50 գլոբալ հայերը. Յուլիա Պետրոսյան Բոյլ - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը եւ ներկայացնում է հերթական հերոսին՝ Յուլիա Պետրոսյան Բոյլին:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը:
Լուսանկարը` Յ. Պետրոսյան Բոյլի արխիվից:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը եւ ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարար Սերգեյ Շոյգուն:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը NGM ամսագրի շնորհանդեսին Կիեւում` համադասարանցի Ռոբերտ Չաղալյանի հետ:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը NGM ամսագրի շնորհանդեսին Եգիպտոսում:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը NGM ամսագրի շնորհանդեսին Հնդկաստանում:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը Մոնղոլիայում NGM ամսագրի շնորհանդեսին նվիրված հեռուստահաղորդման հյուր:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը Մոսկվայի գործընկերների հետ:
Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը գործընկերների հետ:
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը եւ ներկայացնում է հերթական հերոսին՝  Յուլիա Պետրոսյան Բոյլին:
Դեռ դպրոցում Յուլիային հետաքրքրում էին հումանիտար առարկաները, ինչը եւ պատճառ հանդիսացավ, որպեսզի նա տեղափոխվի պատմության եւ գրականության մասնագիտացված դասարան: Իհարկե, այդ ժամանակ Յուլիան հազիվ թե ենթադրեր, որ 2 տասնամյակ հետո աշխատելու է Վաշինգտոնում եւ ղեկավարելու է աշխարհի ամենահեղինակավոր մեդիա-կորպորացիաներից մեկի՝ National Geographic-ի արտասահմանյան հրատարակությունները:
Երեւանի Պուշկինի անվան դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվեցի Բրյուսովի անվան օտար լեզուների ինստիտուտի երկրագրության ֆակուլտետ: Իմ մասնագիտացումն ԱՄՆ-ն եւ Մեծ Բրիտանիան էին: Իրականում ցանկանում էի ընդունվել Երեւանի պետական համալսարանի իսպաներեն լեզվի ֆակուլտետ, բայց մի քանի միավոր քիչ հավաքեցի: Ցուցակում երկրորդը Բրյուսովի ինստիտուտն էր, ուր, անկեղծ ասած, չէի ցանկանում ընդունվել, քանի որ այն ժամանակ առկա էր կարծրատիպ, որ այն «ազնվաբարո աղջնակների ինստիտուտ» է, ուր աղջիկներն ընդունվում են միայն երկրպագու գտնելու համար: Բայց այսօր հասկանում եմ, որ հենց ստացածս մասնագիտությունն ինձ թույլ տվեց զբաղվել այն ամենով, ինչը անում եմ ուսումն ավարտելուց հետո:
1994-1995 (3-րդ կուրս) ուսումնական տարին Յուլիան անցկացրեց Ամերիկայում՝ ուսանողների փոխանակման ծրագրով կրթաթոշակ ստանալով Freedom Support Act-ի շրջանակներում: Վերադառնալով Ամերիկայից՝ նա փողոցում պատահաբար հանդիպեց իր դպրոցական ուսուցիչ Մարկ Գրիգորյանին: Իմանալով, որ Յուլիան աշխատանք է փնտրում, Մարկը նույն օրը նրան տարավ իր ընկերոջ՝ հրաշալի լուսանկարիչ Ռուբեն Մանգասարյանի մոտ, ով ստեղծել եւ ղեկավարում էր Patker լուսանկարչական գործակալությունը: Ռուբենը Հայաստանի լավագույն լուսանկարիչներից մեկն էր, իսկ Ղարաբաղյան պատերազմի նրա լուսանկարները դասական դարձան դեռեւս հեղինակի կենդանության օրոք…
