Էրդողանի նոր հայտարարությունը «խաչ է քաշում» հայ-թուրքական արձանագրությունների վրա
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր Բաքվում հայտարարել է, որ թուրք-հայկական հարաբերությունները չեն կարգավորվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի կարգավորվել ղարաբաղյան հակամարտությունը:
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, Էրդողանն այդ մասին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ ընդլայնված ձեւաչափով հանդիպման ընթացքում:
«Պաշտոնական Անկարան բազմիցս հայտարարել է այդ մասին»,- նշել է Թուրքիայի նախագահը:
Մինչդեռ հայ-թուրքական արձանագրությունները, որոնք ստորագրվել էին 5 տարի առաջ Ցյուրիխում, երբ Էրդողանը զբաղեցնում էր Թուրքիայի վարչապետի պաշտոնը, ենթադրում էին հարաբերությունների կարգավորում առանց նախապայմանների:
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ երդմնակալության արարողությունից մի քանի օր անց Դուք պաշտոնական այցով ժամանեցիք Ադրբեջան: Դա եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունները գտնվում են զարգացման գագաթնակետին», - հայտարարել է Իլհամ Ալիեւը:
Հիշեցնենք, որ Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը մասնակցել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ով Թուրքիայի նախագահին փոխանցել էր 2015թ. ապրիլի 24-ին Երեւան այցելելու եւ Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու հրավերը:

Заявления Эрдогана в Баку «ставят крест» на армяно-турецких протоколах - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил сегодня в Баку, что турецко-армянские отношения не нормализуются до тех пор, пока не будет урегулирован нагорно-карабахский конфликт.
Как сообщает Trend, Эрдоган сказал об этом на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в расширенном формате.
«Официальная Анкара не раз заявляла об этом», - отметил президент Турции.
Между тему, армяно-турецкие протоколы, подписанные в Цюрихе 5 лет назад, когда Эрдоган занимал пост премьер-министра Турции, предусматривали нормализацию отношений без предварительных условий.
«Мы очень рады, что через несколько дней после церемонии инаугурации Вы прибыли с официальным визитом в Азербайджан. Это еще раз показывает, что связи между Азербайджаном и Турцией находятся на пике своего развития», - заявил Ильхам Алиев.
Напомним, что в церемонии инаугурации Эрдогана принял участие глава МИД Армении Эдвард Налбандян, который передал президенту Турции приглашение посетить Ереван 24 апреля 2015 года и принять участие в мероприятиях, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян в Османской Турции.