Կհրապարակվեն Թուրքիայում հայ եկեղեցու գույքին առնչվող փաստաթղթերը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ազգային արխիվը 2015թ. աշնանը կհրապարակի Արեւմտյան Հայաստանում եւ Օսմանյան Թուրքիայում հայոց եկեղեցու կալվածքների ու գույքի սեփականության վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանն ասել է, որ փաստաթղթերը կհրապարակվեն բնօրինակով՝ օսմաներենով, եւ կունենան հայերեն ու, ամենայն հավանականությամբ, անգլերեն թարգմանություն:
«Մեծ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը հայց է ներկայացրել Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան եւ պահանջում է հետ վերադարձնել Սսի կաթողիկոսությունը: Այս առումով հարցն ավելի հետաքրքրական է դարձել: Մենք կհրապարակենք ժամանակին այդ տարածքների սեփականության իրավունքի վերաբերյալ հայերին տրված փաստաթղթերը»,- նշել է նա:
Ազգային արխիվի տնօրենը հավելել է, որ այս տարի հայ եկեղեցում մյուռոնօրհնություն է լինելու, եւ Ազգային արխիվն այս գլխավոր արարողության հետ կապված բոլոր փաստաթղթերը եւս հրատարակելու է:
«Մոտ 600-էջանոց գիրք է լինելու: Առաջին փասթաթղթերը վերաբերում են 1807թ.»,- ասել է Ամատունի Վիրաբյանը՝ հավելելով, որ գիրքը հրատարակվի մինչեւ սեպտեմբեր:

Готовятся к публикации документы об имуществе армянской церкви в Турции
Ереван /Медиамакс/. Национальный архив Армении осенью 2015 года опубликует документы о собственности Армянской Апостольской церкви в Западной Армении и Османской Турции.
Сегодня на встрече с журналистами директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян сказал, что документы будут опубликованы в оригинале - на османском языке, так и в армянском и, вероятно, английском переводе.
«Католикос Великого Дома Киликии подал иск в Конституционный суд Турции с требованием вернуть имущество католикосата Сиса. В этом плане вопрос стал еще интереснее. Мы опубликуем документы, подтверждающие прав собственности на эти территории, выданные в свое время армянам», - отметил он.
Директор архива добавил, что в этом году в Армянской церкви состоится церемония освящения миро, и Национальный архив намерен опубликовать документы, связанные с этим важнейшим событием.
«Книга будет включать порядка 600 страниц. Первые документы касаются 1807 года», - сказал Аматуни Вирабян, добавив, что сборник выйдет к сентябрю.