Ռուբենի մոտ աշխատեցի մեկ տարի, այդ ընթացքում համագործակցում էի նաեւ Macmillan հրատարակչության հետ, որը ծրագրում էր համատեղ ձեռնարկություն բացել Հայաստանում: Հրատարակչին օգնում էի Հայաստանում անհրաժեշտ կապեր հաստատել, թարգմանչի դեր էի կատարում գործնական հանդիպումների ընթացքում: Մեկ տարի անց ինձ աշխատանք առաջարկեցին Macmillan Armenia-ի նորաստեղծ հրատարակչությունում, եւ ես որոշեցի տեղափոխվել: Չեմ թաքցնի, որ Ռուբենն ու Մարկը, մեղմ ասած, հիասթափված էին իմ որոշումից:
Ինձ շատ հաճելի էր աշխատել Ռուբիկի հետ եւ ամեն օր տեսնել նրա լուսանկարները (հիմնականում զբաղվում էի լուսանկարները արեւմտյան գործակալություններին փոխանցելով եւ թարգմանություններով): Նշեմ, որ 1995 թվականին էլեկտրոնային փոստով բարձր որակի մեկ լուսանկար ուղարկելը, ասենք, Magnum ամերիկյան գործակալություն, կարող էր տեւել մի քանի ժամ: Էլ չեմ ասում, որ կապը հաճախ ընդհատվում էր, եւ ստիպված պետք էր ամեն ինչ նորից սկսել: Բայց ինձ դուր էր գալիս ապրել շրջապատված Ռուբիկի արվեստով, շփվել նրա ընկերների հետ:
Macmillan Armenia տեղափոխվելու որոշումս պայմանավորված էր ոչ միայն նրանով, որ ինձ առաջարկեցին շատ ավելի բարձր աշխատավարձ, այլեւ այն հանգամանքով, որ ինձ շատ հետաքրքրեց հրատարակչական գործը:
Macmillan Armenia-ում Յուլիան աշխատեց շուրջ մեկ տարի, որից հետո ԱՄՆ-ում Edmund Muskie Fellowship ծրագրով սովորելու հայտ ներկայացրեց: Մինչ փաստաթղթերն ուսումնասիրվում են, նա որոշեց հրաժարվել ԱՄՆ մեկնելու մտքից, նույնիսկ եթե կրթաթոշակ ստանա, քանի որ նրան շատ էր հրապուրում աշխատանքը Macmillan Armenia-ում: Ամենավերջին պահին Յուլիայի եղբայրը նրան համոզեց փոխել որոշումը և, այնուամենայնիվ, մեկնել ԱՄՆ:
Ամերիկայից վերադառնալուց հետո շուրջ մեկ տարի շարունակեցի աշխատել Macmillan Armenia-ում, որից հետո աշխատանքի անցա Երեւանում Բրիտանական խորհրդի նորաստեղծ գրասենյակ, որտեղ առաջին հաստիքային աշխատակիցներից մեկն էի:
Ամերիկայում Յուլիան ծանոթացավ իր ապագա ամուսնու՝ Էրիկ Բոյլի հետ: Ծանոթության առիթ հանդիսացավ այն, որ Էրիկը գրեթե կատարյալ խոսում էր ռուսերեն, եւ Յուլիան սկզբում մտածեց, թե նա նախկին ԽՍՀՄ-ից է: Հետո պարզվեց, որ Էրիկը երկու տարի որպես կամավոր աշխատել է Ղրղըզստանում ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսում, եւ հենց այնտեղ է կատարելագործել ռուսերենի իր իմացությունը: Բրիտանական խորհրդում աշխատելուց հետո Յուլիան ու Էրիկը մեկնեցին Ղազախստան: Ալմա-Աթայում Յուլիան համակարգում էր USAID-ի՝ առողջապահական մարմինների համար ուսումնական ծրագրերի կազմակերպման աշխատանքը:
Ալմա-Աթայում գտնվող գրասենյակը համակարգում էր ծրագրի աշխատանքը Կենտրոնական Ասիայի բոլոր երկրներում: Օրինակ, մենք զբաղվում էինք կանանց վերարտադրողական առողջության կազմակերպման ծրագրի իրականացմամբ, եւ ես աշխատում էի Ղազախստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ղրղըզստանի եւ Ուզբեկստանի առողջապահական մարմինների հետ:
Ղազախստանից հետո երկու տարի ապրում էինք Կիեւում, որտեղ կրկին վերադարձա հրատարակչական գործին: Այնտեղ մի ամսագիր կար, որի ուղղվածությունը ես փոխեցի՝ դարձնելով շաբաթաթերթ Կիեւի գործարար կանանց համար:
Երբ տեղափոխվեցինք Ամերիկա, աշխատանքի առաջարկ չունեի, բայց 2 ամիս անց Կիեւի գործընկերս խորհուրդ տվեց դիմել National Geographic. այնտեղ արտերկրում National Geographic Traveler-ի արտոնագրման մենեջերի թափուր աշխատատեղ էր բացվել:
