Էրդողանի նոր հայտարարությունը «խաչ է քաշում» հայ-թուրքական արձանագրությունների վրա
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր Բաքվում հայտարարել է, որ թուրք-հայկական հարաբերությունները չեն կարգավորվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի կարգավորվել ղարաբաղյան հակամարտությունը:
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, Էրդողանն այդ մասին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ ընդլայնված ձեւաչափով հանդիպման ընթացքում:
«Պաշտոնական Անկարան բազմիցս հայտարարել է այդ մասին»,- նշել է Թուրքիայի նախագահը:
Մինչդեռ հայ-թուրքական արձանագրությունները, որոնք ստորագրվել էին 5 տարի առաջ Ցյուրիխում, երբ Էրդողանը զբաղեցնում էր Թուրքիայի վարչապետի պաշտոնը, ենթադրում էին հարաբերությունների կարգավորում առանց նախապայմանների:
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ երդմնակալության արարողությունից մի քանի օր անց Դուք պաշտոնական այցով ժամանեցիք Ադրբեջան: Դա եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունները գտնվում են զարգացման գագաթնակետին», - հայտարարել է Իլհամ Ալիեւը:
Հիշեցնենք, որ Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը մասնակցել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ով Թուրքիայի նախագահին փոխանցել էր 2015թ. ապրիլի 24-ին Երեւան այցելելու եւ Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու հրավերը:

Erdogan’s statements in Baku “give up for lost” on Armenian-Turkish protocols
Yerevan /Mediamax/. President of Turkey Recep Tayyip Erdogan stated in Baku that Armenian-Turkish relations will not normalize as long as Nagorno-Karabakh conflict is not settled.
As Trend informs, Erdogan stated it at the extended meeting with his Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev.
“Official Ankara has stated it more than once”, the Turkish President stated.
At that, the Armenian-Turkish protocols signed in Zurich five years ago when Erdogan held the post of the Turkish Prime-Minister provided for the normalization of relations without any preconditions.
“We are very happy for your official visit to Azerbaijan a few days after your inauguration.  It proves once again that Turkish-Azerbaijani ties are at their peak”, Ilham Aliyev said.
It should be recalled that Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian attended the inauguration ceremony and extended the Turkish President an invitation to visit Yerevan on April 24, 2015 in order to take part in the events dedicated to Armenian Genocide Centennial committed in Ottoman Turkey.