Էրդողանը քննադատել է Գյուլի «ֆուտբոլային դիվանագիտությունը»
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատության է ենթարկել երկրի նախկին նախագահ Աբդուլլահ Գյուլին՝ 2008թ. սեպտեմբերին Երեւանում Հայաստանի եւ Թուրքիայի ֆուտբոլային հավաքականների միջեւ հանդիպմանը ներկա գտնվելու համար:
Ինչպես հաղորդում է թուրքական Today's Zaman թերթը, այդ մասին Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է թուրք պատմաբանների հետ հանդիպմանը:
Նրա խոսքով՝ Աբդուլլահ Գյուլի այցն օգտագործվել է ի շահ հայերի, եւ դիվանագիտական հարթակում որեւէ էական արդյունքի չի հանգեցրել:
Աբդուլլահ Գյուլը Հայաստան էր այցելել 2008թ. սեպտեմբերի 6-ին՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով: Իր կարճատեւ այցի շրջանակում նա հանդիպել էր Հայաստանի առաջնորդի հետ եւ մասնակցել «Հրազդան» մարզադաշտում կայացած ֆուտբոլային հանդիպմանը:
Այս այցով մեկնարկել էր այսպես կոչված «ֆուտբոլային դիվանագիտությունը», որն ավարտվել է 2009թ. հոկտեմբերին՝ Ցյուրիխում երկկողմ արձանագրությունների ստորագրմամբ, որոնք Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից մինչ այսօր չեն վավերացվել:

Эрдоган подверг критике «футбольную дипломатию» Гюля
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подверг критике экс-президента Турции Абдуллу Гюля за присутствие на знаменитом футбольном матче Армения-Турция в сентябре 2008 года в Ереване.
Как пишет турецкий Today's Zaman, об этом Реджеп Тайип Эрдоган сказал на встрече с турецкими историками.
По его словам, визит Абудды Гюля был на руку армянам и не принес ощутимых результатов на дипломатической арене.
Абдулла Гюль посетил Ереван 6 сентября 2008 года по приглашению президента Армении Сержа Саргсяна. В рамках краткосрочного визита он провел встречу с президентом Армении и посмотрел футбольный матч на стадионе «Раздан».
С данного визита стартовала так называемая «футбольная дипломатия», завершившаяся в октябре 2009 года подписанием двусторонних протоколов в Цюрихе. Данные протоколы до сих пор не ратифицированы турецким парламентом.