Սկսեցի զբաղվել Traveler-ի օտարերկրյա հրատարակիչների որոնմամբ, եւ 1.5 մեկուկես տարվա աշխատանքի ընթացքում Traveler-ի օտարալեզու ամսագրերի թիվը 6-ից հասավ 15-ի: Գնահատելով այդ արդյունքները՝ ինձ հանձնարարեցին լիցենզավորել նաեւ գլխավոր ամսագիրը՝ National Geographic Magazine-ը:
Ներկայումս պատասխանատու եմ National Geographic Magazine-ի ընդհանուր թվով 39 օտարալեզու ամսագրերի, National Geographic Traveler-ի 17 ամսագրերի եւ National Geographic Kids-ի 18 ամսագրերի համար, ինչպես նաեւ գրքերի արտասահմանյան հրատարակումների՝ ինչպես տպագիր, այնպես էլ թվային:
2013թ. փետրվարից Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը զբաղեցնում է National Geographic-ի արտասահմանյան հրատարակությունների եւ բիզնեսի զարգացման գծով ավագ փոխնախագահի պաշտոնը (Senior Vice President, International Publishing and Business Development): Յուլիայի թիմը բաղկացած է 19 աշխատակցից: Նրա բաժինը զբաղվում է նաեւ ընկերության արտասահմանյան ծրագրերով՝ կապված թվային մեդիայի հետ (National Geographic-ի կայքէջերն ու պորտալները, շարժական հավելվածները):
2012թ. մենք National Geographic Magazine ամսագրեր թողարկեցինք 4 երկրներում՝ Մոնղոլիա, Վրաստան, Լատվիա եւ Իրան: Իրանական նախագծի ուղղությամբ աշխատում էինք ավելի քան 5 տարի: Ամսագրի գործարկումն Իրանում մենք մեծ նվաճում ենք համարում: Այս տարի National Geographic Magazine ամսագիր թողարկվեց Ուկրաինայում. մեկնել էի Կիեւ՝ մասնակցելու բացման արարողությանը: Մեր հաջորդ «թիրախը» Վիետնամն է:
Patker գործակալությունում աշխատելուց տարիներ անց Յուլիան վերսկսեց համագործակցությունը Ռուբեն Մանգասարյանի հետ. նրանք նախաձեռնեցին Հայաստանում National Geographic Traveler ամսագրի հրատարակման նախագիծը: Ցավոք, լույս տեսավ ամսագրի ընդամենը մի քանի համար. հայաստանյան շուկայում դժվար էր ապահովել դրա վաճառքը: Յուլիան եւ Ռուբենը փնտրում էին ֆինանսավորման այլընտրանքային ուղիներ, սակայն այդ որոնումների ամենաթեժ պահին Ռուբենը մահացավ…
Երկու երեխա ունենք՝ Ռոբերտը (11 տարեկան) եւ Նիկան (8 տարեկան): Ռոբերտը մեր ընտանիքի միակ անդամն է, ով ծնվել է Երեւանում (ժպտում է): Բանն այն է, որ մայրս ծննդով Մոսկվայից է, եւ չնայած ծնողներս ապրել են Երեւանում, ես ծնվել եմ Մոսկվայում, եւ ինձ Երեւան են բերել, երբ ընդամենը 2 շաբաթական էի: Նիկան ծնվել է Կիեւում: Էրիկն աշխատում է մասնավոր ընկերությունում, որն իրականացնում է շրջակա միջավայրի պաշտպանության կառավարական ծրագրեր տարբեր երկրներում, հիմնականում՝ Արեւելյան Աֆրիկայում: Մայրս Երեւանից տեղափոխվել է մեզ մոտ՝ Վաշինգտոն եւ «ղեկավարում է» մեր ընտանիքը:
Ես շատ կապված եմ հայրենիքիս հետ եւ փորձում եմ հետեւել Հայաստանում ծավալվող իրադարձություններին: Ինձ համարում եմ Հայաստանի 100-տոկոսանոց մասնիկը: Անընդհատ ցանկանում եմ Հայաստան այցելել, բայց աշխատանքիս բերումով չեմ կարող հաճախ լինել հայրենիքում: Հայաստանում հարազատներ գրեթե չունեմ, փոխարենը ունեմ շատ լավ մտերիմ ընկերներ եւ բազմաթիվ անկրկնելի հիշողություններ: Այնպես որ, մտքերով ես Հայաստանից անբաժան եմ:

Yulia Petrossian Boyle with collegaues.
