50 գլոբալ հայերը. Յուլիա Պետրոսյան Բոյլ - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը եւ ներկայացնում է հերթական հերոսին՝ Յուլիա Պետրոսյան Բոյլին:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը:
Լուսանկարը` Յ. Պետրոսյան Բոյլի արխիվից:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը եւ ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարար Սերգեյ Շոյգուն:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը NGM ամսագրի շնորհանդեսին Կիեւում` համադասարանցի Ռոբերտ Չաղալյանի հետ:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը NGM ամսագրի շնորհանդեսին Եգիպտոսում:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը NGM ամսագրի շնորհանդեսին Հնդկաստանում:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը Մոնղոլիայում NGM ամսագրի շնորհանդեսին նվիրված հեռուստահաղորդման հյուր:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը Մոսկվայի գործընկերների հետ:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը գործընկերների հետ:
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը եւ ներկայացնում է հերթական հերոսին՝  Յուլիա Պետրոսյան Բոյլին:
Դեռ դպրոցում Յուլիային հետաքրքրում էին հումանիտար առարկաները, ինչը եւ պատճառ հանդիսացավ, որպեսզի նա տեղափոխվի պատմության եւ գրականության մասնագիտացված դասարան: Իհարկե, այդ ժամանակ Յուլիան հազիվ թե ենթադրեր, որ 2 տասնամյակ հետո աշխատելու է Վաշինգտոնում եւ ղեկավարելու է աշխարհի ամենահեղինակավոր մեդիա-կորպորացիաներից մեկի՝ National Geographic-ի արտասահմանյան հրատարակությունները:
Երեւանի Պուշկինի անվան դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվեցի Բրյուսովի անվան օտար լեզուների ինստիտուտի երկրագրության ֆակուլտետ: Իմ մասնագիտացումն ԱՄՆ-ն եւ Մեծ Բրիտանիան էին: Իրականում ցանկանում էի ընդունվել Երեւանի պետական համալսարանի իսպաներեն լեզվի ֆակուլտետ, բայց մի քանի միավոր քիչ հավաքեցի: Ցուցակում երկրորդը Բրյուսովի ինստիտուտն էր, ուր, անկեղծ ասած, չէի ցանկանում ընդունվել, քանի որ այն ժամանակ առկա էր կարծրատիպ, որ այն «ազնվաբարո աղջնակների ինստիտուտ» է, ուր աղջիկներն ընդունվում են միայն երկրպագու գտնելու համար: Բայց այսօր հասկանում եմ, որ հենց ստացածս մասնագիտությունն ինձ թույլ տվեց զբաղվել այն ամենով, ինչը անում եմ ուսումն ավարտելուց հետո:
1994-1995 (3-րդ կուրս) ուսումնական տարին Յուլիան անցկացրեց Ամերիկայում՝ ուսանողների փոխանակման ծրագրով կրթաթոշակ ստանալով Freedom Support Act-ի շրջանակներում: Վերադառնալով Ամերիկայից՝ նա փողոցում պատահաբար հանդիպեց իր դպրոցական ուսուցիչ Մարկ Գրիգորյանին: Իմանալով, որ Յուլիան աշխատանք է փնտրում, Մարկը նույն օրը նրան տարավ իր ընկերոջ՝ հրաշալի լուսանկարիչ Ռուբեն Մանգասարյանի մոտ, ով ստեղծել եւ ղեկավարում էր Patker լուսանկարչական գործակալությունը: Ռուբենը Հայաստանի լավագույն լուսանկարիչներից մեկն էր, իսկ Ղարաբաղյան պատերազմի նրա լուսանկարները դասական դարձան դեռեւս հեղինակի կենդանության օրոք…
