50 գլոբալ հայերը. Գարեգին Պապոյան - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» նախագիծը եւ ներկայացնում է հերթական հերոսին` Գարեգին Պապոյանին` ԱՄՆ Մերիլենդի համալսարանի համակարգչային կենսաքիմիայի պրոֆեսորին:
Գարեգին Պապոյանը
Լուսանկարը` Գ.Պապոյանի անձնական արխիվից:
Սինգապուրի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու մոտ, որը համարվում է երկրի ամենահին կառույցը:
Լուսանկարը` Գ. Պապոյանի անձնական արխիվից:
Քորնուելի ավարտական միջոցառմանը Ռոալդ Հոֆմանի հետ:
Ծաղկաձորոի Միջազգային կոնֆերանսի մասնակիցների հետ՝ Զվարթնոցում, 2010թ:
Ծաղկաձորի միջազգային կոնֆերանսի ուսանողների հետ, 2010թ:
Գարեգին Պապոյանը ծնվել է Երեւանում: Չորրորդ դասարանում ծնողների հետ մեկնել է Պերու, ինչը, նրա խոստովանմամբ, փոխել է իր բազմաթիվ պատկերացումները: Երեւանում ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցն ավարտելուց հետո որպես համամիութենական օլիմպիադայի մրցանակակիր մեկնել է Մոսկվա` Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Բարձրագույն քիմիական քոլեջ: Այն ավարտելուց հետո ուսումը շարունակել է ԱՄՆ-ում, որտեղ Քորնուելի համալսարանում պաշտպանել է դոկտորական թեզ քվանտային քիմիայի գծով: Աշխատել է Փենսիլվանիայի, Կալիֆորնիայի եւ Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարաններում: Վերջին երեք տարիներին աշխատում եւ դասախոսում է Մերիլենդի համալսարանում, որտեղ հանդիսանում է քիմիայի եւ կենսաքիմիայի ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ: Գարեգինը ավելի քան 60 գիտական հոդվածների հեղինակ է` տպագրված հեղինակավոր միջազգային ամսագրերում: Նրա գիտական գործունեությունը նշանավորվել է բազմաթիվ մրցանակներով, այդ թվում` NSF CAREER, Camille Dreyfus Teacher-Scholar եւ Beckman Young Investigator, որոնք երիտասարդ գիտնականների համար ամենահեղինակավոր պարգեւներն են ԱՄՆ-ում:
Ես ծնվել ու մեծացել եմ Երեւանում: Առաջին երեք դասարանները սովորել եմ Թումանյանի անվան միջնակարգ դպրոցում: Բայց երբ փոխադրվեցի չորրորդ դասարան, ծնողներս որպես ինժեներներ գործուղվեցին Պերու: Լիմայում ես երկու տարի սովորեցի ԽՍՀՄ դեսպանատանն առընթեր դպրոցում, որտեղ ինձ դասավանդում էին հիանալի ուսուցիչներ, հիմնականում` դիվանագետների կանայք, ովքեր շրջագայել էին ամբողջ աշխարհում, խոսում էին բազմաթիվ լեզուներով եւ ունեին շատ լայն աշխարհայացք: Այնտեղ ես սկսեցի կատարյալ տիրապետել ռուսերենին, ինչն ինձ թույլ տվեց հաղորդակից լինել ռուս դասականներին եւ կարդալ մասնագիտական գրականություն, որը ոչ միշտ էր թարգմանվում հայերեն: Ամենաթարմ ֆիլմերով ու ներկայացումներով գրեթե ամեն շաբաթ մեզ մոտ էին գալիս Խորհրդային Միության լավագույն դերասաններն ու ռեժիսորները, օրինակ, Լեոնիդ Ֆիլատովը:
Առհասարակ, Պերուի կենսափորձը հսկայական ազդեցություն ունեցավ իմ հետագա զարգացման վրա: Դեսպանատանն առընթեր դպրոցում ուսուցումը զգալիորեն ընդլայնեց իմ գիտելիքները, քանի որ շրջակա միջավայրը շատ բարենպաստ էր: Այնտեղ կար հիանալի գրադարան. ես պարբերաբար սկսեցի կարդալ բազմաթիվ ամսագրեր: Ես լրջորեն հրապուրվեցի գիտական ֆանտաստիկայով եւ մշտապես երազում էի ապագայի տիեզերանավերի մասին: Արեւադարձային Լիմայում զբոսանքների ընթացքում ծնողներիս հետ կարող էինք ժամերով խոսել քաղաքականության մասին Խորհրդային Միությունում եւ արտասահմանում, քննարկել մշակույթին, տեխնիկային եւ գիտությանը վերաբերող խնդիրներ: Հենց այդ միջավայրն ու զրույցները հիմք դրեցին իմ աշխարհայացքին, եւ հենց այստեղ մեծամասամբ կանխորոշվեց իմ հետագա ուղին:
Լուսանկարը՝ Գ. Պապոյանի անձնական արխիվից:
Վերադառնալով Երեւան` եւս երկու տարի սովորեցի Բելինսկու անվան դպրոցում, ապա ընդունվեցի ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոց: Պետք է նշեմ, որ այդ դպրոցում դասավանդումը շատ բարձր մակարդակի վրա էր, նույնիսկ կարելի է ասել` համաշխարհային մակարդակի: Դա ինձ համար էլ ավելի ակնհայտ դարձավ տարիներ անց, երբ ինձ հնարավորություն ընձեռվեց շատ շրջագայել աշխարհում եւ մասնագիտորեն զբաղվել կրթության ոլորտով:
Ես հետաքրքրվեցի օլիմպիադաներով եւ սկսեցի մասնակցել դրանց բոլոր ճշգրիտ գիտություների գծով: Հանրապետական օլիմպիադաներում զբաղեցնելով առաջին տեղերը մաթեմատիկայից, ֆիզիկայից, քիմիայից եւ կենսաբանությունից` ես պետք է մասնակցեի համամիութենական օլիմպիադային, բայց միայն մեկ ուղղությամբ: Չնայած ավելի ուժեղ էի մաթեմատիկայից եւ ֆիզիկայից, բայց ընտրեցի քիմիան, քանի որ վաղ հասակից վստահ էի, որ ընտրելու եմ բժշկի կարիերան:
Քիմիայի համամիութենական օլիմպիադաներում 9-րդ եւ 10-րդ դասարաններում ես զբաղեցրի մրցանակային տեղեր եւ նախապատրաստական դասընթացներ անցա ձմեռային հավաքներում` միջազգային օլիմպիադային մասնակցելու նպատակով: ԽՍՀՄ կրթության նախարարի հրամանով ձմեռային դասընթացների բոլոր 6 մասնակիցները հնարավորություն ստացան ընդունվել երկրի ցանկացած բուհ` առանց քննություն հանձնելու:
Առջեւում 1990 թվականն էր: ԽՍՀՄ կրթության պետական կոմիտեն ու Գիտությունների ակադեմիայի նախագահությունը որոշեցին Մոսկվայում ստեղծել էլիտար բուհ, որը հետագայում դարձավ քիմիական կադրերի կարեւոր դարբնոց Ակադեմիայի գիտահետազոտական ինստիտուտների համար: Այդպես ի հայտ եկավ Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Բարձրագույն քիմիական քոլեջը, որում դասավանդումը գտնվում էր ամենաբարձր մակարդակի վրա: Հաշվի առնելով, որ այնտեղ սովորում էին օլիմպիադաների մասնակիցներ, 16-17 տարեկան ուսանողներին բաժին էր ընկնում ասպիրանտուրայի մակարդակի ծրագիր: Առաջին կուրսից մենք զբաղվում էինք գիտական լուրջ աշխատանքով` հնարավորություն ստանալով մեր առաջին հոդվածները տպագրել հեղինակավոր գիտական ամսագրերում` դեռեւս ուսանող լինելով:
Ուսուցման համակարգում ներառված էին նաեւ արտասահմանյան փորձառություններ ԱՄՆ-ում: Երրորդ կուրսում գրեթե բոլոր ուսանողները ստաժավորման գործուղվեցին ԱՄՆ, նրանց մի մասը հենց այնտեղ էլ մնաց: Իսկ ես վերադարձա Ռուսաստան եւ ԱՄՆ մեկնեցի մեկ տարի անց` 1994-ին, Բարձրագույն քիմիական քոլեջում ուսումս ավարտելուց հետո:
ԱՄՆ-ում Գարեգինը նախ ստանում է մագիստրոսի կոչում Քանզասի համալսարանում, ապա` 1999թ., դոկտորի աստիճան (PhD)` պաշտպանելով քվանտային քիմիայի գծով դիսերտացիան Քորնուելի համալսարանում (Cornell University), որը մտնում է ամերիկյան էլիտար բուհերի խմբի, այսպես կոչված, «Բաղեղի լիգայի» մեջ:
Իմ բախտը մեծապես բերել է, որ թեզիս ղեկավարը Ռոալդ Հոֆմանն էր (Roald Hoffmann)` XX դարի ամենաականավոր քիմիկոսներից եւ ժամանակակից քվանտային քիմիայի հիմնադիրներից մեկը, ինչի համար նա 1981թ. արժանացել է Նոբելյան մրցանակի: Նա հանճարեղ անձնավորություն է, ով հաջողությունների է հասել ինչպես ճշգրիտ, այնպես էլ հումանիտար գիտությունների ասպարեզում, հրատարակում է հիասքանչ գրքեր փիլիսոփայության, գիտության եւ կրոնի միջեւ կապի վերաբերյալ, ինչպես նաեւ գրում է բանաստեղծություններ ու պիեսներ: Նրա հետ 4 տարվա շփումն ու աշխատանքը լավագույն կենսափորձերից մեկն էր իմ կյանքում:
Ասպիրանտուրայի վերջին կուրսում ես հանդիպեցի ապագա կնոջս: Հետո մենք տեղափոխվեցինք Ֆիլադելֆիա, որտեղ ես աշխատանքի անցա Փենսիլվանիայի համալսարանում: Ապա կրկին տեղափոխվեցինք, այս անգամ` Սան-Դիեգո, որտեղ երեք տարի աշխատեցի Կալիֆորնիայի համալսարանում Փիթեր Վոլինեսի ղեկավարության ներքո, ում հետ մենք մի քանի հետաքրքիր բացահայտումներ կատարեցինք: Որպես անկախ պրոֆեսոր` 2004թ. աշխատանք ստացա Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանում, իսկ 2010թ. ձեռք բերեցի դասախոսի մշտական պայմանագիր (Academic tenure): Դրանից հետո Մերիլենդի համալսարան տեղափոխվելու հետաքրքիր առաջարկ ստացա եւ ընդունեցի այն: Արդեն 3 տարի աշխատում եմ Monroe Martin Associate Professor-ի պաշտոնում քիմիայի եւ կենսաքիմիայի ֆակուլտետում, ինչպես նաեւ հանդիսանում եմ այդ ֆակուլտետի ասպիրանտուրայի ղեկավարը:
Չնայած դոկտորական աշխատանքս նվիրված էր քվանտային քիմիային, բայց հետագայում հետաքրքրություններս խիստ փոխվեցին, եւ տվյալ պահին ես հիմնականում զբաղվում եմ կենսաֆիզիկայով: Տեխնոլոգիաների զարգացման արդյունքում ձեւավորվել է նոր ուղղություն` համակարգչային կենսաբանություն: Այժմ հնարավորություն կա համակարգիչների միջոցով մոդելավորել ամեն ինչ` սպիտակուցներից մինչեւ ամբողջական օրգանիզմներ եւ էկոհամակարգեր: Բայց պետք է խոստովանեմ, որ չնայած մեծ հաջողություններին, ժամանակակից գիտությունը գտնվում է բավականին պրիմիտիվ մակարդակում: Եթե մենք հասնենք նրան, որ կարողանանք մոդելավորում կատարել այն մակարդակում, որում, օրինակ, իրականացվում է շինությունների, մեքենաների եւ ինքնաթիռների մոդելավորումը, ապա դա կհանգեցնի նրան, որ հնարավորություն կստեղծվի լուծել բազմաթիվ խնդիրներ` կապված բժշկության եւ ժամանակակից հասարակության հրատապ խնդիրների հետ: Բայց, իհարկե, դա դեռեւս հեռավոր ապագայի խնդիր է: Մենք եւ բազմաթիվ այլ խմբեր ներկայումս ստեղծում ենք հայեցակարգային եւ տեխնոլոգիական հիմքեր այդ գաղափարները կյանքի կոչելու համար:
Ներկայումս մեր լաբորատորիայում մենք մշակում ենք ծրագրային փաթեթներ սպիտակուցների, ԴՆԹ-ների եւ նույնիսկ ամբողջական բջիջների մոդելավորման համար: Բոլորին հայտնի է, որ սպիտակուցներն են իրականացնում մեր օրգանիզմի կենսաքիմիական ֆունկցիաների մեծ մասը: Ժառանգական հիվանդություններից շատերն առաջանում են սպիտակուցների մուտացիայի արդյունքում, եւ եթե մենք անհրաժեշտ մակարդակով հասկանանք, թե ինչով է դա պայմանավորված, ապա կարող ենք ավելի արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել այդ հիվանդությունների (այդ թվում նաեւ` քաղցկեղի) դեմ պայքարի համար:
Գարեգինը շատ է ճանապարհորդում` մասնակցելով ամբողջ աշխարհում կազմակերպվող կոնֆերանսներին եւ սիմպոզիումներին: Մեր զրույցից մեկ շաբաթ հետո նա պետք է մեկներ Բարսելոնա, ապա` Պեկին:
Ընտանիքի հետ Օքսֆորդում, 2012թ:
Ինձ շատ է դուր գալիս տարբեր երկրներում մասնակցել համաժողովների ու սեմինարների, ծանոթանալ տարբեր մշակույթների հետ, սովորել, հանդիպել նոր մարդկանց: Գիտության բնագավառում պետք է մշտապես շփվել մարդկանց հետ, այլապես շատ արագ հետ կմնաս կյանքից: Ցավոք, դա խլում է ընտանիքիդ հետ շփվելու թանկ ժամանակը. ես ունեմ երկու փոքր երեխա եւ, բնականաբար, ցանկանում եմ նրանց հնարավորինս շատ ժամանակ տրամադրել:
Վերջին տարիներին Գարեգինը տարին մեկ այցելում է Հայաստան` համագործակցելով հայ գիտնականների հետ: 2010թ. նա Ծաղկաձորում կենսաֆիզիկայի վերաբերյալ միջազգային գիտական համաժողովի կազմակերպիչներից մեկն էր:
Գոյություն ունի մի ծրագիր` ANSEF (Գիտության եւ կրթության հայկական ազգային հիմնադրամ), որի հիմնադիրներից եւ ներկայացուցիչներից մեկը հանդիսանում է հայտնի աստղաֆիզիկոս, պրոֆեսոր Երվանդ Թերզյանը` Քորնուելի համալսարանից: Ամենադժվարին տարիներին, երբ Հայաստանում շատ մեծ դժվարություններ կային` կապված գիտության ֆինանսավորման հետ, ANSEF-ը բազմաթիվ գիտնականների օգնել է ոչ միայն գոյատեւել, այլեւ ստեղծել նոր ծրագրեր եւ արդյունքում ձեռք բերել միջազգային դրամաշնորհներ: Իմ եղբայր Աշոտ Պապոյանը, ով ընդգրկված է հիմնադրամի ղեկավար խորհրդի կազմում, 15 տարի շարունակ ինձ ընդգրկել է որպես փորձագետ, որպեսզի ես դիտարկեմ քիմիայի վերաբերյալ առաջարկները: Ըստ իս, եղել են մեծ թվով հետաքրքիր ծրագրեր, եւ ինձ համար հետաքրքիր է եղել հետեւել գիտնականների կարիերայի զարգացմանը, ովքեր դրամաշնորհ են ստացել ANSEF-ից:
Վերջին տարիներին սկսել եմ շփվել նաեւ կենսաֆիզիկոսների հետ եւ համատեղ ծրագիր եմ իրականացնում ԵՊՀ կենսաֆիզիկայի ամբիոնի հետ: Գերմանացի գիտնականների հետ համատեղ նրանք վերջերս գիտաժողով անցկացրին Երեւանում, որին ես հաճույքով մասնակցեցի: Եվս մեկ միջազգային կոնֆերանս ես կազմակերպել եմ այժմ Կանադայում ապրող հայ գիտնական Տիգրան Չալիկյանի հետ միասին: Ծաղկաձոր էին եկել մեծ թվով գիտնականներ Կանադայից, Ճապոնիայից, Իսրայելից, ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, նախկին ԽՍՀՄ երկրներից: Նման կոնֆերանսներն օգտակար են երիտասարդ հայ գիտնականների համար. շփումը միջազգային մեծության գիտնականների հետ չափազանց կարեւոր է:
Անկասկած, խորհրդային տարիներին Հայաստանն առաջատար հանրապետություններից էր գիտության տեսանկյունից: Հայաստանում եւ նրա սահմաններից դուրս շատ հայ գիտնականներ արժանացել են միջազգային ճանաչման, ստացել հեղինակավոր մրցանակներ եւ ընտրվել տարբեր ակադեմիաներում: Դրանից շատ բան դեռ մնացել է. մարդկային ռեսուրսը դեռեւս շատ մեծ է, եւ այդ տեսանկյունից ես կարեւոր ներուժ եմ տեսնում: Հասկանալի է, որ Հայաստանը սահմանափակ ռեսուրսներ ունեցող երկիր է, որը չի կարող ամբողջությամբ հովանավորել գիտության բոլոր ճյուղերը: Բայց հնարավոր է հայտնվեն ինչ-որ առաջնահերթ ուղղություններ, որոնցով Հայաստանը առաջատարի դեր կատարի միջազգային ասպարեզում: Հուսով եմ, կառավարության եւ հասարակության ջանքերով երկրում կստեղծվեն համապատասխան պայմաններ, կկիրառվի ռազմավարական պլանավորում կրթության եւ գիտության ոլորտում:
Հնարավոր չէ լրջորեն զբաղվել գիտությամբ կարճաժամկետ հեռանկարում: Մեծ հաջողությունների հասնելու համար դրան պետք է նվիրել սեփական կյանքի զգալի մասը: Հայաստանում պետք է պայմաններ ստեղծվեն, որպեսզի գիտությունը դառնա ոչ թե էկզոտիկ, այլ նորմալ կարիերային ընտրություն երիտասարդների համար, ովքեր կիմանան, որ ընտրելով այդ ուղին` կարող են ըստ պատշաճի ապահովել իրենց ընտանիքը:

50 глобальных армян: Гарегин Папоян - Mediamax.am
Медиамакс продолжает спецпроект «50 глобальных армян» и представляет очередного героя нашей рубрики – Гарегина Папояна, профессора компьютерной биохимии Университета Мэриленда (США).
Гарегин Папоян
Фото: Из личного архива Г.Папояна.
В Сингапуре у армянской церкви Св. Григория Просветителя, являющейся старейшим христианским храмом государства.
На церемонии получения диплома с Роалдом Хофманом.
С участниками цахкадзорской конференции в Звартноце, 2010 г.
С участниками конференции в Цахкадзоре, 2010 г.
Гарегин Папоян родился в Ереване. В четвертом классе отправился с родителями в Перу, что, по его признанию, перевернуло многие его представления. По окончанию физико-математической школы в Ереване он уехал в качестве призера всесоюзной олимпиады в Москву, в новосозданный Высший химический колледж Российской Академии наук. По его окончанию продолжил учебу в США, где защитил докторскую диссертацию по квантовой химии в Корнуелльском университете. Работал в Пенсильванском, Калифорнийском университетах, а также в университете Северной Каролины. Последние три года работает и преподает в университете Мэриленда, где является заместителем декана факультета химии и биохимии. Гарегин - автор более 60 научных статей в ведущих международных журналах. Его научная деятельность была отмечена многими наградами, в том числе NSF CAREER, Camille Dreyfus Teacher-Scholar и Beckman Young Investigator, являющимися одними из самых престижных наград для молодых ученых в США.
Я родился и рос в Ереване. Первые три класса учился в средней школе имени Туманяна. Однако когда я переходил в четвертый класс, в 1983 году мои родители в качестве специалистов-инженеров были направлены в Перу. В Лиме я два года проучился в школе при посольстве СССР, где мне преподавали великолепные учителя, в основном - супруги дипломатов, которые сами объездили весь мир, говорили на многих языках и обладали очень широким кругозором. Там я в совершенстве овладел русским языком, что позволило мне приобщиться к русской классике и читать специализированную литературу, не всегда переводившуюся на армянский. С самыми новыми фильмами и выступлениями почти каждую неделю к нам приезжали лучшие актеры и режиссеры Советского Союза, например, Леонид Филатов.
