հետո Samsung-ը Հայաստանում հետազոտական կենտրոն կբացի:
Եթե մեր մեծահարուստները փող ներդնեին գիտության մեջ...
Հայաստանի ՏՏ-ոլորտում ավանդաբար աշխատակիցների պակաս կա, այնպես որ ուսանողներս աշխատանքի տեղավորվելու եւ բարձր վարձատրվելու խնդիր չունեն: Այլ հարց է, որ աշխատանքը, որն իրենք անում են, ռուտինային է` դրսի պատվերներ, որոնք հայերն ամերիկացիներից ավելի էժան կանեն: Ուսանողներիցս շատերը չեն սիրում իրենց աշխատանքը եւ հաճախ խնդրում են ինձ մի գիտահետազոտական ծրագիր գտնել, որպեսզի գան եւ աշխատեն` անգամ ավելի փոքր վարձատրությամբ:
Մարդիկ պետք է կարողանան զբաղվել Հայաստանում պրակտիկ գիտական աշխատանքով եւ լավ վարձատրվեն, որ չգնան այստեղից: Այն նախագծերը, որ այժմ մենք իրականացնում ենք ՀԱՀ-ում, չեն լուծում այս խնդիրը, քանի որ կարճաժամկետ են:
Հայաստանում այսօր, ցավոք, չի ստեղծվում մտավոր սեփականություն` IP (Intellectual property): Իդեալական տարբերակ կլիներ, եթե մեր մեծահարուստները փող ներդնեին գիտության մեջ: Դա ֆանտաստիկ արդյունքներ կտար Հայաստանի տնտեսության համար: Այդպիսի օրինակներ, ցավոք, չկան:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ողջ էությունը նոր արժեքի ստեղծումն է, այլ ոչ թե ուրիշի պատվերի կատարումը: Հայաստանը կարող է հարուստ երկիր դառնալ միայն այն դեպքում, եթե արժեքը ստեղծվի այստեղ եւ մնա իր քաղաքացիների սեփականությունը:
Դա իմ երազանքն է, ու ես, աշխատելով արտասահմանյան համալսարանների ու կառույցների հետ, փորձում եմ ներդնել Հայաստանում այդ մշակույթը:

50 Глобальных армян: Гурген Хачатрян
Академик НАН Армении Гурген Хачатрян стоит у истоков IT-сферы Армении. Благодаря ему, в Армению пришла “большая криптография”, в которой многие специалисты стали профессионалами и достигли успехов на международных аренах, в частности, один из наших предыдущих героев - Карен Испирян.
Математик Гурген Хачатрян, востребованный со стороны научных центров и частных компаний различных стран, предпочел работать в Армении, передавая свой опыт и знания молодому поколению.
Устав от многочисленных бесплодных конференций, проводимых в Армении, нам трудно представить, что в далеком 1971 году в нашей стране состоялась конференция, позитивные плоды которой будут пожинать еще несколько поколений. Речь идет об уже упомянутой в рамках рубрики “50 Глобальных армян” крупной научной конференции о теории шифрования, организованной в Армении известным академиком Ромом Варшамовым, на которую были приглашены крупнейшие ученые-математики мира.
Конференция проходила на Олимпийской базе в Цахкадзоре. Тогда я был еще аспирантом и впервые в жизни встретился и общался с зарубежными учеными. Конференция называлась International Symposium On Information Theory (Международный симпозиум по информационной теории). Там были все “звезды” сферы.
В ходе конференции я наладил связи с зарубежными коллегами, с некоторыми из которых я сотрудничал много лет.
Из Советской Армении - в таинственную Японию
В 1980 году состоялась моя первая международная командировка. Я начал с Японии. Когда я прибыл в аэропорт Токио и сел на скоростной поезд Токио-Осака, который уже в эти годы ездил со скоростью более 300 км/ч, то пережил неописуемый шок.
Гурген Хачатрян с академиком Ромом Варшамовым, Ереван, 1984г.
Фото из личного архива
Японский народ - очень доброжелательный. Было видно, что люди хотели быть насколько возможно полезными иностранному гостю, просто в те годы они не так хорошо говорили по-английски.
С японцами очень трудно работать, потому что, несмотря на дружелюбие, они очень замкнутый народ: от них трудно что-то узнать, но вместо этого они хотят узнать от вас все. В Японии многие мои вопросы так и остались без ответа.
Я провел в Японии 4 месяца, за которые многое было сделано. Я занимался кодированием для нескольких каналов доступа (Coding for multiple access channels), когда по одной и той же частоте одновременно идет несколько информационных потоков, и нужно их передать таким образом, чтобы они не мешали друг другу. Позже я ездил в Японию еще три раза, а в 1986 году группа из 8 японцев прибыла в Армению.
Вход большой криптографии в Армению
С американским ученым Джеймсом Месси (James L. Massey), который участвовал в вышеупомянутой конференции в 1971 году, долгое время сохранялись тесные связи, однако по понятным причинам лишь после распада Советского Союза была создана возможность для реального сотрудничества…
В 1992 году Месси прибыл с лекциями в Армению. До приезда он попросил меня, чтобы с ним приехала также женщина, которая, по его словам, была другом его семьи. После лекции в Ереване Месси попросил меня пойти с ним в гостиницу и познакомил с этой женщиной. Выяснилось, что она жена директора лидирующей американской компании в сфере криптографических разработок Cylink и армянка по национальности.