Ռուբենի մոտ աշխատեցի մեկ տարի, այդ ընթացքում համագործակցում էի նաեւ Macmillan հրատարակչության հետ, որը ծրագրում էր համատեղ ձեռնարկություն բացել Հայաստանում: Հրատարակչին օգնում էի Հայաստանում անհրաժեշտ կապեր հաստատել, թարգմանչի դեր էի կատարում գործնական հանդիպումների ընթացքում: Մեկ տարի անց ինձ աշխատանք առաջարկեցին Macmillan Armenia-ի նորաստեղծ հրատարակչությունում, եւ ես որոշեցի տեղափոխվել: Չեմ թաքցնի, որ Ռուբենն ու Մարկը, մեղմ ասած, հիասթափված էին իմ որոշումից:
Ինձ շատ հաճելի էր աշխատել Ռուբիկի հետ եւ ամեն օր տեսնել նրա լուսանկարները (հիմնականում զբաղվում էի լուսանկարները արեւմտյան գործակալություններին փոխանցելով եւ թարգմանություններով): Նշեմ, որ 1995 թվականին էլեկտրոնային փոստով բարձր որակի մեկ լուսանկար ուղարկելը, ասենք, Magnum ամերիկյան գործակալություն, կարող էր տեւել մի քանի ժամ: Էլ չեմ ասում, որ կապը հաճախ ընդհատվում էր, եւ ստիպված պետք էր ամեն ինչ նորից սկսել: Բայց ինձ դուր էր գալիս ապրել շրջապատված Ռուբիկի արվեստով, շփվել նրա ընկերների հետ:
Macmillan Armenia տեղափոխվելու որոշումս պայմանավորված էր ոչ միայն նրանով, որ ինձ առաջարկեցին շատ ավելի բարձր աշխատավարձ, այլեւ այն հանգամանքով, որ ինձ շատ հետաքրքրեց հրատարակչական գործը:
Macmillan Armenia-ում Յուլիան աշխատեց շուրջ մեկ տարի, որից հետո ԱՄՆ-ում Edmund Muskie Fellowship ծրագրով սովորելու հայտ ներկայացրեց: Մինչ փաստաթղթերն ուսումնասիրվում են, նա որոշեց հրաժարվել ԱՄՆ մեկնելու մտքից, նույնիսկ եթե կրթաթոշակ ստանա, քանի որ նրան շատ էր հրապուրում աշխատանքը Macmillan Armenia-ում: Ամենավերջին պահին Յուլիայի եղբայրը նրան համոզեց փոխել որոշումը և, այնուամենայնիվ, մեկնել ԱՄՆ:
Ամերիկայից վերադառնալուց հետո շուրջ մեկ տարի շարունակեցի աշխատել Macmillan Armenia-ում, որից հետո աշխատանքի անցա Երեւանում Բրիտանական խորհրդի նորաստեղծ գրասենյակ, որտեղ առաջին հաստիքային աշխատակիցներից մեկն էի:
Ամերիկայում Յուլիան ծանոթացավ իր ապագա ամուսնու՝ Էրիկ Բոյլի հետ: Ծանոթության առիթ հանդիսացավ այն, որ Էրիկը գրեթե կատարյալ խոսում էր ռուսերեն, եւ Յուլիան սկզբում մտածեց, թե նա նախկին ԽՍՀՄ-ից է: Հետո պարզվեց, որ Էրիկը երկու տարի որպես կամավոր աշխատել է Ղրղըզստանում ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսում, եւ հենց այնտեղ է կատարելագործել ռուսերենի իր իմացությունը: Բրիտանական խորհրդում աշխատելուց հետո Յուլիան ու Էրիկը մեկնեցին Ղազախստան: Ալմա-Աթայում Յուլիան համակարգում էր USAID-ի՝ առողջապահական մարմինների համար ուսումնական ծրագրերի կազմակերպման աշխատանքը:
Ալմա-Աթայում գտնվող գրասենյակը համակարգում էր ծրագրի աշխատանքը Կենտրոնական Ասիայի բոլոր երկրներում: Օրինակ, մենք զբաղվում էինք կանանց վերարտադրողական առողջության կազմակերպման ծրագրի իրականացմամբ, եւ ես աշխատում էի Ղազախստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ղրղըզստանի եւ Ուզբեկստանի առողջապահական մարմինների հետ:
Ղազախստանից հետո երկու տարի ապրում էինք Կիեւում, որտեղ կրկին վերադարձա հրատարակչական գործին: Այնտեղ մի ամսագիր կար, որի ուղղվածությունը ես փոխեցի՝ դարձնելով շաբաթաթերթ Կիեւի գործարար կանանց համար:
Երբ տեղափոխվեցինք Ամերիկա, աշխատանքի առաջարկ չունեի, բայց 2 ամիս անց Կիեւի գործընկերս խորհուրդ տվեց դիմել National Geographic. այնտեղ արտերկրում National Geographic Traveler-ի արտոնագրման մենեջերի թափուր աշխատատեղ էր բացվել:
Սկսեցի զբաղվել Traveler-ի օտարերկրյա հրատարակիչների որոնմամբ, եւ 1.5 մեկուկես տարվա աշխատանքի ընթացքում Traveler-ի օտարալեզու ամսագրերի թիվը 6-ից հասավ 15-ի: Գնահատելով այդ արդյունքները՝ ինձ հանձնարարեցին լիցենզավորել նաեւ գլխավոր ամսագիրը՝ National Geographic Magazine-ը:
Ներկայումս պատասխանատու եմ National Geographic Magazine-ի ընդհանուր թվով 39 օտարալեզու ամսագրերի, National Geographic Traveler-ի 17 ամսագրերի եւ National Geographic Kids-ի 18 ամսագրերի համար, ինչպես նաեւ գրքերի արտասահմանյան հրատարակումների՝ ինչպես տպագիր, այնպես էլ թվային:
2013թ. փետրվարից Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը զբաղեցնում է National Geographic-ի արտասահմանյան հրատարակությունների եւ բիզնեսի զարգացման գծով ավագ փոխնախագահի պաշտոնը (Senior Vice President, International Publishing and Business Development): Յուլիայի թիմը բաղկացած է 19 աշխատակցից: Նրա բաժինը զբաղվում է նաեւ ընկերության արտասահմանյան ծրագրերով՝ կապված թվային մեդիայի հետ (National Geographic-ի կայքէջերն ու պորտալները, շարժական հավելվածները):
2012թ. մենք National Geographic Magazine ամսագրեր թողարկեցինք 4 երկրներում՝ Մոնղոլիա, Վրաստան, Լատվիա եւ Իրան: Իրանական նախագծի ուղղությամբ աշխատում էինք ավելի քան 5 տարի: Ամսագրի գործարկումն Իրանում մենք մեծ նվաճում ենք համարում: Այս տարի National Geographic Magazine ամսագիր թողարկվեց Ուկրաինայում. մեկնել էի Կիեւ՝ մասնակցելու բացման արարողությանը: Մեր հաջորդ «թիրախը» Վիետնամն է:
Patker գործակալությունում աշխատելուց տարիներ անց Յուլիան վերսկսեց համագործակցությունը Ռուբեն Մանգասարյանի հետ. նրանք նախաձեռնեցին Հայաստանում National Geographic Traveler ամսագրի հրատարակման նախագիծը: Ցավոք, լույս տեսավ ամսագրի ընդամենը մի քանի համար. հայաստանյան շուկայում դժվար էր ապահովել դրա վաճառքը: Յուլիան եւ Ռուբենը փնտրում էին ֆինանսավորման այլընտրանքային ուղիներ, սակայն այդ որոնումների ամենաթեժ պահին Ռուբենը մահացավ…
Երկու երեխա ունենք՝ Ռոբերտը (11 տարեկան) եւ Նիկան (8 տարեկան): Ռոբերտը մեր ընտանիքի միակ անդամն է, ով ծնվել է Երեւանում (ժպտում է): Բանն այն է, որ մայրս ծննդով Մոսկվայից է, եւ չնայած ծնողներս ապրել են Երեւանում, ես ծնվել եմ Մոսկվայում, եւ ինձ Երեւան են բերել, երբ ընդամենը 2 շաբաթական էի: Նիկան ծնվել է Կիեւում: Էրիկն աշխատում է մասնավոր ընկերությունում, որն իրականացնում է շրջակա միջավայրի պաշտպանության կառավարական ծրագրեր տարբեր երկրներում, հիմնականում՝ Արեւելյան Աֆրիկայում: Մայրս Երեւանից տեղափոխվել է մեզ մոտ՝ Վաշինգտոն եւ «ղեկավարում է» մեր ընտանիքը:
Ես շատ կապված եմ հայրենիքիս հետ եւ փորձում եմ հետեւել Հայաստանում ծավալվող իրադարձություններին: Ինձ համարում եմ Հայաստանի 100-տոկոսանոց մասնիկը: Անընդհատ ցանկանում եմ Հայաստան այցելել, բայց աշխատանքիս բերումով չեմ կարող հաճախ լինել հայրենիքում: Հայաստանում հարազատներ գրեթե չունեմ, փոխարենը ունեմ շատ լավ մտերիմ ընկերներ եւ բազմաթիվ անկրկնելի հիշողություններ: Այնպես որ, մտքերով ես Հայաստանից անբաժան եմ:

50 глобальных армян: Юлия Петросян Бойл - Mediamax.am
Медиамакс продолжает спецпроект «50 глобальных армян» и представляет очередного героя нашей рубрики – Юлию Петросян Бойл.