Вообще, опыт жизни в Перу оставил огромное воздействие на мое дальнейшее развитие. Обучение в школе при посольстве значительно расширило мои познания, так как окружающая обстановка была очень благоприятной. Там была великолепная библиотека, я стал регулярно читать много журналов - «Технику Молодежи», «Науку и жизнь», «Литературную Газету». Я серьезно увлекся научной фантастикой и постоянно мечтал о космических кораблях будущего. Во время прогулок по тропической Лиме мы могли часами говорить с родителями про политику в Советском Союзе и за рубежом, обсуждать вопросы культуры, техники и науки. Именно подобные разговоры и подобная среда заложила основы моего мировоззрения, и именно здесь во многом оказался определен мой дальнейший путь.
Фото: из личного архива Г. Папояна.
По возвращению в Ереван я проучился еще два года в школе им. Белинского, а затем поступил в физико-математическую школу. Должен отметить, что преподавание в этой школе было на очень высоком, можно даже сказать - на мировом уровне. Это стало для меня еще более очевидным по прошествии лет, когда у меня появилась возможность много разъезжать по миру и профессионально заниматься сферой образования.
Я заинтересовался олимпиадами и стал принимать в них участие по всем точным дисциплинам. Заняв первые места на республиканских олимпиадах по математике, физике, химии и биологии, я должен был участвовать в всесоюзной олимпиаде, но лишь по одному направлению. Несмотря на то, что я был сильнее по математике и физике, я выбрал химию, так как с раннего детства был уверен, что выберу карьеру врача.
На всесоюзных олимпиадах по химии в 9-м и 10-м классах я занял призовые места и прошел подготовку на зимних сборах для участия в международной олимпиаде. По указу министра образования СССР, все 6 участников зимних сборов получили возможность поступить в любой вуз страны без сдачи экзаменов.
На дворе стоял 1990 год. Президиум Академии наук и Госкомитет по образованию СССР решили создать в Москве новый элитный вуз, который в дальнейшем стал важной кузницей химических кадров для научно-исследовательских институтов Академии. Так появился Высший химический колледж Российской Академии наук, преподавание в котором было на самом высоком уровне. Учитывая, что там учились победители олимпиад, 16-17-летним студентам давалась программа на уровне аспирантуры. С первого курса мы занялись серьезной научной работой, получив возможность публиковать свои первые статьи в передовых научных журналах еще будучи студентами.
В систему обучения входили и зарубежные стажировки в США. На третьем курсе почти все студенты были отправлены на стажировку в США, часть из них там и осталась. Я же вернулся в Россию и уехал в США через год по завершению учебы в Высшем химическом колледже в 1994 году.
В США Гарегин сначала получил ученую степень магистра в университете Канзаса, а затем, в 1999 году, - степень кандидата наук (PhD), защитив диссертацию по квантовой химии в Корнуелльском университете (Cornell University), входящем в элитную Лигу плюща.
Мне чрезвычайно повезло, что руководителем моей диссертации был Роалд Хофман (Roald Hoffmann) – один из наиболее выдающихся химиков XX века и основателей современной квантовой химии, за что он был удостоен Нобелевской премии в 1981 году. Он - гениальный человек, который преуспел как в точных, так и в гуманитарных науках, публикует замечательные книги про связи между философией, наукой и религией, а также пишет стихи и пьесы. 4 года общения и работы с ним были одним из лучших опытов моей жизни.
Фото: из личного архива Г.Папояна.
На последнем году аспирантуры я встретился со своей будущей женой. После этого мы переехали в Филадельфию, где я год проработал в Пенсильванском университете. Затем мы снова переехали, теперь уже  в Сан-Диего, где я три года работал в Калифорнийском университете под руководством Петера Волинеса, с которым мы сделали несколько интересных открытий. Работу в качестве независимого профессора я получил в университете Северной Каролины в 2004 году, а в 2010 я получил постоянный контракт преподавателя (Academic tenure). После этого мне поступило интересное предложение перевестись в Университет Мэриленда, которое я принял. Уже третий год я работаю в должности Monroe Martin Associate Professor на факультете химии и биохимии и являюсь главой аспирантуры этого факультета.