Они предложили мне открыть в Армении маленькую компанию. Так была создана Hylink. Когда мы начинали, нас было 10 человек, затем компания расширилась. Она действует до сегодняшнего дня, несмотря на то, что я к ней уже не имею никакого отношения.
В первой половине 90-х было уже ясно, что применяемая долгое время криптосистема DES (Data Encryption Standard) больше не могла обеспечивать требуемый уровень безопасности. Мы начали работать над решением этой проблемы. В результате этих работ получилась семья блок-шифров (Block ciphers) SAFER+, которую сегодня широко используют в мире. SAFER+, который был разработан Джеймсом Месси, Мелсиком Кюрегяном и мной, в 2000 году был принят в качестве стандарта для использования в известной системе Bluetooth.
Гурген Хачатрян (третий справа) на Японском симпозиуме, посвященном информационной теории, 1981г.
Это были очень романтичные времена. Мы жили эмоциями. Не было электричества, работали на генераторах. Когда мы впервые поехали в США и увидели их генераторы, мы шутили, что стоит купить несколько штук для Армении. В те годы казалось, что мы работаем в Арктике, мы даже обед готовили на рабочем месте…
Потом люди начали потихоньку уезжать из Армении. Когда мы в первый раз отправили человека в Cylink, он не захотел возвращаться и остался там. Потом еще двое уехали, и так пошло-поехало: наверное, только из нашей компании в США перебралось 20-25 человек.
8 лет в США
Я сам часто отправлялся в командировки в головной офис Cylink, но никогда не думал остаться в США. Но когда моя дочь вышла замуж и переехала туда, она и моя жена стали меня убеждать, чтобы мы тоже перебрались в Америку, тем более, что там у меня уже родился внук.
В ходе одной из поездок я вошел к президенту Cylink и сказал, что хочу остаться. Он немедленно распорядился подготовить мне рабочую визу. Так я перебрался в США.
Я проработал в Cylink всего 3 года. Компания почти обанкротилась, и они сократили большую часть инженерного состава. Затем я перешел на работу в компанию Quantum Digital Solutions.
В этой компании я также занимался криптографикой. У меня была должность Chief Scientist, и я там занимался рядом задач, имеющих интересное прикладное значение.
Корпоративный авторитаризм демократической Америки
В Америке, можно сказать, у меня было все, я знаком с ее корпоративной жизнью, и для себя я обнаружил много удивительных вещей. Например, американцы гордятся своей демократией: это действительно так в случае личности, но в компании, если президент говорит, что «мацун черный», ты должен согласиться с ним – «No discussion».
Когда я шел на собрания, то становился свидетелем ужасной демагогии: нам говорили, что компания находится в плохом состоянии, и денег нет, затем руководители получали бонусы в  размере $‌400-500 тысяч.
Гурген Хачатрян с семьей в Сан Хосе, Калифорния, 2011г.
В Армении мы спорили с руководством даже в советские времена: в Америке такое исключено.
В Армении – как в США
После того, как я проработал в Quantum Digital Solutions 5 лет, дела этой компании также стали ухудшаться. Я начал искать другую работу и вышел на Американский университет Армении.
Я подумал, что пришло время вернуться. Я вернулся и очень рад этому. Я хорошо себя чувствую в Американском университете, здесь я одновременно и в Армении, и в США: думаю, что это одно из тех немногочисленных заведений, где нет коррупции: не действуют ни деньги, ни знакомства.
В AUA я внедрил предмет “Криптография”, у меня много аспирантов, мы работаем над двумя научно-исследовательскими проектами при финансировании Volkswagen Foundation и Samsung.
Volkswagen Foundation – это структура, основанная германским автопроизводителем, которой компания передает существенные суммы для финансирования науки. Вместе с моим немецким коллегой мы обратились в фонд, и нам на 2 года выделили €100 тыс. для исследовательского проекта, в рамках которого мы изучаем проблемы разработки биометрических данных и создания паролей посредством них.
Армянская команда, реализующая научно-исследовательские проекты Samsung
С Samsung мы реализуем проекты в сфере безопасности: мы разрабатываем программное обеспечение для защиты от хакеров. Надеемся, после ряда проектов Samsung откроет исследовательский центр в Армении.
Если бы богатые люди в Армении инвестировали в науку…
В IT-секторе Армении традиционно ощущается нехватка кадров, так что у студентов нет проблем с трудоустройством и высокой зарплатой. Другой вопрос, что их работа рутинная – это заказы из-за рубежа, которые армяне выполнят дешевле, чем американцы. Многие из моих студентов не любят свою работу и часто просят меня найти научно-исследовательский проект, чтобы они работали над ним, даже с меньшей оплатой.
Люди в Армении должны иметь возможность заниматься практической научной работой, получая при этом хорошее вознаграждение, чтобы они не уезжали из страны. Проекты, которые мы сейчас реализуем в AUA, не решают этих проблем, поскольку они краткосрочны.
К сожалению, сегодня в Армении не создается интеллектуальная собственность - IP (Intellectual property). Было бы идеальным вариантом, если бы богатые люди в нашей стране инвестировали в науку. Это дало бы фантастические результаты для экономики Армении. Таких примеров, к сожалению, нет.
Вся сущность информационных технологий состоит в создании новой ценности, а не в выполнении чужих заказов. Армения может стать богатой страной только в том случае, если ценность будет создана здесь и останется собственностью ее граждан.
Это моя мечта, и я, работая с зарубежными институтами и структурами, стараюсь внедрить эту культуру в Армении.