Юлия Петросян Бойл.
Фото: из архива Ю. Петросян Бойл.
Юлия Петросян Бойл и министр по чрезвычайным ситуациями России Сергей Шойгу.
Юлия Петросян Бойл на презентации украинского издания NGM вместе с одноклассником Робертом Чагаляном.
Юлия Петросян Бойл на презентации египетского издания NGM.
Юлия Петросян Бойл на презентации индийского издания NGM.
Юлия Петросян Бойл на телепередаче в Монголии.
Юлия Петросян Бойл с московскими коллегами.
Юлия Петросян Бойл с коллегами.
Еще в школе Юлию интересовали гуманитарные науки, что и стало причиной ее перехода в специализированный историко-литературный класс. Конечно, тогда Юлия вряд ли могла предположить, что спустя 2 десятилетия будет работать в Вашингтоне и заведовать иностранными изданиями одной из наиболее авторитетных медиа-корпораций в мире – National Geographic.
После окончания ереванской школы им. Пушкина я поступила в Институт иностранных языков им. Брюсова, на факультет страноведения. Моей специлизацией стали США и Великобритания. Изначально я хотела поступить на факультет испанского языка Ереванского госуниверситета, но недобрала несколько баллов. Вторым в списке был Институт Брюсова, в который мне, честно говоря, очень не хотелось поступать, поскольку в то время существовал стойкий стереотип о том, что там нечто вроде «института благородных девиц», в который девушки поступают лишь для того, чтобы найти себе ухажера. Но сегодня я понимаю, что именно полученная специальность дала мне возможность заниматься всем тем, что я делала после института.
Учебный год 1994-1995 (3-й курс) Юлия провела в Америке, получив стипендию по программе обмена студентами в рамках Freedom Support Act. Вернувшись из Америки, она случайно встретила на улице своего школьного учителя Марка Григоряна. Узнав о том, что Юлия ищет работу, Марк в тот же день отвел ее к своему другу, замечательному фотографу Рубену Мангасаряну, который создал и возглавлял фотоагентство Patker. Рубен был одним из лучших фотографов в Армении, а его фотографии с карабахской войны стали классикой еще при жизни автора…
У Рубена я проработала год, в течение которого также сотрудничала с издательством Macmillan, которое планировало открыть совместное предприятие в Армении. Я помогала издателю с поиском необходимых контактов в Армении, переводила ему в ходе деловых встреч. Спустя год мне предложили работу в новосозданном издательстве Macmillan Armenia, и я решила перейти туда. Не буду скрывать, что Рубен и Марк были, мягко говоря, разочарованы моим решением.
Мне очень нравилось работать с Рубиком и каждый день видеть его фотографии (в основном, я занималась передачей фотографий в западные агентства и переводами). Замечу, что в 1995 году на пересылку по электронной почте одной фотографию в высоком разрешении, скажем, в американское агентство Magnum, могло уйти несколько часов! Не говорю уже о том, что связь часто прерывалась и приходилось все начинать заново. Но мне нравилось жить, погруженной в искусство Рубика, общаться с его друзьями.
Решение уйти в Macmillan Armenia было обусловлено не только тем, что мне предложили намного большую зарплату, но и тем, что меня очень заинтересовало издательское дело.
В Macmillan Armenia Юлия проработала около года, после чего подала заявку на обучение в США по программе Edmund Muskie Fellowship. Пока рассматривались документы, она решила отказаться от поездки в Америку, даже если получит стипендию, поскольку ее полностью увлекла работа в Macmillan Armenia. Только в последний момент брат Юлии убедил ее изменить решение и все-таки поехать в США.