Still at school Yulia was keen on humanitarian sciences, this is why she decided to join a specialized history and social sciences class in Pushkin School. Of course, at that time she could hardly imagine that two decades later she would work in Washington D.C. and become Senior Vice President of International Publishing of one of the world’s most famous non-profits and media corporations  - the National Geographic Society
After finishing the Yerevan Pushkin School, I got enrolled into the Department of Area Studies of V. Bryusov’s State Linguistic University with a concentration in USA and Great Britain. My goal was to get into the Spanish Language Department of Yerevan State University, but I did not get high enough test scores. “Bryusov” was the second in the list, and initially I didn’t want to go there, since there was that silly stereotype at the time that this place is where  girls go only to find boyfriends. But today I realize that Bryusov was the best thing that ever happened to me and the Area Studies major really kicked-off my future career.
Yulia Petrossian Boyle and Russian Minister for Emergency Situations Sergey Shoygu.
Photo: Yulia Petrossian Boyle’s archive.
Yulia spent the 1994-1995 academic year in US pursuing American Studies major at Rowan University of New Jersey, after receiving a scholarship from US Government under Freedom Support Act, passed by US Congress to help open emerging markets of FSU.  After returning from the USA, she met her school teacher Mark Grigoryan. Having learned that Yulia was looking for a job, the same day Mark took her to his friend, a great photographer Ruben Mangasaryan, who founded and headed Patker photo agency. Ruben was one of the best photographers in Armenia and his photographs of Karabakh war became iconic  during his lifetime...
I have worked for a year with Ruben. Simultaneously I was cooperating with Macmillan Publishing, distinguished global publishing house which planned to establish in Armenia. I helped the publisher to find necessary contacts in Armenia, and interpreted for the Managing Director during business meetings. A year after I was offered a job at a newly established Macmillan Armenia Publishing House JV. To be honest, Ruben and Mark were disappointed by my decision to leave Patker.
I liked working with Ruben and seeing his photographs every day (my job was  to do photo transmission of his photographs to foreign agencies, managing his international correspondence and doing translations). In 1995 it could take several hours to send a high-resolution photograph via e-mail, for example, to Magnum Photo. The communication was often interrupted and I had to re-send the pictures over and over again. But I enjoyed being around Ruben’s art and met so many interesting people: photographers, journalsts, writers from various parts of the world
The decision to start working at Macmillan Armenia was conditioned not only by higher compensation package but the fact that I was beginning to get fascinated by world of publishing.
Yulia was with  Macmillan Armenia for about a year, when  she applied for Edmund Muskie Fellowship program to pursue graduate work in the US. While her papers were under consideration, she made up her mind not to go to USA even if she was awarded the scholarship, since she as totally enjoying her work at Macmillan Armenia. When she got the scholarship to do her Master’s Degree in Public Management at Indiana University, Bloomington, only at the very last moment her brother persuaded her to change her mind and take up the offer.
Yulia Petrossian Boyle with Moscow collegaues.
Yulia Petrossian Boyle’s archive.
After returning from USA, I continued working at Macmillan Armenia as the Marketing Manager, with some small editorial projects on the side, and then received an offer from the  newly established office of the British Council in Yerevan and became its first local staff member in charge of the office administration and Cultural and Education programs.
