Կհրապարակվեն Թուրքիայում հայ եկեղեցու գույքին առնչվող փաստաթղթերը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ազգային արխիվը 2015թ. աշնանը կհրապարակի Արեւմտյան Հայաստանում եւ Օսմանյան Թուրքիայում հայոց եկեղեցու կալվածքների ու գույքի սեփականության վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանն ասել է, որ փաստաթղթերը կհրապարակվեն բնօրինակով՝ օսմաներենով, եւ կունենան հայերեն ու, ամենայն հավանականությամբ, անգլերեն թարգմանություն:
«Մեծ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը հայց է ներկայացրել Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան եւ պահանջում է հետ վերադարձնել Սսի կաթողիկոսությունը: Այս առումով հարցն ավելի հետաքրքրական է դարձել: Մենք կհրապարակենք ժամանակին այդ տարածքների սեփականության իրավունքի վերաբերյալ հայերին տրված փաստաթղթերը»,- նշել է նա:
Ազգային արխիվի տնօրենը հավելել է, որ այս տարի հայ եկեղեցում մյուռոնօրհնություն է լինելու, եւ Ազգային արխիվն այս գլխավոր արարողության հետ կապված բոլոր փաստաթղթերը եւս հրատարակելու է:
«Մոտ 600-էջանոց գիրք է լինելու: Առաջին փասթաթղթերը վերաբերում են 1807թ.»,- ասել է Ամատունի Վիրաբյանը՝ հավելելով, որ գիրքը հրատարակվի մինչեւ սեպտեմբեր:

Documents related to Armenian Church property in Turkey to be published
Yerevan /Mediamax/. The National Archive of Armenia will publish documents regarding the lands and properties of the Armenian Church in Western Armenia and Ottoman Empire.
Director of the National Archives of Armenia Amatuni Virabyan told journalists today that the original documents will be published, so they will be in Ottoman Turkish. The documents will be translated into Armenian, and in all likelihood, into English.
“Armenian Catholicos of the Great House of Cilicia has filed a complaint to the Constitutional Court of Turkey demanding that the Catholicosate of Sis be returned. This has made the issue more interesting. We will publish the documents issued to Armenians back then regarding their ownership of those lands,” he said.
The Director of the National Archives added that the Armenian Church will hold the blessing of the Holy Chrism this year and the National Archive will publish all documents related to this major ceremony as well.
“It will be a book of around 600 pages. The first documents refer to 1807,” said Amatuni Virabyan adding that the book will be published by September.