Несмотря на то, что моя докторская работа была посвящена квантовой химии, впоследствии мои интересы сильно изменились, и в данный момент я в основном занимаюсь биофизикой. В результате развития технологий сформировалось новое направление – компьютерная биология. Сейчас есть возможность посредством компьютеров моделировать все – от белков до целых организмов и экосистем. Но должен признаться, что, несмотря на большие успехи, современная наука находится на достаточно примитивном уровне. Если мы дойдем до того, что сможем проводить моделирование на том уровне, на котором, например, осуществляется моделирование зданий, машин и самолетов, то это приведет к тому, что появится возможность решать очень многие вопросы, связанные с медициной и насущными проблемами современного общества. Но, конечно, это пока вопрос далекого будущего. Мы и многие другие группы сейчас создаем концептуальные и технологические основы для превращения этих идей в реальность.
В настоящее время в нашей лаборатории мы разрабатываем программные пакеты для моделирования белков, ДНК и даже целых клеток. Общеизвестно, что белки осуществляют подавляющее большинство биохимических функций в нашем теле. Многие из генетических заболеваний возникают в результате мутаций белков, и если мы сумеем на должном уровне понять, чем они вызваны, то сможем применять более результативные меры для борьбы с этими заболеваниями, в том числе с раком.
Гарегин путешествует по всему миру, участвуя в конференциях и симпозиумах. Через неделю после нашего разговора он должен был лететь в Барселону, а затем - в Пекин.
С семьей в Оксфорде, 2012.
Мне очень нравится ездить на конференции и семинары в различные страны, знакомиться с разными культурами, учиться, встречаться с новыми людьми. В науке надо постоянно общаться с людьми, иначе можно быстро отстать от жизни. К сожалению, это отнимает ценное время от общения с семьей – у меня двое маленьких детей и, естественно, мне хочется уделять им как можно больше внимания.
В последние годы Гарегин примерно раз в год посещает Армению, установив сотрудничество с армянскими учеными. В мае 2010 года он был одним из организаторов Международной научной конференции по биофизике в Цахкадзоре.
Существует проект ANSEF – Армянский национальный фонд науки и образования, одним из основателей и председателем которого является известный астрофизик, профессор Ерванд Терзян из Корнуелльского университета. В самые сложные годы, когда были огромные трудности с финансированием науки в Армении, ANSEF помог многим ученым не только выжить, но и создать новые проекты и впоследствии добиться международных грантов. Мой брат Ашот Папоян, входящий в председательский совет фонда, привлекал меня на протяжении 15 лет как обозревателя, с тем, чтобы я рассматривал предложения по химии. На мой взгляд, было достаточно много интересных проектов, и мне было интересно наблюдать за развитием карьеры ученых, которые получали гранты ANSEF.
В последние годы я стал общаться также и с биофизиками, и у меня есть совместный проект с кафедрой биофизики ЕГУ. Совместно с немецкими учеными они недавно провели конференцию в Ереване, в которой я с удовольствием принял участие. Еще одну международную конференцию я организовал вместе с проживающим ныне в Канаде известным армянским ученым Тиграном Чаликяном. В Цахкадзор приехало много ученых из Канады, Японии, Израиля, США, Германии, стран бывшего СССР. Подобные конференции полезны для молодых армянских ученых - общение с учеными международного калибра чрезвычайно важно.
Безусловно, в советское время Армения была одной из передовых республик в плане науки. В Армении и за ее пределами многие армянские ученые добились международного признания, получали престижные награды и избирались в разные академии. Многое из этого еще осталось: человеческий ресурс все еще очень большой, и с этой точки зрения я вижу важный потенциал. Понятно, что Армения – страна с ограниченными ресурсами, которая не может полностью покрыть все отрасли науки. Но, возможно, появятся какие-то приоритетные направления, в которых Армения будет играть передовую роль на международной арене. Надеюсь, что усилиями правительства и общества в стране будут создаваться соответствующие условия, будет применяться стратегическое планирование в отношении науки и образования.
Невозможно серьезно заниматься наукой в краткосрочной перспективе. Чтобы добиться больших успехов, этому надо посвятить значительную часть своей жизни. В Армении должны быть созданы условия для того, чтобы наука стала не экзотичным, а нормальным карьерным выбором для молодых людей, которые будут знать, что, выбрав этот путь, они смогут достойно обеспечить свою семью.