While in Bloomington, Yulia met with her future husband – Eric Boyle, who spoke perfect Russian  and at first Yulia thought he was a native of former USSR. Later, it turned out that Eric had worked as a volunteer at the U.S. Peace Corps in Kyrgyzstan that’s where he honed his Russian skills to perfection. Yulia and Eric left for Kazakhstan in 2002, where Eric got a job with the Urban Institute in  Almaty, and Yulia started working for the USAID's Regional Training Program managing public healthcare related training activities.
The office in Almaty coordinated the activity of USAID in all Central Asian republics. My work entailed securing USAID’s funding, finding technical experts to lead trainings and bringing medical professionals from all over Central Asia for trainings such as primary and reproductive healthcare programs for women.  I worked with state and local representatives of Ministries of Health of Kazakhstan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan and Uzbekistan to organize the trainings
After Kazakhstan we moved to Kiev, Ukraine for two years where I went back to my publishing, now working with magazines as opposed to books. There was a weekly magazine in Kiev, similar to Time-Out,  which I repositioned into a stylish glossy weekly for business women of Kiev.
Yulia Petrossian Boyle at the NGM presentation in Kiev with classmate Robert Chaghalian.
We moved to US in 2007 for Eric’s work and I started looking for a job in magazine publishing.  Two months later the publisher I worked with in Kiev advised me to apply to National Geographic for a newly opened position to manage the international licensing operations for NG Traveler magazine .
That’s how my NatGeo career began. My job was to look for local publishers in various countries to launch NG Traveler in local languages.  During 1,5 years of my activity the number of Traveler’s editions in foreign languages has grown from 6 to 15 and I was given more responsibilities specifically to start licensing the “jewel” of National Geographic  - the Yellow Border Flagship Magazine
I am currently managing the licensing and international operations of 39 foreign language editions of the National Geographic Magazine, 17 National Geographic Traveler magazines 18 National Geographic Kids magazines, as well as NG’s the foreign publications of books - both print and digital.
Yulia Petrossian Boyle at a TV-show in Mongolia.
In February 2013, Yulia Petrossian Boyle was appointed Vice President, International Magazine Publishing & Business Development of National Geographic. There are 19 people in her team. Her department also deals with designing strategy for and implementing international digital media programs for NGS (web sites and portals of National Geographic, mobile and tablet apps).
In 2012, we launched National Geographic Magazine in 4 countries - Mongolia, Georgia, Latvia and Iran. We have been working more than 5 years to launch the Iranian edition! The launch of the magazine in Iran carried strategic significance for the organization and is considered a huge achievement for us, especially given the tense political relations between US and Iran, as well as the fact that NG is the first and only foreign magazine published in that country. This year we launched National Geographic Magazine in Ukraine, in Ukrainian language. My next goal is Vietnam.
After many years of work in Patker agency, Yulia again began to collaborate with Ruben Mangasaryan. Rouben licensed National Geographic Traveler in Armenia. Unfortunately, only a few editions have been published: it was hard to find market for the magazine in Armenia: distribution system was not mature which lowered chances for high circulation, and subsequently for significant circulation and advertising revenue to finance the magazine publication. Yulia and Ruben were looking for alternative ways of financing but in the very midst of these attempts Ruben passed away…
Eric and I have two kids - Robert, 11 and Nika, 8. Robert is the only member of our family who was born in Yerevan (smiling). The thing is that my mother comes from Moscow and although my parents lived in Yerevan, I was born in Moscow. They brought me to Yerevan only when I was 2 weeks old. Eric now works in a consulting firm working with US Government on various environmental sustainability projects around the globe, primarily in East Africa and Asia. My mother moved to Washington from Yerevan and is in charge of running and managing our household.
I have very close ties with my motherland and try to follow the developments in Armenia. I miss Armenian a lot, it’s always on my mind and I am constantly drawn there.  Unfortunately. Due to work and family responsibilities cannot visit too often. Although I have very few relatives left in Armenia, I have a lot of close and dear friends and many unforgetable and unique memories. So, in my mind I am always with Armenia.