После возвращения из Америки я около года продолжила работать в Macmillan Armenia, после чего перешла на работу в новосозданный офис Британского совета в Ереване, гда стала одной из первых штатныц сотрудниц.
В Америке Юлия познакомилась со своим будущим мужем – Эриком Бойлом. Поводом для знакомства стало то, что Эрик практически без акцента говорил по-русски, и Юлия поначалу приняла его за выходца из бывшего СССР. Потом выяснилось, что Эрик два года работал волонтером американского Корпуса Мира в Киргизии, и именно там усовершенствовал свое знание русского. После работы в Британском совете Юлия и Эрик уехали в Казахстан. Юлия координировала в Алма-Ате работу проекта USAID по организации трейнинговых программ для органов здравоохранения.
Офис в Алма-Ате координировал работу проекта во всех центрально-азиатских республиках. К примеру, мы занимались реализацией программы по организации репродуктивного здоровья женщин, и я работала с представителями органов здравоохранения Казахстана, Таджикистана, Туркменистана, Киргизии и Узбекистана.
После Казахстана мы два года жили в Киеве, где я снова вернулась в издательское дело. Там издавался еженедельный журнал наподобие Time-Out, который я перепозиционировала в еженедельник для деловых женщин Киева.
Когда мы приехали в Америку, у меня не было предложений о трудойстройстве, но через 2 месяца коллега из Киева посоветовал мне подать заявку на вакансию в National Geographic – там открылась позиция менеджера по лицензированию National Geographic Traveler в других странах.
Я начала заниматься поиском издателей Traveler, и за полтора года моей работы число журналов Traveler на иностранных языках выросло с 6 до 15. Оценив эти результаты, мне поручили лицензировать и главный журнал - National Geographic Magazine.
Сейчас я в общей сложности курирую 39 журналов National Geographic Magazine на иностранных языках, 17 журналов National Geographic Traveler и 18 журналов National Geographic Kids, а также зарубежные издания книг – как печатные, так и цифровые.
С февраля 2013 года Юлия Петросян-Бойл занимает пост старшего вице-президента National Geographic по зарубежным изданиями и развитию бизнеса (Senior Vice President, International Publishing and Business Development). В команде Юлии работают 19 человек. Ее отдел также занимается зарубежными проектами компании, связанными с цифровыми медиа (веб-сайты и порталы National Geographic, мобильные приложения).
В 2012 году мы открыли журналы National Geographic Magazine в четырех странах - Монголия, Грузия, Латвия и Иран. Над иранским проектом мы работали более 5 лет! Запуск журанала в Иране мы считаем большим достижением. В этом году мы открыли журнал National Geographic Magazine на Украине, я ездила в Киев на церемонию открытия.  Следующая цель - Вьетнам.
Спустя много лет после работы в агентстве Patker, Юлия вернулась к сотрудничеству с Рубеном Мангасаряном – они запустили проект по изданию журнала National Geographic Traveler в Армении. К сожалению, в свет вышло всего несколько номеров журнала – на армянском рынке было сложно обеспечить окупаемость издания. Юлия и Рубен искали альтернативные пути финансирования, но в самый разгар этих попыток Рубен скончался…
У нас с Эриком двое детей - Роберт (11 лет) и Ника (8 лет). Роберт - единственный член нашей семьи, который родился в Ереване (улыбается). Дело в том, что моя мама – родом из Москвы, и несмотря на то, что мои родители жили в Ереване, я родилась в Москве, а в Ереван меня привезли, когда мне было всего 2 недели. Ника родилась в Киеве. Эрик работает в частной компании, которая реализует правительственные проекты по охране окружающей среды в разных странах, в основном, в Восточной Африке. Моя мама переехала из Еревана к нам в Вашингтон и «руководит» нашей семьей.
Я очень связана со своей родиной и стараюсь следить за событиями в Армении. Считаю себя стопроцентной частью Армении. Мне все время хочется в Армению, хотя из-за работы я не могу позволить себе частые поездки. Несмотрян на то, что у меня практически не осталость родственников в Армении, но там есть очень хорошие близкие друзья и много уникальных воспоминаний. Так что в своих мыслях я с Арменией неразлучна.