ՌԴ բազայում «Բաց դռների օր» է անցկացվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում տեղակայված ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի ռազմաբազայի հրամանատարությունը «Կախմուդ» բարձրլեռնային զորավարժարանում անցկացրել է «Բաց դռների օր»՝ ՌԴ ՊՆ Երեւանի ու Գյումրիի դպրոցների 200 աշակերտների համար:
Սպաներն ու զինվորները երեխաներին ծանոթացրել են ռազմաբազայի պաշտպանությանը ծառայող ժամանակակից սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի, ինչպես նաեւ հրաձգային զենքերի տեսակների հետ: Երեխաները ծանոթացել են նաեւ զինծառայողների դաշտային կենցաղի, ժամանակակից զինվորների հագուստի ու հանդերձանքի հետ:
Ամենամեծ հետաքրքրությունն առաջացրել է «Նավիգատոր-2» հետախուզական համալիրի «Գրանատ» եւ «Զաստավա» անօդաչու սարքերի թռիչքն ու վայրեջքը «Կախմուդ» բարձրլեռնային զորավարժարանում:
Տեսական մասից բացի, դպրոցականները հնարավորություն են ունեցել կրակելու Կալաշնիկովի ավտոմատից եւ մասնակցելու ռազմականացված էստաֆետին՝ Գյումրիի եւ Երեւանի ռուսական դպրոցների միջեւ:
Տոնական միջոցառումներն ավարտվել են հրաձգային բոլոր զինատեսակներից ցուցադրական հրաձգությամբ, դաշտային ակումբում ռազմապատմական ֆիլմերի ցուցադրությամբ եւ զինվորական շիլայի համտեսմամբ:

В российской военной базе в Армении прошел День открытых дверей - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Командование российской военной базы ЮВО в Армении на высокогорном полигоне «Камхуд» провело День открытых дверей для 200 школьников средних и старших классов двух школ Министерства обороны России в Гюмри и Ереване.
Офицеры и солдаты  познакомили ребят с современными образцами вооружения, военной и специальной техники, стоящей на вооружении военной базы, и стрелкового оружия.
Дети смогли реально увидеть жизнь и быт военнослужащих в полевых условиях, экипировку современного солдата и предметы снаряжения.
Наибольший интерес гостей вызвал запуск, полеты и посадка беспилотных самолетов «Гранат» и «Застава» комплекса разведки «Наводчик-2» на высокогорном полигоне «Камхуд».
Помимо теоретической ознакомительной части, школьники испытали себя в стрельбе из автомата Калашникова и военизированной эстафете среди команд между российскими школами городов Гюмри и Ереван. Победителям были вручены грамоты и памятные подарки.
Завершилось праздничное мероприятие для детей военнослужащих демонстрацией военнослужащими показательных стрельб из всех видов стрелкового оружия, показом военно-исторических фильмов в полевом клубе и угощением солдатской кашей.